Steeds meer luchtlijnen over de noordpool BUMBELEN DE WENSHOORN EEN WOELIGE TIJD r Agenda voor Haarlem Kort en bondig DONDERDAG 23 JANUARI 1958 4 Jane Eyre, verkort maar krachtig Over Simenon Een echt duel in de Romeinse Opera Bas en tenor raken slaags Mathias Kempprijs voor derde keer toegekend De radio geeft vrijdag Expositie „Toen Elizabeth regeerdegeopend Matthijs Vermeulen wordt vólgende maand zeventig Scenario-prijsvraag Gerben de Jong wordt gehuldigd Arrestant mishandeld in Brielle? Helikopter bracht zeeman in sneeuwstorm aan boord Driehonderd Sanskriet- boeken voor Leiden Mr. A. J. Schouwenaar lid der Tweede Kamer Expositie „Nederland en het noordpoolgebied" i N.. ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j Het volumineuze oeuvre „JanEyre" van Charlotte Brontë, dat al verscheidene generaties geboeid heeft, zodanig te com primeren, dat deze generatie er ook voor de televisie iets aan kon hebben, was een hele onderneming, maar zij is geslaagd. Mia Goossens in de rol van Jane leek in derdaad uit zo'n ouderwets ovaal portret te zijn gestapt en haar leven te hervatten, met juist die hoogtepunten, die zij zichzelf het duidelijkst zou hebben herinnerd. En dat kwam goed uit, want dat waren nu uitgerekend ook die dramatische hoogte punten, waar voor de toneelgroep „Thea ter" te Arnhem die David Konings Neder landse bewerking ervan voor de NCRV- televisie bracht, de meeste eer aan te be halen was. De zin voor dramatiek is een uitstekend geleide geweest in de bijkans onuitputtelijke verhaalstof. Een beoordeling van de opvoering zou ons te ver voeren in dit kleine bestek, maar bij het zien van het boek zullen we weer onwillekeurig aan Robert de Vries denken door zijn vertolking van de onge lukkige Rochester en nog eens huiveren bij de gedachte aan mevrouw Reed, zoals zij ons door Loudi Nijhoff werd getoond. Wat er aan binnen- en buitenopnamen is gepresteerd was ruimschoots voldoende om in te weven in de sfeer van dit sterke en felle verhaal, voor welke dramatisering ook regisseur Peter Koen hulde verdient. Beeldschermer Donderdagavond 30 januari zal de let terkundige Pierre H. Dubois in het radio programma van de AVRO spreken over de Franse romancier en schrijver van de vermaarde „Maigrets" Georges Simenon, wiens werk in de litteratuur een omstre den plaats inneemt. De inleider kent de schrijver onder andere door ontmoetingen. De uit Bulgarije afkomstige bas Boris Christoff heeft bij een repetitie van Ver di's „Don Carlos" in de Romeinse Opera een gevecht op het zwaard geleverd met de Italiaanse tenor Franco Corelli. De strijd bleef onbeslist. Beide zangers ver wondden elkaar aan de hand. De 38-jari- ge Christoff heeft zijn advocaat opdracht gegeven een aanklacht in te dienen tegen Corelli. Volgens Christoff, die de rol van Ko ning Philips II van Spanje speelde, had Corelli maandag de repetitie vertraagd door, tegen de protesten van de dirigent en de artistieke leider van het theater in, op een verkeerde plaats op het toneel te willen staan. Toen de twee zangers later met getrokken zwaarden tegenover elkaar stonden, had Christoff de ander het wa pen uit de hand geslagen omdat deze hem niet genoeg speelruimte had gelaten. Co relli had hierop beledigingen geuit en het was op een duel uitgelopen. De tenor ver klaarde echter, dat hij uit zelfverdediging had gehandeld en dat zijn opstelling op het toneel de juiste was geweest. Paul Haimon uit Amby bij Maastricht heeft met zijn novelle „Mensenvissers" de eerste prijs van de Mathias Kempprijs voor dit jaar gewonnen. De tweede prijs is toegekend aan Jos Vandeloo uit Ant werpen voor diens novelle „De muur". De Mathias Kempprijs is in 1951 op ini tiatief van de schrijver en publicist Ma thias Kemp uit Maastricht in het leven geroepen, met het doel de schone letteren in de Limburgse zusterprovincies aan weerszijden van de Maas te stimuleren en te bevorderen. De prijs is nu voor de derde keer toegekend. HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Kamerkoor. 