EEN WOELIGE TIJD f ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG j Wereldbevolking met sprongen gestegen sinds gouden eeuw BUMBELENDEWENSHOORN Agenda voor Haarlem Verkouden..? Kort en bondig 4 Televisie met thee Brahms en Wagner onder Mengelberg De radio geeft zaterdag T elevisieprogramma Verdubbeld van 1650-1850 en van 1850-1950 en opnieuw voordat het jaar 2000 aanbreekt RENAULT Als u 't mij vraagt Kort geding tussen puzzelorganisatoren Hulp aan gerepatrieerden „Coentunnel voor Zaan streek een levensnoodzaak" „Nederland heeft groot gebrek aan congresruimte" Afzet van koelhuisboter verloopt bevredigend Sigaretten en auto's pas balf februari duurder DA VONTUREN DEZER DAGEN ]gré-Gola V R IJ D A G 2 4 JANUARI 1958 De AVRO-televisiesectie heeft gister avond een programma aangeboden waarbij men zonder enig schuldbesef kon blijven doorpraten, een kopje thee of koffie drin ken en uitgebreid een sigaar opsteken. Op zichzqlf is dat natuurlijk een prestatie maar of de televisiekijkers het op prijs gesteld zullen hebben is een vraag waarop wij het bevestigend antwoord werkelijk schuldig moeten blijven. De AVRO-avond begon met het „Sport- panorama", waarin Siebe van der Zee weef eens liet zien, dat hij geschikt is voor de televisie en waarin deze keer uiteraard de wintersporten een fikse beurt kregen: ski wedstrijden en kunstrijden, ge bracht op een nogal conventionele wijze. Toen was het eerste half uurtje om. De „Aansluiting met ,Trocadero' in Den Haag" duurde een uur en in die tijd kregen wij een aantal variétémensen te zien, die allemaal verschrikkelijk hun best deden maar die op een enkele na niet boven de middelmaat uitstaken. Zo ver schenen op het kleine podium Imperio Balda, June en July terwijl op de achter grond het uitstekend Italiaans orkest van Bruno Martelli voor een passend muziekje zorgde. Wij stonden juist op het punt om het geheel een bijzonder vervelende avond te gaan vinden toen de Dandy Brothers op het toneel verschenen. Zij waren twee dikke Engelse mannetjes die over een bijna onbeperkt arsenaal van kostelijke grapjes bleken te beschikken. Ze slaagden erin het hele „Trocadero" ondanks de gewild-leuke inleider Lex Braamhorst en ondanks ook het steeds gedisciplineerd op de maat klappend publiek toch nog wel amusant te maken. Het programma werd besloten met de vaste rubriek „Is dit ook uw probleem?" waarin onder voorzitter schap van dr. J. van der Grient vier ernstig kijkende mensen antwoord gaven op problemen, die dit forum waren voor gelegd. Het beste gedeelte van deze avond was overigens zonder enige twijfel het N.T.S.- journaal waarin de cameralieden zich waarschijnlijk allen overwerkt hebben om maar zoveel mogelijk sneeuwellende vast te leggen. Wij zagen ingesneeuwde auto's, glijdende auto's, langzaam voorttuffende auto's en volkomen vernielde auto's, aar zelend rijdende treinen en bijna vergane schepen. Alleen de N.T.S. kwam door alles heen. En daarvoor alleen al onze hulde. Beeldschermer Op 22 maart van het jaar 1951 stierf in het Zwitserse plaatje Zuort in Neder- Engadin prof. dr. Willem Mengelberg, de grootste dirigent, die ons land ooit heeft bezeten. Hij maakte van het Concertge bouw-Orkest een ensemble van wereld vermaardheid en daarmede Amsterdam tot een internationaal muziekcentrum. Talrijk zijn de Nederlanders, die de naam van deze geniale kunstenaar met bewondering in hun herinnering bewaren, al denken zij ook aan zijn onaanvaardbare politieke houding ten opzichte van het nazisme. Het is weer de moderne geluidstechniek, die in staat is ons ogenblikken van reeds vroeger ondervonden muzikale vreugden opnieuw te doen beleven en ook een figuur als Mengelberg weer uit de rijkdom van orkestrale klank te doen oprijzen. Donder dagavond was het de AVRO, die in haar uitzending de aandacht vroeg voor de