Atletiekvereniging „Suomi" houdt haar jaarvergadering IJ mond-agenda Reders en schippers veroordeeld wegens overtreding maaswij dte-wet L. Smit en Co. ook dit jaar overladen met opdrachten Jaarverslag geeft inzicht in prestaties Wereldzending 5 Marktkooplui niet erg blij met IJmuidense dagmarkt Dus geen verhoging der staangelden „Wat doet de vrouw in de politiek" voor C.H.J.G. Nederlaag van Kennemers tegen sterk VCIJ „Watervliet" won met 4-2 van DED Voor de economische politierechter Feestelijke jaarvergadering van Bond „Voor het gezin' VORIG JAAR RECORDWINSTEN IJmond-dames op weg naar kampioenschap Culturele filmavond voor bejaarden „Torima" binnengesleept KERKELIJK LEVEN DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 De Kennemerstaten Atletiekvereniging „Suomi" zal dinsdagavond 11 februari in het sportpaviljoen „Watervliet" de jaar lükse algemene vergadering houden, waar op de verslagen en een bestuursverkiezing de aandacht zullen vragen. Zoals bekend, heeft de heer H. J. Klaver als voorzitter bedankt. „Suomi" heeft echter de heer J, F. v. d. Poel bereid gevonden in deze va cature te voorzien. Hy is door het bestuur kandidaat gesteld. Van het bestuur treden periodiek af de heren E. v. d. Werf en U. J. Doornbos en mejuffrouw M. J. Bakker, welke laatste niet herkiesbaar is. Voor de vacatures zijn kandidaat gesteld de heren G. v. d. Veer en L. Zonneveld. Laatstgenoemde vervangt thans de heer J. J. Koster, die als wed strijdsecretaris tussentijds aftrad. Teneinde tegemoet te komen aan de op nieuw te verwachten hogere kosten en de vereniging ook financieel op een beter niveau te brengen zal een nieuwe, ver hoogde contributieregeling ter goedkeu ring worden voorgelegd. Tenslotte zullen aan de „Suomi"-atleten die in 1957 de beste resultaten behaalden de prestatieprijzen worden uitgereikt. Optimistisch Het „Suomi"-jaarverslag, samengesteld door secretaris, penningmeester en wed strijdsecretaris, heeft een voorwoord van de waarnemend voorzitter, de heer P Grüteke. Over de prestaties in 1957, die werden behaald door een kleine groep, is men tevreden, doch men wil proberen het wedstrijdarsenaal in 1958 uit te breiden, waarop een goede kans is met de vele enthousiaste jongeren. Tweemaal werden nationale „Suomi"-wedstrijden afgelast Trainer Bouman trok zich wegens bijzon dere redenen terug, maar zijn taak werd door de heren J. F. Smit, J. Adelaar en T. v. d. Werf uitstekend overgenomen. De zelfwerkzaamheid op „Watervliet" droeg beduidend bij tot de betere kaspositie. Een beroep wordt op alle Suomi-leden gedaan Tijdens de begrotingsbehandeling in de Velsense raad werd de vraag gesteld waarom marktgelden niet verhoogd wor den. De markt is toch steeds verlengd in tijdsduur, meende men uit de raad, waar hogere prijzen voor de standplaatsen de logische consequentie van zouden moeten vormen. Het college van B. en W. ant woordt thans schriftelijk het volgende: Een wijziging in de tijdsduur, waarop de markt wordt gehouden, brengt niet onder alle omstandigheden de wenselijkheid met zich mede om tevens het marktgeld te wijzigen. De momenteel geldende tarieven voor een gehele of halve marktdag zijn, in ver gelijking met die voor markten in de na burige gemeenten waar alleen dag- markten worden gehouden vrij hoog. In deze gemeente is, zowel voor een hal ve als voor een gehele dag markt, voor een plaats van 3 meter 1,25 en voor een plaats van 4 meter 1,50 verschuldigd. In de gemeente Beverwijk en Haarlem bv, met het gehele jaar door een dag- markt zijn deze bedragen per plaats 1,20 tot 1,60. Het is gebleken, dat slechts voor een kleine groep marktkooplieden de dag- markt werkelijk enige waarde heeft; voor het overgrote deel geeft zij slechts een spreiding van de verkoop over een groter tijdsbestek. De animo onder hen t.a.v. de dagmarkt is dan ook niet erg groot. Indien een ver hoging van de tarieven voor de dagmarkt plaats zou hebben, zou verwacht kunnen worden, dat van de zijde van de markt kooplieden aangedrongen wordt op ophef fing van de dagmarkt. B. en W. menen derhalve, dat het niet gewenst is tot wij ziging van de onderwerpelijke tarieven over te gaan. Op de onlangs gehouden bijeenkomst