Arend Reym J. Grit Technische onderwerpen op de twaalfde visserijbijeenkomst IJmond-agenda Inspecteur J. Algera beschouwde de overgang van l.o. naar m.o. AUDI 11 M-hoortoestellen m«> va Kader gevraagd - kader nodig Veertig papieren jaren Velen bijeen in Volkshogeschool Bergen Vlijtig Plan tot vorming van een commissie ZATERDAG 1 FEBRUARI 1958 5 De man uit de praktijk ontbrak De rijschool voor ALLE rijbewijzen Wasmachines - Centrifuges Fa. DE VILDER Stoere Glenn Oorlogsliefde Historisch spektakel Bijzonder gegeven O,zonen Vijf gulden Indianen Uw kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW Maandag 3 febr. a.s. DEMONSTRATIE Mr. Opticien BERGENS VOLKSHOGESCHOOL „De Zandhoeve" heeft gisteren op de eerste dag van het twaalfde visserijweekeinde weer velen uit het Nederlandse en het Belgische visserijbedrijf bijeengezien. Op deze dag waren het vooral de technische onderwerpen, die de interesse hadden wakker gemaakt. De motor, de verstelbare schroeven en hun belang voor de visserij en voorts de laatste nieuwtjes van het vistuigcongres te Hamburg werden door verschillende sprekers behandeld en de daaruit voortvloeiende discussies waren nog wel zo interessant. In zijn openingswoord heeft ir. G. J. Lienesch, directeur der visserijen, helaas moeten vaststellen, dat opnieuw de grote groep uit het visserijbedrijf, de vissers, op deze bijeenkomst ontbraken. De heer Lienesch merkte voorts op, dat men de bedrijfsgenoten op deze visserij bijeenkomsten zo gaarne wil brengen tot het uiten van hun kijk op de gang van zaken in het Nederlandse visserijbedrijf, hetgeen tot voordeel kan zijn van de be drijfsvoering en tot het scheppen van collegialiteit in het bedrijf. „We zitten hier teveel met mensen, die de visserij niet direct uitoefenen, maar er om heen lopen," aldus ir. Lienesch. „We hebben in elf jaar bereikt, dat iedereen in het bedrijf ervan op de hoogte is, dat het visserijweekeinde wordt gehouden. We zullen ons nu moeten afvragen, hoe we ook de vissers naar hier krijgen." Eerst de motor De heer R. Snel, chef van de technische service-afdeling van een der Nederlandse oliemaatschappijen, heeft vervolgens ge sproken over „Eerst de motor en dan de vis". Nog maar al te veel wordt vooral in het visserijbedrijf de schuld van het niet goed functioneren van de motor aan de olie gegeven, was de mening van de heer Snel. Maar vergeten wordt, dat een paard op stal blijft staan wanneer het ziek is, ter wijl een defecte motor met veel dreige menten meteen weer op gang moet komen. „Geef meer geld uit aan onderhoud, dan spaar je geld" herhaalde de heer Snel enige malen in zijn bespreking. Hij wees er op hoe belangrijk het is, dat aan boord van schepen machinisten varen, die liefde voor de motor hebben. Verder dient er er netheid, orde en vakmanschap te zijn. „En aan dek werken, en voor de motor zorgen gaat niet," was de mening van spreker. Het spelen met schroeven door alle men sen, die met de visserij te maken hebben, ADVERTENTIE met de meeste kans van slagen. valkunrfïge' Itósen" gediplomeerde instructeurs theorie volgens de meest moderné methode Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.-, F.N.O.P.-auto- en motor rijschool Hagelingcrweg 134 - Santpoort Telefoon K 2560 8930 VELSEN ZATERDAG 1 FEBRUARI Thalia: „Hyena's van de grote weg", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal geopend van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. Katholieke Leeszaal: Geopend van 14 tot 17 en van 19 tot 21 uur. ZONDAG 2 FEBRUARI Thalia: „De wreker uit Mexico", 15 uur. „Hyena's van de grote weg", 19 en 21.15 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. MAANDAG 3 FEBRUARI Thalia: „The Americano", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als zaterdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal open van 14 tot 17 uur. Raadhuis: Spreekuur burgemeester mr. M. M. Kwint, algemene zaken, keu ringsdienst vlees en vee, 10 tot 12 uur en spreekuur wethouder H. de Boer, on derwijs, sport, culturele zaken, volks gezondheid, gas- en waterleidingsbedrijf, 15 tot 17 uur. BEVERWIJK ZATERDAG 1 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De trots en de hartstocht". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De nachten van Cabiria". W.B. Theater, 20 uur: „Quartez, de dode stad". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond Tavido. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 17. geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10 tot 12 en 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14.30 tot 16.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 en 14 tot 17 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13 en 14 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. "'ONDAG 2 FEBRUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „Het mys terie van de groene handschoen". 16.30, 19 en 21.15 uur: „De trots en de harts tocht". Luxor Theater, 14.15 uur: „Help, ik ben soldaat"; 16, 18.45 en 21.15 uur: „De nachten van Cabiria". W.B. Theater, 14.30 uur: „Ontvoerd uit de harem"; 16.30 en 20 uur: „De wet der onderwereld". werd door de heer Snel afgekeurd. Slechts een bepaalde schroef hoort bij een motor en de vorm van het schip. Met een andere schroef wordt of niet economisch gewerkt of wordt de motor „afgewurgd". Met het kiezen van andere oliesoorten lost men de problemen rond een bepaalde motor niet op, aldus de heer Snel. Preven tief onderhoud voorkomt veel ergernis. Over de verstelbare scheepsschroef is gesproken door de heer H. Klaassen, in genieur en technisch leider bij een schroe- venbedrijf te Drunen. De verstelbare schroef dateert in feite al van ongeveer honderd jaar geleden, toen de schroef voor de zeilvaartuigen met hulp stoommachine ontstond. Wanneer gezeild werd wilde men deze schroef gaarne in vaanstand zetten om de weerstand zoveel mogelijk te verminderen. Het succes van de verstelbare schroef was in die jaren niet groot en een betrouwbare constructie ADVERTENTIE VERKOOP - REPARATIE Grote keus in alle topmerken Betaling in overleg Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Van ouds bekend kwam niet tot stand, omdat men de krach ten op de schroef onderschatte. Thans is de verstelbare schroef een algemeen ver schijnsel. De schroef behoort in geen geval meer tot de uitzonderingen en ook in de visserij, waar netten moeten worden ge sleept, vindt deze schroef veel toepassing. Na het geven van een technische uiteen zetting omtrent de werking van de verstel bare schroef volgde een discussie, die onder meer de vraag opleverde of de verstelbare schroeven niet beter kunnen worden om geven door een raamwerk of iets van dien aard. Zij blijken eerder beschadigd te zijn dan normale schroeven. Ir. Klaassen ant woordde, dat men dan beter een straal- buis rond de verstelbare schroef kan mon teren. En wat de kwetsbaarheid betreft, merkte hij op, dat hem al tal van malen was gevraagd de schroef wat zwakker te construeren. In de avonduren is dr. J. Reuter aan het woord geweest over de nieuwtjes van het visserijcongres te Hamburg. En tot besluit was Jaap Kolkman, hoofd van de afdeling vis van het Voorlichtingsbureau voor de Voedingsraad aan het woord over „Visserij in rijm".'Vanmorgen zou de visserijbijeen komst worden besloten met een bespreking van de Euromarkt door mr. J. S. Bies heuvel. (Thalia). Tot maandag wordt in dit theater vertoond „Hyena's van de gro te weg", een film, die de toeschouwer an derhalf uur vergast op enige spectaculai re knokpartijtjes, ru zies tussen vracht rijders, smokkel en andere wetenswaar digheden, die tot de zelfkant van 't leven gerekend moeten worden. Hoewel er wat vrij wordt omge sprongen met de mo raal in deze rolprent is het verhaal niet van de nodige span ning gespeend. Bo vendien kan men ge nieten van de welge- proportioneerde Dia- hh" Dors, die de „fatale' vróuwvcrlolUt, een rol, die haar als het ware „op het lijf" is._gg?sj)reven. Bij .