meester-dirigent. Uit het historisch archief van deze omroepvereniging waren opnamen genomen van uitvoeringen van de Ouver ture tot „Tannhaser" van Richard Wagner en van de eerste Symfonie van Johannes Brahms, twee werken, waarvan de geest met Mengelbergs muzikaal-psychische ge richtheid een harmonische eenheid vorm den. Uiteraard kon de klank, die nu uit de luidspreker kwam, niet identiek ge noemd worden met die, welke de toehoor ders in het Amsterdamse Concertgebouw met zijn uitnemende akoestische verhou dingen konden verrukken. Maar toch kon HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vr.ouw. (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Annema- rieke, hoorsp. met muz. 10.50 Buitenl. weekoverz. 11.05 Amus.ork. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Harmonie- ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Gram. 15.35 Streekuit.z. 16.00 Radio-philharm. ork. 16.50 In Alkmaar staat een school.lezing. 17.05 Dans- muz. 17.30 Act. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lich te muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Waar gaan wij heen?, caus. 20.13 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht! 22.28 Labyrinth in Lan-Tang, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Dansmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig. 11 00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Promenade ork. en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.55 Rally v. Monte Carlo. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 15.00 Overijssels appèl van de K.V.P. 16.00 Voor de jeugd.. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Sport praatje. 17.30 De springplank. 17.45 Jazzmuz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overzicht. 18.25 Strijkkwart. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op het nieuws. 19.15 Kamerork. en solist. 20.10 Lichtbaken, caus. 20.25 Act. 20.45 S.U.S.-uitz. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken ape ritief. 12.45 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-Al manak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram. 15.15 Lichte muz. 15.45 Gram. 16.15 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, zangen. 17.30 Nieuwe gram. 18.00 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.ork. 22.00 Nieuws. 22.15—24.00 Klankbeeld. VOOR ZATERDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.15 Vragen- spel. 20.45 Gevarieerd programma (tot plm. 22.00). NEW YORK, (UP) Iedere dag neemt het aantal mensen op deze wereld toe met 123.000. Dit betekent dat de we reld, waar duizenden te weinig eten heb' ben, elke dag extra voedsel moet opbren gen voor de bevolking van een stad zo groot als Arnhem. Het geboortecijfer overtreft het sterfte cijfer, voornamelijk vanwege de vooruit gang op medisch gebied en betere levens omstandigheden. Er is alle kans, dat de huidige wereldbevolking van 2.700.000.000 tegen einde van deze eeuw tot zes miljard zal zijn gestegen en tegen het jaar 2050 tot bijna dertien miljard. Deze feiten zijn ver zameld in een boekje, Population Bulle tin, uitgegeven door het Amerikaanse bu reau voor bevolkingsonderzoek, een we tenschappelijke instelling. Sinds 1946 is het sterftecijfer vrijwel in elk land gedaald en in vele economisch achterlijke gebieden in Afrika, Azië en Zuid-Amerika op drastische wijze. Tege lijkertijd stijgt het geboortecijfer in die gebieden. Er zijn uitzonderingen, Japan bijvoorbeeld, een van de dichtsbevolkte landen in Azië, geeft een sterke daling van het geboortecijfer te zien: van 34,3 per 1000 in 1947 tot 18,5 in 1956. Japan evenaart het lage geboortecijfer van Frankrijk (18,5) en nadert het zeer lage cijfer in Groot-Brittannië (16). Het grootsté pro bleem dat men onder ogen moet zien is de voeding, huisvesting en kleding. Volgens