Bondsdag in meerderheid voor Adenauers beleid Nederlandsche disconto van GELUKKIG HET WEER Bank verlaagt 5 tot 4,5 pet Wegenwacht bevrijdde 500 ingesneeuwde auto's Nieuwe regering in Venezuela op democratische grondslag Haarlems Dagblad DEKKERS HAZENBERG'S W oningbouwrecord Vorig jaar kwamen 88.200 huizen gereed ik heb iwt cOyA dekens! Winterweer A?e MORRIS Se/ore(/oef6ui// Minister stelt voor: Opheffing gemeente Haarlemmerliede per 1 januari 1959 Aardbeving veranderde gelaat van Mongolië Bergen afgebrokkeld en nieuwe rivieren ontstaan Topgesprek aanbevolen ,maar bestaande toestand mag niet erkend worden Geen extra-bewaking meer bij Indonesische ambassade Het woord is aan Kommervolle toestand op midden-Java Patisserie Omwenteling kostte vierhonderd mensen het leven, tweeduizend andere liepen verwondingen op 72e JAARGANG No 167 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 24 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 15 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman In het ijskoude water van de Engelse havenstad Portsmouth heeft de Britse marine demonstraties gegeven met on- zinkbare „zwempakken". Een in zee gestorte piloot, die zich gestoken heeft in het omhulsel, dat men op de foto ziet, kan nog vrij comfortabel zijn red ders afwachten. Hij hoeft zich niet dik te maken. Zijn pak doet het wel. ADVERTENTIE In 1957 kwamen in ons land meer nieuwe woningen gereed dan ooit in één jaar het geval was. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden vorig jaar 88.200 woningen vol tooid. Ditr aantal is bijna 20.000 hoger dan dat van het vorig topjaar, 1954, toen 68.487 woningen gereed kwamen. In december van 1957 werd met 9.300 opgeleverde woningen het hoogste tot dus verre bereikte maandcijfer genoteerd(vorige topmaand: november 1957 met 8.567 wo ningen). Eind december waren ruim 90.000 wo ningen in uitvoering, dat is 4000 minder dan een jaar daarvoor. De Nederlandsche Bank heeft met in gang van 24 januari haar wisseldisconto verlaagd van 5 percent op 414 percent. De Nederlandsche Bank acht op het ogen blik geen redenen meer aanwezig tot handhaving van het relatief hoge discon totarief dat met ingang van 16 augustus 1957, in verband met de toen op de valuta markt heersende onrust, werd vastgesteld. Zij heeft daarom haar tarieven over de gehele linie met een half percent verlaagd. De tarieven zijn met ingang van 24 ja nuari 1958 als volgt samengesteld: wissel- ADVERTENT1E ;s -s t VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Opklaringen en nog slechts hier en daar enkele sneeuwbuien. Matige tot zwakke wind uit uit eenlopende richtingen. In de komende nacht aan de kust lichte, in het binnenland matige en plaatselijk wellicht strenge vorst. Morgenmiddag tempera turen om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. disconto 4'/2 pet. (was 5 pet.), promessen- disconto 5 pet. (5V2 pet.), rente voor voor schotten in rekening courant en belenin gen voor particulieren 6 pet. (6V2 pet.), rente voor voorschotten in rekening-cou rant en beleningen voor anderen 5 pet. (5V2 pet.). Financiële kringen in Amsterdam wer den door de maatregel verrast omdat men van mening was, dat onze centrale bank instelling pas tot deze stap zou overgaan, nadat eerst de Bank of England haar dis conto zou hebben verlaagd. Deze pleegt dit te doen op donderdagen en aangezien een desbetreffend bericht was uitgeble ven en de Bank of England haar disconto op het zeer hoge niveau van 7 percent had gehandhaafd, werd alhier niet meer op een verlaging van het Nederlandse disconto ge rekend. Men meent nu, dat de recente ver laging van het disconto door de Westduit- se centrale bank van 4 op 3V2 percent, gevolgd door een soortgelijke stap van de Federal Reserve Bank in Philadelphia van 3 op 2% percent, tot de maatregel van de Nederlandsche Bank heeft bijgedragen. In