„Onze vriendschap is een voorbeeld voor de wereld" Vals noodsein waarschijnlijk uitgezonden op de Breskens 28 Eerste Kamer heeft nieuwe Pachtwet goedgekeurd GISPEN Landbouwkundige toetsing zal voorzichtig worden gehanteerd i Prins Bernhard tot de Liberianen: Officieel bezoek aan negerrepubliek in hartelijke sfeer begonnen Minister Suurhoff naar Zuid-Afrika vertrokken Grieks schip aan de grond en vannacht weer vlot Radio-importeur wint processen tegen twee radiohandelaren Hoogleraarsbenoemingen Record-toeristenbezoek verwacht door Expo-Brussel Werkclassificatie voor ambtenaren f 44,S0 ampen Hanglamp met f 60.- 'tofen kap Hanglamp met glasschaa! Kindje bij brand te Nijmegen omgekomen Geraamte gevonden Mr. J. de Widt benoemd tot burgemeester Middelburg Zeepost Kerkelijk Nieuws p Dader gearresteerd van roofoverval op Amerikaan DONDERDAG 23 JANUARI 1958 MONROVIA (ANP) Prins Bernhard heeft vanochtend, op de tweede dag van zijn woensdag begonnen officiële bezoek aan de Afrikaanse negerrepubliek Libe ria een toespraak gehouden voor de ver enigde vergadering van het Liberiaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat, waarin hij de vriendschappelijke betrek kingen tussen ons land en Liberia als een sprekend voorbeeld noemde van de wijze, waarop twee zo verschillende volken en landen in een geest van wederzijdse ach ting kunnen samenwerken. „Deze volksvertegenwoordiging," aldus prins Bernhard „vormt de oudste onaf hankelijke democratische instelling in Afrika. Liberia is, door de instelling er van, voorgegaan op de weg, die het Afri kaanse vasteland de verwezenlijking moet brengen van de grote beginselen van vrijheid en democratie. Voor Nederlanders en Liberianen wor telen deze beginselen in dezelfde bodem, die doortrokken is van de geest van chris telijke verdraagzaamheid en godsdienst vrijheid. Het is algemeen bekend, dat Liberia en Nederland reeds meer dan een eeuw be trekkingen onderhouden en dat tussen beide landen een vriendschap bestaat, die in 1862, door een verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart, vaste vorm kreeg. We leven nu in een inspirerende tijd. Overal in de wereld ontstaan nieuwe on afhankelijke landen, geweldige gebieden en grote produktiviteitsbronnen van ande re aard worden ontsloten. Tegelijkertijd raken de economieën van alle landen steeds nauwer met elkaar verweven en brengen nieuwe verbindingsmiddelen de landen dichter bij elkaar. Deze nieuwe ontwikkelingen bergen grote mogelijkhe den in zich, maar ook grote gevaren. Het zou kunnen gebeuren dat, als de staten economisch dichter naar elkaar toegroeien Met een lijntoestel van de K.L.M. is de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff, gistermiddag van Schiphol naar Zuid-Afrika vertrokken. Hij is uitgenodigd door drie regeringen: de Unie van Zuid- Afrika, Rhodesia en Israel. In Zuid-Afrika en Rhodesia zal de heer Suurhoff zich op de hoogte gaan stellen van de omstandigheden waaronder de Nederlandse emigranten aldaar leven en er tevens besprekingen voeren over de immigratie van nog meer landgenoten. Van Israel heeft hij kort geleden een uit nodiging tot een bezoek ontvangen. Zijn reis duurt vier weken, waarvan hij er twee in Zuid-Afrika, één in Rhodesia en één in Israel zal doorbrengen. De reis houdt geen direct verband met de stroom van repatriërenden uit Indo nesië. Desgevraagd zei de minister: „Mis schien bestaat er een kleine mogelijkheid dat Rhodesia plaats heeft voor enkele Nederlandse planters, die thans uit Indo nesië zijn teruggekeerd". De minister achtte het vrijwel onmoge lijk voor de grote stroom van Indische Nederlanders in