MEDIÏVOS (jPanda. en de wijze Meester „Er is te weinig kapitaal om tweede industriële revolutie te financieren" Goed voor weinig geld Aanhoudend winterweer NAAIMACHINES Inlaid linoleum en linofeit tandenborstel Wereldnieuws y ZocU ió l\et zo J VRIJDAG 24 JANUARI 1958 2 Ir. Keus over gevolgen van dirigistische verarming Inbreker, die bloedspoor achterliet, gearresteerd „Onze economen hebben les der geschiedenis vergeten" D.A.F. vermindert personeel Nieuwe Franse maatregelen voor exportbevordering Kediri gaat afstempelen Waardevol pak effecten in kasteel gevonden Aankoop Europoortgronden Discontoverlagingen in V.S. Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Kortere werkweken bij Braat en N.A.F. Amsterdamsche Bank: onveranderd dividend 12 Een duikboot voor f 141,001 Nieuwe vroege trein naar Amsterdam I Bescherming VOOR het Economisch Technologisch Instituut in Limburg heeft ir. H. I. Keus vandaag te Venlo een inleiding gehouden over „Theorie en geschiedenis". De heer Keus noemde als eerste voorwaarden voor een gezonde economie reële inflatiebestrij- ding, met als inzet beperking der staatsuitgaven (Thorneycroft) en convertibiliteit. Hij noemde de voornaamste inflatoire krachten: a. inflatie door te hoge belastingen (belastinginflatie); b. inflatie door nog onverdiende lonen (looninflatie); bij meer dan volledige werkgelegenheid gaan de lonen op de produktie vóórijlen, in een normale markteconomie komen ze er achter aan. „De geleide economie", zei ir. Keus, „is de economie der subsidies en dispariteiten, der legale en illegale prijzen en lonen en der a-sociale discriminaties. De weifelende houding van onze regeerders en ons bedrijfsleven zal moeten plaats maken voor durf: om voor een gezonde economie en een behoorlijke moraal de strijd, waarvoor de onpersoonlijke concurrentie de betrok kenen stelt, te aanvaarden. Deze nieuwe geest verlangt een tweede Renaissance. Mocht het, gezien de geschiedenis, daar andermaal toe komen en mocht de strijd voor de vrijheid weer prevaleren boven de onvrijheid in een dirigistisch verarmingsproces, dan zullen wij een gezondere economie, gedragen door een gezonde moraal, opnieuw kunnen veroveren". ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaalbranche De politie heeft een 32-jarige zeeman uit Katwijk gearresteerd, die maandag avond bij een inbraak te Huizen flinke verwondingen opliep, toen hij een raam vernielde. Door het vele bloedverlies op de terugweg kon de politie zonder veel moeite het spoor volgen tot op het Amsterdamse Centraal Station. Daar bleek dat hij in een trein naar Rotterdam was gestapt. Vlak voor Leiden is de man evenwel door uit putting in elkaar gezakt. Met een taxi is hij van het station naar een zieken huis gebracht. De politie die van de inbraak in Huizen op de hoogte was gé bracht, nam hem een verhoor af. De Katwijker vertelde ook hier, dat hij een ongeluk met zijn bromfiets had gehad in de omgeving van Huizen. Per ziekenauto werd hij later naar d« ouderlijke woning te Katwijk overgebracht.. Behalve een diepe wond in het been heeft de man ver wondingen aan neus, voorhoofd en handen. Hij heeft de inbraak in Huizen bekend. Voor evacués. Het gemeentebestuur van Doornspijk heeft besloten 10 van de 60 woningen welke in aanbouw zijn, beschik baar te stellen voor landgenoten die uit Indonesië terugkeren. ADVERTENTIE Toonaangevend in Damesstoffen COUPONS EXCLUSIEVE KOOPJES Gen. Cronjéstraat 39 - Telefoon 56880 Volksdemocratisch. De Rooms-Katholieke Tsjechische priester Jan Dokulil is veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf. Hij was beschuldigd van het stichten van een „reactionaire, illegale christen-democratische partij" in de Moravische