L JUIST NU! WYBERT Meerderheid in het Lagerhuis voor het regeringsbeleid Import door Nederlanders in Indonesië verder beknot Vijftig jaar geleden Official Ford Dealer Koelhuisbrand in Londen Koninklijke-Shell zet Brit op de plaats van Nederlander in Djakarta ^Praatótoel Gezellig dineetje? 3 Akkoord met lutherse kerk in Hongarije Bisschop Lajos Ordas kan geen goed meer doen Twee doden in het verkeer KOM NU PRATEN MET DE Thorneycroft steunde regeringsmotie, maar gaf niettemin uiting aan zijn bezorgdheid RESTANTEN WORDEN OPGERUIMD BAKKER'BEHANG Omstreden tocht begonnen Sneeuwstorm vertraagde dr. Fuchs' vertrek Australische groep in kritieke situatie Nederlandse bananenboot overvoer vissersboot: 4 doden Prins Bernhard benoemd tot erestamhoofd Minister Suurhoff in Zuid-Afrika België houdt vast aan Antwerpen-Rijnkanaal 1de Uit Haarlems Dagblad van 24 januari 1908 V R IJ DAG 24 JANUARI 1958 BOEDAPEST (Reuter) De Hongaarse regering heeft de lutherse kerken extra financiële hulp toegezegd in ruil voor de be lofte „het door God ingestelde opperste ge zag" van de staat te erkennen, aldus een te Boedapest gepubliceerde gemeenschap pelijke verklaring van de regering en de lutherse kerken. Krachtens akkoorden tussen de staat en de kerken zou de financiële steun van de staat aan de kerken dit jaar met een kwart worden beperkt. De regering heeft er thans mee ingestemd extra financiële steun te geven. Eerder was een dergelijke toezeg ging gedaan aan de rooms-katholieke kerk en de calvinistische kerken. Er zijn ongeveer een half miljoen luthe ranen in Hongarije. Vervangen? WENEN (UP) Het communistische Hongaarse dagblad Szomogyi Neplap heeft een heftige aanval gedaan op de lutherse bisschop dr. Lajos Ordas wegens diens „anti-communistische uitlatingen na terug keer van een bezoek aan de Verenigde Staten". Volgens protestantse kringen in Wenen zou dr. Ordas als voorzitter van de raad der Hongaarse lutherse kerken zijnafge zet en vervangen door dr. Lajos Vetoe, die voorzitter is geweest onder de regering Rakosi. Dr. Ordas zou volgens het communisti sche blad de contra-revolutionaire elemen ten aangemoedigd hebben door preken over de bijbeltekst „Weest niet bevreesd". De bisschop zou de gemeente gevraagd hebben „te bidden voor onze broeders die in de gevangenis zuchten". Dr. Ordas zou verder hebben verklaard: „Ik breng u de groeten van de Verenigde Staten, het land waar de sociale vraagstukken reeds waren opgelost, toen hier nog nauwelijks sprake van was in andere delen van de wereld". „De bisschop heeft van Amerika de ver zekering gekregen", aldus het blad, „dat alle lutheranen in de wereld de Hongaarse natie te hulp zouden komen, indien dit nodig mocht blijken". Vervolging BERLIJN (Reuter) De Oostduitse autoriteiten hebben een gerechtelijke ver volging ingesteld tegen de voorzitter van de Evangelisch-lutherse synode van Ber- lijn-Brandenburg, dr. Kurt Scharf uit Oost- Berlijn. De openbare aanklager in het proces, dat te Maagdenburg wordt gevoerd tegen twee functionarissen van de Evan gelisch-lutherse kerk die beschuldigd wor den van het illegaal invoeren van geld, heeft verklaard dat er ook een vervolging zal moeten worden ingesteld tegen andere verdachten, zo meldt het Oostduitse pers bureau ADN. Volgens dit persbureau heeft de openbare aanklager eveneens verklaard dat er wegens overtredingen, die „begaan zijn op aanstichting van de hoogste auto riteiten van de kerk", een vooronderzoek i3 gelast naar de activiteit van dr. Scharf. De 55-jarige bakker A. Kruize is te W i 1- d e r v a n k, door de gladheid van de weg me zijn bestelauto geslipt en in het Oos- terdiep terecht gekomen. Pas na vijftien minuten konden redders de deuren van de auto open krijgen. De bestuurder bleek toen reeds overleden. Op het kruispunt van de Gijsbregt van Amstelstraat en de Doosdrechtseweg te Hilversum, is bij een aanrijding tussen een bus en een auto de 62-jarige automo bilist J. de Groot uit Naarden, die ver zuimde bij het kruispunt voorrang te ge ven aan de bus, om het leven gekomen. Te