ADVERTENTIE ..Vier" 1 op 17 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen: 6 mnd. garantie incl. arb loon alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen: GARAGE DEN HOUT deze uitzending de herinnering aan de befaamde karakteristieke Concertgebouw- Orkestklank weer oproepen, de volle klank der violen, de stralende tonen van de fluit, de bezielde klank Van de hobo's en het zeldzaam mooie geluid van het koper, klankfactoren, die aan de melodische ex pressiviteit en de harmonische kleur diepte gaven, doordat de klank zelf een opbouwende functie kreeg. En als meest persoonlijk teken van Mengelbergs tegen woordigheid klonken als intimiderende in termezzi tussen de delen van Brahms' sym fonie de twee van Mengelberg bekende felle tikjes van het dirigeerstokje. Golfbreker „Als u het mij vraagt" is een nieuwe radiorubriek van de NCRV, waarin vooraanstaande musici en autoriteiten uit de sector van de „ernstige muziek" over de lichte muze zuilen spreken. Deze ru briek begint maandag 27 januari. Als eer ste spreker treedt op dr. J. Daniskas, in specteur voor het muziekonderwijs in Ne derland. Hij zal zijn mening uiteenzetten over de plaats, die de lichte muziek in het muziekleven en bij de amateuristi sche muziekbeoefening inneemt. „Population Bulletin" zullen de armen waarschijnlijk nog armer worden. De snelle groei van de bevolking maakt het noodzakelijk dat de produktie van goede ren in hetzelfde tempo geschiedt, indien men de levensstandaarden wil handha ven. De snelle bevolkingsaanwas veroor zaakt echter vertraging in de economi sche eri sociale ontwikkeling. Vroeger. Toen Willem de Veroveraar naar Enge land kwam in 1066 bedroeg de wereldbe volking ruim 200 miljoen. In minder dan duizend jaar werd zij veertien maal zo groot. Vroeger werd de bevolkingsaan was tegengegaan door hongersnoden, epi demieën van besmettelijke ziekten, droog ten, overstromingen en oorlogen. Sinds 1650 nam de bevolking met sprongen toe. In de twee eeuwen tussen 1650 en 1850 ver dubbelde de wereldbevolking en tussen 1850 en 1950 was zij meer dan verdubbeld. Als het huidige tempo waarmee de bevol king van de wereld toeneemt, aanhoudt, zal het aantal mensen in iets meer dan veertig jaar opnieuw worden verdubbeld. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een kort geding, dat de organisator van een plaat- iespuzzel aanhangig had gemaakt tegen de organisator van de woordpuzzel „Puzzel u rijk", omdat in een van de woordpuzzels een zin had gestaan, die reeds eerder in een plaatjespuzzel was gebruikt. Boven dien verzocht hij de organisator van de woordpuzzel te verbieden tegen een dwangsom van f 5000 voor elke overtre ding te vermelden dat de puzzle wordt samengesteld door de heer Bob Wallagh, aangezien gebleken was dat die niet alle zinnen zelf maakte. De president wees deze eisen af. De president noemde de eis van de dwangsom „belachelijk" en verklaarde voorts dat de publikatie van de naam van de heer Bob Wallagh gerechtvaardigd was, omdat deze als redacteyr van de puzzle optrad, het geen allerminst betekende dat hij alle zin nen moest maken. De stichtingen „Pelita" en „Zorg voor gerepatrieerden" delen mede, dat zij een belangrijk bedrag hebben ontvangen uit de op gironummer 777 gestorte gelden. Beide stichtingen beijveren zich sedert de Japan se capitulatie om zoveel mogelijk aanvul lende materiële hulp aan gerepatrieerden uit Indonesië te verlenen en werken thans samen in de nationale actie van het Neder landse Rode Kruis en het Centraal Comité voor Kerkelijk en Particulier Initiatief voor de hulpverlening aan nieuw aange komen landgenoten uit Indonesië. „Pelita" is begonnen met de aankoop van een partij wollen plaids, bestemd voor ouden' 'van dagen, die in verschillende Ne derlandse bejaardentehuizen zullen worden ondergebracht. „Zorg