stad Uhrinov. Verder had hij „staatsvijandige geruchten ver spreid en gewerkt voor de omverwer ping van het volksdemocratisch be wind". Uitwisseling. In welingelichte kringen in Washington acht men het mogelijk, dat een van de komende dagen een over eenkomst voor culturele uitwisseling tussen Rusland on de Verenigde Sta ten getekend wordt. Over een onderdeel de uitwisseling van films, schijnt reeds overeenstemming te bestaan. Heroïne. In een serie razzia's hebben fe derale agenten in New York 37 pond zui vere heroïne buitgemaakt. De waarde hiervan in de zwarte handel wordt op vier miljoen dollar geschat. Tevens vie len aan de agenten zeven blikken met rook-opium in handen. De partij he roïne is de grootste, die de Amerikaan se politie ooit in beslag heeft kunnen nemen. Mutaties. De ambassadeur van de Ver enigde Staten in Praag, U. Alexis Johnson, is als opvolger van Max Wal do Bishop tot ambassadeur in Bangkok op Thailand benoemd. In Washington is onofficieel vernomen dat Johnson in Praag zal worden opgevolgd door John M. Allison, die, zoals bericht is, Indo nesië zal verlaten. Johnson heeft de af gelopen jaren voortdurend in Genève onderhandelingen gevoerd met de Chi nese ambassadeur in Warschau. Eigen verzoek. Mirza Aydar Ogly Ibragi- mov, president van de Sovjet-republiek Azerbeidsjan, is „op eigen verzoek" van zijn functie ontheven, aldus meldt het Sovjet-persbureau Tass. De nieuwe president (voorzitter van het presidium van de opperste Sovjet der republiek) is Ilyas Karimogloe Abdoellayev, voor malig eerste vice-premier. De voorzit ter van de opperste Sovjet der repu bliek, Abdoella Bairamov, is eveneens op eigen verzoek vervangen. Kroning. De 21-jarige Karim Khan, zoon van prins Ali Khan en de Engelse Joan Ali Khan, is woensdag in het cricket stadion van Karatsji plechtig geïnstal leerd als Aga Khan IV, waardoor hij de geestelijk en wereldlijk leider werd van de 20 miljoen Ismaili-Mohammedanen op aarde. Huishouden. Jaarlijks komen meer dan 7.500 Westduitse vrouwen ten gevolge van ongelukken in het huishouden om het leven, aldus heeft de persdienst van de sociaal-democratische partij uitgere kend. Als voornaamste doodsoorzaken worden genoemd ondeugdelijke elek trische verbindingen, slordig omgaan met elektrische apparaten, ramen ze men en gebruik van chemische wasmid delen, die soms explosief zijn. Winstdeling. De leiders van de United Auto Workers Union hebben donder dag met zeer grote meerderheid een plan goedgekeurd, volgens hetwelk win sten van meer dan 10 percent van het netto kapitaal in de auto-industrie moe ten worden verdeeld tussen de arbei ders, de besturen, aandeelhouders en de kopers van automobielen. Eenhoofdig Generaal Lucius Clay, voor malig opperbevelhebber van de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa, heeft zich uitgesproken voor een eenhoofdig opperbevel over alle Amerikaanse strijdkrachten. Hij deed dit donderdag voor de sub-commissie van de Senaat, die een onderzoek instelt naar de pa raatheid van de V.S. Voorlichting. De Hongaarse regering voert op het ogenblik een campagne met het doel tot vermindering van het aantal gevallen van abortus te komen. Het Hongaarse ministerie van Gezond heid heeft 30.000 pamfletten uitgegeven, waarin het publiek wordt voorgelicht over geboortebeperking, zo meldt het communistische partijorgaan „Nepsza- badsag". Het ministerie wil liever, dat zwangerschap voorkomen wordt, dan dat er abortus wordt gepleegd. Vonnis. Een geheel uit blanken bestaan de jury te Greenville, in de Ameri kaanse staat Zuid-Carolina, heeft vier leden van de „Ku Klux Klan" tot ge vangenisstraffen variërend van een tot zes jaar veroordeeld, omdat zij een neger hadden mishandeld, die