EEN WOELIGE TIJD Monumenten onthuld in twee zwaar getroffen dorpen Fa. B. ENGELENBERG BUMBELENDEWENSHOORN Agenda voor Haarlem Schilder als een man van 't vak: Cetalac De negen Muzen Kort en bondig MAANDAG 3 FEBRUARI 1958 5 Onderhoudend Het staat op de muren' Films over de zuidpool Orgelcyclus De radio geeft dinsdag T elevisie programma Herdenking overstromingsram p Minister Algera opende dorpshuis in 's Gravendeel OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Samenwerking Inbrekers sneden brandkast open; buit ruim 10.000 gld. Holland Festival vraagt Rotterdam hogere subsidie Franse schilder Jean Crotty overleden Brand in oud Amsterdams grachtenhuis Ontvluchte psychopaat weer gearresteerd Conclusies van congres over liturgie Tweede machinist van „Nestor" kreeg brand wonden Brand in hotel „De Schelp" Henri Arends ziek Rie Mastenbroek verkocht de eerste loten van NOG Zanglijsters kondigen het voorjaar aan ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG Dulles terug van Bagdad- pact-conferentie: Militaire eisen niet te hoog stellen" A. A. M. Dobbelman te Nijmegen overleden Het journaal was zaterdag buitengewoon actueel. Niet alleen waren er al beelden van de lancering van de Amerikaanse kunstmaan tenminste, er werd te ver staan gegeven, dat de opnamen van een raketstart inderdaad die van de Ameri kaanse kunstmaan betroffen maar ook werden er al filmfragmenten getoond van de rampherdenking te 's Gravendeel in Zeeland. Hulde! Weer was er zo'n „Ame- rikanistisch" stukje realiteit: de moorde naar Starkweather in zijn cel. Evenals de opnamen van de arrestatie van Sarah Churchill indertijd, trof dit stukje film ons als onpassend voor een Nederlands jour naal. Het weerzinwekkende school dit maal niet in de beelden zelf, maar dat maakt geen principieel verschil. De men taliteit is onpassend. Dr. De Jong hield een scherpzinnig en buitengewoon helder betoog over de Amerikaanse kunstmaan. Zijn uitleg was informatief en boeiend. Pension Hommeles had deze keer te wei nig om het lijf, zó onbenullig en doorzich tig hoeft het nu ook weer niet en wat min der liedjes zijn zeker gewenst. Het ge heel was ondanks het intelligente camera werk te onbewegelijk en star. „Weet wel wat je waagt" blijft een der beste televisieprogramma's die Nederland rijk is. De eenvoud van opzet, het sym pathieke gbkelement, de menselijke be nadering en het onbetwistbaar uitmunten de ondervragen door Theo Eerdmans, ma ken van dit spel een amusement van hoog gehalte. Bovendien is de regie van Gijs Stappershoef rustig en aangenaam. We hebben zelden zo van televisie genoten als bij dit spel. Opmerkelijk en een aparte vermelding waard was de wijze waarop Eerdmans vragen stelde en antwoorden gaf aan de experimentele schrijver Si mon Vinkenoog, die zich te ver uit zijn straatje liet lokken en daarbij overtuigend struikelde. Beeldschermer Het bekroonde luisterspel „Het staat op de muren", dat in oktober van het vorige jaar door de Nederlandse Radio Unie en door het Nationaal Instituut voor Radio- Omroep in Brussel werd uitgezonden, zal thans ook door de radiovereniging van de Belgische Congo ten gehore worden ge bracht. Dit spel is van de Groningse auteur Josef Cohen, die winnaar werd van de luisterspel wedstrijd, uitgeschreven door NRU en NIR. Het hoorspel is geïnspireerd op inschriften die op de muren van Pom- peji zijn aangetroffen. In het dinsdagavond-televisiefilmpro gramma vertoont de N.C.R.V. op 4 februari „Met Scott naar de zuidpool", een dra matische reconstructie van de expeditie, die de Engelse poolvaarder Scott in 1912 ondernam naar het gebied waar thans ter gelegenheid van het Internationaal Geofysisch Jaar onder andere wordt ge opereerd door de Nieuw-Zeelander Hillary en de Engelsman Fuchs. Deze film werd destijds vervaardigd om de herinnering aan hem, die met veel primitiever midde len moest werken dan de tegenwoordige poolreizigers, levend te houden. Ook op 4 februari geeft de N.C.R.V. de eerste ver toning in Nederland van de film „Regen" van de Duitse cineast Wolf Hart. Ze duurt vijftien minuten en zal herinneringen op roepen aan het door de Nederlander Joris Ivens onder dezelfde titel vervaardigde filmverhaal. De organisten Adriaan Engels, Willem Hülsmann, Jan van den Berg en Lambert Erné zijn door de N.C.R.V. uitgenodigd een cyclus te verzorgen onder de titel „Grote werken op een klein orgel". Dat kleine orgel is het Sweelinckorgel in de grote zaal van de N.C.R.V.