Sleepboot „Simson" door zevenjarige Michiel Wijsmuller te water gelaten In juli van dit jaar drie nieuwe T schepen van elk 1200 pk. in dienst Procedure over de opheffing van Haarlemmerliede en Spaarnwoude Pianospel door Hans Henkemans voor „Toonkunst Beverwijk" A Een druk 1957, mede door pijnlijke onderbezetting Veel feesten en ongelukken, weinig verbalen DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs THALM 7 IN MAART NAAR IJMUIDEN Franse trawler met negen man verdwenen Heemskerk riep ds. Wendte hartelijk welkom toe Jaarcijfers van de politie te Beverwijk Minister opent kantoor- gebouw van het L.E.I. DONDERDAG 30 JANUARI 1958 „HIJ STAAT GESTELD". Met die mededeling van de heer J. Leeflang uit IJmuiden, die voor N.V. Bureau Wijsmuller bij de scheepswerf A. van Bennekum te Sliedrecht de bouw van de in aanbouw zijnde zeesleepboten van nabij volgt, steeg vooral voor het werfpersoneel, vele inwoners van Sliedrecht en de mannen van Wijsmuller de spanning. Het grootste schip, ooit op deze werf na de op richting in 1948 gebouwd, ging tewater: de sleepboot „Simson", die als eerste van de vier zusterschepen van de „Titan" maar dan iets kleiner naar IJmuiden komt. Bouwnummer 21, zoals men de „Simson" op de werf kent, is vlot van stapel gegaan. Langzaam glijdend na een duwtje van het personeel ,van de werf, dook eerst het vastgezette roer, daarna het in de felle zon blinkende roer en vervolgens de menierode romp in het water van de Merwede. Met de rode vlag op een van de sleepboten in de nabijheid was aangegeven, dat het scheep vaartverkeer een moment tot rust was gekomen op deze scheepvaartroute. De Franse trawler „La Petite Créole" wordt sedert 21 januari vermist. Het schip, dat negen man aan boord heeft, is op die dag voor het laatst gezien in het St. Georges Kanaal, varend in zuidelijke rich ting. Bij het festijn dezer tewaterlating waren onder meer aanwezig de zoons en een dochter van de indertijd zo vroeg over leden oprichter van de maatschappij, Johns. F. Wijsmuller: de directeur van het bedrijf, de heer A. Wijsmuller en voorts de heren B. Wijsmuller, A. B. Wijsmuller en mej. L. C. C. Wijsmuller. Maar de belangrijkste persoon op deze ochtend was toch ongetwijfeld de zeven jarige Michiel Adriaan, zoon van Toon Wijsmuller, die eerst wat aarzelend, maar later toch kordaat de doopplechtigheid ver richtte. In aanwezigheid van alle gasten van de werf op de houten stellage voor de helling, waar ook de heren L. J. W. Goed koop en C. v. d. Zee, commissarissen van het bedrijf, met aandacht de verrichtingen van Michiel volgden, knipte de zevenjarige knaap het touw door. De fles champagne knalde uiteen tegen de scheepswand, nadat Michiel nog met ferme stem had gezegd: „Ik doop u Simson en wens u een voorspoedige vaart". Zonder te dompen kwam de „Simson" in de Merwede terecht, waar hij werd opge vangen door de sleepboot „Independent V". Nog diezelfde middag werd het casco naar de steiger bij de Bolnes-motorenfabrieken gesleept om vandaag de twee motoren van elk 600 pk in de machinekamer opgesteld te krijgen. Eind van de week is de „Sim son" dan weer terug te Sliedrecht om bij Van Bennekum afgebouwd te worden. En die afbouw kan vlot geschieden. In een loods staan alle onderdelen al klaar: stuur- machines, aanrechten, w.c.