Uitgaan in Haarlem Jongens meisjes aan het fornuis en aan de werkbank „Prinsessedag "door heel Velsen met feestavonden gevierd Het Indonesisch debat in de Eerste Kamer Op en om het Binnenhof Directie Hoogovens keert schadevergoedingen uit In Noord is men klaar voor koninginnedag „Tavido" niet sterk genoeg voor Mijn zoons Operette, films en variété brachten vele Oranjeklanten bijeen ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 TONEEL EN DANS Zaterdag 1 februari. Stadsschouwburg, 20 uur: Detoneelgroep „Theater" geeft onder regie van Elise Hoomans een voor stelling van de komedie „De prins en de showgirl" van Terence Rattigan in de vertaling van Ineke Brinkman met Anny de Lange en Kees Brusse in de titel rollen. Wegens ziekte onder de spelers kan „Theater" de aanvankelijk aange kondigde opvoering van „Grote hanzen en kale halzen" van Eduardo Scarpetta niet laten doorgaan. Zondag 2 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Theater speelt nog maals „De prins en de showgirl" van Rattigan. Elise Hoomans voert de regie en vervult tevens één der voornaamste rollen. De décors werden ontworpen door Johan Greter. Dinsdag 4 februari, Rembrandttheater 12.30 uur: In het Pauzetheater geven Jurg Molenaar en Nienke Sikkema een voorstelling van „Een dorpsvrijage" van Shaw. Woensdag 5 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Nederlands Ballet geeft onder leiding van Sonia Gaskell een uitvoerin van „Les Sylphides" van Fokine op mu ziek van Chopin, „La Somnambule" van .Balanchine op muziek van Bellini, „Rit me en klank" van Sonia Gaskell op mu ziek van Bartök en „Graduation Ball" van Lichine Strauss. Vrijdag 7 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap" geeft de Hoofdstad-Ope rette onder leiding van Otto Aurich een opvoering van „Een walsdroom" van Os car Strauss, waarin de Weense operette zangeres Lizzi Schöffmann als gast op treedt. MUZIEK Maandag 3 februari. Concertgebouw, 20 uur: De zangvereniging „Polyhymnia" geeft onder leiding van Dick Dekker een uitvoering met medewerking van „De Stem des Volks". Maandag 3 februari, Grote Markt, 15.30 16.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt weer het carillon van de Grote Kerk. Men kan hem eveneens beluiste ren vrijdag van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 4 februari, Concertgebouw, 19.30 Paul Chr. van Weslering uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het door het Noordhollands Philharmonisch Orkest te geven concert. Dinsdag 4 februari, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Henri Arenas het zesde concert in de serie D. Solistische medewerking wordt verleend door de pianiste Monique Haas. Het pro gramma vermeldt „II pastor fido" van Handel in een bewerking van Sir Thomas Beecham, het Pianoconcert in d van Jo- hann Sebastian Bach, Variations Sym- phoniques van Franck, Caleidoscoop van Guillaume Landré (de componist geeft daarbij een toelichting) en drie delen uit „La damnation de Faust" van Berlioz. Woensdag 5 februari, Concertgebouw, 19.15 uur: Ter gelegenheid van het Interscho- lair Jeugdtoernooi geven leerlingen van verscheidene scholen een muziekuitvoe ring. Dit is de tweede manifestatie in dit toernooi. Woensdag 5 februari, Minerva Theater, 20.15 uur: De r.k. harmonie „St. Michael" geeft een muziekuitvoering. Op dezelfde bijeenkomst wordt de film „Het leven van Verdi" vertoond. Donderdag 6 februari, Brinkmann, 12.30 uur: De heer Jacques Moolenijzer geeft in het Pauzetheater ditkeer een toelich ting bij het Vioolconcert van Bruch, dat op grammofoonplaten kan worden be luisterd. Donderdag 6 februari, Concertgebouw, 20 uur: In de Meesterpianistenserie geeft de Duitse pianist Hans