-studio in Hilversum. In deze cyclus zal woensdagavond 5 febr. de eerste uitzending plaats hebben. Men hoort Passacaglia en fuga in C van Johann Sebastiaan Bach. Op dezelfde dag geeft HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de huisvrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 9.55 Een boek voor het geestelijk leven, causerie. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Land achter hoge muren, door mevr. mr. L. Eversdijk Smulders. 11.30 Pianorecital. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb.mede. 12.33 Mil. ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Tenor en piano. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 R.V.U.: Het UNO-werk in de onderontwikkelde gebieden van India, door ir. F. B. Carbasius Weber. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Strijkkwartet. 19.45 Filmpraat,ie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Operamuziek. 22.55 Ik geloof, dat... caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7.0O—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8 50 Voor de huisvrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolra dio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dans- muz. 14.00 Sopr. en piano. 14.20 Gram. 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijks delen overzee. Landelijke ontwikkeling in Ne derlands Nieuw-Guinea. door ir. J. H. de Haan. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Van klanten en wanten weten. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 La Traviata, opera. (20.1520.30 Act. 21.4021.55 In het hart van een beweging, klankbeeld.). 22.35 De Radiodokter. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveautés. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Tuinb.kroniek. 12.40 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Radiokron. 21.00 Gram. 21.30 Omr.ork. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuz. 22.5523.00 Nieuws. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.45 Filmprogramma. In enkele door de watersnoodramp van februari 1953 zwaar getroffen plaatsen zijn zaterdag herdenkingen gehouden, onder meer in Nieuwerkerk, waar 283 mensen het leven lieten, in Ouwerkerk, waar des tijds het laatste stroomgat werd gesloten, en in 's-Gravendeel, waar de herdenkings samenkomst in de Ned. Hervormde Kerk werd bijgewoond door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, en door de directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. A. G. Maris. Op de begraafplaatsen in Ouwerkerk en Nieuwerkerk heeft de burgemeester van Enschedé, de heer M. van Veen, monu menten onthuld ter nagedachtenis van de slachtoffers, vervaardigd door de beeld houwer Mari Andriessen uit Haarlem. Bei de monumenten symboliseren de ramp en de strijd, die de bewoners van de twee dorpen hebben gevoerd om aan de greep van het water te ontkomen. Beide dorpen waren destijds door de gemeente Enschedé geadopteerd. Burgemeester Van Eeten aanvaardde het monument namens de gemeente Nieuwer kerk, burgemeester Romeijn aanvaardde het monument namens de gemeente Ouwer kerk. ADVERTENTTF, Doelstraat 59.- Haarlem - Tel. 15252 ALPHA PASTA WATERVERF de N.C.R.V. een uitzending waarin de luis teraars een voor Nederland geheel nieuw instrument kunnen horen: de zogenaamde „ondioline". Het is een elektronisch appa raat, waarmee de klank van ongeveer vijftig instrumenten kan worden benaderd. De Amsterdamse organist Bernard Druk ker zal daarvan een demonstratie geven. Dezer dagen heeft de Franstalige om- roepgemeenschap, welke de omroeporga nisaties v m Frankrijk, België, Zwitser land en Canada omvat, in Parijs verga derd. In het afgelopen jaar heeft deze ge meenschap veel gedaan ter bevordering van de wederzijdse informatie, bijvoor beeld door de luisteraars in het eigen land elke dag ook te