Egypte en Syrië verenigd; Jemen zoekt aansluiting Voor verdere Benelux-ontwikkeling wordt monetaire unie wenselijk geacht „Blue Jacket" ging op Schiphol door de knieën heen Hartelijk welkom voor Prinses in vlaggend Willemstad Ook Masjumi-voorzitter hekelt „het regime van Sukarno" Jordanië wil tegenfederatie met Irak en Saoedi-Arabië CPraatótoel MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 Dr. Fuchs nog maar 320 km van depot 700 af Landen van het Warschau pact achter plan-Rapacki Nehroe tegen topconferentie van neutralen Rode troepenconcentraties in en om Roemenië? Nu het unieverdrag is ondertekend: Vliegtuigbotsing boven Los Angeles; 48 doden „Gelijke rechten" voor de Oostduitse vrouwen Radenverkiezingen in Polen Amerikaans lijntoestel werd ernstig beschadigd; passagiers kregen geen letsel Britse gouverneur onthult: Nieuwe terreurplannen der EOKA op Cyprus i 0p de Spaak met lege handen terug uit Bonn Duitsers weigeren elke bij drage in Britse le gerings- kosten O CAïRO (UP, Reuter, AFP) President Nasser van Egypte en president Koewatli van Syrië hebben zaterdagmiddag te Cairo de documenten getekend, waarbU de ver eniging van hun beide staten tot een fede rale republiek bezegeld wordt. Binnen dertig dagen zal er in de twee landen een volksstemming worden gehouden over de vraag, hoe de twee-eenheid gefundeerd zal worden en wie haar president wordt. Nasser is vrijwel zeker van zijn verkiezing als president. Cairo zal zo goed als zeker de hoofdstad van de nieuwe statenbond worden en het kabinet van Nasser zal waarschijnlijk tegenover elke drie Egyptenaren een Syriër bevatten. Het parlement zal slechts be perkte bevoegdheden bezitten naar het huidige Egyptische voorbeeld. Inmiddels is bekendgemaakt, dat de kroonprins en premier van Jemen, Moham- med-el-Badr, in Cairo is aangekomen om over aansluiting van zjjn land bij de Egyp- tisch-Syrische unie te onderhandelen. (Je men heeft een bevolking van vijf miljoen zielen, Egypte 23 miljoen en Syrië 4 mil joen. De overige Arabische staten samen 25 miljoen). De nieuwe Arabische unie, zo wordt in de proclamatie gezegd, staat open voor alle andere Arabische landen, maar veel animo tonen deze anderen nog niet. Integendeel: in Amman verluidt, dat koning Hoessein van Jordanië de vorsten van Irak en Sa oedi-Arabië heeft laten polsen over de vorming van een concurrente Arabische staten-federatie van deze drie landen. Wat koning Feisal van Irak en koning Saoed van Saoedi-Arabië hierop geantwoord hebben, is niet bekendgemaakt. Hoessein vreest, dat Jordanië door de nieuwe Egyp tisch-Syrische unie bedreigd zal worden ais zijn regering vasthoudt aan een samen gaan met het westen. Ook in Ankara is men niet erg gerust op de bedoelingen van Nasser. Enerzijds hoopt men hier dat hij als het aangewezen hoofd van de nieuwe unie een kalmerende in vloed zal kunnen uitoefenen op Syrië, maar aan de andere kant houdt men er rekening mee dat de eenheidsdrang zich zal kunnen uiten in het opnemen van andere Arabi sche landen in de jonge federatie. Men houdt er rekening mee dat het pact van Bagdad in dit geval „gereed moet zijn om, wanneer daaraan behoefte zou bestaan, in te grijpen". Uit de veronderstelling dat Nasser zijn politiek van „positieve neutra liteit" wil toepassen, put men de hoop, dat de uniestaat geen prooi zal worden voor Moskou. In Ankara verluidt voorts, dat tijdens het bezoek dat de Turkse president deze week aan Libië brengt, een vriendschaps verdrag tussen deze beide landen getekend zal worden. nieuwe federatie in een veel krachtiger po sitie zal zijn in het Arabisch geschil met Israel, dat nu tussen de Syrisch-Egyptische „tang" zit. Washington gereserveerd (Reuter) Het State Department in Washington heeft in een korte verklaring over de unie tussen Egypte en Syrië ge zegd dat er kennelijk nog een aantal maat regelen uitgevoerd moeten worden voordat de unie tussen beide landen voltooid is en dat het dus voorbarig is om nu al „defini tief commentaar" te leveren. „Washington