EEN WOELIGE TIJD C KLINGDECOR N.V. DE HOUTWERF Grote schade in de mijn Julia door ondergrondse waterdoorbraak BUMBELENDEWENSHOORN Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Produktie met een kwart verminderd Kort en bondig 4 Schijn en werkelijkheid in pedagogisch spel De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Mr. E. M. J. A. Sassen treedt af als lid der Eerste Kamer Canadees parlement ontbonden Eskimo's op het scherm Dr. Eduard van Beinum terug in ons land Examens Kerkelijk Nieuws IN DE TRAM GEHOORD Sopraan als directrice Vele Haagse bouwvakkers opnieuw aan het werk Bij Siebe van der Zee Overval op Hilversumse apotheker opgehelderd Drie nieuwe muziekprijzen ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Dat de N.C.R.V. het televisietoestel goed als „entertainer" weet te gebruiken, heeft deze omroepvereniging al eerder laten zien. maar dat zij het ot>k heel graag de peda goog laat spelen, is misschien consequenter dan tevoren in het programma van maan dagavond aangetoond. In de volledige uit zending tussen half negen en half elf zat een meer of minder opvoedende onder stroom. Het begon met „Attentie" de rubriek waarin gewoonlijk Peter van Cam- pen tegen de gevaren om ons heen waar schuwend de vinger opsteekt. Ditkeer moest hij zich evenwel wegens ziekte laten vervangen door Kees van Langenraad, die overigens niet minder zuiver de ernst van het onaangename in onze dagelijks samen leving doorziet en zijn half uurtje met waarschuwingen tegen brandgevaar, ver keersonveiligheid en zakkenrollerij overtui gend vol maakte, dankzij een gevarieerde en tegelijk bondige aanpak. De daaropvolgende vertoning van het toneelstuk „In de auto naar Trenton en Cambden" van Thornton Wilder dwong tot aandacht door haar uitzonderlijke vorm, met name door het erin geheel ontbreken van speciale costumering en vrijwel ont breken van decor, waardoor de spelers (Ida Wasserman, Ineke Brinkman, Winni- fred Bosboom, Willy Ruys en Dicky Bos) zoals bedoeld door de schrijver van het stuk genoodzaakt werden zich tot het uiterste te concentreren op de werkelijk heid, die in de schijnbaarheid van de ver beelding besloten ligt. Niet gewend aan zo'n „kaal" toneel zal menige kijker aan vankelijk niet precies hebben begrepen wat regisseur en spelers met deze voor stelling vóór hadden, ondanks de pregnan te en de volledige de opzet verklarende inleiding van Ton Lutz, die de opvoering leidde. Maar dichter naar het slot moeten de meeste kijkers ook hebben ervaren, dat de acteurs en actrices er meer of minder in slaagden het gemis aan „uiterlijkheden1 weg te spelen. Vooral Ida Wasserman bleek in haar „gewone jurk" de verbeelding ten minste even sterk te kunnen laten spreken als gekleed in toepasselijke kostumering. En daarmee werd het wezen van één der meest elementaire facetten van het toneel aan de kijker voorgedragen. Wie zich bij het zien van deze opvoering toch van een zekere opzettelijkheid bewust is gebleven en daardoor het toneel niet voldoende heeft kunnen beleven, doet er naar onze mening goed aan zich te realiseren, dat hij door gaans vermoedelijk meer door de schijn baarheid dan door de werkelijkheid van het toneel wordt getroffen. Vooral tot hem was deze voorstelling gericht en dat kunnen we dan het pedagogische trekje in dit programma-onderdeel noemen. We kunnen ons evenwel gelijk de N.C.R. V. voorstellen, dat voor een aantal kijkers de vertoning in haar geheel toch niet méér heeft kunnen betekenen dan een willekeu rig geëxperimenteer met schijnbaarheden. De realiteit trad voor hen ongetwijfeld weer naar voren in de reportage „Het goede antwoord" van de korte samenkomst van het Leger des Heils in de Congreszaal te Rotterdam, waarin zij als slot van de uitzending „het enige antwoord" konden herkennen. Beeldschermer ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Jeugd- uitz. De brievenbus gaat open. Correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Act. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Comm. 20.15 Cabaret. 