Pleitrede voor garantieprijzen en uitvoering opleg- en aanvoerschema MOTOREN, SCOOTERS, en BROMFIETSEN COR OLY Steeds grotere moeilijkheden door wijziging van de vloot Loendersloot IJmond-agenda Havenberichten Wijsmuller-sleepboten maken 4434 ton grote „Torima" vast R.U.A.Z. slaagde er uitstekend vele zieken op te vrolijken JAAROVERZICHT VAN HET PRODUKTSCHAP VOOR VIS Brabantse firma gaat de klokken gieten Feestelijk slot van de „vijf-cents actie" Om het kampioenschap van „Sans Atout" „THEBO" heteluchtkachel ƒ98.- en /11«.- Waarover Castricums vroede vaderen zullen praten Voorstel tot bouw van veertien woningen Ouderavond van Water- vliet-kleuterschool Voordrachtavond met J. Lauxterman „Emanuël" gaat zich aan jeugdwerk wijden 111 Hoe Waterloo zondag op het veld verschijnt Sociale afdeling K.N.H.S. zag twee goede films Op zandbank bij de Engelse kust Medicijn via de microfoon xJ A G 2 4 JANUARI 195 8 VELE PROBLEMEN BLIJKEN zich voor te doen rondom de visvoorziening in het binnenland. Gevreesd moet bovendien worden, dat deze moeilijkheden dit jaar zullen toenemen door de wijzigingen in de Nederlandse vissersvloot, zoals die zich de laatste jaren hebben voorgedaan, aldus drs. D. J. van Dijk, de voorzitter-directeur van het Produktschap voor Vis en Visprodukten in zijn gistermiddag tijdens de openbare bestuursvergadering uitgesproken jaarrede. Drs. Van Dijk heeft het invoeren van een aanvoerschema bepleit om uit de moeilijkheden te komen. Dit schema zou voorzien in een regeling van de aan voer door de vissersschepen en eventueel in een tijdelijk stil leggen van de schepen. De problemen rond de visvoorziening worden vooral vergroot door de omstandigheid, dat gedurende een deel van het jaar vele schepen uitsluitend worden gebruikt voor de aanvoer van haring, terwijl deze tijdens andere maan den weer uitsluitend zeevis aanvoeren. De onregelmatigheden in de aanvoer, die door biologische- en Weersomstandigheden toch al bestaan, worden door dit overlopen van de schepen van de ene naar de andere visserij en dit over een langere termijn bezien sterk in de hand gewerkt. Drs. Van Dijk kwam tot de suggestie van een aanvoer- en oplegschema na be spreking van de vergroting van de viscon- sumptie in Nederland. Het is een niet te miskennen feit, dat er bepaalde produkten zijn ondermeer zeevis waarvan het grootste gedeelte van de aanvoer zijn weg in het binnenland vindt. Verontachtza- ming van de binnenlandse behoefte zou dan ook op den duur tot een onhoudbare toestand voor het Nederlandse visserijbe drijf kunnen leiden. Voorts merkte drs. Van Dijk op, dat de consumptie zich volgens voorlopige bere keningen meer van het gezouten produkt af beweegt, terwijl de afzet van het verse en diepgevroren produkt toenoemt. Hoe wel de verschillen in cijfers niet groot zijn, geeft de voorkeur van de consument toch een tendens te zien waarin men op lettend zal moeten blijven. Afwegen Verdergaand op het aanvoer- en opleg schema voerde drs. Van Dijk aan, dat hieraan grote nadelen kunnen zijn verbon den. De werkgelegenheid op de schepen van de vissersvloot zou kunnen worden verstoord. Bovendien kan het invoeren van een dergelijk schema invloed hebben op de rentabiliteit van de schepen. Dui delijk zal dan ook moeten worden afgewo gen wat voordeliger is: het niet ingrijpen en daarmee het risico van een uitermate laag prijsniveau, omdat de afzet onmoge lijk gelijke tred kan houden met de grote schommelingen in de aanvoer, dan wel anderszij ds een meer beheerste aanvoer, waardoor de stabiliteit van het prijsniveau in de hand kan worden