Heemskerk had vrede met zijn aandeel in de spaarbrievenactie Hevige strijd wordt gevoerd om Kennemer damtitel Velsens gemeentegrenzen opnieuw vastgesteld „Op ziekenhuiskwestie in IJmond zal nog nader worden ingegaan" Koopje van (ie week In beperkte ruimte worden auto's met L.P.G.-installaties uitgerust IJmond-agenda Inleiding van rector P. J. Boymans over „sport en jeugd" Vijftig-kilometer-borden op komst Raad accepteerde f5400.- en 9 ton maar vond het maar duur geld5 Voor de Velser Sportstichting 7 Keiler had veel geluk en staat er goed voor ILVT vergadert volgende week Lezing over gevolgen van deltaplan voor oestercultuur FEDERATIE VELSEN P.v.d.A. KWAM BIJEEN 300 Melton Dames Pantalons PRIMEUR VOOR BEVERWIJK WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben de gemeentegrenzen van Velsen, zulks mede met het oog op de nieuwe maximumsnelheldsbepalingen, opnieuw vastgesteld. Hierbij is rekening gehouden met de verschillende bebouwde kommen, die de gemeente telt. Kom Velsen-Zuid Voor de kom Velsen-Zuid gelden de vol gende grenzen: Tussen de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal en de Meervlietstraat, de westelijke kant van de Rijksweg naar de Velserpont; op de Meervlietstraat bij de aansluiting op de rijksweg naar de Velser pont; op de Waterlandweg bij de aanslui ting op de Driehuizerkerkweg; op de Bos weg bij de aansluiting op de Driehuizer kerkweg; op de weg tegenover huize „Schoonenberg" bij de aansluiting op de Driehuizerkerkweg; op de Driehuizerkerk weg op 20 m ten noorden van de aanslui ting van de Van Lenneplaan; op de Ver loren van Themaatlaan onmiddellijk ten oosten van de spoorwegovergang; op de Stationsweg op 90 m ten westen van de aansluiting van de Velserbrugweg; op de Kanaaldijk op 125 m ten westen van de aansluiting op de Velserbrugweg. Kom Velsen-Noord Op het meest noordwestelijke rijwielpad, gelegen tussen de Bosweg en de weg, ge naamd Staalhaven, bij de aansluiting op de Bosweg; tussen dit punt en de Grote Hout- of Koningsweg op de zuidwestelijke kant van de verharding van de Bosweg en de zuidoostelijke en zuidelijke kant van de verharding van de Rooswijkerlaan; op de Grote Hout- of Koningsweg op de grens van de gemeente Beverwijk; tussen het laatste punt en de Wijkerstraatweg op de grens van de gemeente Beverwijk; op de Wijkerstraatweg op de grens van de ge meente Beverwijk; op de afrit van het spoorwegviaduct op 60 m ten oosten van de aansluiting op de Wijkerstraatweg; op het noordelijke pontplein onmiddellijk ten noorden van de pontsteigers; op de Hof- laan op het oostelijke landhoofd van de brug over de Rijksbinnenhaven; op de Wenckebachstraat op de grens van het ter rein van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken; op de Staal- havenweg op de grens van het terrein van de Hoogovens. Kom IJmuiden Op het Sluisplein bij de toegang tot de Zuidersluis; op de Kanaaldijk op 125 m ten westen van de aansluiting op de Velser brugweg; op de Stationsweg op 90 m ten westen van de aansluiting van de Velser brugweg; op de Verloren van Themaatlaan onmiddellijk ten oosten van de spoorweg overgang; op de Waterloolaan onmiddellijk ten oosten van de spoorwegovergang; op de Zeeweg onmiddellijk ten zuidoosten van de spoorwegovergang. Kom Driehuis Op de Driehuizerkerkweg op 20 m. ten noorden van de aansluiting van de Van Lenneplaan; op de Waterlandweg onmid dellijk ten noordoosten van de kruising met de Van Lenneplaan; op de Kwekensteins- w g onmiddellijk ten oosten van de aan- Om de nationale damtitel Grootmeester R. C. Keiler blijkt zich op nieuw als een van de ernstigste kandida ten voor de nationale damtitel op te wer pen. In de laatste drie ronden heeft de grootmeester evenwel beslist vrouwe For- tuna aan zijn zijde. Tegen De Boer stond Keller in een verloren positie. Bovendien wist hij dit weekeinde tegen J. H. An- sems en B. Dukel ternauwernood aan ver lies te ontkomen. Hij veroverde uit zij* drie laatste partijen vier punten, waarvan hij er feitelijk maar twee ver diende. Na de zesde ronde staan v. d. Sluis, R. C. Keller en ir. Van Dijk aan kop. Het is ech