MPanda en de wijze Meester De Pensioenwet zal moeilijk leesbaar blijven Korte regenperiode J. J. van Kooten J. J. van Kooten J. J. van Kooten Wereldnieuws j "CocU Ió het zo J DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 2 Commissie Van Poelje gereed H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Indonesische reserves nog verder gedaald Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland HEINKEL SCOOTER Verdere ontsparingen bij de banken in januari Nederland had in januari overschot in de EBU Ontslagen N.V. Nedalo-Hengelo VESPA SCOOTERS nu nog oude prijs Beursomzetten in januari Lager dividend Kemo Nieuwe blikfabriek bij Hoogovens Het samengaan van de NKF en de Draka Zundapp Bella scooters nu nog oude prijs Leidsche Wolspinnerij verhuist naar Veenendaal Nieuwe verzekeringen in 1957 „Het Binnenhof" geeft zes percents lening uit Frankrijk liberaliseert Rubberstichting opnieuw in moeilijkheden De Afrikaanse reis van Prins Bernhard Door weer '!jf en wind ABPBJSmOQP/i Meteorologie De staatscommissie voor de pensioenwet geving, ingesteld in 1949 onder voorzitter schap van prof. mr. G. A. van Poelje, heeft aan de Koningin haar eindrapport aange boden. De bedoeling van de instelling van de commissie was in de eerste plaats de Pensioenwet gemakkelijker leesbaar te ma ken. Zij zegt in haar rapport, dat „haar worp naar dit verre doel te kort is ge weest". In de burgerlijke Pensioenwet moet met een veelheid van verhoudingen reke ning worden gehouden, zodat tal van uit zonderingsbepalingen moeten worden op genomen, die aan de leesbaarheid van de wet uiteraard niet ten goede komen. Dik wijls is ook uitsluitend de technische rechtstaal van de pensioendeskundige bij machte de formulering te verschaffen die de problematiek eist. Ook mag niet worden voorbij gezien, dat het pensioenrecht reeds een lange ontwikkeling achter de rug heeft, waarin verschillende vastomlijnde begrip pen en zegswijzen zijn gevormd, die soms onmisbaar zijn ook onder nieuwe verhou dingen. Beweeglijkheid De commissie acht het noodzakelijk dat het element van de beweeglijkheid in de pensioenregeling een veel grotere ruimte krijgt dan tot dusverre het geval was. Zij wenst afschaffing van de huidige regeling van het vervroegd ouderdomspensioen en introduceert de figuur van de „herplaats bare ambtenaar" met een tijdelijk opge schort pensioen. Voor de wegens invalidi teit gepensioneerden wil de commissie een pensioen, dat blijft afgestemd op de reste rende algemene validiteit. De commissie acht een verkorting van de aanlooptijd tot de ambtelijke status noodzakelijk. Zij stelt voor, geen wachttijden voor het recht op pensioen op te nemen. Zij wil de weg ope nen naar een ruimere mogelijkheid tot het behouden van verworven pensioenaanspra ken bij het aanvaarden van een nieuwe werkkring buiten de overheids- of semi- overheidssfeer. Tenslotte wenst zij een automatische aanpassing der pensioenbe dragen aan de wisselingen in het rijksbe- zoldigingspeil. Het denkbeeld van een volledige pen sioenrechtcodificatie heeft de commissie la ten rusten. Critiek Eén lid der commissie, de accountant Jac. Olie jr., heeft het rapport niet gete kend. Hij heeft zijn denkbeelden in een afzonderlijk rapport kenbaar gemaakt. Over de resultaten van de achtjarige ar beid van de commissie is hij diep teleur gesteld. Herziening van de pensioenwetge ving met het oog op de huidige verhoudin gen heeft niet plaats gehad. Hetgeen op het gebied van de pensioenwetgeving thans bestaat en historisch is gegroeid is op te veel plaatsen angstvallig