Junta neemt macht in Venezuela over Communisme wint veld op platteland van India Meerderheid in parlement voor Gaillards buitenlands beleid Europese ministersconferentie dit weekeinde in Brussel Nederlandse ondernemers sturen gezamenlijk protest naar Sukarno Vakbonden goeddeels aan Moskou's leiband Hatta zou presidentschap van een staat-Sumatra hebben afgezvezen DONDERDAG 23 JANUARI 19-58 9 Debatten lijken geen invloed te zullen hebben op de officiële politiek van Frankrijk Hammarskjoeld voorspelt gesprek over ontwapening Polen trekt dit jaar weer meer uit voor defensie Dictator Jimenez per vliegtuig uitgeweken Rode zendelingenaan het werk Grotewohl wil referendum over Pools voorstel Lord Attlee geeft Dulles eeti duidelijke wenk V.S. blijven neutraal inzake Nieuw Guinea Anderhalf jaar voor gefingeerde overval op bankloper Begroting en personeelsorganisatie der nieuwe Europese instellingen komen ter tafel Muennich zou Kadar als premier opvolgen Vier gevangen Fransen Dr. Fuchs begint vandaag zijn tweede etappe Fangio zal wereldtitel niet verdedigen Brits plan voor Cyprus op Turks verzet gestuit Grieken inschikkelijker, Turken halsstarrig (Van onze correspondent in Parijs) Een etmaal eerder dan verwacht werd heeft de Franse volksvertegenwoordiging gisteravond laat haar debatten over de buitenlandse politiek besloten met een be krachtiging van 334 tegen 226 stemmen van het beleid van de regering-Gaillard. De minister van Buitenlandse Zaken Pi neau en premier Gaillard hadden kort te voren de hoofdproblemen van de interna tionale situatie nogmaals de revue laten passeren om de positie van Frankrijk op enkele punten nader te preciseren. Frankrijk, zo verklaarde de premier zal geen enkel middel ongebruikt laten om Algerije te verdedigen tegen de aan vallen die van Tunesië uit door de rebellen ondernomen zullen kunnen worden. Een nieuw denkbeeld om de gespannen verhou dingen met Tunesië te verbeteren is vori ge week voor de discussies door de rooms- katholieke oud-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Maurice Schumann ge daan. Schumann stelde voor de controle van de grenszone aan Frans-Tunesische legerkorpsen toe te vertrouwen, een voor stel waardoor president Bourguiba in ieder geval tot een duidelijke keuze tus sen de Algerijnse rebellen en Frankrijk zou worden gedwongen. Zonder Schu mann's suggestie af te wijzen heeft de re gering die gedachten toch ook niet overge nomen omdat, zoals Pineau liet uitko men, hij eerst de diplomatieke en militai re complicaties bij de uitvoering ervan wilde bestuderen. Op de grote lijnen der internationale po litiek, en in het bijzonder de tegenstellin gen Oost-West, ging Gaillard nog wat die per in. Hij bevestigde de inhoud van de ADVERTENTIE NEW' YORK (Reuter) „Het is mijn sterke wens, dat de ontwapeningsbespre kingen zo spoedig mogelijk worden hervat en ik twijfel er ook niet aan, dat dit zal geschieden," aldus heeft de secretaris generaal der Verenigde Naties, de Zweed Dag Hammarskjoeld, te New York op een persconferentie verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Ik twijfel er evenmin aan, dat dit binnen de Verenigde Naties zal ge schieden." Hammarskjoeld merkte op dat de ont wapeningsbesprekingen nog steeds een der belangrijkste, onafgehandelde punten op de agenda der Algemene Vergadering vormden en dat het niet bekend is dat enige regering te kennen heeft gegeven dat dit punt beter kan worden afgevoerd. Hij zei ook, dat er verschillende moge lijkheden zijn, om van de Verenigde Na ties gebruik te maken, teneinde de impas se in de ontwapeningscommissie te door breken. Hij noemde de ontwapeningscom missie, de Veiligheidsraad, de Algemene Vergadering en zijn eigen persoon en func tie. „Ik zou er de voorkeur aan geven thans niet aan te geven; welke van de hiervoor genoemde mogelijkheden ik het meest aanbevelenswaardig acht, daar