De claimhandel Koninklijke a kerkuil aiida en de wijze Meester IVOROL Elke tand een Sneeuwwitje Winterweer houdt aan Wereldnieuws och ió het zo DONDERDAG 23 JANUARI 1958 2 Marge verkleind voor de claimhandel Koninklijke Minister Hofstra verdedigt het rente-gammabeleid H.B.U. neemt deel in nieuwe vennootschap N.V. Luchthaven Schiphol te Utrecht opgericht Geen nieuwe verhoging van Westduitse kolenprijzen „De drie Hoefijzers": 11 pet. Unitas 10 pet. interimdiv. Onderzoek wijst uit: Speciale vakantiespaarkas is overbodig Examens balans-opruiming 25 jan.31 jan. zeer lage prijzen Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Bioscopen in Rome 24 uur gesloten Uitspraken Haarlemse rechtbank Ben van Eysselsteijn in Den Haag gehuldigd Opvoeder van Bundeswehr acht zijn taak voltooid RATTEN (Van onze financiële medewerker) MET HET GEBRUIKELIJKE TUMULT is dinsdag de claimhandel-Koninklijke begonnen. Over het gehele aandelenkapitaal van de Koninklijke gerekend, zijn er bij de huidige emissie meer dan 60 miljoen claims vrijgekomen en als men aanneemt dat zich nog ongeveer een derde van het kapitaal in ons land bevindt, betekent dat voor Amsterdam de verhandeling van ongeveer 20 miljoen stukjes. De Koninklijke heeft haar aandelen van 1000 gulden indertijd gesplitst in aandelen van 20 gulden, welke niet meer in percenten van de nominale waarde, maar in geld worden geno teerd. Bij een kapitaal van rond 1200 miljoen gulden staan er dus ongeveer 60 mil joen aandeeltjes van 20 gulden uit en elk van die aandeeltjes heeft een claim. De nieuwe aandelen worden a 114 gulden per stuk van 20 gulden uitgegeven en om een nieuw aandeel te kunnen krijgen zal men de claims van 8 oude aandelen moeten i.ileveren. Er worden echter slechts bewijzen voor 5 of 50 nieuwe aandelen van 20 gulden afgegeven. De kleinste affaire is dus dat op 5 nieuwe aandelen wordt ingeschreven (samen 100 gulden) waarvoor men dan (5 maal 8) veertig claims nodig heeft. Voor deze 100 gulden nieuwe aandelen zal men dan moeten betalen 5 maal 114 gulden is 570 gulden met 40 claims, welke woensdag werden verhandeld voor gemiddeld 4.O2V2 gulden per stuk, zodat een nieuw aandeel dan kost 570 gulden 40 maal 4,02'/2 gul den (161 gulden) is 731 gulden; in percen ten van de nominale waarde dus 731 per cent, terwijl de koers van de oude aan delen daags vóór de emissie ongeveer 720 percent was (144 gulden per stuk van 20 gulden). De claimhandel heeft tot dusver der halve geen koersdaling, integendeel, een lichte koersstijging tengevolge gehad. De inschrijving staat echter tot 10 februari aanstaande open en er kunnen in de tus sentijd dus nog heel wat veranderingen optreden. Veel zal er van afhangen hoe de claimhandel in New York zich ontwikkelt en in welke mate het buitenland in Am sterdam voor de hier aangeboden claims belangstelling aan de dag legt. Ogenschijnlijk hebben de fluctuaties van de claims niet veel om het lijf. Een ver schil van bijvoorbeeld 25 cent (4 gulden voor 4,25 gulden) schijnt gering, maar daar men voor 100 gulden nieuw aandeel 40 calims nodig heeft, bteekent zulk een af wijking van 25 cent een koerswijziging voor het aandeel van tien percent. De claims worden dan ook in fracties van een cent genoteerd en elke cent meer of min der staat geljjk met een koersverschil van 0,4 percent, elk dub" ltje met 4 percent. Daar het dividendbewijs no. 114, als claim aangewezen, op 10 februari aan staande waardeloos wordt, zal iedere hou der van aandelen Koninklijke voor die datum moeten bselissen of hij zijn claims zal verkopen, dan wel zijn aandelenbezit wil vergroten. Heeft iemand 1000 gulden aandelen Koninklijke (50 a 20 gulden) dan kan hij bijvoorbeeld 10 claims verkopen en met de resterende 40 claims op 100 gul den (5 a 20 gulden) nieuw aandeel inschrij ven. Hij betaalt dan 570 gulden minus de De Vereeniging voor den Effectenhandel heeft nader bepaald dat met ingang van vandaag 22 januari noteringen van claims van aandelen n.v. Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij respectieve lijk certificaten kunnen geschieden met een marge van een cent. Aanvankelijk was voorgeschreven, dat de notering van claims „Koninklijke" zou geschieden met een marge van 5 cent. Op de eerste dag der claimverhandeling bleek echter, dat vele transacties ofwel niét tot stand konden komen, ofwel met verlies werden afgesloten, omdat een marge van 5 cent per notering te groot bleek te zijn. Voor posten zoals dinsdag werden ge vraagd of aangeboden, te weten ter groot te van tienduizend claims elk, konden par tijen niet tot elkaar komen, als gevolg van dit margevoorschrift. Deze marge liet vaak de limite, waarop de transactie moest worden uitgevoerd, niet toe. Teneinde cliënten niet teleur te stellen werden de transacties toch uitgevoerd, en werd soms verlies geïncasseerd. Tijdens de claimhandel van dinsdag vormde deze kwestie een druk onderwerp van gesprek ter beurze. Het beursbestuur heeft daarin nu wijziging gebracht. De minister van Financiën ontkent in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag omtrent de algemene financiële beschouwingen over begroting 1958. dat met behulp van de rentegammapolitiek een investeringsbe perking van de lagere publiekrechtelijke lichamen zou worden afgedwongen, die verder gaat dan op basis van het S.E.R.- advies is overeengekomen. De woningwetbouw wordt ruimer van middelen voorzien dan in het S.E.R.-advies was verondersteld. Er zijn geen gegevens die er op wijzen dat de totale kapitaals uitgaven van de lagere publiekrechtelijke lichamen verder zijn gedaald dan overeen komt met het advies. Teneinde voortgaande inflatoire finan ciering tegen te gaan moet overigens on der de huidige omstandigheden de urgentie van de voorgenomen investeringen onom stotelijk vaststaan en de financiering daar van voorshands centraal worden geregeld. In afwijking van de bestaande rentevoor schriften kunnen alle vaste leningen welke door de Bank voor Nederlandse Gemeen ten worden aangeboden, worden aanvaard respectievelijk goedgekeurd, zij het dat zij voorshands nog door tussenkomst van de bij de aangelegenheid betrokken departe mentshoofden dienen te worden aange vraagd. Door de Hollandsche Bank-Unie n.v te msterdam en de n.v. Erasmus te Rotter- bm wordt opgericht de onroerende goe deren maatschappij „Amcool" n.v. te Am- terdam. Doel is de exploitatie van onroe- mde goederen enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt r 1.500.000, verdeeld in 1500 aandelen van 1.000, die alle zijn geplaatst. De Holland- che Bank-Unie neemt in het kapitaal deel •oor 333 aandelen, die a pari in contanten •orden volgestort en de n.v. Erasmus voor U67 aandelen, die worden volgestort door inbreng van alle activa van deze onder neming, waaronder begrepen enige onroe rende zaken. opbrengst van 10 claims ad ongeveer 40 gulden is 530 gulden voor de nieuwe aan deel, ofwel 530 percent, terwijl de beurs waarde van het oude aandeel welke na de afscheiding van de claims theoretisch had moeten dalen, integendeel nog is gestegen. Dordtsche goedkoper Iemand, die zich bij de Koninklijke wil interesseren, kan dat ook doen via de Dordtsche Petroleummaatschappij, die ook nieuwe aandelen uitgeeft en na haar emis sie tegenover elk eigen