ieder geval wordt de discontoverla ging een zeer gunstig teken geaciit, een teken vooral van groter vertrouwen in de positie van de gulden, die het in augustus 1957 zwaar te verduren heeft gehad. De Bank heeft blijkbaar gemeend niet te snel te moeten handelen, want achtte blijkbaar pas thans het ogenblik aange broken om de teugels ietwat te laten vie ren. Aanleiding daartoe vormden met na me de niet ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans en de verbetering van de deviezenvoorraad. Het in augustus ge leden deviezenverlies is thans vrijwel in gehaald, mede door de hulp van het bui tenland (het I.M.F. en de Deutsche Bank). DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S ADVERTENTIE BARTELJORISSTR H.AARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 WINTERSPORTKLEDING Verschenen is het voorontwerp van de wet, die de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude regelt. Het grootste gedeelte van deze gemeente zal volgens het voorontwerp van de minis ter van Binnenlandse Zaken bij Haarlem mermeer worden gevoegd. Zuid-Schalkwijk en Spaarndam-oost zullen, wanneer de voorgestelde wet van kracht wordt, bij Haarlem komen. Het voorontwerp van wet ligt thans gedurende dertig dagen ter ge meentesecretarie in Halfweg ter inzage. Belanghebbenden kunnen hiertegen bij Gedeputeerde Staten van Noordholland bezwaren indienen. De uiteindelijke beslis sing over de opheffing berust bij de Staten- Generaal. Het voorontwerp van wet regelt de opheffing van Haarlemmerliede en Spaarnwoude per 1 januari 1959. Als de Tweede Kamer de opheffing aanvaardt, zullen in de vergrote gemeenten Haarlem en Haarlemmermeer extra gemeenteraads verkiezingen worden gehouden. MOSKOU (Reuter) Tass meldt, dat een gemeenschappelijke Russisch-Mon- goolse expeditie, die het gebied in Mongo lië en omliggende landstreken, die op 4 december van het vorig jaar geteisterd zijn door een aardbeving, verkent, daar de „hel van Dante" heeft aangetroffen. Professor Florentsov, een lid van de expeditie, heeft volgens Tass verklaard dat sommige toppen van het Bogdomassief in de bergketen van Bogi Altai „zijn ge scheurd en voor de helft zijn afgebrok keld". Op sommige plaatsen zijn de rivie ren verdwenen en in andere streken zijn nieuwe rivieren ontstaan. In het centrum van de aardbeving be vond zich een kloof, die meer dan 250 km lang en meer dan 20 meter breed is. Tass gaf geen bijzonderheden omtrent slachtoffers, maar de Mongoolse premier, Avarzid, heeft vroeger reeds verklaard, dat er „enige" mensenlevens verloren wa ren gegaan, een aantal huizen was ver woest. Volgens het blad „Izvestia" hangt op het ogenblik, anderhalve maand na de aardbeving, boven een bergtop op 60 kilo meter van het aardbevingscentrum een grote gele stofwolk, 1500 meter boven de top. LONDEN (UP) Een Britse geleerde heeft als zijn mening uitgesproken, dat de verleden maand in buiten-Mongolië ge registreerde aardschok „niet kan zijn ver oorzaakt door ontploffing van een kern wapen, daar zulk een explosie niet zo'n kracht vermag te ontwikkelen". 1 BONN (UP) Bondskanselier Konrad Adenauer heeft vanmorgen vroeg van de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer) het verzoek gekregen, naar een top-con- ferentie met de Russen en naar een her vatting van de ontwapeningsbesprekin gen tussen Oost en West te streven. Het debat over de buitenlandse politiek ein digde met het goedkeuren van een chris ten-democratische motie van vier pun ten, waarin op onderhandelingen met Mos kou wordt aangedrongen. In die motie wordt de regering verzocht: 1. onderhandelingen tussen Oost en West aan te moedigen met als doel het zorgvuldig voorbereiden van een top-con- ferentie door middel van diplomatieke ka nalen. 