11.30 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamerkoor en het Radiophilharm. ork. (14.15— 14.35 Voordr. 15.00 Gevar. progr. 15.50 Rally van Monte Carlo. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muzikale caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, ge sprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Le vend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Op het eer ste gezicht, caus. 20.30 Regeringsuitz.: Verslag van het werk der Ver. Naties in de afgelopen weken, door mr. C. W. A. Schürmann. 20.40 Instrumen taal kwint. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Ether forum. 22.10 Lichte muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.10 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nederlandse liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath.' nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianorecital. 14.25 Lichte muz. 14.45 Orgelspel. 15.00 Schoolradio. 15.30 Me tropole ork. en solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs ber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Ritm. muz. 18.20 Caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Rege ringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraat je van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., caus. 19.35 Gram. 20.05 Lichte muz. 20.30 Act. 20.45 De ge wone man. 20.50 S.U.S.-uitz. 22.00 Gram. 22.10 Pol forum. 22.40 Gram 22.50 De vlucht in het bij geloof, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuz. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Duitse les. 18.00 Zang. 18.10 Voordr. 18.20 Zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.55 —23.00 Nieuws. De kortste ver bindingen van Amerika, Azië en Europa lopen over het gebied van de noordpool en daar mede wordt een, tot aan onze tijd, door niemand be geerd gebied tot een draaischijf der continenten en de noordpool tot een brug naar drie werelddelen. In de toekomst zul len de levenslij nen van de we reld ook over het gebied van de pool lopen. Ge zien dezè toene mende belangrijk heid van de pool wekt het geen verwondering dat de groot ste luchtbasis ter wereld in het noordpool gebied ligt. De pool wordt steeds meer op genomen in het luchtverkeer. De lucht vaart heeft de noordpool ontdekt en daar mede wordt een nieuwe weg ingeslagen in de ontwikkeling van de verbindingen tus sen werelddelen. Onze kaart geeft een overzicht van en kele belangrijke luchtlijnen over de pool. De Scandinavische SAS is de pionier van de poolluchtvaart want reeds enkele jaren onderhoudt zij een lijn van Europa naar Amerika via het Noordpoolgebied. In fe bruari 1957 werd de lijn naar Tokio ge- De Britse ambassadeur in Nederland, Sir Paul Mason, heeft dinsdagavond in het Gemeentemuseum in Den Haag de ten toonstelling „Toen Elizabeth regeerde welke wordt gehouden als onderdeel van de reeks manifestaties van Britse kunst, die dit seizoen onder auspiciën van het Haagse Cultureel Centrum worden gege ven, officieel geopend. De Britse ambas sadeur noemde deze expositie in zijn toe spraak een groots gebaar van vriend schap jegens de Engelsen. Hij achtte het een mooi toeval, dat zij over de regeer periode van Koningin Elizabeth I, nu vier honderd jaar geleden, wordt gehouden, nu dit jaar Koningin Elizabeth II en Prins Philip een bezoek aan Nederland zullen brengen. De Haagse wethouder, van Onderwijs en Kunstzaken, de heer J. van Zwijndregt, sprak in de bijeenkomst een welkomst woord en prof. dr. A. G H. Bachrach, die aan de rijksuniversiteit