gewerkt en waar door de rentabiliteit uiteindelijk gunstig zou kunnen worden beïnvloed. Ook in een enkel naburig land is door de omstandigheden gedwongen een aan voer- en oplegschema reeds verschillende jaren in de praktijk gebracht, aldus drs. Van Dijk. Bestudering van de mogelijkhe den van de invoering van zulk een sche ma in Nederland, acht hij dan ook de moeite meer dan waard Acceptatie van een aanvoerschema zal echter niet op zichzelf kunnen staan. De invoer zal hierbij ook in beschouwing moe ten worden genomen. Dit zal weer vragen het leggen van internationale contacten, opdat door de invoer de voordelen van een aanvoerschema niet teniet zullen wor den gedaan. Ook in de afzet Wat de minimumprijzen en de daaraan aansluitende egalisatieregelingen betreft, vroeg drs. Van Dijk zich af of de rege lingen beperkt moeten blijven tot een egalisatie in engere zin, met name, dat de fondsen niet meer kunnen geven dan een overbrenging tussen minimumprijs en vismeelprijs. Het is begrijpelijk, dat, toen met de fondsen werd begonnen, en h d; bedrijf nog vreemd stond tegenover egalisatieregelin gen, de fondsen in hun werking beperkt zijn gebleven. Thans lijkt het echter meer in de rede te liggen om het volledige sta tische karakter, dat deze fondsen tot nog toe hadden, te vervangen door een dyna mischer werking, in meer positieve zin gericht. Met behulp van de fondsen kan een ac tievere politiek gevoerd worden in de ont wikkeling van de afzet en zij kunnen voorts worden dienstbaar gemaakt aan het veroveren en behouden van afzetgebieden. Ten slotte kan dit betekenen, dat ten op zichte van de opslaag aan de fondsen even eens een actievere functie wordt gege ven. Het is denkbaar, dat, door het geven van een dynamischer positie aan de fond sen, de kring van hen, die aan de fondsen bijdragen, zal moeten worden uitgebreid. Hoewel de huidige fondsen dus wel een zekere functie hebben voor het visserijbe drijf, zou het toch zeer te betreuren zijn, indien niet alle mogelijkheden, welke in een verbreding der fondsen gelegen zijn, zouden worden gebruikt. Garantieprijzen Gelet op de gestegen kosten lijkt 'n ver hoging der minimumprijzen zeker gemo tiveerd, waarbij het natuurlijk verstandig zal zijn er voor zorg te dragen, dat de minimumprijs een goed verloop van de afzet ni,et bemoeilijkt. Ook om deze reden zal een bredere opzet van de fondsen over weging verdienen. Het is bekend, dat de rentabiliteit van het visserijbedrijf sterk wordt geïnfluen ceerd door het gebrek aan stabiliteit in het prijzenniveau en het is duidelijk, dat dit weer een belangrijke invloed heeft op de ontwikkelingskansen van het bedrijf. Indien er een systeem van garantieprij zen kan worden gevonden, aldus drs. Van Dijk, wordt aan het vermelde bezwaar in belangrijke mate tegemoet gekomen. Bij Beverwijks carillon ■-* i '-v.- «r. rf f De Stichting „Vrienden van de beiaard" uit Beverwijk en haar actieve College van Regenten laten er geen gras over groeien. Dat blijkt wel uit het feit, dat deze klok kenspel-minnaren er nu reeds toe zijn overgegaan om het klokkengictersbedrijf van de firma B. Eysbouts in Asten (N.B.) opdracht te geven tot het vervaardigen van het grote carillon, dat in de klokken- koepel van de St. Agathakerk zal worden opgehangen. Deze firma heeft hiermee een belangrij ke opdracht gekregen, omdat het in dit geval 46 klokken betreft. Zo gauw moge lijk zal met de werkzaamheden worden begonnen en wel nadat alle klokken voor een Keulse kerk, waarmee men thans be zig is, zullen zijn gegoten. Men verwacht, dat het carillon zelfs al