is overigens voorstander van meer eenheid in de Arabische wereld, op voorwaarde dat de volken in kwestie deze eenheid zelf wensen", aldus de verklaring. Israel: geen zorgen Een hoge Israëlische functionaris is van mening, dat Jordanië nu snel moet kiezen tussen toegeven aan Nassers druk of een unie met Irak sluiten. In officiële kringen in Tel Aviv beschouwt men de proclamatie van Caïro als „goeddeels propaganda". Mi litaire deskundigen in Israel maken zich geen zorgen over de samenvoeging van de legers van Egypte en Syrië. Londen: afwachten Een woordvoerder van het Britse Foreign Office heeft naar aanleiding van de be richten dat ook Jemen zich bij de nieuwe uni^wil aansluiten verklaard: „Er zijn zo- CHRISTCHURCH (UP) Dr. Vivian Fuchs heeft zondag radiografisch gemeld, dat zijn expeditie op het ogenblik nog 320 km verwijderd is van depot 700, een door de expeditie van Sir Edmund Hillary aan gevuld steundepot op de weg naar de ba sis van Scott. Goed weer en een harde sneeuwlaag hadden dr. Fuchs in staat gesteld vrijdag 115 km af te leggen. Zuidpool-luchtljjn? CHRISTCHURCH (Reuter) Schout bij-nacht George Dufek, de leider van de Amerikaanse zuidpoolexpeditie, heeft zon dag in Christchurch verklaard, dat een luchtverbinding tussen Australië en Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika over de zuidpool mogelijk is als men verder gaat met de uitvoering van plannen tot de aan leg van een ijsvrij vliegveld te Marble Point in het zuidpoolgebied. Door gebruik making van dit vliegveld zou de vlieg route van Australië en Nieuw-Zeeland naar Zuid-Amerika met twee derden kun nen worden bekort. De aanleg van een grote ijsvrije lucht haven te Marble Point zou naar schatting zes jaar vergen. De huidige startbaan te Marble Point is door technici van de Amerikaanse marine gemaakt. Radio-Moskou meldt, dat het Poolse plan-Rapacki om Polen, Tsjechoslowakije en Oost- en West-Duitsland vrij te houden van atoomwapens, door alle acht leden van het pact van Warschau is goedge keurd. Het Poolse plan zou bijdragen tot de oplossing van andere vraagstukken, zo als de vermindering van de buitenlandse troepen en de conventionale bewapening in de voorgestelde zone. De betrokken re geringen zijn bereid te praten over een afdoend controlestelsel in de voorgestelde „atoomvrije" zone. (Reuter). veel onbetrouwbare berichten de laatste dagen uit Caïro gekomen, dat wij niet van plan zijn, ons erg druk te maken over dit bericht. Er is een zekere mate van samen werking geweest tussen Egypte en Jemen, maar wij geven er de voorkeur aan, geen commentaar te leveren, totdat wij bijzon derheden weten". Bommen op Jemen? De Jemenitische legatie in Bonn heeft overigens in een verklaring gezegd, dat En gelse bommenwerpers de Jemenitische stad Kataba hebben aangevallen. „Talrijke regeringsbureaus werden ver woest en verscheidene functionarissen en burgers gedood", aldus de woordvoerder. Times: Interne kwestie Onze Londense correspondent seint ons dat ook de Londense dagbladen zeer voor zichtig zijn in hun commentaar op de afge kondigde staatkundige eenheid tussen Egypte en Syrië. De „Times" merkt op, dat dit „een inwendig Arabisch probleem" is. „Zowel Rusland als het westen zijn bij dit huwelijk slechts toeschouwers. Geen van beiden heeft het bevorderd. Indien enig politiek motief de unie heeft verhaast, dan kan deze worden gezien als een bevesti ging van Arabische onafhankelijkheid. Er was een groeiende vrees in Syrië over een te nauwe band met Rusland. De Bath- partij, welke zichzelf altijd als pan-Ara bisch heeft beschouwd, is zich bewust van het communistische gevaar. Met Nasser is dit eveneens het geval en hoewel hij eerst aarzelend tegenover het plan stond, heeft hij onlangs er zijn actieve steun aan ver leend. In Syrië schijnen de communisten verdeeld. Zij steunen de Arabische eenheid, maar voelen minder voor samengaan met Egypte, waar communisten achter slot en grendel zitten. De unie zal daarom volgens de Times een sterilisatie