betrek kingen met een blanke vrouw onder hield. „Hebben de hedendaagse economen, de dirigistische regeerders en zovele ande ren de lessen der geschiedenis niet ver geten?", vroeg ir. Keus. Zij hebben theo rieën ontwikkeld zei hij en die aan de wereld gepresenteerd, waarbij men op en neergang in de conjunctuur vrijwel dacht te kunnen uitsluiten. Na Wereldoor log II ontstond begrijpelijk en mense lijk een sterke drang naar grote zeker heid; veiligheid van de wieg tot het graf. Men baseerde zich» algemeen op de En gelse econoom Keynes, die na de crisis der dertiger jaren en bevreesd voor on voldoende investeringsmogelijkheden zijn „full employment" en goedkoopgeld- theorie ontwikkelde. Zijn model werd het stramien, waarop de overheden der zoge- genaamde welvaartsstaten borduurden. Men zag over het "hoofd, dat Keynes des tijds zijn theorie ontwikkelde om een de pressie te bestrijden of te voorkomen. Bij navolging van zijn model baseerde men zich op kwantiteiten, op macro-eco nomische gevens, waardoor de collectivi teit op de voorgrond en het individu op de achtergrond geraakte. Men vergat, dat het in de economie niet om snelle chemi sche reacties gaat, maar om menselijke en psychologische factoren, om politieke invloeden, met verschuivingen tussen oor zaak en gevolg (time-lags) enzovoorts. Toen het einde van de periode van schijnwelvaart in het zicht kwam en de bodem van de schatkist zichtbaar werd, ging onze regering over tot het nemen van maatregelen, doch aldus ir. Keus helaas averechtse, terwijl de juiste ach terwege bleven: prijsbeheersing, inflatie- bestrijding, bestedingsbeperking inplaats van bestedingsbeheersing, géén aanpas sing van het verbruik aan de produktie en onvoldoende gelegenheid voor kapitaal vorming (zulks in tegenstelling met Rus land, waar men zelfs de voorrang aan in vesteringen heeft gegeven). De eerste industriële revolutie (stoom tijdperk) ging gepaard met een vrije ont wikkeling van het geld-, goederen-;"kapi taal- en dienstenverkeer. Zij verliep evo- ADVERTENTIE Ook in het DAF-bedrijf te Eindhoven ndervindt de gevolgen van de beste- 'ingsbeperking, waardoor voor onge- /eer vijf percent, dat is 150 man, van het personeel geen werkgelegenheid meer is. De directie heeft echter niet tot direct ont slag willen overgaan, maar heeft besloten deze werknemers met „betaald verlof" te zenden. Hiermee wordt hun de mogelijk heid gegeven elders werk te zoeken, bij welke pogingen de afdeling sociale zaken van het bedrijf hen terzijde zal staan. Deze maatregel, welke noodzakelijk is geworden om de produktiviteit in het be drijf te handhaven, komt voor de DAF wel op een ongelegen tijdstip, zo wordt meegedeeld, omdat het niet onwaarschijn lijk is, dat het volgend jaar in verband met de personenwagenproduktie weer tot uitbreiding van het personeel zal kunnen worden overgegaan. De ongunstige om standigheden in de bedrijfsautohandel maken het echter onmogelijk deze perio de op andere wijze te overbruggen. lutionair en er groeide in ruime mate ka pitaalvorming uit besparingen, waarmede de vooruitgang kon worden gefinancierd. De tweede industriële revolutie (automa tic, atoomenergie enz.) wordt gekenmerkt door een grote sprongsgewijze technische vooruitgang bij onvoldoende kapitaalvor ming, zodat men vooreerst de mogelijkhe den der techniek dus niet ten bate van de welvaart van de mens ten nutte kan ma ken. Het hedendaagse ongunstige industriële klimaat (kapitaalschaarste, voortschrij dende inflatie, fiscale uitholling, muntont- waarding, het ontbreken van convertibi liteit, belasting van schijnwinsten, blokke ring van huren en pachten, subsidiëring van land- en woningbouw enz.) lijkt een ernstige rem op onze verdere industriële ontwikkeling te worden. In een O.E.E.S.