Richter-Haaser als laatste een uitvoering van werken van Schubert, Brahms, Haydn -en Beet hoven. Donderdag 6 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Onder auspiciën van het Haar lems Comité voor Kamermuziek wordt een recital gegeven door de sopraan Elisabeth Lugt. Zij wordt aan de vleugel begeleid door George van Renesse. Het programma vermeldt liederen van Schu bert, Debussy, Lesur en Poulenc. Donderdag 6 februari, Hillegom, 20 uur: De christelijke oratoriumvereniging „Zingt den Heer" geeft onder leiding van Gosse Kroese een uitvoering van „De jaargetijden" van Haydn met medewer king van het Noordhollands Philharmo nisch Orkest, de sopraan Regina Beek man, de tenor Wiebe Drayer en de bas Herman Schey. Zondag 9 februari, Concertgebouw, 14.30 uur: Onder auspiciën van „Geloof en Wetenschap' geeft het Hekster-kwartet een uitvoering van drie kwartetten, res pectievelijk van Schubert, Dvorsjak en César Franck. DIVERSEN „GELOOF EN WETENSCHAP" Maandag 3 februari, Brinkmann, 20 uur: De heer Lode van Gent houdt een voor dracht getiteld „Bretagne, het sprookjes land", waarbij lichtbeelden worden ver toond. Dinsdag 4 februari, Brinkmann, 20 uur: De heer Gustave Thibon uit Marcel d'Ar- dèche houdt in het Frans een lezing ge titeld „De hypocrisie der moderne tijden Vrijdag 7 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Hoofdstad Operette geeft een uitvoering van „Een walsdroom" van Os car Strauss. Zie onder Muziek. Zondag 9 februari, Concertgebouw, 14.30 uur: Het Hekster-kwartet geeft een uit voering. Zie onder Muziek. „VOLKSUNIVERSITEIT" Maandag 3 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. R. Vedder, zenuwarts, houdt zijn derde en laatste lezing in een cursus getiteld „Metabletica of leer der ver. anderingen". Donderdag 6 februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: De sopraan Elisabeth Lugt en de pianist George van Renesse geven een recital. Zie onder Muziek. AMATEURTONEEL Zaterdag 1 februari, Heemstede, 20 uur: De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft onder leiding van de heer L. Beek een opvoering van „De rebel" van Arie van der Lugt. Hiervan wordt zaterdag 8 februari een herhaling gegeven. Maandag 3 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De r.k. toneelvereniging „Thalia" geeft een opvoering van „Trouwen is niet gemakkelijk", waarvan dinsdag avond een herhaling volgt. Donderdag 6 februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Door In spanning Uitspanning" speelt „Vrouwen in paniek". FILMVOORSTELLINGEN Rembrandttheater, zondagochtend 11 uur: Nogmaals vertoning van „In het jacht gebied der haaien". Studiotheater, zondagochtend 11 uur: Op nieuw vertoning van „In einer kleinen Konditorei" met Paul Hörbiger. Lidotheater, zondagochtend 11 uur: Weder- vertoning van de reisfilm „Mysterieus Azië". ANDERE BIJEENKOMSTEN Zaterdag 1 februari, Hillegom, 20 uur: In restaurant Treslong wordt een amuse mentsprogramma geboden met medewer king van onder anderen Alex de Haas, Toby Rix, Dave Parker, Thom Keiling en het dansorkest „The Skymasters". Maandag 3 februari, Brinkmann, 20 uur: Op een contactavond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal worden gediscussieerd over de Wereldtentoon stelling 1958 in Brussel. Donderdag 6 februari, Jacobstraat, 20 uur: Onder auspiciën van de vereniging „We ten en Werken" spreekt dr. A. F. J. Por- tielje over zijn omzwervingen in de wil dernissen van Ontario en Quebec in Ca nada. De lezing wordt geïllustreerd met lichtbeelden en wordt gehouden in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden. Donderdag 6 februari, Brinkmann, 20 uur: Onder auspiciën van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging spreekt de heer H. W. E. Croockewit over „Aziatisch Turkije, landschap met flora en fauna". Vrijdag 7 februari, ,,'t Nut", 20 uur: Op een contactavond van het Humanistisch Ver bond zal dr. Kwee Swan Liat spreken over de verhouding Nederland-Indonesië. Vrijdag 7 februari. Stadhuis, 20 uur: Onder auspiciën van de Haailemse Raad voor de Jeugd spreekt de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, over j „Robot ,of democratie". De gymnasiale mifiièlrveréniging „Linos" 'vérlèérit haar medewerking. Zaterdag 8 februari, Ons Gebouw, 20 uur: Voor de vereniging „Haarlem Zuid-West" wordt de vertoning gegeven van de film „Carnegie Hall". De moeders van de kna pen, die zich op de Elout van Soeterwoudeschool on ledig houden met het bij slijpen hunner kennis, zul len tot heden geen enkel argument hebben kunnen vinden, om hun spruiten op vrije woensdagmiddagen of andere uren de afwas, of het aardappelen-schillen te laten verzorgen. Gisteren is dit echter geheel anders geworden, want gisteren hebben dertig knapen van deze VGLO-school met de schort en de boezelaar voor achter de elektrische for nuisjes van de keukenzaal in deze school gestaan, ter wijl zij poogden panne koeken te bakken. Nadat zij geprobeerd had den, weliswaar onder het wakend oog van een huis- houdlerares en van mevr. Voerman, de echtgenote van het hoofd der school, hun eigen beslag te fabri ceren. Aldus, beslagen en gekleed ten strijde trek- kend, hebben de jongens zwoegend pannekoeken ge bakken. Er is er wel eens eentje verbrand en er viel enige malen een koek bij het keren naast de pan bij het uitserveren dezer eetwaren hing er wel eens een jongensduim in de sui ker, maar het experiment is verder glorieus gelukt. Terwijl de jongens ru moerend met deze vrou welijke bezigheden doende waren, hielden de meisjes zich in de handenarbeid- zaal onledig met iets, dat evenmin geheel bij hen paste: timmeren en scha ven. Er moest namelijk door de jonkvrouwen van deze school een servetstan daard uit hout worden ge maakt en aangezien de meiskes over het algemeen even weinig met zaag en schaaf omgaan als de jon gens met pollepel en koeke- pan, was ook hier de vreugde groot. En het resultaat om trots op te zijn. Het idee, om de kinderen eens iets te laten doen, waardoor zij belangstel ling en waardering voor de bezigheden van het andere geslacht krijgen, is op een personeelsvergade ring van de VGLO-school ontstaan. Terwijl het wel licht best nog eens te pas zal komen in het leven, waarvoqr deze schoolvorm bedoelt op te leiden: het bakken bij kamperen of als moeder eens" ziek mocht worden, het timmeren in geval van huishoudelijke narigheden. En men gaat er mee door. De huisvrouwen in de dop zullen mettertijd nog wel eens een middag be steden aan een complete warme maaltijd. Zij zullen er met meer vreugde heen gaan dan naar de wortel trekkingen of staartdelin gen. En zij zullen vermoe delijk niet schoolziek zijn. Gasschade Kennemerland Na diverse besprekingen tussen een spe ciale commissie van de Koninklijke alge mene vereniging voor Bloembollencultuur en de directie van de Koninklijke Neder landse Hoogoven en Staalfabrieken n.v. kon opnieuw worden bereikt, dat de schade door industriegassen, zoals makelaars die vorig jaar op de tuinbouwbedrijven hebben getaxeerd, volledig werd vergoed. - r 'TT.fiv Intussen zijn de schadevergoedingen .uit betaald. 