van de afdeling Velsen van de C.H.J.G. sprak mejuffrouw H. Boonacker uit Den Haag over het onderwerp „Wat doet de vrouw in dq politiek". De inleidster gaf een overzicht van de strijd, die voorafging aan de emancipatie der vrouw, een strijd, die reeds in de vori ge eeuw begon en die nog steeds niet is volstreden. Lang heeft het geduurd, eer de vrouw de rechten kreeg, waarop ze in een gezonde maatschappij recht heeft. Een belangrijke gebeurtenis noemde in leidster de invoering van het vrouwenkies recht. Het stemde haar tot grote dank baarheid, dat de Christelijk Historische Unie ook nu met haar tijd meegaat. Na de invoering van het vrouwenkiesrecht werd zo spoedig mogelijk een plaats voor een vrouwelijke afgevaardigde in de Tweede Kamerfractie ingeruimd namelijk voor mej. Katz. En nog steeds wordt met waar dering gesproken over haar werk en acti viteit. Ook naderhand heeft de C.H.U. het altijd op prijs gesteld, dat een vrouwelijke afgevaardigde in de Tweede Kamerfrac tie werd opgenomen. Graag zou spreek ster echter naast mevrouw Wittewaal van Stoetwegen een tweede vrouwelijk kamer lid in de C.H.U.-fractie zien opgenomen en ze hoopte dat de vrouwelijke leden der C.H.U. zich daar in de toekomst krachtig voor zullen inspannen. Maar ondanks al het bereikte achtte spreekster de emancipatie nog niet ten volle bereikt. Er zijn nog vele gebieden waarop de vrouw bij de man ten achter gesteld wordt. Een aantal voorbeelden liet zij de revue passeren ondermeer de ongelijke beloning voor gelijke arbeid. Zo kon spreekster aan het slot van haar be toog de damesleden der C.H.J.G. oproepen haar schouders enthousiast te zetten on der het werk dat nog te verrichten valt. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter, de heer J. Tijl, de spreekster hartelijk voor haar duidelijk betoog en deelde mee, dat op de volgende bijeen komst op 28 februari de heren J. C. Aschoff (oud-wethouder) en wethouder A. de Jong zullen spreken over de verhouding A.R.-C.H.U. om de oude plaats in de Nederlandse atle- tiekwereld te heroveren. De secretaris, de heer B. Berghuis, illu streert zijn tevredenheid over de gang van zaken, hoewel aandacht wordt besteed aan het vertrek van de heer Klaver als voorzitter na de geslaagde sportuitwisse- lingsreis met Sindelfingen, van welke Duitse vereniging in 1958 opnieuw een groot aantal leden in Velsen wordt ver wacht. „Suomi" beschikt over uitstekende relaties in de personen van de heren W. J H. graaf van Limburg Stirum, bescherm heer, burgemeester mr. M. M. Kwint, ere voorzitter en anderen, die op vele manie ren de Velsense atleten hun medewerking verlenen. De heer E. v. d. Werf heeft de heer Klaver opgevolgd in de sportraad van „Kennemerstaten". Verscheidene zaken betreffende personalia zijn verder in het verslag vastgelegd. Voor tienjarig lidmaat schap zal aan mevrouw H. Doornbos- Broek en de heren U. J. Doornbos en P Hofmans het ere-insigne worden uitge reikt. Het financiële verslag van de heer E d. Werf herinnert aan enige jaren van achteruitgang, die echter in het laatste jaar ten gunste van de kaspositie zijn ge keerd, door het toepassen van bezuinigin gen en vooral de training, die. door eigen leden werd verzorgd. Het tekort werd hierdoor opgeheven. Met een flink voor delig saldo sluit het overzicht tot een totaal-bedrag van 4.517,02. Voor de ont vangst van de Duitse gasten uit Sindel fingne bestaan financieel geen hinderpalen. De begroting 1958 sluit weliswaar met een tekort, doch men rekent er op, dit tekort in de loop van het jaar te kunnen weg werken. Van de wedstrijdsecretaris, de heer J. J Koster, is een uitgebreid verslag ver schenen, waarin zijn^verwerkt de beste prestaties van 1957 en door de leden in de loop der jaren van 1943 af behaalde club records op de verschillende wedstrijdnum mers. In 1957 werden in totaal door alle groepen 19 nieuwe clubrecords gevestigd. Volleybal in de IJ mond Ondanks het feit dat het voor de volley balteams van de Kennemers een slechte avond was want alle drie de zestallen verloren was het een avond met prima spel. Het is zeer verheugend dat in zo'n korte periode het volleybalspel in Bever wijk grote opgang vindt. Er