Onstwedderholte (Gr.) zijn de tienjarige Sientje Heis en haar achtjarig broertje Detmer, die per fiets van school op weg naar huis waren, door een achterop rijdende auto aangereden. Beide kinderen werden tegen de grond geslingerd en ge wond. Ze zijn naar het ziekenhuis in Win schoten vervoerd. De autobestuurder heeft even gestopt en is daarna doorgereden. ADVERTENTIE «JUIST NU in deze tijd van bestedingsbeperking zal de inruilwaarde, die de Ford Dealer voor Uw oude wagen mag betalen, U frappant hoog voorkomen! «JUIST NU ziet de Ford Dealer kans U een Amerikaanse Ford 1957 te leveren tegen een prijs, die frappant laag genoemd mag worden. Er is nog keuze uit een aantal 1957 mo dellen, waarvan enkele zonder enige prijs verhoging. Bij hoog en laag houdt de Ford Dealer dan ook vol LONDEN (Reuter) Een labourmotie van wantrouwen is in het Britse Lager huis, na het debat over het aftreden van de voormalige minister van Financiën, Thorneycroft, en twee van zijn medewer kers, met 324 tegen 262 stemmen verwor pen. Een regeringsmotie waarin steun werd verzocht voor de regeringspolitiek, welke beoogt „met alle doeltreffende mid delen de binnen- en buitenlandse waarde van het pond" te behouden, werd zonder stemming aanvaard. De vice-premier, minister van Binnen landse Zaken, Butler, zei dat de regering zich heeft voorgenomen de strijd tegen de inflatie te winnen. De conservatief, Mar tin Lindsay, verklaarde voor de regering te stemmen, maar met de „grootste twij fel en aarzeling". Het lijdt weinig twijfel, dat Thorneycroft gelijk had en het kabi net ongelijk, zo zei hij. Te veel hooi (Reuter) (AFP) „Groot-Brittannië geeft teveel uit, omdat het tegelijkertijd een mogendheid met kernwapens wil zijn, omvangrijke strijdkrachten van het ge bruikelijke type wil handhaven en een hoog levenspeil van zijn inwoners wil waarborgen", aldus verklaarde Thorney croft in het debat. Thorneycroft steunde de regering: „Ik sta achter de regerings motie, waarin de steun van het huis wordt gevraagd voor het met alle doelmatige middelen handhaven van de binnen- en buitenlandse waarde van het pond ster ling, maar ik moet hieraan toevoegen dat Groot-Brittannië in de afgelopen twaalf jaar van de ene crisis in de andere is ver vallen, doordat het teveel hooi op zijn vork ADVERTENTIE uit de collectie 1957 tegen ABNORMAAL LAGE PRIJZEN! Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem, Tel. 55432 Vakkundige behangers beschikbaar In allerijl wordt geslacht vee naar bui ten gebracht uit het rokende koelhuis in Londen, waarin donderdagochtend brand uitbrak. In het reusachtige koel huis onder de vleesmarkt in Smith- field, is tot dusverre een schade van meer dan 250.000 pond sterling (ruim tweeeneenhalf miljoen gulden) aange richt. De honderden brandweerlieden, die aan het blussingswerk deelnemen, waren er vanmorgen nog niet in ge slaagd het vuur meester te worden. Twee brandweerlieden zijn om het le ven gekomen en vijftien geraakten buiten kennis door de geweldige rook ontwikkeling in de tunnels. De brand, die langer dan 24 uren onder de grond heeft gewoed, is vanochtend vroeg naar buiten opgelaaid. Het vuur, dat gevoed werd door zevenhonderd ton geslacht vee, dode varkens en kippen, verspreidde zich uit een doolhof van tunnels en koelkamers naar het hoofd gebouw van de markt. De met sneeuw geladen lucht boven Londen heeft een zachte rode tint, die op een afstand van dertig kilometer in de voorsteden is te zien. Alle beschikbare brandweer lieden zijn naar het bedreigde gebied opgeroepen. Duizenden tonnen water zijn onder hoge druk in ondergrondse liftkokers en traliewerk geperst. Een van de vier torens van het hoofdge bouw van de markt is in de afgelopen nacht in brand gevlogen en op de voor naamste overdekte marktplaats neer gestort. Een lichte bries verspreidde de vlammen verder. De slangen van de brandweerlieden waren op zovele standpijpen aangesloten, dat sommige maar een mager straaltje voortbrach ten. Een spoortunnel, die de markt met Kings Cross Station verbindt braakte zware grijze rook uit. Pas