-potten, kozij nen en kooifronten. Voor de berging Deze sleepboot, die 30 meter lang is, kan in maart al te IJmuiden worden verwacht. Het schip verschilt iets van de nog in aan bouw zijnde drie schepen, daar het spe ciaal voor de berging werd uitgerust. De „Simson" de tweede sleepboot met deze naam van N.V. Bureau Wijsmuller kreeg van de ontwerpers hogere masten en ook een aparte radiohut tussen de stuurhut en de schoorsteen. De eerste „Simson" was wel aanmerkelijk kleiner. Oud-IJmuidenaren zullen zich dit schip van ongeveer 130 ton nog herinneren als de ex „Eva", die in 1917 werd gebouwd en die in 1919 door Wijsmuller in de vaart werd gebracht. Deze „Simson" had een 450 pk stoommachine en werd in 1922 als de „Afrika" verkocht naar Rotterdam en in 1930 als de „Africa" naar Bordeaux. Op 1 april De vier nieuwe 1200 pk sleepboten, die zowel voor de havendienst, de bergings- en de zeesleepdienst geschikt zullen zijn, kun nen alle nog dit jaar in IJmuiden worden verwacht. Voor het tweede schip, dat bij Van Bennekum wordt gebouwd, is gisteren onmiddellijk de eerste kielgang gelegd. Alle spanten, platen, tanks en andere onder delen voor dit schip liggen al naast de helling klaar, zodat het slechts neerkomt op het in elkaar passen van al deze brok stukken en het inklinken van niet minder dan 10.500 klinknagels. Dit tweede schip kan in de helft van dit jaar te IJmuiden worden verwacht en inmiddels zal dan ook de derde klaar zijn, want bij de scheeps werf van Jonker en Stans te Hendrik Ido Ambacht staat nu ook al een sleepboot van 30 meter lengte in de spanten. Dit schip gaat precies op 1 april te water. Dit staat nu al vast, daar de voor IJmuiden bestemde sleepboot gedoopt zal worden door de echtgenote van de Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland. De Commissaris brengt die dag een werk bezoek aan Hendrik Ido Ambacht en om geving. De vierde sleepboot en de tweede, die Jonker en Stans bouwt kan dan eind van dit jaar naar IJmuiden komen. Opdat er meer volgen Nadat door de directeur van de werf, de heer A. van Bennekum aan Michiel Wijs muller een polshorloge was overhandigd als aandenken aan deze tewaterlating, za ten alle gasten aan voor een diner in hotel Bellevue te Sliedrecht. Het was daar, dat de heer Van Bennekum zich speciaal richt te tot de heer Toon Wijsmuller, zijn vrouw en de vier jonge zoons, die vandaag bij dit voor de familie Wijsmuller historische moment aanwezig waren geweest. Hij bracht hun hiervoor veel dank en over handigde mevrouw Wijsmuller een bouquet anjers. Voorts is nog gesproken door de heer Bart Wijsmuller, die dankte voor de goede zorgen, thans reeds door de werf aan de „Simson" besteed. „Ik hoop, dat het niet de laatste schepen zijn, die u voor ons bouwt", voegde hij er veelbetekenend aan toe. Ook de in deze kringen zo bekende heer Van Capellen van de Bolnes-motoren fabrieken voerde het woord en herinnerde aan de tijd, dat de vijf gebroeders Wijs muller nog als jonge knapen op de scheepswerf kwamen. Tenslotte heeft een van de directeuren van de maatschappij, de heer A. Wijsmuller het woord gevoerd zijn broer John vertoeft nog in Amerika die toezegde met het personeel zijn uiterste best te doen om ook dit schip een zo gelukkig mogelijke vaart te geven. Door de terinzagelegging op de gemeen te-secretarieën te Haarlem, Halfweg en Haarlemmermeer zijn de plannen tot op heffing van de gemeente Haarlemmerlie de en Spaarnwoude in een stadium ge komen, waarin belanghebbenden hun even tuele bezwaren kenbaar kunnen maken. Zoals reeds uitvoerig uiteengezet is, ko men deze plannen neer op een volledige opheffing van deze gemeente. Zuid-Schalk wijk en Spaarndam-Oost zullen bij Haar lem gevoegd worden en Halfweg met het landelijke gedeelte vin de gemeente bij Haarlemmermeer. Wijziging van een gemeentegrens kan diep ingrijpen in het leven van een ge meente en haar bevolking. Zij mag dus nooit lichtvaardig geschieden. Daarom be paalt de Grondwet, dat een speciale wet nodig is voor elke grenswijziging. Er is bovendien een tweede waarborg tegen overijlde of ongerechtvaardigde