in Leiden Engel se letteren doceert, hield een algemene inleiding tot de tentoonstelling, die tot 31 maart geopend blijft. De componist Matthijs Vermeulen in Amsterdam hoopt op 8 februari zijn zeven tigste verjaardag te vieren. De heer Ver meulen, die van 1906 tot 1909 leerling was van Daniël de Lange en daarna van Al- phons Diepenbrock, werkte daarna gedu rende elf jaar als muziekcriticus bij ver scheidene Amsterdamse bladen. Van 1921 tot 1946 woonde hij in de omgeving van Parijs, waarna hij naar Nederland terug- keerd. Een gedeelte zijner opstellen is ge publiceerd onder de titel „De twee muzie- ken", „Klankbord" en „De ene grondtoon". Van zijn hand verscheen in 1949 een publi- katie getiteld „Princiepen der Europese muziek". In 1947 publiceerde Vermeulen een filosofisch geschrift „Het avontuur van de geest". De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft een jury in gesteld, welke hem van advies zal dienen bij de toekenning van een prijs voor een filmscenario, dat zal kunnen bijdragen tot bevordering van de vredesgedachte. In de ze jury zijn benoemd tot lid en voorzitter Charles Boost en tot leden: mevrouw mr. A. van der Goes van Naters-Van der plaats mevrouw Jeanne van Haren Noman-Roos, Y. Brusse en J. Nijland, tot secretaris J. C. Schuil er. 1 SflSiuchHijnKopenhagen-Tokio en Kopenhagen-LAngeles 2 PAfl-luchtlijnF&rijsj.onden-S.Francisco en Seattle 3 KLM-ontworpen luchtlijn Amsterdam-Tokio opend die, vergeleken met de „oude" route over India, een besparing geeft van onge veer zeventien uur. Tokio is voor de SAS een belangrijke schakel in haar luchtnet, want van het totaal aantal passagiers dat naar Japan vloog vervoerde de SAS in het boekjaar 1956/'57 42 percent. Er zijn echter meer maatschappijen die gebruik maken van de poolroute. De Ame rikaanse PAA maakt vier maal per week een vlucht via de pool op de route San Fransisco - Los Angeles - Portland - Seattle naar Londen - Parijs. De PAA zond al in 1932 een expeditie naar Groenland om de mogelijkheden van een vlucht over de poolgebieden te bestuderen. In 1933 liet men Lindbergh een proefvlucht van Alaska naar Scandinavië ondernemen. De PAA vliegt deze route met de Douglas LC-7C, een van 's werelds snelste transatlantische vliegtuigen. KLM Ook de KLM wil dit jaar met dergelijke toestellen nog een route openen van Am sterdam, via de pool, naar Tokio en door naar Biak op Nieuw-Guinea. De eerste ge dachten aan deze luchtlijn stammen uit 1955. Twee maal per week wil de KLM in beide richtingen over de pooi gaan vliegen. In 1961 hoopt men dit te kunnen doen met de DC-8 straalverkeersvliegtuigen. De Canadian Pacific Airlines, die in april met de Bristol Britannia „turbo-prop" hoopt te vliegen, en de Amerikaanse TWA, vliegen via Zuid-Groenland van Amerika naar Europa en terug. De Air France hoopt mogelijk in april of mei, rechtstreeks van Parijs naar Tokio te vliegen via de pool. Daarmede krijgt Parijs dan een belangrijke positie bij de verbindingen over de pool. De route over de noordpool was niet gemakkelijk, men had weinig ervaring met poolvluchten, er waren geen betrouwbare kaarten en ook moesten er navigatie-in- strumenten ontworpen worden. Als men in noordelijke richting vertrekt, vliegt men, eenmaal over de pool, in zuidelijke rich ting. Risico's kan men niet nemen en daar door wijken de poolroute's wel eens af van de uitgestippelde koers met het oog op de weersomstandigheden. Ondanks al die moeilijkheden slaat de luchtvaart de vleu gels uit over de noordpool. Expositie. Van 24 januari dot 24 februari wordt als onderdeel van de per manente expositie „De vijf generaties" in het Amsterdams Stedelijk Museum een tentoonstelling gehouden van werk van J. J. Voskuil. Pionier van het onderwijs aan schipperskinderen