tijdens het internationale folkloristische dansfestival, dat in augustus van dit jaar zal worden gehouden, in gebruik kan wor den genomen. De Brabantse firma heeft zich bereid verklaard alles in het werk te stellen om het een en ander zo auw mogelijk voor elkaar te krijgen. En hiermee is men dus weer een stap nader gekomen tot de uit eindelijke verwezenlijking van een loffe lijk initiatief. In het verenigingsgebouw aan de Popu lierenlaan in Beverwijk kwamen de me dewerkenden van de zogenaamde vijf cents actie bijeen, die zeer goed geslaagd is. Mevr. Goslinga opende deze avond, waarna de heer W. Bruinsma bij deze of ficiële sluitingsavond, namens de kerk voogden dank bracht aan de dames, die zo trouw een jaar lang steeds op pad wa ren geweest. Mevrouw Veermans uit Heemskerk heeft deze avond opgeluisterd met enige zeer geslaagde declamaties. Tot slot onderstreepte ds. W. Oorthuis namens de centrale kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Beverwijk de dank die reeds door de heer Bruinsma werd uitgesproken. De derde wedstrijd van de Beverwijkse bridge club „Sans Atout" had het volgende resultaat: Groep A: J. Blom—J. Nijman 47 pnt* 2. B. HoogeboomG. Tabak 43 pnt.; 3. J. HamersJ. van Zutphen 40 pnt.; 4. D. HoogeboomC. Luttik 39% pnt.; 5. J. KrabD. Biben 33 pnt.; 6. H. OosterhoutH. Oosterveen 32 pnt.; 7. N. Hen driks—J. Koopmanschap 30% pnt.; 8. mevrouw Van Essen—Ph. van Groningen 29% pnt.; 9. J. Berlee—C. Hoogeboom 28% pnt. Groep B: 1. de heer en mevrouw Vollaerts 29% pnt.; 2. C. GeldermansL. Kleyn 29 pnt.; 3. A. van Groningen—J. de Lalijne 24% pnt.; 4. A. WorstA. Worst sr. 24 pnt.; 5. R. HoenJ. Kerk hof 21% pnt.; 6. mevrouw ReymersH. v. d. Zon 21 pnt.; 7. dames .BeltermanTabak 18% pnt. WEEKABONNEMENTEN 8 dienen uiterlijk op Woensdag te worden h betaald, daar de bezorgers op Donder- 8 dag moeten afrekenen b DE ADMINISTRATIE onrnnroaocnnfnryrrrnfxrront..y/yrrrrrrrrrrrt ^rrrrrry de landbouw zijn garantieprijzen sinds lan ge tijd in verscheidene sectoren aanvaard en de vraag mag zeker worden gesteld, aldus de voorzitter van het Produktschap, of met financiële overheidshulp het visse rijbedrijf in de gelegenheid moet worden gesteld garantieprijzen voor de voornaam ste produkten in te voeren. Niet zonder meer kan een systeem van garantieprij zen, analoog aan dat van de landbouw, worden gevolgd. Het belang van een stevi ger basis voor de exploitatiemogelijkhe den van het visserijbedrijf is echter van zodanige importantie, dat het spoedig be zien van de mogelijkheid van invoering van een voor het visserijbedrijf passende garantieprijzenregeling voor bepaalde ge ledingen dringend overweging verdient. Deze regeling zou een gunstige werking kunnen hebben voor een eventueel in te voeren aanvoerschema. ADVERTENTIE „Dat ik die niet eerder gekocht heb", zult u uitroepen als u een van- LOENDERSLOOT in huis heeft, cap. 200 m3 Voor de op dinsdag 28 januari in Castri- cum te houden gemeenteraadsvergadering is een 14 punten tellende agenda vastge steld. Ondermeer komt hierop voor het voor stel tot het aangaan van een overeenkomst met het P.E.N. van Noordholland tot wij ziging van het stroomleveringscontract ten behoeve van de straatverlichting. Ook zal worden voorgesteld het perceel Heemskerkerweg 3 aan te sluiten op de wa tervoorzieningsinstallatie nabij de zuive ringsinstallatie. Tevens zal de raad worden verzocht haar goedkeuring te verlenen aan het verpach ten van de vuilnisbelt aan de stichting voor ontwikkeling en ontspanning van ambte naren bij gemeentewerken. Voorgesteld zal worden de subsidie te