van de Syrische politiek betekenen en het aan de macht blijven van de tegenwoordige nationalisti sche elementen, die Nasser's zienswijze delen. Een spoedige ontbinding van de unie kan daarom niet worden verwacht, tenzij er een regeringswijziging in een van de beide landen komt. LONDEN (AFP) In een vraaggesprek met een verslaggever van het Britse zon dagsblad „Reynold News" heeft pre mier Nehroe van India het denkbeeld van een topconferentie van kleine, tot geen en kel blok behorende landen, dat afkomstig is van president Tito van Joegoslavië, ver worpen. Nehroe verklaarde dat de vertegenwoor digers van de V.S. en de Sovjet-Unie bij een moeten komen en dat men op een con ferentie van neutrale landen slechts be kende opvattingen opnieuw naar voren kan brengen. LONDEN (AFP) De „Sunday Ex press" meldt dat uit in Londen ontvangen „geheime berichten" is gebleken, dat de Russen, vrezend dat het in Roemenië tot een soortgelijke opstand zal komen als in Hongarije, opdracht hebben gegeven tot belangrijke troepenverplaatsingen in Roemenië en aan de grenzen van dit land. De vrees van de Russen zou ontstaan zijn door het verzet van de Roemeense boeren tegen een strengere toepassing van het systeem van de collectieve boerderij en. Prinses Beatrix is zondagmiddag pre cies volgens het tijdschema op het vlieg veld van Willemstad op Curacao aangeko men. Om even over vier uur plaatselijke tijd stapte zij, terwijl het muziekkorps van de Koninklijke Marine het Wilhelmus speelde, uit het vliegtuig, de „Prinses Margriet", zij werd verwelkomd door gou verneur Speekenbrink, premier Jonckheer en gezaghebber Gorsira. Kort tevoren waren enige vliegtuigen van de marineluchtvaartdienst opgestegen om de „Prinses Margriet", waarmee de Prinses van Paramaribo naar Willemstad vloog, tegemoet te vliegen. Even later ver scheen een zilverkleurig stipje aan de diep-blauwe Caraïbische hemel. Even la ter was het toestel geland en verscheen prinses Beatrix slank, glimlachend boven aan de trap. Een kort commando klonk, de erewacht der mariniers stond stram en daarna weer klonk het Wilhelmus. Toen de laatste klan ken waren verstomd kwam de Prinses met kwieke stap het trapje af. Met gou verneur Speekenbrink, eerste minister Jonckheer, de commandant der marine in de Antillen, commandeur Goossens en met gezaghebber Gorsira wisselde zij een hartelijjke handdruk en toen volgde de in spectie van de erewacht van mariniers in hun witte uniformen. Daarna trad een klein meisje naar vo ren om de Prinses bloemen aan te bieden, het eerste bewijs van vriendschap en trouw van dit kleine eiland, dat toch een essentieel onderdeel van ons koninkrijk vormt. (Van onze correspondent in Brussel) Naar aanleiding van de ondertekening in Den Haag van het Benelux Unieverdrag is men te Brussel van oordeel, dat de nogal verspreide mening als zou Benelux nu aan zijn eindpunt zijn gekomen, moet worden tegengesproken. Na de goedkeuring van het verdrag en van de overgangsovereen komst door de drie parlementen, moeten de Benelux-instellingen direct aan het werk gaan om een nieuwe fase van de Benelux te bestuderen. In de eerste plaats is het een feit, dat de Unie nog lang niet voltooid is. Zij bestaat inderdaad in vele opzichten slechts op papier, daar overgangsmaatrege len de werkelijke betekenis en mogelijke invloed van heel wat bepalingen van het verdrag neutraliseren of zelfs ongedaan maken. Zo is bijvoorbeeld in het verdrag een artikel opgenomen in verband met het vrij kapitaalverkeer in de Beneluxlanden, wat meebrengt dat de staten en particulie ren op elkanders kapitaalmarkt leningen mogen emitteren. Maar sedert meer dan een jaar kan de Belgische staat geen le ningen meer plaatsen ter beurze van Am sterdam. Er is namelijk een ontsnap pingsclausule, die voorziet dat die emis sies onder de controle kunnen worden ge steld van de centrale bank, en de Neder- landsche Bank heeft hiervan gebruik ge maakt om de Belgische emissies in Neder land te verbieden. Er is hiervoor