aandeel van 1000 gulden ongeveer 1025 gulden aandeel Ko ninklijke zal bezitten. De claims Dordtsche werden woensdag het laatst verhandeld voor 985 gulden per stuk en daar men voor een nieuw aandeel drie claims moet hebben en de nieuwe aandelen a 273 per cent worden beschikbaar gesteld, betaalt men 3 X 985 gulden 2730 gulden 5685 gulden, ofwel 568V2 percent, dat is ongeveer 1800 gulden minder dan de beurswaarde van 1025 gulden aandelen Koninklijke, welke achter elk aandeel Dordtsche liggen, terwijl het dividend van de Koninklijke en de Dordtsche straks ge- lijTc zal zijn. In Utrecht is ten overstaan van notaris P. M. F. Verhoeff opgericht de n.v. Lucht haven Schiphol. Bij het ondertekenen der oprichtingsakte, een korte plechtigheid, die in hotel Pays Bas plaats had, werden de oprichters, de Staat der Nederlanden en de gemeenten Amsterdam en Rotter dam, vertegenwoordigd door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall en de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum. Het doel van de n.v. Luchthaven Schiphol is de- aanleg, het onderhoud, de ontwikkeling en de ex ploitatie van het luchtvaartterrein Schip hol als centrale luchthaven van Neder land. In het maatschappelijk kapitaal der vennootschap, ten bedrage van 200 mil joen gulden, werd bij de oprichting deelge nomen voor 73V2 miljoen gulden, te weten: door de Staat voor 47'/2 miljoen, door de gemeente Amsterdam 'Voor 25 miljoen en door de gemeente Rotterdam voor 1 mil joen gulden. Luim tien jaren geleden werd het prin cipiële besluit genomen om de burgelijke luchtvaarttereinen van Nederland in de bedrijfsvorm van naamloze vennootschap pen te exploiteren. In 1956 w.erden ten overstaan van notaris P. M. F. Verhoeff reeds opgericht de vennootschappen n.v. Luchthaven Eelde, n.v. Luchthaven Zuid- Limburg en n.v. Luchtvaartterrein Texel. De oprichting thans, der n.v. luchthaven Schiphol vormt 't sluitstuk van de uitvoe ring van dit besluit. De Westduitse steenkolenindustrie zal op 1 april niet tot verhoging van haar kolen- prijzen overgaan. Dit is het resultaat van besprekingen, die dinsdag te Bonn zijn ge voerd tussen vertegenwoordigers van de Hoge Autoriteit, het Westduitse ministerie van Economische Zaken en de drie ver koopmaatschappijen van het Roergebied. De besprekingen hielden verband met het feit, dat de kosten van de mijnbouw van 1 april af zullen stijgen als gevolg van het vervallen van de staatsbijdrage van 6VS%> tot het werkgeversaandeel in de Knappschaftsversicherung". De mijnbouw heeft zich bereid verklaard deze extra last te dragen. De raad van commissarissen van de n.v. Bierbrouwerij De Drie Hoefijzers te Breda heeft in zijn vergadering besloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boek jaar 1956/57 onveranderd op elf percent te bepalen. De raad van commissarissen van het administratiekantoor „Unitas" n.v. te Rot terdam heeft besloten op 7 februari 1958 een tweede interimdividend van 10 percent over het boekjaar 1957 betaalbaar te stel len. De mogelijkheid tot financiering der vakantie kan onder de huidige omstandig heden door de bestaande vakantietoesla gen, gevoegd bij het vrijkomend deel van het inkomen, voor het merendeel der loon- trekkenden aanwezig worden geacht, zo luidt de conclusie van een rapport dat de beraadsgroep inzake vakantiefinanciering op verzoek van het Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantierecreatie heeft uitgebracht. Een voorbehoud wordt ge maakt voor de grote gezinnen beneden een bepaald inkomenpeil. Het Nederlands Centrum had het initia tief tot onderzoek van dit vraagstuk geno men, aangezien