de nabije toekomst een emigratiemogelijkheid te vinden, al maak te hij een kleine uitzondering voor even tuele technische experts onder hen. „Ver reweg de meesten van hen kunnen echter niet als experts worden beschouwd", zei hij. „Er is maar één land dat mensen van gemengd bloed toelaat: Brazilië, maar daar kan men alleen experts gebruiken. Voor de Indische Nederlanders zullen we dus in ons land een blijvende plaats moe ten inruimen". Zuid-Afrika en Rhodesia zijn de laatste landen, waar minister Suurhoff zich op de hoogte gaat stellen van de situatie der Nederlandse emigranten. In vorige jaren heeft hij. reeds bezoeken gebracht aan Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Het bezoek aan Israel heeft een ander doel. ..De geweldige immigratiestroom in Israel is analoog aan die van Canada, Australië en Nieuw Zeeland, maar ik heb gehoord, dat met name de gezondheidszorg op zeer hoog peil staat en het lijkt me zeer waar schijnlijk, dat ik daar verscheidene nieuwe aspecten van het verwerken van immi granten zal ontdekken", zei de minister. maar geestelijk uit elkander drijven. Als dit zou gebeuren zou er strijd kunnen ont staan en rampen van een dergelijke om vang dat de beschaving erin ten onder zou kunnen gaan. Goodwill kweken Alle mannen en vrouwen en alle lan den, wie het welzijn van de \yereld ter har te gaat, zouden voor het aankweken van onderling begrip en goodwill moeten sa menwerken. Ook Liberia en Nederland kunnen naar mijn mening een bescheiden aandeel hierin leveren. Feitelijk zijn we al bezig ons aandeel te leveren omdat we in de verhouding tussen onze beide lan den van deze geest van vriendschap en goodwill een voorbeeld geven. In de komende dagen hoop ik zelf de vruchten van deze geest van samenwerking te zullen zien. En bij mijn terugkeer in Nederland zal ik het voorrecht hebben, bekendheid te geven aan deze resultaten, opdat de reeds zo bijzonder goede betrek kingen tussen onze regeringen en volken tot wederzijds voordeel nog meer versterkt zullen worden." Hartelijke ontvangst De Prins is woensdagmiddag per vlieg tuig in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia aangekomen voor zijn vijfdaagse bezoek, dat geldt als een officieel tegenbezoek voor dat, wat president en mevrouw Wil liam V. S. Tubman in oktober 1956 aan ons land brachten. Duizenden inwoners van Monrovia, dat een stad van 45.000 zie len is, hadden zich rond het vliegveld en langs de route naar het centrum der stad verzameld, waar zij de hoge Nederland se bezoeker een geestdriftig welkom be reidden. In Fort Noris werden 21 saluut schoten gelost ter verwelkoming van de koninklijke gast, die na het spelen der volksliederen, begroet werd door president Tubman. Na de inspectie van de erewacht en de voorstelling van de leden der beide gevolgen, reden de Prins en zijn gastheer peV auto naar het Tubman-monument, waar burgemeester Nathan Ross aan Prins Bernhard de gouden sleutel van Monrovia overhandigde. In de presidenti ele residentie gebruikte hij daarna met de heer en mevrouw Tubman het noen maal. Woensdagnamiddag waren er een kranslegging bij het Pioniersmonument, dat herinnert aan de komst van de eerste kolonisten uit de V.S. in 1821 bevrijde Amerikaanse negerslaven, die later de republiek Liberia stichtten alsmede een ontvangst van het corps diplomatique. De eerste dag van het bezoek werd besloten met een galadiner ten paleize, tijdens het welk de Prins en de president in hartelijke bewoordingen getuigden van de wederzijd se vriendschap. Bij het graf van de „Ebro" Het circa 7000 ton grote Griekse schip „Captain Farmakides" is gisteravond tij