dat geven ook de Belgen toe een gegronde reden aanwezig, namelijk de zeer grote ka- pitaalschaarste in Nederland zelf. Tussen België en Luxemburg bestaat er echter se dert een kwart eeuw een monetaire unie, en ondanks spanningen op de wederzijdse kapitaalmarkten heeft men nooit tot een beperking van het kapitaalverkeer behoe- van de besluiten. Een komende etappe van de Benelux zou dus een monetaire unie kunnen zijn! Hiervoor moet de Economi sche Unie eerst van stapel lopen en een tijdlang van kracht zijn. Het is echter een feit dat een monetaire unie tussen de drie landen aan Benelux een zeer grote voorsprong zou geven op de Europese Economische Gemeenschap en Euratom. Benelux als monetaire unie zou een nog veel hechtere eenheid worden dan thans het geval is met een nog vrij on effen economische unie, waar nog talrijke beschermingsclausules (men denke aan de landbouw) gedurende vijf tot zeven jaren van kracht zullen blijven. Op het ogenblik, aldus Belgische mone taire experts, is het zo, dat de frank en de gulden beide gezonde en internationaal LOS ANGELES (UP) Een viermotorig transportvliegtuig met 41 personen aan boord en een marine-bommenwerper zijn zaterdagnacht boven een buitenwijk van Los Angeles tegen elkaar opgevlogen. Na een hevige explosie vielen er over een groot gebied brandende wrakstukken op huizen en andere gebouwen. Op vele plaat sen ontstond brand. Ten minste 48 perso nen verloren het leven bjj dit ongeluk, onder wie de bewoonster van een huis. dat door een groot wrakstuk getroffen werd. De „Neptune"-bommenwerpër störtte neer op enkele kilometers van de plaats waar de „Skymaster" neerkwam, op een zandig terrein naast een grote verkeersweg. Twee bemanningsleden werden uit het toe stel geworpen, een klom er op eigen kracht uit, een vierde werd door de brandweer gered. Vier anderen zaten in de vernielde romp opgesloten. Wrakstukken van de „Skymaster" kwa men neer op het politiebureau dichtbij, waar een brand ontstond, die twaalf po- litie-auto's verteerde. aanvaarde valuta zijn. Onderling zijn de gulden en de frank convertibel, daar het handelsverkeer voor 97 percent is gelibe raliseerd, en iedere Belg de nodige guldens krijgt om bedrijven in Nederland op te richten, en iedere Nederlander franken om in België zaken te doen of te investeren. De overschotten op de Belgische-Neder- landse betalingsbalans worden gefinan cierd in de Europese Betalings Unie. Zou die betalingsunie verdwijnen wat zeer onwaarschijnlijk wordt geacht dan zou den beide landen natuurlijk samen het ri sico moeten aanvaarden, dat zij ten op zichte van derde landen een gemeenschap pelijke monetaire politiek voeren. Maar dat risico is niet zeer groot. Uiteindelijk moeten zowel Nederland als België-Luxem- burg er steeds rekening mee houden, dat zij een gezonde monetaire politiek dienen te voeren. Beide landen zijn immers voor meer dan 40 percent van hun nationale produktie van de wereldmarkt afhankelijk. De idee van een monetaire Benelux Unie is reeds ter sprake gebracht in de Inter parlementaire Raad van Advies. De com missie voor algemene zaken van de raad was de idee van een dergelijke unie gun stig gezind. Vervolgens begon de rit naar het gou vernementshuis. Overal stonden juichende mensen en wapperden vele vlaggen. Op het gouvernementsplein waren zoveel mensen samengestroomd dat de auto's slechts stapvoets konden passeren. Het „Leve de Prinses" was niet van de lucht. Vóór het paleis van de gouverneur werd prinses Beatrix begroet door haar gast vrouwen, mevrouw Speekenbrink, me vrouw Jonckheer en mevrouw Gorsira. Gezamenlijk ging men door de poort het paleis binnen en enkele ogenblikken later verscheen de Prinses met de gouverneur, de eerste minister en de leden van het gevolg op het bordes van het paleis. Het gejuich zwol aan tot een ovatie en vrien delijk wuivend en groetend dankte de Prin ses voor deze hulde. Toen trad zij terug het paleis in om na de vermoeiende intocht en de eveneens vermoeiende vliegtocht wat te