- rapport werd onlangs nog op de inflatoire tendenzen in Nederland gewezen en zulks ten detrimente van de Benelux. Een vér gaande reorganisatie, in het bijzonder van de overheidshuishouding, is aldus de spreker noodzakelijk, hetgeen bij ge brek aan vertrouwen en gezien het alge meen kiesrecht zeer moeilijk te verwe zenlijken zal zijn. Hierna kwam ir. Keus tot de in de aanhef van dit verslag ge noemde conclusies. (ANP) De Franse minister van Financiën, P. Pflimlin, heeft mededelingen gedaan over maatregelen tot bevordering van de Franse export. Hij zei, dat de „exporteurskaart" en de daaraan verbonden belastingvoorde len voortaan zullen worden verleend aan allen, die zich verplichten 20 percent van hun produktie in een bepaalde periode uit te voeren. Er zal voor de produktie geen minimum worden vastgesteld, teneinde ook de middelmatige ondernemingen aan te moedigen te exporteren. De administra tieve formaliteiten zullen vereenvoudigd worden en in alle gevallen, waarin »y niet beslist nodig zijn. zullen exportvergun ningen vervaIIeyvBjj ,<je voorziening met grondstoffen en iridustrieprodükten zal men exporteurs yoorrgijg geven. De rege- fing heeft beslótén' gfeeh export-suhsidies meer te verlenen en haar internationale verplichtingen ten aanzien van de libera lisatie van de invoer na te komen. De genomen, maatregelen zullen het vol gens Pflimlin mogelijk maken in 1958 voor 1.450 miljard frank uit te voeren, of 3 per cent meer dan in 1957. Dit percentage lijkt misschien klein, zo merkte Pflimlin op, maar vergroting op dit gebied is bijzonder moeilijk gezien de internationale conjunc tuur. De liberalisatie van de invoer zal dit jaar in twee etappes moeten geschieden, en wel tot 60 percent in juni en tot 75 percent in december. Het ligt in de bedoeling deze verplichting na te komen, mits er geen sprake is van overmacht. Verder zei Pflimlin nog. dat het op dit moment niet mogelijk was het bedrag der buitenlandse kredieten, die ter beschik king van Frankrijk gesteld zullen worden, vast te stellen. Gehoopt wordt echter, dat het bedrag van deze hulp voldoende zal zijn, om te kunnen wachten op het mo ment, dat Frankrijk zijn betalingsbalans weer in evenwicht zal kunnen brengen en tevens zijn internationale verplich tingen na komen ten aanzien van de libe ralisatie van de invoer. (AFP). Het bestuur van de n.v. Kediri Stoom tram Maatschappij heeft in zijn vergade ring van 23 januari 1958 besloten in een in de volgende maand bijeen te roepen bui tengewone vergadering van aandeelhou ders voor te stellen: a. in te trekken eigen aandelen in bezit van de vennootschap; b. per aandeel van 1000.- nominaal een bedrag van 450.- terug te betalen onder afstempeling van het aandeel tot een no minaal bedrag van 550.-; c. de daarvoor benodigde statutenwijzigingen aan te bren gen. 45. Onder Joris' leiding werd er koorts achtig gewerkt aan het herstel van de Tempel der Oosterse Wijsheid. Maar zo als bij de meeste herstelwerkzaamheden, onderging ook hier het uiterlijk van het gebouwtje een paar onverwachte veran deringen. Er werden imponerende platen opgespijkerd, waarop gespierde lieden verzekerden, dat het hoog tijd werd om zware biceps aan te kweken en dat daar voor in de tent van de wijze gezorgd kon Te Roosteren In het kasteel te Roosteren (L.), waar binnenkort uit Indonesië gerepatrieerden zullen worden ondergebracht, werd tijdens het aanleggen van een verwarmingsinstal latie een oude brandkast in een van de nissen in de gang gevonden waarin men een pak effecten vond. Hoe de waarde van deze vondst is, is nog niet met zeker heid vast te stellen, maar er wordt al ge sproken van meer