Scheidende D.C.IJ.-voorzitter lid van verdienste van KNDB é&m J- 25#- BRANDARIS 3 f350.- Vanmorgen in de Vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 7 AFSCHEID KERST DE JONG Velsen bracht bijna 25 mille in het laatje Rentespaarbrieven in trek Oprichting christelijke korfbalclub in Santpoort Tanker „Havprins" te water gelaten Bij Verolme in A Iblasserdam „Euromarkt" op tweede visserijdag te Bergen Eerste sneeuwklokjes Sleepboot „Noordzee" maakt „Humanitas" vast Engelse mijnenveger gaat Amsterdam bezoeken N.Ph.O. concerteert in Beverwijk Verrassende nederlaag van V.T.C. tegen G.T.T.C. Sr- RH Nog twintig mille voor de klokken nodig Op 19 april wielerronde van Velsen-Noord G. de Vries van „Parkzicht" kampioen tweede klasse biljart LOENDERSLOOT fftgrffTTO DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 Zaterdagavond omstreeks half negen, juist toen het officiële gedeelte van het afscheidsfeest van de scheidende DCIJ- voorzitter, de heer K. de Jong begon, stelde de christelijke muziekvereniging Wilhel- mina zich voor 't clublokaal van hotel Ken nemerhof op om de heer De Jong en de overige DCIJ'ers een serenade te brengen. Hetgeen overigens een ware volksoploop op dit drukke gedeelte van de Kennemer- laan te weeg bracht. Vervolgens sprak de heer Kalkman namens Wilhelmina de af tredende DCIJ-voorzitter toe en bracht hem dank voor het vele, dat hij in dienst van de sport, maar ook voor IJmuiden en Wilhelmina had gedaan. Namens het gemeentebestuur sprak de heer H. G. Smakman, sportambtenaar van Velsen, enige woorden van dank en waar dering. Hij zei ondermeer, dat de heer K. de Jong van de JJmond een sterk dambol werk had gemaakt. Hij zegde voorts toe, dat het gemeentebestuur ook in de toe komst zoveel mogelijk er naar \jl blijven streven om damtoernooien daadwerkelijk te steunen. Ook de jeugd zou in dit opzicht niet worden vergeten. Toen trad de heer C. J. Blokland namens het hoofdbestuur van de Koninklijke Ne derlandse Dambond naar voren om de lof trompet over het werk van de scheidende DCIJ-voorzitter te steken. Ter gelegenheid van dit afscheid meende het hoofdbestuur de heer K. de Jong te moeten onderschei den door hem het predicaat „lid van ver dienste" toe te kennen. Hierna was het tie beurt aan de heer Dijkslag om namens de provinciale dambond de heer De Jong te danken voor de organisatorische kwa liteiten, die hij tijdens zijn dammersloop baan getoond had te bezitten. Ook de Noordliollandse Dambond verleende de heer De Jong de onderscheiding „lid van verdienste". Afgevaardigden van Sportief, Beverwijk, Stabiel, Gezellig Samenzijn, Haarlemse damclub, Het Oosten, KNC en VKD merk ten wij onder de vele aanwezigen op. Na de stroom van dankwoorden reikte voorzitter P. Roozenburg de prijzen uit van het „Kerst De Jong"-toernooi. Ook werden Dukel en D. Ott als kampioenen van het seizoen 1956'57 nog een keer in Kinderpostzegelactie 1957 De Velsense scholen hebben zich danig geweerd wat de verkoop van kinderpost zegels betreft. De totale opbrengst van de schoolactie was f 19.317,In 1956 was dit 18.823,De school, die het verkoop record bereikte was de Jan Campertschool uit Driehuis. De jongens en meisjes ver kochten voor 1717,aan postzegels. De Brederodeschool uit Santpoort deed dit voor een bedrag van ƒ1163,Derde op de lijst staat de A. van Nassauschool uit Santpoort met 902,De St. Engel- mundusschool uit Driehuis bracht 894, in 't laatje. Bovendien beijverden U.V.V. en het comité Santpoort-station zich voor dit nobele doel. In 1956 verkocht de afdeling Velsen- IJmuiden van het U.V.V. voor 769,42 aan postzegels. Thans is dit f 938,86. De afde ling Santpoort wist in 1956 voor f 2105, aan kinderpostzegels aan de man te bren gen. Vorig jaar bedroeg dit f 1200. Het comité Santpoort-station