rusten. BERLIJN (UP). - Oost-Duitslands vrou welijke minister van Justitie, Frau Hilde Benjamin (alias „Rode Hilde"), heeft haar seksegenoten in de „Duitse Democratische Republiek" te verstaan gegeven, dat zij meer gelijke rechten zullen krijgen. Deze beleidsvrouwe, een weduwe, ge noot tot nog toe een kwade faam als kei hard communiste en wreekster van alle pogingen om iets anders te doen dan de Volkspolizei wilde. Maar sinds zij zich dezer dagen de zaak van de vrouwen emancipatie heeft aangetrokken, beginnen de vrouwen in Oost-Duitsland werkelijk bang voor haar te worden. „Gelijke rechten voor de vrouw" is een leuze die in de praktijk harde vrouwen arbeid op het platteland en in de fabrie ken betekent, en nu ook een nieuwe wet geving voor het gezin. Zondag kondigde Hilde Benjamin tijdens een uiteenzetting voor vrouwelijke „agit props" in Oostberlijn aan dat een man die zijn vrouw niet wil laten werken, een huistiran is. En vrouwen die denken dat gebrek aan technische kennis een hinder paal is, dienen zich te realiseren dat zij haar mannen gerust „enige tijd" alleen kunnen laten om een technische opleiding te volgen. Een gescheiden vrouw zal in de toe komst niet op alimentatie hoeven reke nen, want zulke donaties „stellen een grens aan de actieve deelname van de man in de opbouw van het socialisme", zei Frau Benjamin. Trouwens: „slechts 18,3 percent van de vrouwen met kinderen werkt thans. Dit is te weinig". De nieuwe wet, die nu nog in bewerking is, zal de werkende gehuwde vrouw ver plichten, de helft van de huishoudkosten uit haar eigen inkomsten te betalen. DJAKARTA (ANP) De voorzitter van de islamitische party „Masjumi", Moham mad Natsir, heeft maandag het „regime van president Sukarno" ervan beschuldigd te streven naar het „afsneden van de ban den met de Westerse democratieën en het gebruiken van de economische ontredde ring in het land als argument om zich aan te sluiten by het Russische blok". Natsir deed deze beschuldiging in een artikel, in het te Palembang verschijnende dagblad „Batanghari Sembilan", dat werd overge nomen door het orgaan van de Masjumi „Abadi" in Djakarta. Hij verklaarde daarin, dat het duidelijk was, dat het ge schil over Nieuw-Guinea slechts een springplank was, die door het „Sukarno- regime" wordt gebruikt voor een ander, groter plan. Natsir vertrok veertien dagen geleden naar Sumatra. Zijn aanhoudend verblijf daar werd de vorige week besproken door hét bestuur van de anti-communistische Masjumi. Natsir volgde een andere leiden de figuur van de Masjumi, Sjafruddin Prawiranegara, die in hetzelfde Palem- WARSCHAU (Reuter). - Zondag zijn in Polen verkiezingen voor plaatselijke raden gehouden, waarbij 18.000.000 kiezers in dé gelegenheid waren, hun stem uit te bren gen op een 300.000 kandidaten voor 205.101 zetels in plaatselijke raden in provincies, districten, steden en dorpen. Er was overal maar één lijst van kan didaten. De kiezers konden echter, anders dan bij de in 1954 gehouden verkiezingen, de namen van kandidaten doorstrepen. Het was mogelijk in stemhokjes te stem men, doch hiervan werd, althans in War schau, slechts spaarzaam gebruik ge maakt. Enkele minuten voordat prinses Beatrix zaterdagmiddag van Schiphol naar de West vertrok is een lijntoestel van de Pan American Airways uit New York op de hoofdlandingsbaan door de wielen gezakt. Het was een DC 7 c, de superclipper „Blue Jacket", die uit New York via Londen naar Schiphol kwam en bestuurd werd door de Amerikaanse vlieger Reedy. De drie wielen van het landingsgestel raakten de baan normaal, doch onmiddel lijk daarop- klapte het landingsgestel on der de vleugels in, zodat de machine, die toen nog een snelheid van ongeveer 170 km per uur had, met de romp over de lan dingsbaan nog honderden meters door schoof. Mede doordat de gezagvoerder di rect de gehele elektrische installatie stroomloos had gemaakt, kwam het toe stel tot stilstand zonder dat brand uitbrak. De romp was echter op enige plaatsen gescheurd en de bladen