tegen kwart over acht vanmorgen werd het sein Brand Meester gegeven door de commandant van de Londense brandweer die met zijn gehele staf, uitgerust met radiozenders, de leiding van de blussing op zich had genomen. Hij verklaarde dat deze brand de grootste is sinds de dagen van de slag om Engeland. nam. Waar het om gaat is, of wij hetzij onze uitgaven voort het welzijn onzer me deburgers, hetzij die voor de bewapening, of beide, wensen te verlagen. Doen wij dit niet, dan zal het pond in waarde blijven dalen", zo zei hij Aanvullingen Zijn opvolger, Derick Heathcoat Amory, onthulde dat de regering tot het einde van het begrotingsjaar (31 maart) honderd miljoen pond sterling meer nodig zal heb ben dan was voorzien. De regering heeft het parlement ver zocht, een extra-bedrag van 54 miljoen pond beschikbaar te stellen .voor het mi nisterie van Landbouw; 45 miljoen hier van is bedoeld voor steun aan de boeren in de vorm van subsidies. Dit verzoek maakt deel uit van de reeks nog in te die nen aanvullende begrotingen. Dit draagt bij tot de crisis, die aan het licht kwam door het aftreden van Thorneycroft. Zijn heengaan was een protest tegen de stij gende staatsuitgaven. WELLINGTON (Reuter) Dr. Vivian Fuchs en zijn ploeg van elf man zijn van ochtend van de zuidpool vertrokken voor hun tocht van 1900 km naar de basis Scott-McMurdo Sound. Het vertrek werd vertraagd door moeilijkheden met een der voertuigen en een sneeuwstorm. De expe ditie moet de basis Scott begin maart be reiken of aan de pool overwinteren. Sir Edmund Hillary, de leider van de Nieuwzeelandse ploeg, zal de groep van Fuchs bij depot 700, 800 kilometer van de pool, ontmoeten. Samen zal men dan de tocht naar de basis Scott maken. CHRISTCHURCH (UP) Nieuwzeeland se bergbeklimmers verwachten, dat Sir Edmund Hillary, later in het jaar, een expeditie van bergbeklimmers aan zal voe ren, om nog nooit overwonnen bergtoppen in de buurt van Scott-basis in 't zuidpool gebied te beklimmen. De Nieuwzeelandse Alpen-club heeft een plan in bijzonderhe den opgesteld voor de voorgenomen expe ditie en wacht nu op goedkeuring van de regering. De expeditie zal uit acht man bestaan, onder wie twee geologen. Zij zul len gedurende het zomerseizoen van 1958- 1959 twee tot vijf maanden in het Antarc tische gebied doorbrengen. CANBERRA (Reuter) Vijf Australi sche poolreizigers treffen voorbereidingen voor een snelle tocht in noordelijke rich ting door een ruig ijsgebied naar de ijs- breker „Thala Dan," die bij de Australi sche basis te Mawson in het zuidpoolge bied op hen wacht. De komende dagen zullen kritiek zijn, omdat de Australiërs niet veel voorraden en tijd meer hebben, aldus heeft de Austra lische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, donderdag meegedeeld. De Austra lische groep heeft ten zuidoosten van Mawson een onderzoek ingesteld naar de dikte van het ijs. De Australiërs bevinden zich thans in een gebied, waar het ijs veel verraderlijke spleten heeft. De oppervlak te is zeer ruw en bedekt met sneeuw. (BELGA) Twee schepen van e:n Bel gische expeditie zijn ingevroren en kun nen geen hulp vragen van de expeditie- groep op het vasteland, die omdat haar radio pas medio-februari in werking zal worden gesteld nog onkundig is van het gebeuren. De schepelingen zouden evenwel hun beide vliegtuigen maar al te goed kunnen gebruiken om een weg uit het ijs te zoeken. In Brussel verklaarde het hoofdkwartier van de expeditie dat de schepen altijd nog hulp kunnen vragen van andere Antarcti sche expeditiegroepen. Een Nederlandse bamanenboot heeft bij de Mississippi-monding een vissers boot geramd, welke zonk met een verlies van vier levens. Een helicopter en een pa trouilleboot van de kustwacht zijn er niet in geslaagd overlevenden te vinden van de vissersboot, de „Indian Prince". Eén lid van de vijf koppen tellende bemanning is gered door he, vrachtschip, het ss. „Boni- ta", dat in charter vaart voor de Standard Fruit Company. De aanvaring is geschied op ongeveer 19 mijl van de monding van de Mississippi en ongeveer 