r Prioriteit voor gronden in de IJselmeerpolders gevraagd I Na trouwe dienst als afscheid met het veer heen en weer In juni wordt te Amsterdam over de maaswijdte vergaderd We gaan nog éénmaal gek doen De laatste restanten 5,- 6,- 7,- 8,- UJïld erom l l Haringvisserij een van de problemen 4 Provinciale Staten Noordholland KENNEMERIAAN 88, DMUIDEN, TELEFOON 5S20 „Als je maar een verleden hebt" Burgerlijke Stand Heemskerk Pontschipper geeft het roer over Stemmingen voor de groslijst VAN 75 NAAR 80 MM.? De elftallen van „Noord" voor zondag Watervliet ontvangt DED uit Amsterdam Colonne-werk van Rode Kruis doet het goed B. Pruis in het nieuw Dames van IJmond- handbal weer naar Lisse SCHOENHANDEL DONDERDAG 3 0 JANUARI 19 5 8 In de woensdag te Haarlem voortgezette vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zijn opnieuw de moeilijk heden, waarin tuinders in Kennemerland- Noord verkeren, aan de orde gekomen. De heer Jac. Groen (K.V.P.) diende bjj de replieken op de algemene beschouwingen een motie in, waarin aan Gedeputeerde Staten gevraagd werd met de meeste klem te bevorderen dat de ruilverkaveling en bevloeiingen in IJmond-Noord een zo groot mogelijke urgentie wordt toegekend en de betrokkenen zo mogelijk vervangende tuin gronden aan te bieden. De heer W i e s e (Arbeid) verklaarde dat de motie weinig zin heeft, om Gedepu teerde Staten te vragen het hunne te doen om de tuinders te helpen en bovendien mag niet gesuggereerd worden, dat duin terreinen gebruikt zouden worden. Later deelde de heer Groen mee, dat hij zijn motie had gewijzigd en dat zij ook was ondertekend door vertegenwoordigers van alle fracties uit de Staten. In de motie wordt Gedeputeerde Staten met de meeste klem verzocht te bevorderen, dat aan ruilverkavelings- en bevloeiingsplan nen in IJmond-Noord een hoge urgentie wordt verleend, waarbij door de provincie alles zal worden gedaan om ten behoeve van de verdreven tuinders geschikte ver vangende gronden te verkrijgen, onder andere door het bevorderen van prioriteit in de IJselmeerpolders en het stimuleren van mogelijke driehoeksruil. De Gedeputeerde mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier (Arbeid) verheugde zich er over, dat de heer Groen zijn motie gewijzigd heeft en dat zij ondertekend is door alle fracties. De eerste motie was voor Gedeputeerde Staten onaanvaardbaar, omdat ze te vaag was en verwachtingen zou kunnen wekken bij de betrokkenen, dat zij in aanmerking zouden kunnen komen voor grond in de provincie. Met de nieuwe motie kunnen Gedeputeerde Staten zich opnieuw wenden tot de Cultuurtech nische dienst. Ook kan gestreefd worden naar het verkrijgen van gronden in de IJ selmeerpolder. De motie werd met algemene stemmen aanvaard. De heer H. Gortzak (Comm.) had een motie ingediend, waarin aan de regering gevraagd wordt de bestedingsbeperking op. te heffen, waardoor provincies en gemeen tebesturen in staat zullen zijn werken uit te voeren. Met 9 tegen 49 stemmen werd de motie verworpen. De heer mr. Roelse (Arbeid) vroeg te bevorderen dat zestien onrendabele percelen in Haarlemmermeer zo spoedig mogelijk bij de waterleiding worden aangesloten en de heer Van Groeningen (K.V.P.) in formeerde of het bedrag voor aansluiting van onrendabele gebieden verhoogd kan worden. De heer Laan (K.V.P.) hield een plei dooi voor het maken van plannen voor het ontwikkelingsgebied van de kop van Noordholland. Ook vroeg hij naar de gang van zaken bij het instellen van een be stuurscommissie voor de agglomoratie van Amsterdam, waarbij enkele gemeentebe- -sturen zijn ingeschakeld. De heren Faber en Buter (beiden Partij van de Arbeid) vroegen of Gedepu teerde Staten bereid zijn een nader advies te geven op het verzoek om subsidie aan de Stichting Voorlichting over het Alcohol vraagstuk aan jongeren te Amsterdam (V.A.J.A.), welk advies is afwijzend te be schikken op het verzoek. Mr. Westermann (Arbeid) verzocht eveneens aan Gedeputeerde Staten hun advies om afwijzend te beschikken op een verzoek om verhoging van de subsidie aan de Christelijke Vereniging voor de ver pleging van lijders aan vallende ziekten, nader te bestuderen. Hij achtte het ver zoek van de vereniging redelijk en in het belang van de volksgezondheid. De heer Sajet (Arbeid) besprak de noodzakelijkheid tot uitbreiding van het aantal openluchtscholen en scholen voor doven en gebrekkigen, waaraan een tekort is. Ook pleitte hij voor instelling van een provinciale gezondheidsdienst. Ir. D u f o u r (V.V.D.) beval aan er bij de regering op aan te dringen een commissie samen te stellen voor de zeewegen van Amsterdam, Rotterdam en andere plaatsen. Ontwikkeling van het Westen Mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Pele tier deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat een commissie een rapport samen stelt over de ontwikkeling van het westen van het land. Van het rapport mag men niets verwachten, omdat het een algemene visie zal geven. Of de regering maatregelen zal nemen, moet worden afgewacht. Het uitbrengen van het rapport moet worden beschouwd als een eerste aansnijden van een belangrijk vraagstuk. De Zuiderzee polders zullen bij het probleem een rol vervullen en Gedeputeerde Staten hebben reeds contacten gelegd. In het zuidelijk deel van Amsterdam zal door een bestuurs commissie een structuurplan worden opge steld, waarna de vier daarbij betrokken gemeenten een eigen uitbreidingsplan in hoofdzaak zullen samenstellen, welke plan nen bijelkaar passen. Het ontwerp-streek- plan Kennemerland-Noord zal vermoede lijk over twee jaar in de Staten behandeld worden. Gedeputeerde de heer A. B. J. P r a k- k e n (Arbeid) verklaarde dat er een plan bestond om 1100 onrendabele percelen bin nen enkele jaren aangesloten te krijgen bij de waterleiding. Door de bestedingsbeper king zal het echter niet zo vlot gaan als gehoopt was. Er wordt echter wel aan het plan gewerkt, waarbij in de eerste plaats gedacht wordt aan hen die water dringend nodig hebben. Gedeputeerde de heer Jac. Rustige (C.H.U.) merkte op, dat bestrijding van het alcoholgebruik onder de jeugd een aan gelegenheid is van onderwijzend personeel. Gedeputeerde Staten handhaven hun ad vies afwijzend te beschikken op het ver zoek van de V.A.J.A. Spreker deelde mee dat de Christelijke vereniging tot verple ging van lijders aan vallende ziekte geen tekort heeft en dat zij contact opneemt met andere provincies over het verkrijgen van een subsidie voor het wetenschappelijk onderzoek. Het is geen provinciaal, maar een landelijk belang. Spreker handhaafde het advies de subsidie niet te verhogen. De samenstelling van een provinciale raad voor de volksgezondheid heeft de aandacht van het college; het voelt niets voor een provinciale dienst. Wegen bij Haarlem In antwoord op vragen van de heer Van d e B i 11 (V.V.D.) over de wegen bij Haar lem zeide de heer Blaauboer namens Gedeputeerde Staten, dat de oostelijke weg er zal komen, ook als de westelijke weg gereed is. De Rijksstraatweg in Haarlem- Noord wordt inderdaad zwaar belast door het verkeer; dit zal in de bollentijd en de zomer blijken. Mr. Roelse (Arbeid) merkte op, dat velen uit het Gooi niets voelen voor het noord-tracé om Naarden heen voor de rijksweg Amsterdam't Gooi. Zeventig percent van het verkeer over deze weg is forensenverkeer en dat is alleen gebaat bij afdoende verbetering van het bestaande tracé. Voor het doorgaande verkeer zou op den duur een weg over de dijk van Zuid- Flevoland gelegd kunnen worden. Dan wordt het natuurschoon niet geschaad. De heer Blaauboer antwoordde, dat Gedeputeerde Staten over het te kiezen tracé van de rijksweg niets te zeggen heb