'Eenenzestig kweker?,, qit Béyej;-,. wijk, Heemskerk en Uitgeest hebben een uitkering ontvangen. In totaal werd voor en bedrag van vijftienduizend gulden aan schadevergoedingen verstrekt. Dit bedrag is in vergelijking met voorgaande jaren directie van de Hoogovens neemt om de schade tot een minimum te beperken. Die maatregelen bestaan onder meer Uit het verhogen van schoorstenen. Voorts wordt met speciale brandstoffen gestookt. Ove rigens waren de klimatologische omstan digheden vorig jaar ook gunstig. „De Zon" hield klaverjasdrive De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft eerv.zogenaamde open klaverjasdrive gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde: 1. A. Peperkamp 4913 pnt.; 2. mevrouw Bakker 4826 pnt.; 3. J. de Jong- 4798 pnt.; 4. Jac. Beentjes 4750 pnt.; 5. M. Biemans 4723 pnt. Zoals vrijdagavond door het bestuur van de Oranjevereniging „Velsen" is me degedeeld, heeft het zijn plannen voor de Koninginnedagviering in Velsen-Noord op 30 april gereed; een programma, dat van 's morgens negen uur af de gehele dag in beslag zal nemen en waarin voor de kinderen als gewoonlijk een belangrijke plaats is ingeruimd. De viering van de verjaardag van koningin Juliana begint die dag om negen uur in „Noord" met een optocht van ruim 2000 kinderen (men rekent op ongeveer 2300 kinderen) van al le lagere scholen, die met medewerking van de r.k. harmonie „St. Caecilia", de chr. muziekvereniging „Wilhelmina" en het tamboer- en pijperkorps van de chr. gymnastiekvereniging „IJmuiden" een rondgang maken, waarbij versieringen worden meegevoerd, die zullen wedijveren om de P. W. van Amersfoortwisselbeker, welke thans in het bezit is van de Del Court van Krimpenschool. Dan volgen voor deze kinderen (terwijl de kleu ters op hun eigen scholen worden ont haald) in „Concordia" en in het Hervormd wijkhuis te tien uur voorstellingen met respectievelijk het Amsterdamse beroeps gezelschap „De Doppelino's" met een to neelstuk een een éénmansvoorstelling van de heer De Booy, veelzijdig artiest. Deze voorstellingen worden 's middags her haald. Om twee uur wordt op het feestterrein aan de Van Diepenstraat-Wijkerstraatweg een gekostumeerde voetbalwedstrijd ge houden, gevolgd door gymnastiekdemon- straties van SSH en Sparta, alles met me dewerking van „St. Caecilia". Teneinde dit jaar ook de kinderen van de leden di rect in het feest te betrekken is er om vijf uur een ballonnenwedstrijd, waarvoor een De toneelvereniging „Tavido" heeft vrijdagavond in het Kennemer-Theater te Beverwijk een opvoering gegeven van „Mijn Zoons" van Arthur Miller. In het kort is de inhoud als volgt: Joe Keller, een fabriekseigenaar, is ten koste van zijn compagnon een rijk man geworden. Slechts zijn vrouw weêt hoe dit gebeurd is, terwij] zijn zoon Chris een diepe be wondering voor zijn vader koestert. Door Ann, de dochter van de vroegere compag non, die met zijn verongelukte broer ver loofd was, komt hij achter de waarheid. Mevrouw N. Velthuys, als mevrouw Kei ler had een belangrijk aandeel in de op voering van dit stuk, dat toch kennelijk boven de krachten van deze toneelgroep ging. De heer W. Gregouir, als de fa briekseigenaar Joe Keller en de heer R. Velthuis als zijn zoon, kwamen niet boven de middelmaat. De overige rollen waren vrij zwak bezet. Slechts het derde bedrijf heeft weer iets goed gemaakt. Laten wij evenwel hopen, dat regisseur A. H. Holt- slag zich een volgende keer zal revanche ren. 500 ballonnen worden uitgegeven. Intussen heerst er de gehele dag kermis- sfeer aan de Heirweg, hoek Wijkerstraat- weg met een flink aantal kinderattracties. In gebouw „Concordia", welwillend door de directie van de papierfabriek ter beschikking gesteld, komen 's avonds in twee voorstellingen de leden bijeen voor het blijspel „Daar kan je niet mee spelen", uitgevoerd door leden van de radiohoor spelkern, onder wie Jetty Cantor, Nel Kop pen, Johon Bodegraven, Sylvain Poons e.a., onder regie van Maarten, Kaptein. En om tenslotte de