21.10 Aan een zijden draad, hoorsp. 21.50 Lichte muz. 22.15 Critisch beluisterd. 22.45 «Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Jazzmuz. 23.30 Hammondorgelspel. 23.50—24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.35 Amus.muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9:35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 Een kopje koffie voor oom Hans, hoorsp. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Musette-muziek. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Concertork. 13.50 Gram. 15.00 Jeugd- ork. 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heils-kwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. organi satie- en verenigingsleven. 18.30 Jeugdkoor. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.15 Op de man af, caus. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr.ork. 21.10 Bijbel en Kunst. 21.55 Geestelijke liederen. 22.25 Filmbeschouwing. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koer sen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 17.50 Boek- bespr. 18.00 Orgel en cello. 18.20 Gram. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Omr.ork. 20.20 Gram. 21.00 Omr.ork., koor en sol. 22.00 Nieuws. 22.15 Hoorsp. 23.10 Nieuws. 23.15 Voor de zeelieden. VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de jeugd. KRO: 20.00 Vade mecum. 20.30 Prettige feestdagen, TV-spel. Mr. E. M. J. A. Sassen heeft besloten wegens zijn benoeming tot lid van de Eura- toomcommissie ontslag te nemen als lid van de Eerste Kamer. Hij heeft van 15 juli 1952 zitting gehad in dit college. Mr. Sassen, die gekozen was op de Gel derse lijst van de K.V.P., zal waarschijn lijk worden opgevolgd door de heer J. L. P. M. Teijssen, burgemeester van Waalwijk. OTTTAWA (Reuter-AFP) Nadat het Canadese parlement is ontbonden, zullen er op 31 maart algemene verkiezingen wor den gehouden. De samenstelling van de af tredende kamer is als volgt: 113 conserva tieven, 106 liberalen, 25 socialisten, 19 leden van de sociale kredietpartij en 2 onafhan- kelijken. De conservatieven kwamen in juni van het vorig jaar aan het bewind, dat 22 jaar achtereen in handen van de liberalen was geweest. Zij kregen echter geen absolute meerderheid. Diefenbaker, de leider der conservatieven, hoopt die in maart wel te krijgen. Ongeveer negen miljoen stemge rechtigden zullen dan moeten kiezen tussen Diefenbaker en Lester Pearson, de leider van de liberalen. Maandagmiddag zijn op Schiphol twee Eskimokinderen gearriveerd, die zullen medewerken aan het V.A.R.A.-televisie- programma voor de jeugd, waarin Jan Dassen steeds laat zien hoe kinderen in andere delen van de wereld leven en spe len. Deze programma's worden in samen werking met de UNESCO verzorgd. De beide Eskimokinderen zullen op het beeld scherm verschijnen in de editie, die woens dagmiddag 5 februari onder de titel „Hoe leef ik in. Groenland" zal worden uitge zonden. Jan Dassen kwam de kinderen tegen in Kopenhagen toen zij daar onlangs op vakantie waren. Behalve door hun me dewerking zal Groenland in die uitzending ook worden belicht door middel van enkele films. De waterdoorbraak in de mijn Julia te Eijgelshoven is thans, voor zover technisch mogelijk, bedwongen. Door het opwerpen van dammen kon men maandagmiddag het met zand vermengde water op de 365 meter verdieping tegengehouden. Hier zijn vier pijlers, waarvan twee mechanische, onder water gelopen. Deze verloren pijlers lever den ongeveer 25 percent van de produktie van de mijn. De grootste zorg is thans, te voorkomen dat het water met het zand via een ver bindingsschacht tot de 540 meter verdie ping doordringt. Bovendien moet met alle macht worden verhinderd, dat het met drijfzand vermengde water in de pompen- kamer doordringt. Het zand zou de pom pen verstoppen. Hoewel tot maandagmid dag op de 540 meter verdieping nog geen druppel water was te bekennen, is de bedrijfsleiding er zeker van, dat hier bin nen niet al te lange tijd het water met zand zal