grenswij zigingen. Een wetsontwerp tot grenswijzi ging mag namelijk niet zomaar zonder meer aan de Staten-Generaal worden aan geboden. Eerst moet de bevolking gehoord worden. De betreffende procedure wordt in de gemeentewet omschreven. Deze procedure is aanzienlijk gewijzigd bij de wet van 13 december 1946. De be langrijkste verandering was de afschaffing, van de commissie uit de ingezetenen. Vroe ger moest deze commissie door de inwo ners worden gekozen. De enige taak van de commissie was haar mening over de grenswijziging ter kennis van Gedeputeer de Staten te brengen. Deze gang van za ken bracht de administratieve rompslomp De nieuw-benoemde nederlands her vormde predikant te Heemskerk ds. M. 'Vendte is door de ingezetenen 'n hartelijk welkom bereid tijdens een begroetings avond die in zaal Dam werd gehouden. De nredikant heeft hier kennis kunnen maken net vele gemeenteleden en enkele vereni gingen. Diverse sprekers voerden het woord en de bijeenkomst werd opgeluis terd met zang, muziek en declamatie. De ouderling de heer T. Wentink sprak tevens woorden van dank tot de consu lent ds. J. A. Eekhof van Wijk aan Zee voor het vele belangrijke werk dat deze tijdens de vacature-periode voor de ge meente heeft gedaan. Naast een welkom was er ook een af scheid en wel dat van ds. Eekhof. Deze zeide erop te vertrouwen dat de toekomst voor de kerkelijke gemeente zich goed laat aanzien. Er is een trouwe, hardwerkende kern waarmee hij goed heeft kunnen sa menwerken. Spreker hoopte dat nu de ge meente weer een eigen voorganger heeft deze kern groter zal worden zodat nog meer belangrijk werk gedaan zal kunnen worden. In zijn dankwoord wees ds. Wendte er op dat hij en zijn echtgenote diep getrof fen waren door de buitengewoon harte lijke wijze waarop zij werden begroet. „De contacten, die ik in de eerste dagen reeds had gelegd doen mij vertrouwen in de toe komst", betoogde de predikant die erop wees dat nog veel en belangrijk werk te doen staat. Deze avond werd ook nog opgeluisterd met declamaties van mevrouw Veermans- De Man en zang van mejuffrouw v. d. Outenaar. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM. ONDERTROUWD: G. Blankendaal te wgen en A. Groentjes te Castricum; J. houws te Heemskerk en M. Admiraal te istricum; A. de Groot te Castricum en D. '-oontje te Castricum. GETROUWD: A. Martens te Heemskerk n G. Groen te Castricum; J. Steeman en T. Beentjes. OVERLEDEN: Tecla Adriana Maria "lenstra, 1 jaar, dochter van N. P. Steen- 'ra en B. Vermeij: Johanna Schotvanger, 75 jaren. De romantische mens van de negentiende eeuw schiep er behagen in de wereld der werkelijkheid te ontvluchten en te vertoe ven in het rijk der fantasie. Zijn dromen brachten hem het ideaal dat hij in de „harde" wereld van de materie niet vond. De litteratuur van die tijd was een treffen de weerspiegeling van de heersende men taliteit. De muziek eveneens. Maar merk waardig is toch bij al deze psychische ab stractie de neiging om de werken der toon kunst te gaan concretiseren door het op dringen van betekenissen en omgekeerd de inspiratie tot componeren afhankelijk te stellen van levenservaringen of van een litterair gegeven. Zo kwam de programma muziek tot ontwikkeling, die in de werken van Richard Strauss een hoogtepunt van muzikaal realisme bereikte. Ludwig van Beethoven was voor dit muziekgenre niet ongevoelig. De zesde symfonie de „Pas torale" is er om dit te getuigen. Maar er zijn nog meer werken van zijn hand te noemen, die een programmatisch karakter hebben: „Die Schlacht bei Vittoria" bij voorbeeld, het Rondo voor piano „De woe de om de verloren penning" en ook de So nate opus 81 b voor piano, waarin Beet hoven zijn gemoedsgesteldheid