voor gerepatrieerden" (voorheen „Nederland helpt Indië") heeft een belang rijke hoeveelheid nieuwe kleding en dekens kunnen aankopen. „De Coentunnel is een levensnoodzaak voor de Zaanstreek. Reeds het feit, dat de plannen bij Rijkswaterstaat gereed lig gen toont aan, dat deze mening door de overheid wordt gedeeld. De Zaanstreek dient zich aan te passen aan de structuur verandering in het vervoerswezen en zon der Coentunnel is dit niet mogelijk." Dit verklaarde de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaan land, de heer A. Vis Jzn. in zijn nieuw jaarsrede. „Wij hopen dat de financiële positie van ons land een spoedig begin van de bouw zal toelaten, ook omdat de Coentun nel het beste past in het Nederlandse we gensysteem. Alle lokale en regionale be langen kuhnen door deze tunnel worden gediend, zei de heer Vis. „Nu de bestedingsbeperking de bouw van de Coentunnel in de weg staat, vra gen wij ons wel eens af, of de bestedings beperking hier haar doel niet voorbij schiet. Een van de gevaren van die be perking is namelijk, dat nu juist de be stedingen achterwege worden gelaten, wel ke onze concurrentie-positie kunnen ver beteren." De heer Vis zag hierin een dub bel gevaar: ten eerste blijven werken als wegen- en tunnelaanleg en andere produk- tieve investeringen achterwege en voorts worden de bouwondernemingen tot gedeel telijk in-activiteit gebracht. Het is benau wend reeds nu stemmen te horen van hen die ter opvanging van een mogelijke toe nemende werkloosheid maatregelen pro pageren, welke met de beginselen van de bestedingsbeperking in lijnrechte strijd zijn, aldus de heer Vis. „Wil men voorkomen dat Nederland in het geheel van de steeds toenemende en steeds groter wordende internationale con gressen tot de achtergebleven gebieden gaat behoren, dan dient er in de beide gro te congrèssteden, Amsterdam en Den Haag zo spoedig mogelijk ruimte te komen voor internationale bijeenkomsten van duizend personen en meer. Het rijk en de gemeen ten zullen hieraan meer aandacht moe ten besteden alsmede aan uitbreiding van de gelegenheden tot het onderbrengen dier congressisten." Dit verklaarde donderdag het hoofd van het bureau voorlichting en representatie der gemeente Amsterdam mr. P. J. Mijk- senaar, die er voorts op wees dat ook Amsterdam thans een dienst heeft voor de organisatie van grote internationale congressen, evenals Den Haag, waar zulk een dienst al geruime tijd voortreffelijk werk verricht. Door deze diensten kunnen de congresorganisatoren snel en doelma tig worden voorgelicht over de beschikba re hotelaccommodatie, simultaan-vertaalin- stallaties, excursies en diverse andere za ken. De dienst geeft liet alleen advies, doch organiseert in opdracht ook zelf con gressen. Men bemoeit zich dan uitsluitend met het .organisatorische deel. Het onder in Amsterdam veel moeilijkheden op. Mr. Mijksenaar acht het van groot belang, dat in Amsterdam op korte termijn twee nieu we hotels met elk 300 bedden zullen ver rijzen, waarin congressisten kunnen wor den ondergebracht. Op een mooie dag zou de reis beginnen. Alle matrozen waren aan boord, er was voor maanden proviand gezorgd en alles, wat voor een lange tocht nodig is. De kapitein stond op de brug en gaf zijn bevelen. Onder het zingen van 'n zeemans liedje draaiden de matrozen aan de kaapstander; daarmee trokken ze het zware anker op. De zeilen werden gehesen, ze gingen bol staan door de wind, die er in blies. De Vrije Vogel ging varen! 