dan een miljoen gulden. Het zouden in hoofdzaak aandelen zijn van ondernemingen in de Belgische Kon go, gedateerd 1897 en 1898. Beweerd wordt dat een van de effecten op het ogenblik een koers heeft van 610. Over de herkomst van de stukken weet men nog niets. Ver moed wordt dat zij in oorlogstijd uit vei ligheidsoverwegingen van België naar Ne derland zijn overgebracht. Het kasteel is de laatste tijd onbewoond geweest en was in :en verwaarloosde toe stand. Het wordt nu grondig hersteld. De tegenwoordige eigenaren, die in Maas- bracht een fabriek van bodems voor scheepsketels exploiteren, hebben het be schikbaar gesteld voor repatriërenden. De vorige eigenaar, baron Barbou de Rooste ren, is overleden. Zijn zoon en zijn doch ter, die gehuwd is met een Engelsman wonen thans in Born in Limburg. Tijdens de oorlog hebben in het kasteel achtereenvolgens Nederlandse militairen, Duitse militairen, Belgische N.S.B.-ers („incivieken") en Engelse en Amerikaan se militairen gewoond. Daarna heeft de heer Barbou van Roosteren het kasteel verkocht. Zijn zoon, die thans in Born woont, heeft reeds grote belangstelling ge toond voor de vondst in de brandkast, waar in voorts nog een aantal munten, tafelzil ver en gebruiksvoorwerpen werden aange troffen. B. en W. van Rotterdam hebben behou dens goedkeuring door de gemeenteraad overeenstemming bereikt met de com manditaire vennootschap „Landbouwbe drijf Landverbetering" over de aankoop van haar bezit aan weerszijden van het kanaal door Rozenburg, een en ander om verwezenlijking van het plan „Europoort" mogelijk te maken. Het betreft hier een omvangrijk agrarisch bedrijf ter opper vlakte van ongeveer 615 ha, dat voor het overgrote deel bij de eigenaresse zelf in exploitatie is. De overdrachtssom inclu sief de opstallen is bepaald op 7V2 mil joen. Verscheidene banken van het Federal Reserve System die te New York, Cle veland, Chicago, Richmond, St. Louis en Kansas City hebben met ingang van heden haar discontotarief verlaagd van 3 pet. tot 2% pet. De Federal Reserve Bank te Philadel phia was dinsdag reeds tot discontover laging overgegaan. (Reuter) ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 worden. Bij de wijze meester zelf en bij Panda wekten deze sportieve aansporin gen enige bevreemding. Lichaamscul tuur!" las Panda, „Spieroverwicht! Her cules-figuur!" Wat heeft dat met ooster se wijsheid te maken, Joris?" vroeg hij verontrust. „Ja, broeder Goedbloed", sprak ook de bejaarde magiër, „legt gij niet wat al te veel nadruk op het lichaam? Wordt d.aardoor de geest niet verwaar loosd?" Joris wuifde losjes met zijn hand. Integendeelsprak hij op leerza- Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op donderdag 30 januari 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schat kistpromessen met een looptijd van res pectievelijk drie, zes en negen maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schatkistpromessen zijn, zoals gebrui kelijk, groot 100.000.- en worden uitge geven onder dagtekening van 1 februari 1958. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 1 februari vóór li.30 uur. Bij de Koninklijke Fabriek F. W. Braat n.v. te Delft gaan met inganj* van 27 ja nuari, in verband met de orderportefeuil le, 128 werknemers in de stalen ramen- werkplaats voorlopig 36 uur per week wer ken. Als gevolg van de achteruitgelopen or derpositie en de toenemende voorraden ge reed produkt heeft de directie van de Ne derlands-Amerikaanse Fittingfabriek in Deventer besloten met ingang van maan dag 27 januari a.s. een werkweek van 28 uur in te stellen. Het personeel bedraagt 400 man. De maatregel is voorlopig tot 1 maart van kracht. In de vergadering van de raad van com missarissen