gehand haafd, waarbij weinig of geen rekening is gehouden met nieuwere inzichten, welke ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Blijkens de jongste weekbalans van de Bank Indonesia zijn de Indonesische goud en deviezenreserves de afgelopen week met 0,28'/i percent gedaald tot 10,90'/! percent van de geldcirculatie en andere opeisbare verplichtingen. Dit is het laag ste dekkingspercentage, dat ooit werd be reik L Door de notering voor exportcertifi caten, welke maandag 275 percent was, is de koers van de Amerikaanse dollar gekomen op 31,35 rupiah, tot dusver de hoogste notering. Ondanks de hoge koers voor de exportcertificaten, bedroeg de om zet maandag slechts rp 4.755.476, of min der dan een vijfde van het daggemiddelde in oktober vorig jaar. Scheepsbouw KNSM De Koninklijke Nederlandsche Stoom bootmij n.v. te Amsterdam heeft opdracht gegeven voor de bouw van twee 16-mijls motorvrachtschepen met een draagver mogen van ongeveer 4.500 ton. Beide sche pen zijn besteld bij A. Vuyk en Zn. Scheepswerven n.v. te Capelle aan de IJsel. Nederland-Tsjechoslowakije In Den Haag gevoerde handelsbespre kingen tussen een Nederlandse en een Tsjechoslowaakse handelsdelegatie heb ben op 1 februari geleid tot de parafering van een nieuwe regeling voor de goe derencontingenten, die tussen beide lan den zal gelden vanaf 1 februari 1958, voor een periode van elf maanden, tot ultimo december van dit jaar. Tijdens deze be sprekingen werd tevens vastgesteld, dat medio 1958 te Praag zal worden onder handeld door een gemeenschappelijke Benelux-delegatie enerzijds en vertegen woordigers van de Tsjechoslowaakse re gering anderzijds teneinde tot afsluiting van een Benelux-akkoord te geraken. Duitse werkgevers en werknemers Voor het eerst sedert april 1955 zullen de centrale werkgevers- en werknemers organisaties in West-Duitsland vrijdag weer in een rondetafelconferentie bijeen komen voor het bespreken van kwesties van wederzijds belang. De voornaamste punten van bespreking zijn de Europese Economische Gemeenschap en de bemid deling in arbeidsconflicten. Wakerdam n.v. Met een maatschappelijk kapitaal van 5.000.000, verdeeld in 5.000 aandelen elk groot 1.000, is opgericht de Wakerdam n.v. te Amsterdam. De vennootschap heeft ten doel ondernemingen van welke aard ook op te richten, mede te helpen oprich ten, te exploiteren of het beheer van on dernemingen te voeren, alsmede deel te nemen in ondernemingen en maatschap pijen. Geplaatst en volgestort zijn 1.000 aandelen. In het kapitaal wordt deelge nomen door de nv. Centrale Trust Com pagnie voor 999 aandelen en door mr. C. D. van Vliet voor één aandeel. Deze is tevens directeur. inmiddels op het pensioengebied hebben baangebroken. Het gevoel van teleurstelling wordt nog versterkt, zegt de heer Olie, doordat de staatscommissie een wel zeer unieke kans heeft laten voorbijgaan, de pensioenvoor ziening voor het overheids- en semi-over- heidspersoneel thans in één stap op de hoogte van de huidige tijd te brengen in plaats van verstarde tradities voort te zetten. ADVERTENTIE MODEL 1958 nu nog uit voorraad leverbaar oude prijs ƒ1995. Houtplein 18 - 20 Gr. Houtstraat 140 Tel. 12000 Tel. 12349 7V« 10 februari prijsverhoging! Bij de R.P.S. werd in januari 12 mil joen gulden ontspaard. Het ingelegde be drag handhaafde zich op het lage niveau van de voorgaande maanden. Het opge nomen bedrag was wederom hoog, onder andere onder invloed van de verkoop van de rentespaarbrieven van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het bedrag, dat als gevolg hiervan