bestond voor deze wedstrijden grote publieke belang stelling. KennemersVCY 0-3. Het treffen tussen deze ploegen om de bovenste plaats is een uitstekend duel ge worden. Dit was ook wel de beste wed strijd die tot nu toe in het vijfjarig bestaan van de afdeling werd gespeeld. Beide ploegen kregen na afloop een open doek je van het publiek voor het goede spel. Kennemers nam al spoedig via harde aan vallen een grote voorsprong in de eerste set. Reeds toen werd er behoorlijk ge speeld. Maar VCY bracht ondanks deze achterstand de partijen, na goed aanvals spel, weer op gelijke voet. Er ontstond toen een fel gevecht om de setzege. De IJmuidenaren wérden ongenaakbaar en de verdediging en de aanval speelden zo goed dat het Kennemersteam niet meer kon volgen en kostbare fouten ging ma ken. Onder grote spanning won VCY deze set. Kennemers was in de tweede set to taal van slag door het steeds beter wor dende spel van VCY. Deze laatste ploeg vergrootte via de prima spelende De Boer haar voorsprong en greep voor de tweede maal de zege. Kennemers, zich er van bewust, dat er nu uiteindelijk alleen nog maar een puntenverdeling in zat, gaf in de derde set aanvankelijk goed partij. Men forceerde zelfs een voorsprong. Maar na een time-out van VCY werden de rol len omgekeerd. Met de regelmaat van de klok regende het smashes in de Kenne- mers-verdediging. Langzaam maar zeker gingen de IJmuidenaren op de overwin ning af. Kennemers 2Sportbond 2 0-3. Ook hier was het een belangrijke ont moeting daar het om de onderste plaats ging. Het gehalte van deze wedstrijd was aanmerkelijk minder, doch altijd nog de moeite van het aankijken waard. Het Ken nemersteam nam al spoedig via Polder en Bos een behoorlijke voorsprong doch men kon de weelde niet verdragen en moest toezien dat Sportbond de overwinning greep. Bij de daarop volgende sets gaf Sportbond weer de toon aan. De Bever- wijkers werden kansloos verslagen. Kennemers 3VCY 2 0-3. Ook het derde team kon het niet tot een overwinning brengen. VCY had weinig moeite in de eerste en tweede set. Alleen de derde set gaf' de nodige spanning, toen de Beverwijkers een grote achterstand te niet deden. Op het goede moment maak te VCY er een eind aan en won met 3-0. P.v.d.A.-ledenvergadering De leden van de afdelingen IJmuiden, Santpoort en Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid zullen dinsdagavond om acht uur in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan bijeen komen voor de jaarlijkse federatie-ledenvergadering. Behalve de gebruikelijke agendapunten zal het verslag van de Velsense raadsfractie behandeld worden. Stille Omgang voor Velsen-Noord op 22 maart De afdeling Velsen-Noord van de „Stille Omgang" zal in de nacht van 22 op 23 maart haar bedevaartgang naar Amster dam houden. De deelnemers reizen per autobus en zullen tijdens deze bedevaart de H. Mis bijwonen in de St. Jozefkerk aan de Kalverstraat. De afdeling houdt op 17 maart in het St. Josephhuis haar jaarvergadering, waarin de bedevaart nader wordt geregeld. Er is die avond verder een bestuursverkiezing, waarbij aftreden de heren P. Mooy jr., voorzitter en A. Bastiaans. De heer Mooy stelt zich niet herkiesbaar. „Tavenu" speelt „Adel in livrei" De Heemskerkse toneelvereniging „Ta venu" heeft sinds enkele weken in studie gènomen het toneelspel van Henk Bakker: Adel in livrei". De uitvoering vindt plaats op zondag 9 februari in zaal Dam. Het eerste twaalftal van „Watervliet' heeft zondag revanche genomen op de in Amsterdam tegen DED I geleden neder laag. De gasten, die gebrand waren op de overwinning, hadden resultaat toen Cupido DED de leiding gaf (01), doch daarna kon Van Ladesteijn de partijen op gelijke voet brengen (11). Na goed combineren was het J. v. d. Berg, die na een uitstekende doorbraak de stand op 21 bracht. Direct na de hervatting zag DED de aanvallen be loond (22). De Velsenaren kregen later de meerderheid en het was Veerbeek, die bin nen het half uur tweemaal achtereen de DED-verdediging doorboorde en de stand op 42 bracht. Hoewel de gasten nog pro beerden verloren terrein terug te winnen slaagden zij hierin niet. De Watervlieters hebben zich in deze strijd verdiend