in verscheidene kringen de mening bestond, dat de vakantiebesteding van zeer velen gediend zou zijn door een mogelijkheid tot doelgericht sparen, waar bij dan meestal het voorbeeld werd ge noemd van de spaarkassen, die in het bui tenland met dit speciale doel bestaan. De beraadsgroep is van oordeel, dat het op vakantie gericht sparen alle aanbeveling verdient. De oprichting van een speciale vakantiespaarkas wordt echter niet nodig geacht. In het rapport wordt voorts mede gedeeld, dat aangenomen kan worden, dat het doorbrengen van vakantie thuis (door ongeveer 50 percent der vakantiegangers) in het algemeen niet geschiedt omdat men over minder middelen der financiering van een vakantie buiten de woonplaats zou kunnen beschikken dan andere vakantie gangers. Vakantie op krediet of op afbetaling dient volgens het rapport voor de grote massa der vakantiegangers op morele en sociaal-pedagogische gronden verwerpelijk te worden geacht. Aan het onderzoek hebben vertegen woordigers deelgenomen van het Directo raat-generaal voor de Middenstand, van het ministerie van Economische Zaken, het ministerie van Sociale Zaken en Volksge zondheid, het bedrijfschap Horeca, de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport-ondernemingen, de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer, de Nederlandse Spoor wegen, de A.N.W.B., de Algemene Neder landse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, de Nederlandse Huishoudraad, de Gezinsraad, het Gezinsbegrotings-instituut, de Nederlandse Reisvereniging, de Neder landse Vereniging van Reisbureaus, de stichting Nederlandse Reiskamer, de katho lieke bond „Voor het Gezin", het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging en het Nederlands Verbond van Vakver enigingen. Amsterdam. Vrije Universiteit. Kandidaatsexa men geneeskunde: Chr. Lyssen, Beverwijk; M. Plantinga, Vlaardingen; B. van Veen, Apeldoorn; G. M. Veldhuyzen van Zanten, Enkhuizen; G. J. Verschoor, Almelo; mej. C. Warmenhoven, Bad hoevedorp. ADVERTENTIE moderne interieurverzorging nieuwe gracht zs hoarlem telefoon k 2sooh7o«j Amsterdamsche Bank Het nieuwe filiaalgebouw van de Amsterdam sche Bank aan de Grote Markt te Groningen is officieel geopend en daarbij door de bouwmees ter ir. J. J. M. Vegter overgedragen aan het lid der hoofddirectie in Amsterdam mr. Tielemans. die het op zijn beurt overdroeg aan de oudste directeur in Groningen dr. J. Rozendaal. Bauxietconcessie-aanvraag <7 Naar „De West" verneemt, heeft de in Cararas gevestigde Amerikaanse onderneming Petromina Co. een bauxietexploratievergunning aange vraagd. Het betreft hier een terrein van 49.000 ha. aan de Corantijnrivier ten zuiden van de ne derzetting Kabalebo. Siam wenst dollars De nieuwe minister-president van Siam heeft medegedeeld, dat zijn regering zal trachten een lening van 50 miljoen dollar te verkrijgen van de Verenigde Staten. Hij deelde mede, dat de vorige in september 1957 tot aftreden gedwongen rege ring te grote uitgaven had gedaan en grote geld bedragen naar het buitenland had overgebracht Internationale koffieconferentie Te Rio de Janeiro wordt deze week een we- reldkoffieconferentie gehouden, die ten doel heeft te komen tot de oprichting van een internationale koffie-organisatie. Met name zal de aandacht worden gevestigd op het belang van pogingen tot verhoging van het koffieverbruik, waarbij onder meer wordt opgemerkt, dat op het ogenblik slechts een zesde van de wereldbevolking koffie gebruikt. (Voor de beurs zie pag. 6) De bioscopen in Rome, die gebukt gaan onder financiële moeilijkheden en toene mende concurrentie van de