aan de R.P.S. werd ont trokken, kan globaal geschat worden op minstens 6 miljoen gulden. Bjj de Rijks postspaarbank werd in jan. 1958 ingelegd 55,1 miljoen en terugbetaald 67,1 mil joen, hetgeen een negatief spaarverschil opleverde van 12,0 miljoen (vorige maand 10,7 miljoen en in januari vo rig jaar 13,2 miljoen). In 1958 is tot dusver bij de R.P.S. ont spaard 12,0 miljoen tegen f 13,2 mil joen in hetzelfde tijdvak van 1957. Het saldo-tegoed per ultimo januari 1958 be draagt 1945,1 miljoen (vorige maand f 1910,1 miljoen exclusief rente en ultimo januari vorig jaar 1926,3 miljoen). De cijfers over januari bij de Spaar bank voor de Stad Amsterdam vertonen wel weer een daling der spaargelden maar deze heeft zich beperkt tot 911.000. De inbreng is belangrijk hoger dan die van december 1957 (resp. 5.903.000 en 4.500.000). De terugbetaling is slechts 1 ton hoger dan december (desp. 6.814.000 en 6.705.000). Het aantal nieuwe spaar ders is aanzienlijk meer dan in december 1957, namelijk respectievelijk 3.270 en 1.199. Het tegoed was eind januari 149.289.901 (v.j. eind jan. 150.842.820). In januari werd bij de Spaarbank te Rotterdam in ronde cijfers ingelegd f 9.489.000 en opgenomen 8.948.000. Er was dus een overschot van 541.000, ter- wel in de vorige maand daarentegen 2.199.000 minder werd ingelegd dan terugbetaald. Aan het einde van januari 1958 was aan 422.065 inleggers 179.031.000 verschuldigd. Bij de Nutsspaarbank te 's-Gravenhage werd in januari 1958 ingelegd 10.176.238 en terugbetaald 11.729.239, zodat het spaarderstegoed verminderde met 1.553.000. (Vorige maand was er een ver mindering van het spaarderstegoed van f 2.935.525 en vorig jaar januari een over schot van 734.428. Het totale spaarders tegoed bedroeg per ultimo januari 1958 172.078.135. Het aantal spaarders steeg in januari 1958 met 824, waardoor het to tale aantal spaarders per ultimo januari 1958 is gekomen op 249.216. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand januari 1958 een overschot van 85.078.200.- (dlr. 22.389.000.-) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 14 dezer 63.809.600.- (dlr. 16.792.000.-) in goud of dollars ontvan gen, terwijl voor een bedrag ad. 21.268.600 (dir. 5.597.000) door Neder land krediet wordt verleend aan de EBU. Op het door Nederland aan de EBU ver leende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van 6.251.000.- (dlr. 1.645.000.-), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Enge land, Frankrijk, Noorwegen en IJsland gesloten consolidatie-overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verreke ningen zal de vordering van Nederland op de EBU 376.530.600.- (drl.99.087.000.-) be dragen. De n.v. Prestige Produkten, voorheen Apeldoornse Messenfabriek Amefa te Apeldoorn, heeft 20 arbeiders ontslagen. Dit, aldus de directie van het bedrijf, om dat men zeer grote belemmering onder vindt bij de ontplooiing van activiteiten op het gebied van de vervaardiging van lepels, vorken, messen, en andere metaal waren door de invloed van de Japanse concurrentie, die vooral in deze branche werkt met prijzen waartegen hier onmo gelijk kan worden geproduceerd. De directie van de Haardenfabriek en Ijzergieterij Becht en Dyserinck n.v. te Weesper karspel zal mede dank zij het ver der doorwerken van de maatregelen tot verbetering van de produktiviteit, binnen kort een aantal werknemers die de pen sioengerechtigde leeftijd hebben bereikt of reeds hadden overschreden, pensioneren. Voorts is vergunning aangevraagd tot het ontslag van 17 migranten uit Drente en van 