dens de sneeuwstorm in ernstige moeilijk heden komen te verkeren op „De Ban- jaard" ongeveer op dezelfde plek als waar zaterdag II januari de Ebro verging dus in de monding van de Oosterschelde. Het lege en dus hoog op het water liggende schip bleek aan de grond te zijn gelopen. Om ruim half negen schoot men van boord van de „Captain Farmakides" vuur pijlen af, die even later door de kustwacht te Westkapelle werden beantwoord, ten te ken dat men daar het schip had waarge nomen. Twintig minuten daarna is van Breskens de reddingboot „President J. V. Wierdsma" uitgevaren, maar kort daarop werd de situatie op de Griek zo hachelijk, dat er wederom vuurpijlen werden afgeschoten. Ongeveer tezelfdertijd deelde de sleep- boos „Maas" mede dat zij over circa een uur bij de „Captain Farmakides" zou kun nen zijn; ook de Thames en de Belgische sleper „Scaldis" snelden te hulp. Omstreeks half twaalf is de „Captain Farmakides" echter weer vlot gekomen. De Griek zette koers naar Zeebrugge. In de omgeving van Lunteren komen de edelherten en reebokken uit de be sneeuwde bossen naar de grote weg en leggen al hun schuwheid af als ze voedsel krijgen. Een stilsaande auto schrikt hen niet af. Ze eten uit de hand. De president van de rechtbank in Dor drecht heeft uitspraak gedaan in een kort geding tussen een radio-importeur te Am sterdam en een radiohandelaar te Dor drecht. De importeur had geëist dat de handelaar geen radiotoestellen meer zou verkopen, die voorzien zijn van een spe ciaal door de importeur gedeponeerd merk. De president overwoog dat de importeur de enige is die dat merk in Nederland mag voeren. Hij verbood de handelaar, op straffe van een dwangsom van 1000 per keer, toestellen, die voorzien zijn van dit merk, te verkopen. Dezelfde importeur is ook door de presi dent van de Haagse rechtbank in het gelijk gesteld ten aanzien van zijn vordering tegen een Voorschotense radiohandelaar. De importeur had ook in deze zaak geëist dat de handelaar verboden zou worden gebruik te maken van het speciale merk. waarop alleen de officiële importeur het alleenrecht zegt te hebben. De president was het hiermee eens en,besliste dat de handelaar een dwangsom van 250 zal moeten betalen voor elk toestel met het speciale merk dat hij nog zou verkopen. Met ingang van de dag, waarop zij hun ambt zullen aanvaarden zijn benoemd: tot buitengewoon hoogleraar in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Utrecht, om onderwijs te ge ven in het kinderrecht en de kinderbe scherming: dr. J. C. Hudig, kinderrech ter te Rotterdam; tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven in de natuurkundige aardrijkskunde, de geomorfologie en de landbeschrijving: dr. J. I. S. Zonneveld. V.V.V.-voorxitter Amsterdam Op grond van de voorlopige cijfers mag worden aangenomen, dat het toeristenbe zoek aan de hoofdstad in 1957 nagenoeg ge lijk is aan dat van het topjaar 1956. Wel was het aantal buitenlandse gasten, 524.629, ongeveer 7.500 meer dan in 1956 (517.115), maar het aantal Nederlandse toeristen, 213.695, was een 6.000 lager dan het voor afgaande jaar (219.950), zo heeft de direc teur van de Amsterdamse V.V.V. op de dinsdagmiddag in Krasnapolsky gehouden jaarvergadering medegedeeld. Wel is ge constateerd, dat jaar op jaar de gemiddelde verblijfsduur korter wordt, hetgeen vol gens de directeur verband kan houden met de accommodatie. De V.V.V. Amsterdam verwacht dat ons land als gevolg van de Wereldtentoonstel ling te Brussel 1958 een recordjaar van buitenlands toeristenbezoek tegemoet gaat. Waarvan naar verhouding het meest ge profiteerd zal worden door de Horeca bedrijven