wijzen op de pro gramma's der andere aangeslotenen. Voorts heeft men een reeks galaconcerten gegeven waarop werken van componisten uit de vier landen werden uitgevoerd en gezamenlijke programma's samengesteld zoals de wekelijkse Discoparade op zater dagavond uit het Parijse theater Alham- bra-Maurice Chevalier en „Jonge Franse dichters". Verder enquêtes, zoals een se rie over de jeugdcriminaliteit en tenslotte een persoonlijke uitwisseling, niet alleen van artiesten, maar ook van verslagge vers, regisseurs, geluidstechnici en der gelijke. Het aantal programma-uitwisselin gen heeft de duizend zenduren reeds over schreden. De te Parijs gehouden bijeen komst heeft ten doel gehad een innige sa menwerking te bereiken met betrekking tot de uitzending van de talrijke mani festaties op de Brusselse wereldtentoon stelling. Daar de auteursrechten en ar- tiestenroyalties bedragen vergen welke de draagkracht van de Belgische omroep verre te boven gaan bestaat nog geen ze kerheid, dat de Franstalige omroepge- meenschap alle uitvoeringen op de ten toonstelling zal kunnen doorgeven. Golfbreker In 's-Gravendeel legde minister Algera na de herdenkingssamenkomst een krans op het massagraf van de 37 slachtoffers, die 's-Gravendeel in 1953 te betreuren had. De minister maakte daarna een rondrit door de gemeente en langs de verzwaarde dijken. Hij maakte een wandeling langs het nog onverzwaarde dijkgedeelte en opende vervolgens het na de ramp tot stand gekomen dorpshuis. In een toespraak zei mr. Algera, dat zijn bezoek aan 's-Gravendeel symbolisch moest worden geacht voor het ganse rampgebied. Hij herinnerde aan hetgeen door zijn de partement reeds is gedaan om een her haling van dergelijke rampen te voor komen en hoopte, dat de voltooiing van de Deltawerken de grootst mogelijke veilig heid zal waarborgen. Hij sprak zijn grote waardering uit voor wat in het rampgebied in het algemeen en in 's-Gravendeel in het bijzonder is bereikt. Voorts prees de minister de bemoeiingen van de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland en de activiteit van het gemeente bestuur van 's-Gravendeel, dat niet recht streeks de hulp van de regering inroept, maar in de eerste plaats bij de daartoe aangewezen organen zijn wensen tracht te realiseren. De burgemeester sprak tenslotte het ver trouwen uit, dat de minister alle invloed zal aanwenden om de nog noodzakelijke voorzieningen te treffen, zoals de verzwa ring van de zwakke schakels in de dijk- gedeelten om 's-Gravendeel. Te Nijmegen In de nacht van vrijdag op zaterdag is een inbraak gepleegd in de gebouwen van de elektrotechnische bureaus van de n.v. T. Kropman aan de Hazekampseweg te Nijmegen. Er is een bedrag van ongeveer f 10.000 gestolen, dat bestemd was voor de betaling van de lonen aan de arbeiders. De inbrekers hebben waarschijnlijk ge weten dat in de brandkast het grote be drag voor loonuitkering aanwezig was. Ze zijn de fabriek aan de achterzijde binnen gedrongen en hebben daar gebruik ge maakt van zuurstof en acetyleencilinders, welke in het bedrijf aanwezig waren. Daarmee hebben zij de brandkast openge sneden. De rijkspolitie te 's-Hertogenbosch heeft een Amsterdammer kunnen aanhouden, die een botsing had gehad met zijn auto. De man werd opgenomen in het zieken huis te 's-Hertogenbosch en in de auto vond men een geldkistje en enig geld. Die geldkist bleek afkomstig te zijn uit de fabriek van Kropman te Nijmegen. De politie deelde mede, dat van de buit onge veer f 1500 is terecht gekomen. De man, die gewond ligt in het ziekenhuis in Den Bosch heeft neg geen verhoor ondergaan. In 1957 heeft de gemeente Rotterdam aan het Holland Festival van dat jaar vijf entwintigduizend gulden beschikbaar ge steld als bijdrage in de algemene kosten van de organisatie °n veertigduizend gul den voor het verlenen van garanties door de Rotterdamse kunststichting voor de in Rotterdam te geven voorstellingen. Ge zien de resultaten, zo delen B. en W. aan de gemeenteraad mee, achten zij het ver antwoord de deelneming aan het Holland Festival voor 1958 te continueren. Het be stuur van het Holland Festival heeft ech ter verzocht de