12 andere personeelsleden. De directeur van de n.v. Nedalo te Hen gelo (bij dit bedrijf is de laatste weken de helft van het personeel ontslagen), de heer H. Myer te Delden, heeft als zodanig ont slag gevraagd en verkregen. De laatste weken is bij dit bedrijf, waarvan de aan delen grotendeels zijn overgegaan naar Hupp Nederland n.v. (dochteronderneming van de Hupp Corporation te Richmond (V.S.), een drastische reorganisatie door gevoerd. De adviseur, de heer R. N. Ward uit Amerika, is voorlopig met de leiding van het bedrijf belast. ADVERTENTIE 125 CC ƒ1293.— 150 CC ƒ1448.— Grand Lux 1573. Houtplein 18-20 - Tel. 12000 Gr. Houtstraat 140 - Tel. 12349 Na 10 februari prijsverhoging! De omzetten op de Amsterdamse effec tenbeurs hebben zich in januari op een hoger niveau bewogen dan in december van het vorige jaar. De aandelenomzet bedroeg 33.858.209 (in december ƒ27.000.888). In obligaties werd voor 51.482.795 verhan deld 43.442.647), terwijl 12.218 certifi caten van Amerikaanse shares van eige naar verwisselden (9.150 stuks). Het alge mene indexcijfer (basis 1953 100) is in januari gestegen van 167,93 per 2/1 tot 178,46 per 31/1. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der n.v. Kemp Corsetfabriek, in de loop van maart te houden, zal wor den voorgesteld, het dividend over het boekjaar 1957 te bepalen op 17 percent (vorig jaar 18 percent). Met de produktie van electrolytisch vér- tind blik zal in de eerste helft van fe bruari een begin worden gemaakt, zo meldt de Grijper, bedrijfscourant van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken. Het ligt in de bedoeling de drie grote uitbreidingen bij het bedrijf op officiële wijze, in aanwezigheid van genodigden, ook van buiten het bedrijf, in gebruik te nemen, nadat de vierde hoog oven, de oxystaalfabriek en de electroly- tische vertinnerij enige tijd in werking zijn geweest. Op dinsdagochtend 28 ja nuari kon in de nieuwe oxystaalfabriek de eerste lading oxystaal worden getapt. Op dinsdagochtend 14 januari was het grote moment aangebroken waarop de vierde hoogoven werd ontstoken. Drie grote uitbreidingen zijn hiermee gereed gekomen. Omtrent het samengaan van de n.v. Ne derlandsche Kabelfabriek te Delft en de Draka te Amsterdam, verneemt het ANP, dat twee factoren dit samengaan in de hand hebben gewerkt. Na de tweede we reldoorlog was er de ontwikkeling van de kunststoffen (plastics) als isolatiemateri aal en de mantels voor bepaalde kabelcon structies. Beide fabrieken legden zich op de vervaardiging van een en ander toe en als men van elkaar gescheiden op deze weg zou voortgaan, zou dat betekenen, dat men het researchwerk dubbel moest doen en de aan te schaffen installaties zou dou bleren. De tweede omstandigheid was de Euro- markt. Ofschoon niemand nog kan beoor delen, welke de vooruitzichten van deze markt zullen zijn, menen de directies der N.K.F. en Draka dat vaststaat, dat een scherpe concurrentie moet worden ver wacht. De industrie zal er daarom naar moeten streven zo efficient mogelijk te werken en door samenwerking bestaat de mogelijkheid dit doel te bereiken. De directies zien in de samenwerking de volgende voordelen: het ontwikkelings werk kan gemeenschappelijk worden ver richt; de export kan op breder basis wor den opgezet; er zal een steviger front kun nen worden gevormd tegen eventuele con currentie; er zal efficiënter kunnen wor den gewerkt; er kan ten opzichte van de Euromarkt een sterkere positie worden in genomen en tenslotte zullen de „Vereenig- de Nederlandsche Kabelfabrieken" een ge lijke positie innemen tegenover die buiten landse fabrieken, welke alle produkten vervaardigen die tot dusver in ons land in twee geheel los van elkaar staande be drijven werden gefabriceerd. ADVERTENTIE MODEL 1958 150 cc 1640.