2. naar een hervatting van de ontwape ningbesprekingen te streven in de UNO of op een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van Oost en West. 3. er zorg voor te dragen, dat alleen zulke oplossingen van wereldproblemen worden aanvaard, die niet leiden tot een erkenning van de status quo in Europa. 4. voort te gaan met het steunen van een coördinatie van de buitenlandse poli tiek van het Westen. In de motie wordt geen melding ge maakt van het aandeel van Duitsland in de westerse verdediging, een atoomvrije zone in Europa of raketbases, onderwer pen, die in het brandpunt van de debat ten hebben gestaan. De meerderheid ver wierp voorts een motie van de socialisti sche oppositie, waarin werd gepleit voor het instellen van een kern wapen vrije zone in Midden-Europa en het geleidelijk en wederzijds terugtrekken van de buiten landse troepen de Amerikaanse inbe- grepen^uit dat gebied. Beide stemmin gen hadden met hand-opsteken plaats. Von Brentano Tijdens het debat gaf minister Von Brentano duidelijk te kennen, dat West- Duitsland zich niet zal verzetten tegen het vestigen van geallieerde bases voor pro jectielen voor middelgrote afstanden op zijn grondgebied. Zijn argument was, dat het niet aangaat de bondgenoten die West-Duitsland beschermen het recht te ontzeggen zich uit te rusten met de wa pens, waarover een eventuele aanvaller wel zou beschikken. Het plan-Rapacki, zo zei hij, zal de de fensieve kracht van het Westen tegenover de offensieve kracht van het Oosten „op beslissende wijze verzwakken". De Sov jet-Unie die prat gaat op zijn lange-af- standsraketten, zou door zo'n kernwapen- vrije zone niet afgeschrikt maar misschien zelfs aangemoedigd worden, aangezien er dan minder gevaar zou zijn voor een on middellijke tegenactie". Ollenhauer De oppositieleider Ollenhauer verklaar de dat de ontwikkeling van wapens in Een barre nacht hebben ruim 600 auto mobilisten uit ongeveer vier- a vijfhonderd personenauto's en vrachtwagens meege maakt op de 26 km lange rijksweg tussen het kruispunt Deil en Gorinchem in de weg 's-Hertogenbosch-Rotterdam. Woensdagmiddag was op deze weg tij dens een hevige sneeuwjacht een colonne Duitse vrachtwagens gestrand. Andere wagens konden er niet voorbij door de in middels tot een meter hoogte opgewaaide sneeuw. Ofschoon vrij spoedig rijkspolitie en vijf wegenwachten begonnen met po gingen om de sneeuw weg te ruimen bleek woensdagavond laat dat er geen sprake van was de weg weer vrij te krijgen. Ongeveer 600 mannen, vrouwen en kinderen hebben in cafe's bij Arkel en Leuven de nacht door gebracht. Urenlang heeft men in rijen bij de telefoon gestaan om de huisgenoten thuis gerust te stellen. Tal van automobi listen gaven er de voorkeur aan de nacht in hun auto door te brengen, doch lieten om wat warmte te hebben hun motoren draaien. Gedurende de nacht hebben de wegenwachten van de A.N.W.B. kans ge zien via een zijweg Arkel en Asperen te bereiken met een geleend vrachtautootje, omdat hun eigen voertuigen ook vastza ten. Langs deze weg heeft men zoveel mo gelijk gezorgd voor ravitaillering. Voorts werd een groot aantal koeien, dat in vee auto's langs de weg ook gestrand was, ge molken. In de loop van de nacht werd in De wegenwacht van de A.N.W.B. heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt met het uitgraven van auto's, die op vele plaatsen in het land in de sneeuw zijn blijven steken. een der wagens een kalf geboren. Bij het ochtendgloren begon men weer te graven, weldra geassisteerd door ploegen van de rijkswaterstaat, die met bulldozers en sneeuwschuivers verschenen. Donderdags middags kwamen nog twaalf wegenwach ten naar Arkel. Het heeft zeer lang ge duurd voordat men de ongeveer 500 wa gens weer aan het rijden had. Des mid dags om vijf uur reed de laatste wagen weg. Toen stonden er nog een paar auto's waarvan de bestuurders inmiddels ver trokken waren. De wegenwacht heeft de ze wagens naar een benzinestation in de buurt gebracht. (Van onze