verkocht voor 1237,21. In 1956 was dit 1569,—. Ook aan de respectieve postkantoren werd voor een respectabel bedrag ver kocht. Kantoor IJmuiden en Driehuis: 881,92; knatoor Velserbeek: ƒ300,56 en kantoor Santpoort, Hoofdstraat: 270, In totaal werd in Velsen verkocht voor 24.145,55. Tijdens de afgelopen week is bjj de Vel sense gemeente-ontvanger contant ont vangen voor rente spaarbrieven ƒ108.975 waarvan dus 65.000 bestemd zal worden voor de Velsense woningbouw. Met de 250.000 bruto, die er op 18 januari in Velsen „binnen" was (onge veer 151.000 voor Velsen) komt de stand nu op 215.000. Hierbij is niet inbegrepen het bedrag, dat via de banken of de post kantoren is gespaard, kantoren is gespaard. Inmiddels is de actie stopgezet. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van de afdeling Amstelland-Kennemerland van de CKB (Christ. Korfbal Bond) om te komen tot oprichting van een Christe lijke Korfbalvereniging in Santpoort. Als taakuitvoerster en propagandaleidster wees het bestuur aan de vereniging DKV (Door Korfbal Vriendschap) te IJmuiden. Om het een en ander te realiseren belegt de propagandacommissie na oriënterende besprekingen op zaterdag 1 maart een ver gadering, die bedoeld is een korfbalvereni ging op christelijke grondslag op te rich ten. De bijeenkomst wordt gehouden in een zaal van de N. Herv. kerk aan de Burg. Ensehedélaar en staat onder leiding van de voorzitter van DKV, de heer H. de Boer. Jongens en meisjes van twaalf tot veer tien en van veertien tot zestien jaar zul len indeling vinden in junioren twaalftal len. Dames en heren boven de zestien jaar zullen in senior twaalftallen geplaatst worden. t Santpoortse huisvrouwen houden haar jaarvergadering Maandag 17 februari om 14 uur houdt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de zaal van het badhuis „De Spaarnberg" aan de Wüstelaan in Santpoort haar jaarvergade ring. De agenda vermeldt ondermeer een bestuursverkiezing en enige voordrachten door leden. de bloemen gezet en kregen W. v. Wort en Tielrooy boeken over de damsport. De heer De Jong zette tenslotte in een toespraak Uiteen hoe dankbaar hij was voor de enorme belangstelling, die hij bij zijn afscheid had mogen ondervinden. Ook gaf hij een overzicht van zijn „damlevens- loop". Een ovationeel applaus onderstreep te de dankbaarheid, die een ieder voor het werk van de vroegere DCIJ-voorzitter aan de dag had gelegd. Hierna werd hem een geschenk aangeboden door leden van zijn eigen vereniging. Het was een grote wereldbol, waarmee hij bijzonder in zijn schik was. Het feest duurde bij DCIJ tot diep in de nacht voort. Zaterdagmiddag is van de werf van Jan Smit Czn. n.v. te Alblasserdam, die deel uitmaakt van Verolme's Verenigde Scheepswerven, het 12.000 ton grote tank schip „Havprins?' voor de rederij P. Meyer te Oslo te water gelaten. De tewa terlating geschiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten uit binnen- en buiten land door de oudste vrouwelijke employé van de Noorse rederij, Mevr. Bergjlot- Scheen, die het schip had gedoopt. Voor deze tewaterlating waren speciale voorzorgsmaatregelen getroffen. Er waren zes remschotten aangebracht aan weers zijden van het achterschip om de vaart van het tankschip na de stapelloop in de smalle rivier, de Noord, te vertragen. Bovendien waren er negen ankers van ze ven en een halve ton elk uitgelegd, ver zwaard met peuren van zes ton met arm dikke kabels bevestigd aan het achter schip), die er voor moesten zorgen dat de tanker op het goede ogenblik een zwenking zou maken waardoor het schip evenwijdig met de oeyers zou komen. De „Havprins" heeft een lengte over alles van 190.60 meter, lengte tussen de loodlijnen 163.98m., breedte 21.89 m., holte 12 m. en diepgang circa 9.034 m. Na deze stapelloop is de