tot uitdruk king heeft willen brengen, die hem beving bij het vertrek van Aartshertog Rudolf op 4 mei 1809, bij de vrij langdurige afwezig heid van deze vorst en bij zijn terugkeer op 30 januari 1810. Uiteraard is deze sonate, welke de pia nist Hans Henkemans had opgenomen in BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Anthonia M., d. v.: C. A. van der Linden en H. Doing; Dirk, z. v.: J. T. Zult en M. Boeder; Hendrik, z. v.: H. de Water en C. van der Aar; Eveline M., d. v.: P. A. Molenaar en H. M. van der Zijden; Monique, d. v.: C. van der Stelt en M. S. E. Schouten; Martine S, d. v. J. T. de Ruiter, en J. P. de Winter; Marjan, d. v. G. Scholte ter Horst en E. P. van der Wel; Hendrikus, z. v.: J. C. S. Mulder en J. M. van Hoorik; Cornelia L., d. v. J. Valkenburg en P. H. Houthuis; Anita, d. v. E. H. Schol en J.. M. Boender; Mieke, d. v. W. F. Staargaard en F. Jonkman; Gilles P., z. v. B. Vinke en M. A. Admiraal; Gertrudis F., 'd. v. S. Har- kema en A. C. Zoon; Pauline I., d. v. P. D. Reyneke en A. H. Bonimbie; Cornelis P. N. z. v. P. W. Kaandorp en C. G. Zijp; Ina L., d. v. L. de Groot en A T Borgers; Brigitta, d v. T. Braaksma en M. Kroos; Johannes C., z. v. J. C. de Ruiter en C. H. Baltus; Marijke, d v. D. Toebes en T. Langenberg. ONDERTROUWD: J. Mol en A. Fiseier: C. E. Versluis en P, H. Lampink; A. Buter en E. C. de Nijs. GETROUWD: L. G. Muller en S. van der Struijs; P. Schoorl en M. Duiker; F. C. Oorthuis en M. C. Capelle. OVERLEDEN: P. Bakker, oud 79 jaren; P.. M. C. van Ierland, echtg. van J. Schip per, oud 62 jaar; M. Beentjes, wed. van K. van Keulen, oud 78 jaar, P. J. Wajon, oud 78 jaren. het programma, dat hij woensdagavond voor de Beverwij kse afdeling van „Toon kunst" in het Kennemer Theater te Bever wijk tot uitvoering bracht, een zeer subjec tief werk geworden. De tendensen van weemoed, verdriet en vreugde zijn niet moeilijk te herkennen. Maar de onbevan gen toehoorder, die zoekt naar pure mu ziek, los van intenties, wordt toch ook te vreden gesteld bij het beluisteren van het korte Adagio (die Abwesenheit) met zijn chromatiek. Zijn schone melodie en zijn verrassende harmonische wendingen. Hans Henkemans heeft deze eigen muzikale schoonheid bij zijn vertolking voortreffe lijk doen klinken en daarnaast als een kunstenaar die zich dienstbaar weet aan het kunstwerk ook de psychische facetten van Beethovens bewust bedoelde muziek met zijn magistraal spel belicht. Er kwam op deze avond nog een pro grammatisch werk tot uitvoering van een componist, waarvan men litteraire gebon denheid niet zou verwachten: Maurice Ra- vel, namelijk het driedelige „Gaspard de la nuit" met zijn ondertitels: „Ondine, Scar- bo en Le Gibet (de galg). Wij weten dat Ravel voor het schrijven van deze muziek geïnspireerd werd door drie prozagedich ten van de Franse romantische fantast Aloysius Bertrand (18071841). Hans Hen kemans heeft, vóórdat hij met de vertol king van het werk begon, de inhoud van de gedichten van Bertrand verteld voor een beter „begrip" der muziek. Ter alge mene oriëntatie had deze toelichting onge twijfeld zin. Maar toch mag niet vergeten worden, dat de reactie van Ravel op Bertrands proza zuivere muziek werd, waarbij alleen een aparte suggestie de beelden van de waternimf Ondine, de lu gubere galg en de spookachtige dwerg kan doen oproepen. Met zijn grandioze vertol king van het ontzaglijk veeleisende werk heeft Hans Henkemans opnieuw bewezen tot de grootsten van onze Nederlandse pianisten te behoren. De overige composities van het program ma boden muziek waarvoor het probleem der programmatiek niet gold. Dat waren de verfijnde Franse suite in G van Johann Sebastian Bach, het