feestviering volledig te maken wordt 's avonds op het helver lichte feestterrein aan de Van Diepen straat, door de eerder genoemde muziek gezelschappen een taptoe gehouden. is gisteren door heel de „Prinsessedag Velsen gevierd met de vlaggen in dikke mist, maar ook des avonds met een aantal feestelijke bijeenkomsten in Noord, West en „centrum" in dit geval Drie huis. De Oranjevereniging „Driehuis' heeft gisteravond in de gebouwen van „Bescherming Burgerbevolking" aan de Kriemhildestraat te Driehuis namelijk voor haar leden een kinderoperette tot uit voering gebracht. Voor een tot in alle hoe ken en gaten gevulde zaal hebben de vijf tig spelende jongens en meisjes daar een bijzonder aardige en onderhoudende „Herfstnachtdroom" op de planken ge toverd. Het verhaal draait om ene markies Wladimier, die na jarenlange studie „de goudmachine" uitvond waarifiede hij in staat gesteld werd uit baksteen het edele metaal te verwerven. Een domme-august achtige huisknecht, Sandor, is erg trots op zijn meester en brengt het verhaal in om loop, zodat de- geleerde spoedig een koper op zijn dak krijgt. Ali Ben Ismaël uit het verre Flamengolië'wenst tot elke prijs de machine té kopen'. Een Wóordenstrijd van de houthakker met de markies doet deze laatste besluiten hem zijn congé te geven AnVfi.RTFNTlF. Verreweg het belangrijkste, dat er bij het deze week in de Eerste Kamer gehou- deri algemeen politiek debat is voorge komen, was de gedachtenwisseling over de problemen inzake Indonesië en Nieuw- Guinea. In het bijzonder vond die discus sie haar oorzaak in het optreden van de voorzitter van de socialistische fractie in onze Senaat. Mr. In 't Veld heeft namelijk min of meer in aansluiting aan de al eer der door hem over vermelde problematiek tot de regering gerichte schriftelijke vra gen, uiteengezet, dat en waarom hij het gewenst achtte de vraag aan te roeren, of het toch geen overweging zou verdienen zich te bezinnen omtrent de houding met betrekking tot het zoeken naar een of meer wegen, om uit de thans tussen Nederland en Indonesië bestaande impasse te komen. Er ontstond m.i. allerminst reden voor prof. Beaufort (K.V.P.) om, gelijk hij ge daan had, beduchtheid te uiten, dat mr. In 't Veld en zijn geestverwanten de be hoefte koesterden het door hen tot dus verre in het kabinet gestelde vertrouwen op te zeggen. Zij waren en zijn er geens zins. op uit een kabinetscrisis uit te lokken. Eerlijk gezegd was mij het optreden van prof. Beaufort allerminst duidelijk. Hij haalde er immers zonder voldoende grond de binnenlandse politieke verhoudingen bij. Dit ofschoon er nog niets te bespeuren viel van enigerlei aanslag (ook niet door een „smal deel" van een der regerings partijen, te weten de Eerste Kamer-fractie van de P.v.d.A.) op het destijds aanvaarde kabinetsprogramma. Overigens is er, helaas, sinds dat programma tot stand kwam en het kabinet in zee ging, zoveel inzake de relaties tussen Nederland en Indonesië gebeurd, dat het toch zeker wel geoorloofd mag heten, indien uit de kring van politieke geestverwanten van de mi nister-president getracht wordt Kamer en kabinet tot nadere bezinning te bewegen, tot bezinning in het licht van de gang van zaken sedert 1956. Minister Drees, dit zij grif erkend, voer de van zijn kant een in menig opzicht knap, ja zelfs indrukwekkend pleidooi ter verdediging van de tot dusverre door de regering aangenomen houding. Heel wat wist hij aan te voeren ten bewijze van zijn stelling, dat Nederland zich na de in 1949 plaats gevonden hebbende souvereiniteits- overdracht, allerminst weigerachtig had getoond om met Indonesië overleg te ple gen omtrent het zoeken naar een oplossing van het probleem aangaande