veilig gesteld voor de tweede klasse KNKÖ. Een uitstekende prestatie werd geleverd door Watervliet 3„ dat met dezelfde cijfers (42) won van Animo Ready 2 en dus als hekkesluiter in de afdeling een onverwacht goede beurt maakt. Nadat de stand op 1- was gebracht, bezorgde T. v. Ladesteijn de thuisclub een 31 voorsprong. Wel scoor den de Haarlemse gasten nog een keer. (32), docht Oosterveen gebruikte een goe de kans (42). In de uitwedstrijd tegen Haarlem 5 kon een onvolledig Watervliet 5 maar net op de volle twee winstpunten be slag leggen. De Velsense benjamins won nen met 32. VELSEN DINSDAG 4 FEBRUARI Thalia: „The Americano", 20 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 19 tot 21 uur. Pieter Vermeulenmuseum: Geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cul tureel Gebouw IJmuiden. Rex: Velser kunstkring „Voor Allen' Nel Oosthout met „De onsterfelijke dwa zen", 20 uur. Alcoholics Anonymous: Van 20 uur af spreekuur in de zaal aan de Abelen straat. WOENSDAG 5 FEBRUARI Thalia: „The Americano", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: Als dinsdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 en van 19 tot 21 uur; filiaal open van 14 tot 17 uur (jeugd). Hervormd Jeugdgebouw: Muziekuitvoe ring van het ensemble „Die Rooiroks", 20 uur. Cultureel Gebouw: Fotokring Velsen, 20 uur. Raadhuis: Spreekuur van wethouder C. P. J. Maas van 10 tot 12 uur. BEVERWIJK DINSDAG 4 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De trots en de hartstocht". Luxor Theater, 18.45 en 20.15 uur: „De nachten van Cabiria". K.S.A.-gebouw, 20 uur: K.A.B., Cultu rele avond. 't Centrum, 20 uur: Vergadering „Plan West". Kennemer Theater, 20 uur: Toneelavond K.D.O. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 17, geopend van 15 tot 17 uur; lees- en stu dieboeken geopend van 15 tot 17.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. WOENSDAG 5 FEBRUARI Bioscopen: als dinsdag. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Gymnastiekuit- voering Hercules. 't Centrum, 20 uur: Demonstratieavond voor Kruideniers. Kennemer Theater, 20 uur: D.E.M. Openbare Leeszaal, Prinsesselaan 17, ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15 tot 17.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15 tot 16 uur. Het Groene Huis, jeugduitlening en leeszaal, geopend van 15.15 tot 16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10 tot 13 uur; lees- en studie zaal geopend van 10 tot 13 en 15 tot 18 uur; jeugdleeszaal geopend van 14 tot 17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, ge opend van 10 tot 11 en 17 tot 18 uur. VIJF SCHIPPERS en reders van kotters, die regelmatig te IJmuiden aan de markt verschijnen om de vangst tong en schol te verkopen, hadden zich gistermiddag voor de economische politierechter te Haarlem te verantwoorden. Zij hadden de wet op de maaswijdte voor de trawlnetten overtreden en hoorden nu op deze middag geld boetes van 250 tot 25 vragen. Als getuige in alle zaken verscheen de heer L. v. d. G. uit IJmuiden, ambtenaar bij de Algemene Inspectie Dienst, die alle overtredingen op de kotters had geconstateerd. De Katwijkse kotter KW 107 van reder M. van D. te Katwijk aan Zee liep op 24 oktober van vorig jaar te IJmuiden binnen en meerde af met een vangst aan platvis aan de Rijksvisafslag van het Staatsvissers- havenbedrijf. Aan stuurboordszijde vond de ambtenaar v. d. G. een trawlnet, dat een gemiddelde maaswijdte had van slechts 66 mm. Dit behoort volgens de wet van 1954 liefst 75 mm te zijn. De officier van Justitie eiste een geld boete, maar de politierechter, mr. Vink maakte er de helft, subsidiair 20 dagen hechtenis van. Schipper A. G. van de KW 107 werd bij verstek tot een geldboete van 30 veroor deeld. ,,'t Kan waar zijn1 Reder J. G. en schipper R. B., beiden uit Katwijk aan Zee, van de Katwijkse kotter KW 108 verschenen eveneens voor de po litierechter wegens overtreding van de wet op de maaswijdte. Van 22 tot 28 oktober was door de kotter op de Noordzee gevist Bij binnenkomst trof de ambtenaar v. d. G een trawlnet aan met een maaswijdte van 69.58 mm. De vangst bestond uit platvis Schipper en reder voerden aan, dat de visserij gedurende die week vele netten had doen scheuren. In het nettenruim had de schipper nog een kuil gevonden, maar dit bleek een makreelkuil te' zijn met ge ringere maaswijdte. Om de reis af te maken had hij toen toch maar dit net aan geslagen. De officier van Justitie, mr. Wiarda, ver baasde zich over deze ongelukkige samen De jaarlijks feestelijke vergadering van de afdeling Velsen-Noord van de r.