ben. Een plan staat nog niet vast. Ver betering van de weg achtte spreker ook de beste oplossing. IJmuiden De heer J. J. vanSoest (Arbeid) brak een lans voor IJmuiden, waar het aantal aangemonsterde vissers vermindert in ver gelijking met andere vissersplaatsen. IJmuiden is een belangrijke marktplaats voor verse vis en heeft betekenis voor de export. Bij de totstandkoming van de Euromarkt zal IJmuiden een plaats in nemen en daarom achtte spreker het nodig aandacht aan de visserij te besteden. Gedeputeerde de heer Prakken merkte op, dat de visserij inderdaad een zorgenkind is. Het aantal aangemonsterde vissers is tussen 1948 en 1956 gedaald van 800 tot 470. Dat komt omdat het werk niet tot de aangenaamste arbeid behoort en er in de omgeving voldoende ander werk te krijgen is. De visopbrengst is echter gelijk gebleven en zal stijgen als het aantal traw lers uitgebreid wordt. Spreker zegde toe, dat Gedeputeerde Staten paraat zullen blijven. PEGEM-leningen Tijdens de behandeling van de provinciale begroting 1958 in de dinsdag te Haarlem gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland is het uitschrij ven van leningen door de n.v. P.E.G.E.M. ten behoeve van de uitbreidingswerken van de centrale van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf Noordholland ter sprake gekomen. Van de zijde van Gedeputeerde Staten werd meegedeeld, dat de provincie geen leningen mag sluiten tegen een hogere rente dan de regering heeft vastgesteld. Daarom wordt gebruik gemaakt van een aanbod van de leningen der n.v. P.E.G.E.M. waarvan de provincie en de gemeenten Haarlem en Amsterdam participanten zijn. Deze n.v. mag wel hogere rente beschik baar stellen dan de overheid. Mr. F. C. Vorstman (V.V.D.) merkte op van mening te zijn, dat de leningen die de n.v. P.E.G.E.M. heeft gesloten zwaar op de maag van Gedeputeerde Staten moeten liggen. Het is jammer, dat het rijk de prov'ncie niet in de gelegenheid heeft ADVERTENTIE Wij vragen uw aandacht voor onze SLAGROOMTAARTEN vervaardigd uit zuiver roomboter deze week als speciale reklame voor 5. Iets fijns komt van e&ft Ateh*Ov\de/i(k (kmkttkkkuM gesteld geld te lenen tegen een hogere rente dan destijds bepaald is. Het dient de uitbreiding van hei P.E.N. als een daad van moed te beschouwen en die te ap preciëren. Volgens spreker leent de n.v. P.E.G.E.M. geld en geeft het aan de president-commissaris, die lid van Gede puteerde Staten is. Deze geeft het aan zijn collega lid van Gedeputeerde Staten, die er gebruik van maakt voor de uitbrei dingswerken en de hogere rente wordt op een bijzondere wijze betaald. Mag het rijk hieraan wel zijn medewerking verlenen? vroeg spreker. Subsidiebeleid De gedeputeerde de heer W. A. van der Donk (K.V.P.) heeft de financiële vragen beantwoord en opgemerkt, dat het huidige college van mening is het vast stellen van het subsidiebeleid te moeten overlaten aan het college, dat na 1 juli optreedt. Het vaststellen ervan noemde spreker overigens een hachelijke onder neming. Wat het aantrekken van kapitaal ten behoeve van de uitbreiding van het P.E.N. betreft merkte spreker op, dat de provincie belangrijke verplichtingen heeft tegenover de n.v. P.E.G.E.M. Deze maat schappij moet de produktie en de distri butie van de elektrische energie van de provincie, Haarlem en Amsterdam zodanig inrichten, dat contracten, onder meer ten aanzien van de spoorwegen, nageleefd worden. Aangezien de provincie niet in staat was leningen te sluiten, omdat een laag rentepercentage beschikbaar gesteld mocht worden, heeft zij gebruik gemaakt van de leningen die de n.v. P.E.G.E.M. gesloten heeft. Er ontstaat een rentever- schil, maar dat wordt verrekend door lagere bedragen aan de drie deelnemende partijen uit te keren. Gedeputeerde Staten hebben aan deze gang van zaken hun medewerking verleend en van de zijde