Onderwijs voor elk schipperskind. Dat is het levensdoel geweest van de thans 73-jarige heer Gerben de Jong, die hier naar het grootste deel van zijn werkzaam leven in de binnenvaart heeft gestreefd, eerst als directeur van het Koninklijk On derwijsfonds voor de Scheepvaart, de laat ste tien jaar als directeur van het School fonds voor Schipperskinderen vanwege de Nederlands Hervormde Kerk, van welk fonds hij de stichter is geweest. De heer De Jong zet thans, bij het tienjarig be staan van dit schoolfonds, min of meer gedwongen vanwege zijn hoge leeftijd, ra dicaal een punt achter zijn activiteiten. Zijn doel, algehele leerplicht ook voor de schipperskinderen, is nog niet bereikt. Jongere krachten zullen zijn werk voort zetten. Voor het vele dat door zijn activiteiten tot stand is gekomen, wordt de heer Ger ben de Jong dezer dagen gehuldigd. Een gedenkboek over de arbeid van het tien jarige schoolfonds, met fraaie foto's van de vier internaten, „Prinses Beatrix" te Amsterdam, „Prinses Irene" te Rotter dam, „Prinses Margriet" te Zwolle en „Prinses Marijke" te Groningen, is aan hem opgedragen. Zaterdagmiddag neemt hij van zijn vele vrienden en relaties af scheid tijdens een receptie in Krasnapolsky te Amsterdam. Het Tweede Kamerlid prof. Oud (V.V.D.) heeft aan de minister van Justi tie gevraagd, of het waar is, dat een ar restant in de wachtpost der politie te Brielle in de oudejaarsnacht is mishan deld. Zo dit inderdaad het geval blijkt, wil de minister dan mededelen, welke maatregelen hij denkt te nemen ten op zichte van de ambtenaren der politie, die deze mishandeling hebben gepleegd of toe gelaten, dat zij gepleegd werd?, vraagt prof. Oud. Nu was Bumbel de eigenaar van het schip. Hij gaf het een andere naam: De Vrije Vogel. En nu moest hij nog een bemanning hebben, natuurlijk. Dus benoemdehij een kapitein, en die nam zoveel matrozen aan als er nodig waren op het schip. Toen besprak Bumbel met kapitein Molla zijn plannen en waarheen de reis zou gaan. Hij wou veel van de wijde wereld zien en naar vreemde landen varen, waarover hij loeleens gelezen had. 42-43 Een hefschroefvliegtuig van de Britse luchtmacht heeft woensdag een sneeuw storm getrotseerd om de machinist van het Nederlandse kustvaartuig „Tempo D" naar zijn schip terug te brengen, dat voor de haven van Huil voor anker was gegaan. De „Tempo D" had op weg van Rotter dam naar Huil averij gekregen. De kapi tein had het anker laten vallen en vis sers hadden de machinist aan wal ge bracht waar hij onderdelen wilde halen die voor de reparatie nodig waren. Door de storm konden de vissers de machinist, nadat hij zijn inkopen had gedaan, niet aan boord terug brengen. De R.A.F. stel de daarop 'n hefschroefvliegtuig beschik baar, dat hem in een zware sneeuwstorm aan een touw op het dek van zijn schip liet zakken. ADVERTENTIE 'a Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct alléén bij Apothekers en Orogistoa Zaterdag 25 januari zullen de ambassa deur van India en mevrouw Thivy aan het Instituut Kern in Leiden een driehonderd tal Sanskriet-boeken overdragen. Deze boe ken bevatten een keur van Sanskriet-tek- sten over verschillende onderwerpen. Zij b 'handelen ondgr. Rndere de godsdienstige litteratuur van de oudste tijd, de latere godsdienstige stelsels, de wijsgerige syste men, de schone letteren, dê klassieke ge dichten en toneelstukken, de traditionele Indische wetenschap, zoals de esthetica, de inheemse grammatica, de traditionele Indische geneeskunde en de sterrenkunde en de astrologie. ADVERTENTIE De voorzitter van het Centraal stembu reau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, heeft in de vacature, ontstaan door de benoeming van dr. ir. A. Vondeling tot minister, benoemd ver klaard mr. A. J. Schouwenaar (P.v.d.A.) te Bilthoven. (De echtgenote van mr. Schouwenaar, mevrouw J. F. Schouwe- naar-Franssen, heeft sinds 6 november 1956 voor de V.V.D. zitting in de Eerste Kamer.) Op initiatief van het historisch-geogra- fisch dispuut „Plancius", sub-vereniging van de Societas Studiosorum Reformato- rum Roterodamensis, en in verband met het Internationale Geofysische Jaar wordt van 26 januari tot 1 april 1958 in het maritiem museum „Prins Hendrik" te Rotterdam een tentoonstelling gehouden onder de titel „Nederland en het Noord poolgebied". Een werkcomité uit dit stu dentendispuut heeft in samenwerking met het maritiem museum „Prins Hendrik" de tentoonstelling voorbereid. Op de tentoonstelling worden getoond vele prenten, kaarten en voorwerpen, be trekking hebbende op of afkomstig van de Nederlandse reizen naar het noorden van de zestiende eeuw af tot aan de negen tiende eeuw, en er wordt materiaal geëx poseerd betreffende de pogingen tot steen koolexploitatie van de Nederlandse Spits bergen-Compagnie. 55. „Ja zeker," antwoordde Harry Heine, „ik ben u zeer dankbaar." Vetter leek zenuwachtig. Hij merkte op: „Er zou een contract tussen ons opgemaakt kun nen worden, zodra we het over het honorarium eens zijn geworden." Het honorarium...! 'at had Heine volkomen over het hoofd gezien. Natuurlijk moest dat geregeld wor den. „Doet u een voorstel, meneer Vetter, u bent daar van beter op de hoogte dan ik!" De uitgever ging hier niet op in. „Wat vraagt u?" wilde hij weten. Heine haalde z:m schouders op. „Ik heb geen ervaring op dit gebied", .ntwoordde hij aarzelend. „Dat begrijp ik wel", zei Vetter, „maar misschien kunt u toch iets noemen?" Even maakte hij een vaag gebaar. „Wat zoudt u ervan zeggen, a's ik u hetzelfde gaf als de andere dichters, die in de loop van het jaar hun werk bij mij hebben gepubliceerd?" De uitgever aarzelde even en voegde er dan aan toe: „Dertig pre sent-exemplaren „Goed, ik zou natuurlijk méér kunnen gebruiken, maar ik ga akkoord", was Heine's prompte antwoord. Vetter stond op en stak Heine de hand toe. „Afge sproken dus, meneer Heine, en laten we hopen, dat het een groot succes zal worden!" Heine keek hem sprakeloos aan en bracht stame lend uit: „Maar het honorarium?" „Honorarium?" Vetter keek hem op zijn beurt ver wonderd aan. „Ik bedoel gèld", antwoordde Heine in duidelijke taal. Er kwam een hooghartige trek op het gezicht van de uitgever. Op plechtige toon zei hij: „Het verbaast mij zeer, meneer Heine, dat u in dit verband over geld durft te spreken. Zoals ik u trachtte duidelijk te maken, ga ik mijn hele vermogen steken in de uit gave van werk van een tot dusver onbekend auteur. Vraag ik u daarvoor geld? Laten we het erover eens zijn, dat het hier om gedichten gaat, schone gedach ten en schone gevoelens in schone taal uitgedrukt, nietwaar? En niét om geld... Ik betaal mijn honora rium in de vorm van present-exemplaren. Alle schrij vers, wier werk ik uitgeef, gaan daarmee akkoord. Wanneer u er eens rustig over nadenkt, meneer Hei ne zult u 't er ook mee eens zijn' Heine wist niet, wat hij ervan moest denken. Dit had hij niet verwacht. Hij zou Salomon Heine zijn boek kunnen voorleggen, maar deze zou hem vragen: „Wat heb je er mee verdiend?" En zou hij ''an moeten antwoorden: „Niets!"