^■^gt.-jnoq^Tnoe.t mqq maar een aantal ónwaarschijnlijk aan doende situaties op de koop toe nemen. (Thalia) Ge weet het nu zo langza merhand wel. Als Glenn Ford op het wit te doek verschijnt kan men ervan verze kerd zijn, dat er menige klap uitgedeeld zal worden. Zo ook in „The Americano" (maandag tot en met woensdag in dit thea ter). Want ook hier is hij weer de verper soonlijking van manlijke moed en door tastendheid. Dat hij zijn revolver veelvul dig een woordje laat meespreken om bei de bovenvermelde eigenschappen nog te onderstrepen, hoeft eigenlijk geen betoog. En dat is ook wel nodig, als hij naar het zwoele Brazilië tijgt om een aantal stie ren te verkopen aan een Zuid-Amerikaan. Die Zuid-Amerikaan zal de stieren echter nooit meer aanschouwen. Want als Glenn vrolijk zijn eerste stappen op de Brazili aanse bodem zet, blijkt de handelaar al te zijn vermoord. Het leven van een Zuid- Amerikaan is nu eenmaal vaak kort maar hevig. Dat laat Glenn niet op zich zitten. Want al is hij een rauwe jongen, wiens handen ietwat los aan het lijf zitten, hij is een groot voorstander van rechtvaar digheid. En om die rechtvaardigheid op in deze films gebruikelijke wijze te laten zegevieren, schiet hij er lustig op los. Vele overtollige figuranten worden dan ook door zijn moordend lood om zeep gebracht. Tenslotte zwerft alleen de moordenaar van de handelaar nog rond, terwijl Glenn nog enige kogels in petto heeft. Deze ge bruikt hij dan ook om de moordenaar zijn verdiende loon te geven. Dan kan de koelbloedige Glenn zijn aandeel in ver diende lonen in ontvangst nemen. Wat dat is zult ge ongetwijfeld begrijpen: ene lief tallige dame, die zich gaarne door stoere revolverhelden in de armen laat sluiten. (Thalia) Leslie Caron is de lieftallige Gaby", net soldatenmeisje en hoofdrol vertolkster van de gelijknamige film (donderdagavond in een speciale voorstel ling). Men kan het niet ontkennen. Deze rolprent is een poging om op eerlijke wij ze een probleem, dat uit de oorlog kan voortvloeien, te behandelen. Deze poging is gedeeltelijk geslaagd, hoewel de film vaak op de rand van het sentimentele be landt. Gaby is een Frangaise, die tijdens de tweede wereldoorlog naar Londen is uit geweken, waar zij kennis maakt met een Amerikaanse parachutist. Zij worden ver liefd op elkaar en komen tenslotte tot de conclusie, dat zij van elkaar houden. Dan moet haar geliefde naar het front. Hij moet deelnemen aan de invasie. Op zekere dag ontvangt het Franse meisje bericht, dat hij gesneuveld is. Zij is ten einde raad en tracht haar verdriet te compenseren door zich met allerlei geallieerde militai ren af te geven. Haar geliefde blijkt echter toch niet ge dood te zijn. Als hij terugkomt bekent Gaby haar amoureuze ervaringen met andere mannen, maar ook haar verdriet. Tijdens een hevige aanval met V-I's en V-2's komt het allemaal toch nog voor el kaar. Een enigszins pathetische en gefor ceerde „happy-ending". Zondagmiddag verschijnt om drie uur „De wreker uit Mexico" op het doek. 1 -til 1 oowt 1 j -abiiad 19h isb 3go aas qo jb'd bes (Kennemertheater) „De trots en de hartstocht" is een groots opgezet his torisch spektakel naar een boek van de schrijver van avonturenromans bij uitstek, G. S. Forester. De plaats van handeling is het Spanje van ongeveer een anderhal ve eeuw geleden, waar het wemelde van de Fransen, regeringstroepen en rebellen, die elkander voortdurend bevochten. Een reuzenkanon vormt ondermeer de inzet van de strijd. Het reuzenkanon moest over een afstand van 1800 kilometer over het Iberisch schiereiland worden versleept, hetgeen niet een alledaags karwei was. Duizenden mannen en vrouwen hadden hierbij de ondankbare taak om als trek ossen te fungeren, hetgeen de regisseur waarlijk op zeer suggestieve wijze weet uit te beelden. Een vaak spannende film in niet onverdienstelijke kleuren en soms sterk spel. De rolbezetting liegt er dan niet om: Cary Grant, Frank Sinatra en