het mogelijk is dat ik, na bespreking® met betrokken regeringen, een ander inzicht zal Rebben gekregen WARSCHAU, (UP) Polen zal dit jaar 12,5 miljard zlotys, 2,2 miljard zlotys meer dan het afgelopen jaar, aan defensie uitgeven, aldus heeft de minister van Fi nanciën, Tadeusz Dietrich in de Sjem, (parlement) verklaard. De defensiebegro ting maakt 7,7 percent uit van het totale budget, dat in uitgaven tot 158,1 miljard zlotys voorziet. Minister Dietrich legde er de nadruk op dat slechts een vierde deel van de defen siebegroting een feitelijke verhoging be tekent, wegens de algemene prijsstijging. Vorig jaar was de defensiebegroting lager dan die voor het jaar 1956, doch dit was een uitzonderingsmaatregel. Welis waar is 7,7 percent voor een defensiebe groting gering in vergelijking met hetgeen andere landen voor de strijdkrachten uit trekken, doch het is niet bekend in hoe verre uitgaven voor de defensie bij andere posten zijn ondergebracht. De Poolse bewindsman verklaarde dat inflatie in 1957 is voorkomen ten koste van het evenwicht in de betalingsbalans. De voorraad consumptiegoederen is nog steeds niet voldoende en zal dit jaar wor den vergroot. Russische hulp LONDEN (UP) Radio-Moskou heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie de geldmid delen zal fourneren voor de tweede kern reactor in Polen en de eerste Poolse elek trische centrale die door kernenergie wordt aangedreven. Dit is een van de pun ten uit een overeenkomst inzake Russische technische hulp aan Polen die woensdag tussen beide landen is gesloten. laatste brief aan zijn Russische collega Boelganin door te wijzen op de noodzake lijkheid van een grondige voorbereiding langs de diplomatieke kanalen van een eventuele ontmoeting tussen de verschil lende regeringsleiders. In die eerste fase zou de Sovjet-Unie zich volgens de inzich ten van de Franse regering al duidelijk moeten vast leggen op enkele grondbegin selen voor een overeenkomst. Gaillard vond in ander verband nog gelegenheid en kele sprekers gerust te stellen met de ver zekering dat er op Frans grondgebied geen bases voor kerngeschut zullen wor den geinstalleerd zonder nieuwe vooraf gaande onderhandelingen met Amerika. Hij ontzegde de communisten echter het recht hier bij voorbaat al te protesteren, nu zij overeenkomstige nucleaire verde- digings-of aanvalsmiddelen aan de Russi sche kant blijkbaar stilzwijgend hadden aanvaard. Frankrijk kan de aanleg van raketbases op Frans gebied niet afwijzen, omdat het defensiemiddelen zijn, aldus Gaillard. De regering-Gaillard heeft een nieuwe parlementaire overwinning mogen boeken. Veel nieuwe gezichtspunten heb ben zich in het verloop der debatten even wel niet voorgedaan en in ieder geval lijkt het officiële buitenlandse beleid van Frankrijk er niet beinvloed door te zullen worden. Algerije (UP) Morgen zal de Nationale Verga dering een aanvang maken met de behan deling van de kaderwetten voor Algerije, zoals deze door de Senaat zijn geamen deerd. De commissie van binnenlandse zaken uit de Nationale Vergadering heeft de versie van de Senaat wel met zestien te_gen dertien stemmen verworpen maar de traditionele voorstemmers waren niet aanwezig, zodat deze uitslag Gaillard niet bijzonder hoeft te verontrusten. CARACAS, (UP) Na twee dagen waarin het sinds nieuwjaar actief verzet tegen de dictator van Venezuela zjjn hoog tepunt bereikte, is de regering van gene raai Marcos Perez Jiménez vanochtend gevallen. De dictator heeft in z(jn privé vliegtuig, met zjjn familie en naaste mede werkers, de wfjk genomen naar het buiten land. Een junta van burgers en militairen onder leiding van vice-admiraal Larra- zaral heeft de macht overgenomen. In een officiële regeringsverklaring, de laatste die Jimenez' regering uitgaf, was verklaard dat bij de opstandige beweging 145 mensen waren gedood en meer dan 600 gewond. Vanochtend zond