in het zuiden des lands. Voor Amsterdam wordt, voor zover dit nog mo gelijk is, een toeneming van het aantal buitenlandse overnachtingen verwacht, waardoor een gelijkmatiger verloop van het gehele toeristenseizoen het gevolg zal zijn. Daarentegen wordt wel een daling verwacht van het buitenlandse dagbezoek als gevolg van de Wereldtentoonstelling. Voor de daarop sterk ingestelde bedrijven wordt dan ook met een zekere terugslag rekening gehouden, die ten dele gecom- penseeerd zal kunnen worden door het grotere en bovendien gelijkmatiger ver lopend overnachtend bezoek. Over de werkclassificatie voor ambte naren deelt de minister van Financiën in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer mede, dat deze zich voorshands zal beperken tot de handarbeidersfuncties. Voor het peil van de beloning van deze functies is reeds eerder aansluiting ge zocht bij het algemene loonpeil. Van de invoering van werkclassificatie kan dan ook geen belangrijke wijziging in de-loon som van de desbetreffende ambtenaren worden verwacht. Individueel zullen uiter aard toonverschillen optreden, welke overi gens in sterkere mate zullen ontstaan door de gelijktijdige invoering van prestatiebe loning, welke, waar dit mogelijk en econo misch verantwoord is, zal bestaan in een tarifiëringssysteem. Bij het ministerie van Oorlog is inmiddels een begin ge maakt met invoering van werkclassifica tie, met daaraan gekoppeld een prestatie beloning. IN SAMENWERKING met enige technische diensten, waaronder de radiodienst van N.V. Bureau Wijsmuller en Scheveningen Radio, heeft de IJmuidense politie met kracht het onderzoek ter hand genomen naar het valse noodbericht, dat zaterdag avond 18 januari omstreeks half tien door een schip werd uitgezonden op de nood- golf en dat werd opgevangen door de radiodienst van de IJmuidense sleepvaartmaat- schappij en door verschillende particulieren in IJmuiden en Den Helder. Het schip meldde in dit noodbericht, dat het in ernstige moeilijkheden verkeerde op zeventig mijl ten noorden van Terschelling en dat de bemanning het schip binnen tien minuten moest verlaten. Sleepboten voeren voor niets uit, vrachtschepen verlegden onnodig hun koers. Uiteraard is de handeling van de persoon, die dit valse bericht heeft uitgezonden, vooral in zeevaartkringen ten zeerste afgekeurd. Wij vernemen thans van de IJmuidense politie, dat het zeer waarschijnlijk is, dat onbevoegden zaterdagavond tussen negen en tien uur voor het uitzenden van dit noodbericht gebruik hebben gemaakt van de zendapparatuur in een vissersvaartuig, de kotter „Cornelia" (Breskens 28). Deze kotter lag gemeerd in de Vissershaven te IJmuiden bij het dok aan de kant van de Tegeltjesmarkt. De schipper van de Bres- kense kotter, die met zijn bemanning tij dens het weekeinde was thuis geweest, keerde maandagmorgen aan boord terug en ontdekte toen, dat de zender was ge bruikt. De apparatuur stond afgesteld op 2182 kcs. (137'/2 meter), een golflengte, die nog nimmer door de schipper was gebruikt. Voorts stond de zender nog steeds inge schakeld. De accu's waren echter in het weekeinde leeggelopen. De personen, die omstreeks negen uur op de noodgolf luisterden en het bericht hoorden uitspreken, hebben vóóraf ook verschillende malen het geluid gehoord van het bijzetten van een zender, hetgeen wordt bereikt door het indrukken van de schakelaar in de telefoonhoorn. Sommigen menen voorts, dat de persoon, die de zen der bediende, de Engelse taal met een Scandinavisch accent uitsprak. In het belang van het reddingswezen doet de commissaris van politie in Velsen thans een dringend beroep op een ieder, die