Sophia Loren. Vooral Frank Sinatra bewijst eens te meer, dat hij over dramatische film kwaliteiten beschikt. (Tot en met woens dag in dit theater). Zondagmiddag kan men van een griezelhistorie genieten, die de zenuwen danig op de proef zal stel len. De titel van deze film is „Het mys terie van de groene handschoen." (Luxor) Over „De nachten van Cabi ria" hebben wij reeds geschreven toen de film voor het eerst in Nederland werd uit gebracht. Ze is het hoogtepunt in de snelle carrière van Federico Fellini en een be vestiging van het fenomenale talent van zijn vrouw Giulietta Masina, die men reeds in „La Strada" leerde kennen en die men thans terugziet als de dappere kleine Cabiria, wie alleen maar ramp spoed schijnt voorbeschikt doch aan wier moed om te leven men zich spiegelen kan. Zij beoefent haar „vak" niet zonder in haar hart het verlangen te koesteren naar liefde, echte liefde en misschien nog wel eens een huwelijk, ook al kan ze nauwe lijks geloven aan de verwezenlijking daar van. Eenmaal werd ze reeds teleurge steld. Zelfs haar leven bleek niets waard voor wie net voorzien hadden op haar geld. Maar ze komt haar wanhoop te bo ven. Een ontmoeting met een filmster, die haar uit balorigheid meeneemt en zelfs vriendelijk voor haar is, schenkt haar het vertrouwen in de mensen terug. Ze gelooft zelfs dat ze een ander bestaan kan gaan leiden. De Madonna moet haar helpen. Maar eenmaal de consequenties beseffend van haar voornemen, twijfelt ze aan haar vermpgen er gevolg aan te geven en haar gang in een processie naar de Madonna wordt bijna ridicuul. Toch ontmoet ze een man, die met haar wil trouwen. Hij wekt haar vertrouwen, hij lijkt zo goed en be grijpend. De ontmaskering is verschrikke lijk. Maar ook nu is Cabiria sterker dan haar noodlot. Ze kan lachen door haar tranen heen. Zo verdwijnt ze uit het beeld en uit ons leven. Dat einde is werkelijk grandioos. Het is gedurfd van contrastwerking, het is bijna niet echt meer, maar dat alleen omdat het is beland op het niveau van de hoog ste dichterlijke scheppingskracht. Naar dat moment reikt heel de film. Men gaat houden van deze Cabiria. Men leeft met haar mee, men slaat haar gade met me dedogen, met begrip, met mede-lijden en tenslotte met bewondering. Want zij is een mens, hunkerend naar liefde en nog veel meer ernaar hunkerend om zelf lief de te geven. Dat maakt Fellini zichtbaar ifty '<J. i s< V Kennemer Lantaarn Met het oog op het komende voorjaar en zo nu en dan zou een mens er inderdaad weer een weinig op gaan ver trouwen, wanneer de zon de mist een moment verdrijft ik zeg met het oog op de nieuwe lente heb ik wellicht wat voor u. De Velser Jeugdcentrale gaat namelijk uit gewone mannetjes zoals u en ik „kader" maken. Het recept weet ik niet precies, maar de werkwijze is ongeveer als volgt: Men neme, als het kan enige, mannetjes. Enige voor Spel en Sport, enige voor Toneel-improvisatie en een aantal voor „Handenarbeid". Wanneer men een „kaderlid" voor Spel en Sport wil heb ben, vatte men de cursisten zes keer bij de oren, ontfut- sele hem zeven Hollandse guldens en n a zes dinsdag avonden is er een jeugd- sportleider ontstaan, die niet alleen van wanten, maar ook van tafeltennis, estafettes en intelligentiespelen weet. Moet het Toneelimprovi satie worden, welaan, dan zijn daar vijf avonden voor en vijf guldens voor nodig, waarin het zelfverzonnen to neel aan de orde komt. Ge kunt er om lachen, maar kinders zijn er dol op. Her innert u slechts de wilde verkleedpartijen op Oma's zolder en de verscheurende roversverhalen, die in tra- vesti werden opgevoerd, waarbij het engelachtige meisje op dezelfde zolder uit handen van de ruige boeven werd bevrijd. Het lekento- neel is er in feite een ver volg op. Gaat de belangstelling evenwel uit naar „Handen arbeid", dan zijn daar elf cursusavonden voor nodig, ten bedrage van 15,en daarna kan de cursist als hij een beetje zijn best doet, boetseren als de beste, touwwerken als een