van het rijk zijn geen bezwaren binnen gekomen. Kennemerland-Noord In antwoord op vragen van de heer Jac. Groen heeft de gedeputeerde me juffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier (Arbeid) meegedeeld, dat er inderdaad moeilijkheden bij de tuinders in Kenne merland-Noord zijn ontstaan doordat vele verdreven worden en er onvoldoende ver vangende gronden beschikbaar zijn. In vele gevallen komt de oudste zoon van een tuinder niet meer in aanmerking het be drijf van zijn vader voort te zetten. De kinderen dienen elders werk te zoeken. Voor een geheel gevuld Marquette- theater te Heemskerk heeft de toneelver eniging „Heiloo" een opvoering gegeven van de komische thriller „Als je maar een verleden hebt". Het spel muntte uit door een gedegen rolkennis en ook de door de vereniging zelf meegebrachte decors heb ben er toe bijgedragen dat de avond een grandioos succes werd. Het publiek heeft onbedaarlijk gelachen om de hierin be schreven liefdesgeschiedenis, waarin een zakenman met zijn compagnon het man nelijke gedeelte vormt. Er zijn echter ook twee vrouwen en na veel ingewikkelde verwikkingen komt alles op zijn pootjes terecht en als alle misverstanden blijken te zijn opgehelderd blijven er twee ge lukkige echtparen over. Een onderwijzeres erbij Mejuffrouw C. v. d. Wel uit Heemskerk slaagde tijdens het te Amsterdam gehou den examen voor de akte L.O. Vijftig jaar in de huwelijksboot Woensdagavond heeft het r.-k. fanfare- korpt „St. Caecilia" te Heemskerk een se renade gebracht aan het echtpaar V. d Heide-v. d. Hoorn, wonende aan de Maer- ten van Heemskerkstraat 5, dat gisteren zijn vijftigjarig huwelijksfeest vierde. De bruidegom is afkomstig uit Ursem en de bruid uit Assendelft. Sinds de huwelijks dag heeft het echtpaar in Heemskerk ge woond. De heer v. d. Heide is 83 jaar en zijn echtgenote 76 jaar. GEBOREN: Maria A., d. van R. Dam en E. M. Klos; Johannes, z. van J. Wester borg en M. A. S. van Baarsen te Bever wijk; Maria J. J., d. van E. J. M. Everling en G. H. M. Seignette te Beverwijk; Jo hannes T., z. van J. Beentjes en A. H. Juf fermans; Monica J. M., d. van Q. A. Olst- hoorn en A. M. v. d. Geest te Beverwijk Laurentius C. M., z. van J. v. Duivenvoor de en C. Beentjes; Johannes A. R., z. van G. J. van Wijk en C. M. Koenis; Maria A„ d. van L. Neeft en A. M. v. d. Krogt; Ca- tharina M., d. van A. W. Dames en C. E. v. d. Molen te Beverwijk; Petronella M., d. van C. P. A. Baltus en G. Duin; Catha- rina C. M„ d. van C. J. A. de Ruyter en E. Koper; Ellen, d. van N. Jongejans en N Brethouwer te Beverwijk. GETROUWD: A. J. Hartsink te Bever wijk en M. J. Slikker; C. van Rixel te Vel- sen en A. H. M. v. d. Kolk. OVERLEDEN: Jacoba Kloes, 83 j., on gehuwd. „Weenink" schaakt tegen „Aalsmeer" Voor de bondscompetitie speelt het eer ste team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" een wedstrijd tegen Aalsmeer op vrijdag 31 januari. De Beverwijkers komen in de volgende opstelling: C. Koo- men, G. Beekhoven, L. Siebers, H. v. 't Hoff, P. Stet, K, Slings, F. Piët, J. Muyen I. Wortel, G. de Koter, en als reserves zijn aangewezen J. v. Verseveld en A. Burger hout. .tsq Schipper P. van Suntenmaartensdijk heeft zijn laatste reis er op zitten. Een reis, die hij gewoon was dagelijks tal van keren te ondernemen en wel op een van de vele ponten van het Velsense veer. Het is alweer een tijd geleden, dat schipper Van Suntenmaartensdijk gezagvoerder op een van die grote kolossen werd, die nog steeds, ondanks de ingebruikneming van de Velser tunnels, trouw de dienst tussen „noord" en „zuid" onderhouden. Op 1 februari zal hij voor het laatst in het lakense pak met de groene biezen van Rijkswaterstaat gehuld gaan. Want dan is het ogenblik aangebroken, waaraan een ieder of hij nu tramconducteur is of putjesschepper, eens in zijn leven