droevig-weemoedig gestemde Adagio in b van W. A. Mozart, een door chromatiek en „dissonanten" op vallend Menuet van dezelfde componist alsmede een Gigue in G, waarmede Mozart teruggreep op de barokvoorbeelden. En met Hommage a Haydn, de muziek uit „Un cahier d'esquisses en danse" van Claude Debussy bleef Henkemans op het hoge ni veau, dat deze avond kenmerkte en dat zijn optreden tot een van de belangrijkste mu zikale gebeurtenissen in dit seizoen voor Beverwijk zou maken. Het was jammer, dat de stille aandacht in de zaal verstoord werd door de onrust in de omliggende ruimten van het theater. Piepende deuren, stampend geloop, servies- gerinkel en het geklink van geldstukken waren als accompagnement onverdragelijk. Is hier niet wat aan te doen? F. Zwaanswijk van een verkiezing met zich mede. Dit was kostbaar en tijdrovend. Aan de ande re kant was het nut van de commissie be trekkelijk gering. Zij was in wezen slechts een doublure van de gemeenteraad. In de praktijk heette zij dan ook de tweede raad. De nieuwe procedure is niet alleen eenvoudiger, maar bovendien doeltreffen der. De nieuwe wet geeft in tegenstel ling tot de oude regeling ook aan min derheden en zelfs aan een individuele in woner de gelegenheid bezwaren tegen de grenswijziging in te dienen. De gemeenteraad, die één of meer buur gemeenten geheel of gedeeltelijk wil an nexeren, moet een verzoek richten aan de Kroon en dat inzenden bij Gedeputeerde Staten. Deze horen eerst de raden der an dere bij de grenswijziging betrokken ge meenten. Vervolgens brengen Gedeputeer de Staten de meningen der betreffende ge meenteraden, alsmede hun eigen mening, ter kennis van de minister van Binnenland se Zaken. Hiermede loopt de eerste in leidende fase van de grenswijzigings procedure ten einde. De Kroon moet nu haar eerste beslissing nemen. Zij kan besluiten, dat het verzoek niet verder in behandeling zal worden ge nomen, waarmede de grenswijziging van de baan is. Komt het verzoek naar de me ning.yan de Kroon wel voor een verdere behandeling in aanmerking, dan begint de tweede fase van de procedure. In dat "ge- val nodigt de minister van Binnenlandse Zaken Gedeputeerde Staten uit om een re geling van de grenswijziging te ontwerpen. Deze regeling bevat niet alleen een aan duiding van de nieuwe grens, maar ook een voorziening in alle andere zaken, wel ke bij de grenswijziging 'geregeld moeten worden. Gedeputeerde Staten zenden de door hen ontworpen regeling met kaart en toelichting aan de betreffende gemeente raden. De ontwerp-regeling wordt met de bij behorende stukken gedurende dertig da gen voor iedereen ter inzage gelegd op de gemeente-secretarie. De burgemeester kon digt de terinzagelegging aan in één of meer nieuwsbladen. Gedurende deze der tig dagen en de daarop volgende eenen twintig dagen kan elke inwoner en ieder ter plaatse gevestigd rechtspersoon schrif telijke bezwaren tegen de ontwerp-rege ling inbrengen bij Gedeputeerde Staten. De gemeenteraden moeten schriftelijk hun oordeel over de ontwerp-regeling ter kennis van Gedeputeerde Staten brengen. Gedeputeerde Staten brengen vervolgens de gemeenteraden op de hoogte van el- kaars standpunten. Tenslotte houden Gedeputeerde Staten een openbare vergadering, waarin de ge meenteraden de gelegenheid krijgen door gemachtigden hun mening nader toe te lichten. Bovendien mag elk raadslid in deze vergadering zijn eigen mening naar voren brengen. Hierdoor kan het gevoe len van een eventuele minderheid tot zijn recht komen. De betreffende openbare vergadering wordt door Gedeputeerde Staten tijdig in één of meer nieuwsbladen aangekondigd. Een inwoner, die schriftelijk bezwaren heeft ingediend, mag echter niet zelf in