van de Amsterdamsche Bank n.v. is besloten aan de eerlang uit te schrij ven algemene vergadering van aandeelhou ders voor te stellen over 1957 een dividend uit te keren van 12 pet. op de gewone aandelen (onv.). (Voor de beurs zie pag. 7). In Alkmaar is hedenmorgen door de in spectie der domeinen de onderzeeboot O 21 verkocht. Het laagste bod op deze onder zeeër bleek afkomstig te zijn van de vis- roker Hesse uit den Helder, die de duik boot niet hoger taxeerde dan f 10.135 Het hoogste bad kwam van de Alkmaar- se handelaar in oude metalen G. F. van Beekum. Zijn bod was 141.001.De heer Van Beekum zal, als hij daarvoor toestem ming van B. en W. van Alkmaar krijgt, de „O 21" naar de kaasstad laten slepen om dé boot daar te slopen. Met ingang van dinsdag 28 januari wordt een vroege trein aan de bestaande dienst regeling toegevoegd tussen Haarlem en Amsterdam C.S. De trein rijdt all°en op werkdagen, behalve op maandag. Vertrek Haarlem 7.41 uur aankomst Amsterdam 7.55 uur.. te 0 1 2 3 6 1 2 2 0,2 3 2 1 2 0 0 0 0 1 3 4 0 0 1 10 3 0,4 6 0,3 0,2 1 2 0,2 0,1 0,1 0 me toon. „Door het lichaam aan te pak ken, wordt de geest bevrijd! Mij dunkt, daarin moet ons de methode der oosterse fakirs ten voorbeeld strekken!" Omkij kend wees hij op een aantal onprettige uit ziende meubelstukken, die juist de tent werden binnengedragen. „Ziet ge?" her nam hij, daarmee zullen wij het wester se lichaam eens ferm aanpakken!" Het puntige meubilair, dat overal in het rond stond, liet daaraan geen twijfel bestaan. In geen enkel modern land is de natuur over grote uilgestrektheden zö radikaal en in zö korte tijd vernield als in de Verenig de Staten. Jegenover deze uitspraak staat echter de erkenning, dal in dit land de natuurbescherming voor zover mij be kend eerder heeft wortel geschoten dan in Europa en dat de overheid bijkans di rect haar taak in dit opzicht heeft inge zien. Toen bij de aanleg van het Eriekanaal omstreeks 1820 de uitlopers van de Adiron- dacksbergen door industrie- en opslagterreinen dreigden ontsierd te zullen worden, drong men bij de staat New York aan op bescherming van dit gebied, waardoor het eer ste „State Park" ontstond. Dat was bijna een eeuw eerder dan de eerste zwakke po gingen die in ons land werden aangewend ter bescherming van het landschap (t.w. de reclameverordeningen van 1912!). Behalve dat men er in de Verenigde Staten dus zeer vroeg bij was om te trach ten mooie landschappen voor vernieling te behoeden, onderscheidt de natuurbescher ming zich daar te lande door nog een an der belangrijk punt van het streven, zoals zich dat in Europa openbaarde. Hier zijn het immers in de meeste gevallen particu liere verenigingen geweest die zijn vóór- gegaan, maar in de Verenigde Staten is van een stuwend verenigingsleven vóór de overheidszorg geen sprake geweest. Indien iemand, of een groepje personen een voor stel tot landschapsbescherming deed, kon dat door de overheid worden ingewilligd, indien zich daartegen geen belangen van anderen verzetten. En omdat vele streken bijkans leeg waren, liep het met die tegen gestelde belangen meestal niet zo'n vaart. Zo reserveerde Californië een groot State Park in 1865 in het Yosemitedal en in 1872 volgde de reservering van het bekende Yellowstonepark in "Wyoming als eerste National Park. De Niagarawatervallen en omgeving vormen eveneens een staatspark, waarvan de onaantastbaarheid in 1883 gegarandeerd. Nu moeten we het met die onaantast baarheid natuurlijk ook weer niet te nauw nemen. Momenteel worden de nationale parken als we deze benaming gemaks halve mogen aanhouden jaarlijks door zo'n 50 a 60 miljoen mensen bezocht welk aantal in de komende 10 jaren naar schatting met 20 miljoen