bijdrage in de algemene kosten te verhogen en op veertigduizend gulden te stellen. Daar inwilliging van het verzoek volgens het college moeilijk zou zijn te rijmen met de uit de tijdsomstan digheden voortvloeiende eis de gemeente lijke uitgaven tot de allernoodzakelijkste te berperken, menen B. en W. dat voor het tegenwoordige niet verder gegaan kan worden dan deelneming aan het Holland Festival 1958 op dezelfde voet als in de voorafgaande twee jaren. Zij vragen ten slotte de raad in deze zin te willen beslui ten. De Franse schilder Jean Crotty, uitvin der van de techniek die „gemmaux" wordt genoemd, is in zijn Parijse woning over leden. Hij was tachtig jaar. Crotty was een genaturaliseerde Fransman, die in Zwitserland geboren werd. In zijn vroege jaren was hij een dadr.ïst, daarna een ku bist, alvorens zijn experimenten met „gemmaux" te beginnen. Bij deze tech niek werkt de schilder in plaats van met verf met duizenden stukken glas in alle kleuren, die in een lijst worden gezet. Van achteren verlicht, hetzij door daglicht of kunstlicht wekt zo'n kunstwerk de indruk een kruising te zijn tussen een olieverf schilderij en gebrandschilderd glas. Een korte felle brand heeft zondagmid dag de woonruimte op een derde etage en de zolderverdieping van een oud woon huis aan de Prinsengracht te Amsterdam bij de Reguliersgracht verwoest. De brand ontstond op de derde etage, vermoedelijk tengevolge van kortsluiting. Twee dames op de zolderverdieping kon den zich ternauwernood via de reeds bran dende trap in veiligheid stellen. De brandweer kon niet verhinderen dat de vlammen oversloegen naar de zolder verdieping van het belendende pand. Ook deze verdieping brandde gedeeltelijk uit. De lagere etages liepen veel waterschade op. In de woning van de 25-jarige classifi ceerder C. van K. te Rotterdam-Zuid is door de politie aangehouden de 27-jarige J. A. G. uit Utrecht. De man was destijds wegens een zedenmisdrijf ter beschikking van de regering gesteld en verbleef in het noodasiel voor psychopaten te Groningen. Op 2 januari was hij tijdens een trans port te Amsterdam ontvlucht en stond derhalve gesignaleerd. De classificeerder kreeg, wegens het verborgen houden van de man, een proces-verbaal. De man zal morgen naar Groningen worden terugge zonden. Zondag is de slotbijeenkomst gehouden van het vierdaagse katholieke studenten congres, dat te Nijmegen bijeen was ter bespreking van het onderwerp „De leek en de liturgie". Het congres heeft onder meer de volgende conclusies aangenomen: de liturgie is het kenmerk van het Christen dom; de taak van de leek in de liturgie moet hersteld worden; allereerst dient er verandering te komen in de sterke cleri- calisering van de liturgie sinds de 13e eeuw; de bisschoppen moeten het recht krijgen om naast de algemene liturgische vormen in hun bisdommen eigen litur gische vormen in te voeren. Toen zaterdagavond de uitvarende „Nes tor" van de KNSM in de sluis te IJmui- den lag, kreeg de 40-jarige 2e machinist E. v. d. M. uit Zandvoort bij het aanmaken van de donkeyketel een vlam tegen het gelaat en de handen. Met brandwonden moest v. d. M. via het ziekenhuis naar huis worden vervoerd. De „Nestor" zette de reis na enige vertratging voort. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur werd de brandweer v >n Zandvoort gealar meerd voor een brand in hotel „De Schelp" aan de dr. C. A. Gerkestraat, waar een groot aantal uit Indonesië gere- patrieerden zijn ondergebracht. Een grote kist, met een afmeting van ongeveer drie bij anderhalve meter, volgeperst met kapok en opgeslagen in het magazijn, stond in brand. Bewoners van het hotel hadden de kist reeds naar buiten gesleept. De brandweer maakte de kist open en bluste het vuur. ADVERTENTIE PLASTICVERF VAN CETA-BEVER Arme BumbelDrie dingen was hij kwijt: zijn schip, zijn gelden zijn kostbare Wens-hoorn! Dat was nu allemaal in handen van die diefachtige Fokko en zijn muitersBum,bel was er helemaal ontdaan van en hij wist niet, wat er nu van hem en de kapitein vjorden moest. Fokko was nu de baas. De bemanning juichte hem toe en ze waren allemaal in hun schik; want het schip en alles