de openbare vergadering zijn bezwaren na der mondeling toelichten. Wel kan hij een raadslid trachten te vinden, die als pleit bezorger voor hem wil optreden. Na de vergadering moeten Gedeputeer de Staten hun eigen standpunt bepalen en dit mededelen aan de minister van Bin nenlandse Zaken onder bijvoeging van al le stukken. Eindelijk 'al de Kroon moeten beslissen, of zij al dan niet een wetsont werp tot grenswijziging bij de Staten- Generaal aanhangig zal maken. Mr. C. A. baron Bentinck Handbal-sportuitwisseling krijgt vaste vorm Na de geslaagde contactavond, die de handbalvereniging „IJmond" onlangs heeft gehouden, waarin al direct vele leden zich meldden voor de sportuitwisseling met Bad Homburg, is inmiddels voor de ontvangst van de Duitse gasten het voorlopige pro gramma vastgesteld. Dit bezoek, dat in verband staat met het eerste lustrum van het IJmond-Paashand- baltoernooi op „Watervliet" begint op za terdag 5 april met de aankomst van de Homburgers in Beverwijk om ongeveer zeven uur 's avonds, gevolgd door een feestelijke bijeenkomst met de IJmond- leden en de „pleegouders". Tijdens de eer ste Paasdag krijgen de Duitse gasten ge legenheid voor bezoeken aan verschillende bezienswaardigheden in de omgeving. Op de tweede Paasdag wordt het toernooi ge houden. Het IJmond-tegenbezoek wordt in het Pinkster-weekeinde afgelegd, waarbij nu reeds vast staat dat een zeer aantrekkelijk reisprogramma wordt afgewerkt. Het jaar 1957 heeft de Beverwijkse poli tie, die kampt met een onderbezetting, handen vol werk gegeven. Dit blijkt op nieuw uit het jaarverslag van de politie- administratie. De administratieve werk zaamheden zelf hebben veel aandacht en tijd gevergd. Een opsomming van de ver leende vergunningen en akten is indruk wekkend. Zo werden uitgereikt drie grote visakten voor beroepsvissers, 81 kleine hengelakten, 115 gewone hengelakten, 978 hengelbewjjsjes.Verstrekt werden 15 jacht- AMSTERDAM De belangstelling voor de claimhandel Kon. Olie herleefde. Voor en na de opening van de markt was het weer een flink ge drang in de oliehoeken. Het aanbod in claims Koninklijke, waar men in Amster dam aanvankelijk voor gevreesd had en dat ook de eerste dagen van deze handel heeft plaatsgevonden, begint op te drogen. Hiertegenover echter wordt de vraag naar de claims steeds groter. Het buitenland be gint zich hoe langer hoe meer te interes seren. De arbitrage heeft dientengevolge druk werk en neemt de claims uit de markt, speciaal voor Londense rekening. Geopend werd op 3,97, waarna de prijs steeg tot 3,99. Even was er een lage no tering voor de middenkoers op 3,94, maar bij het sluiten van de markt werd ge handeld op ƒ3,99 a ƒ4,Hiermee werd een winst ten opzichte van dinsdag bereikt van ongeveer 18 cent, maar deze prijs bleef toch nog enige centen beneden die van New York. De aandelen Kon. Olie openden op 145,30, tegen dinsdag als slot- prijs 143,80. Door middenkoersaanbod en ruilingen kon deze hoge prijs niet gehand haafd blijven en volgde een reactie tot 144,80. Hierna kwam er weer vraag in de markt en de aandelen liepen tegen het slot op tot de openingsprijs. De aandelen lagen slechts een paar dubbeltjes beneden pariteit New York. Claims gewone aandelen Dordtsche maakten wederom een flinke sprong van 1041 dinsdag tot 1110. Ook de claims van de preferente aandelen boekten een belangrijke winst van ongeveer 35 gulden per claim. Er worden nog steeds ruil- posities opgezet. De overige internationale waarden kon den van de gunstige stemming in de olie hoek meeprofiteren. Voor de aandelen Uni lever was wat meer belangstelling door het publiek dat op een discontoverlaging in Engeland hoopt. De aandelen noteerden ongeveer 