televisie, zijn woensdag voor vierentwintig uur gesloten als protest tegen wat hun eigenaren een „te zware belastingdruk" op het bedrijf noemen De moeilfjke positie is onder andere een resultaat van het grote succes van de tele visie-uitzendingen, die door een staats organisatie worden uitgezoden. Cijfers uit zestien grote steden tonen aan, dat de in komsten van de bioscopen tot 4.210.379.000 lire daalden van 1 augustus tot 20 decem ber, hetgeen een daling betekent van vijf percent vergeleken met dezelfde periode van 1956. ADVERTENTIE De storing, die gisteren in ons land zware sneeuwval en een stormachtige wind veroorzaakte, was vanmorgen voor de westkust van Denemarken aangekomen en sterk in betekenis afgenomen. Zij is geheel opgenomen in een lagedrukgebied, dat de gehele Noordzee bedekt. Na het wegtrekken van de storing volgden op klaringen, tijdens welke de temperatuur in de afgelopen nacht boven het sneeuw dek plaatselijk tot omstreeks vijf graden onder nul daalde. De sneeuwhoogte be droeg in het midden van het land van morgen hier en daar meer dan 20 cm. In de komende nacht zal er minder wind zijn, zodat dan op vele plaatsen meer dan vijf graden vorst zal voorkomen. Nieuwe rand- storingen van de depressie op de Noord een winters karakter. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. c-c fk u v e c 5 Vrjjdag 24 januari Zon op 8.33 uur, onder 17.12 uur. Maan op 9.56 uur, onder 22.33 uur. Maanstanden 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 24 januari Hoog water 6.27 en 18.37 uur. Laag water 2.08 en 14.22 uur. Helsinki zwaar bew. windst. -5 3 Stockholm sneeuw zo -4 0,2 Oslo sneeuw no -4 4 Kopenhagen sneeuwbui z -1 2 Aberdeen geheel bew. wnw -2 0,5 Londen onbewolkt windst. -6 0 Amsterdam sneeuw zzw -2 11 Brussel geheel bew. wzw -4 0,2 Luxemburg onbewolkt wzw -9 1 Parijs licht bew. zzw -5 0 Bordeaux onbewolkt windst. -4 19 Grenoble geheel bew. windst. 0 2 Nice half bew. nnw 2 10 Berlijn licht bew. zzw -2 0 Frankfort licht bew. windst. -8 0,1 München onbewolkt wzw -13 0 Zürich sneeuw windst. -5 0,2 Genève sneeuw wzw -1 1 Locarno sneeuw windst. -3 0 Wenen licht bew. zzo -6 0 Innsbruck onbewolkt windst.-17 0 Rome half bew. ono -1 0 Mallorca regenbui windst. 2 8 Den Helder half bew. wzw 1 7 Ypenburg licht bew. zzw -2 9 Vlissingen onbewolkt zw -2 30 Eelde zwaar bew. zzw -1 5 De Bilt onbewolkt zzw -3 18 Twente onbewolkt zzto -3 14 Eindhoven onbewolkt zzw -4 0,1 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt z -4 0,2 44. Toen de bouwheer had gezien, dat het juwelenkistje leeg was, besloot hij, dat verder praten tijd verknoeien was. Het was duidelijk, dat hij hier met een paar zonderlingen had te doen, want voor op lichterij was hun trud met het lege kistje te simpel. Hij. maakte zich nu ook verder niet boos, maar sprak zakelijk: „Ja, kijk eens heren, als u alleen maar kunt betalen met een leeg kistje Joris liet hem niet uitspreken. „Het IS geen leeg kistje!", riep hij dringend. „Dat zal mijn eerbiedwaar dige metgezel u laten zien!" En schielijk schoof hij het magische kistje terug in de handen van de wijze meester. Die aarzelde niet met het te openen enmet open mond staarde de bouwheer naar de glin sterende verzameling vóór hem. „W-wat raarstamelde hij. „Ik zou gezworen hebben, dat het kistje leeg was, toen u het mij straks liet zienJoris achtte het niet verstandig om hier een uitleg te geven „Ja, ja", zei hij gejaagd afscheid nemend- „Zorg maar, dat uw werklieden onmiddel lijk aan de slag gaan! Hier is vast één dia mant als vooruitbetaling". De bouwmees ter bleek niet de enige te zijn, die zich afvroeg waarom het kistje leeg was ge weest, toen Joris het opende; over het gelaat van de wijze lag een benauwde trek. „O, broeder Goedbloed", verzuchtte hij. „Ik vrees dat ik gekweld word door een Onvriendelijke Gedachte En Joris hoefde niet aan Oosterse Magie te doen, om te raden wat die gedachte was. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen een 44-jarige Haarlemse employé van de PTT wegens verduistering veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. De officier van Jus titie had twee weken geleden acht maan den gevangenisstraf met aftrek geëist. Verdachte had geregeld dienst gedaan aan een der loketten van het postkantoor. In enkele gevallen had hij lagere sociale uit keringen uitbetaald, dan die waarop men recht had. Een 42-jarige Delftse melkontvanger, te gen wie tien maanden gevangenisstraf met aftrek was geëist, werd overeenkom stig de eis veroordeeld. Hij had in het na jaar van 1957 in verscheidene Haarlem se boekwinkels boeken weggenomen, die hij in Delft te gelde had gemaakt. Het vonnis van een twintigjarige Hille- gomse landarbeider, die vorig jaar uit ge parkeerde auto's en bussen een groot aan tal diefstallen had gepleegd, luidde acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was: een jaar jeugdge vangenis, subs, acht maanden gevangenis straf met aftrek. Wegens medeplichtig heid aan enkele van deze diefstallen werd een negentienjarige schuurknecht uit Hil- legom veroordeeld tot zes maanden, waar van twee voorwaardelijk. De officier had dezelfde straf gerequireerd. Een 25-jari- ge Hillegomse kantoorbediende had vals heid in geschrifte gepleegd. Hij had name lijk een valse handtekening gezet op enke le reischeques, die de landarbeider uit een auto had gestolen. Hem legde de rech ter een boete van 200, subsidiair zes da gen hechtenis op. De officier had een maand gevangenisstraf geëist. Woensdag is de roman- en toneelschrij ver, journalist en criticus Ben van Eyssel steijn ter gelegenheid van zijn zestigste verjaardag in Pulchri Studio in Den Haag gehuldigd. Hierbij werd hem een gedenk boek van vrienden in binnen- en buiten land aangeboden door de voorzitter van het huldigingscomité, prof. Anton van Duinkerken. De Haagse wethouder van Kunstzaken, de heer J. van Zwijndrecht, overhandigde de jubilaris een fotoboek over Den Haag en zei onder andere, dat Van Eysselsteijn onmiskenbaar een stem pel heeft gedrukt op het Haagse letter kundige leven. De jubilaris werd voorts onder meer toegesproken door dr. H. J. Prakke, voorzitter van de Culturele Raad van Drente en de burgemeester van Gie ten, het Drentse plaatsje waar Ben van Eysselsteijn werd geboren en waarvan hij kort geleden het ereburgerschap kreeg. BONN (Reuter) Kolonel graaf Wolf Baudissin, die tot taak had er voor te zorgen dat het Westduitse leger democra tisch van karakter is, heeft het ministerie van Defensie overplaatsing gevraagd naar een functie in het leger, daar naar zijn mening de „moderne" stijl thans voldoen de ingang heeft gevonden. Kolonel graaf Wolf Baudissin, was in de tweede wereld oorlog stafofficier van maarschalk Rom mel. Hij werd beschouwd als een der eer ste „niet-besmette" officieren, die zich voor het nieuwe leger meldden. Volgens een woordvoerder van het minis terie van Defensie zal er in overleg met de kolonel een opvolger worden gezocht, die diens politiek zal voortzetten. Recital. De Amerikaanse pianist Ro ger Kamien zal op maandag 27 januari in Diligentia in Den Haag optreden met wer ken van onder anderen Beethoven, Chopin, Schubert, Ravel en Berger. Nasleep. Vier volgelingen van Mihailo- vitsj, -de leider van de Joegoslavische