radio-Cara cas de eerste regeringsverklaring van de junta uit. De avondklok werd opgeheven. In Washington gaan geruchten als zou den er vele honderden doden en een duizendtal gewonden zijn gevallen sinds het begin van de opstand. In diplomatieke kringen te Caracas wordt vernomen dat Jiménez een toe vlucht zoekt in de Dominicaanse repu bliek. BOGOTA, (AFP) De Venezolaanse nationale radio-omroep zei woensdagmid dag in een officieel communiqué dat dins dag bij de onlusten 24 mensen om het leven zijn gekomen en 204 gewond, meren deels brandstichters en plunderaars. Volgens het communiqué, uitgegeven door het ministerie van Binnenlandse Zaken, was de toestand op dfi olieterreinen rustig. In verscheidene winkels en bedrijven werd tijdens de onregelmatigheden ge plunderd en brand gesticht. Tientallen auto's en autobussen werden in brand ge stoken. De brandstichtingen zijn het werk van door de communisten georganiseerde groepen, aldus het communiqué. NEW DELHI (UP) Op de wegen en in de duizenden arme dorpen van India is een nieuw type „zendeling" of „mis sionaris", zo men wil, verschenen. Het zijn voor het merendeel jonge, en zeker in vergelijking met de bevolking te midden waarvan zij leven, goed onder legde en welopgevoede mensen. De leer die "zij: prediken ië liét 'communisme. De ..communistische partij van India is niet' gróót in ledentaD-doeh zij is bijzon der actief en haar invloed is niet te on derschatten. In de staat Kerala, waar de werkloosheid in vergelijking met andere Indiase staten het grootst, maar het an alfabetisme het kleinst is, slaagde de par tij er in, bij de verkiezingen begin vorig jaar de absolute meerderheid zij het BERLIJN (Reuter/DPA) de Oost- duitse premier, Grotewohl wenst een volksstemming in Oost- en West-Duitsland over de vraag of de beide delen van Duits land deel moeten uitmaken van een zone zonder kernwapens in Midden-Europa, volgens het Poolse voorstel, aldus ver neemt Reuter in Oost-Berlijn. BONN (Reuter/ \FP) In de Westduit- se bondsdag begint vandaag het debat over de buitenlandse politiek. Men ver wacht dat de socialisten felle kritiek op bondskanselier Adenauer zullen uitoefe nen wegens zijn afwijzing van het Poolse plan. De socialisten willen het voorstel als basis voor onderhandelingen met de Sovjet-Unie nemen, omdat het een goede kans biedt de „sfeer" op te helderen. WASHINGTON (UP) Naar aanleiding van berichten over een mogelijke koers wijziging in de Amerikaanse politiek ten opzichte van Indonesië en de kwestie Nieuw-Buinea heeft een hooggeplaatst Amerikaans regeringsfunctionaris ver klaard, dat er „absoluut geen verandering" zal komen in de politiek van neutraliteit, welke Amerika voert met betrekking tot het Nederlands-Indonesisch geschil. Dulles bepaalt zich er volgens welinge lichte kringen toe de verdere ontwikkeling van de politieke toestand in Indonesië af te wachten, met name nu de Amerikanen tekenen menen te zien van een hechter sa mengaan der anti-communistische stromin gen. Men is van mening, dat door het ver trek van president Sukarna voor een reis van zes weken door het buitenland, de anti communistische leden van de ministeraad thans meer invloed kunnen doen gelden. De Amerikaanse generaalmajoor buiten dienst Charles A. Willoughby, oud-inlich tingenofficier van generaal MacArthur, heeft in een intervew met United Press óver Indonesië de huidige crisis in Indo nesië geweten aan de communistische in vloed, die volgens hem tien jaar geleden in Washington heerste en die er toe leidde, dat Amerika zich aan de zijde van Sukarno stelde. „Wat in feite gebeurde", zei hij, ,was, dat de Nederlanders uit een land gedrongen werden, dat zij eeuwenlang op efficiënte wijze hadden beheerd, tengevol ge van de druk, die werd uitgeoefend door een zekere combinatie, waarin de UNO de hoofdrol speelde en Amerika zwijgend be rustte". Amerika stelde zich toen