correspondent in Den Haag) De extra-politiebewaking bij de Indone sische ambassade te Den Haag is thans opgeheven. Zij bestond uit een assisten- tie-brigade, bewapend met karabijnen. Er waren voor deze politiemensen, die dag en nacht de wacht hielden, speciale wacht- hokjes bij de ambassade geplaatst. Deze zijn woensdag weggehaald. Enkele gewo ne politieagenten nemen nu de wacht waar. Oost en West „de meest gevaarlijke si tuatie sinds de oorlog" veroorzaakt heeft. Hij was net echter met de regering eens, dat een top-conferentie geen zin zou heb ben, als deze niet terdege was voorbe reid. De leider van de liberale vrije democra ten Erich Mende beschuldigde Adenauer ervan buitenlandse politiek te voeren over het hoofd van het parlement heen. Hij sprak zich uit voor een Europees veilig heidspact ter vervanging van de huidi ge machtsblokken. Adenauers jongste ra diotoespraak had hem, zo zei hij, herin nerd aan de tactiek van tijdens het derde rijk. Adenauer Bondskanselier Adenauer herhaalde la ter Von Brentano's argument, dat West- Duitsland niet van de Verenigde Staten mag verwachten, dat zij hun soldaten naar de eerste frontlijn van de NAVO in Europa zenden zonder hen te mogen uitrus ten met kernwapens. Het plan-Rapacki zou volgens hem tot gevolg hebben, dat de Amerikaanse troepen zich uit het kern wapen vrije gebied, dus ook uit West- Duitsland, zouden terugtrekken. Als be langrijkste doel van de Westduitse politiek noemde de bondskanselier een uitgebrei de ontwapeningsovereenkomst mèt con trole. Terence: Radicale wetten zijn meestal onrecht vaardige wetten. (UP) Het persbureau PIA meldt dat 45.000 personen in twee regentschappen op Midden-Java bedreigd worden door de honger. In het regentschap Kedu worden 264 personen in ziekenhuizen verpleegd wegens ondervoeding, aldus PIA. Het persbureau citeerde mededelingen van regeringsinstanties, volgens welke naar schatting 18.180 inwoners van het ge bied van Kebumen en 29.285 personen van het gebied 'Purworedjo, bedreigd worden met voedseltekort en de regering tracht het gevaar van hongersnood af te wenden door grote hoeveelheden rijst naar de getroffen gebieden te zenden. ADVERTENTIE UW BANKETBAKKER biedt u het allerfijnste TRUFFELS per 100 gram 0.60 MOORKOPPEN, rijk gevuld met slagroom 0.30 TOMPOUCEN, alleen zaterdags 0.15 ROOMBOTERALLERHANDE 250 gram 1.30 RUSSISCH EI ons succes van het oude jaar 0.50 CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 CARACAS (AFP) De junta in Venezuela heeft een nieuw minis terie van dertien leden samenge steld, dat, met uit zondering van de minister van De fensie, uit burgers bestaat. Bij de staatsgreep waren alle drie onder delen van de strijdkrachten be trokken. Naar verluidt zouden bij de omwenteling ongeveer 400 mensen zijn gedood en 2.000 gewond. Duizend politieke gevangenen zijn bevrijd. De nieuwe rege ring heeft een avondklok voor het gehele land afgekondigd. Aan alle ballingen is amnestie verleend. De voorzitter van de junta, admiraal Larrazabal, heeft in een radiorede herstel van politieke rechten, zoals de vrijheid van meningsuiting, de persvrijheid en de vrijheid van vergade ring aangekondigd. Hij deed verder een beroep op de scholieren, studenten en arbeiders het werk te hervatten. Vrije politieke partijvorming geldt alleen niet voor communisten. Larrazabal bracht hulde aan de rooms- katholieke kerk en zei dat Venezuela be reid is vriendschappelijke diplomatieke betrekkingen met alle Latijns-Amerikaan se landen te handhaven. (Waarnemers in Caracas menen hieruit te moeten opma ken, dat Larrazabal zinspeelde op Argen tinië en Chili waarmee de regering-Jimé- nez de diplomatieke betrekkingen heeft verbroken). (AFP) Een menigte van drieduizend personen heeft donderdagochtend de ge vangenis van Caracas bestormd en alle 500 politieke gevangenen bevrijd. Bij deze aan val verloren