44-45 (Van onze correspondent in Den Haag Het gaat met de afzet van koelhuisboter niet slecht, zo deelde men ons desgevraagd bij het Produktschap voor Zuivel mede. De afzet in het binnenland loopt aardig en op de inschrijvingen werd voor het buiten land een tienduizend ton afgenomen. De voorraden zijn thans gedaald tot een „rede lijke" 7000 ton. Er wordt thans natuurlijk wel weer verse boter ingeleverd. Overigens is de situatie in de zuivel nog steeds niet erg rooskleurig. Door gebrek aan vraag vooral ook in het buitenland, waar men overal met een groot aanbod zit, liggen de prijzen laag. Bij de inschrijvingen voor export werd een gemiddelde prijs van 2,55 genoteerd; de vastgestelde binnen landse verkoopsprijs is 3,05. De export gaat hoofdzakelijk naar Noord-Afrika, Italië en Engeland, waarvan Italië de grootste afnemer bleek. De verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, auto's, motorrijwielen, banden en televisietoestellen zal vermoedelijk in de loop van de volgende maand in wer king treden. Met deze mogelijkheid wordt althans ernstig rekening gehouden op het ministerie van Financien. Het wordt door deskundigen niet noodzakelijk geacht de ze belastingverhoging op de eerste van de maand te doen ingaan. Elke halve maand uitstel scheelt de schatkist een paar mil joen. Inwerkingtreding van de tariefsver hogingen op 1 februari is uitgesloten, daar de wetsontwerpen pas na die datum in de Eerste Kamer komen. Volgende week houdt de senaat zich bezig met de alge mene politieke beschouwingen ove;- de rijksbegroting en naar alle waarschijnlijk heid zhllên'idi fceMltin^vetten tezamen met de algemene financiële beschouwin gen op de agenda van 4 februari komen. Aannemende dat de Eerste Kamer de des betreffende wetsontwerpen aanvaardt, dan zouden zij omstreeks medio februari in werking kunnen treden. ADVERTENTIE De warmtecirculatie hoort bij a. ouderwetse lucht b. vooruitstrevende Davo hetelucht. De zuinigheid hoort bij: a. bestedingsbeperking b. beperkte besteding (Davo) De bewondering hoort bij: a. verblufte kennissen b. trotse Davo eigenaar. De DAVO BRANDAfclS en TARAKAN haarden geven: de grootste warmte- én hete lucht circulatie de laagste brandstof rekening het gezelligste vuur achter geheel glazen deur Vraag Uw leverancier alle inlich tingen over DAVO-BRANDARIS kolen DAVO-TARAKAN olie Davo Haarden - Deventer Gesmeed voor warme vriendschap 56. Heine voelde zich hierover zeer verheugd en zijn eerste brief over Berlijn leek op een kaleidoscoop, waarin het bonte, roezige leven van de grote stad in al zijn facetten werd weergegeven: het geroddel, de geruchten, de opwinding over niets... met daartussen door de hand van Metternich: controle op uitleenbi bliotheken, censuur op kranten en boeken, gevangen neming van verdachte personen Deze eerste brief verwekte veel opzien. In tegen stelling tot de vrij tamme beschouwingen, die men gewend was, werden hier allerlei feiten genoemd en bovendien was de stijl van Heine's Berlijnse brief geheel nieuw. In de literaire salons te Berlijn verwekte deze brief zelfs een ware sensatie. Bij de kopjes thee raakte men er niet over uitgesproken. Sommigen waren veront waardigd en voelden zich beledigd. Heine beriep zich ter verdediging op de censuur, die allerlei had ge schrapt, waardoor sommige dingen uit hun ver band waren gerukt en misverstanden mogelijk wa ren En geheel onwaar was dit niet, want de cen suur had inderdaad gesch apt. Op deze eerste brief volgden twee andere, die zelfs bij degenen, die hem welgezind waren, een gevoel van bevreemding wekten. Hij matigde zich een scherp oordeel aan, zelfs over erkende grootheden als bij voorbeeld Goethe. Madame Varnhagen maakte hem hierover een opmerking: „M'n beste Heine, je bent nog té jong om het machtige werk van deze man te beoordelen! Wat kun je zelf tegenover het werk van zo iemand stellen?" Heine kreeg een kleur. „U wilt me uitdagen?" vroeg hij. „U, de intelligentste vrouw van heel Ber lijn? Vanzelfsprekend kan ik met u geen strijd gaan voeren, alleen al uit diepe eerbied voor uw persoon lijkheid." „Waar je géén eerbied voor Goethe schijnt te koes teren, behoef je ook mij geen