verhogen, die wordt toegekend aan de avond-mulo, uitgaande van het studie- en vormingscentrum voor de katholieke jeugd van Beverwijk. Voor een vergoeding van reiskosten ver bonden aan het bezoeken van een school voor buitengewoon lager onderwijs zal eveneens de goedkeuring worden verzocht door B. en W. binnenkort overgaan tot de bouw van veertien woningen aan de Charlotte de Bourbonstraat. De totale kosten zullen 300.000 bedragen. Wanneer de komende week dinsdag Cas tricums vroede vaderen voor de eerste maal in 1958 bijeenkomen zal de raads leden dan ook worden gevraagd B. en W. een krediet voor de verwezenlijking van dit project te verlenen. Het plan voor de woningen, die als wo ningwetwoningen zullen worden gebouwd, is inmiddels gereéd gekomen en dit bete kent dus, wanneer de komende week de raad haar fiat geeft, dat in de nabije toe komst weer 14 inwoners aan een woning zullen kunnen worden geholpen. Bovendien zullen ook nog twaalf wo ningen worden gebouwd aan de westzijde van de Willem de Zwijgerlaan. De N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten heeft daar een bouwzetel gekocht en heeft nu de gemeente verzocht een lening te willen garanderen. Op de dinsdag te houden gemeenteraads vergadering zullen B. en W. dan ook voor stellen de gevraagde garanties te willen verlenen. Voor de ouders van de leerlingen van de openbare „Watervbef'-kleuterschool houdt de oudercommissie maandag 27 januari in deze school een zeer belangrijke ouder avond. Tijdens deze bijeenkomst zullen vele bestuursmutaties aan de orde komen. Aftredend zijn mevrouw Mantje, voor zitster, alsmede de heren Wesseling, secre taris, De Gee en Heemskerk, die zich niet herkiesbaar stellen. Het bestuur beschikt thans over de vol gende kandidaten: mevrouw De Gee als voorzitster, mevrouw Van Wijngaarden als secretaresse en de heer Willis. Voorafgaand aan de bestuursverkiezing zullen de jaarverslagen worden behandeld. Mejuffrouw L. Geertsma, sociaal-werk ster M. v. B., zal een lezing houden over „De kleuter en zijn wereld". Voor de aanvang van de vergadering kunnen de ouders een tentoonstelling van het werk der kleuters bezichtigen. „Tavido" met „Mijn Zoons" in IJmuiden en Beverwijk Donderdag 30 en vrijdag 31 januari om 20 uur geeft de toneelclub „Tavido" van „De Gieteling" opvoeringen van „Mijn zoons" van Arthur Miller. Na afloop van beide avonden, die respectievelijk in het jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden-oost en in het Kennemerthea- ter in Beverwijk zullen worden gehou den. zal worden gedanst op muziek, die de band van Cor Amse produceert. VELSEN: VRIJDAG 24 JANUARI: Thalia, „Rose Bernd", 20 uur. Rex, geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: ge opend van 19 tot 21 uur; filiaal geopend van 19 tot 21 uur. Katholieke Leeszaal: geopend van 19 tot 21 uur. ZATERDAG 25 JANUARI: Thalia: „Rose Bernd", 19 en 21.15 uur. Rex, Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filaal open van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 14 tot 17 uur. BEVERWIJK: VRIJDAG 24 JANUARI: Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Haaien in Marseille". Luxor Theater: 19 en 21.15 u.: „Monpti". W.B. Theater, 20 u.: „Brandend moeras". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alco holics Anonymous". „De Groentenbeurs", 20 uur: Propagan- da-avond, r.k. handels-kantoor- en win kelbedienden. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Lezing door Van Oorsouw, voor de K.A.B. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Koninginnedag. Openbare leeszaal. Prinsessenlaan 17, geopend van 1517 en 19-20 uur, lees- en studiehoeken geopend van 1517 en 18.30-20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 18.3020 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1518 en 1921 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013, 1518, en 1921.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1617.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ZATERDAG 25 JANUARI: Bioscopen, al vrijdag: Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1012 en 1517 uur: lees- en studiehoeken geopend van 1012 en 1417.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.3016.30 uur. R.K. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 1013 en 1417 uur; lees- en stu diezaal geopend van 1013 en 14—17.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 1417 u. W«k aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 1718 uur. Het is opmerkelijk met welk een animo de laatste tijd de voordrachtkunst wordt beoefend, zodat wij telkens weer met nieu we namen worden geconfronteerd van hen, die zich wagen op het. pad, dat door Char lotte Kohier en Nel Oosthout reeds met zulke grote artistieke successen werd be treden. Dat een dergelijk niveau echter slechts bij hoge uitzondering kan worden benaderd, werd dinsdagavond in het Ken- nemer-Theater in. Beverwijk bewezen, waar J. Lauxterman uit Amsterdam voor het plaatselijk departement van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen kwam voordragen. Hiervoor was de keuze geval len op de laatste novelle van de in 1888 overleden Duitse auteur Theodor Storm. „Der Schimmelreiter", die bij de vertaling de Nederlandse titel „De man op de schim mel" kreeg. De handeling, die zich af speelt in Oost-Friesland, heeft ook de be woners van de lage landen wel iets te zeg gen, want de hoofdfiguur uit deze novelle, Hauke Haje, is als dijkgraaf gedwongen een voortdurende strijd tegen het water te voeren. Maar niet alleen de zee is zijn vijand en belager, ook de bekrompen ge- dachtensfeer der bevolking bemoeilijkt het vervullen van zijn idealen. De weder waardigheden van „de man op het duivels- paard" zijn beschreven op de manier, welke typerend is voor de Duitse roman uit de negentiende eeuw, een enigszins epische stijl, vervuld van de kleingeestige mystiek ener onontwikkelde boerenbevol king. Het getuigde van begrip, dat de heer Lauxterman dit verhaal in een sobere trant heeft voorgedragen. Maar overigens waren zijn middelen ontoereikend voor zijn bedoeling om door een gevarieerde stemnuancering de diverse figuren vorm te geven. Wij beluisterden soms dezelfde stem bij verschillende personen en ook was er weinig onderscheid in dictie bij dialoog en sfeerbeschrijving. Meermalen is hij ook totaal onve-staanbaar geweest, hetgeen bij een voordracht zeker storend werkt. De totaalindruk van deze avond moet helaas als onvoldoende worden aan gemerkt. De „Torima", die 4.434 ton meet en die in 1952 werd gebouwd, was onderweg naar de Engelse havenstad Huil aan de Hum- ber, toen het schip woensdagavond strand de op Hammond Knoll, een zandbank op ongeveer vijfenzeventig mijl ten westen van IJmuiden. De sleepboot „Titan", die gisteravond te Den Helder was binnengelopen om met haar sleep een voor Brazilië bestemde bok te schuilen voor het slechte weer, zette van Nieuwediep uit onmiddellijk koers naar de „Torirua". Vastgemaakt Donderdagmorgen werd de Fransman bereikt en slaagde kapitein de Jong erin vlot vast. te maken, 'ie Britse sleepboot „Brahman", die eerder op de dag al enige De leden van de Stichting Vrije Evan gelisatie „Emanuël" hielden zich woens dagavond in het nieuwe wi.jkgebouw bezig met de jaarverslagen van hun werkzaam heden in 1957. Na de gebruikelijke begroeting door de leider, de heer J. Mijnsbergen, kreeg de heer T. C. Verhey, secretaris, de gelegen heid om een uitgebreid overzicht te geven van de activiteiten der Stichting in eigen kring en daarbuiten. Daarbij memoreerde hij tevens de vele samenkomsten en con ferenties, die steeds flinke belangstelling trokken. Het Stichtingsbestuur werd aan gevuld door de verkiezing van de heer J. Wever. Waar allerwegen wordt geprobeerd de jeugd op enige wijze te binden, werd be sloten zich ook aan het jeugdwerk te wij den. Elke donderdagavond worden van nu af aan dan ook jongeren van boven de 14 jaar verwacht. Voorts werd reeds nu over eengekomen van 1 oktober 1958 af op woensdagavonden een bijbelbespreking te gaan houden. Teneinde in het bezit van een nieuw elektrisch orgel te komen werd een comité in het leven geroepen, die een „verjaar dagsfonds" gaat creëren. Medegedeeld werd, dat de Amsterdamse evangelist de heer J. Sevensma op 4 fe bruari in de Engelse kerk aan het Spui te Amsterdam in een grote jubileumbijeen komst zal worden gehuldigd wegens zijn 55-jarig trouwe en toegewijde arbeid in de evangelisatie waarvoor overigens ook „Emanuël" een bijdrage leverde. De stichting R.U.A.Z. (radio-uitzending afdeling ziekenhuizen in de afdeling Noordholland), die op 31 mei 1956 werd opgericht en op 30 september van hetzelf de jaar met een eerste uitzending in het St. Antonius-ziekcnhuis te IJmuiden de werkzaamheden van RUAZ-IJmuiden kon voortzetten, hield woensdagavond in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat haar eerste jaarvergadering. Prachtige geste Een prachtige geste was de beschikbaar stelling van de Scheybeeck-bunker door 't Beverwijkse gemeentebestuur, in welke studio vele technische mogelijkheden kon den worden uitgebuit. De controlekamer in deze bunker, ontworpen en gebouwd door de eerste technicus, de heer G. Har- kema, wordt thans geheel verbouwd om nog grotere mogelijkheden te bereiken. RUAZ is er op uit in ziekenhuizen en sanatoria in Noordholland wellfare-werk te verrichten, doch dit kost veel geld. Het was daarom verheugend te vernemen, dat binnenkort na het St. Antonius-ziekenhuis te IJmutdën-oost, hét Rode Kruiszieken- huis te verwijk én het St. Liduïna-zie- kenhuis te Purmerend ook het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Alkmaar met 450 pa tiënten tot de Stichting zal toetreden, waardoor de totale luisterdichtheid onder deze Nooi-dhollandse ziekeninrichtingen op negenhonderd patiënten zal zijn ge bracht. De toetreding van het vierde zie kenhuis betekent een aanzienlijke tege moetkoming in de kosten- van deze zeer gewilde amateur-omroep, die volgens het financiële verslag, dat melding maakt van een renteloze lening van 1200 voor 1958, een begrotingstekort van 1785 aangeeft. Het exploitatietekort over 1957 bedroeg f 400, maar dat is niet verwonderlijk als men bekend is met de grote investeringen die de studioverbouwing en de technische outillage vergen. Krap Al met al is dus de kaspositie krap en dit zal er toe leiden middelen te. verkrijgen, wil RUAZ kunnen blijven werken, temeer aangezien subsidie-aanvragen aan de ge meentebesturen vsn Velsen en Beverwijk zonder resultaat zijn gebleven. Van par ticuliere zijde werd als voorbeeld een lening van 300 kwijtgescholden. Hoewel de RUAZ-leden vele nieuwe ideeën hebben, zal het wachtwoord voor 1958 zijn „zuinig beheer", wat het de pro grammaleiding niet. gemakkelijk zal ma