meer aanwijzingen denkt te kunnen geven, om zich bij de politie te melden. Hoewel men reeds vergevorderd is met het onderzoek, zouden meer aanwijzingen (eventueel ook vermoedens) over de per soon, die zaterdagavond tussen negen en tien uur aan boord van de „Br. 28" is ge weest. zeer welkom zijn. Ook over per sonen die een Scandinavisch accent heb ben of die zaterdagavond tussen de ge noemde uren in de buurt van de oude Tegelt.iesmarkt bij het dok aan de Vissers haven zijn gezien, wil de politie gaarne worden ingelicht. Men kan zich voor het geven van deze aanwijzingen of vermoedens melden aan (Van onze Kamerverslaggever •vwn tEh'.fGOV rr-a-.T 'h c - r,« De Eerste Kamer heeft gisteren de nieuwe pachtwet aangenomen. Alleen de heren Molenaar, Van Riel, De Wilde en De Vos van Steenwijk van de V.V.D. stem den tegen, alsmede de heer Segers (C.P.N.). De minister van Justitie prof. Samkalden, had tevoren verklaard, dat dwang zeker niet de bedoeling is van de nieuwe pachtwet. In antwoord op een vraag van de heer Rip (A.R.) zei minis ter Vondeling, dat het landbouwbeleid ge richt zal moeten zijn op economisch ver antwoorde werkgelegenheid. Een bepaal de kleinste bedrijfgrootte is bezwaarlijk in hectaren aan te geven, evenmin waar de grens ligt van de bedrijfsgrootte, maar zo zei hij, wij weten wel, dat zeer vele bedrijven nog ver verwijderd zijn van de grootst mogelijke omvang. ADVERTENTIE T' CUtEMSQRG U" - Ouders meenden dat 't bij de buren was Woensdagavond omstreeks negen uur is tijdens een hevige sneeuwstorm brand uitgebroken in een der oude woningen aan de Ridderstraat te Nijmegen. Bij deze brand is het vierenhalfjarig dochtertje van het echtpaar Maasakker, dat dit pand met zeven kinderen bewoonde, omgeko men. De brandweer rukte met groot mate rieel uit en was de brand binnen een uur meester. Terwijl het huis in vlammen stond, ging het gerucht, dat een der zeven kinderen niet terecht was. Aanvankelijk nam men aan, dat het bij buren onderge bracht was. Maar dit bleek niet het geval. Toen de brand geblust was vond men on der de puinhopen het verbrande kindje. De brand is ontstaan op de zolder, de oor zaak is echter niet bekend. Men was tegen brand verzekerd. Op een terrein aan de Oostenburger voorstraat te Amsterdam is bij grond werkzaamheden op een diepte van onge veer 75 cm een mensqlijk geraamte ge vonden. Er is reden aan te nemen, dat hier van een misdrijf sprake is geweest, aangezien het lijk destijds kennelijk op deze plaats verstopt is. Vroeger stond op deze plek een huis, dat tijdens de oorlog in 1943 werd afgebroken. Het skelet is in het vroegere achtertuintje van dit afge broken perceel aangetroffen. Er werd geen spoor van een lijkkist gevonden. Volgens het hoofd van het gerechtelijk laborato rium in Den Haag, dr. J. Zeldenrust, die een onderzoek heeft ingesteii, is het ske let waarschijnlijk van een vrouw van mid delbare leeftijd. Maar aangezien het ge raamte jarenlang onder de grond heeft ge legen kan over de leeftijd weinig met zekerheid worden gezegd. Er werden geen sporen van kledingstukken gevonden. Het geraamte is naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag overgebracht voor een nader onderzoek. Minister Vondeling heeft voorts gezegd dat de hogere, vergoeding van eigenaars- lasten in de landbouw als consequentie hogere pachtprijzen heeft. Om die reden had hij geaarzeld de ministersportefeuille van Landbouw te aanvaarden, omdat hij het niet eens was met de pachtprijspoli- tiek, die heeft geleid tot verhoging van de pachtprijzen in een tijd van beheersing van andere prijzen. Hij denkt daarom aan een andere regeling