achter ,de fictie van een politieke en ethiiologi- sche eenheid van de Indonesische eil' 'den, welke eenheid niet bestaat". Om deze re den spreekt Willoughby zich nu uit voor steun aan separatische bewegingen. met steun van enkele onafhankelijken - te behalen. Ook in het vakbondswezen is de com munistische invloed aanzienlijk. Sinds enige tijd gaat men in de meest letterlijke zin „tot het volk". De missio narissen, wier enige bagage uit wat oude kleren en boeken, veel boeken en pamflet ten bestaat, vestigen zich in de door ar moede en grondgebrek geteisterde dor pen. Deze „priester-arbeiders van het plat teland" wijzen op hetgeen.de Sovjet-Unie, heeft bereikt. „In Rusland Wordt geen hón ger geleden, het land is sterk en wordt alom gerespecteerd. Hef ver'zfet zich te gen proeven met kernwapens, ijvert voor de vrede en tegen het kolonialisme. Russi sche wetenschapsmensen hebben de beste prestaties verricht". Bedenkelijke successen Het is uiteraard moeilijk, de resultaten van deze campagne in cijfers uit te druk ken. Doch de communistische partij, wij zend op de successen in Kerala, zegt in de staat Uttar Pradesh waar premier Nehroe is geboren de meerderheid te hebben in 28 procent van de gemeentera den. En men weet niet in hoeverre de ove rige oppositiepartijen zich met de commu nisten tegen de Congrespartij zullen ke ren. Ook in de staten Bengalen en Bihar heb ben de communisten de laatste tijd ten koste van de Congrespartij aanzienlijke winst geboekt. De regering van premier Nehroe mag een vorm van „staatssocialisme" voor staan, zij blijft, althans voor zover het de binnenlandse politiek betreft, fel gekant tegen het communisme. Niettemin is het communisme in India de laatste jaren voortdurend in kracht toegenomen, en buitenlandse waarnemers geloven voor alsnog niet in een teruggang, althans niet de eerste jaren. De Amsterdamse rechtbank heeft zowel de 33-jarige bankloper G. B. als de 32-jari- ge bankwerker W. S., beiden uit Amster dam, veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Zij hebben op 25 juli van het vorig jaar in de Paleisstraat te Amsterdam een roof overval in scene gezet, waarbij de bank werker wat tabak in het gezicht van B. gooide en deze een tas met 55.000, die hij als bankloper van het bijkantoor van de Amsterdamsche Bank aan het Damrak naar het wisselkantoor van de Nederland- sche Bank aan de Herengracht moest over brengen, aan de bankwerker gaf. Van het geld is ƒ54.739.56 achterhaald. ADVERTENTIE Vrijdag 24 Januari 1958 OPENING Elan biedt het bij Uw persoonlijkheid passende Interieur, kwalitatief en esthetisch verantwoord, tegen redelijke prijzen. Een bezoek aan onze openlngs-exposltja zal U overtuigen. IXCLUSIEVI INTERIEURS IINNENHUIS ARCHITECTUUR O verveen Bloemendaalsawag 259 Tal51728 (Van onze correspondent in Brussel) In het paleis van de Academiën (tussen 1815 en 1830 het paleis van de Prins van Oranje) te Brussel wordt zaterdag de grootste Europese conferentie sedert de ondertekening van de verdragen van Ro me gehouden. De zes ministers van Bui tenlandse Zaken, van Economische Zaken en van Financiën zullen er samenkomen met de negen leden van de Hoge Autori teit, van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de negen leden van de. Europese commissie van de Economische Gemeenschap en de vijf leden van de Euratoom-commissie. Bovendien zal de president van de Europese investerings bank, de Italiaan Campilli, worden ge installeerd, en zullen een aantal belang rijke beslissingen worden genomen met het oog ^p de organisatie van de nieuwe Europese instellingen. Het is niet waarschijnlijk dat er een be slissing zal worden genomen over de ze tel van de Economische Gemeenschap en de Euratoom. Wel is men van oordeel dat de vinnige Belgische reactie tegen Parijs in Franse regeringskringen een diepe in druk heeft gemaakt. De Franse regering heeft