zal moeten geloven: het ogenblik, waarop de pensioengerechtigde leeftijd wordt bereikt. Veertig jaar is deze kwieke en montere schipper, aan wie men de jaren nog niet kan aanzien, dan in dienst van het rijk geweest. En het afscheid zal op die dag worden gevierd met zijn pontbemanning, waarover hij tot wederzijdse tevredenheid tal van jaren de scepter heeft gezwaaid. De heer Van Suntenmaartensdijk is een schipper van de oude stempel, zoals hij zelf bekent. Hij heeft dan ook al is het heel lang geleden nog gevaren op een raderboot. Dat gebeurde ergens bij Breda, bij het Keizersveer. Daarvoor had hij ook al gevaren, al was het maar op de binnen vaart. Dat hij van het binnenvaartscheepje overstapte op de pont is niet zo verwon derlijk. Dat zat namelijk al zo'n beetje in de familie. Zijn vader had de pont ook al trouw gezworen en wel als stoker. Het heeft nog een .tijd geduurd, voordat de heer Van Suntenmaartensdijk het Bra bantse (zijn geboortestreek) verwisselde voor het Velsense. Want ook heeft hij nog menig tochtje gemaakt op het Moerdijkse- veer. Toen werden er echter bruggen gebouwd, de veren waren gedoemd tot verdwijnen en voor de heer Van Suntenmaartensdijk moest werk worden gezocht. Hij werd overgeplaatst naar Velsen, waar hij van 1935 af is gebleven. Of hij dat een vooruitgang vond? Meer schipper „Ach die Velsense pont. Daar beleefde je eigenlijk nooit iets bijzonders mee. Altijd van de ene kant naar de andere. Maar op die andere verentja, daar moest je eigenlijk meer schipper voor zijn. Had je nog wel eens last van wind, sneeuw, ijs Schipper Van Suntenmaar tensdijk glimlacht peinzend. Het is alsof de herinneringen aan die dagen van wel eer weer wakker worden. Het duurt niet lang of opgewekt lachend vervolgt hij zijn relaas met: „Nou, ik weet nog wel, dat de veren in de strenge winter van '28 niet konden varen. Toen reden de auto's over het ijs". Hij haalt nog veel meer herinneringen op, maar steeds opnieuw herhaalt hij: „Op die andere veren moest je veel meer schip per zijn. Op de Velsense ponten hoefde je nooit op het kompas te varen....". Oe overplaatsing ging hem dus kenne lijk toch aan het hart. al zegt hij dat niet zo direct. Daartegenover staat echter, dat hij het uitstekend heeft getroffen met zijn bemanning. Voordat de Velsertunnels werden geopend stond het aantal opva renden op elke pont uit vijf man, nu zijn het er vier geworden. Dan vragen wij de schipper, die bij de Rijkswaterstaat als gezagvoerder B te boek staat, of hij wel eens ongelukken, aanvaringen of iets dergelijks in zijn loop baan („vaarbaan'' zou beter zijn) heeft meegemaakt. Zijn antwoord luidt ontkennend. „Ik heb nooit veel brokken gemaakt". Hij wijst op een foto, die zijn beman ningsleden ter gelegenheid van zijn af scheid van hem hebben gemaakt. „Zie je dat ding op de voorgrond, die stang. Dat is een veiligheid. Die was er nog niet toen ik bij de Velsense veerdienst kwam. Als de klep nu naar beneden is, kan de pont niet varen. Die veiligheid hebben ze aan gebracht nadat er in '34 een ongeluk ge beurde. Dat zat zo....". Er volgt een verhaal «ver het ongeluk, dat aan vier mensen het leven kostte. Een automobilist wilde in 1934 nog de pont op rijden, die al voer. Met de klep naar be neden. De wagen reed daardoor het water in, en vier inzittenden verdronken jam merlijk. „Dat kan nu niet meer gebeuren", zegt de pontschipper. „Gelukkig", voegt hij er aan toe. Dooie boel „Hoe hij het vond, dat de Velsertunnels in gebruik werden genomen?" „Toen werd het een dooie boel", verzucht hij. „Het is er voor het pontpersoneel niet beter op geworden. Nee, ik ga er op tijd vandoor", merkt hij op. Inderdaad, vrijdag gaat de heer Van Suntenmaartensdijk „er vandoor", zoals hij het zelf noemt. En daarmee verliest de veerdienst Velsen een kundig gezag voerder. Dat hij inderdaad