Drie Russen uitgewezen wegens spionage 'MORRIS HET WEER Premier Mender es bezweert de Turks-Cyprioten kalm te zijn „Geen schimmetje perspectief voor Velsense woningbouw" Haarlems Dagblad Nog steeds onlusten in Venezuela Sombere en boze woorden van Velsense wethouder Verschrikking in Nebraska Zes moorden markeren het spoor van twee vermisten Weinig wind Begeerde lading Uitgaansverbod na beloften van leiders ingetrokken Thans is voor f 128 miljoen rentespaarbrieven geplaatst V er klaring in Eerste Kamer Dr. Drees wijst overleg met Indonesië af Tweede mislukking met „Vanguard" ernstig geacht Grote verwachtingen van viertraps- Jupiter Twee Israëliërs gedood bij schietpartij met Syriërs Het woord ij aan Militaire staf van Bagdad- pact op nieuwe leest Kaderwet voor Algerije in tweede lezing goedgekeurd 72e JAARGANG No 171 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijlcs WOENSDAG 29 JANUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 19 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct Giro rekening 273107 ten name v. HaarL Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat aan drie leden van de Russische ambassade in Den Haag is verzocht het land te verlaten. Het verzoek zal een dezer dagen worden geëffectueerd. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. Het verzoek betreft de 42-jarige kolo nel L. I. Tchernow, die in maart 1955 in Den Haag arriveerde in de functie van adjunct-militair- en luchtvaartattaché, de 33-jarige adjunct-marine-attaché kapi- tein-ter-zee V. S. Zenin en de 34-jarige Russische tolk G. N. Soechatsjow, die •eveneens in de eerste maanden van 1955 in Nederland aankwamen. Zij zijn allen vergezeld van hun gezin. De drie Russen zouden volgens een A.P.- bericht aan het Algemeen Dagblad zijn nagegaan. Het bleek, dat zij onderofficie ren en matrozen fêteerden om achter ge heime inlichtingen te komen. De Nederlandse regering heeft volgens Associated Press, een ogenblik overwogen de Russische regering te verzoeken haar gehele militaire staf uit Den Haag terug te trekken, maar daar is zij van terugge komen en heeft dit niet gedaan. De Russische attachés, naar de Volks krant weet te melden, zijn enkele maanden geleden begonnen met het leggen van con tacten met militairen van lagere rang, onder anderen enkele marine-mannen uit Vlissingen en Den Helder. Het ging aan vankelijk om vrtf onbelangrijke gegevens: onder meer over de haven van Den Helder en Nederlandse industrieën, waarvoor zjj contact hadden opgenomen met enkele burgers. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING LINCOLN, NEBRASKA (UP) Een speurtocht naar twee verdwenen jonge mensen een 19-jarige jongeman en een 15-jarig meisje in de omgeving van Lincoln in de Amerikaanse staat Nebras- ka heeft tot nu toe slechts gruwelijke ont dekkingen opgeleverd. Maandag vond men in het huis van de familie Fugate in Lincoln de moeder, stief vader en de halfzuster van het verdwenen 15-jarige meisje Carol Fugate vermoord. Dinsdag leidde het spoor naar de ver miste jongeman, Charles Starkweather, en naar diens auto, die onbeheerd op 25 kilometer ten zuidoosten van Lincoln werd gevonden in de nabijheid van een boerde rij. Patrouilles omsingelden de boerderij, waarvan de volkomen verlatenheid de zoekenden verdacht voorkwam. Men be schoot het huis met traangaspatronen en bestormde het. De bewoner, de 70-jarige August Meyer, werd binnen vermoord aangetroffen. Een schot met een jacht geweer had een eind aan zijn leven ge maakt. Een uur later vond men, anderhalve ki lometer van Meyer's boerderij, in een kel der bij een schoor, de lichamen van twee kinderen, de 16-jarige Carol King en de 17- jarige Robert Jensen. Dit tweetal werd sinds maandagavond vermist. .Zij waren eveneens met een schot hagel gedood. Men vreest thans, dat wanneer men het vermiste meisje Carol Fugate vindt, zij ook vermoord zal blijken te zijn. Een boer uit de omgeving heeft