Opvallend sterke verbetering van de deviezenpositie Ckefarine 4 De Amsterdamse Bank behaalde in 1957 een grotere winst Sterk gestegen winst bij Wyers anda en de wijze Meester 7 Daling van temperatuur Weekstaat Nederlandsche Bank 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Zelfde dividend (12 pet.) bij ruimere afschrijvingen en reserveringen Uitgifte van 6% 25-jarige obligaties a pari Wereldnieuws och ió Aet zo WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 Matige druk van de ultimo STOFZUIGERS HARTENDORP O.E.E.S.-rapport over de „goedkope vlaggen" Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verkorte balans van de Nederlandsche Bank Stand van het schatkistpapier Concessierechten van BPM door Indonesië ingetrokken Na vergeefs overleg sinds 1949 gaf dit geen schok Deens scheepje drijft naar de kust Economische depressie half 1958 ten einde Verzoek aan Eerste Kamer over investeringaftrek NIEUWE BANEN Eén van de meest in het oog springende elementen van de weekstaat van de Ne derlandsche Bank is de opnieuw krachti ge aangas van de valuta. De netto devie zenreserve heeft wederom een stevige vooruitgang geboekt en is met 75 min. versterkt tot Ï177 min. Dit betekent dat, aangezien de goudvoorraad onveranderd bleef, goud en deviezen samen nu een be drag uitmaken van bijna 4173 min. Dat de valuta kwalitatief steeds beter wordt is iets dat bijzonder de aandacht trekt. Immers, convertibeie deviezen groeiden aan met niet minder dan ƒ45 min. en ma ken nu een totaalbedrag uit van 563 min. Gedurende januari heeft Nederland in de EBU een overschot behaald van 85 min. Hiervan mag 34 gedeelte worden betaald in goud of harde valuta, zodat wij over 14 dagen een nieuwe verbetering van de valutapositie met ongeveer 60 min. mogen verwachten. De banken hebben slechts voor 7 min. gebruik behoeven te maken van de du re voorschotten. Dit is bijzonder meege vallen, aangezien de geldmarkt maandag bijzonder moeilijk lag. Dit blijkt wel uit het feit, dat de banken hun saldo's niet hebben kunnen handhaven en hebben moeten reduceren van 219 miljoen tot 188 min. Gezien de wilde beweging die maandag op de geldmarkt heerste, heb ben de banken zich nog behoorlijk weten te handhaven. Deze beweging sproot voort uit de laatste afgifte van rentespaarbrie- ven, welke thans is gesloten. Onder ande- ADVERTENTIE Gunstige betalingsvoorwaarden Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem, Tel. 52760 De scheepvaartcommissie van de O.E.E.S. spreekt in een rapport over de kwestie der „goedkope vlaggen" haar on gerustheid uit over de grote omvang, die dit euvel aanneemt. Zij deelt mee, dat de vloot van vier landen Panama, Liberia, Costa Rica en Honduras die vóór de tweede wereldoorlog een totale omvang van iets meer dan 700.000 ton had, thans reeds meer dan 12,5 miljoen ton groot is en nog snel groter wordt. Liberia heeft thans de op drie na grootste koopvaardij vloot van de wereld en Panama komt op de achtste plaats. Deze „goedkope vlaggen" leveren re ders twee belangrijke voordelen op: vrij wel volledige belastingvrijheid en lagere sociale lasten. Acht van de tien reders, die gebruik maken van „goedkope vlag gen", zijn van Griekse of Amerikaanse nationaliteit of oorsprong. De in deze lan den geregistreerde schepen zijn voorna melijk tankschepen en wilde schepen. De reders, die gebruik maken van „goed kope vlaggen" hebben uiteraard voordelen boven hun concurrenten en bij een dalen de activiteit in de scheepvaart is het niet uitgesloten, dat bepaalde „gewone" re ders hun schepen moeten opleggen, ter wijl de situatie van de vrachtenmarkt