kiel gelegd voor een tank schip van 33.000 ton voor de rederij „Petro leo Brasilea s/a" te Rio de Janeiro. Dit schip zal een lengte krijgen van 202.54 m., een breedte van 26 m. en een diepgang van 14.25 meter. Op een ontvangst na afloop heeft de heer C. Verolme allereerst zijn vreugde uitge sproken over het lanceren van een kunst maan door de Verenigde Staten. Hij heeft er voorts aan herinnerd dat het thans te water gelaten schip zes jaar geleden werd besteld in een tijd toen er van de bouw van schepen van deze grootte nog geen sprake was. Deze bestelling is gevolgd door vele andere en thans zijn er nog der tien in aanbouw. De heer Verolme bood a3n mevrouw Bergjlot ter herinnering een geschenk aan. De heer P. Meyer, president van de rederij van dezelfde naam te Oslo, heeft vervolgens zijn gelukwensen aangeboden aan de heer Verolme en zijn medewerkers voor het feit dat de „Havprins" binnen de gestelde tijd van stapel is gelopen. De* heer Meyer overhandigde de heer Verolme een cheque die bestemd is voor de werknemers van de werf. Bij de tewaterlating waren aanwezig de ambassadeur van Noorwegen, de heer L. J. H. Jorstad., de ambassadeur van Bra zilië, de heer Joaquim de Sousa-Leao, de ambassadeur van Iran, de heer Abdol Hos sein Meftah, de gezant van Ierland, de heer Brian Gallagher, admiraal Olavo de Araujo, commandant van het vliegdek- schip dat thans op de werf van Verolme te IJsselmonde wordt gemoderniseerd, prof. mr. P. S. Gerbrandy, president-com missaris van Verolme's Verenigde Scheeps werven, de heer A. C. A. Deerenberg, lid van gedeputeerde staten van Zuid-Hol land, mr. J. P. M. Aghina, chef directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken en de burgemeesters van Alblasserdam, Ridderkerk, Rozen burg, S pijkenisse en Nieuwe Tonge. Op de laatste van de twee visserij dagen in de volkshogeschool te Bergen heeft mr. J. S. Biesheuvel van het Landbouwschap zaterdag een uiteenzetting gegeven over verschillende vormen van internationale economische samenwerking en met name over de Euromarkt. Over de mogelijkhe den en moeilijkheden, die de Euromarkt voor de Nederlandse visserij zal opleve ren, volgde hierop een levendig gesprek, waarin mensen van instanties als Stich ting voor de Nederlandse visserij, de Re dersvereniging van de Nederlandse Ha ringvisserij en dergelijke, de mensen uit het bedrijf ervan probeerden te overtui gen, dat nu niet meer gewacht moet wor den met het vernieuwen van de vloot. De mensen uit het bedrijf vreesden verliesge vende jaren, maar de anderen brachten hen onder het oog, dat de overgangsperiode van de Euromarkt gebruikt moet worden om onze vissersvloot op hetzelfde peil te brengen als de Duitse, die met haar veel grotere kapitaalsproduktiviteit op het ogenblik een aanzienlijke voorsprong heeft en binnen de Europese econo mische gemeenschap, vooral wat de rond- vis betreft, een geduchte concurrent zal zijn. Zij vestigden er de aandacht op, dat Engeland mede met het oog op de over gangsperiode van de Euromarkt zijn trawl- en haringvisserij steunt. Moeilijk heden gedurende de eerste jaren zagen zij evengoed als de mensen uit het bedrijf, maar op langere termijn, zo meenden zij, schept de Euromarkt voor de visserij ze ker goede mogelijkheden. Er werd op gewezen, dat onder andere ook het duurder worden van eiwithouden- de voedselprodukten uit de landbouwsec tor nieuwe kansen voor de visserij geeft en aangeraden werd ook eens aandacht te schenken aan bevroren vis, waarmee men verder afgelegen markten kan berei ken dan tot nu toe mogelijk was. Maandag werden aan de bloemenveiling te Beverwijk de eerste sneeuwklokjes aangevoerd. Deze waren afkomstig van het eiland Texel en brachten 0.43 per bosje op. De sleepboot „Noordzee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst te Rot terdam heeft het Italiaanse m.s. „Huma nitas" van A. Ravano uit Genua op sleep touw genomen. Het 7167 brt. metende schip werd 100 mijl zuidwest van de Azo ren opgepikt. Dit Italiaanse schip had reeds een week geleden de schroef verloren en het lag in de bedoeling, dat assistentie verleend zou worden door de sleepboot „Zwarte Zee' eveneens van L. Smit. De „Zwarte Zee had echter contact gemaakt met de even eens in moeilijkheden verkerende „Wang Trader" en moest dus verstek laten gaan. Daarop werd de „Noordzee" van de Cana rische eilanden naar de „Humanitas" ge stuurd. Het is nog niet bekend waarheen de „Humanitas" gebracht zal worden, maar waarschijnlijk zal de bestemming een Europese haven worden. Defecte machine Het Noorse schip „Kong Bjoern" dreef gisteren op de noordelijke Noordzee in stormweer rond met een defecte machine Het schip was stuurloos. Uit Esbjerg was een bergingsvaartuig onderweg. De be manning was niet in gevaar. De positie van het 879 ton metende schip was gister ochtend 12 mijl noordwest van Blaa- vandshuk. Dezelfde storm heeft in de Oostzee een motorscheepje van 77 ton, de „Albatros", lekgeslagen en het roer weggeslagen. Ter wijl een bergingsvaartuig onderweg was hield een passagiersboot van- de Born- holm-lijn de wacht bij de „Albatros". Ongeveer 200 Deense vissersboten moesten de visserij onderbreken en de wijk nemen naar havens dichtbij. Een van de schepen verkeert in nood, en drijft nog buitengaats. Een bergingsvaartuig was gisteren onderweg. De „Robert Meyhofer", een kustvaar der van 386 ton, is in het Skagerrak ten zuiden van Kristiansand lekgeslagen. De machinekamer en de lading staan onder water. Een Deens schip, de „Dronning Alexandrine", was in de nabijheid en was gereed om de bemanning van de „Robert Meyhofer", een Duits schip, over te ne men. Het Nederlandse, 500 ton metende schip „Thea" is op de Seine, in dichte mist in botsing geweest met een onbekend vaar tuig. De „Thea" was uit de Noordierse ha ven Londonderry naar Rouaan vertrok ken. Het schip is de haven van Le Havre binnengelopen, voor een inspectie van de averij. De Britse oceaanmij nen veger HMS „Lennox" zal van 15 tot 19 februari een niet-officieel bezoek brengen aan Amster dam. Deze mijnenveger behoort tot de zo genaamde „Algerine"-klasse, waarvan de Engelse marine 56 schepen in gebruik heeft. De bemanning bestaat uit ongeveer honderd koppen. Arbeider vertilde zich en moest naar het ziekenhuis Een arbeider van de Havenstichting, J. H. uit IJmuiden-Oost, die maandagmorgen op het Hoogoventerrein een zware pomp van een kar wilde aftillen, vertilde zich en liep daarbij letsel aan zijn rug-op. Hij moest naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk worden overgebracht. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest geeft op woensdag 12 februari een concert in het Kennemer Theater te Be verwijk. Als solist treedt op Bram de Wilde klarinet. Het programma is als volgt samenge steld: Eerste symfonie van Beethoven concert voor klarinet en orkest van Mo zart, Muziek bij een Lentefeest van Rous sel; Rapsodie bij klarinet en orkest van Debusy, De Tovenaarsleerling van Dukas Tafeltennis in de IJ mond Het eerste herenteam van de Velser ta feltennisclub heeft tegen GTTC een verras sende nederlaag geleden. Wisten de VTC- ers in de eerste ontmoeting de GTTC-ers een 73 nederlaag te bezorgen, nu moes ten zij met dezelfde cijfers de eer aan de tegenstanders laten. Snelders, Van Weel deren en Oort speelden lang niet in de vorm zoals w(j dat de laatste tjjd van hen gewend waren. Zo ziet de ontmoeting tegen Togido 3 op vrjjdag er weinig hoopvol uit. Van Weel deren behaalde nog de beste resultaten door twee van zijn drie partijen te winnen. Oort scoorde slechts éénmaal en Snelders