voor de vergoeding van de eigenaarslasten. Teneinde het mogelijk te maken, dat de nieuwe pachtwet spoedig in werking treedt zal voorlopig de hoogst toelaatbare pacht prijs worden gehandhaafd, zodat het Land bouwschap voldoende tijd zal hebben om over de nieuwe pachtprijsnormen te advi seren, zonder dat laardoor de invoering van de nieuwe pachtwet wordt vertraagd. Voor het bereiken van een goede pro- duktiviteit in de landbouw zijn pachtover eenkomsten van lange duur een allereer ste vereiste. Door de schaarste aan grond zijn de pachtprijzen in ons land altijd aan de hoge kant geweest en de financiële po sitie van de landbouw is het slechtst in de streken, waar pacht iet meest voorkomt. Met de Kamer was minister Vondeling het eens, dat de landbouwkundige toetsing, om verdere versnippering van grond te voorkomen, met grote voorzichtigheid moet worden gehanteerd. Het betreft wel bedrijven, maar het gaat om mensen. De regering is echter van mening, dat alle passende middelen moeten worden aange grepen om te komen tot verbetering van de structuur van de landbouw Er zijn te veel kleine bedrijven m terwijl de tech nische ontwikkeling in de landbouw zeet snel gaat. moet men vrezen dat in Neder land de bedrijven te klein zijn om van die technische ontwikkeling te kunnen profi teren. Dit feit wekt te meer bezorgdheid, omdat de sanering van onze landbouw te langzaam gaat. De vestigingseisen voor de landbouw verkeren thans in een verre gaande staat van wording. „Van mij mag men niet verwachten, dat ik uitholling van het eigendomsrecht zou nastreven via een achterdeurtje. Van socialisatie van de landbouw is in de nieuwe wet geen spra ke," aldus minister Vondeling. Mr. J. de Widt Is per 16 februari be noemd tot burgemeester van Middelburg, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag uit zijn ambt van burgemeester van Avereest. Mr. De Widt is geboren te Apeldoorn op 10 december 1908 Hij is Nederlands Her vormd en niet aangesloten bij een politie ke partij. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië: s.s „Orontes", 30 jan.; Brazilië: m.s. „Argentina Star", 28 jan.; Canada: m s. „Seven Seas", 30 jan.; Chili: via New York, 30 jan.; Indonesië: m.s. „Willem Ruys", 28 jan.; Ned. Antil len: m.s. „Sibajak", 30 jan.; Nieuw Zee land: m.s. „Sibajak" 30 jan. en via Enge land, 1 febr.; Suriname: m.s. „Oranjestad", 29 jan.; Brits-Oost-Afrika: s.s. „Afrika", 30 januari. het Hoofdbureau van politie, Tiberiusplein te IJmuiden-Oost, telefoon K. 2550-6444 of aan het bureau van politie aan de Haven kade te IJmuiden-West. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kollumerzwaag: A. Bakker te Herwijnen. Beroepen te Groningen (vac.-H. A. Groe- newoud) dr. G. van Moorsel te Ellecom te Oosterwolde (Geld.) G. van Fstrik te Nieuwland (Z.). Aangenomen naar Twisk c.a. T. A. C. van Drunen, vicaris te Soesterberg. Benoemd tot vicaris te Boskoop J. Eel- derink, kand. te Ruurlo. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Schiedam H. C. van der Ent te Werkendam. Geref. Kerken Beroepen te Oenkerk H. Riezebos te Hijlaard te Zutphen (vac.-G. S. Oegema) B. Scholten te Bergen (N.H.). Bedankt voor Hoogeveen (4de pred.pl.) P. Visser te Tilburg. =ooooooocoooocoooooooocccoooccoocoooooeeeoocoöooTOOO<3oe« Onder het opschrift „Europese Inte- gratie" schrijft het Dusseldorpse „Han- delsblatt „Als „bijdrage" tot de Europese Eco- nomische Gemeenschap kan men ook de Transeuropa-expres (T.E.E.)