nog vrij gunstig is voor de schepen die onder een „goedkope vlag" varen. Ook is het geenszins uitgesloten, dat deze schepen zich bij een gunstige situatie van de vrach tenmarkt op de lijnvaart werpen en deze activiteit weer opgeven in moeilijke tijden om dan zich weer uitsluitend bezig te hou den met de tankscheepvaart en de wilde vaart. Tenslotte stelt het bestaan van om vangrijke vloten, die in geval van oorlog onder „goedkope vlaggen" varen, grote strategische problemen. De scheepvaartcommissie der O.E.E.S. gelooft niet, dat zij op het ogenblik een bepaalde actie op internationaal plan kan aanbevelen om het gebruik van „goedko pe vlaggen" tegen te gaan. Wel zullen de betrokken landen afzonderlijk zekere maat regelen kunnen nemen om bij te dragen tot de oplossing van het vraagstuk. De regeringen moeten naar het oordeel der commissie middelen zoeken om de regi stratie van schepen in het eigen land aan trekkelijker te maken. Duitse passagiersschepen De Westduitse begroting voor 1958-'59 voor ziet niet in de beschikbaarstelling van staats middelen voor de wederopbouw van een Duitse vloot van passagiersschepen. In rederskringen is men hierdoor zeer pessimistisch geworden ten aanzien van de mogelijkheid van de weder opbouw van een dergelijke vloot. De „Nord- deutsche Lloyd" heeft reeds medegedeeld, dat zij het onlangs van Frankrijk gekochte passa giersschip „Pasteur" (30.447 hrtl weer naar het buitenland zal moeten verkopen, wanneer de bondsregering weigert wederopbouwleningen te verstrekken. Escomptobank De Nederlandse bankinstelling Escomptobank in Djakarta, heeft de benoeming bekend ge maakt van J. D. Massie tot directeur. In ver band hiermede heeft de heer Massie, een Irfr donesisch staatsburger, ontslag genomen als directeur van de Indonesische Bank Negara. Nederlandse week De Duits-Nederlandse Kamer van Koophandel is van plan een Nederlandse Week in Hamburg te houden voor de eerste week in september 1958. Er zullen niet alleen culturele en sport gebeurtenissen plaats vinden, maar ook Neder landse produkten in de winkels van de be langrijkste zaken in Hamburg worden uitge stald. (UP). Handelsmissie naar China Naar verluidt bestaat de mogelijkheid, dat binnenkort een Nederlandse industrie- en han delsmissie een bezoek zal brengen aan de Chi nese Volksrepubliek. In 1954 heeft reeds een Nederlandse particuliere missie China bezocht, waarna in de zntner van 1956 een missie uit de Chinese Volksrepubliek in ons land werd ont vangen. Waarschijnlijk zal het doel van deze nieuwe Nederlandse missie dan ook zijn de reeds gelegde contacten te verstevigen. De V.S. en Benelux De officiële woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, heeft zijn tevredenheid uitgesproken over het totstandkomen van de Economische Unie der Beneluvlanden. „Wij beschouwen dit verdrag a's zijn*e volkomen in overeenstemming met h=t grotere doel. een Europese gemeenschap op economisch gebied d.'e Frankrijk, West-Duits- land, Italië en de drie Beneluxlanden omvat", zo zeide Lincoln White. (UP) re door overheveling der betalingen voor deze rentespaarbrieven naar de schatkist is dit laatste saldo aangegroeid van 501 min. tot 555 min. Ondanks de betalingen van de ultimo wist de schatkist haar sal do dus te verbeteren. Maar dit ging ten koste van de banken. Er is aan schatkist papier juist een even groot bedrag verval len als geplaatst. Aan rente en aflossing op de staatsschuld moest het rijk 33 min. op tafel brengen. De stijging van de biljet- tencirculatie is erg meegevallen. .Zij ligt nu boven de 4 miljard en is in deze ulti mo in totaal toegenomen met 60 min., hetgeen niet buitensporig is. De druk van de "ultimo is slechts matig geweest. Op de geldmarkt is het tarief ongewijzigd geble ven. Voornaamste cijfers ACTIVA: Wissels enz. in disconto 1) Schatkistpapier enz. door de bank gekocht Idem overgen. van de staat Voorsch. in rek.