ken, aangezien het voornemen bestaat bij volgende uitzendingen ook een kinderkoor, dat reeds druk oefent, voor de microfoon te brengen. Er zijn zorgen bij RUAZ, doch als men de activiteiten van de Stichting, neergelegd in het uitvoerige verslag van de werkzaamheden van 30 sepe' nber 1956 pogingen bad gedaan om het vrachtschip vlot te brengen, was hierin niet geslaagd. Door de United Towing Company, die eigenaar is van de „Brahman" werden ijlings in Hull meer sleepboten zeeklaar gemaakt ondermeer de „Seaman" en de „Rifleman" maar de kapitein van de „Torima" stelde prijs op krachtiger sleepboten. In de loop van donderdagmiddag ging uit IJmuiden dan ook de pas gereviseerde sleepboot „Cycloop" weer onder bevel van kapitein T. Hoek naar zee om vast te maken op de Fransman, terwijl in de loop van de avond eveneens de sleepboot „Nes tor" in westelijke richting koers zette. Donderdagavond hebben de sleepboten „Titan" en Brahman" bij hoog tij in oostelijke richting aan de „Torima" ge trokken. Op donderdag kwamen in IJmuiden bin nen: Helicon van Rotterdam, Groningen van Bahia, Birma van Rotterdam, Swift van Londen, Glennbeg van Port Said, Prinsegracht van Kotka, Saint André van le Havre, Antha van Uddevalla, Galini van Norfolk, Westerdok van Londen, Zaanstroom van Hull, Rookwood van Sa- gunto, Petrel van Londen, Forun van Rot terdam, Niobe van Kotka, Rijnstroom van Londen, Phönix van Hamburg, Heriot van Grangemouth. Vertrokken zijn: Ellerbeck naar Cura- gao, Heimdahl naar Bremen, Hontestroom naar Portsmouth, Toften naar Esbjerg, Continent naar Hamburg, Ariella naar Hamburg, Carpe Diem naar Rochester, Holwierde naar Londen, Sandringham Queen naar Leiht, Alte Land naar Aal- borg, Jacob Peekmann naar Norrköping, Karei naar Zweden, Henrika naar Lon den, Delfborg naar Esbjerg, Radjah naar Hamburg, Martha Ahrends naar Rotter dam, Emily Sauber naar Hamburg, Fern naar Antwerpen, Penn Voyager naar Hampton Roads, Tilly naar Brussel, Cap Nord naar Frecamp, Tjerk Hiddesz naar Antwerpen, Lingestroom naar Huil, Anne Marie naar Hamburg, Victory naar Rot terdam, Reinborg naar Bohus, Frieda Pee- ters naar Rotterdam, Groningen naar Hamburg, Plato naar Hamburg. „De Nijverheid" gaat feestvieren De personeelsvereniging van de me taalgieterij „De Nijverheid" houdt zater dag 25 j.nuari in zaal „De Zon" te Wijk aan Zee de jaarlijkse feestavond, die ver zorgd zal worden door het Succes-Caba ret onder leiding van Rinus Hühl. tot 31 december 1957, overziet, kunnen deze zorgen worden weggenomen door flinke steun van het publiek, dat dan op deze wijze kan bijdragen de ziekteperiode van vele patiënten in de ziekenhuizen te veraangenamen. Vaste kern De Stichting RUAZ heeft behalve de beide beschermheren een vaste kern, die gevormd wordt dcor mevrouw J. M. H. HarkemaBaltes, secretaresse, alsmede omroepster, en de heren G. A. J. Gallee, voorzitter en propagandaleider; J. Been tjes, penningmeester; G. J. Harkema, eer ste en H. W. A. Riesenbeek, tweede tech nicus. Voorts werkt nu ook mee de heer H. J. Tesselaar, die ruim twee jaar repor tagechef was van de RANO in Haarlem. Naast deze mensen zijn er nog vijf leden, die een bepaalde rubriek verzorgen. Van deze heren is Cees de Jong als hoorspel regisseur met zijn activiteiten nog in een experimenteel stadium. De heer Albert Louwe oefent met het RUAZ-kinderkoor „De spelende nachte galen". De heer Ger Terpstra verzorgt maandelijks de 20-minuten-rubriek „Tekst en uitleg" en moderator E. J. van Poecke is behalve RUAZ-reporter in buitengewone dienst de verzorger van de rubriek „Hart onder de