een kundig ge zagvoerder was - en eigenlijk nog is ook - valt wel af te leiden uit het feit, dat hij werd onderscheiden met de bronzen me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Misschien krijgt hij er vrijdag nog wel een lintje bij. In ieder geval krijgt hij de beschikking over aanzienlijk meer vrije tijd. Paling en brommen „Wat hij dan denkt te gaan doen", vra gen wij tenslotte. „Dan ga ik fijn vissen, paling peuren", zegt hij glunderend. „En dan kan ik met mijn vrouw ook eens met de bromfiets er op uit. Naar Brabant". „Ja", zegt zijn echtgenote, „en misschien gaan we dan ook nog een reisje maken op de Rijn. Naar Zwitserland misschien". Schipper Van Sintenmaartensdijk voor het laatst aan het roer van de Velsense pont Als dat reisje doorgaat zal de heer Van Suntenmaartensdijk toch nog in zijn „element" zijn. Al is het dan niet als ge zagvoerder, maar als passagier. En dat is dan ook wel weer een prettige gedachte, als je elke dag opnieuw bootladingen vol passagiers veilig „naar de andere kant hebt geloodst". De Castricumse K.V.P.-leden gaan zon dag stemmen voor de groslijst met het oog op de aanstaande verkiezingen voor de leden van de Provinciale Staten. In Castricum zal de gelegenheid tot stemmen bestaan van 7.30 uur tot 12.30 uur in hotel Roozendaal en te Bakkum zullen de K.V.P.-leden op dezelfde tijden terecht kunnen in hotel Borst om hun stem voor de groslijst uit te brengen. Woensdag 5 februari a.s. houdt de afde ling Castricum van de K.V.P. haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in hotel Funadama aan de Dorpsstraat. De Partij van de Arbeid De afdeling Castricum van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond in hotel Kom man aan de Mient de voorlopige groslijst al vastgesteld. Zoals blijkt uit deze voorlopige samen stelling keert hi-rin de heer W. Buimer, die thans reeds drie periodes zitting heeft in de raad, niet terug. Bovendien zijn van de voor 1953 opge stelde lijst thans een aantal namen afge voerd, waarvan enkele door vertrek uit de gemeente, terwijl een aantal andere namen zijn toegevoegd. De voorlopige kandidaatstelling ziet er als volgt uit: 1. G. Meyer; 2. mevrouw G. Jacobs—Wentink; 3. H. Hessing; 4. G. Terol; 5. mevrouw M. WentinkBeusman; 6. M. D. Cappel; 7. L. Lagrand; 8. A. Smit; 9. J. G. Wissingh; 10. mevrouw A. M. Na- ber—Hoogsteder; 11. J. A. Keyzer. DEZER DAGEN zijn zesendertig vertegenwoordigers en visserij biologen van negen landen bijeen geweest in Londen om, onder voorzitterschap van ir. G. J. Lienesch, directeur der Visserijen in Nederland, drie dagen lang te vergaderen over de pro blemen met betrekking tot de maaswijdte voor de trawlnetten voor de visserij op de Noordzee. De maaswijdte is thans, zoals bekend, vastgesteld op 75 mm tot april 1961. Daarna zal het volgens het bestaande besluit van de Permanente Commissie 80 mm moeten worden. De vaststelling van deze maaswijdte hangt samen met het tegengaan van een eventuele overbevissing van de Noordzee. De Permanente Commissie, die in 1946 ontstond en die in oktober vorig jaar voor de zesde maal bijeen kwam, nam voor de vaststelling van deze maaswijdte het rapport van een commissie in studie. Deze commissie, die in hoofdzaak be stond uit de biologen van verschillende landen had wetenschappelijk vastgesteld, dat de maaswijdte voor het behoud van de visstand in de Noordzee groter dan 75 mm moet worden. Bepaalde landen waren echter tegen dit voorstel, vooral uit het oogpunt van de in deze landen bestaande bijzondere takken van visserij. De Permanente Commissie kon tenslotte niet tot een besluit komen en benoemde een speciale sub-commissie, die thans in Londen voor de eerste maal bijeen is geweest. Elk land vaardigde twee ver tegenwoordigers af. Tijdens deze driedaagse bijeenkomst heeft men nagegaan welke bezwaren bij de