wat er in was zeilde met hen weg. Dat zouden ze in een vreemde haven verkopen en dan hadden ze allemaal veel geld! 59-60 Door ziekte van de eerste dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest Henri Arends, zal het zesde concert in de serie D, dat dinsdagavond 9 februari door het N.Ph.O. in de Haarlemse Concertzaal wordt gegeven, onder leiding staan van Marinus Adam. Het programma blijft on gewijzigd. Zoals gebruikelijk is geworden houdt de heer Paul Chr. van Westering voorafgaande aan deze uitvoering een toe lichting bij de te spelen composities. Dit- keer zal hij daarbij in het openbaar een onderhoud hebben met de componist Guillaume Landré naar aanleiding van diens werk „Kaleidoscoop", dat is opge bouwd volgens de zogenaamde twaalftoons techniek. Dit werk maakt onder meer deel uit van het programma voor het zesde d-concert. In het Sportfondsenbad-oost in Amster dam heeft Rie Mastenbroek zaterdagavond de eerste loten verkocht voor het trainings- en reisfonds van het NOC. In voorgaande jaren begon men pas acht maanden voor het vertrek van de ploeg, maar nu is men eerder gestart met een drietal acties. Rie Mastenbroek, de verpersoonlijking van de Olympische successen op zwem- gebied (in 1936 in Berlijn veroverde zij drie gouden en een zilveren medaille), heeft met een vlotte en geestige speech de eerste loten verkocht. Jan de Vries, voorzitter van de K.N.Z.B., kreeg het eer ste lot, Frans Kuiper, de polocoach, het tweede. Hoewel deze maand en de volgende nog bar winterweer kunnen brengen heeft het voorjaar zich toch al aangekondigd. Een lezer deelt ons mede, dat hij in het Bloe- mendaalse bos voor het eerst dit jaar de zanglijster heeft horen zingen. Deze vogel trekt in september naar zuidelijker streken en keert gewoonlijk omstreeks deze tijd in ons land terug. Van Gogh. Zaterdag is in Wenen een tentoonstelling van honderdveertien werken van Vincent van Gogh geopend, welke voor meer dan tien miljoen gulden is verzekerd. De tentoonstelling wordt in Wenen alge meen als „de culturele gebeurtenis van het jaar" beschouwd. Expositie. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 7 februari tot 10 maart een tentoonstelling gehouden van werk van Bissière. De Westduitse zender NDR (Norddeut- scher Rundfunk) zal zondag 9 maart een hoorspel uitzenden, dat is gebaseerd op een biografie van Anne Frank door de schrijver Ernst Schnabel. De uitzending zal door de andere Westduitse stations en West-Berlijn worden overgenomen. 64. Goethe 1) tegen wie, hij zó opzag, was heel oud: zijn lichaam was vervallen, zijn gezicht was mummieachtig en geel van kleur; de tandeloze mond was voortdurend in beweging. Alleen zijn ogen waren helder en stralend. Harry Heine maakte een diepe, eerbiedige buiging en op datzelfde ogenblik drong de tegenstelling, welke er tussen deze beroemde oude man en hemzelf bestond, tot hem door. Goethe scheen altijd precies geweten te hebben wat hij wilde; hij had zich overgegeven aan het volle, krachtige leven, hij had er met volle teugen van ge noten en de schoonheid van het aardse scheen voor hem een vervulling te zijn. Heine daarentegen was vol twijfel. Ook hij had begrepen, wat levensgenot bete kende, maar er bleef in hem de dwepende idealist, die bereid was voor zijn ideeën te vechten en er zelfs zijn leven voor op te offeren. In hem was de tweespalt tussen een heldere verstandelijkheid, welke het nor male leven aanvaarddde en al het vage idealisme als vrij dwaas bestempelde, en de dwepersneiging, die hem telkens weer geheel en al in haar greep hield en hem tot allerlei daden inspireerde, welke hem tot dus ver niet veel verder hadden gebracht Goethe scheen de volmaaktheid bereikt te hebben. Hij zelf daarentegen was één worsteling. Hij was als 't ware voortdurend in wording, en de gespletenheid van de tijd, waarin hij leefde, maakte, het des te moeilijker voor hem om tot klaarheid met zichzelf te komen Hij besefte, dat er tussen wat hij schreef en wat Goethe geschreven had, altijd een grote tegenstelling zou zijn. Goethe vroeg beleefd: „Hebt u een goede reis gehad?" Heine knikte. Hij voelde opeens iets van jeugdige