Tsetnik-organisatie gedurende de twee de wereldoorlog, zullen op 31 januari in Belgrado terechtstaan. Drie van hen worden beschuldigd van staats- vijandige activiteit, de vierde van het smokkelen van illegale lectuur. Gezondheid. De voormalige Turkse minis ter van Defensie Ergin, is om gezond heidsredenen afgetreden, zo blijkt uit een briefwisseling tussen Ergin en premier Menderes. In eerdere berichten was ge zegd, dat Ergins aftreden verband hield met de arrestatie van negen legeroffi cieren, die beschuldigd worden van sa menzwering tegen de regering. Historisch. Syrische dagbladen maken melding van een gemeenschappelijke verklaring „van historische beteke nis", die de Syrische president Sjoekri El Koewatli en president Nasser vol gende week op een massa-bijeenkomst in Cairo zullen afleggen. De verklaring zou betrekking hebben op de voorge stelde federale unie tussen beide lan den. Dodelijk. Het volgende seizoen zullen de jagers van de Russische walvisvaarder „Slava" proeven nemen met de elek- trocutie van walvissen, aldus heeft radio-Moskou medegedeeld. De har poen zal via een kabel worden verbon den met een generator die een zeer krachtige stroom opwekt. Het is de be doeling dat de walvis sterft zodra hij door de harpoen wordt getroffen. Gestaakt. Het commerciële televisie-sta tion „Tele-Saar", die sinds zestien ja nuari in de lucht is, moet op last van de Westduitse P.T.T. zijn uitzendingen staken. Dit besluit is met toestem ming van de Saarlandse regering ge nomen, omdat het station geen uit- zendmachtiging heeft aangevraagd en de programma's van de zender-Saar- brücken stoort. Ontvreemd. De politie van Dortmund speur naar een „radio-actief potlood", dat uit een vrachtauto van een weten schappelijk laboratorium is ontvreemd. Het instrument is opgeborgen in een loden kist van 25 kilogram. De bevol king van het Ruhrgebied is gewaar schuwd. Onrustbarend. De Zuidafrikaanse minis ter van Justitie, Swart, heeft een wets ontwerp ingediend waarbij de moge lijkheid wordt geschapen van toepas sing van de doodstraf in gevallen met „bezwarende omstandigheden", zoals het bezitten van een gevaarlijk wa pen, het toebrengen van ernstig licha melijk letsel of bedreiging met geweld pleging. De bedoeling van dit wetsont werp is paal en perk te stellen aan ge wapende roofovervallen, die, naar gou verneur-generaal Jansen dezer dagen in de „troonrede" verklaarde, een on rustbarend verschijnsel zijn gewor den. Vier maanden. De Egyptische regering heeft besloten de zes bemanningsleden van het Israëlische vissersvaartuig „Doron", dat op 26 september voor de kust van Sinai was aangehouden en opgebracht, vrij te laten. De secreta ris-generaal van de UNO, Hammars- kjoeld, die van dit besluit op de hoogte is gebracht heeft de Israëlische autori teiten gewaarschuwd In Jeruzalem be treurt men het dat het schip nog niet is vrijgegeven. Het is een zeer modern vaartuig, door West-Duitsland als her stellingsbetaling geleverd. Eenstemmig. De Veiligheidsraad van de UNO heeft eenstemmig de Brits-Ame rikaanse ontwerpresolutie goedge keurd, waarin Jordanië en Israel wor den aangespoord, hun geschil over de bebossing in de gedemilitariseerde zo ne in Jeruzalem door middel van de gemengde wapenstilstandscommissie van de UNO op te lossén. Zeemansgraf. Het wrak van het Britse slagschip „Royal Oak" (29.x50 ton), dat in oktober 1939 bij Scapa Flow door een Duitse onderzeeboot werd getor pedeerd, zal niet worden gelicht. Uit piëteit tegenover de nabestaanden der 833 zeelieden die met het schip ten on der gingen. Bloedverwanten hadden geprotesteerd tegen de „verstoring der