verschillende landen bestaan tegen het vergroten van de maaswijdte en in hoe verre hieraan kan worden tegemoet ge komen. Het antwoord wordt door de Per manente Commissie verwacht vóór novem ber 1958, wanneer men weer in Dublin bijeen komt. Hangende het onderzoek van deze subcommissie wordt de 75 mm maas wijdte door de Permanente Commissie ge handhaafd tot april 1961. Te Amsterdam De subcommissie komt in juni voor de tweede keer bijeen. Dan zal te Amsterdam AFCVVB (te Amsterdam 14 uur): WB: J. Jonkman; A. v. d. Schans en J. Hoogendijk; R. Luitjes, A. Both en J. Kers bergen; B. v. d. Schans, J. Buur, J. v. d. Linde, C. Luntz en C. Koppen. UithoornKinheim (te Uithoorn 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en W. Luntz; J. v. Hesselingen, W. Mol en Th. v. Vuuren; B. Demmers, H. Hamers, G. Slui ter, F. v. Well en A. v. Dijk. Met de herinnering aan de in Amster dam geleden nederlaag ontvangt het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Water vliet zondag DED 1, hetgeen gaat beteke nen een felle strijd tussen deze ploegen, aangezien Watervliet er bij gebaat zal zijn de vierde plaats jjp de ranglijst te behouden omdat de verder geplaatste clubs eikaar fel de kansen bestrijden in de onderste regionen en DED er op gebrand zal zijn zijn positie te verbeteren. Voor de thuis club lijken de betere kansen te zijn weg gelegd. Eveneens op „Watervliet" komt Animo Ready 2 Watervliet 3 bezoeken. Dit laatste team is hekkesluiter en zal heel hard moe ten werken om zich van de onderste plaats te distanciëren. In Haarlem komen Haarlem 5 en Water vliet 5 tegen elkaar uit. De Velsense twaalf hoeven geen moeite te hebben met de hekkesluiters. Voor zaterdagmiddag is de aspiranten wedstrijd Haarlem AWatervliet A vast gesteld. Watervliet 1 komt in het veld met de dames T. Waagmeester, D. Hartman, B Hoen, B. Hessen, R. Leyenaar, S. Meyer en de heren W. Berghuis, F. Vos, S. Hart man, M. Veerbeek, D. v. Ladesteijn, J. v. d. Berg. In februari marionetten-theater voor de leden Woensdagavond hebben de leden van de Rode Kruiscolonne hun jaarvergadering in het colonnegebouw aan de Beeksang- laan gehouden. De colonne mag zich nog altijd in een grote belangstelling verheu gen. De secretaresse mevrouw P. Scher- penhuizenVerell en de penningmees- teresse mejuffrouw B. de Vries brachten gunstige jaarverslagen uit en bij de ge houden bestuursverkiezing werden mejuf frouw B. de Vries en de heren W. Rade maker en J. J. Hendriks herkozen. In de plaats van de heer A. N. Wetselaar, die zich niet meer beschikbaar stelde, werd de heer G. Wagter gekozen. De eerstvol gende verenigingsavond wordt op 12 februari in het Hervormd Verenigingsge bouw aan de Schans gehouden. Het mario nettentheater van Bert Brugman komt dan met een opvoering van de opera „De Pa relvissers". Dokter Rolink over nerveuze kinderen De Velsennoordse arts J. H. M. Rolink is blijkbaar een geziene gast bij het Katho liek Vrouwengilde te Beverwijk, want enkele weken geleden hield hij in de zaal van de Groentebeurs een lezing over Hygiëne en voeding", gisteravond behan delde hij in dezelfde zaal enige vraagstuk ken rond de nervositeit bij kinderen. Spreker stelde, nadat de presidente, mejuffrouw E. Roes, hem had ingeleid en de talrijke dames welkom had geheten, vast dat „zenuwachtigheid" een aange boren kwaal is. Reeds bij de geboorte kan men contateren of een kind een zenuw achtige natuur heeft, zei de heer Rolink. Als een kind van nature zenuwachtig is, zijn daarvoor maar weinig middelen aan te wijzen, die verbetering kunnen bewerk stelligen. Anders wordt het wanneer, door de schuld der ouders de kinderen zenuw achtig worden. Hij richtte zich hiertoe speciaal tot de moeders, die, zo zei hij wel de meeste schuld treffen, als hun kinderen nerveus worden, door steeds standjes te geven en andere