doordringen. Door dammen is het water in de steengang van de 365 meter ver dieping gestuit. Het zoekt thans een uit weg naar beneden via oude gangen tussen beide verdiepingen. Deze sijpelen langzaam vol water, waardoor veel kostbaar mate riaal verloren gaat. Men is op de 540 meter verdieping echter gereed om het water op te vangen. Maandagmiddag werd hier de De dirigent dr. Eduard van Beinum is maandagmiddag oppgetogen van zijn drie maanden geduurd hebbende verblijf in de Verenigde Staten met zijn echtgenote op Schiphol teruggekeerd. Hij heeft er bijna dertig concerten van het symfonie-orkest van Los Angeles geleid, naar zijn mening „een prachtig, eersterangs orkest" „Maar", aldus dr. Van Beinum, „ik ben van plan het komende seizoen eens rustig aan te doen. Voorlopig zal ik geen buitenlandse uitnodigingen meer aanvaarden en alleen de uitvoeringen van het Concertgebouw- Orkest in het seizoen 1958-1959 dirigeren". Over het optreden van Bernard Haitink tijdens zijn ziekte zei de dirigent, dat hij dit een goede gelegenheid had gevonden om het Amerikaanse muziekleven kennis te laten maken met deze jonge -Nederland se dirigent, waarvan hij hoge verwach tingen heeft. Zaterdag 15 februari zal dr. Van Beinum weer voor het Concertge bouw-Orkest staan. Delft: Ingenieursexamen scheikundig in genieur: M. Tels, 's-Gravenhage (met lof). laatste hand gelegd aan een zware dam in de steengang, die het water zal beletten verder onheil aan te richten. De schade is inmiddels aanzienlijk, vooral door het ver loren gaan van de twee mechanische pijlers. Deze kosten ongeveer een miljoen gulden per stuk. De produktievermindering zal echter slechts tijdelijk zijn, daar het personeel der vier verloren pijlers elders in de mijn wordt tewerkgesteld. De be drijfsleiding hoopt, dat het drijfzand zich spoedig tegen de opgeworpen dammen zal vastzetten, zodat ook het water, dat nu nog door de dammen heen sijpelt, gestuit wordt. Het zal maanden duren voordat men al het water heeft weggepompt en de thans on dergelopen werken weer kan betreden. Geref. Kerken Beroepen te Forest en te Orilla (beide in Canada) J. Kuntz te Schoonebeek. De boze Fokko had zijn doel bereikt; het schip was in handen van de muiters en hij stond nu als kapitein aan het hoofd. Hij nam de hut van Bumbel in bezit. Hij wist. in welke kast de grote kist met geld was geborgen; die haalde hij tevoorschijn en met 'n grijns liet hij de blinkende goudstukken door zijn vingers glijden. Toen ging hij naar de kampanje, om zijn bevelen te geven. 61-62 ADVERTENTIE Daar ben ik me toch drie haltes te ver!" (Zó boeiend is nu PANORAMA De wereldberoemde Noorse operazange res Kirsten Flagstad is benoemd tot direc trice van de Noorse Opera. De Noorse Opera heeft nog geen tehuis, maar binnen afzienbare tijd zal er een worden gebouwd. Kirsten Flagstad werd in 1895 geboren en debuteerde in 1915 in het Nationaal Thea ter in Oslo. Van 1933 tot 1934 was zij ver bonden aan de opera van Bayreuth, van 1935 tot 1941 aan de „Met" in New York. Het aantal steden in de hele wereld, waar zij triomfen heeft gevierd vooral wel als Wagnerzangeres is zeer groot. Drie jaar geleden nam zij afscheid van haar carrière, zij het, dat zij sindsdien nog wel enige keren optrad. Van de 200 tot 250 leden van bouwploe- gen, die op het werk in Den Haag ver leden week het bijltje er opnieuw bij neer legden, zijn weer ruim 100 man aan het werk gegaan. Behalve de ongeveer 150 bouwvakkers, die sinds begin januari wei geren aan het werk te gaan op C.A.O.