moest de eer geheel aan de tegen standers laten. Ook het dubbelspel werd een overwinning voor de GTTC-ers, waar door VTC eerste herenteam een geduchte 7—3 nederlaag kreeg te incasseren. Het tweede herenteam bracht het er beter af en behaalde door fraai spel van Dekker, Van Hal en De Waal, een mooie overwinning op Winfried 2. Dekker wist de drie sets in zijn voordeel te beslissen. Van Hal won tweemaal en De Waal (inval Ier) die ook uitstekend partij gaf kon slechts eenmaal tot winst komen. Het dub bel werd nog een overwinning voor Win fried, waarmee de stand op 64 in het voordeel van de VTC-ers kwam. De heren van het derde team van VTC hebben hun bovenste plaats op de ranglijst weer iets weten te verstevigen door het sterk spelende Ready met 64 te kloppen. Ready, dat evenals VTC nog kandidaat was voor de bovenste plaats, heeft voor de tweede maal in de VTC-ers zijn meerdere moeten erkennen. De Waal, Voogt en Bos wisten elk twee van de drie sets voor zich te houden. Het dubbel verloren de VTC-ers echter. VTC 4 ontmoette in de strijd tegen TOG 6 weinig tegenstand en won gemakkelijk met 10—0. Het eerste damesteam speelde een prima partij tafeltennis tegen het sterke Oranje Zwart, maar kon het toch niet tot winst brengen. Guus van Keulen scoorde twee maal en Mary Goossens en Letty van Duyl behaalden ieder een winstpunt. Het dub belspel werd nog een overwinning voor OZ. VTC verloor met 64. De dames Jonkman, Parson en Warners zetten de overwinningenreeks van het tweede damesteam voort door met 73 van Geel-Wit te winnen. Het derde damesteam van VTC verloor met, 100 van Doko 1. Bij de „Zuidstatie" in Brussel is thans dit ondergrondse tramstation in ge bruik genomen, dat is ingericht om het drukke bovengrondse verkeer in dit stadsdeel wat te ontlasten. - ■—Ui Het gaat de stichting „Vrienden van de Beiaard" in Beverwijk tot nu toe voor de wind. Het ziet er inderdaad naar uit, dat het carillon voor de klokkenkoepel van de St. Agathakerk in augustus zijn eerste klanken over het Beverwijkse zal uit strooien. Het college van regenten der stichting heeft thans namelijk de beschik king gekregen over in totaal dertigduizend gulden. Een gedeelte van dit bedrag is reeds naar de stichtingskas overgeheveld: het restant van deze dertig mille werd toe gezegd. Toch zijn de Vrienden van de Beiaard er nog lang niet, want ondanks het feit, dat de klokken reeds bij de firma Eysbouts in Asten (N.-B.) zijn besteld, moeten nobele mensen gezamenlijk nog twintig mille schenken, opdat het loffelijke initiatief, dat de klokkenminnende Bever- wijkers hebben genomen, in zijn totaliteit kan worden verwezenlijkt. „Pat Mat" verloor van „Schaaklust" Het tweede tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" heeft voor de bonds- competitie een 3-7 nederlaag geleden tegen .Schaaklust" uit Andijk. Inzet voor deze wedstrijd was het kampioenschap in de eerste klasse N.H.S.B., afdeling 1, daar beide clubs ongeslagen bovenaan stonden. De Beverwijkers moesten echter de eer aan hun tegenstanders laten. De persoon lijke resultaten van deze ontmoeting waren: E. F. Peltzer (Pat Mat)W. Gutter (Schaaklust) remise; A. Slings—J. Dekker 0-1; H. J. BannenbergB. v. d. Braber 0-1; J. A. RodenbergA. Prikkel 1-0; J. Sauer ■D. Dijkstra 0-1; J. SonneveldP. M. Bootsman 0-1; P. TijssenN. v. d. Stal rem. B. WulmsK. Schenk 0-1; B. de Heer J. A. Vriend rem.; M. SoetemanP. Schenk remise. Het wedstrijdprogramma voor het nieu we seizoen van wielerronden, georgani seerd door de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" is als volgt: 19 april ron de van Velsen-Noord voor aspiranten en amateurs; 11 mei ronde van Beverwijk voor nieuwelingen en amateurs; 26 mei ronde van Heemskerk voor profs en on- afhankelijken; 13 juli ronde van Bever wijk voor