van de propellers afgebroken of verbogen. De elf passagiers kregen geen letsel. Daar men op de verkeerstoren wegens de mist de landingsbanen niet kon zien, werd aanvankelijk aangenomen, dat de machine normaal was geland. Daar de gezagvoerder de stroom had uitgescha keld, was er ook geen radioverbinding meer met de verkeerstoren. Maar toch werd het ongeluk vrijwel onmiddellijk ge meld en wel door twee baanwaarnemers van de meteorologische dienst op Schip nol. Zij waren de enige twee ooggetuigen en konden onmiddellijk de toren waar schuwen aangezien zij draagbare radio zendertjes hadden. Onopgemerkt Zonder dat de Koningin, die met de prinsessen Margriet en Marijke prinses Beatrix uitgeleide deed, of ook maar iemand anders het bemerkte, reed met een een brandweerwagen naar de lan dingsbaan. De 11 passagiers werden door een bus opgehaald en terstond werden on der de vier beschadigde motoren grote hopen zaagsel gegooid om de uitstromen de olie op te vangen. Zo onopvallend mogelijk werd de direc teur van de luchthaven, de heer U. F. M. Dellaert, die zich bij de Koningin bevond, op de hoogte gesteld. Aan het verzoek on middellijk naar zijn kantoor te gaan om maatregelen te treffen (de hoofdbaan van Schiphol was door de verongelukte ma chine geblokkeerd) gaf hij gevolg, zodat hij niet aanwezig was bij het vertrek van de „Pegasus", waarmede prinses Beatrix tien minuten later vertrok. De machine moest voor het opstijgen noodgedwongen van een andere baan gebruik maken. De gezagvoerder van het Amerikaanse toestel verklaarde onmiddellijk na het on geluk, dat de landing, totdat de machine de baan raakte, volkomen normaal was verlopen. De veronderstelling, dat het toestel veel te hard op de baan gesmakt zou zijn en door het landingsgestel was gezakt, zou ongegrond zijn. Een andere mogelijk zou zijn, dat er iets aan het landingsgestel heeft geman keerd en dat het vóór de landing niet vol komen naar buiten is uitgeklapt. Door het gewicht van het toestel zouden de wielen onder de vleugels dan bij de landing weer naar binnen zijn gedrukt. NICOSIA (Reuter) De Britse gouver neur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft zondagavond in een radiotoespraak ge waarschuwd voor de gevolgen van een eventueel hernieuwd optreden van de „Eoka" de verzetsorganisatie der Griekse Cyprioten. Sir Hugh verklaarde dat er in lichtingen zijn ontvangen, die wezen op tot in bijzonderheden uitgewerkte Eoka- plannen voor een hervatting der geweld daden. Hij zei dat hij hiertegen met de meeste gestrengheid zal optreden. bangse dagblad een beroep deed op alle Indonesische patriotten om voorbereid te zijn, opdat Indonesië „niet een Russische satelliet zal worden". Sjafruddin werd en kele dagen geleden als gouverneur van de Bank Indonesia ontslagen, doch hij kon digde aan zijn ontslag niet als „wettig" te beschouwen. Natsir, die vroeger minister-president is geweest, uitte de beschuldiging, dat de communistische partij speciale bescher ming krijgt, terwijl haar tegenstanders voortdurend tegenkanting ondervinden. De minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, ging naar de UNO met dreige menten dat als de Indonesische eisen met betrekking tot West-Irian niet zouden worden ingewilligd, Indonesië een andere koers zou gaan volgen. „Zijn optreden in de Algemene Vergadering heeft Indonesië vele vrienden doen verliezen". Natsir vervolgde, dat „het overnemen van Nederlandse ondernemingen in Indo nesië tot gevolg heeft gehad, dat dertig tot veertig percent van onze economie werd verlamd, terwijl de Nederlanders een ver lies van slechts drie percent van hun na tionale inkomen leden". Natsir zeide: onze export is dood, de in voeren lopen terug, het begrotingstekort bedraagt 6V2 maal de oorspronkelijke ra ming, onze deviezenreserves zijn uitgeput. Niettegenstaande dit alles, is Nederland nog steeds niet bereid West-Irian terug te geven. Wij verloren vrienden in het Wes ten en zelfs India hield zich afzijdig. De volgende stap was het