- voorwaarden, zijn nog ruim 100 bouwvak arbeiders van het werk weggebleven. Van één maatschappij liggen alle wer ken stil omdat daar 180 mannen staken. Van een andere maatschappij zijn 70 man nen weggebleven. Van de andere bij het conflict betrokken ondernemingen staken nog in totaal 17 mannen. Het totaal aan tal stakers zou dus nog ruim 260 zijn. De heer Siebe van der Zee hoofd van de televisiesectie van de AVRO behoort tot degenen, die hun debuut in de omroep onder de hoede van Radio Herrijzend Ne derland maakten. Wijlen Karei Nort an nexeerde hem vervolgens voor het Strijd krachtenprogramma, waar hij een mas sa reportagewerk deed tot in Indonesië toe. Toen hij in 1950 bij de AVRO in dienst trad bleef hij de radioverslagge ving trouw, ook toen hij een jaar later reeds tot hoofd van de televisiesectie werd benoemd. Als ik u zeg, dat u c'at kunt, dan kunt u dat", zo corrigeerde directeur -W. Vogt zijn aanvankelijke aarzeling en de ge vraagde bedenktijd werd reeds door de bekendmaking der benoeming achter haald. Voor de radio versloeg hij nog de Olympische Spelen in Helsinki en in 1953 maakte hij met Anthony van Kampen een maandenlange expeditie naar Groenland, waaruit niet alleen een dozijn documen taires voor de geluidSomroep, maar ook een film voor de televisie resulteerden. Zijn ervaring als verslaggever heeft er wellicht toe bijgedragen, dat Van der Zee werd aangewezen voor het Nederlandse commentaar van de eerste Eurovisie-uit zending, een reportage van het bloemen- feest te Montreux. Hij sprak dat commen taar in de studio in Bussum uit. „Ik wist in het geheel nog niet wat mij te wachten stond, of het beeld duidelijk zou zijn en of ik voldoende stof zou hebben voor mijn toelichting. Toen kwamen de eerste beel den uit Montreux door en ik stond een ogenblik verbijsterd, want zelfs de neu zen van de schoenen der toeschouwers kon ik duidelijk onderscheiden. Van dat ogenblik af geloofde ik eigenlijk pas goed in de televisie". Die ervaring klinkt nog door wanneer hij de telerecording afwijst behalve dan voor de zeer zeldzame ge vallen waarin kostbare produkties om praktische- of technische redenen op geen andere manier te brengen zijn. Voor het overige: „Wij zijn geen bioscoop, wij moeten het hebben van het levende ele ment met alle risico's van dien". Een gesprek met de heer Van der Zee is vooral daarom zo prettig, omdat hij niet elk ogenblik bezwerend zegt: „Dat mag je niet publiceren". Hij neemt geen blad voor de mond en steekt zijn mening niet onder stoelen of banken. De samen werking met de collega's van andere om roepen is allerplezierigst, maar in feite vormt de Nederlandse Televisiestichting een monsterverbond. „Aan de ene kant zitten we met elkaar zoete broodjes te bakken, maar eigenlijk doen we niets lie ver dan elkaar vliegen af te vangen. We hinken op twee gedachten, we willen een nationale omroep zijn en vandaar die ge zamenlijkheid in de NTS en aan de an dere kant wil toch elke omroep beter dan zijn concurrent voor de dag komen. Ik ben ervan overtuigd dat we in de toe komst door de praktijk gedwongen tot een andere organisatie moeten komen. Het één of het ander: of we gaan allemaal op in een grote omroep óf we gaan ieder voor zich, volkomen zelfstandig, onze eigen weg. Beide systemen lijken mij verkies lijker dan wat we nu hebben". Aldus Sie be van der Zee. J. H. Bartman De mislukte roofoverval op de Hilver sumse apotheker C. J. Verboom in de nacht van 18 op 19 januari is thans geheel tot klaarheid gebracht doordat ook de der de- verdachte een bekentenis heeft afge legd. De daders zijn de 25-jarige Haarlem se vertegenwoordiger K., de 23-jarige Am sterdamse kunstschilder B. G., en de 22- jarige fotograaf K., eveneens uit Amster dam. De mannen ontmoetten elkaar regelma tig in café's in de Amsterdamse binnen stad. Zij verkeerden in financiële moeilijk heden en beraamden daarom het plan om een overval te plegen. In de nacht van 18 op 19 januari zijn zij met een gehuurde auto naar Hilversum gereden. Toen zij bij de apotheek kwamen, die nachtdienst had besloten zij hun geluk te beproeven. De vertegenwoordiger zou zich voordoen als klant, waarna de beide anderen met pisto len binnen zouden dringen. Het resolute optreden van de apotheker, die een van de mannen naar de keel vloog en hem ver volgens blootsvoets op straat achtervolg de, heeft het drietal, zoals het nu heeft toegegeven, volkomen verrast. Er volgde een schietpartij, die volgens hun bewering een gevolg was van hun zenuwachtigheid De