-courant 2) Idem aan de Staat Boekvordering op de Staat Gouden munt en materiaal Zilveren munt en materiaal Goud en zilver totaal Vord. en papier in buiten lands geld Buitenl. betaalmiddelen Vorderingen in guldens uit betalingsakkoorden Diverse rekeningen 1) Waarvan schatkistpapier rechtstreeks bij de bank 2) Waarvan aan Indonesië Convert, deviezen PASSIVA: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Idem bijzondere rekening Saldo's van banken Id. uit betalingsakkoorden Andere saldo's van niet-in- gezetenen Andere saldo's Saldo's in buitenlands geld Diverse rekeningen Muntbiljetten Schatkistpapier waarin gul denssaldo's uit betalings akkoorden zijn belegd Percent, goud en deviezen Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier 3/2 27/1 (in duizenden guldens) (in duizenden guldens) 3/2 27/1 67.600 67.600 460.000 460.000 82.900 75.633 100.000 100.000 2.995.199 2.995.239 11.910 11.208 3.007.110 3.006.447 1.059.795 988.575 638 643 164.043 103.399 51.342 50.039 nihil nihil 13.177 13.177 562.917 518.397 4.023.353 3.967.180 555.113 501.490 16.760 16.760 187.794 219.534 24.763 28.334 15.784 15.526 75.172 67.791 4.598 4.220 90.607 91.491 123.661 123.715 nihil nihil 72,54 72,86 460.000 Schatkistpromessen en -bil jetten ter belegg. v. saldi op akkoordrekeningen Schatkistpromessen bij de Nederlandsche Bank Overige schatkistpromessen in het binnenland1.252.700 Schatkistbiljetten in het binnenland Afgegeven aan het Int. Mo netaire Fonds wegens op genomen vreemde valuta ADVERTENTIE 460.000 1.155.100 1.596.807 1.693.308 261.000 261.000 DJAKARTA (ANP) De concessie rechten van de BPM op de olievelden in Atjeh en Noord-Sumatra zijn maandag blijkens een officiële bekendmaking inge trokken. De olievelden en de installaties in de twee gebieden zijn tot staatsbezit ver klaard. In de verklaring wordt gezegd, dat het beheer en de exploitatie van de olievelden (Oost-Atjeh blok en Tamiang blok) en de installaties zullen worden overgedragen aan een „bona fide nationale oliemaat schappij", die haar zetel in Djakarta zal hebben. Dit zal gebeuren aan de hand van voorschriften, die later zullen worden vastgesteld, aldus de bekendmaking. Dit besluit heeft volgens welingelichte kringen geen al te grote schok veroorzaakt. Algemeen is men van mening, dat de Indo nesische regering haar de facto besluit van 1949 op een de jure basis heeft geplaatst en de deur voor alle onderhandelingen heeft dichtgetrokken. De Shell Petroleum Company te Londen wilde zo kort na de publikatie van het bericht geen commentaar geven. Zij deelde mede officieel niets omtrent deze kwestie te hebben vernomen. Toezicht DJAKARTA (ANP) De correspondent van het A.N.P. heeft uit betrouwbare han delskringen in Djakarta vernomen, dat door het Indonesische ministerie van han del een instantie tot het houden van toe zicht op de Nederlandse industrieën zal worden ingesteld. Deze instantie zal, al dus deze zegslieden, voor elk Nederlands bedrijf een Indonesische directeur benoe men, die tezamen met de Nederlandse be drijfsleiding met de bedrijfsvoering zal zijn belast. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Chefarine „4" beval 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag niet van streek raakt. Chefarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep 8M0EXDE GENEESMIDDEL EN fpÜi iït EEN TABLET Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. Het 81 ton grote Deense vaartuig „Inge Rose" is ten oosten van het Duitse eiland Fehmarn in de Oostzee in moeilijkheden gekomen door een defect aan de machine. Eén van de te hulp snellende schepen heeft de „Inge Rose" bereikt en zal in de omgeving blijven, totdat een sleepboot het in moeilijkheden verkerende vaartuig dat afdrijft naar de Deense eilanden Lolland en Langeland op sleeptouw zal hebben genomen. (Van onze financiële medewerker) De Amsterdamsche Bank heeft over het afgelopen jaar wel bijzonder mooie cijfers gepubliceerd. Die over het eerste halfjaar 1957 geven in vergelijking met dezelfde periode van 1956 reeds een vooruitgang te zien, maar ook het tweede halfjaar heeft een grotere netto-winst opgeleverd, ondanks gestegen onkosten en een teruggang van de debiteurenrekening van 855 miljoen tot 785 miljoen gulden, welke echter voornamelijk in het vierde kwartaal viel. De hogere rente-tarieven, welke in 1957 golden, hebben voornamelijk tot de hogere winst bijgedragen. Van de overige activi teiten bleef alleen de effecten-afdeling ten achter wegens de verminderde omzetten op de beurs. Het gehele jaar 1957 heeft na aftrek van onkosten en pensioenstortingen een winst opgeleverd van 37,7 miljoen gulden tegen 33,6 miljoen gulden in 1956, waarvan ditmaal 9,6 miljoen gulden voor afschrijving en reserveringen wordt aan gewend; dat is ongeveer twee miljoen meer dan het vorig jaar. Niettemin kan weer twaalf percent dividend worden uitgekeerd, dat dus ruimschoots is verdiend. De open reserves zijn met 4,5 miljoen tot 44,5 miljoen gulden gestegen bij een kapitaal van 90 miljoen gulden, terwijl bovendien nog twee miljoen gulden aan de extra-- reserve is toegevoegd. De belangrijke uitbreiding van zaken, welke gedurende de laatste jaren bij de Amsterdamsche Bank heeft plaats gehad, komt onder meer tot uitdrukking in het feit, dat de totale omzetten op de rekenin gen van binnenlandse en buitenlandse re laties sinds 1952 van 35 miljard gulden tot 70 miljard gulden zijn gestegen. De toe neming was in 1957 echter minder groot De ontwikkeling van het bedrjjf van J. P. Wyers Industrie- en Handelsonder neming n.v. heeft in het boekjaar per 30 september 1957 alle reden gegeven tot te vredenheid. De verkoop in Nederland steeg met bijna 15 percent naar gelds waarde. Deze stijging is ten naaste bij ge lijk aan de stijging naar volume. Hieruit volgt een belangrijk gunstiger verhouding in de kostenstijging vergeleken met het voorafgaande boekjaar. Deze stijging be droeg toen ongeveer 16 per< "nt; thans be draagt zij ongeveer 10 percent. De goede renwinst nam toe van 14,4 miljoen tot 15,9 miljoen. De nettowinst, waarin op genomen de winsten en verliezen op de deelnemingen, beloopt 2.591.209 (v. j. 1.940.145), na afschrijving op gebouwen en bedrijfsuitrusting en na afschrijving van de kosten verbonden aan het uitgeven van een lening en de plaatsing van aan delen. Voorgesteld wordt 15 percent divi dend (v. j. 15 percent, waarvan 10 percent in aandelen). Een bedrag van 13,397 wordt toegevoegd aan de dividendreserve, die daardoor toeneemt tot 325.958. Ter versterking van de bedrijfsmiddelen in verband met de verder gestegen omzet wordt voorgesteld tot 1 juli 1958 ter keuze van iedere aandeelhouder uitkering van 10 percent van het dividend in 6 percent 25-jarige obligaties a pari. Na deze datum is slechts algehele betaling in geld moge lijk. De daartoe uit te geven obligatie lening is groot nominaal 825.000 en ver deeld in obligaties van 1000 en 100. Zij dragen een rente van 