opmerkingen ten op zichte van de kinderen te uiten. Spreker staafde zijn beweringen met staaltjes uit zijn praktijk aan te halen. Na een korte pauze stelden de aanwezige moeders dr. Rolink vele vragen, die op vlotte wijze werden beantwoord. worden vergaderd. Men wil in juni tot eep gefundeerd advies aan de Permanente Commissie komen, opdat een compromis tussen de verschillende landen wordt be reikt en een besluit door deze Permanente Commissie kan worden genomen. Drie problemen De subcommissie heeft vooral met drie problemen te kampen. In de eerste plaats betreft dit de tong-visserij in de zuidelijke Noordzee. Het is nog maar de vraag of het invoeren van de 80 mm maaswijdte het meest gunstige voor deze tak van visserij zou zijn. Het tweede wrijfpunt is de wijting visserij in de Noordzee, het Kanaal en de Ierse Zee. Het probleem is daar tweeledig: de wijting wordt gelijk met andere vis soorten gevangen en ze is zelfs zo klein, dat ze gemakkelijk door netten met 75 mm maaswijdte heenglipt. Het derde probleem van belang voor Nederland houdt verband met de ge mengde visserij. Bij het vissen op haring en makreel kunnen de maaswijdte-bepalin gen naar de mening van sommige landen niet van toepassing worden geacht. In een waarlijk -iant pand op de hoek van het Moerbergplantsoen en de Kenne- merlaan te IJmuiden is sinds gisteren een even royale zaak in rijwielen, bromfiet sen, radio en televisie alsmede andere elektrische apparatuur gevestigd: de fir ma B. Pruis, die zich voor kort moest be helpen met een veel kleinere en dus te be nauwde zaak. De verandering werd alleszins een ver betering en achter de brede glaspui, die de ruime winkel naar een ontwerp van de Santpoortse architect Hoosemans om geeft, is ruimte gevonden voor een keur- collectie der modernste artikelen. Het pand „springt er uit" als gevolg van een vormgeving, die de architect bewust na streefde in de reeks winkels langs de Ken- nemerlaan en het vormt aldus op deze hoek een waardige tegenhander van het filiaal van de Rotterdamse bank, dat aan de westelijke kant de groenstrook inluidt. Jammer is het in dit opzicht, dat voor de middelste afsluiting geen andere oplos sing kon worden gevonden dan een schuil kelder, maar deze zaak is inmiddels al zo vaak en met zoveel nadruk besproken, dat zij gevoeglijk dis afgedaan kan worden beschouwd. Gistermiddag opende de firma Pruis met een receptie in de nieuwe zaak, die door vele zakenrelaties en nog meer bloemstukken werd opgefleurd en die een trotse ondernemer als gids door winkel, demonstratieruimte en werkplaats bereid vond zijn vrinden en klanten dit moderne, op zijn eigen aanwijzingen van een smaakvolle binnen „aankleding" voorzie ne zakenpand te laten zien. Het openge werkte en functionerende model van een bromfiets in de etalage verzamelde gedu rende de middag en de avond vele belang stellenden voor de etalage. Na de zondag in Lisse in de veilinghal verrichte uitzonderlijke prestaties van de eerste en tweede damesteams van de hand balvereniging „IJmond" in de zaalhand balcompetitie gaan de Velsense dames al daar opnieuw slag leveren. Aangezien het IJmond 1-team nog slechts één wedstrijd speelde zal deze damesploeg komende zon dag twee wedstrijden moeten spelen, res pectievelijk tegen VVSB 1 en Full Speed 1. Deze wedstrijden betekenen voor de Vel sense handbalsters een lastige taak om hun positie te handhaven, want Full Speed zal proberen de IJmondsen van de nu inge nomen eerste plaats te verdrijven en bij VVSB zal het plan bestaan om nu de eerste winst te behalen. Doch twee wedstrijden achtereen, hoewel met ongeveer drie uur rust, kon de krachten van de IJmond 1- dames wel eens te boven gaan of wij moe ten ons vergissen. ADVERTENTIE maat 36—37 en maat 4142 Kennemerlaan 63 IJmuiden

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6