ervaren, aldus Belgische waarne mers, dat de Belgische opinie veel onaf hankelijker staat tegenover Frankrijk dan men te Parijs in het algemeen vermoed de. De conferentie zal voornamelijk gewijd BOEDAPEST. Cfteuter). De Hongaar se presidentiële raad heeft de Nationale Vergadering voor maandag bijeengeroe pen, zo meldt'hét officiële Hongaarse pers bureau MTI. Politieke waarnemers achten het mogelijk, dat het nieuwe economische drie-jarenplan, dat vorig jaar is aangekon digd, zal worden ingediend. Voorts doen hardnekkige geruchten de ronde, dat pre mier Kadar zijn ontslag zal bekend maken Hij zou zich willen concentreren op zijn werk als eerste secretaris van de commu nistische partij. De eerste vice-premier Ferenc Muennich zou hem opvolgen als premier. (UP) Het is niet onmogelijk, dat dit jaar niet-communisten in het kabinet ko men, zo heeft een regeringswoordvoerder meegedeeld. Dit zouden onafhankelijken zijn en geen vertegenwoordigers van po litieke partijen, omdat Hongarije maar één partij kent. De meeste niet-communistische politici bevinden zich op het ogenblik ech ter in de gevangenis of in het buiten land. De premier ten tijde van de vrijheids strijd, Imre Nagy, bevindt zich nog steeds in Roemenië, waar hij asiel zocht, zo heeft een woordvoerder van de Hongaarse rege ring verklaard in antwoord op berichten, als zouden Nagy en leden van zijn rege ring teruggebracht zijn naar Hongarije, ter voorbereiding van het proces tegen hen als erraders. Deze foto is afkomstig van het Al gerijnse Nationale Bevrijdingsfront FLNdie haar doet circuleren als be wijs, dat de vier Franse soldaten, die Frankrijk van Tunesië terugeist, niet in Tunesië zijn, maar in het hoofd kwartier van de rebellen op Algerijns grondgebied. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft gis teren, tijdens het debat over de bui tenlandse politiek in de Assemblée Na tionale te Parijs, onder gejuich van rechts verklaard: „Als president Bour guiba inderdaad een vermindering van de spanning wenst te bereiken, dan moet hij eerst alles doen om de vrij lating te verkrijgen van vier Franse krijgsgevangenen en dan moet hij ten tweede begrijpen, dat hij niet langer ezn dubbel spel kan spelen, dat van de solidariteit met het Westen en de vriendschap met Frankrijk en steun aan de rebellen". LONDEN, (UP) Dr. Vivian Fuchs heeft naar Londen getelegrafeerd, dat hij zijn tocht dwars over het zuidpoolgebied vandaag zal voortzetten. De tweede etappe dwars over het con tinent is ongeveer 2000 kilometer. Zijn eindbestemming op het Zuidpoolgebied is de Scott-basis. Sir Edmund Hillary zal zich bij depot 700 per vliegtuig bij de Britse expeditie voegen. Tot aan depot 700 zal de tocht voor Fuchs en zijn mensen betrekkelijk makkelijk zijn, maar van- daaruit naar de basis van Scott zullen zij het zeer moeilijk kunnen hebben. Er zijn op deze route verraderlijke gletschers. Dr. Fuchs zei, dat hij met Hillary de eerste etappe van zijn aanstaande tocht van de zuidpool af heeft besproken. „Zijn kennis uit de eerste hand zal onze terug tocht versnellen", zei dr. Fuchs. 'zijn aan de begroting en de personeels organisatie van de nieuwe Europese in stellingen. De Europese commissie teert nu nog op voorschotten van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. Het budget van de Europese commissie wordt voor 7,9 per cent ieder door Nederland en België, en door ieder van de drie grote mogendhe den voor 28 percent gefinancieerd. Luxem burg draagt 0,2 percent bij. De Europese commissie krijgt haar middelen dus van de zes regeringen en niet, zoals de Hoge Autoriteit, van een heffing op de waarde van de produktie. Koning Boudewijn heeft de ministers en hoge Europese functionarissen op een di ner uitgenodigd op het middaguur, waar in men, aldus waarnemers, een bewijs kan zien dat ook de koning der Belgen de kandidatuur van Brussel als Europese