andere beste en omgaan met raffia en papier maché als had hij nimmer anders gedaan. Om van pitriet en linoleum nog maar te zwijgen. Dit ziet er allemaal wel aantrekkelijk uit, naar mijn smaak en ook buiten staanders zijn van harte welkom. Alleen moeten ze opschieten met aanmelden, want het is zo goedkoop al lemaal, dat het wel eens storm kon lopen. Want het „knutselen" zowel met de handen als met de geest neemt in deze drukbezette tijden gelukkig weer hand over hand toe en als men het via deze cursussen kent, kan men het uitdragen. Dat is altijd een mooi ding. Iets uitdragen. De jonge Ko, die in het laatste oorlogsjaar 1918 bij Van Gelder binnenstapte, heeft toen nimmer kunnen bevroeden, dat hij nog eens de last en de vreugde van veertig werkens- jaren zou gaan dragen. Het ving aan by de PM 3 en het is nu het bedrijf slaboratorium geworden een weg, die gemarkeerd werd door de positie van bobineurshulp maar bovenal door een sterke sociale aandacht, die hem dan ook in het Centraal Sociaal Fonds deed belanden en een jaar of zes terug in de Sociale Voorzieningskas en de R.K. fabrieks- arbeidersbond „St. Willibrordus". O. land van mist, mest en modder, om met De Genestet mee te mopperen wat hebt gjj toch domme zonen. Zo nen, die door die mist blijven rijden met kleine lampepit jes cn daardoor zichzelve maar vooral anderen in het ongeluk kunnen storten. Waarom nou toch? Mijn goede ridder van Lithoyen van de Maaskant, als altoos bereid om in bressen te springen als er gesprongen moet worden, stuurde mij enige tijd terug voor de Indonesische repra- trianten 5,Thans doet hij mij in ferme taal kond van het feit, dat hij er niets van heeft gezien, maar ik doe zijne edelheid opmerken, dat de f 5,gestort is, onder „N.N." op postgiro 777. Welk nummer ik u allen gaarne aanbeveel. En omdat hij praeses is van het jubileumfonds van de papierfabriek, zal me neer J. Buntsma zichzelve moeten toespreken, want zulks gebeurt anders ook al tijd bij jubilarissen. Tja, meneer J. Buntsma is dinsdag 4 februari veertig jaar bij het bedrijf en hij zal wel denken „waar blijven die jaren". Waar zijn de jaren gebleven, dat hij als zeventienjarige Kootje twaalf uur op twaalf uur af stond, later de achturendag mee hielp veroveren en daarna de verschillende ma chines langswandelde. Aan de Heemskerkerweg 4 te Beverwijk zal het dinsdag wel een klap geven. Want Ko Buntsma heeft een hoop vrienden. Het moge waar zijn, dat wij ons tezamen verbaasd hebben over het voortbe staan van vele kuilen in we gen rond Velsen op Water staatsverantwoording ge zegd dient te worden, dat de vorst nog niet haar biezen had gepakt, of grote stoom walsen rolden al over het deerlijk uitgebeten en door kloofde wegdek van de Wes telijke tunneltoevoegweg, waar dank zij deze vlijt slechts één dag later een glad dekje in de plaats was gekomen van een maan landschap. Dat is dan óók weer waar. :!l>|i9f!!!M>:iMi!!>!l(!lllll!|[|!IIIIIIIIHill!l||l!lllllllil!ili:iiilllli:illllll!lilillillll!llllllllll!llllll!!:illl!lllllllllllllllll!illllllllllllllllllllllllll|lllllilllllllillllllllllllllllllll||lll|||ill|l Met de machtiging van een bijna voltallige vergadering van onderwijzers, school hoofden en allen, die min of meer met het onderwijs in de gemeente Velsen te maken hebben, om een plan op te stellen voor een commissie, welke tot taak zal hebben de bestudering van de problemen rond de overgang der kinderen van het lager onderwijs naar het middelbaar onderwijs, in de zak, besloot de gemeentelijke wet houder van onderwijs; de heer' H: dë Boer de-„onderwijsbij eenkomst" in een der lokalen van de Huishoudschool. Het tweemanschap, bestaande uit de heren H. de Boer en1 de gemeentelijke inspecteur van het' ofidërwijs de heer J. Algera was er deze avond volkomen in geslaagd de ernst van het probleem op duidelijke wijze onder de aandacht te brengen en de aanwezigen van de moeilijkheden van deze zaak te doordringen; zodat spontaan en zonder enige