aspiranten en amateurs; 17 augustus ronde van Beverwijk voor nieu welingen en amateurs; 31 augustus ronde van Heemskerk voor nieuwelingen en amateurs. Bovendien wordt overwogen een course te houden in Wijk aan Zee, indien hiervoor toestemming wordt verleend zal deze plaats vinden op 3 augustus. In Haarlem is van maandag 27 januari tot en met zondag 2 februari een biljart wedstrijd gehouden om het kampioen schap 2e klasse libre in het district Haar lem. De heer G. de Vries, van de B.C. „Parkzicht" te Beverwijk, is het mogen gelukken de lauweren mee te nemen naar Beverwijk, daar hij in dit toernooi ein digde als kampioen van het district. De uitslagen waren: 1. G. de Vries, B.C. „Parkzicht" te Beverwijk, 12 punten; 2. A. Brand B.C. „ADO" 19 punten; 3. C. Schermerhoorn B.B. „TOP" 8 punten; 4. J. Winnubst B.B. „Suisse" 8 punten; 5. A. Goedeman B.C. „DES" 6 punten; 6. A. Schulte B.C. „Suisse" 6 punten; 7. Joh. Jung B.C. „Brinkman" 4 punten; 8. W. in 't Veld B.C. „Spaarndam" 2 punten. De nummers 2 tot en met 7 zijn alle clubs uit Haarlem. Prqzen van maandag Heilbot 3.20—1.60, gr. tong 3.10—2.90, grm. tong 2.802.60, kim. tong 2.702.40, kl. tong I 2.70—2.30, kl. tong II 2.50—2.20, tarbot I 3.402.30, zalm 6.505.30 per kg. Tarbot IV 6335, gr. schol 1814, grm. schol 1813, kim. schol 3019, kl. schol I 32—22, kl. schol II 28—16, schar 19—12, bot 118, v. haring 3121.40, makreel 3210, gr. schelvis 4031, grm. schelvis 3830, kl. schelvis 3830, kl. schelvis I 3930, kl. schelvis II 3819, wijting 2413, gr. gul 2823, mid. gul 2421, kl. gul 2419, kl. koolvis zw. 1814, kl. koolvis wit 2724 per 50 kg. Gr. kabeljauw 124 60„ gr. koolvis zw 6740, gr. koolvis wit 8071, gr. leng 65. Aanvoer van maandag 1163 kisten tong en tarbot, 10 heilbot, 3284 schol, 325 schar, 400 bot, 315 haring, 135 makreel, 1165 schelvis, 575 wijting, 450 kabeljauw en gul, 5 leng, 735 koolvis, 63 diversen. Totaal 8630 kisten. Besommingen van maandag VL 84 18890, VL 131 18660, VL 114 9930, VL 85 7370, KW 57 5740, KW 73 9840, KW 24 4960, KW 93 5170, KW 107 4680, KW 160 3050, KW 155 3000, KW 166 3140, KW 107 3390, KW 26 3600, KW 125 3340, KW 104 3570, KW 51 3530, KW 17 4230, KW 10 4970, KW 28 4410, KW 64 3860, KW 108 3420 KW 45 1580, RO 27 6610, HD 125 3240. BU 33 33320, WR 49 3830, WR 51 3760, WR 88 2920, WR 33 3600, WR 34 f 3680 KW 58 3440, KW 68 f 2400, KW 178 3980, KW 71 1550, KW 79 4370, KW 36 3700 KW 96 3340, KW 12 3770, KW 165 f 3750. KW 61 1600, KW 210 2930, KW 133 3640, KW 63 2790, KW 37 3110, IJM 78 f 3950, IJM 30 3800, IJM 221 3900, IJM 22 4390, AM 26 3530, AM 18 4110 AM 17 3850. Vandaag 3400 kisten De aanvoer te IJmuiden bestond van daag uit 3125 kisten vis, 12.500 kg tong en 5000 stuks stijve kabeljauwen. De visaan voer bestond uit 800 kisten schelvis, 475 wijting, 400 kabeljauw en gul, 700 schol, 200 verse haring, 100 makreel en 175 stok- kebit. De KW 176 (van 20 jan.) was present met 240 kisten schelvis, 100 wijting, 100 gul en kabeljauw, 100 verse haring, 600 stuks stijve kabeljauwen; de KW 99 (van 22 jan.) met 40 kisten schelvis, 200 gul en kabeljauw, 10 makreel, 30 haring, 40 wij ting, 1250 stuks kabeljauwen; de KW 122 (van 22 jan.) met 200 kisten schelvis, 100 gul en kabeljauw, 20 makreel, 60 haring 220 wijting, 700 stuks stijve kabeljauwen en de Beatrice IJM 72 met 320 kisten schelvis, 100 gul, kabeljauw en koolvis, 60 makreel, 100 verse haring, 100 wijting en 100 stuks stijve kabeljauwen. De Deen E. 497 liep te IJmuiden binnen om 2100 stuks ijskabeljauwen te lossen. Voor de woensdag Aan de woensdagmarkt zullen verschij nen de trawler „Elie" (van 21 jan.) met 220 kisten schelvis, 110 gul en kabeljauw 70 koolvis, 50 wijting, 40 radio, 10 makreel, 1100 stuks stijve kabeljauwen; de „Viking- bank" (van 22 jan.) met 320 kisten schel vis, 