Nieuw-Gui- nea. En natuurlijk liet hij ook niet na dui delijk te belichten, hoezeer Indonesië een maal aangegane overeenkomsten al te zeer en al te veelvuldig als vodjes papier had behandeld. Ook nu nog wenste de minis- ter-president er de aandacht op te ves tigen, dat hij en zijn ambtgenoten in be ginsel bereid blijven met Indonesië te spreken. Maar, zo voegde hij er aan toe, ik weet wérkelijk niet waarover wij zou den kunnen spreken. Ik zie geen grond slag voor een gesprek. Er moet toch ten minste een aanwijzing zijn, dat het eniger lei zin heeft om tot een gesprek over te gaan. Welnu, zulk een aanwijzing ont breekt. Soortgelijk geluid liet prof. Beaufort horen; deze vroeg met wie, waarover en mét wiens bemiddeling wij zouden moeten onderhandelen. In tweede aanleg merkte minister Drees nog op, dat indien er kwestie van bemid deling zou kunnen zijn, men eerst zou moe ten weten, of er redelijk uitzicht op be reiking van een oplossing bestaat, wil men een ernstige teleurstelling kunnen ont gaan. De vraag is m.i. gerechtvaardigd of dit standpunt vol te houden is. Zowel de mi- nister-president als de afgevaardigde, die bij de replieken als woordvoerder van de K.V.P. optrad, vertoefden m.i. tenslotte ietwat te eenzijdig met hun gedachten bij de eventueel toe te passen methode om bemiddeling op gang te helpen. Het aller eerste en allernoodzakelijkste toch in een situatie, gelijk zij zich thans voordoet, ware, dat het zo spoedig mogelijk tot een poging tot bemiddeling zou komen. En dan gaat het geenszins aan meteen al, bij wijze van spreken, zulk eên poging zelf met een hypotheek van enigerlei voorwaarden te willen belasten. Zeker, het risico, dat on der de tegenwoordige omstandigheden zelfs de best denkbare bemiddelaar uit eindelijk niets zou bereiken, is groot. Mij ontgaat het echter, welke nadelen de voorbereiding van een bemiddelingspo ging zou kunnen veroorzaken, wanneer men zich er te voren goed rekenschap van zou geven, dat de kans op succes op dit moment nihil doch bij gunstiger ontwik kelingen niet meer zo gering zou zijn. Terecht toch merkte mr. In 't Veld nog op, dat het zeker geen geringer vraag stuk is, indien men gelijk thans het geval is de zaak maar verder op haar beloop zou laten. Hoe men overigens ook moge denken over allerlei, dat door de zoeven genoem de senator nog werd opgemerkt, zal men toch dienen te erkennen, dat zijn aan sporing ook tot het kabinet om zich na der te bezinnen op de problemen, waar voor wij ons geplaatst zien, geenszins mis plaatst is. Dit, al ware het alleen maar, dat tot dusverre toch zeker ook niet van de zijde van het kabinet een beleidslijn is aangegeven, die hoop op uitkomst kan bieden. Het ware hoogst onbillijk het ka binet er een verwijt van te maken, dat het er nog niet in geslaagd is een weg vinden, waarlangs wij uit de tegenwoor dige moeilijkheden zouden kunnen komen. Doch de vaststelling van dit feit is vol doende om in te zien, dat minister Drees en zijn collegae uit de aard der zaak zelf de eerste zullen zijn, die er behoefte aan zullen voelen nader te rade te gaan. hoe of wat er thans wellicht te doen ware om tenminste enige kans te krijgen, uit de impasse te geraken. Het optreden nu van mr. In 't Veld had, naar het mij voor komt, bovenal ten doel er de aandacht op te vestigen, dat het kabinet hiernaar zal hebben te streven en dat het daarbij o.m. een open ooe dient te houden voor de wenselijkheid, dat het via bemiddeling tot een gesprek tussen Nederland en Indone sië zou komen, ook al moge niet bij voor baat zekerheid bestaan omtrent de kan sen op een bevredigend resultaat. Luns-Zijlstra Het jongste algemeen politiek debat heeft de toehoorders geen steek wijzer