meegedeeld, dat hij twee maal heeft gezien, dat Charles Starkweather probeerde zijn auto, die in de modder gezakt was bij Meyer's boer derij, weer op gang te krijgen. De eerste keer had hijzelf Starkweather geholpen, de auto uit het slijk te duwen. Op dat ogenblik scheen Starkweather niemand bij zich te hebben, aldus deze getuige. De gehele streek verkeert in grote op winding. Staatspolitie, plaatselijke politie en detachementen van aangrenzende dis tricten nemen deel aan een massale jacht op Starkweather. De wegen zijn op tal van punten afgezet en het verkeer wordt nauwkeurig gecontroleerd. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, gejdig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met hier en daar mist of laaghan gende bewolking, maar vooral in de oostelijke helft van het land aanvankelijk nog flinke op klaringen. Weinig wind en onge- voor dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. In dit vroege stadium meldde een van de militairen de gang van zaken aan een meerdere. De Militaire Inlichtingendienst en de Binnenlandse Veiligheidsdienst wer den ingeschakeld. Agenten hiervan kwa men slinks in relatie met de Russen, die goede maatjes met hen werden. Op deze manier konden de spionnageverbindingen en de deelnemers gecontroleerd worden. Toen dit onderzoek zo ver gevorderd was, dat alle mogelijke inlichtingen rond wa ren, hebben de Nederlandse agenten voor de Russen een valstrik uitgezet. Bij een van de contacten werden militaire gege vens op papier en foto's overgegeven. De Russen werden aldus op heterdaad be trapt. Zij kregen de aanzegging, om het land vóór 25 januari te verlaten. Zij kon den niet worden gearresteerd in verband met hun diplomatieke status. Volgens de Volkskrant schijnt ook de 54-jarige Tilburgse musicus S. D. van E. een rol bij deze spionnagezaak gespeeld te hebben. Hij werd reeds op 28 september gearresteerd op grond van de verdenking, dat hij in het bezit was van geheime staatsdocumenten. De Bredase rechtbank heeft het voorarrest reeds enige keren verlengd. SYDNEY (UP). - De politie en douane hebben maandag slag moeten leveren met enkele honderden naar liefde smachtende mannen, die probeerden een immigrantenschip te bestormen. De „Castel Felice", met 250 Italiaanse en Griekse „handschoentjes" aan boord, liep daar binnen. Enige honderden „Nieuw-Australiërs" stonden op de kade te wachten. Weldra konden zij hun ongeduld niet meer bedwingen. Zij drongen op om aan boord van het schip te gaanDe douane kon hen niet be dwingen en verzocht dringend om politie-assistentie. De politie arriveerde en kwam in actie en gedurende een half uur heerste er een chaos. Overal werd getracht de mannen tegen te houden, die over hekken van de werf en over daken van loodsen klommen. CARACAS (AFP) Volgens dinsdag te Caracas ontvangen berichten hebben zich te Maracaïbo, de op een na grootste stad van Venezuela, ernstige ongeregeldheden voorgedaan, waardoor de autoriteiten zich genoopt hebben gezien een uitgaansverbod af te kondigen. Betogers hebben auto's in brand gesto ken en huizen van aanhangers van de ver dreven president Perez Jimenez verwoest. Winkels werden geplunderd. Amerika heeft besloten het nieuwe be wind in Venezuela te erkennen, zo wordt officieel meegedeeld. HAVANNA (AFP) In Santiago op Cuba hebben dinsdagavond studenten een tegen de regering gerichte betoging gehou den. Zij werden door de politie met behulp van brandslangen uiteengespoten. Twintig manifestanten werden aangehouden. Bij een soortgelijke demonstratie te Ha vanna werden tien studenten gearresteerd. Guatemala GUATEMALA CITY (UP) De regering van Guatemala heeft 9000 verlofgangers onder de wapenen geroepen en de dienst tijd van de thans onder de wapenen zijnde lichtingen met zes maanden verlengd ge zien de politieke spanning, die in het land heerst. De waarnemende president, Guller- mo Flores Avendano, heeft deze order uit gevaardigd. De