... Aan zijn moeder zou hij zijn boek tonen, en zij zou hem niets vragen over geld, maar het huis in Oldesloe zou hij niét voor haar ku.nen kopen...! Hij sloeg zijn ogen neer en overlegde. Zo heel snel zou hij geen andere uitgever vinden. Bovendien zou prof. Gubitz beledigd z'jn, als hij dit weigerde... Als zijn eerste boek verschenen was, zou hij gemakkelij ker andere uitgevers vindenDit boek zou stellig succes hebben, het zou goer verkocht worden, dat zou andere uitgevers aanlokken... Men zou naderhand om de uitgave van zijn werk vechten! Hij had echter slechts drie semesters de tijd! Maar juist daarom! Wanneer dit eerste boek verscheen, zou de helft van de beschikbare tijd voorbij zijn... Hij hoorde Salomon's stem zeggen: „Drie semesters, geen dag langer!" Deze stem uit Hamburg dwong hem wel om dit aanbod thans aan te nemen! Langzaam keek Heine op en antwoordde: „Goed, ik ga ermee akkoord". Onmiddellijk was de hoogharti ge trek weer van Vetter's gezich. verdwenen. Hij greep Heine's handen vast en zei op hartelijke toon: „U zult er geen spijt van hebben, meneer Heine! Vergeet u dit vooral niet: het is van grote betekenis door mijn uitgeverij, de „Maurersche Buchhandlung", uitgege ven te worden. „Inderdaad, maar laten we 40 present-exemplaren afspreken in plaats van 30" drong Heine aan. Er kwam opnieuw een minder welwillende uit drukking op Vetter's gezicht. „Moet u blijven sjache ren, meneer Heine? Enfin, als u erop staat..., goed, dan 40 present-exemplaren!" De dagen vlogen voorbij. Het werd zomer en herfst. De stad werd grauw. Van Harry -±eine waren thans verschillende gedichten gepubliceerd, men kende zijn naam in de salons en Heine zelf kende vele beroem de mannen. Van Harry Heine zou bin .enkort een ge dichtenbundel verschijnen... Harry Heine liep colle ge bij prof. Hegel. Harry Heine schreef.... Inderdaad, hij schreef en ttbde zich daarbij af en leed aan zware hoofdpijnen. Hij was overgevoelig ge worden. Het tikken van een klok kon hem tot uit barstingen van razernij brengen. Niemand wist iets van zijn leven. Men benijdde hem om zijn succes en hield hem voor een gelukskind. Maar vaak moest hij terugdenken aan de hardloper uit Göttingen, die door de studenten te paard werd opgejaagd.... Achter hém aan zat het woord van Salomon Heine en de tijd... Er schenen steeds weer tegenslagen te zijn: het druk ken van zijn boek vorderde slechts langzaam, Dr. Schultz van de „Rheinisch-Westfalische Anzeiger" had geen antwoord gegeven op zijn voorstel om brie ven uit Berlijn te sturen. Maar eindelijk, in december, hield hij zijn boek in handen. Het was een smal, langwerpig boekje, waarop alleen „gedichten" stond met eronder zijn naam. Harry Heine was kort voordien 25 jaar oud gewor den. Een hevige onrust vervulde hem. Tnans zou de be slissing moeten vallen. Jachtig speurde hij in de bla den naar de recensies van zijn boek. Salomon Heine had niet gereageerd op de toezen ding van een present-exemplaar. Dat was een slecht teken. Tenslotte was het Varnhagen van Ense, die als eer ste over het boek in de „Gesellschafter" het blad van prof. Gubitz een beschouwing schreef. Harry Heine, die gehoopt had, dat zijn boek een storm zou ontketenen, was er niet bepaald tevreden mee, dat een goede vriend als eerste zijn boek be sprak in het blad van zijn beschermer. Het was een welwillende recensie, die helemaal niet op een storm geleek, doch eerder op een vriendelijk geritsel. Maar hoe dan ook, de „Geselschafter" was een blad met grote invloed in literaire kringen en andere recensies zouden volgen HOOFDSTUK X Tenslotte kwam er toch nog antwoord van dr. Schultz, uit Hamm. Men accepteerde met veel ge noegen Heine's aanbod om brieven uit Berlijn voor de „Rheinisch-Westfalischer Anzeiger" te schrijven... (Wordt vervolgd) Stenen des aanstoots. Twee aanne mers uit Gouda zijn door het Haagse ge rechtshof ieder veroordeeld tot betaling van een boete van f 7.500. Zij hadden ge durende enkele jaren regelmatig hoeveel heden gebruikte straatstenen van het rijk verduisterd. Sinds 1953 waren zij belast geweest met het vernieuwen van het weg dek van rijkswegen. Zonder toestemming hadden zij de oude straatstenen meege nomen. Schadevergoeding. De Provinciale Utrechtse Electriciteitsmaatschappij heeft destijds aan het