mannen wisten tenslotte met de auto te ontkomen. De kunstschilder en de fotograaf zijn nadat zij een oud autootje van een van hen hadden verkocht, enkele dagen later per trein naar Parijs gereisd, waar zij de pistolen van de hand hebben gedaan. Na een week keerden zij platzak tei-ug, waar na zij werden gearresteerd. Dit was moge lijk door de goede signalementen, die de apotheker aan de 'politie had verstrekt Het drietal, dat poging tot diefstal met ge weldpleging in vereniging ten laste zal worden gelegd, bevindt zich thans in het Huis van Bewaring te Amsterdam. Het bestuur van de Johan Wagenaar stichting heeft in zijn laatstgehouden ver gadering besloten tot het instellen van de drie volgende prijzen: De Johan Wage naarprijs, groot 2.500 toe te kennen als bekroning van een geheel oeuvre, de Wil lem Pijperprijs, groot 750 ter bekroning van een werk op het gebied van de kamer muziek en de Sem Dresdenprijs, groot 750 ter bekroning van een a-capella koorwerk. Deze prijzen kunnen worden toegekend aan Nederlandse componisten. Het bestuur heeft tevens besloten de Johan Wagenaar- prijs voor de eerste keer toe te kennen aan de componist Hendrik Andriessen, oud directeur van het Koninklijk Conservato rium voor Muziek in Den Haag. Deze prijs zal in het komende najaar tijdens een plechtige zitting van het bestuur worden uitgereikt. In de vacatures, ontstaan door het overlijden van de voorzitter de heer E. van Beijnem, en het vertrek van dr. C L. Walther Boer is voorzien, zodat het bestuur thans bestaat uit de heren Leon Orthel, voorzitter, G. Kamphuis, secreta ris-penningmeester, A. L. M. Dinkhuijsen, H. J. H. Geraedts, Paul Niessing, Willem van Otterloo en A. van Velzen. 65. Hij zou zijn rechtenstudie kunnen beëindigen, maar de deur naar een normaal bestaan zou daar mee niét voor hem geopend worden; wegens zijn ge loof zou die deur gesloten blijven en hij werd buiten gesloten.... En dit betekende in zijn geval, dat hij de zo hevig begeerde onafhankelijkheid niét zou be reiken, integendeel, hij zou tot het einde van zijn le ven gebonden blijven, onvrij en afhankelijk. Wat voor schone nieuwe gedichten hij ook zou schrij ven, ze zouden hem niet de vrijheid kunnen geven! Wanneer hij tot een ander geloof overging, zou hij echter wél op de drempel staan, welke naar de vrij heid voerde. Vol twijfel stelde hij zichzelf de vraag, of hij zich aan déze dwang moest onderwerpen om het begeerde op die manier te kopen. Éénmaal had hij Göttingen uitgedaagd en de consequenties ervan gedragen: hij was van de universiteit gestuurd. Thans was hij echter ouder geworden. Hij naderde de der tig. Mocht hij vol koppigheid nogmaals alles op het spel zetten? Als hij thans weer faalde, zou hij voor eeuwig aan Salomon Heine's goedertierendheid over geleverd zijn. Nee, hij moést de vrijheid bereiken, hoe dan ook! In mei nam Heine zijn besluit en vertrok naar Hei- ligenstadt. Hij wilde deze aangelegenheid liever niet in Göttingen behandelen. Hij wendde zich tot de hoog ste protestantse geestelijke daar ter plaatse, magis ter Grimm. Deze was een dikke goedmoedige man, die Heine onmiddellijk vertrouwen inboezemde. Hij maakte zijn verlangen kenbaar. „Ik wens gedoopt te worden," zei hij enigszins verlegen. „Wenst u dat met geheel uw hart?" vroeg magis ter Grimm op plechtige toon. Het is mijn wens," antwoordde Heine ontwijkend. Grimm stond op en liep naar een kast, waaruit hij twee glazen te voorschijn haalde, welke hij met cog nac vulde. Harry maakte een verontschuldigend ge baar. „Niet voor mij, magister, ik kan 't niet ver dragen," zei hij. De protestantse geestelijke dronk hierop met zicht baar genoegen ook het tweede glas leeg. „Op uw wel zijn!" zei hij vriendelijk. Hij bleek vol begrip te zijn voor Heine's probleem. Mag ik u enkele vragen stellen?" vroeg hij ten slotte. „U studeert rechten in Göttingen?" „Inderdaad." „En u zult binnenkort uw laatste examen afleggen?" „Dat hóóp ik," antwoordde Heine, terwijl er een blos op zijn wangen kwam. „Het is voor u dus