laatste rust" van de omgekomenen. Veroordeeld. De vrederechter van Lum- berton, in de Amerikaanse staat Noord- Carolina, heeft het Ku Klux Klan-lid Martin wegens verboden wapenbezit en het verkeren in een lichte staat van dronkenschap tot zestig dollar boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van zestig dagen veroordeeld. Ieder levensgebied van de aarde is een len andere dieren aan zijn vraatzucht ten groot samenspel van leven, waarin welis waar de een van de ander leeft, maar allen tegelijk op elkaar zijn aangewezen. Deze levensgebieden vormen ieder voor zich een biologische eenheid, waarin de samen- en tegenwerkende krachten niet gewijzigd kunnen worden dan op straffe van ver andering van het geheel. Voorbeelden hiérvan hebben we in het verleden al bij herhaling genoemd, zoals de konijnen- en cactusplaag die in Australië ontstaan is, door dat Europeanen deze dieren en planten hebben ingevoerd in een gebied, waar hun na tuurlijke vijanden ontbraken. Hetzelfde geschiedde met de Waterhyacint in de Congo, met de zwamspinner van Europa naar Amerika werd overgebracht, met een uit Mexico stammende struik die op Hawaii alle an dere planten dreigde te verstikken, enz. In sommige gevallen kan de schade weer ennigszins worden hersteld, bijv. door ook de natuurlijke vijanden van de voortwoe kerende dieren in te voeren, maar hoewel dit streven in verscheidene gevallen succes heeft gehad, blijkt deze methode toch lang niet altijd de oplossing van het nieuw ge schapen vraagstuk te betekenen. Als voorbeeld noemen we het beroemde geval van de rattenplaag in Jamaica, waar men in 1872 besloot een befaamd ratten- verdelger in te voeren, t.w. de mangoest een roofdier ter lengte van ongeveer een halve meter dat voornamelijk in Afrika en Azië wordt aangetroffen. Aanvankelijk leek de mangoest een ware aanwinst voor Jamaica, want hij at zijn buik dik en rond aan de ratten, zodat de rattenplaag spoedig ten einde was, tot volle tevredenheid van degenen die daaronder ge'eden hadden. Maar toen de ratten niet meer voor de grage bek van de mangoest kwamen, vie- prooi, want ook gewone huisdieren, zoals geiten, varkens, lammeren, katten en hon den waren van zijn gading. Dat vonden de importeurs van het roofdier minder leuk en toen ook een flinke slachting onder deze huisdieren was aangericht en slangen, hagedissen, vogel- en schildpadeieren in grote getalen door de mangoest werden verslonden ging de inheemse fauna van het eiland er wer kelijk onder leiden. De emi grant begon zorgen te baren, want door het uitvallen van een paar belangrijke insec teneters ontstonden even- wichtsverstoringen in de in- sectenwereld, die zich in aller lei insectenplagen uitten. (De stormvogel van Jamaica werd in deze periode geheel uitgeroeid, maar dat heeft met het huidige onderwerp minder te maken). Nu kunnen insectenplagen met bestrijdingsmiddelen wel weer worden gekeerd, maar de zor gen bleven. Toen een belangrijk deel van de inheemse dierenschat van het eiland was ten onder gegaan, namen ook de man goesten, die een zo weelderig leven gewend waren, in aantal af en die enkelingen moesten zich bij gebrek aan beter weer tevreden stellen metratten, waarvan enkele overlevende exemplaren zich weer sterk vermeerderd hadden, maar welke dieren inmiddels hun toevlucht in de bo men hadden gezocht teneinde aan hun vijand te ontkomen. De ratten op Jamaica waren, dank zij het ingrijpen van de mens tot boomklimmers en boombewoners ge worden! In dit verband verdient de bescherming van de natuur toch ook wel even onze aandacht. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2