3 punten boven dinsdag. Ook Philips kreeg meer belangstelling. De vraag overheerste het aanbod en de koerswinst bedroeg hier bijna 4 punten. AKU was goed prijshoudend maar KLM iets in re actie. De scheepvaarten lagen goed gedispo neerd. HollandAmerikalijn, Koninklijke Boot en, Van Nievelt ongeveer 3 punten hoger. De overige waarden verbeterden 1 tot 2 pet. Cultures weinig veranderd. De weekstaat van de Ned. Bank, met een deviezenaanwas van 51 miljoen, was voor de beurs aanleiding, om de vaste tendentie voor de staatsobligaties voort te zetten. Speciaal de staffellening mocht zich weer in goede belangstelling verheugen en no teerde ongeveer 3/8 pet boven dinsdag. De overige obligatiemarkt was verdeeld. Aan delen Kas Associatie waren 93 laten (97) op het voorstel tot dividendverlaging van 6ï/2 tot 5 pet. Prolongatie 4V2 pet. (ANP; NEW YORK Spoorwegfondsen bereikten nieuwe hoogtepunten en beïnvloedden de gehele markt. De spoorwegkoersen waren meer dan 2 dollar hoger in Western Maryland en Western Pacific. Andere sloten meer dan een dollar hoger. Ook de openbare nutsbedrijven waren zeer vast en hun gemiddelde kwam van 72,55 op 72,86, een hoogtepunt sinds juni 1957. Het industriegemiddelde kwam van 448,67 op 451,16. De olie-, staal-, enkele chemie- en individuele fondsen leverden daar hun aandeel toe. De koperfondsen boekten winsten van 2 dollar. Pfizer profiteerde van een verslag over goede inkomsten en inspireerde tot aan kopen in enkele andere farmaceutische fondsen. De autowaarden boekten kleine stijgingen. National Cash Register steeg 2 dollar nu een nieuwe machine in de han del is gebracht. Enkele olies waren zeer vast. De staalwaarden versterkten hun posities. American Smelting sloot meer dan een dollar hoger. Het spoorweggemiddelde kwam van 107.25 op 109.53. Van de 1.148 verhandelde fondsen sloten er 587 hoger en 298 lager. De omzet bedroeg 2.220.000 aandelen tegen 2.030.000 op woensdag. (UP) Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3H°/o Nederl. '47 86 3 °/o Nedl. 1962/64 90 A. K. U 155 Calvé Delft 275 Van Gelder Zonen 180!/, K. N. Hoogovens 250 Nederl. Ford 174 N. Kabelfabriek 225 gew.Philips Gloeil. 239/4 240 Pref.PhilipsGloeil. 146 Unilever 33214 335 Wilton Feyenoord 21114 Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum 145.40 147,30 Billiton 17914 A'dam Rubber 37 K. L. M 108 Holl. Amer. Lijn 143 K. N. S. M 13514 N. Scheepv. Unie 110 v. Nievelt Goudr. 15314 Phs. v. Ommeren 20014 H. V. A 8014 Verg. Deli Mijen 5214 Amsterd. Bank 205 Nat. Handelsbank 69 Ned. Handel Mij. 150 Rotterd. Bank 174% Twentse Bank 170 Anaconda Copper 44 Bethlehem Steel 397/is U.S. Steel 5514 General Motors.. 34% Shell Union 61% Tidewater 23% Claims Kon. Olie 4,20. akten voor het jagen in de duinen en in de polder, 45 halfjaarlijkse ventvergunnin gen werden verleend en 302 dagventver gunningen, waarvan 40 in Wijk-aan-zee; voor chauffeurs zjjn 301 werkboekjes uit geschreven, 371 oefenvergunningen heb ben toekomstige automobilisten in staat gesteld hun rijbewijs te halen. Ingeschre ven werden 1461 vreemdelingen, voorna melijk in verband met werkzaamheden bij de industrie. Er is behoorlijk feest gevierd in Bever wijk in 1957. De politie heeft namelijk 521 vergunningen tot het houden van verma kelijkheden uitgereikt. Met bal na Werden 34 toneelvoorstellingen gegeven, zonder bal 49; gewone feestavonden met bal wa ren er 26, zonder bal 53; 30 dansvergun- ningen werden afgegeven. Het aantal gym nastiek- en sportuitvoéringen bedroeg slechts 4; muziek- en zanguitvoeringen 31; lezingen 12; in 202 gevallen werd onthef fing van het gebruikelijke sluitingsuur ge geven; 1 balletvoorstelling werd geregi streerd en 22 