spanning komt voort uit het feit, dat bij de verkiezingen voor het presidentschap die op 19 januari gehouden zijn, blijkbaar geen van de drie kandidaten het vereiste minimum van 51 percent van de stemmen heeft gekregen. Dat staat nog wel niet vast, want alle stemmen zijn nog altijd niet geteld, maar het wordt vrij algemeen als vaststaand aangenomen. Mocht het werke lijk zo zijn, dan zal het congres van Guatemala een keuze moeten doen tussen de twee kandidaten, die bij de volksstem ming het grootste respectievelijk op-een- na-grootste stemmental hebben behaald. De bouw van 1 V grote Dijkzigtzie- kenhuis in Roti rdam maakt goede vorderingen. Men is thans aan de interne afwerking begonnen, maar het zal nog tot 1961 duren, voor het ziekenhuis in gebruik genomen kan worden. ANKARA (Reuter) Premier Menderes van Turkije heeft de Turken op Cyprus gevraagd het resultaat van de Brits-Turk se besprekingen over Cyprus met geduld en vertrouwen af te wachten. De bespre kingen, die in Ankara worden gevoerd, verlopen niet op een wijze, die ongerust heid behoeft te wekken, aldus Menderes. Britse autoriteiten hebben dinsdag beslo ten het uitgaansverbod op Cyprus met in gang van woensdagochtend bij het aan breken van de dag in te trekken, nadat leiders van de Turkse gemeenschap op het eiland hadden verzekerd, dat de Turken geen nieuwe ongeregeldheden zullen ver oorzaken. NICOSIA (AFP en Reuter) Bij nieuwe ongeregeldheden tussen Turkse Cyprioten en Britse militairen op Cyprus zijn dinsdag vijf Turken gedood drie in Nicosia en twee in Famagusta en twee zwaar gewond. De Turken betoogden evenals maandag voor verdeling van het eiland tussen Grieken en Turken. De Britten openden het vuur om de de monstranten te verspreiden, nadat zij met stenen waren bekogeld. Zij hadden eerst traangas gebruikt. De jonge Turken wil den blijkbaar wraak nemen voor een Turkse man en een Turkse vrouw, die tij dens de relletjes van maandag dodelijk gewond raakten toen zij door een Britse jeep werden aangereden. Britse militairen losten zes schoten op een Turks voertuig dat probeerde door een militair cordon te breken. Later zeiden Turkse leiders, dat bij dit incident drie personen gedood zijn. Verscheidene politie auto's werden beschadigd en omvergewor pen bij andere botsingen in Nicosia. Bovendien werd officieel bekendge maakt, dat de Britse troepen in Famagusta twee Turks-Cyprioten gedood hebben. Andere politiechef Turks-Cypriotische leiders hebben in middels een beroep op hun landgenoten gedaan zich van gewelddaden te onthou den. Inmiddels is in Londen bekendge maakt, dat het hoofd van de politie op Cyprus, luitenant-kolonel G. C. White, per 1 januari door J. E. S. Browne zal worden vervangen. White, een oud-legerofficier, is drie jaar in functie geweest. Zijn opvolger, thans hoofd van de politie in Nottingham, is voor een periode van twee jaar be noemd. Inmiddels hebben de Turkse leiders ver- Uitgifte wordt gestaakt indien voor 1 maart 225 miljoen is geplaatst De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mee, dat thans aan rente spaarbrieven 1957 een totaal bedrag van ongeveer 128 miljoen gulden is geplaatst. De bank deelt mee dat het in haar voor nemen ligt behoudens in bijzondere om standigheden alleen tot inkorting van de periode, gedurende welke rentespaar brieven 1957 zullen worden afgegeven, over te gaan indien vóór 1 maart een totaal bedrag aan rentespaarbrieven 1957 van 225 miljoen gulden nominaal zou zijn ge plaatst. De limiet van 225 miljoen gulden wordt alleen genoemd om inzicht te verschaffen omtrent het bedrag dat aan rentespaar brieven 1957, in aanmerking genomen de bijzondere condities der lening, maximaal kan worden aanvaard. De eventuele ver korting der afgifteperiode van rentespaar brieven zal voor hen, die met behulp van een bouwspaarkaart en bouwzegels voor rentespaarbrieven sparen, geen bezwaren met zich brengen. In dat geval zullen de houders