veertig personen het leven. Het gebouw van het officieuze blad van de afgezette regering, „El Heraldo" werd door de menigte in brand gestoken. Twee politieke gevangenen hebben na hun be vrijding verklaard, dat de veiligheids politie gevangenen folterde om bekente nissen af te dwingen. De junta heeft er bij het geestdriftige volk op aangedrongen zich ordelijk te gedragen, vergeldings maatregelen achterwege te laten en de vlaggen uit te steken. De 43-jarige Perez Jiménez, die naar 'Te Dominicaanse Republiek is uitgeweken, werd in 1952 na een staatsgreep president van Venezuela en is de vorige maand na een volksstemming, waarbij dé oppositie geen kandidaten mocht stellen, voor vijf jaar in zijn ambt bevestigd. Op 1 januari slaagde Jiménez erin een opstand van militairen de kop in te drukken, nadat de plannen van deze verzetsgroep vroegtijdig waren uitgelekt. In officiële Amerikaanse kringen voor spelde men dat de Verenigde Staten het nieuwe Venezolaanse bewind spoedig zullen erkennen. De 45-jarige admiraal Larrazabal, die aan het hoofd staat van de militaire junta, is marine-attaché in de V.S. geweest. Hij is een zeer gecultiveerd mens en een goed sportman. Hij stamt af van een oude Bas- kische familie. Gelukwensen (Reuter) Vice-president Rojas van Ar gentinië heeft Larrazabal telegrafisch ge lukgewenst. In Buenos Aires hebben gis teravond vijftigduizend betogers met vlag gen voor het Argentijnse congresgebouw de overwinning van Larrazabal op Jimé nez gevierd. De Argentijnse regering over weegt de diplomatieke betrekkingen met Venezuela, die het vorig jaar werden ver broken, toen Argentinië protesteerde tegen de politieke manoeuvres van ex-president Perón, die sinds 1955 in Venezuela ver bleef, te hervatten. Perón en zijn naaste medewerkers zijn per auto uit Caracas vertrokken in de richting van de Columbiaanse grens. Brigade-generaal Cordoba, secretaris generaal van de junta die in Columbia aan de macht is, heeft tegen een vertegenwoor diger van het persbureau AFP gezegd dat Perón Columbia niet kan binnenkomen omdat hij geen visum heeft. De nieuwe Venezolaanse regering zou een arrestatie bevel tegen hem hebben uitgevaardigd. Olie belangen LONDEN (Reuter) De directie van de Shell Petroleum Company slaat de gebeur tenissen in Venezuela nauwlettend gade, maar koestert op het ogenblik geen onge rustheid, zo heeft een woordvoerder der maatschappij medegedeeld. De olieproduk- tie is tot dusverre niet beïnvloed door de omwenteling. Een gedeelte van het kan toorpersoneel der oliemaatschappij heeft bijeenkomsten bijgewoond, maar de raf finaderijen werken normaal. De Venezo laanse Shell-maatschappij neemt ongeveer 35 percent van de produktie van ruwe olie in Venzuela, die ongeveer 2,5 miljoen vaten per dag bedraagt, voor haar reke ning. In Amerikaanse regerings- en zaken- kringen maakte men zich gisteren onge rust over het bericht dat de ongeregeld heden zich hebben uitgebreid tot oliecen tra. De Amerikanen hebben tientallen miljoenen dollars in de Venezolaanse olie gestoken en er werken meer dan 40.000 Amerikanen in Venezuela. K.L.M.-diensten (ANP) Wegens de avondklok, welke in Venezuela is ingesteld, heeft de K.L.M. de route van een van haar drie wekelijkse intercontinentale vluchten via Caracas enigszins gewijzigd. De andere twee vluch ten worden normaal via Caracas uitge voerd. Ook de diensten van 't Westindisch bedrijf van de K.L.M. tussen de Antillen en Venezuela worden normaal uitgevoerd, zij het met enige aanpassing aan de avond klok. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Voor ZATERDAG speciaal aanbevolen SLAGROOMGEBAK met echte advocaat30 ct. p. st MOKKA- of SLAGROOMTAART ƒ2.— BONBONS (eigen fabr.) met bijzondere lekkere vulling per 100 gram 1.15 Ie klas banketbakkerij CENTRUM GALERIJ TEUEFOOV (1479

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1