6 percent per jaar. De lening heeft een looptijd van ten hoog' ste 25 jaar. Zij zal, behoudens vervroegde aflossing, a pari worden afgelost in 15 ge lijke termijnen van 1969 tot en met 1983. Vervroegde algehele of gedeeltelijke af lossing a pari is toegestaan vanaf 1 maart 1968. Officiële notering van de obligaties ter beurze zal worden aangevraagd. Het aandelenkapitaal nam toe van 7.500.000 tot 8.250.000 Omtrent de voor uitzichten zegt het verslag, dat de verkoop in het eerste kwartaal van het lopende boekjaar naar geldswaarde lager is dan in het eerste kwartaal van 195657, maar hoger dan in het eerste kwartaal 195556. Thans bestaat er enige terughoudendheid bij de afnemers in het aanvullen van voor raad en het doen van bestellingen uit vrees, dat het publiek minder vlot zal kopen dan voorheen. In hoever die vrees zal blijken gegrond te zijn, valt moeilijk te beoordelen. De dagelijkse verkoop wijst niet in die richting. De directie acht voor het lopende boekjaar enige achteruitgang in de verkoop mogelijk, maar verwacht een bestendiging van de bevredigende gang van zaken. Een storing, die zich dinsdag bij Schot land ontwikkelde, nam sterk in activiteit toe en verplaatste zich over het Skagerak naar zuid-Zweden. Ons land kwam daar bij in tamelijk zachte lucht. Tegelijkertijd wakkerde de wind tot hard of stormach tig aan. Een randstoring die bij Schotland voorafgegaan door toenemende dalingen, in zuidoostelijke richting naderbij komt zal langs de kust de wind uit richtingen tussen noordwest en noord tijdelijk tot enkele hagel- of sneeuwbuien. Een en an der heeft voor het weer in ons land tot gevolg dat de vorstkansen de komende paar dagen toenemen. WEERRAPPORTEN Donderdag 6 februari Zon op 8.13 uur, onder 17.36 uur. Maan op 21.04 uur, onder 8.46 uur. Maanstanden 11 febr. 00.34 uur laatste kwartier. 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 6 februari Hoog water 5.04 en 17.18 uur. Laag water 0.45 en 13.08 uur. Temperaturenbuiten Hfl °0 en binnenlandheden .s ■3Ë morgen 7 uur. Neerslag: •0+5 laatste 24 uur o I 4) "C 4-» aS Helsinki onbewolkt nw 16 0 Stockholm geheel bew. ono -5 3 Oslo sneeuw no -5 3 Kopenhagen regen wnw 5 12 Aberdeen regenbui wnw 3 3 Londen regen w 9 0,1 Amsterdam regen wzw 7 7 Brussel geheel bew. wzw 7 2 Luxemburg motregen wzw 11 0,3 Parijs motregen zw 3 0,1 Bordeaux mist windst. -3 0 Grenoble onbewolkt windst. -4 0 Nice licht bew. nnw 6 0 Berlijn regen wzw 5 4 Frankfort geheel bew. wzw 3 3 München geheel bew. w 5 0 Garmisch P. zwaar bew. wnw -7 0 Zürich zwaar bew. zw 1 0 Genève onbewolkt windst. -3 0 Locarno onbewolkt O -4 0 Wenen geheel bew. wnw 5 0 Innsbruck half bew. windst. - 10 0 Rome zwaar bew. zzo 6 0 Ajaccio zwaar bew. O 9 0 Madrid onbewolkt windst. 1 0 Mallorca onbewolkt windst. 2 0 Algiers onbewolkt zzw 5 0 Den Helder lichte regen wzw 7 4 Ypenburg lichte regen w 7 3 Vlissingen geheel bew. wzw 7 3 Eelde regen w 8 13 De Bilt geheel bew. wzw 7 6 Twente lichte regen wzw 7 10 Eindhoven geheel bew. w 6 2 Vlv. Z.-Limb. motregen zw 6 3 55. Terwijl de bejaarde magiër overwoog hoe heerlijk het zou zijn, om voor immer op het spijkerbed te blijven rusten, be dacht Panda, dat hij geld zou geven om uit de puntige omgeving te geraken. „Aaahhoorde hij de wijze meester achter zich zuchten, „dit doet een ooster ling goed! Nu voel ik me voor het eerst thuis in het westen met zijn ongemakke lijke, weke zetels en legersteden. Ik zou hier UREN willen blijven „Nou, maar IK niet, hoor!", riep Panda uit en zonder bedenkingen liet hij zijn laatste geldstuk in het slot van de deur vallen. De ooster ling ging