— 200 cc 1865.— Houtplein 18-20 - Tel. 12000 Gr. Houtstraat 140 - Tel. 12349 Na 10 februari prijsverhoging! In de nacht van maandag op dinsdag ver plaatste zich een krachtig hogedrukgebied in een snel tempo over zuid-Engeland naar noordwest-Frankrijk. Tegelijkertijd nam het in omvang af onder invloed van druk- dalingen die met de ontwikkeling van een depressie bij Schotland samenhangen. In ons land beletten de aanwezige wolkenvel den een aanzienlijke temperatuurdaling waardoor slechts hier en daar lichte vorst optrad. De wind draaide naar zuidweste lijke richtingen en nam in de ochtend iets in kracht toe. De depressie bij Schotland zal waarschijnlijk nog sterk in diepte toe nemen en langzaam over het noordelijke deel van de Noordzee naar zuid-Scandina- vië koersen. Dit betekent een verdere toe neming van de wind, vooral aan de kust. Het koufront van de depressie waarach ter uit de poolstreken afkomstige lucht wordt aangevoerd zal met enige regen ons land passeren. WEERRAPPORTEN Temperaturenbuiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag; laatste 24 uur. to .5 SS it Woensdag 5 februari Zon op 8.15 uur, onder 17.34 uur. Maan op 19.41 uur, onder 8.18 uur. Maanstanden 4 febr. 09.05 uur volle maan. 11 febr. 00.34 uur laatste kwartier. 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 5 februari Hoog water 4.24 en 16.35 uur. Laag water 0.00 en 12.24 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Bordeaux Parijs Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca Algiers Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. driftsneeuv onbewolkt licht bew. geheel bew. regen regen zwaar bew. half bew. mist mist geheel bew. onbewolkt licht bew. geheel bew. mist mist geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt nnw nw w wnw zzw windst. zw zzw wnw winds windst. windst. nnw wnw zw zzw w windst. o wnw windst. windst. nno nw windst. zwaar bew. zw geheel bew. zw zwaar bew. zw zwaar bew. wzw zwaar bew. wzw geheel bew. zzw zwaar bew. zzw half bew. z -?ë 2 t c sS -12 0,1 -3 0,3 -1 0 1 0 4 2 0 0,1 2 0 1 1 -2 0 -2 0 0 0 -6 0 4 0 2 0,1 -3 0 -5 2 -2 0 -1 0 -2 0 3 1 -3 0 1 0 1 0 3 0 5 0 4 0,1 1 0 1 0 2 0 1 0 2 0 2 0 -1 0 54. Met vaste hand stuurde de wijze meester Panda het kamertje met het spij- kermeubilair binnen. „Zie zo!", sprak hij voldaan. „Dat treft goed; het kamertje is vrij.' Nu zullen wij uw brein eens grondig gaan reinigen van alle Onvriendelijke Denkbeelden, broeder Panda. Als ge in nerlijk wat voelt voor Oosterse wijsheid, dan zult ge bemerken, hoe de heilzame werking van deze behandeling zich aan uw denken openbaart". En met die goed menende woorden drukte hij Panda op een stoel, zonder zich iets van diens luide protesten aan te trekkenNu, de be handeling miste zijn werking niet, al was die minder heilzaam en op een geheel andere plek, dan in Panda's denken! Maar het viel in ieder geval niet te ontkennen, dat Panda zowel innerlijk als uiterlijk zeer gevoelig was voor de wijze waarop hem de oosterse wijsheid werd bijgebracht De wijze meester had zich intussen met een zucht van verrukking op een spijker bed neergevleid en keek Panda vol be langstelling aan. „Wel, broeder Panda, hoe voelt ge u nu?", informeerde hij en drukte zich behaaglijk op zijn puntige legerstede. „Ge moet dit bed beslist ook eens probe ren! Het is heerlijk ontspannend. Uw ge