tegenwerking van de vergadering dit besluit tot stand kon komen. In een referaat waarmee onbevooroor deeld en duidelijk de vinger bij de wonde plekken werd gelegd, gaf de heer Algera een overzicht van de ontwikkeling der se lectiemethoden. Het recente besluit van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om het toelatingsexamen een andere vorm te geven vindt allerwege bijval omdat alle partijen, te weten de opnemende school, de afleverende school, de ouders en de kinde ren, ontevreden waren. De klachten zijn le gio en de heer Algera vatte ze samen in het schrijven van een middelbare school dat zegt: Volgens de Kerstrapporten moet de helft blijven zitten, de huidige toestand is eigenlijk ontstellend en een voortdurende achteruitgang is duidelijk te onderkennen. Klachten De klachten van de Lagere School in het gestelde van de minister: Het toelatings examen tot het v.h.m.o. belemmert de la gere school in haar ontplooiing en in haar streven naar een natuurlijke differentiatie, zodat het kan voorkomen dat een school na de derde klas, in sommige gevallen al na de tweede klas, gaat schiften. De heer Algera gaf hiervan frappante voorbeelden door gedeelten voor te lezen uit opstellen die kinderen uit de eerste klas van de H.B.S. maakten op het onder werp: „Hoe ik mij voorbereidde op het toe latingsexamen". In de loop van zijn betoog beschouwde de heer Algera drie aspecten van het se lectieprobleem, namelijk het pedagogische, het sociologische en het psychologische aspect. Over het eerste zei hij onder meer dat de functie van het onderwijs, dus van iedere school, een pedagogische is, zodat de school te allen tijde het recht heeft om zich te verzetten tegen eisen, van buiten af opgelegd, als deze haar opvoedende functie in gevaar zou brengen. De moeilijkheden bij de selectie komen zijns inziens voort uit het feit dat het se- lectieprobleeem te veel wordt bezien als een aanleg-kwestie. Wij vergeten meestal, zei hij, dat be gaafdheid niet van tevoren maar pas ach- en dat ook lezen wij van het gezicht van Giulietta Masina, Pierrot en Paljas, Clown en Harlekijn, hartveroverend en ontroe rend. Tot woensdag draait deze film in dit theater. Zondagmiddag draait „Help, ik ben soldaat!" met de vrouwelijke komiek Judy Canova. (W. B. theater) De traditionele kruit damp blijft zich ook deze week vermen gen met de sigarettenrook in dit theater. „De dode stad," die zaterdagavond op het doek komt, blijkt lang niet zo doods te zijn als de titel van deze rolprent doet ver moeden. Integendeel. Indianen staan op het punt om het bijkans verlaten stadje aan te vallen, juist op het ogenblik, dat vier bandieten en een lieftallig meisje er hun intrek willen nemen. Een van deze snoodaards wil zijn leven beteren en zet datzelfde leven in om 't bekoorlijke meis je te redden. teraf is te constateren en dat hierbij ook sociale factoren een rol spelen. Het gees telijke n emotionele klimaat van een school is er vaak aansprakelijk voor dat sluimerende mogelijkheden in het ene kind wel en in het andere niet worden gewekt. Bemiddeling De kwestie van de sociologische gezichts hoek uit beschouwend verklaarde de heer Algera dat de school in zekere zin een be middelaar is tussen het verleden en het heden omdat zij aan de ene kant de taak heeft de culturele erfenis te bewaren en aan de andere kant zich de taak ziet op gelegd de jonge mens voor te bereiden en te bekwamen voor een leven in een zeer gecompliceerde samenleving, die steeds zwaardere eisen stelt aan elk individu t.a.v. aanpassing en verantwoordelijkheid, zodat met het voortschreiaen der ontwikkeling op allerlei gebied het leerplan steeds ver anderingen dient te ondergaan. Vervolgens besprak de heer Algera in chronologische volgorde de ontwikkeling der pedagogiek vanaf de inwerkingtreding van de wet op het lager onderwijs in 1806 tot op heden. Middelen Hij vatte zijn mening aldus samen: Examens, adviezen en tests kunnen alle middelen zijn om het