verbaasd overeind zitten. „Maar dat begrijp ik niet!", sprak hij. „Alle andere westerlingen waren zo vriendelijk en gelukkig gestemd, wanneer zij in dit vertrekje waren geweestWaarom Gij dan niet, broeder Panda?" „Dat zou ik ook wel eens willen weten!", antwoordde Panda, toen hij de deur door glipte. „Waar om die ANDEREN zo gelukkig waren, be doel ik! Wat zit daar achterHet ant woord op die vraag liet niet lang op zich wachten. Het werd hem op overrompelen de wijze duidelijk gemaakt door de lach spiegel bij de uitgang van de tent, die al zijn lichamelijke gaven op indrukwekken de wijze vermenigvuldigde „ZIET HET RESULTAAT VAN DE MAGISCHE BE HANDELING!", las Panda. „Aha!", dacht hij. „Nu begrijp ik, waarom iedereen zo tevreden is over die behandeling!" dan in 1956. Vrijwel alle bedrijfsonderdelen leverden aan de stijging hun bijdrage. Slechts het effectenbedrijf bleef ten achter. Het algemeen economisch gebeuren en vooral de gang van zaken op de geld- en kapitaalmarkt-hebben hun stempel gedrukt op de ontwikkeling van het bedrijf. De algemene verkrapping op de geldmarkt kwam tot uiting in een daling der toever trouwde middelen. Deze liepen achteruit van 1425 miljoen tot 1376 miljoen. Deze daling was geringer dan die van 1956. De krappe geldmarkt in Nederland en de stijging van de rentevoet hadden tot ge volg, dat de kredietverlening aan het bui tenland afnam. Ook gedurende 1957 bleef de kredietverlening van de Amsterdamsche Bank vrijwel geheel beperkt tot de voor het Nederlandse bankwezen traditionele financiering van vlottende bedrijfsmidde len. Enige nieuwe financieringsvormen werden ontwikkeld. Deze werden onder gebracht in dochterinstellingen. Mede ten gevolge van de verzwaring der overheids maatregelen inzake de afbetalingsfinan ciering vond geen uitbreiding plaats van de verstrekking van afbetalingskrediet in de consumptieve sfeer. Slechts in enkele gevallen behoefde de Amsterdamsche Bank een beroep te doen op de faciliteiten van de Nederlandsche Bank. Handhaving van een ruime liquiditeit heeft de voortdurende aandacht van de directie, ook al ziet het er naar uit dat in 1958 niet op een belang rijke verdere verkrapping van de geld markt behoeft te worden gerekend. De brutowinst ontstond voor 55 percent uit interest en wissels, voor 41 percent uit provisie en voor 4 percent uit effecten en syndicaten. Deze winst werd als volgt be steed: onkosten en storting pensioenfonds 53 percent, winstuitkering 18 percent, be lasting 17 percent, reserveringen 8 percent, afschrijvingen 4 percent. Amerikaanse deskundigen: De voornaamste economische adviseur van president Eisenhower, Raymond J. Saulnier, is van mening dat de economi sche toestand met ingang van medio 1958 weer opwaarts zal gaan. Ook Percival P. Brundage, de directeur van de Amerikaan se begroting, meent dat de depressie op 1 juli a.s. een einde zal hebben gevon den. De Raad van Overleg voor Sociaal-Eco nomische Aangelegenheden heeft zich tot de leden van de fractie van de Katholieke Volkspartij in de Eerste Kamer der Staten- Generaal gewend inzake de tijdelijke ver lenging van de schorsing van de investe ringsaftrek. Zij verzoeken deze leden drin gend het mogelijke in het werk te stellen om te bereiken, dat deze maatregel achter wege wordt gelaten. In de Raad van Overleg werken samen de Katholieke Arbeiders Beweging, het Katholiek Verbond van Werkgeversvereni gingen. de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond, alsmede de St. Adelbertvereniging en de Katholieke Standsorganisatie voor de werknemende middenstand. Aanbod. De Sovjet-Unie heeft Pakistan technische