80 radio, 120 kabeljauw en gul, 60 koolvis, 100 wijting, 10 diversen en 240 stuks stijve kabeljauwen; de „Ariadne" (van 22 ian.) met 200 kisten schelvis, 225 radio, 70 koolvis en gul, 5 wijting, 40 klei ne kisten schelvis, 780 stuks stijve kabel jauwen. De „Curagao" verschijnt met 320 kisten schelvis, 150 gul en kabeljauw, 120 kool vis, 170 wijting, 60 verse haring, 20 ma kreel en 250 stuks stijve kabeljauwen. Voor het buitenland De buitenlandse handel kocht dinsdag morgen de schol, tong, kabeljauw en kool vis. Grote schol maakte f 14 tot 15, groot middel 13 tot 16, zetschol 20 tot 24, schol I 26 tot 27 en schol II 25 tot f 30. De grote tong ging weg voor 3,05 tot 3,10, grootmiddel voor 2,75 tot f 3, kleinmiddel voor 2,70 tot 2,90, tong I voor 2,60 tot f, 2,70 en tong 2 voor 2,10 tot 2,20. De regels grote kabeljauw maakten 35 tot 50, ffleine 22 tot 27 en kisten kabeljauw f 60 tot 65. De zwarte koolvis noteerde 46 tot 59. Het binnenland in De grote schelvis voor de binnenlandse handel bracht vandaag 27 tot 33 op, grootmiddel 26 tot 32, kleinmiddel 21 tot f 30, pennen 20 tot 28 en braad schelvis 17 tot 22. De wijting maakte 16 tot 22, haring 22 tot 27 en ma kreel 22 tot f 32. Koolvis I noteerde 17 tot 18, koolvis II 13 tot 16, witte koolvis 65 tot 72. De leng haalde 55 tot 60. Maandag op zee Om de Noord is het maandag tot des avonds laat stormweer geweest met wind kracht acht tot negen. Omstreeks negen uur gisteravond zijn de netten weer uit gezet. De trawler „Vikingbank" was thuis- stomend met 750 kisten vis en en 200 stuks kabeljauwen. De „Curagao" was ook thuisstomend, nadat nog twee trekken op 56 N.B. waren gedaan voor 50 stuks stijve kabeljauwen. De „Curagao" had 900 kis ten vis aan boord. D" trawler „Deining" ging naar Engeland om daar te markten. De loggers en kotters bij de Pittboei vingen per dag 150 tot 100 kg tong en 12 tot 10 manden schol en wijting. Op de Witte Bank werd een mooie visserij ge meld. Een logger gaf als vangst op 160 kg tong, 2 manden tarbot, 20 manden schol en 25 stuks kabeljauwen. Eerste Deen Het eerste Deense vissersschip is met kabeljauw de IJmuidense haven binnen gelopen om dinsdag te lossen. Het was de kotter Esbjerg E 497, die 2100 stuks kabel jauwen en enige kisten bijvis aanvoerde. Het is Deense vissersvaartuigen toege staan om rondvis, maar geen platvis aan te voeren in de Nederlandse vissershavens. ABVA-leden ter jaarvergadering De afdaling Beverwijk van de Algemene Bond van Ambtenaren houdt op dinsdag 11 februari in ,,'t Centrum" haar jaarver gadering. Onder andere vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. Het bestuur stelt voor in de vakature Bronkhorst te voorzien door de bestuurder A. v. d. Bos tijdelijk tot voorzitter en de heer Bronkhorst tot bestuurslid te benoemen. Voorts zal nog een bespreking worden gewijd aan het voorjaarsprogramma van de afdeling. ADVERTENTIE Bespaar 1/3 op uw kolenrekening Dat kan alleen de met hittebestendige glasdeur cap 325 m3 UI E It IJ" Lange Nieuwstraat 433-435 IJmuiden MARKTBERICHT BEVERWIJK Waspeen 0,10 tot f 0,22, spruiten 0,32 tot f 0,84, prei 0,12 tot 0,28, knollen 0,11 tot 0,23, boefekool 0,10 tot 0,22, groenekool 0,07 tot 0,13, rodekool 0,07 tot 0,10, peen f 0,06 tot 0,14, uien 0,06 De berichten over het geslaagde lance ren van de Amerikaanse kunstmaan, de „1958 alpha", hebben de Europese beur zen min of meer op hun kop gezet. Van alle kanten kwamen in Amsterdam koop orders los, met als gevolg, dat de koer sen van de aandelen sprongen maakten zoals in tijden niet meer is voorgekomen. De arbitrage kwam handen tekort om alle internationale verbindingen tevreden te kunnen stellen, terwijl ook het publiek zich niet onbetuigd liet en tot aankopen over ging. Op de te verwachten hogere openings koersen