moed stroomt vol met vredige en vrien delijke gevoelens Panda was einde lijk weer in staat om woorden in plaats van kermende klanken uit te brengen. „Nou, maar MIJN gemoed NIET!", riep hij verontwaardigd. Sterkere positie in de Euromarkt Reeds gedurende vele jaren heeft het bestuur van de Leidsche Wolspinnerij n.v. te Leiden volledige aandacht gewijd aan de modernisering van het bedrijf te Veenendaal, onder gebruikmaking van de mogelijkheden, die de snelle technische ontwikkeling van de laatste jaren daartoe aan de kamgarenindustrie heeft geboden. Deze modernisering was mede noodzakelijk met het oog op de handhaving van de be langrijke export der vennootschap en zal het, naar de directie hoopt, mogelijk ma ken bij de ontwikkeling van de Europese markt het hoofd te bieden aan vergrote concurrentie enerzijds en te streven naar uitbreiding van deze export anderzijds. De in het bedrijf te Veenendaal door gevoerde verbeteringen en vernieuwingen hebben thans het punt bereikt waarop het voor de Leidsche Wolspinnerij mogelijk is hier eveneens de produktie over te nemen, die tot dusverre door het bedrijf te Leiden werd geleverd. Derhalve werd het onver mijdelijk te besluiten tot stopzetting van de fabricage in het bedrijf te Leiden, dat bovendien bij de huidige normen als ver ouderd moest worden beschouwd, en voor de toekomst alles te concentreren te Vee nendaal. Volgens het C.B.S. is in 1957 bij 54 ver zekeringsmaatschappijen voor een bedrag van 3933,9 miljoen aan nieuwe levens verzekeringen afgesloten, waarvan 1736,5 miljoen kapitaal-, 1939,7 miljoen rente- en 257,7 miljoen volksverzekering. In 1956 werd voor f 3720,8 miljoen aan levensver zekeringen afgesloten, waarvan 1692,1 miljoen kapitaal-, 1793,2 miljoen rente- en 235,5 miljoen volksverzekering. In 1956 hadden de cijfers betrekking op 51 ver zekeringsmaatschappijen. In december 1957 waren de cijfers ƒ219,1 miljoen kapi taal-, f 242,0 miljoen rente- en 23,9 mil- joens volksverzekering, totaal 485,0 mil joen. De n.v. Dagblad „Het Binnenhof" ge vestigd te 's-Gravenhage gaat op 14 fe bruari ten laste van de n.v. over tot de uitgifte van 600.000, 6 pet 20-jarige obli gaties, in stukken van 1.000, 500 en 100 nominaal aan toonder. Koers van uitgifte bedraagt 100 pet. De inschrijving kan geschieden bij de Nederlandsche Credietbank en de storting op de stukken dient op dinsdag 4 maart plaats te vinden. De lening is aflosbaar in de jaren 1964 tot en met 1978, telkens op 1 maart en wel in 15 jaarlijkse termijnen, elk groot 40.000. Vervroegde gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan. Het ligt niet in de bedoeling voor deze lening notering ter beurze aan te vragen. In een officiële .verklaring van het ministerie van Financiën heeft Frankrijk zijn partners in de Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking ver zekerd, dat het de belofte om per 1 juni 60 percent van de handel te liberaliseren zal nakomen. Deze liberalisatie zal echter, zo werd in de verklaring gezegd, alleen betrekking hebben op „basisprodukten". Voor de invoer van grondstoffen en brand stoffen zal dit jaar geen quotum worden vastgesteld (UP). Het voortbestaan van de Rubberstich ting te Delft is thans opnieuw in discussie. Een definitiei besluit is nog niet genomen, omdat men nog niet weet, hoe de situatie in Indonesië zich zal ontwikkelen. Een feit is echter wel, dat men geen geld meer uit Indonesië ontvangt voor uitbeta ling /an salarissen en ter dekking van de exploitatiekosten. Wanneer de transfer moeilijkheden niet spoedig worden opge heven zal