misschien van beslissende be tekenis, dat uw wens om ge>opt te worden, in ver vulling zal gaan?" „Ja," antwoordde Heine enkel. „Ik begrijp 't meneer Heine," zei de magister Grimm, terwijl hij moeizaam opstond, „ik zal even papier en pen halen, opdat ik de belangrijkste gege vens kan noteren. Ik zal werkelijk mijn best voor u doen, daar kunt u verzekerd van zijn." In de maanden, die hierop volgden vertoefde Heine éénmaal per week in Heiligenstadt, waar hij onder richt ontving in het nieuwe geloof en hij kwam hier bij op zeer vertrouwelijke voet met magister Grimm, die hij geheel en al voor zich wist te winnen. Bleek en aangedaan, met glanzende ogen, onderging Harry Heine ten slotte de doopplechtigheid, na eerst een proef van zijn kennis betreffende de christelijke leer te hebben afgelegd. Aan het middagmaal ten huize van magister Grimm, waartoe deze hem had uitgenodigd, werd hij aan de andere aanwezigen voor het eerst met zijn nieuwe doopnaam voorgesteld: Heinrich Hein! Twee weken later moest Heine zich opnieuw aan een examen onderwerpen: de professoren spaarden hem stellig niet en op de meest uiteenlopende vragen moest hij in het Latijn antwoord geven. In aanslui ting hierop moest hij vijf stellingen, in openbare dis cussie met twee andere studenten eveneens in het Latijn verdedigen, om de begeerde doctortitel te bemachtigen. Met de erste drie thesen verliep het vlot, maar de laatste kostten hem veel moeite. Hij was geen goed verdediger, integendeel hij was be ter in de aanval! Hij besefte echter, dat hij de verde diging tot een goed einde moest brengen, hij vocht hiermede voor zijn eigen bestaan! Toen hij op de laatste dag het universiteitsgebouw verliet, duizelde 't hem even. Hij ging regelrecht naar zijn kamer en strekte zich uit op zijn bed. In een ver warde droom zag hij een enorm grote oom Salomon dreigend over zijn bed gebogen staanMet een schok werd hij wakker. De volgende dag was deze boze droom echter ver dwenen. Heinrich Heine was geslaagd voor zijn exa men eq op de 20e juli vond de plechtige uitreiking van de doctorsbul plaats. De professor verzuimde in zijn toespraak niet erop te wijzen, dat Heine ook een zeer verdienstelijk dichter was en noemde in dit verband de naam van Goethe, die ook jurist én dichter was. De cijfers, die Heine behaalde waren niet briljant, maar dat was hem onverschillig. Met diepe vreugde in zijn hart kon hij zijn moeder de blijde tijding melden en met een trots gevoel ondertekende hij de brief met: dr. Heinrich Heine! Wat er nu verder moest gebeuren, had hij nog niet overdacht. De inspanning van de laatste weken was te veel voor zijn zwakke gestel geweest en de hoofdpijnen kwelden hem opnieuw op ondraaglijke wijze. De fris se kracht, welke hij op zijn reis door de Harz had ge voeld, was geheel verdwenen. De dokter ried hem zee baden aan...., maar ondanks de schone titel van dr. Heinrich Heine, bezat hij nog steeds geen rooie cent. Langzaam slenterde hij op een morgen over het marktplein in Göttingen. Plotseling hoorde hij uit een langsrijdende postkoets iemand zijn naam roepen. „Harry!" En enige ogenblikken later kwam de zware gestalte van Salomon Heine moeizaam uit de postkoets te voorschijn. „Ik ben onderweg naar Kassei", legde zijn oom uit, „en wilde je onderweg even opzoeken." Vol wantrou wen voegde hij eraan toe: „Om te zien, hoe je met je studie opschiet". De twee mannen stonden tegenover elkaar. Er kwam een spottende lach om Heinrich Heine's mond. „Ik stu deer niet meer en ik heet ook niet meer Harry Heine. Ik heet tegenwoordig dr. Heinrich Heine!" „Wel allemensen!" was alles wat zijn oom kon uit brengen. Even later zaten ze tegenover elkaar in een café. Sa lomon Heine was in een uitstekend humeur. Heinrich Heine verkeerde in twijfel of deze goede stemming ver oorzaakt werd door het met succes afgelegde examen, dan wel door het feit, dat de grote bankier voortaan zijn neef niet meer zou behoeven te onderhouden. (Wordt vervolgd) Afgekeurd. Ambtenaren van de Keu ringsdienst