verzoek voor het kopen van wapens van de Verenigde Staten, onder de toevoeging dat als Ame rika ze niet wil verkopen, „andere le veranciers zouden worden benaderd". Natsir betoogde, dat het duidelijk was, dat „Sukarno's regiem" onder de vlag van het tegenwoordige kabinet zijn eigen plan nen uitvoert, die passen in een nog groter plan om de macht te veroveren in geheel Zuid-Oost Azië. Krachtige aanval Dit was de krachtigste aanval, die tot dusver door een leidende Indonesische politicus op de centrale regering werd ge daan. Volgens kringen van de Masjumi, die in nauw contact staan met Natsir, keert deze laatste niet naar Djakarta terug, in verband met de „intimidatie-campagne", die door de linkse en extremistische pers tegen hem is ontketend. Nog slechts enkele weken geleden zond de Masjumi een dele gatie naar premier Djuanda en de procu reur-generaal Suprapto, met het verzoek maatregelen te treffen om een einde te maken aan deze campagne, doch volgens kringen van de Masjumi werd niets gedaan. Natsir's echtgenote en zijn vijf kinderen verblijven bij hem in Padang. Premier Djuanda heeft in een regerings verklaring gezegd, dat op 9 januari te Sunga I Darah, aan de grens van West- Sumatra en Djambi een bijeenkomst is gehouden welke werd bijgewoond door een aantal vooraanstaande militairen en poli tici, die verscheidene politieke kwesties bespraken. De bijeenkomst werd bijgewoond door Zulifli Lubis, de afgezette militaire com mandant van Noord-Sumatra kolonel Sim- bolon, de voormalige plaatsvervangend chef-staf kolonel Dahlan Djambek, de mili taire commandant van Midden-Sumatra luitenant-kolonel Achmad Hussein, de voorzitter van de Islamitische partij „Masjumi" Mohammad Natsir, de ontsla gen gouverneur van de Bank Indonesia Sjafruddin Prawiranegara en de oud minister van Financiën Sumitro Djojohadi- kusomo. Djuanda zeide, dat het „alleen maar een dagdroom was om in het buitenland uit te bazuinen, dat de communisten op het punt zouden staan in de Indonesische republiek de macht in handen te nemen" en dat de regering machteloos zou zijn geworden, wat als grond werd aangevoerd voor de vestiging van een andere Indonesische regering. Oude vrienden TOKIO (Reuter) President Sukarno heeft heden zijn bezoek aan Japan ten einde gebracht en is begonnen aan zijn vakantie. Een woordvoerder van het In donesische consulaat te Tokio deelde mee, dat Sukarno er thans zijn gemak van neemt. „Op het ogenblik zit hij op een grasveld in de zon te luisteren naar de radio", aldus zijn mededeling. Sukarno is op 29 januari in Japan aangekomen voor een verblijf van drie weken. In Sukarno's gevolg zei men ook, dat de president verlangend is naar een lunch of diner in intieme kring met de voormalige Japanse admiraal Yaichiro Shibata, die tijdens de oorlog commandant was van de tweede Japanse vloot en andere voormalige officieren, die tijdens de oorlog Indonesië als hun standplaats hebben gehad. De blinde man Er was eens een klein meisje - een heel klein meisje, want het was nog maar kortgeleden, dat ze over „duiven" sprak als ze wuiven wilde zeggen - dat iedere middag met haar moeder naar de eenden ging wandelen. De eenden woonden in de boeresloten, die de weilanden doorkruisten achter de grote stad. De weilanden lagen daar opeens als groene stilten; waar ze begonnen hield alle stadsgeluid op. Langs de boeresloten hoorde men overduidelijk het zwemmen van de eenden, de plons van een beest in het water, en zelfs het vallen van een bloem uit een bloeiende struik maakte er een licht gerucht. Elke middag ging de moeder er met haar dochtertje heen, alle dagen, alle seizoe nen. Als er niemand meer was, als je nie mand meer ontmoette op de smalle paad jes tussen de weilanden, omdat het regen de of stormde of sneeuwde, dan waren nog de moeder en het kindje er. Op zo'n middag, een loodgrijze winter middag met het licht als een lage, gele streep boven het land, naderde over het smalle pad een blinde man. Hij liep met gelijke stappen achter zijn hond