de Rubberstichting in haar hui dige opzet niet langer kunnen worden voortgezet. Prins Bernhard heeft maandag een be zoek van vijf dagen aan de nationale par ken van Oeganda, waar hij het leven van de wilde dieren bestudeerde, besloten en is vervolgens met de regeringsdakota naar Aroesja in Tanganjika gevlogen waar hij een boerderij heeft. De Prins heeft het weekeinde in het nationale park „Queen Elizabeth" doorgebracht. Vakantie. De commissaris der Koningin in de provincie Groningen heeft maan dag in Hannover besprekingen gehou den met de minister voor Vluchtelingen in Nedersaksen, Albert Höft. Zij be spraken de regeling van een vakantie in Groningen voor jeugdige vluchtelin gen. Schilder. Sir Winston Churchill heeft een uitnodiging van president Eisenhower en zijn vrouw, in april een bezoek aan Washington te brengen, voorlopig aan vaard, zo is officieel van de zijde van het Witte Huis medegedeeld. In april wordt namelijk in Washington een schilderijenexpositie van de Engelse staatsman geopend. Nieuw land? Een vliegtuig van de Portu gese luchtmacht heeft een onderzoek in gesteld naar de juistheid van berichten, als zou bij de Azoren een nieuwe vul kaan uit zee oprijzen. Op de aangege ven plaats, ongeveer 20 kilometer uit de kust van het eiland Faial, bleek het water een modderig gele kleur te heb ben. Eerder werd gemeld dat stukken steen tot een hoogte van 4.000 meter in de lucht werden geslingerd. Geen oppositie. De Verenigde (oppositie) partij heeft maandag de nationale par tij van premier Strijdom in de Volksraa gesteund bij de stemming in tweede lezing over het wetsvoorstel om de doodstraf uit te breiden tot gevallen van beroving en inbraak met geweld pleging. Er waren slechts zeven te genstemmers, nl. de drie vertegen- Slachtoffers. De slachtoffers van het na ziregime in Denemarken en Noorwegen hebben maandag in een gezamenlijke verklaring een beroep gedaan op hun regeringen om bij de Westduitse rege ring in Bonn aarv te dringen op compen satie. Instrumenten. Politie en luchtvaartdes kundigen zijn maandag in de weer ge weest met een bij Londen gevonden, aan een valscherm bevestigde, bus met instrumenten, waaraan een kaartje was bevestigd, waarop in vier talen werd verzocht de bus op te sturen aan het Russische Aeronautische Instituut. De „wetenschappelijke instrumenten" bleken echter niets anders te zijn dan het mechanisme van een alarmklok. Men is benieuwd welke Londenaar dit nu weer bedacht heeft. Gelijkenis. De ouders van een tweeling van elf maanden, die als twee drup pels op elkaar lijken, zullen- hun klein tjes maandag naar het ziekenhuus in Clinton in de Amerikaanse staat Illi nois brengen voor het nemen van voet afdrukken. De moeder zei, dat zij de kinderen niet meer uit elkaar kon hou den sinds hun haren geknipt zijn, want door de krulletjes van het ene kleintje kon zij beiden uit elkaar houden. Waternood. Het watergebrek in de Ver enigde Staten is zo ernstig geworden, dat er spoedig niet genoeg water zal zijn om in alles te voorzien. De ontwik keling en het behoud van waterbronnen zijn de laatste tien jaren sterk bevor derd, zegt het bureau, maar „de voort durende groei van onze bevolking stelt steeds zwaardere eisen aan de water voorziening en men bemerkt het te kort in alle staten, op drie na. Cursus. Er zijn 54 natuurkundigen en technici aangenomen voor de komen de cursus op de internationale school voor kernwetenschappen, verbonden aan het Amerikaanse Nationale Labo ratorium van Argonne. De leerlingen zijn afkomstig uit 25 landen, waaron der Nederland. Voor ons