erbied te betuigen", ant woordde ze op scherpe toon. „Ik ben me niet bewust, dat ik oneerbiedig ben ge weest", zei hij op bittere toon, „maar wanneer ik met mijn oordeel zou moeten wachten, tot ik mezelf op even groots werk zou kunnen beroemen, dan zou ik misschien eeuwig moeten wachten..." „Je fout is, dat e je aandacht te veel versnip pert", merkte Rahel Varnhagen op. Opnieuw voelde hij de stekende pijn bij zijn slapen en opnieuw zag hij het beeld van de hardloper voor zich, die voortgejaagd werd, terwijl de toeschouwers juichtenRahel Varnhagen behoorde ook tot de toeschouwers. „Goethe is een soort standbeeld geworden", zei hij langzaam, „dat buiten deze tijd staat. Hij weet dat en heeft zelf meegewerkt aan de cultus, die er rond zijn persoon ontstaan is. Een standbeeld mag men niet met modder gaan bezoedelen. Wie dat toch doet, vindt de massa tegenover zich." Hij wa.htte even en ver volgde dan: „Goethe heeft nooit brieven uit Berlijn geschreven. Maar ik moét deze brieven schrijven! Goethe heeft zich uit zijn eigen tijd teruggetrokken om een volmaakt standbeeld te worden, maar ikik wens intens in déze tijd te leven, ook al zal ik noch een volkomen standbeeld, noch een volkomen mens worden! Ik moét de waarheid zeggen en eens zal men over deze tijd niet kunnen spreken, zonder de naam Heine te noemen..." Rahel's echtgenoot, Varnhage van Ense, die zich bij hen had gevoegd, merkte op: „Je bent ijdel, Hei ne!" Zelf een stille, teruggetrokken man, begreep hij niet, hoe iemand zó over zichzelf kon praten. Heine antwoordde op triest toon: „Ik krijg het ge voel, dat ik mijn dierbaarste vrienden ga verliezen, omdat ik de waarheid zeg, ook over mezelf. Begrijpt u 't niet, ik ben een strijder, ik moét mijn oordeel geven over de tijd, waarin wij leven; ik voel me be wogen, als ik in een krant lees, dat in Londens stra ten arme mensen van de kou omgekomen zijn en in Napels van de honger. Ik kèn niet zwijgen. Rahel Varnhagen keek hem met haar grote, intelli gente ogen aan. Ze zweeg en haar man schudde zijn hoofd. Tenslotte zei ze zacht: „Arme Heine!" Hij wilde van niemand dank, hij wilde schrijven, nu en altijd! De drang om te schrijven, om te oordelen over de gebeurtenissen van zijn tijd, om de dingen die hem bewogen in woorden weer te geven, was niet meer te stuiten. Zijn ouders waren intussen naar Lüneburg verhuisd. Salomon Heine had geweigerd in Oldesloe een huis voor zijn zieke broer te kopen en ook Harry Heine had zijn ouders niet kunnen helpen, hoewel zijn naam thans bekendheid had gekregen en van mond tot mond ging. Zijn verdienste bestond echter uit... present exemplaren! Meer dan iéts anders had Heine in die tijd begrip nodig, begrip en warmte van een medemens. En van een geheel onverwachte zijde kreeg hij opeens begrip en sympathie: Karl Immerman 1) begon een rol in zijn leven te spelen. In diens kunstbesprekingen in de „Rheinisch-Westfalischer Anzeiger", welke Heine regelmatig las, bespeurde hij begrip en warmte. Wie was Karl Immerman. Zaag wist Heine, dat hij een blijspel had geschreven tn ook een tragedie, maar nooit had hij daar een letter van gelezenHij be sloot zich in het werk van deze verwante geest te gaan verdiepen. 5» HOOFDSTUK XI De tijd zat Harry Heine op de hielen, opnieuw na derde herfst en de termijn, welke Hamburg hem had toegemeten, was nog maar angstig kort. „Je kunt drie semesters in Berlijn studeren en na afloop daarvan kom je me melden, dat je klaar bent met je- studie Dan moét je klaar zijn, want dan hou den mijn toelagen op..." Hij hoorde de stem van oom Salomon weer in zijn oren. Nee, hij zou niét klaar zijn, wanneer de termijn verstreken was! Bovendien was hij ziek en de dokter, die hij had geraadpleegd, ried hem een kuur aan in Tepliz. In die dagen ontving hij plotseling een brief uit Po len: Graaf Eugen von Breza, die in Berlijn was af gestudeerd en die hij bij dr Varnhagens had leren kennen als een begaafde, vurige jongeman, die in vele opzichten zijn ideeën leelde, nodigde hem uit voor een bezoek aan Polen. Zonder verder te overleggen beantwoordde Heine deze uitnodiging bevestigend. Er was niet veel tijd meer. Nóg had Hamburg niets van zich laten horen maar spoedig was er bericht te ver wachten. 