riem". RUAZ-Noordholland is aangesloten bij de landelijke organisatie „Zieken Omroepen Nederland", met wie programma's worden uitgewisseld. De Stichtingsleden hebben zich voorge nomen niet voor moeilijkheden uit de weg te gaan, maar zich volledig te blijven geven voor het belangrijke werk voor het welzijn van de zieke medemensen. ADVERTENTIE ENIGE 2e hands, teruggehaald en overjarig. HET MOTORHUIS VAN KENNEMERLAND Breestraat 108 - Beverwijk Denkt u aan onze speciale aanbieding LANGE LEDEREN JASSEN onder volle garantie Het wedstrijdprogramma voor Waterloo voor zondag luidt' OFCWaterloo, 2.30 uur; IEV 2Waterloo 2, 12 uur; Wijk aan Zee 3Waterloo 3, 12 uur; Waterloo 4 DIO 4, 12 uur; Velsen a jun.Waterloo a, 2 uur; Waterloo bDIO b, 2 uur; Water loo aStormvogels a, 2 uur (zaterdag); Terrasvogels cWaterloo b, 3 uur (zater dag). Waterloo I komt uit in de volgende op stelling: W. Kok, N.N., L. J. v. d. Kuyl, W. Numan, J. v. d. Steen, J. van Sikkelerus, L. Koops, J. J. Stengs, A. Tijms, P. v. d. Klooster en J. L. v. Leeuwen. Ren tespaarbrief-actie zaterdag zonder muziek Tengevolge van de wisselvalligheden van de Bilt en de daardoor ontstane slech te toestand van de wegen kunnen de mar sen van de muziekkorpsen van Velsen zaterdagmiddag niet doorgaan. J. Algera houdt inleiding over „aansluiting of uitsluiting?" De gemeentelijke inspecteur van het on derwijs in Velsen, de heer J. Algera, zal donderdag 30 januari om 20 uur in de bo venzaal van de gemeentelijke huishoud school aan de P. J. Troelstraweg in IJmui den een inleiding houden over „Aanslui ting of uitsluiting?" Tijdens deze bijeen komst wil men in gezamenlijk overleg ko men tot een eventuele verbetering van het huidige toelatingsexamen voor scholen van voorbereidend hoger- en middelbaar on derwijs. De discussie zal worden geleid door de heer W. Brinkkemper, leraar pe dagogiek. Voor de werknemers van de Sociale af deling van de Hoogovens, werden donder dagavond in het Luxor Theater te Bever wijk enige films vertoond. Er werden twee films gedraaid van volkomen tegengesteld genre. De eerste film „Vrouwenpolitie" (Street Corner), van regisseur Muriel Box, behandelt het werk van de vrouwe lijke politie te Chelsea. Het is een min of meer geromantiseerde, semi-documen- taire film. Technisch uitstekend en sym pathiek. De hoofdrollen worden vervuld door Anne Crawford, Peggy Cummins, Te rence Morgan en Rosamund John. De tweede rolprent was een oude beken de van Frank Capra. „Je kunt het toch niet meenemen" (You can't take it with you). A1 met al een geslaagde avond. Het was alleen jammer, dat beide films op 16 mm. film waren gecopieerd, waardoor veel van de ruimte-werking verloren ging. (Van on2e speciale verslaggever) EEN FLINK KARWEI hebben de IJmuidense sleepboten van N.V. Bureau Wijs muller sinds gistermiddag onder handen. Drie sleepboten van de maatschappij zetten gisteren uit Den Helder en IJmuiden koers naar het vrij nieuwe Franse motorschip „Torima", dat onder de Engelse oostkust in de hevige sneeuwstormen van woensdag avond op een zandbank is vastgelopen. De IJmuidense sleepboten ondervonden ge duchte concurrentie van de Franse sleepboot „.Jean Bart" en de sleepboot „Thames" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, die gisteravond laat uit Hoek van Holland was uitgelopen naar de Fransman. Vanmorgen kon kapitein F. de Jong van de „Titan" echter melden, dat de sleepboot vaststond op de „Torima". Bureau Wijs muller heeft thans een contract op Lloyds Dpen Form de Fransman vlot te brengen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9