-k. bond „Voor het gezin" is zondag avond in het St. Jozefhuis aan de Ban- jaertstraat gehouden. In zijn openings woord, waarbij een afvaardiging van de zusterafdeling uit De Kwakel (Haarlem mermeer) kon worden begroet, moest de secretaris, de heer G. Duin, die deze avond alle functies in zich verenigde, meedelen, dat de voorzitter, de heer G. Breur, wegens bijzondere omstandigheden absent was, de heer W. J. F. Laurent, penningmeester wegens zeer ernstige ziekte verhinderd was, de heer L. J. Henneman, tweede voorzitter wegens vertrek naar elders had bedankt en nog tijdens de vergadering mevrouw Van Hesselingen plotseling werd weggeroepen. Wegens al deze omstandigheden werd de bestuursverkiezing uitgesteld tot de moederdag". Aan het bestuur waren twee ongere propaganda-krachten toegevoegd In het uitgebreide jaarverslag vermeldde de heer Duin verschillende bestuursactivi- teiten. Het bezoek aan de propaganda- avond was slecht. Voor het fonds „Moeder en kind" bleef goede belangstelling be staan. Dank werd gebracht aan het ge meentebestuur van Velsen voor de toe zegging van subsidie voor het kinder vakantiewerk van de afdeling. De oud papieractie wordt onverminderd voor dit werk voortgezet. Het ledental steeg in het voorbije jaar met slechts zes leden tot 308 leden ondanks toeneming van het aan tal inwoners in Velsen-Noord. De propaganda zal krachtig worden ter hand genomen om als „gezinsbond" in de IJmond sterk te kunnen staan. Van het kasverslag konden slechts glo bale cijfers worden voorgelegd, maar hier uit viel af te leiden, dat aan contributie was geïnd 1750 en aan het hoofdbestuur afgedragen ƒ887. Het saldo steeg van ƒ142,12 tot 166,93. Bouw van nieuwe r.-k. school Het r.-k. schoolbestuur te Heemskerk heeft de bouw van een lagere school met zeven klassen en een rijwielbergplaats en de aanleg van een speelplaats opgedragen aan de fa. gebr. Kuipers te Heiloo, die bij de aanbesteding met 209.150 de laagste inschrijfster was. De school zal worden gebouwd in het uitbreidingsplan „De Oos terzij". HET BOEKJAAR van de N.V. Interna tionale Sleepdienst Maatschappij te Rot terdam, lopend van 1 september 1956 tot en met 31 augustus 1957, is afgesloten met een recordwinst, aldus de mededeling van de heer D. G. van Beuningen, waarnemend president-commissaris, op de onlangs ge houden vergadering van aandeelhouders. Het beursovcrzicht van Van de Werff Hubrecht N.V. te Amsterdam meldt, dat de winst over 't laatste boekjaar ƒ3.725.084 heeft bedragen by een kapitaal van slechts 500.000. De president-commissaris deelde mee, dat het boekjaar zich heeft gekenmerkt door een zodanige hoeveelheid opdrachten in de afdeling internationale sleepdienst, dat de maatschappij er nauwelijks aan kon voldoen. Ook in het thans lopende boek jaar is zij dermate van werk voorzien, dat alle zeilen moeten worden bijgezet om de aangenomen opdrachten op tijd te kunnen uitvoeren, dit te meer door het verlies van de sleepboot „Ebro". Bij de uitvoering van het toch al overvolle programma was op de diensten van dit schip gerekend. De berging Ook de afdeling berging had een voor spoedig jaar en verschillende grote en kleine schepen werden door de maat schappij geborgen. De dochtermaatschappij Van der Tak's Bergings Maatschappij had in het afgelopen jaar de handen vol in het Suezkanaai en de internationale autoritei ten waren vol lof over de door haar ver richte werkzaamheden. In verband met deze werkzaamheden kon het dividend, hetgeen op de aandelen van deze dochter onderneming werd ontvangen, verhoogd worden tot 60 percent. Het materieel Wat het materieel betreft werd mee gedeeld, dat sinds 1945 door het concern (L. Smit Co's Internationale Sleepdienst) 57 schepen met een aanschaffingswaarde van totaal 45 miljoen gulden