overmoed. „Ja, de pruimebomen rond Weimar wa ren op hun mooist, met al die blauwe vruchten tussen het groene loof." Goethe keek hem enigszins verwonderd aan. „En wat vindt u van onze populieren-lanen? Mij brengen deze bomen altijd in een verheven stemming met hun hoge, wuivende kruinen „Het zijn inderdaad zeer schone lanen", antwoord de Heine, „vooral bij felle zonneschijn wandelt men er prettig, al zijn ze een beetje eentonig." Goethe scheen even te aarzelen en vroeg dan: „Waar bent u op het ogenblik mee bezig?" Heine voelde onmiddellijk, dat deze vraag slechts uit beleefdheid werd gesteld. Goethe had zijn gedich ten stellig nooit gelezen en alleen door Heine's bezoek was hij er thans weer aan herinnerd.... „Met een Faust", antwoordde Heine en het klonk bij na impertinent. Hij zag hoe Goethe hem onthutst aankeek. Vanzelf sprekend was de oude man onthutst; iedereen wist, dat hij zelf druk bezig was met het tweede deel van zijn Faust, dat echter nog niet klaar was gekomen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat zijn stem een wat scherpe, afwijzende klank had, toen hij Heine vroeg: „Hebt u verder nog iets in Weimar te doen, me neer Heine?" Heine maakte een buiging. „Nadat ik het vertrek van uwe Excellentie verlaten zal hebben, zal ik datge ne, wat ik in Weimar wilde doen, hebben volbracht." Hij maakte nogmaals een buiging en nam afscheid. Goethe zou hem daarvan was Heine overtuigd zo dra hij de deur achter zich gesloten had, vergeten zijn! Ondanks dit alles was hij niet terneergeslagen en bestelde een goed maal, toen hij weer in zijn hotel te rug was. Hij voelde zich zelfs vrolijk en vol overmoed. Nooit zou hij in de schaduw van deze grote man staan. Hij zou zijn eigen schaduw werpen! Hij zou een ver haal over deeze Harzreis schrijven, waarvan iedereen zou opkijken Terwijl Heine dit alles bij zichzelf overlegde, schreef Goethe in zijn dagboek: Heine, uit Göttingen. En met bevende hand strooide hij zand over de inkt. HOOFDSTUK XV. Vier weken lang zwierf Heine door de Harz en hij genoot van dit vrije, ongebonden leven. Doch precies op tijd was hij in Göttingen terug voor het nieuwe se mester. Hij studeerde ernstig. En intussen schreef hij ook zijn „Harzreise". Hij schreef zijn gedachten neer, precies zoals ze hem invielen en bereikte onverwachte, geheel nieuwe resultaten. Eind november was hij klaar met dit werk. 2) De sneeuw kwam vroeg dit jaar en weldra leek Göt tingen, bedekt door een wit kleed, van de wereld afge sloten. Heine zwoegde moeizaam voort aan zijn stu die. Soms voelde hij zich vertwijfeld. Hij wilde graag examen doen, maar was bang opnieuw te zullen falen. Op de achtergrond voelde hij steeds de dreiging van Salomon Heine. Het gevoel van voortgejaagd te wor den begon hem ook thans weer te kwellen. Daarbij kwam nog een ander probleem: wat bereikte hij met een succesvol afgelegd examen, wanneer hij als jood geen positie kon krijgen, waarmee hij behoorlijk zijn brood zou kunnen verdienen? Wat had hij aan zijn exa men, als hij toch van oom Salomon, in Hamburg, af hankelijk zou blijven? Zou hij tot een ander geloof over gaan? Een zware gewetenskwestie zou dit niet voor hem betekenen. Voor hem was het ene geloof net zo goed als het andere, hij leefde volgens eigen richtlij nen en idealen.... Waar het vooral voor hem op aan kwam, dat was een vrij, onafhankelijk mens te wor den! Tot dusver was hem dat niet gelukt. De maat schappelijke verhoudingen legden hem beperkingen op, de censuur beknotte zijn vrijheid om te schrijven, wat hij wilde, thuis waren de omstandigheden van dien aard, dat ze hem benauwden, en Salomon Heine liet hem met al zijn condities geen enkele vrijheid.... Uit al deze boeien wilde hij zich vrij maken! Daar had hij nu al jaren moeizaam naar gestreefd. Van het ogenblik af, dat hij in Frankfort was be gonnen het bankiersvak te leren tot op dit ogenblik, dat hij in Göttingen een studie, die hem weinig vreug de verschafte, trachtte te volbrengen. Dit laatste had bij thans bijna bereikt. Het beëin digen van zijn studie zou hem een positie moeten ver schaffen, waardoor hij eindelijk onafhankelijk van Hamburg zou kunnen wordenMaar intussen was niet alleen hij ouder geworden, ook de tijd had niet stilgestaan. De jeugdjaren van de Franse revolutie, van de vrijheidsgedachte, waren voorbij en onder Metternich's vaste hand was het oude regiem her steld 1) (1749—1832). 