zal stijgen. Wie bekend is met het belang dat Amerikanen aan comfort hechten, zal dus meteen begrijpen dat deze na tuurreservaten er op ingericht zijn hun gasten zo plezierig mogelijk te huisvesten. Er zijn dus parkeerterreinen met benzine stations en reparatie-inrichtingen. Voorts natuurlijk hotels, winkels, bungalows, voorzien van douches, cantines en zwembaden. En dan de kampeerplaatsen, want meestal kampeert een Amerikaan niet op de rywe grond, maar op een hou ten vloertje, waarop hij de tent kan neer zetten. Radio's, electrische kookplaten, koelkasten en wat nog meer bij het ruwe natuurleven past, neemt hij zelf in de auto wel mee! Denkt u nu niet, dat de Amerikaanse na tuurreservaten de aanblik vertonen van het Gooi, Zandvoort of Valkenburg op een zo merse dag. Daarvoor zijn de mogelijkhe den in dit weidse land juist iets te groot, want de oppervlakten van de State Parks beslaan zo iets als Frankrijk en Spanje bij elkaar. Er is dus nog steeds gelegenheid de eenzaamheid te vinden, als men dat wil. In Nederland is dat natuurlijk wat an ders. Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. H. Pétillon Van de gerenommeerde Linoleumfabriek ontvingen wij voor onze opruiming een partij Een unieke gelegenheid om een prima artikel tegen sterk gereduceerde prijs aan te schaffen. 200 br. PARKET INLAID van 16.90 voor 9.80 183 br. PARKET INLAID van 15.20 voor 8.75 183 br. HOUTNERF INLAID van 10.80 voor 8.40 183 br. GRANITé INLAID van 10.70 voor 8.40 183 br. LINOFELT MOIRé van 6.90 voor 5.25 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 In vrijwel geheel Europa bleef het de afgelopen 24 uur koud weer. Op vele plaat sen in Engeland, Schotland en Duitsland kwam strenge vorst oor. Een waarne mingsstation in West-Engeland meldde zelfs 19 graden vorst. In ons land werden de laagste temperaturen in het noordoos ten gemeten. Het vroor daar vanwege lang durige opklaringen ongeveer zeven graden. In het zuidwesten was de vorst aanmer kelijk minder, omdat daar reeds gister avond wolkenvelden binnendreven, die sa menhingen met een storing, die over het Engelse kanaal naar ons land kwam. De ze storing bracht vanmorgen op vele plaat sen weer sneeuw. Zij wordt gevolgd door een rug van hogere luchtdruk, die de ko mende 24 uur opklaringen zal brengen. Tijdens deze opklaringen zal in de ko mende nacht in het binnenland 5-10 gra den vorst kunnen voorkomen. De sneeuw- kansen worden nu kleiner. WEERRAPPORTEN Zaterdag 25 januari Zon op 8.32 uur, onder 17.14 uur. Maan op 10.17 uur, onder 23.37 uur. Maanstanden 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 25 januari Hoog water 7.00 en 19.12 uur. Laag water 2.34 en 14.53 uur. Temperaturen buiten- en binnenlandheden e morgen 7 uur. Neerslag: wind richti laatste 24 uur Helsinki geheel bew. z -4 Stockholm sneeuw ono -1 Oslo sneeuw nno -1 Kopenhagen sneeuw zw -2 Aberdeen driftsneeuw w _2 Londen zwaar bew. nw -3 Amsterdam sneeuw zo -2 Garmisch P. onbewolkt n -10 Brussel zwaar bew. z -1 Luxemburg sneeuw zo -5 Parijs zwaar bew. w 1 Bordeaux regenbui w 5 Grenoble geheel bew. windst. -4 Nice onbewolkt nnw 1 Madrid onbewolkt windst. -5 Berlijn licht bew. zzo -6 Frankfort licht bew. no -10 München mist zzo -9 Zürich mist windst. -13 Genève sneeuw wzw -4 Locarno onbewolkt ono -6 Wenen onbewolkt windst. -10 Innsbruck mist windst. -14 Rome licht bew. nno 2 Ajaccio onbewolkt ono 1 Mallorca onbewolkt windst. -1 Algiers licht bew. zzw 2 Den Helder motsneeuw zzo -2 Ypenburg motsnee uw O -2 Vlissingen sneeuw zo 0 Eelde licht bew. zzo -6 De Bilt sneeuw ozo -3 Twente geheel bew. zo -4 Eindhoven geheel bew. zo -2 Vlv. Z.-Limb half bew. zo -1 f

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2