in bedrijf werden gesteld of in bestelling zijn ge geven. Op de nog te leveren schepen, waar van de indienststelling zich tot in 1960 uit strekt, dient nog circa 12 miljoen gulden te worden betaald. Verwacht mag worden, dat dit programma, evenals in de afgelopen jaren, geheel uit eigen middelen zal kun nen worden gefinancierd. Acht in aanbouw In aanbouw of opdracht zyn de volgende schepen: Elbe van 4000 ipk, Schelde van 2500 ipk, Tasmanzee van 1650 ipk, Achilles van 600 ipk, Kapelle van 375 ipk, Kijkduin van 375 pk, Vlieland van 250 ipk en Voorne van 250 ipk. In de loop van het boekjaar kwamen ge reed: Clyde van 4000 ipk, Barentszee van 1650 ipk, Ajax van 600 ipk, Apollo van 600 ipk, Pernis van 300 ipk en Poseidon van 300 ipk. Van de sterkte werden afgevoerd de Titan, de Rotterdam en de Delfshaven. Wat de balans en winst- en verlies rekening betreft: Bij een aandelenkapitaal van slechts een half miljoen paraisseert op de balans een „Reserve voor diverse belan gen" ten bedrage van 11.349.482. De exploitatie sleepboten bracht 4.926.401 op en na reservering van 1.482.246 resul teert een netto-winst van 3.725.084. loop van omstandigheden, ,,'t Kan waar zijn", meende hij. Toch moest hij 60 tegen de reder en 50 tegen de schipper eisen De politierechter veroordeelde reder en schipper tenslotte tot respectievelijk 80 en 25 geldboete. De schipper was name lijk voor de tweede reis aan boord en had niet geweten, dat zich nog slechts een af gedankt net aan boord bevond. Grote besomming: hoge boete Schipper-eigenaar G. K. van de Urker kotter UK 186 was niet verschenen. Bij verstek werd hij veroordeeld tot een geld boete van 250 wegens het vissen met een trawlnet met een maaswijdte van 65,26 mm De hoge besomming, die voor die reis werd gemaakt op 16 november 1957, was aan leiding tot een hogere geldboete voor schipper-eigenaar K., aldus de politierech ter. De officier van Justitie had een geld boete van 550 gevraagd. In Lisse hebben de twee IJmond-dames teams, die aan de zaalhandbalcompetitie deelnemen, opnieuw successen geboekt. De drie gespeelde wedstrijden konden tot Velsense overwinningen leiden. In de eerste wedstrijd kwamen de IJmond 1-dames uit tegen het Leidse VVSB 1. Vlak voor de rust wist M. de Vries-Klesser een kans te benutten (1-0) en toen was het gedaan met de Leidse verdedigingstaktiek. Ook na de hervatting domineerden de IJmond-dames. Zij waren in staat om met 6-2 te winnen. Ongeveer drie uur later speelde het eer ste IJmond-damesteam zijn tweede wed strijd, nu tegen Full Speed 1 uit IJmuiden. Toen het eerste IJmond-doelpunt was ge scoord, misten de IJmuidense dames vol doende aanvalskracht om te doelpunten en won IJmond 1 met 5-0. De IJmond 2-dames kwamen vervolgens in het strijdperk tegen VVSB 1, welke ploeg na een fraaie, spannende strijd zich toch door de Velsense dames liet verrassen, IJmond bleef met een 4-2 overwinning de terkste. Aangezien de IJmond 2-dames voor deze competitie later werden ingedeeld dan de overige teams en in dezelfde afdeling kwamen als IJmond 1 gaat zich het feit voordoen, dat deze beide teams elkaar ontmoeten om het kampioenschap te be halen. Na lange tijd kwam ook het derde IJmond-herenelftal weer in het veld tegen De Blinkert 2. De IJmonders hadden in het begin een klein overwicht, dat tot de rust behouden bleef (2-3). Daarna wist De Blinkert gelijk te maken. Door beurtelings doelpunten werd de stand 5-5, met welke uitslag men zich al had verzoend. Toen de scheidsrechter vlak voor het einde een vreemde beslissing nam ontstond er in de IJmond-verdediging verwarring, waarvan De Blinkert profiteerde (6-5) om direct hierna nog eens te scoren (7-5). De andere uitslagen waren: Meisjes-as piranten: Full Speed b-IJmond a 0-6; IJmond c-ADO c 3-1. De subcommissie voor culturele ont spanning in Velsen heeft voor de bejaar den van Velsen-Noord maandagavond in het St. Jozefhuis aan do Banjaertstraat een avond verzorgd met medewerking van de cineast Simon de Waard, die na een kort begroetingswoord door de tweede voorzitter van de afdeling, de heer G. van Dijk, de aanwezigen heeft vergast op een reisverhaal over „Land en volk van Spanje". Fraaie