land staan op de voorlopige lijst: J. B. van Erp, T. P. J. M. Stolz en V. G. M. Rade makers. Stakers. Eenheden van het Peruviaanse leger, ondersteund door tanks, hebben maandagmiddag m Arequipa de kazer nes van de politie en burgerwacht be zet, waarvan de manschappen ter on dersteuning van looneisen in staking waren gegaan. Een deel van de staken- den is gearresteerd en naar Lima over gebracht. Volgens een te Lima ver schijnende krant hebben tweehonderd agenten in Arequipa hun toevlucht ge zocht in een kerk. ADVERTENTIE dag in dag uit! Geef hem bij de eerste voortekenen van kou, hoest of griep /AKKER 'SIROOP SPREKEND over de historie van de meteorologie dienen we er ons terdege van bewust te zijn, dat de meteorologie als be schrijvende wetenschap op een aanzienlijke ouderdom kan bogen en in ieder geval terug gaat tot de Griekse oudheid. Theophrastus van Eresus was de eerste meteoroloog uit de geschreven geschiedenis die ons bij name bekend is, maar waar schijnlijk hebben ook zijn ou dere collega's wel iets van hun bevindingen te boek ge steld, welke geschriften ech ter niet tot ons zijn gekomen. En vóór hen zijn misschien weer andere meteorologen aan het werk geweest, die echter de schrijfkunst niet machtig waren, zodat hun wijsheid alleen mondeling aan het nageslacht kon worden overgeleverd. Hoe het ook zij, Theophrastus is de eer ste man die we uit geschriften kennen. Alexander de Grote was een van zijn schoolkameraden en Aristoteles had grote waardering voor hem, zodat het wel geen domme jongen zal zijn geweest. Overeen komstig de geest van zijn tijd verwerkte Theophrastus in zijn beschouwingen de vier principes van de natuur, t.w. hitte, koude, droogte en vochtigheid. Aristoteles had hem reeds duidelijk gemaakt, dat een mengsel van hitte en droogte vuur vormt, dat uit koude en droogte de aarde ont staat, uit koude en vocht de zee gevormd wordt en dat lucht uit hitte en vocht voortkomt. Met deze vier principes als hoofdschotel werd uitvoerig over de meest ingewikkelde problemen van het leven ge discussieerd en het spreekt welhaast van zelf, dat Theophrastus op de eenmaal ge baande weg voortging. Bij een fel vlam- mend vuur kon duidelijk worden waarge nomen, dat rook, asdeeltjes en vonken de hoogte werden in geblazen, zodat het hem heel aannemelijk voorkwam dat het uit gangspunt voor de wind het vuur is. De wind moest dus worden beschouwd als een soort luchtbrand, verborgen weliswaar, maar een brand was het. De invloed van de wind op het weer was echter weer een hoofdstuk op zichzelf. Daarom bestudeerde Theo phrastus de wind zoals nog geen ander (voor zover be kend) vóór hem had gedaan. Jaren achtereen maakte hij zijn aantekeningen en hij kwam tenslotte tot formuleringen die, naar hij meende, ook op bijzondere omstandigheden toepasselijk waren. Of de meteorologen van vandaag het met hem eens hadden kunnen zijn, is natuurlijk een andere kwestie. Zo meende hij, dat winden die op elkaar stie ten zonder te zijn uitgeblazen, elkaar aan vielen, waardoor de stormen ontstonden, een opvatting die in moderne oren nogal zonderling klinkt. Trouwens, ook zijn waarschuwingen, waarin astronomische gegevens waren verdisconteerd, kunnen soms de toets van de critiek moeilijk door staan, zoals bijvoorbeeld de opvatting dat wind zal gaan waaien uit de richting waarin veel sterren verschieten. Toch moe ten we ons over deze weerkunde niet al te vrolijk maken, want het zou nog ruim 2000 jaren duren eer de meteorologie nieu we banen kon betreden. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2