gemaakt ten opzichte van de stand van zaken in het geschil Luns-Zijlstra, te we ten het geschil over de vraag, waar boven al de coördinerende taak te verrichten valt met het oog op alles wat de Europese in tegratie raakt: bij Buitenlandse Zaken of bij Economische Zaken. De minister-pre sident bepaalde zich tot de opmerking, dat de zaak nog niet rijp is voor mededelingen in het openbaar en nog een punt van be raad in het kabinet uitmaakt. Heb ik hét wel, dan is er de vorige week wel degelijk in de ministerraad over het probleem ge sproken, zulks echter zonder dat men al tot een oplossing kwam. Lang zal deze toch zeker niet op zich kunnen laten wachten. Maar anderzijds is het heel be grijpelijk, dat men nog wel even wat na der overleg gewenst achtte. In elk geval verdiende het trouwens de voorkeur te vermijden, dat het vöör de derde februari tot een ernstig en openlijk conflict tussen de ministers Zijlstra en Luns zou komen. Het verdient immers de voorkeur, dat het op die dag, waarop in de Ridderzaal de plechtige ondertekening van het verdrag inzake de Benelux Economische Unie haar beslag zal krijgen, alles pais en vree zal zijn! Benelux Wat ik in mijn bijdrage van 6 januari j.l. (over „internationale wetgeving en Be nelux") waarschijnlijk achtte, blijkt thans werkelijkheid te zullen zijn. In de ver dragstekst, zoals die a.s. maandag onder tekend zal worden, komt namelijk als ver plichtend voorschrift voor, dat het Comité van Ministers in die gevallen, waarin het zou willen overgaan tot toepassing van de zogenaamde „ontsnappingsbepalingen" dienend om wegens in gevaar zijn van de levensbelangen van een der verdragspar tijen tijdelijk van de gewone bepalingen te mogen afwijken dan eerst het ad vies heeft in te winnen zowel van de Eco nomische en Sociale Raad als van de Raadgevende Interparlementaire Benelux- raad. De hier bedoelde wijzigingen zijn ingevolge advies van het zoeven genoemde college, van het „Benelux-parlement", als nog door de regeringen aangebracht. Ook heeft, eveneens na en dank zij dat ad vies, de preambule een aanvulling onder gaan. Daarin komt nu ook nog te staan, dat de verdragspartners „zich ervan be wust, dat de economische vooruitgang, welke het hoofddoel van hun Unie vormt, moet leiden tot het bevorderen van het persoonlijk en maatschappelijk welzijn van hunne volkeren". De in de preambule opgenomen formu lering wijkt enigermate van die van het desbetreffende advies van het „Benelux- parlement" af. Daarin toch was aanbe volen in de preambule een bepaling op te nemen waarin „duidelijk de vaste wil tot uiting komt om de sociale banden in de Gemeenschap nauwer aan te halen". Mo gelijk valt die afwijking slechts aan een toeval toe te schrijven. Doch het is ook en m.i. eerder denkbaar, dat rpen een wat minder ver gaande formulering dan de in terparlementaire Beneluxraad bepleit heeft, aantrekkelijker achtte. Bij de parle mentaire gedachtenwisseling zal men hier over misschien nog wel het een en ander in het midden hebben te brengen. Maar hoe dit zij, niet te ontkennen valt gelukkig, dat het advies van het „Beneluxparle- ment" zekere uitwerking heeft gehad. Dr. E. van Raalte waarmede het gezin van de houthakker tot de bedelnap gebracht wordt. Nu komen echter de kabouters en elfjes in de weer. Zij zorgen er voor dat de edelman eens ongemerkt een blik kan slaan in het nede rige huisje van de werkloze, waar net de laatste boterhammen hun weg vinden naar de hongerige magen der kinderen en waar bovendien een meisje ziek op bed ligt en deze ellende doet hem ras besluiten het ontslag te herzien en de houthakker weer in dienst te nemen. Doordat onder tussen de kabouters ook gezorgd hebben voor een