zetel wil bevorderen. De ministersconfe rentie zal eventueel tot zondag worden ver lengd. De ambtenaren van de Europese instellingen komen vrijdag in het kasteel Hertoginnedal bijeen onder voorzitter schap- van Walter Hallstein, president van de Europese commissie. Naar verluidt, wordt van Nederlandse zijde voornamelijk belang gehecht aan en kele speciale punten, die in de eerstko mende maanden geregeld moeten worden. In de eerste plaats wenst men van Ne derlandse zijde niet dat er wordt gewacht met de voorbereidende besprekingen voor de grote ministeriële landbouwconferen- tie, die binnen twee jaar de richtlijnen voor de gemeenschappelijke landbouwpo litiek der zes landen moet opstellen. Ver der acht de Nederlandse delegatie het wen selijk dat de vraagstukken van het buiten tarief eveneens duidelijk vastgelegd wor den. Op het ogenblik is uitsluitend de gro te lijn van het buitentarief in het verdrag van Rome aangegeven, maar voor de meeste produkten is de hoogte der nieu we invoerrechten nog niet bekend. Ten slotte heeft Nederland grote belangstel ling voor de verkeersproblemen. De hui dige, zeer beperkte verkeersregelingen zijn naar Nederlandse opvatting de meest dirigistische en anti-Europese regelingen in de Westeuropese economie. Het zal heel wat tijd en geduld vergen deze over blijfselen van een economisch verdeeld Europa te doen verdwijnen. De Argentijnse coureur Juan Manuel Fangio heeft verklaard, dat hij zijn we reldtitel dit jaar niet zal verdedigen. Deze verklaring heeft na afloop van de Grote Prijs van Argentinië, welke door de Brit Stirling Moss werd gewonnen, in het blad ,Clarin" gestaan. Fangio verklaarde voorts: „Ik zal deel nemen aan alle grote wedstrijden, die in Argentinië worden gehouden, en aan één of twee wedstrijden in Europa, en meer niet". (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering, die van plan was om deze week in het Lagerhuis een ver klaring over Cyprus af te leggen, heeft daarvan afgezien, aangezien nieuwe moeilijkheden zijn gerezen door de hou ding van Turkije, dat blijft aandringen op uitvoering van het verdelingsplan, waar voor de Britten weinig voelen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, zal aan het einde van deze week in Ankara waar hij een bijeenkomst van het Bagdadverdrag zal bijwonen, hierover besprekingen voeren met zijn Turkse col lega Zorloe. Er zijn aanwijzingen dat de Griekse re gering bereid is in te binden en een min nelijke schikking te aanvaarden. Ook zou aartsbisschop Makarios er geen bezwaar meer tegen maken de Turkse Cyprioten te laten deelnemen aan de onderhandelin gen met de Britten.-De Britten stellen als voorwaarde dat er geen sprake mag zijn van een aansluiting van Cyprus bij Grie kenland. Verder zou de Britse militaire basis door een NAVO-basis worden ver vangen. Indien over deze voorwaarden met Griekenland en Turkije overeenstem ming kan worden bereikt, zou de Britse regering bereid zijn de noodtoestand op Cyprus op te heffen en met aartsbisschop Makarios te onderhandelen. De Turken zijn echter bevreesd, dat zelfbestuur de eerste stap is op de weg van vereniging met Griekenland. De Britse regering heeft de nieuwe gouverneur Sir Hugh Foot ge waarschuwd vooral niet te hard van sta pel te lopen. Er is, volgens de officiële op vatting in Londen, tijd voor nodig om bei de gemeenschappen voor te bereiden op zelfbestuur. Beweerd wordt, dat, indien Londen op dit ogenblik besprekingen zou openen met Makarios, dit door de Turken als een teken van zwakte zou worden be schouwd en daardoor felle reacties in Tur kije zou uitlokken. In Londen wordt gé- hoopt dat indien Selwyn Lloyd er niet in slaagt de .Turken te overtuigen van de voorgestelde gedragslijn, Dulles hen daar toe zal kunnen overhalen. De Britse rege ring zou de gouverneur van Cyprus heb ben gemachtigd de teugels nog iets meer te laten vieren, een