van bouwspaarkaarten waarop op de datum waarop de verkoop van rente spaarbrieven wordt stopgezet tenminste 1 bouwzegel is geplakt tot 1 maart a.s. de gelegenheid behouden bouwzegels tegen betaling op een bouwspaarkaart te doen bijplakken en tegen inlevering der bouw spaarkaart met het vereiste aantal zegels een of twee rentespaarbrieven 1957 in ont vangst te nemen. zekerd, dat niet opnieuw ongeregeldheden zullen uitbreken, wanneer het uitgaans verbod in de Turkse wijk van Nicosia wordt opgeheven. De Engelse autoriteiten vrezen echter nieuwe ongeregeldheden, wanneer morgen de slachtoffers van de eerdere gevechten worden ^begraven. De Turks-Cypriotische leiders hebben ver klaard de verantwoordelijkheid voor het handhaven der orde op zich te willen ne men wanneer het uitgaansverbod des och tends om vijf uur plaatselijke tijd wordt opgeheven. Dit is inmiddels ook geschied. (Van een Haagse medewerker) In de Eerste Kamer heeft minister-presi dent dr. Drees hedenmorgen uiteengezet, dat Nederland jarenlang zover is gegaan als maar enigszins mogelijk was om Indo nesië tegemoet te treden. Daarentegen was Indonesië volstrekt onwillig en het wenste geen besprekingen, indien niet Nieuw-Gui- nea zou worden overgedragen. Dr. Drees constateerde, dat de heer In 't Veld (Arb.) de fout altijd bij het Westen zoekt en aan dringt op een open gesprek met Indonesië. „Maar Nieuw-Guinea staat thans als Ne derlands gebied vermeld in de grondwet en dan kunnen wij er met Indonesië niet met dezelfde toegevendheid over spreken als vroeger", aldus dr. Drees. Indonesië is naar hij zeide, overgegaan tot „een systeem van grote beroving, dat ook in Aziatische landen wordt veroor deeld." Op het ogenblik valt er volgens dr. Drees niet te bemiddelen, er moet alléén onrecht worden hersteld. „Er zijn Indonesiërs, die contact verlan gen met Nederland", zo zei hij, „ook wij begeren dat vurig, maar wij zien thans geen grondslag voor overleg. Wij erkennen niet de Indonesische uitbreiding van de territoriale wateren. Er zijn daar van onze Marine schepen, die onze rechten ter zee kunnen doen eerbiedigen." WASHINGTON (AFP) Ondanks strenge geheimhouding is uitgelekt, dat de mislukte poging van de Amerikaanse ma rine, de vorige week, om met een Van- guard-raket een kunstmaan te lanceren, bijna net zo ernstig is als de mislukking van zes december. Een monteur zou bfj de mislukte proef van vorige week brand wonden hebben opgelopen. In Washington is bekendgemaakt, dat het tweede deel van de drietraps-Vanguard op de lanceerplaats van Cape Canaveral is gedemonteerd, omdat het niet goed werkte In het kamp van het Amerikaanse leger, waar lancering van een kunstmaan met behulp van een Jupit.er-C-raket wordt voorbereid, is men optimistisch gestemd. Deze raket, die uit vier delen bestaat, zal een kunstmaan van ruim dertien kilogram in haar baan moeten brengen. Men ver wacht deze week nog een poging met de 21 meter hoge Jupiter-raket, die gereed staat op de lanceerbasis van het leger in Florida. „Thor" ging op CAPE CANAVERAL (UP) Op het proefterrein bij Cape Canaveral is dinsdag een ballistisch projectiel voor de middel grote afstand (Ï.R.B.M.) van het type „Thor" met succes gelanceerd. Omstreeks het middaguur werd het 21 meter lange gevaarte afgeschpten. De „Thor" is een projectiel, dat door de Amerikaanse lucht macht in samenwerking met de Douglas vliegtuigfabriek wordt ontwikkeld. Een communiqué van het ministerie van Defensie verscheen vrijwel onmiddellijk na het afschieten en bestempelde de proef neming als „geslaagd". In Sankt Moritz hebben dezer dagen paardenrenen op de met sneeuw be dekte rijbaan plaats gehad, waarvan deze geslaagde actiefotoIn volle galop stuiven de paarden door de bocht in wolken van poedersneeuw, die dit ook zonder de witte winterdecoratie reeds zo opwindende beeld een aparte bekoring geeft. TEL AVIV (Reuter) Aan de grens tussen Israel en Syrië heeft zich een grens