hulp aangeboden en maat regelen voorgesteld tot versteviging van de culturele betrekkingen. De leider van een bezoekende parlementaire de legatie uit de Sovjet-Unie zei op een persconferentie, dat de hulp recht streeks of via de UNO kan worden ver strekt. De eerste. Een scheidsgerecht heeft een loonsverhoging toegekend van 3.500.000 pond sterling per jaar aan 75.000 tech nici van de Britse posterijen. Dit is de eerste grote loonsverhoging, die door het scheidsgerecht voor ambtenaren is toegekend sinds de regering in oktober van het vorig jaar in het Lagerhuis een krachtige houding tegenover looneisen bekendmaakte. Vluchtelingen. Volgens de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken be vinden zich nog ongeveer 19.000 Hon gaarse vluchtelingep in Oostenrijk, van wie er 11.900 in kampen wonen. Van de laatste categorie hebben er 7.700 gevraagd naar een ander land te mo gen doorreizen, terwijl 4.250 in Oosten rijk willen blijven. Kanarievlucht. Dinsdagavond is een vier motorig vrachtvliegtuig van de K.L.M. dat zondagavond op het vliegveld van Millinocket, in de Amerikaanse staat Maine een noodlanding moest maken, naar Montreal vertrokken. Het toestel was met 2.000 kanaries, veertien honden en een kat op weg naar Montreal, toen de piloot een mankement aan een der motoren bemerkte. Bevreesd voor com plicaties zette hij zijn toestel aan de grond. Politie-opstand. Op strategische punten van Arequipa in Peru zijn tanks gesta tioneerd en zwaarbewapende troepen hebben op de daken postgevat na de uitbarstingen tussen legerafdelingen en stakende politiemannen, die door bur gers werden gesteund. De politieman nen, die loonsverhoging eisen, hebben het werk hervat om verder bloedver gieten te voorkomen. Levenslang. Een militaire rechtbank in het Jordaanse deel van Jeruzalem heeft dinsdag 41 personen, die schuldig zijn bevonden aan spionage ten behoe ve van Syrië en van een samenzwering tot omverwerping van de regering, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Alle bezittingen van de veroor deelden, die bekend stonden als com munisten werden verbeurd verklaard. Negentien hunner zijn bij verstek ver oordeeld. Getuigen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dinsdag be kendgemaakt, dat drie Amerikanen naar Rusland zullen gaan om getuige te zijn van de verkiezing van leden van de Opperste Sovjet. Dit zal het tegen bezoek vormen op het bezoek van drie Russen, die in 1956 getuige waren van de presidentiële verkiezingen in de Verenigde Staten. Terugkeer. De Pan American Airways zullen een speciale luchtbrug tussen Mexico City en Caracas onderhouden om de destijds gevluchte tegenstanders van Jimenez naar Venezuela terug te brengen. Hun aantal wordt geschat op minstens duizend. Niet gewend. Florida in Zuidoost Ameri ka wordt op het ogenblik geteisterd door een van de ergste koufronten die er ooit zijn opgetreden, Het vee, dat niet gewend is aan zulke lage temperaturen sterft bij honderden op de bevroren weilanden, aldus wordt gemeld en er wordt gevreesd, dat de bonen en het graan de vorst niet zullen overleven. Reeds zovéél. De Franse regering heeft dinsdag besloten, dat Frankrijk Polen niet kan helpen met de machinerieën voor een kolenmijn in het zuidoosten van Polen, omdat het reeds zoveel moet betalen voor zware machinerieën voor Frankrijk en Afrika. Polen had in de herfst van vorig jaar om Franse steun voor de aanleg van de mijn verzocht, die naar schatting 100.000.000 gulden zo moeten kosten. Werking. In de ï.oordoostelijke krater van de vulkaan de Etna op Sicilië hebben zich dinsdagavond krachtige ontplof