aantal noodverorde ningen op te heffen en meer politieke ge- "vangenen los te laten. Ook zou zijn over eengekomen de positie van Makarios op nieuw onder ogen te zien indien de vrede op het eiland in de komende drie maan den blijft gehandhaafd. Grieken tegen EOKA NICOSIA (UP) Op Cyprus heerst spanning als gevolg van een moord op twee Cyprioten, die wordt toegeschreven aan de ondergrondse EOKA. Leden van een linkse vakbonds unie hielden woens dag een protestmars door de „mijl der moorden," de hoofdstraat "an de binnen stad van Nicosia, waar zij „Weg met de EOKA." riepen. Britse troepen en plaat selijke politie bewaakten strategische pun ten. In telegrammen aan president Sukarno en minister-president Djuanda hebben Ne derlandse ondernemers vandaag „met klem" geprotesteerd tegen de maatregelen, die in Indonesië tegen hun bedrijven zijn getroffen. De telegrammen zijn onder tekend door de Bond van eigenaren van in Indonesië gelegen suikerondernemingen, de Bond van Vorstenlandse Landbouwonder nemingen, de Federatie van verenigingen van Bergcultuurondernemingen in Indone sië, de Vereniging van eigenaren van Besoe- kische Tabaksondernemingen en een ne gentigtal afzonderlijke vennootschappen, die bedrijven in Indonesië hebben. Hatta weigert SINGAPORE (UP) De voormalige vice-president van Indonesië, Mohammed Hatta. heeft deze week een aanbod om pre sident van een onafhankelijke republiek op Sumatra te worden, afgewezen, zo is don derdag in Singapore vernomen. Volgens een zegsman, die in nauw con tact staat met personen, die onlangs in Padang en het plan tot de vorming van een dergelijke republiek hebben besproken, had Hatta het aanbod afgewezen omdat hij niet in connectie wenste te staan met een beweging, die Indonesië in afzonderlijke republieken zou uiteenscheuren. In handelskringen in Singapore ver klaarde men in de berichten over plannen tot oprichting van een onafhankelijke staat op Sumatra enige grond van waar heid te onderkennen. Maar men meent dat dergelijke plannen in reserve zouden worden gehouden en slechts ten uitvoer gebracht, indien Djakarta ertoe over zou gaan daadwerkelijke pogingen in het werk te stellen de bloeiende ruilhandel tussen Sumatra en het buitenland tegen te gaan. Elke poging van communistische groe peringen op Java om naar de macht te grij pen, aldus deze kringen, zou in de buiten gewesten een actie kunnen doen ontkete nen om een nieuwe regering voor geheel Indonesië te vormen of de vorming van nieuwe republieken van belangrijke eilan den te proclameren. Waarborgsom SINGAPORE (UP) Maandag heeft de Indonesische handelsgemachtigde baron Sutadisatra verklaard, dat de Indonesi sche regering besloten heeft de reders in Singapore te verzoeken om een borgtocht van 500.000 Straitsdollars te storten, om hun te beletten handel te drijven met In donesische buitengewesten. Het geld zal geconfisceerd worden als gehandeld wordt in contrabande-ladingen. Dit zou moeten waarborgen, dat schepen die gelegaliseer de havens bezoeken, geen illegale havens aanlopen om daar ook lading op te ne men. Twee plaatselijke rederijen lieten vaarten uitvallen, toen hun verteld werd dat zij garanties moesten storten. In de afgelopen paar weken hebben In donesische patrouille-boten zeven schepen vastgehouden, die illegale ladingen zou den hebben vervoerd tussen de buitenge westen en Singapore. Chinese reders in Singapore negeren ech ter de wens van de Indonesische regering om de ruilhandel met de buitengewesten te staken en houden ten minste vier sche pen klaar om de blokkade naar provin cies op Sumatra en Celebes te breken. Inmiddels heeft een woordvoerder van de regering van Singapore verklaard, dat het de plicht van de Koninklijke Marine is om de koopvaardij op volle zee te beschermen. Hij definieerde echter niet wat met „volle zee" bedoeld wordt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7