incident voorgedaan, dat aan twee Israe liërs het leven heeft gekost. Volgens de Israëlische lezing hebben veertig tot vijftig Syrische militairen bij Dan de grens overschreden en het vuur geopend op Israëlische politiemannen, die in de gedemilitariseerde zone mijnenvelden aan het opruimen waren, in de buurt van een waarnemingspost van de UNO-be standscommissie. (FP) De Israëlische politie slaagde er na een vuurgevecht van twee uur in de invallers te verdrijven. Er vielen aan Is raëlische zijde ook zes gewonden, zo is of ficieel bekendgemaakt. In dit gebied, ten noorden van het Hoeleh-meer, heeft de be standscommissie onlangs vier observatie posten ingericht om incidenten te verhin deren. DAMASCUS (Reuter) Een Syrische woordvoerder heeft verklaard, dat zestig Israëlische soldaten, gesteund door pant serwagens en vliegtuigen, in de gedemili tariseerde zone Syrische boeren onder vuur hadden genomen. Na een vuurge vecht van twee uur trokken de Israëliërs zich naar de nederzetting Dan terug. Aan Syrische zijde vielen geen slachtoffers, al dus deze verklaring. TEL AVIV (AFP) „Ik hoop dat de vrede niet zal worden verstoord, maar om een duurzame vrede te bereiken, is het noodzakelijk, dat de Arabieren weten, dat Israel militair steeds paraat is", zo heeft de nieuwe Israëlische stafschef, generaal Haim Laskov, in een vraaggesprek ver klaard. De generaal voegde hieraan toe, dat hij zal ijveren voor de ontwikkeling van de luchtmacht, de pantsertroepen en het korps parachutisten. Cornelis Va n der b lit: Heren, u bent bezig mij te benadelen. Ik zal geen actie tegen u ondernemen, want de wettelijke weg is te lang. Ik zal u eenvoudig ruïneren. ANKARA (Reuter) De Turkse gene raal Ekrem Akalin is benoemd tot voor zitter van een nieuwe militaire staf van het Bagdadpact, die belast is met het ma ken van plannen. Volgens de secretaris generaal van het pact, Awni Khalidy, be tekent de oprichting van deze staf een stap in de richting van één opperbevel voor alle landen van de verdragsorganisatie. Tot waarnemend voorzitter van de staf is be noemd de Amerikaanse generaal van de luchtmacht Daniël Campbell. De nieuwe gemeenschappelijke staf ver vangt de militaire organisatie van het pact voor het maken van plannen, die het vorig jaar in Karatsji werd opgericht. De secretaris-generaal zei dat een ver enigd opperbevel zoals Turkije en Pa kistan wensen nog niet aan de orde is ge weest. Generaal Campbell zei dat de stan daardisatie van de wapens een van de vraagstukken is die bestudeerd worden. Minister Dulles heeft gewaarschuwd de economische vraagstukken niet door mili taire problemen te laten overheersen. Volgens waarnemers verwacht men dat de nieuwe militaire staf de weg zal be reiden voor de instelling van een opper bevel van de landen van het Bagdadpact, dat over een jaar of twee in het leven zou worden geroepen. Naar verluidt pogen Perzië en Pa kistan op de conferentie Amerikaanse pro jectielen te krijgen om hun verdediging te versterken. Amerikaanse en Britse autori teiten zouden van gevoelen zijn dat de defensiebehoeften van de twee genoemde landen urgent zijn. Arrestaties (AFP) Volgens het Turkse dagblad „Yeni Gun" zijn er naar aanleiding van de bomaanslagen in de nacht van zondag op maandag in Ankara 34 personen aange houden, onder wie de Turkse nachtwaker van de Amerikaanse bibliotheek, een Alba nees die als toerist naar Turkije zei te zijn gekomen en drie Egyptische journalisten, die met het oog op de conferentie van het verdrag van Bagdad in Ankara waren. PARIJS (Reuter)/AFP De Franse Nationale Vergadering heeft in tweede le zing het ontwerp voor de Algerijnse ka derwet met 310 tegen 234 stemmen goed gekeurd. De kieswet voor Algerije werd met 292 tegen 249 stemmen goedgekeurd. Voor de kaderwet werd goedgekeurd nam de nationale vergadering een amende ment van de volksrepublikein mevrouw Lefèbre aan, waarin werd voorgesteld stemrecht te verlenen