van Waren te Amsterdam heb ben in december voor de consumptie afge keurd 30.000 kg. aardappelen, 3800 blikjes tomatenpuree, 600 kroppen sla, 272 kg. chocolade, melk met een te laag vetgehalte, 4200 kg. tarwebloem en een partij rijst waarin torren voorkwamen en 96 kg. be schimmelde thee, jenever met te laag al coholgehalte, chocoladekorrels met te' wei nig cacaobestanddelen, vlees met zwavele- ligzuur en vleeswaren met een te hoog zet meel- of te hoog watergehalte. Zaken Overzee. In de vacature, ont staan door het per 1 april verleende ont slag aan de heer J. M. Kiveron, is benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van Zaken Overzee de heer B. Krijger, thans chef directie Nieuw Guinea van dat ministerie. Burgemeester. Tot burgemeester van Roden (Dr.) is benoemd de heer M. Bus- hoff te Tilburg, werkzaam bij de n.v. Noordbrabantse Elektriciteitsmaatschappij. Hij heeft voor de P.v.d.A. zitting in de Til- burgse gemeenteraad. De heer Bushoff is op 9 oktober 1924 te Zwolle geboren en lidmaat der Nederlands Hervormde Kerk. E-55. De rekening van de in 1955 te Rotterdam gehouden expositie E-55 sluit in ontvangsten en uitgaven op een bedrag van f7.937.861,69, zonder dat de door de ge meente toegezegde garantie van een mil joen gulden behoeft te worden aangespro ken. Als herinnering zijn aan de gemeente aangeboden de gfote maquette „De stad der toekomst", het glas-in-loodraam uit het stiltecentrum, de Aeolusmast, de tentoon stellingsfilm en een schilderstuk van Ka- rel Appel voor het museum Boymans. Dure vergissing. Groot was de verba zing van een winkeljuffrouw in een winkel in Rotterdam-Zuid, toen zij bij het opma ken van de kas een gouden tientje ontdek te. Vermoedelijk heeft een klant het haar in plaats van een stuivertje gegeven. Onderscheiding. De president van Bra zilië heeft de heer J. L. Voute, chef van de directie westelijk halfrond van het mi nisterie van Buitenlande Zaken benoemd tot commandeur in de orde van de Cru zeiro do Sul. Clandestiene zender. Opsporingsamb tenaren van PTT hebben in samenwerking met de rijkspolitie te Beers (gem. Baarde- radeel) de clandestiene zender ,,De Onbe kende", ook „Volleneef" genaamd, opge spoord en inbeslaggenomen. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de 27-jarige landarbei der S. V. te Beers. ADVERTENTIE De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-1X932 DINSDAG 4 FEBRUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest o.l.v. Marinus Adam, Ze vende concert in de serie D, 20.15 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Aan de rand' van de hel, 14 jr., 20 uur. Lido Theater: De vloek van Frankenstein, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lxuor Theater: The pride and the passion, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: De levensroman van Johann Strauss, a,l„ 20.15 uur. Rembrandt Thea ter: Funny Face, a.l., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Helden zonder moed, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Their secret affair, 14 jr., 19 en 21.15 uur. WOENSDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell, 20 uur. Concertge bouw: Muziekuitvoeringen in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi, 19.15 uur. Minerva Theater: Uitvoering door de harmonie „St. Michael", 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Espace: Expositie van tekenin gen en aquarellen van Alechinsky, 11-17 u. FILMS: Cinema Palace: Bekentenissen van de oplichter Felix Krull, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Aan de rand van de hel, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: De vloek van Franken stein, 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The pride and the passion, 14 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: Funny Face, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Helden zonder moed, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: The high and the mighty, 14 jr„ 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6