verdwijning van de „goud machine" is aan het eind van het verhaal alles weer in het reine. Na deze aantrekkelijke uitvoering gingen de bestuurderen van de Oranjever eniging „Driehuis" rond de tafel zitten voor de jaarvergadering. Tijdens deze vergadering werd onder andere medegedeeld dat er weer plannen zijn voor een variétéuitvoering in „Rex" op Koninginnedag. Over de viering van de bevrijdingsdag kon nog niets definitiefs gezegd worden. Zaterdagmiddag om drie uur zal in hetzelfde gebouw weer een uit voering plaatshebben van de kinderope rette „Een Herfstnachtdroom". In IJmuiden-West Ook de Oranjevereniging „IJmuiden- West" heeft de verjaardag van Prinses Beatrix gevierd. Daartoe waren velen naar de bovenzaal van hotel Royal aan de Ken- nemerlaan in IJmuiden getogen om daar enige films over het koninklijk gezin te aanschouwen. Tot slot werd de kleurenfilm „De vrolijke vagebond" met in de hoofd rol de tenor Rudolf Schock vertoond. Een van de eerste films gaf een beeld van de kroning van Koningin Juliana. Het was jammer, dat deze film niet in kleuren was opgenomen, want dan waren de pracht en praal van de gala-uniformen goed tot hun recht gekomen. Ondanks dit gemis gaf de film toch een uitgebreid overzicht van de vele ceremoniën, die bij een dergelijke gebeurtenis te pas komen. Vooral de uitbundige vreugde van de be volking kwam goed tot uiting. En in Noord Als de belangstelling voor de activiteiten van de Oranjevereniging „Velsen" in Vel- sen-Noord moet worden afgewogen aan het bezoek, dat de leden dezer vereniging vrijdagavond brachten aan de beide feeste lijke bijeenkomsten, die ter gelegenheid van Prinses Beatrix' verjaardagviering in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijck- mansstraat werden gehouden, dan is deze uitstekend te noemen. En die belangstel ling is ook ongetwijfeld verdiend, want met de middelen, waarover het actieve be stuur van de Noordvelsense Oranjever eniging beschikt, konden er opnieuw een tweetal zeer geslaagde uitvoeringen wor den gegeven, die geheel verzorgd werden door amateurs uit eigen omgeving. Maar bij deze activiteiten bleef het niet, want beide keren werd aan het slot van de uit voeringen reeds het feestprogramma in Noord" voor de Koninginnedagviering meegedeeld; een lijvig feestmenu, dat nu al in kannen en kruiken is en de „noorder lingen" de gehele dertigste april volledig zal bezighouden. Beide keren opende de voorzitter, de heer E. Markerink de feestelijke bijeen komst, tevens jaarvergadering voor de leden. Hij wees op de geestelijke vrijheid onder Oranje, waardoor het mogelijk was de verjaardag van onze Kroonprinses te kunnen vieren. Met het oog op de reis van Prinses Beatrix naar de West, wenste hij haar een goede reis en behouden terug keer. Nadat het volkslied was verklonken, annonceerde Jan Steenbakker het vlot ge brachte programma, waarin hij als confe rencier met een praatje en een liedje, be geleid door de pianist Non Verschoor zijn aandeel had. Een charmant effect brachten The Bel la's, het accordeonduo, teweeg met hun muziek en Peter Adrichem mocht als kunstfluiter vooral met zijn imitatie vogelgeluiden veel succes oogsten. Met een origineel quiz-nummer en medewerking van een viertal dames wist de imitator Tonny Schellevis vrolijkheid aan spanning te paren om later op voor treffelijke manier een sprookjesgeschiede nis te verhalen, ook met geluidsimitaties. Ook het mondaccordeon Bicesto-trio wist een hartelijk applaus te ontlokken, maar de meeste waardering kregen toch „De Bi- nato's". twee mannen en een gitaar, die op waarlijk vlotte wijze hun Zuidamerikaanse en Hawaiian-liederen ten beste gaven.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3