rechttoe, rechtaan en droeg de blin- denwandelstok halfhoog voor zich uit. De moeder trok het meisje een flink eind van het pad af met zich mee het gras in om de blinde ongehinderd door te laten. Ze hield het kind stevig bij de schouders opdat het in geen geval te vroeg ontsnappen kon. Het meisje trachtte zich juist uit deze dwang los te rukken en riep protesterend iets. De moeder antwoordde pas toen de blin de man goed en wel voorbij was. Ze zei: „Die man kan niets zien, hij is blind. Daarom moest je uit de weg blij ven". „Die man m.et die stok?", vroeg het meisje, „is dat blind?" „Als je niet kunt zien, ben je blind", corrigeerde de moeder. „Wat kan hij niet zien?", vroeg het meisje. „Niets", zei de moeder, „jou niet en het pad niet waarop hij loopt. Daarom wijst de hond hem de weg. Doe je ogen maar eens dicht, zo is blind zijn". „Ik zie ballen en figuren", klaterde de kinderstem, en het meisje hief haar ge sloten ogen naar de hemel. „Die ballen en figuren ziet een blinde ook niet", onderwees de moeder, „die ziet niets, helemaal niets". Het meisje opende weer haar ogen. Ze keek even om zich heen als om zich ervan te vergewissen, dat er niets veranderd was. „Ziet hij ook geen gras?", vroeg ze. „Nee", zei de moeder. „En ook niet de eenden?" De moeder schudde haar hoofd: „En ook niet het paard in de verte en de dijk niet en de bomen erop en straks niet de bloemen aan de bomen. En hij ziet de lucht niet en het water niet en hij ziet zijn eigen hond niet". „Hij ziet helemaal niets", riep het meisje verbaasd uit. Een van de eenden 'was de slootkant opgeschoven en waggelde naar het meisje toe om brood. Zij maakte met prutserige gebaartjes een papieren zak open om er de brood korsten uit te strooien. „Moeder", vroeg ze toen, die blinde man, kon die ook niet haar voetjes zien als zij zich achter het gordijn verstopte? Maps Valk ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP GEN. CRONJéSTR. 43 - HAARLEM Telefoon 52760 (Van onze correspondent inWest-Duitsland) De secretaris-generaal van de NAVO, Paul-Henri Spaak, heeft, zoals te verwach ten viel, niet veel met zijn bezoek aan Bonn bereikt. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en zijn confraters Franz Josef Strauss van Defen sie, en Etzel van Financiën, hebben rond uit verklaard, dat de Bondsrepubliek wer kelijk niet meer in staat is in het vervolg nog stationeringskosten voor zich hier be vindende Britse en Franse troepen te be talen. Maar Spaak schijnt er, naar wij uit goede bron vernemen, nog niet helemaal van overtuigd te zijn geweest. Hij heeft in ieder geval op de consequenties van Bonns hardnekkige houding gewezen: West- Duitsland en Groot-Brittannië zouden koe ler tegenover elkaar komen te staan en de NAVO zou in een moeilijker situatie komen. Eind april zullen 13.500 man van het oorspronkelijk ongeveer 77.000 man sterke Britse troepencontingent in West-Duits land zijn teruggetrokken. Daarna zullen nog eens 8.500 man worden terugge trokken. In diplomatieke kringen te Bonn ver wacht men dat Engeland nog meer troe pen zal terugnemen, indien West-Duits land volhardt in zijn weigering om verder bij te dragen in de financiële kosten van het legeren van troepen der verbondenen op zijn grondgebied. De Duitsers zeggen dat hun begroting ad 39 miljard geen dergelijke bijdrage meer veroorlooft tenzij men hun aandeel in de NAVO-kosten zou verminderen. Deze weigering van Bonn betekent een definitieve afwijzing van het Engels ver zoek om een bijdrage van 500 miljoen gul den, gemotiveerd met de verklaring dat de Engelse handelsbalans het niet mogelijk maakt, het Britse aandeel in de NAVÓ- troepenmacht 55.000 man in het bui tenland op peil te houden. Frankrijk heeft de NAVO alleen gevraagd om een onder zoek van zijn financiële situatie, maar naar minister Von Brentano verklaart, nog geen officieel verzoek ingesteld tot ver krijging van een Westduitse bijdrage in de legeringskosten van zijn troepen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5