kleurendia's, met grote zorg vervaardigd, lieten de toeschouwers de vele mogelijkheden zien, welke het Iberisch schiereiland de reiziger biedt om zich vertrouwd te maken met de geschie denis, cultuur en zeden. Voor de opmerk zame toerist is er een fantastische schoon heid te bewonderen. Men zag eeuwenoude bouwwerken en men werd geconfronteerd met de plattelandse armoede, waar vaak water en gas en elektriciteit onbekende dingen zijn. De dia's toonden ook de zeer sobere eetgewoonten. De gewone man in Spanje houdt zich verre van politieke be schouwingen. Het kapot geschoten Alca zar in Toledo herinnert nog aan de bur geroorlog. Na de pauze vertoonde de heer De Waard een kleurenfilm over het scho ne land, waarbij indrukken werden opge daan van het vrolijke stadsleven in An- dalusië (Granada), de processiestoeten en de voor Nederlanders onwerkelijke stie rengevechten. Christelijke Reisvereniging gaat films vertonen Dinsdag 18 februari houdt de Neder landse christelijke reisvereniging in het Hervorm Jeugdgebouw te IJmuiden-oost een avond, waarop kleurenfilms zullen worden gedraaid. De bijeenkomst is be doeld als voorbereiding van het komende reisseizoen. Vertoond worden: „Sonne, Wasser und Wald" (Vakantiegebieden in Zwarte Woud, Bayerische Wald, Harz, Noordzeekust), Trachtenerlebnis Steiermark" (Volksdan sen met prachtige klederdrachten in Stier marken). Met de NCRV naar de Mont- Blanc (opgenomen tijdens een groepsreis); African Journey" (Kaapstad, Pretoria, Livingstone, Victoriawatervallen, Victo- riameer) en „Canadian Pattern" (dwars door Canada van de west- naar de oost kust). Het 4434 ton grote Franse schip „To rima", dat onlangs bij de Engelse kust in de buurt van Yarmouth aan de grond heeft gezeten, is vanmorgen Hoek van Holland binnengesleept door de sleepboten Maas", „Argus" en „Atlas". De „Torima" voor de Nieuwe Rotterdamse Water weg gebracht door een Engelse sleepboot. Het schip werd indertijd vlotgebracht door twee sleepboten van Wijsmuller te IJmui den en drie Engelse sleepboten. Nadat het schip te Hull had gelost kon het voor re paratie naar Rotterdam worden gesleept.. De internationale zendingsconferentie, die thans voor de derde keer na de oorlog en nu in Ghana, de vroegere Goudkust, bijeer, is, heeft vertegenwoordigers van Zendingsraden uit zevenendertig landen naar dit gebied gebracht. Het algemeen onderwerp der conferentie is: „De christe lijke zending op dit ogenblik". Voor de christelijke gemeenten in Ghana, de jongste zelfstandige staat ter wereld, begon de wereld-zendingsconferentie met een ongewone gebeurtenis. Duizenden mensen verzamelden zich in het stadion van de hoofdstad Accra, om de gasten uit alle delen van de wereld ^en waardige ontvangst te bereiden. De bevolking had alles gedaan om deze plechtigheid indruk wekkend te maken. Geleid door muziek korpsen, trokken koren van Afrikaanse vrouwen in lange rijen zingend het stadion binnen in gewaden van allerlei kleur, met daartussen de vrouwen, die als „gemeente moeders" lange herdersstaven droegen ten teken van haar kerkelijk ambt. Tot de plechtigheid een aanvang nam hield het gezang aan. Onder de aanwezigen zag men zelfs stamhoofden, die zelf geen christen waren, maar die door hun aanwezigheid hun sympathie met de christen-stambroe ders wilden tonen. Midden in deze grote gemeente kwamen nu de vertegenwoordi gers van de christelijke zendingen en ker ken uit vele landen. Na de godsdienstige openingsplechtig heid sprak de minister-president van Ghana, dr. Kwame Nkrumah, die de ge legenheid benutte om de deelnemers aan de conferentie als zijn „christelijke broe ders" te begroeten. „Ik zou u een bood schap willen meegeven," aldus dr. Nkru mah, „voor uw eigen land waarheen u straks weer zult terugkeren. U ziet Afrika en u ziet de verwachting van miljoenen Afrikanen, die tot nu toe slechts de krui mels der beschaving hebben opgeraapt, die van de tafels van de rijke westelijke naties zijn gevallen. Wat de Afrikaner van van daag nodig heeft, is opvoeding, vooruit gang en ook kapitaal. Zonder deze is een hogere levensstandaard niet bereikbaar. Maar wat de Afrikaner ziet is, dat die rijke westerse naties hun schatten verknoeien