andere voorstellingen, zoals telepatisch optreden e.d. Verbalenlijst valt mee Het aantal processen-verbaal valt^ mee. Uitgeschreven werden er 7 voor zedenmis drijven; 11 voor mishandeling; 147 wegens diefstallen; 22 voor overtreding van de wegenverkeerswet, waaronder 13 voor het rijden onder invloed en 7 voor joy-riding; 25 maal werd wegens openbare dronken schap iemand bekeurd, 2 maal voor het opgeven van een valse naam; 921 ver keersovertredingen werdén met een ver baal gestraft; 73 economische overtredin gen; 16 overtredingen van de rijtijdenwet; 21 van de leerplichtwet. In 109 gevallen werd de politieverordening overtreden. Niet minder dan 36 rijwielen werden als vermist aangegeven; 3 bromfietsen. Gere gistreerd werden 13 winkeldiefstallen. Het ongevallencijfer Te Beverwijk hadden in 1957 niet min der dan 356 ongevallen in het verkeer plaats, waarvan 3 met dodelijke afloop en 152 met min of meer ernstige verwondin gen. Bij het totaal aantal ongevallen was in 84 gevallen een bromfiets betrokken. De ongevallenfrequentie was het grootst op de Breestraat, 67 namelijk; op de Vel- serweg. hadden 29 ongevallen plaats; op de Alkmaarseweg 35; in de Zeestraat 19; Vondellaan 10; Wijkermeerweg en Meer straat ieder 11. Het gevaarlijkste kruis punt bleek opnieuw Zeestraat-Koning straat te zijn, waar 10 ongevallen werden geregistreerd, vervolgens de hoek Koning straat-Begijnestraat met 6, de Schans met 5 en het kruispunt Alkmaarseweg-Kerk- straat 5. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur PREMlèRE van VICTOR MATURE - DIANA DORS in een film, die er geen doekjes om windt HYENA'S VAN DE GROTE WEG De grote realistische actiefilm over chauffeurs in de nacht, de gangsters die hen belagen en de vrouwen, die hen opwachten! 18 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENS- DAG 8 uur GLENN FORD - ABBE LANE in het opwindende filmwerk THE AMERICANO in technicolor. Als vreemdeling in Brazilië, leerde hij hun wat moed betekende, door de taa'. van zijn revolvers! 18 j. ZONDAGMIDDAG 3 uur: DE WREKER UIT MEXICO DONDERDAG 6 febr. 8 uur: Speciale voorstelling GABY, het soldatenmeisje met LESLIE CARON en JOHN KERR. HEDENAVOND 8 uur: INGRID BERGMAN - CARY GRANT in Alfred Hitchcock's beroemde filmwerk BERUCHT is j. Op dinsdag 18 februari zal in de rotonde van het tentoonstellingsgebouw Houtrust te 's Gravenhage de opening worden ver richt van het nieuwe kantoorgebouw van het Landbouw Economisch Instituut aan de Conradkade te Den Haag. Bij deze ope ning zal worden gesproken door de voor zitter van het bestuur, prof. ir. G. Min derhout; de minister van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, dr. ir. A. Von deling; de voorzitter van het Landbouw schap, de heer H. D. Louwes en de voor zitter van het Visserijschap, de heer J. C. Pronk. Voorts zal een geschenk van het personeel worden aangeboden door de voorzitter van de personeelscommissie, drs. R. Rijneveld. Proefstemming Statenverkiezingen Op zondag 2 februari vindt in zaal Nij- man te Heemskerk de proefstemming plaats voor het samenstellen van de offi ciële kandidatenlijst der K.V.P. voor de Provinciale Staten. Zitting vindt plaats van 7.30 tot 10.30 uur. Opstelling ADO '20 In de uitwedstrijd tegen Terrasvogels komen de Heemskerkers als volgt in het veld: doel: Burger; achter: De Graaf en v. Tunen; midden: v. Duivenvoorde, Dam en Welboren; voor: G. v. Tunen, Bruins, Groot, De Wit en Beentjes. Jeugddienst in Grote Kerk Zondagavond om 7 uur vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats waarin zal voorgaan ds. W. A. B. Hagen Ned. Herv. predikant te Katwijk. Organist is de heer G. J. Moed.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11