65 mijl ten zui den van New Orleans. (UP). MONROVIA Donderdagmiddag wa ren de Liberiaanse stamhoofden naar de hoofdstad gekomen om Prins Bernhard te begroeten. Deze stamhoofden „Paramount chiefs" zijn de hoogste plaatselijke ge zagsdragers, die volgens het inheemse recht zowel de uitvoerende als de rechter lijke macht uitoefenen. De stamhoofden benoemden Prins Bernhard tot erestam hoofd en boden hem als tekenen van deze waardigheid een kleurige mantel met kap je aan. De Prins dankte de stamhoofden. „Het is voor mij een grote eer tot de uwen te mogen worden gerekend. Daarmee voel ik mij hier thui?," zei de Prins. President Tubman, de vice-president, de voorzitter van het parlement en de minister van Binnenlandse Zaken, woon den als stamhoofden gekleed, de bijeen komst bij. Het stamhoofd van de centrale provincie, Dolokenpaye, gaf de Prins als teken van zijn „witte hart" (vriendschap) een witte deken. De prins, op zijn beurt, overhandigde het stamhoofd als teken van zijn „witte hart" een munt. Vervolgens boden de stamhoofden uit het binnenland de Prins vele geschenken aan. De minister van Binnenlandse Zaken schonk de Prins een prachtig gebeeld houwde staf. Voorts kreeg de Prins oli fantstanden, kleurige stoffen en luipaard huiden. Tot besluit werden dansen uitge voerd door leden van stammen uit het bin nenland. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, is don derdagavond voor besprekingen over de emigratie in Johannesburg aangekomen. ADVERTENTIE Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Larock, heeft donderdag naar aan leiding van het Nederlandse Deltaplan ver klaard, dat België zijn rechten moet ver dedigen, zonder ook maar enigszins het recht van zijn Nederlandse vrienden, zich te wapenen tegen een herhaling van de overstromingsramp van 1953, in het ge ding te brengen. Bij het beantwoorden van vragen die over het Deltaplan en de Nederlands-Bel gische waterwegen door afgevaardigden waren gesteld tijdens het Kamerdebat over de begroting van Buitenlandse Zaken, zei de minister, dat aan deskundigen advies is gevraagd omtrent de gevolgen van het Deltaplan voor de scheepvaart op de Wes- terschelde. België wil weten wat over 15 of 25 jaar de gevolgen van de afsluiting der zeear men zullen zijn voor de diepte der vaar geulen en de stromingen. Enkele aanwij zingen zijn reeds verkregen. Zij zijn tame lijk geruststellend, zei de minister. Minister Larock deelde verder mede, dat besprekingen zijn hervat over het advies van de commissie Van Cauwelaert-Steen berghe. Gent wenst een nieuwe zeesluis te Terneuzen en verbreding van het ka naai van Gent naar Terneuzen. Voorts zou in Terneuzen de voorhaven vergroot moe ten worden en er zou een sluis voor de binnenvaart moeten komen. De kosten van de werken werden in 1953 geraamd op 3.200 miljoen frank. Nederland zou 270 miljoen frank in de kosten bijdragen. Antwerpen verkeert over tal van kwes ties nog in onzekerheid. Er zijn juridische kwesties die verband houden met de vaart op de WestefSchelde. Ten aanzien van de kwestie van het Moerdijkkanaal, dat in het rapport Van Cauwelaert-Steen- berghe was voorzien is het juridische werk goed opgeschoten, deelde minister Larock mede. Een commissie zal advies aan de Belgische en de Nederlandse rege ring uitbrengen. Minister Larock verklaar' de, dat België vasthoudt aan de Antwer- pen-Rijnverbinding volgens het advies Van Cauwelaert-Steenberghe. „Wij hebben de Nederlandse regering ervan op de hoogte gebracht, dat er geen sprake van is dat België van een Antwerpen-Rijnverbinding zal afzien," zo verklaarde minister Larock, doch het advies Van Cauwelaert-Steen berghe is voor wijziging vatbaar. Toen dit advies werd uitgebracht was het Del taplan nog slechts een ruwe schets. DEN HAAG (ANP) De Koninklijke/ Shell groep deelt mede, dat de heer L. Astley-Bell, president van de Shell Carib bean Petroleum Company te New York, zal worden benoemd tot algemeen vertegen woordiger van de groep in Indonesië. In deze positie zal hij de heer B. Schef- fer opvolgen, die elders een