voor een bewapeningswedloop. Het kost bare kapitaal dat Azië en Afrika zou kun nen helpen, wordt weggegooid aan nutte loze doeleinden." Zowel aan het Westen als aan het com munistische Oosten, vroeg de minister president: „Wat heeft dit alles met de christelijke barmhartigheid te doen, die het Westen zo graag verkondigt, en wat heeft het te maken met de broederschap van alle mensen, die het Oosten in zijn vaandels heeft geschreven?" Nkrumah besloot met de eis aan de machten van het Oosen en 't Westen om ter wille van de nood van Azië en Afrika, verder af te zien van de bewa peningswedloop. Aan het begin van de conferentie, die uit de aard der zaak in hoofdzaak werd bijgewoond door vertegenwoordigers van de „gekleurde" kerken in Azië en Afrika, werd een verheugende mededeling bekend gemaakt. De Amerikaan Rockefeller heeft te kennen gegeven, dat hij bereid is om het werk van de christelijke zending te steu nen met een gift van twee miljoen dollar te storten in een bijzonder fonds, maar on der het beding, dat de Amerikaanse zen dingsgenootschappen eenzelfde bedrag bij een zullen brengen. Het fonds moet er toe dienen om de opleiding van de inheemse predikanten voor de jonge kerken beter ter hand te kunnen nemen. Het plan hiervoor komt overeen met de bedoelingen van de Internationale Zendingsraad in deze, om de jonge kerken zelf veel meer de leiding daarover in handen te geven. Intussen heb ben reeds acht Amerikaanse zendingsge nootschappen hun aandeel in dit bedrag toegezegd. Daarom kan het plan doorgaan en begint de Internationale Zendingsraad daarmee aan een taak, die grote beloften inhoudt. Steeds weer, zowel tijdens de beide vo rige conferenties, als ook thans in Ghana, klinkt de roep van de jonge kerken om eenheid, omdat niets zozeer de doorwer king van de christelijke boodschap in Azië en Afrika schaadt als de naar buiten tre dende verschillen en onenigheid der chris telijke kerken van het westen onder elkaar. Daarom vragen de jonge kerken van de Westelijke zendingsinstanties, dat zij gezamenlijk overleg plegen over hun plannen voor de zending, om met één niet slechts theoretisch, maar ook praktisch programma te komen. Indonesische afgevaardigden hebben op de openingsbijeenkomst een beroep ge daan op alle Indonesiërs om iedere nega tieve en vijandige houding tegenover de Nederlanders op te geven. In een verkla ring die na de bijeenkomst werd uitge geven, werd het Indonesische volk ver zocht mee te werken aan verzoeningspo gingen. „De jongste gebeurtenissen in In donesië moeten worden gezien tegen de achtergrond van de onontwikkelde toe stand van het land en zijn strijd tegen het kolonialisme. Aan de Nederlandse broe ders wordt verzocht bereid te zijn naast ons in Indonesië te blijven werken in een geest van samenwerking en goede wil, ge baseerd op een gemeenschappelijk be lang." Om het kampioenschap van „Sans Atout" De vierde ronde in de strijd om het clubkampioenschap van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" eindigde als volgt: Groep A: 1. J. BosTh. van Groningen 60 pnt.; 2. J. BlomJ. Nijman 56%> pnt.; 3. B. Hoogeboom—G. Tabak 50 pnt.; 4. A. Oosterhout—H. Oosteveen 50 pnt.; 5. A. Tand—G. Zoontjes 47 pnt.; 6. D. Hooge boom—C. Luttik 46Vz pnt.; 7. J. Berlee— C. Hoogeboom 46 pnt.; 8. J. Hamers—J van Zutphen 45V2 pnt.; 9. J. Krab—G. C. Tabak 42% pnt.; 10. D. Bibenpartner 42 punten. Groep B: 1. W. en G. de Boer 71% pnt.; 2. C. Geldermans—L. Kleyn 65 pnt.; 3. R. Hoen—J. Kerkhof 62% pnt.; 4. B. Groot— K. v. d. Zon 60 pnt.; 5. heer en mevrouw Vollaarts 54% pnt.; 6. J. Groot—G. Plooy 53]/2 pnt.; 7. dames BeltermanTabak 50 pnt.; 8. A. Worst Jr.A. Worst Sr. 47y2 pnt.; 9. dames ReymenKleyn 44% pnt; 10. J. de Lalyne—A. van Groningen 31 pnt. Arbeider met borst bekneld tussen wagon en ijzeren stang Zaterdagavond is de weger C. F. uit IJmuiden in de Oxi-staalfabriek met zijn borst bekneld geraakt tussen een wagon en een ijzeren stang, die door een kraan een eindje werd verplaatst. De heer F. klaagde over benauwdheid en pijn in zijn borst. Ter observatie werd hij in het St. Antonius- ziekenhuis te IJmuiden opgenomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9