aan de Mohamme daanse vrouwen van Algerije. Het oor spronkelijke wetsontwerp voorzag alleen in stemrecht voor mannen. De nationale vergadering ging niet ak koord met een aantal veranderingen, die de Senaat in het ontwerp voor de kader wet heeft aangebracht. De Senaat zal het ontwerp daarom nogmaals in behandeling moeten nemen. Hoewel de Senaat de be krachtiging tot wet nog enkele weken kan ophouden, verwacht men dat dit binnen twee maanden zal gebeuren. De minister voor Algerije, Robert La- coste, waarschuwde de Nationale Verga dering, dat men door de goedkeuring van het ontwerp uit te stellen, alleen maar in de kaart speelt van de Algerijnse verzets strijders, nu dezen onderling verdeeld zijn en de beweging om de zijde van Frankrijk te kiezen veld wint. IN EEN NIET VAN BITTERHEID gespeende uiteenzetting heeft de socialistische wethouder voor Openbare Werken, de heer R. Verbeek gisteravond in Velsens raadsvergadering de vooruitzichten voor de woningbouw in deze gemeente nader bekeken. Hij zag „geen schimmetje perspectief" voor de financiering van nieuwe woningbouwprojecten en wees erop, dat Velsen in een precaire situatie komt te verkeren. „Hadden wü enige jaren geleden de gegronde hoop, dat de woningnood bjj een tempo van 1000 nieuwe huizen per jaar over een jaar of vier-vijf tot een oplossing gebracht kon zjjn, thans gaat het zo snel bergafwaarts, dat deze hoop als geheel ijdel bestempeld moet worden". De wethouder, die sprak naar aanleiding van een vraag uit de gemeenteraad over mogelijke verdere vooruitzichten na de tijdens deze vergadering goedgekeurde plannen voor 90 nieuwe woningen in het Gildenplan te Velsen-Noord, vertelde, dat de gemeente op alle manieren de pas wordt afgesneden bij haar speurtocht naar eventuele nieuwe mogelijkheden en hij kon alleen maar hopen, dat de gemeentenaren voor enige miljoenen zullen inschrijven op de spaar- brieven De situatie, waarin ook Velsen na de bestedingsbeperking met zijn woning bouw is komen te verkeren, werd door hem gekenschetst met de mededeling, dat uit de 3,2 miljoen van de vorige woning bouwlening, welke aan Velsen werd toe gewezen de helft is besteed aan delging van korte schuld en de andere helft aan gereedliggende plannen, onder meer aan de 102 woningen, die binnenkort aan de Orion weg zullen verrijzen en waarvoor inmiddels de Rijksgoedkeuring is verkre gen. Dit ondanks het feit, dat het mi nisterie hiertegen van maand tot maand bezwaren maakte. Wanneer Velsen op dit moment kans zou zien een lening te slui ten, aldus de wethouder, dan zou het aan tal daaruit te bouwen huizen wellicht nog worden afgetrokken van de toewijzing, die men over 1957 had moeten krijgen (maar niet heeft gekregen), zoals ook bijvoor beeld een eventuele lening van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zoals Beverwijk ontving, in mindering zou komen op deze Rijkstoewijzing „Met de 200 nieuwe huizen, die thans gebouwd kunnen worden is men weliswaar een heel eind, maar daarna zal Velsen op papier eerder huizen moeten inleveren dan mogen bouwen", zo besloot de wethouder zijn korte doch aan duidelijkheid niets te wensen latende uiteenzetting. Reeds eerder in de loop der raadsdebat- ten had de heer Verbeek zijn ontstemming geuit over de vreemde vojm, waarin de ministeriële oekases aangaande de wo ningbouw worden gegoten: men heeft veel tijd nodig om uit de wekelijks-terugkeren- de en meestal vier volle kantjes beslaande beschikkingen van het ministerie wijs te worden, waarbij dan nog altijd de vraag open blijft, of een bepaalde zinsnede de volgende week niet achterhaald wordt door een eveneens duistere mededeling „De speciale stijl van het ministerie geeft zoveel te raden en werpt zoveel vragen op, dat het college zich meermalen af vraagt, of er wellicht meer achter zit. In elk geval loopt het college na elke be schikking steeds roder aan".

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1