oordeel over het kind te helpen bepalen, doch zij kunnen niet als afdoend worden beschouwd, omdat zij een factor buiten beschouwing laten namelijk die van de reponsie van deze school op dit kind. In 1879 houdt dr. Victus Bruinsma een lezing over het onderwerp „Zouden ter be oordeling van de geschiktheid van de leer lingen der lagere scholen, om tot de H.B.S. te worden toegelaten, geen betere middelen te vinden zijn dan de huidige toelatings examens? Na de nadelen van een toela tingsexamen te hebben opgesomd, stelt hij drie wegen voor. Ten eerste door de onderwijzers te laten beslissen, ten tweede door de leraren te laten beslissen en ten derde door het oor deel afhankelijk te stellen van het gemeen schappelijk overleg. Na heel wat verwikkelingen komt in 1920 het Koninklijk Besluit dat het kind dat op de lagere school de voorgeschreven minimumcijfers behaalde, vrijstelde van het examen. Het aantal zittenblijvers nam toe, zodat in 1928 opnieuw door een Ko ninklijk Besluit de examens weder werden ingevoerd. Ook nu waren de klachten legio zoals uit een drietal rapporten blijkt: Het m.o. past zich te weinig aan bij de individualiteit van de leerling, het aantal leraren in de eerste klassen is te groot, de leraren zjjn niet bekend met de onderwijs methoden der lagere school en een pedago gische vorming der leraren wordt noodza kelijk geacht. Adviezen Ook de meningen over de adviezen die de Lagere school over het kind uitbrengt lopen zeer uiteen. De statistiek leert dat van de leerlingen die geen succesvolle loopbaan hadden, ruim *^0% een gunstig advies hadden en slaagden voor het toe latingsexamen. ADVERTENTIE zonder prijsverhoging Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Uit Hamburg kwam in 1928 een vinding overwaaien om tot een „juiste" selectie te komen. In een zogenaamde proefklas dienen de aspirant leerlingen gedurende enkele weken, voor enige uren per dag en gecoached door de eigen leraars onderwor pen te worden aan de elementaire gewoon ten en hoedanigheden van de nieuwe School en haar omgeving zodat kan worden nagegaan of de leerling over voldoende zelfstandigheid, verantwoordelijkheidsge voel en initiatief beschikt om de school te kunnen volgen. Doch ook tegen deze methode waren zo veel bezwaren aan te voeren dat het als onvoldoende selectiemiddel bestempeld dient te worden, aldus de heer Algera. Persoonlijk ben ik van mening, vervolg de hij, dat er twee grote onvolkomenheden in het V.H.M.O. aan te wijzen zijn, name lijk het uniforme eindexamen, waar slechts twee mogelijkheden zijn (alles of niets) en het starre klassieke systeem. Om te komen tot een voorlopige oplossing, gegeven de huidige omstandigheden, deed de heer Algera de vergadering enige be langrijke suggesties aan de hand. Ten eerste: het advies van het hoofd der school zou hij zeker willen inwinnen. Ten tweede: de afleverende school zal moeten overgaan tot een verantwoord gedifferen tieerd onderwerp, hetgeen inhoudt dat in de middel- en eindklassen op verschillend niveau gewerkt zal moeten worden. Ten derde: aan het eind van de lagere school dient een schooleindexamen te ko men in eigen vertrouwde kring. Ten vierde: er behoort te zijn een per manente aansluitingscommissie. Ten vijfde: de middelbare school zal, meer dan tot nu toe het geval is, kennis moeten nemen van de lagere school en om gekeerd. Ten zesde: voor twijfelgevallen richte men een proefklasse in. ADVERTENTIE van 26 uur n m. geeft een deskundige van de AUDI UM - fabrieken van de nieuwste type 800 in 3 uitvoeringen type 1000 in 3 uitvoeringen het nieuwste toestel snoeren (HULPOOR) zonder Tevens bestaat er gelegenheid ge bruik te maken van de service van deze AUDIUM-deskundige. Heeft u moeilijkheden met uw hoor- toestel, onverschillig welk merk, komt u eens praten bij Gouda - Zwijndrecht - IJmulden In IJMUIDEN gevestigd: v.h. DE JONGS SPECIAAL OPTIEK Kennemerlaan 92 Tel. 5072

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7