functie zal gaan vervullen, waaromtrent nadere mede delingen zullen volgen. De heer Astley-Bell zal omstreeks eind februari in Djakarta aankomen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische montetaire raad heeft woensdag bespre kingen gewijd aan de invoer van goederen, waarvoor Nederlandse handelshuizen als „alleen-agenten" optreden. De raad besloot om binnenkort op de invoer van dergelijke goederen restricties toe te passen. In de naaste toekomst kan een verbod tot vol komen stopzetting van de invoer door deze „alleen-agenten" worden verwacht, aldus verklaarden welingelichte kringen. De be doelde restricties of het toekomstig verbod zouden onmiddellijk weer worden opge heven, zodra de betrokken agentscnappen zouden zijn overgedragen aan Indonesische onderdanen of ondernemingen. Alle Nederlandse gas- en elektriciteits bedrijven in Indonesië, die kortgeleden on der toezicht van de regering werden ge steld, zijn vandaag tot vitale bedrijven verklaard. Deze maatregel werd genomen om stakingen te voorkomen, waardoor de binnenlandse economie zou kunnen worden verstoord. DJAKARTA Naar in Djakarta werd vernomen heeft het kabinet zijn goedkeu ring gehecht aan de ontwerp-overeenkomst tussen Indonesië en West-Duitsland tot samenwerking op economisch en technisch gebied. Duitse visie HAMBURG (DPA) De correspondent van het Westduitse persbureau DPA in Bangkok, Eckhardt Budewig, die een be zoek brengt aan Djakarta, schrijft onder meer dat „men in de Indonesische hoofd stad het er algemeen over eens is, dat het geschil tussen Indonesië en Nederland niet de oorzaak van de economische misère in Indonesië is, maar deze alleen heeft ver scherpt". „Dezelfde overeenstemming bestaat in het algemeen over de mening, dat b(j alle consideratie van Nederland, die in zake lijke gesprekken ook met politici en rege ringsambtenaren in Djakarta tot uiting komt, het westen toch Indonesië op zake lijke grondslagen dient te helpen, opdat deze steun niet alleen uit het oosten komt. In Amerikaanse kringen werd er op ge wezen, dat de Duitse Bondsrepubliek deze steun op zich moet nemen", aldus de cor respondent. De DP A-correspondent schrijft voorts onder meer, dat de Oostduitse vertegen woordiging in Djakarta „veel propaganda maakt met aanbiedingen van studie in Oost-Duitsland tot het leiden van de han del tussen Europa en Indonesië via de havens Rostock en Wismar". „Naar de mening van waarnemers hebben deze aan biedingen weinig werkelijke waarde, maar zij blijven in Indonesië niet zonder uit werking. Aan West-Duitsers wordt door Indonesiërs telkens weer de vraag gesteld, waarom de Bondsrepubliek niets doet", aldus de correspondent. „Niet zo slecht" TOKIO (UP) De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Foejiyama, heeft na zijn terugkeer uit Djakarta te Tokio verklaard dat de toestand in Indonesië niet zo slecht is als hij vóór zijn vertrek ge vreesd had. Naar zijn mening zijn de moei lijkheden welke tussen Indonesië en Japan ontstaan zijn in verband met de te sluiten charter-overeenkomst, van tijdelijke aard. (AFP) Binnenkort zullen tussen Japan en Indonesië nieuwe onderhandelingen worden geopend over de huur van Japan se schepen door Indonesië. Deze onder handelingen zullen geschieden op een andere grondslag dan die, welke tot nu toe werden gevoerd. Met het oog hierop is de overeenkomst, die onlangs werd gesloten, geannuleerd. De voorzitter van de Japan se Redersvereniging is van mening, dat de nieuwe basis voor de onderhandelingen past in het kader van de overeenkomst over de herstelbetalingen en de diensten, aan Indonesië waartoe Japan zich jegens Indonesië bij deze overeenkomst heeft bereid verklaard. Neem er een voorbeeld aan Ons aller Griekse vriendje Aristoteles Socrates Onassis is van plan het modehuis Jean Deysès in Parijs aan te kopen als ca deautje voor zijn vrouw Tina, aldus heb ik gelezen in het Parijse blad „Journal de Dimanche". Zijn zwager, de eveneens van kopeken bulkende heer Stavros Niarchos heeft namelijk voor zijn vrouw Génie óók een cadeautje gekocht: een huis in Parijs a 1.800.000. De beide jongelui hebben elkaar altijd in dit opzicht beconcurreerd. Toen Niar chos destijds Greco's Piëta voor zijn vrouw meebracht, kwam Onassis een paar dagen later met Annunciato van dezelfde schilder voor zijn vrouwtje aanzetten en toen Onas sis zijn gade met een huis aan New Yorks Sutton Square verblijdde, deed Niarchos dat z ij n dame met een huis aan Sutton Place. Over de juwelen, de bontmantels, de or chideeën, de auto's, de oesters, de repen sjokola en de zakkies zuurtjes hèb ik het niet eens. Ik vermeld een en ander alleen maar opdat het u ten voorbeeld strekke, want die paar glazen oorbellen die u in dat ge slepen-glas-winkeltje voor de uwe hebt ge kocht zijn beschamend en dat flesje reuk water a 3,20 mag helemaal geen naam hebben. Wat doet u eigenlijk op cultureel gebied voor haar die ge met uw gezelschap op scheept? Misschien kan zij geen El Greco van een Douanier Rousseau onderschèiden. Maar dat behoeft u toch niet te beletten haar te verblijden met een reprodukie van de Van Meegeren hertjes? In huizen cadeau doen bent u ook niet sterk. U hebt er zich met Sinterklaas met een vervelend sjaaltje en een paar saaie handschoenen van afgemaakt. Te gierig voor een flatje, hè? Dat had heus geen 1.800.000 behoeven te kosten; tegenwoor dig hebt u al een wat aardig driekamer- flatje voor een mille of veertig, met keu rige medetrapbewoners. Daarbij komt dat Aristoteles en Stavros geregeld hun dames etentjes met zang en dans en schertsartikelen aanbieden in de beste gelegenheden van Monte Carlo, Pa rijs, NewYork en Rio de Janeiro en dat zij haar meenemen naar Havana, Londen, Sao Paulo en de Bahama's. U neemt de uwe nog niet eens mee naar Doesburg en Bols- ward en als u haar tweemaal per jaar een etentje offreert dan is het altijd weer die eeuwige biefstuk met vette frieten. Om over uw zwager maar te zwijgen. Nee, als ik die twee Griekse jongens be kijk, dan kunt u daar heus wel een voor beeld aan nemen. DIE beroepen zich nóóit op de beste dingsbeperking. En zij lappen Hofstra aan hun laars. Elias ADVERTENTIE Maak het dubbel gezellig met RIVELLA.de alcoholvrije, feestelijke tafeldrank. Wekt de eetlust op en bevordert de spijsvertering.Non-filling, dus nooit dat „volle "gevoel. RIVELLA is een natuurproduct uit melk. Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven In Engeland veroordeeld. De 34-jarige Nederlander A. S. is te Dover tot zes maan den gevangenisstraf en een boete van 500 pond sterling (ongeveer 5000 gulden) ver oordeeld wegens een poging om 988 horlo ges uit Nederland naar Engeland te smok kelen. De horloges werden in zijn auto aangetroffen toen hij uit Nederland in Dover aankwam. PARIJS. Een eenvoudige werkman te Marseille heeft groot opzien gebaard met zijn uitvinding, de electrische kracht over te brengen zonder gebruik making van draden. Dit zoude een omwenteling in de techniek veroor zaken, daar voortaan bij voorbeeld de electrische trams niet meer van een ge leiding behoeven te worden voorzien en de verlichting van een stad door lantarens zonder eenige geleidingen zou kunnen geschieden. De werkman te Marseille demonstreerde zijne vinding op een groote tafel waarop hij een stad in miniatuur heeft gebouwd met rij dende trams en brandende booglampen. Ook fabrieken zijn in werking, zonder dat ergens eene electrische geleiding is te bespeuren. Een aantal financiers had zich reeds met den werkman verstaan over de oprichting van een maatschap pij, die de uitvinding zou exploiteren. Een hunner echter liet voor zekerheid een expert op het gebied der electrische krachtoverbrenging een onderzoek instellen. Deze ontdekte dat de uitvin ding op zwendel berustte. Wat toch was het geval? De werkman had de pooten van de tafel, waarop zijn miniatuurstad was opgebouwd, uitgehold en daardoor heen geleidingsdraden gevoerd, waar langs de stroom voor zijne trams en lantarens werd aangevoerd. Van eene draadlooze overbrenging van electrici- teit was dus geen sprake!

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5