ministerie van Financiën verzocht om schadevergoeding wegens door de Duitse weermacht van september 1944 tot april 1945 clandestien aan haar geleidingsnetten onttrokken elektriciteit. De minister van Financien wees dit ver zoek af. De kroon heeft de beschikking van de minister vernietigd en er is aan de maatschappij alsnog een schadever goeding toegekend. Uit rijdende trein gevallen. Woens dagmiddag is omstreeks 3 uur de zeven jarige Wim Barneveld uit Kampen, nabij IJselmuiden uit een rijdende trein geval len. Doordat de trein het station Kampen reeds was genaderd reed deze met gerin ge snelheid. De jongen is met een hersen schudding in het ziekenhuis te Kampen opgenomen. Het ongeval ontstond doordat de jongen de buitendeur van de trein open de, die op dat moment juist door een bocht reed, waardoor het slachtoffer naar buiten werd geslingerd. Vi,jf generaties. Te Delft is een meis je geboren, dat vier generaties in de vrou welijke lijn boven zich heeft. Het is Wil- ma de Hoog. Haar moeder is de 19-jarige mevrouw De Hoog-Hake, haar grootmoe der de 44-jarige mevrouw Post-Rieff, haar overgrootmoeder de 67-jarige mevrouw Rieff-Woelms en haar betovergrootmoe der de 90-jarige mevrouw A. van Alphen- Vermey. Onderscheiding. De Urdang-medail- le, welke in 1952 werd ingesteld door het America Institute of the History of Phar macy is voor 1957 toegekend aan dr. D. A. Wittop Koning, privaatdocent aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam. Monument. In de kringen van de Partij van de Arbeid heeft zich een comi té gevormd, dat in overleg met de fami lie van de op 19 april 1957 overleden staats raad ir. J. W. Alberda gelden zal inza melen voor een monument op zijn graf op de begraafplaats Nieuw Eyken-Duynen te Den Haag. Eervol ontslag. Aan mr. H. Daniels, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, sous-chef van de directie kabi net en protocol bij het departement van Buitenlandse Zaken, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de buitenlandse dienst verleend onder dankbetuiging voor de dien sten, door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen. DONDERDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Toneelvereniging „Pos taal Genoegen" met „Land van Belofte", 20 uur. Concertgebouw: Alg. Ned. Grafische Bond, Bonte avond m.m.v. „The Constella tions", 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Haistheater: „The girl he left behind", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „April love", a.l. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De glorie van het moederschap", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Rem brandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De gouden Havik", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Stu dio Theater: „The king and I", a.l., 18.45 en 21.15 uur. DIVERSEN Brinkmann: Voor studievereniging voor parapsychologie spreekt drs. P. J. den Boer: 20 uur. De Leeuwerik: Demonstratie van leerlingen van de volksmuziekschool, 19.30 uur. VRIJDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: Door leerlingen van het Triniteitslyceum en Sancta Maria, een opvoering van „De waaier", 20.30 uur. Con certgebouw: Noordhollands Philharmonisch Orkest: 6de concert in de serie V, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en gouaches van Alechinsky 1117 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 jr., 14.30, 19 en 21.30 uur. Lido Theater: „Ca sino de Paris", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Folies Bergère", 18 jr., 20.15 uur. Rem brandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „De ijzeren sheriff", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The man with the golden arm", 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6