2) Zijn reisindrukken waren het omhulsel voor een fel le satire. (Wordt vervolgd) Kokend water. Het vierjarig dochter tje van de familig Struik aan de Enterweg te Rijssen is in een teil met kokend water gevallen. Het kind is naar het ziekenhuis te Almelo vervoerd, waar het aan de brandwonden is overleden. Handgranaat. De politie van Maas tricht heeft een Amerikaanse handgranaat opgeruimd die ongeveer dertien jaar achter een balk op de zolderverdieping van een jongensschool te Maastricht verborgen heeft gelegen. Het projectiel is waarschijn lijk achtergelaten door Amerikaanse mili tairen die in 1944 in deze schooi gelegerd waren. Prins Carnaval. Tienduizenden be langstellenden zijn getuige geweest van de feestelijke installatie van de nieuwe Prins Carnaval te Maastricht, Willy Spaorban- dicus Zegelarius, die onder de naam van Willy d'n lerste tijdens de komende vas tenavond de Limburgse hoofdstad zal re geren. WASHINGTON (Reuter) Minister Foster Dulles heeft zaterdag bij zijn te rugkeer uit Ankara verklaard, dat de vijf landen van het Pact van Bagdad en de Verenigde Staten zich eensgezind zullen keren tegen een gewapende agressie van Rusland. De minister zei zeer bemoedi gend te zijn door de eensgezindheid van de pactlanden. Er is op de conferentie te Ankara veel aandacht besteed aan de economische ont wikkeling van de léden-staten en hun soci ale welzijn. Wij hebben ingezien, aldus Dulles, dat een al te grote militaire inspan ning tot een economische toestand kan lei den. die de communistische ondermijning in de hand werkt. Op zesenvijftigjarige leeftijd is zaterdag nacht in zijn woning te Nijmegen plotse ling overleden de heer A. A. H. M. Dobbel- mann, mede-directeur van de n.v. Ko ninklijke Zeepfabrieken Dobbelmann. In dit bedrijf, waarin hij bijna veertig jaar heeft gewerkt, was de heer Dobbelmann tevens voorzitter van de ondernemings raad. In het Nijmeegse 'sportleven was de heer Dobbelmann een bekende figuur. Hij was voorzitter van de r.k. hockeyvereni- ging „Union" en erelid van de hockeyver- eniging Nijmegen. Donderdag wordt zijn stoffelijk overschot op de Heilige Land stichting te Nijmegen teraardebesteld. MAANDAG 3 FEBRUARI Concertgebouw: Concert door de Ge mengde Arbeiders Zangvereniging: „Stem des Volks", 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bekentenissen van Fe lix Krull", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aan de rand van de hel", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek van Frankenstein", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De trots en de harts tocht", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De levensroman van Johann Strauss", a.l., 20.15 uur. Rembrandt The ater: „Funny Face", a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Helden zonder moed", 14 jr., 19 en 21.15 u. Studio Theater: „Their" secret affair", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evange lisatie Comité, zangdienst o.l.v. Cor Kee, 19.30 uur. DINSDAG 4 FEBRUARI Concertgebouw: Noordholland Philhar monisch Orkest o.l.v. Henri Arends zeven de concert in de serie D, 20.15 uur. Rem brandt: Pauze-Theater, veertig minuten toneel: „Een dorpsvrijage", van C. B. Straw, 12.40, 13.20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull", 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aan de rand van de hel", 14 jr., 14.30, 20 uur. Lido Theater: „De vloek van Frankenstein", 13 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Thea ter: „The pride and the passion", 14 jr. 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „De levensroman van Johann Strauss", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Funny Face", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Helden zonder moed", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Their secret affair", 14 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9