1) Karl Immerman (1796—1840), bekendste werk sa tirische roman „Münchhausen". (Wordt vervolgd) De brand op de „Ruys". Tegen een 21-jarige havenarbeider uit Bergen op Zoom is voor de Rotterdamse rechtbank een boete van vijftig gulden of twintig da gen hechtenis geëist. Hij zou op 27 septem ber brand hebben veroorzaakt aan boord van het passagiersschip „Willem Ruys", dat toen in Rotterdam lag. Ondanks het verbod had hij gerookt in een ruim en toen hij zijn sigaret uitkneep in de nabijheid van brandbaar materiaal, was de brand ontstaan. De schade beliep tienduizend gulden. De verdediger vroeg clementie. Uitspraak op 6 februari. Laatste Seahawk. De laatste van de 22 Seahawk-vliegtuigen, die volgens het wederzijdse hulpverleningsprogram in op dracht van de V.S. bij Armstrong-Wit- worth Aircraft in Engeland zijn gebouwd voor de Koninklijke Marine, is overgedra gen aan de marine-attaché van de Ne derlandse Ambassade in Londen, kapitein baron C. W. T. van Boetzelaer. Dronken achter het stuur. Wegens het veroorzaken van een dodelijk ongeluk on der invloed van alcohol veroordeelde het gerechtshof te Arnhem een 56-jarige graanhandelaar uit Ermelo tot een gevan genisstraf van zes maanden en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Bij het passeren van een wagen op de weg van Nunspeet naar Harderwijk was hij zover naar links uitgeweken, dat een tegemoet komende motorrijder geen uitwijkmoge lijkheden had en tegen een boom botste. De motorrijder kwam om het leven. De graanhandelaar was doorgereden. Hij had acht a negen borrels gedronken voor hij achter het stuur plaatsnam. ADVERTENTIE Neem tijdig 1 60 rAtterrcN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 PHILIPS-ROXANE NEDERLAND N.V. VRIJDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: Door leerlingen van het Triniteitslyceum en Sancta Maria, een opvoering van: „De waaier", 20.30 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Zesde concert in de serie V, 20.15 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 j., 19 en 21.30 uur Lido Theater: „Casino de Paris", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Folies Bergère", 18 j„ 20.15 uur Rembrandt Theater: „De nach ten van Cabiria", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De ijzeren sheriff", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The man with the golden arm", 19 en 21.15 uur. ZATERDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams Toneel mét „De Bolle", 20 uur. Concertgebouw: Concert door het Jeugdkoor: „Inter Nos", 20 uur. Minerva Theater: Demonstratie van leerlingen der volksmuziekschool, 19.30 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van tekeningen en aquarellen van Alechinsky, 11-17 uur. FILMS Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15. Frans Halstheater: „Een meisje in slecht gezelschap", 18 j., 14,30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Casino de Paris'a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Mijn geld of mijn leven", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Puntje en Anton", a.l., 14.30 uur; „Folies Bergère", 18 j., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „De nachten van Cabiria", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „De ijzeren sheriff", 14 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De man met de gouden arm", 18 j., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6