van Wallstreet werd reeds voor uitgelopen. Aandelen Koninklijke Olie schommelden rond de 154,50 tegen een slotkoers van vrijdag van 148,30. Het koersverschil bedroeg dus ruim 6 (30 punten oude omrekening) terwijl de aan delen ruim ƒ3,50 boven pariteit New York noteerden. Voor de claims werd betaald 5,15 tegen vrijdag 4,40. Hier bedroeg de pariteit New York 4,62. Ook waren de claims van de gewone en preferente aandelen Dordtsche waren uiteraard gevraagd, waardoor de prijzen respectievelijk 55 en 32 per claim bo ven de vorige slotkoers lagen. Van de ove rige internationale waarden profiteerden aandelen Unilever het meest. Onder leven dige handel gingen de stukken in andere handen over en de koerswinst bedroeg hier vergeleken bij vrijdag ongeveer 14 pun ten. Ook de Philipspapieren spraken een woordje mee en hoewel de handel hier niet zo bijster groot was konden de aan delen toch ongeveer 10 punten monteren. A.K.U. deed het wat kalmer aan maar kon zich toch 2 punten verbeteren. K.L.M. op 109,50 (bijna de emissieprijs) lag 1,20 hoger. De scheepvaarthoek kon merendeels van de gunstige marktstemming ter beurze mee profiteren. Mede dank zij de nawer king van de dividendverhoging van de K.N.S.M., lagen de papieren vast in de markt. De aandelen K.N.S.M. boekten een winst van ongeveer 5 en Holland-Ameri- kalijn en Rotterdamsche Lloyd waren on geveer 4 punten hoger. De overige fondsen verbeterden 1-2 percent. Van de cultures verbeterde Deli zich 2 percent, H.V.A. 1 punt hoger en Amsterdam Rubber prijs houdend. De staatsfondsenmarkt was kalm maar eerder iets beter. Hét bericht over het samengaan van de Nederlandse Kabelfabriek en de Draka veroorzaakte hogere koersen. Eerstge noemde werd vernomen op 235 (230) en de Draka werd geadviseerd op 375 (372). De modernise! ing van het bedrijf van de Leid- sche Wolspinnerij in Veenendaal had een hogere advieskoers tot gevolg, koers 153 (151V2). De markt sloot vrijwel op het hoogste punt van de dag. Prolongatie 4V2 percent (ANP). NEW YORK Onder leiding van de staal-, olie- en chemiesector steeg het industriegemiddel de van 450,62 tot 453,98. Onmiddellijk na de opening stegen alle fondsen, die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de raket ten en de nieuwe kunstmaan. De handel was actief. De staal- en oliewaarden stegen meer dan 2 dollar en ook enkele indivi duele fondsen lieten flinke winsten noteren. De autosector sloot hoger onder leiding van Chrysler, een der grootste raketmakers en de derde autoproducent. Bij de chemie- waarden trok Allied Chemical, dat 2 dol lar hoger sloot, sterk de aandacht. De spoorwegwaarden verstevigden in corre latie met de industriewaarden hun posi ties; het gemiddelde kwam van 109,04 op 110,00. International Business Machines steeg laatbeurs meer dan 7 dollar; Zenith meer dan 2 dollar. Er waren grote aantallen nieuwe kooporders in de markt en vrijwel evenveel verkooporders. Vandaar dat de wijzigingen zich uiteindelijk toch binnen vrij nauwe marges voltrokken. Het sterkst verhandelde fonds was weer Royal Dutch, dat met een blok van 10.000 aandelen opende en een dollar hoger sloot. Het gemiddelde voor de openbare nuts bedrijven kwam van 72,27 op 72,49. Van de 1156 verhandelde fondsen sloten er 642 hoger en 231 lager. De omzet bedroeg 2.490.000 aandelen tegen 2.030.000 op vrij dag (UP). 3-3K%> Nederl. '47 3°/o Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum.. Billiton A'dam Ruber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Claims Kon. Olie Slotkoers gisteren 85% 89% 161% 305 190 260 185 234 252 150 14 356V2 215 640 155 189 38% f 109.30 14914 143/ 11114 155 204 82 5614 207% 6914 150 174 164 46V2 40 5m 353/8 62/ 2314 5,23 Voorbeurs koersen 161 252 357 155,20

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7