fingen voorgedaan, waardoor een stroom gloeiende lava werd uitgestoten in de richting van het dorp Randazzo. De toestand wordt niet gevaarlijk ge acht. Camouflage. De Westduitse politie heeft communistische mantelorganisaties, waarvan de voornaamste zijn de „Cen trale raad voor de bescherming van de democratische rechten en de verdedi ging der Duitse vaderlanders", de „Kring voor rechtskundige democrati sche studie" en het „Westduitse con gres van vluchtelingen". Deze werden alle financieel gesteund en geleid door de Oostduitse communistische partij. GAAT DE meteorologie als beschrijven de wetenschap terug tot de oudheid, als analytische wetenschap is zij van veel jon gere datum. Daarvoor was het noodzake lijk, dat eerst wat nuttige instrumenten werden uitgevonden die betrouwbare waarnemingen mogelijk maakten, zoals de thermometer, de barometer, de wind meter e.d. Eerst toen, dus van ongeveer 1700 af, konden in verschillende landen betrouw bare waarnemingsreeksen worden gemaakt die de grond slag konden vormen voor we tenschappelijke beschouwin gen. Maar het weer is zó grillig en veelzijdig, dat het nog vele jaren zou duren eer deze waarnemingen konden lei den tot conclusies waaraan de zeeman - want om hem ging het aanvankelijk in de eerste plaats - enig praktisch nut zou kunnen hebben. De praktische toepassing van de meteorologie dateert dan ook ei genlijk pas van het midden van de vorige eeuw, toen de Amerikaanse marine-officier Maury met zijn klimatologische kaarten de meest gunstige zeilroutes wist aan te geven. Enkele jaren later - in 1853 - vond de eerste maritieme meteorologische con ferentie te Brussel plaats. En 'toen ging het plots met sprongen vooruit. Want weer een tweetal jaren daarna begon de Franse astronoom. Leverrier de eerste weerdienst te organiseren, zodat men met behulp van weerkaarten tot weersvoorspellingen zou kunnen komen. Ook Nederland heeft op het gebied van de meteorologie zijn bij drage geleverd door Buys Ballot, wiens wet van elementaire betekenis is geweest voor het inzicht in de afwijkingen die de horizontale luchtstromingen ondergaan. Andere „klassieke" meteorologen ver richtten pionierswerk bij het onderzoek van de verticale luchtlagen, tot even na de eerste wereldoorlog de zgn. Noorse school met de leer der fronten een nieuwe stoot in de ontwikkeling der weerkaarten geeft. Juist omstreeks die tijd gaat de luchtvaart zich bewust worden van de rol die zij te spelen krijgt, zodat ook het onderzoek van de hogere luchtlagen van bij zondere betekenis wordt. Het gebruik van weerkaarten der hogere luchtlagen is aan vankelijk vooral door Duitse onderzoekers ontwikkeld, ter wijl later in het bijzonder de Amerikanen nieuwe begrippen omtrent de stromingen in die gebieden hebben ge formuleerd. Vergeleken met de primitieve beginselen, waarvan in vroeger tijden werd uitgegaan, is er in de korte spanne tijds van ruim een eeuw enorm veel tot stand gebracht - ook al kunnen we daar van geen opsomming geven Maar bij deze prijzende overweging dienen we beslist in aanmerking te nemen, dat de instrumenten voor deze hele ontwikkeling een voor waarde zijn geweest. Ondanks het uitge breide instrumentarium waarover de meteorologische wetenschap thans de be schikking heeft, blijft het aantal factoren dat de ontwikkeling van het weer bepaalt, zo onoverzienbaar, dat van exacte weers voorspellingen nog steeds niet gesproken kan worden, welke lof we ook voor de weersverwachtingen hebben. Nu nog iets over de langste windstoot. Daarover een volgende keer. H. Petition (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2