-treinen be- schouwen. Het zijn gemeenschappelijke J treinen van de Europese spoorwegmaat- schappijen, die zich onderscheiden door snelheid en geriefelijkheid, die ernstig met de luchtverbindingen concurreren era die ook geprezen kunnen worden als I schakel in het Europese eenheidsstre- ven. Hoe ver wij echter nog van de Eu- j ropese praktijk verwijderd zijn, bewij zen juist deze „voorbeeldige" T.E.E.- treinen. In elke trein staan namelijk i evenveel koelkasten als het aantal lan den, dat de T.E.E-trein doorkruist. In Nederland kan alleen de Nederlandse koelkast geopend worden. Nauwelijks is j de grens overschreden of er verschijnen j douanen, die haar verzegelen. In plaats I daarvan wordt de Belgische koelkast j opengemaakt, want in Nederland mo- gen alleen Nederlandse spijzen en dran- ken opgediend worden en in België al- i leen de voortbrengselen van de Belgï- sche bod^rn. Nauwelijks is de Franse j grens bereikt, of de Belgische koelkast wordt van een loodje voorzien. Dan wordt de Franse kast ontsloten, want in Frankrijk zijn de produkten van het 1 nabuurland taboe. Op de terugreis i wordt hetzelfde spelletje, in omgekeer- j de volgorde natuurlijk herhaald. Een legertje ijverige douanebeambten is tij- j dens de weinige uren, die de hele reis door de landen in beslag neemt, bezig s g de handelingen van het openen en slui- S ten te controleren. Het zou wel eens j 3 kunnen gebeuren, dat de Europese Eco- nomische Gemeenschap hier bij vergis- j 5 sing in de ijskast gezet werd". Te A msterdam De 42-jarige Amerikaanse hoogleraar E. Sterrenberg Barnhoorn uit Lexington (Massachusetts) is in de nacht van dinsdag op woensdag met ^en bierglas op het hoofd geslagen. Woensdagmiddag al, tegen zes uur, is de dader, de 25-jarige metaalgieter W. W. W. uit Amsterdam, die reeds een uit gebreid strafblad heeft, door de recherche van het bureau Singel gearresteerd. Het motief van zijn daad staat nog niet vol komen vast, maar de recherche verdenkt hem ervan de professor van zjjn geld te hebben willen beroven. Mocht de dader deze opzet al hebben gehad, dan is hij daarin niet geslaagd. Het slachtoffer had ongeveer honderd gulden en een klein be drag aan Amerikaanse dollars op zak en daarvan is geen cent verdwenen. Prof. Sterrenberg, die een reis door di verse Europese landen maakt, deels voor vakantie, deels voor onderzoekingen en zaken, is vier dagen geleden op Schiphol gearriveerd met zijn echtgenote, en zou vrijdag weer naar de V.S. vertrekken. Op dinsdagavond omstreeks elf uur ging me vrouw Sterrenberg in het hotel aan de Prinsengracht slapen, maar haar man wil de eerst nog een wandeling maken. Hij be zocht daarbij een café, waar hij in contact kwam met de metaalgieter. De professor liet zich overhalen nog een ander café te bezoeken en om twee uur liep hij samen met de Amsterdammer over het Frederiks- plein. Daar diende de metaalgieter hem onver wachts een harde klap op het hoofd toe met een bierglas. Toevallig kwamen er op dat moment twee agenten het Frederiks- plein opgewandeld, die de Amerikaan naar een ziekenhuis lieten brengen. Er was een slagader aan de kaak geraakt en indien de hoogleraar niet zo spoedig was geholpen, zouden de gevolgen zeer ernstig zijn ge weest. Nadien ontdekte de recherche van het bureau Singel dat de Amerikaan in enkele cafés was geweest en vernam tevens dat hij in gezelschap van de metaalgieter was geweest. Op het politiebureau onderwierp men hem aan een verhoor. De metaalgieter ontkende aanvankelijk iedere schuld, maar hij wist geen aannemelijke verklaring te geven van de aanslag, hoewel men hem erop kon wijzen dat hij erbij geweest moest zijn. In het kruisverhoor sprak hij zichzelf zo vaak tegen, dat hij tensltote een beken tenis aflegde.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11