ter zeer goed mogelijk dat in het komende weekeinde de situatie zich volkomen wij zigt, daar de krachtsverschillen niet sterk uiteenlopen. De uitslagen in de vijfde ronde luidden: De Kluiver-Jurcka 11, Anderson-De Boer 11, Ansems-Keller 11, Roozen- burg-Drenth 11, ir. Van Dijk-Bom 20, Huisman-De Vries 11 en Eddink-v. d. Sluis 11. Dukel was vrij. In de zesde ronde waren de uitslagen: Éddink-ir. Van Dijk 11, v. d. Sluis-Roozenburg 11, De Vries-Ansems 20, Bom-Anderson 20, Drenth-De Kluiver 11, Keller-Dukel 11 en De Boer-Jurcka 2—0. Huisman was vrij. De stand na de zesde ronde is als volgt: gesp. pnt. 1. W. v. d. Sluis, Amsterdam 6 8 2. R. C. Keiler, Amsterdam 5 7 3. Ir. Van Dijk, Wageningen 5 7 4. W. Roozenburg, Rotterdam 5 6 5. J. J. de Vries, Rotterdam 5 6 6. J. M. Bom, Rotterdam 6 6 7. Eddink, Ede, 6 5 8. W. Huisman, Leiden, 4- 5 9. J. H. Kluiver, Vlaardingen 6 5 10. O. Drenth, Emmen 6 5 11. J. H. Ansems, Amsterdam 4 4 12. B. Dukel, IJmuiden, 5 4 13. S. de Boer, Alblasserdam 6 4 14. L. Anderson, Goes, 5 3 15. D. J.' Jurcka, Veenendaal 6 3 Tijdens het komende weekeinde speelt Dukel tegen Anderson. Zondag speelt de IJmuidense dammeester tegen Drenth. Voor de openbare vergadering van het Algemeen Bestuur van het Intercommu naal lichaam vervangende tuinbouwgron- den op woensdag 12 februari des namid dags 8 uur ten stadhuize van Beverwijk is de volgende agenda vastgesteld: Aan bieding rekening over 1955; Aanbieding begroting voor 1958; Voorgesteld wordt de sub 3 en 4 genoemde stukken om advies in handen te stellen van een commissie, bestaande uit de heren Alberda, De Jong en De Ruijter; Aankoop van een tuinbouw bedrijf te Heerhugowaard en tot het aan gaan van een geldlening ad 25.000. rentende 4 percent 'sjaars voor 5 jaren; Verpachting van graslanden onder Heems kerk en Zijpe; Benoeming van een plaats vervangend lid van het Dagelijks Bestuur. sluiting van de Van Lenneplaan; op de Van den Vondellaan op 175 m ten zuiden van de kruising met de P. C. Hooftlaan; op de Duin en Kruidbergerweg op 50 m ten zuidwesten van de spoorwegovergang; op de Zeeweg onmiddellijk ten zuidoosten van de spoorwegovergang; op de Waterloolaan onmiddellijk ten oosten van de spoorweg overgang. Kom Santpoort Op de v. d. Vondellaan 50 m benoorden de aansluiting van de Biezenweg; op de Biezenweg onmiddellijk ten oosten van de aansluiting op de Kwekerslaan; op de Hoofdstraat (en de ventweg langs de Rijks weg) vlak ten zuiden van de voetgangers tunnel onder de Rijksweg; op de Broek- bergenlaan bij de aansluiting op de Rijks weg; op de Slaperdijk bij de westelijke aansluiting op de Rijksweg; op de Hoofd straat bij de zuidelijke uitmonding op de zelfde Rijksweg en op de Kerklaan vlak ten oosten van de spoorwegovergang; op de Bloemendaalsestraatweg bij de Brede- rodseweg op de grens met Bloemendaal en op de Velserenderlaan 20 meter ten westen van de aansluiting op de Brederoodseweg; op de Middenduinerweg op 25 meter be westen de aansluiting op de Willem de Zwijgerlaan en op de Kruidbergerweg on middellijk ten westen van de aansluiting van deze weg naar de tunnel onder de spoorbaan. Borden Wij vernemen inmiddels, dat de grens- vaststelling als consequentie zal hebben dat er een aantal borden geplaatst zal worden met de aanduiding van de 50 kilo meter-snelheid. De borden zijn reeds be steld; de politie zal moeten uitmaken waar ze geplaatst worden. Hiermee zal een eind zijn gekomen aan de verwarringen, die er in de gemeente heersen over de maximum- snelheidsgrenzen. ADVERTENTIE Uw kostuum binnen 1 dag gereed zonder prijsverhoging OLD CLOTHES NEW Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Onderlinge competitie UTD De IJmuidense bridgeclub UTD speelde deze week voor de onderlinge competitie. De uitslag luidde: groep A: 1. Born-Cleeren 57.14, 2. v. d. Berg-Roelofs 53.96, 3. Groen-Ponte 53.96, 4. Prins en echtg. 52.38, 5. Rob en echtg. 47.61, 6. Kor ver-Klinkenberg 47.61, 7. Mevr. Leyenaar- Baart 44.44, 8. Prins-Ooms 42.82. Groep B NZ- lijn: 1. Muller-Van Olst 56.12, 2. Van Westerop- Pieterse 55.52, 3. Dames Muis Slaats 53.12, 4. Dames Ooms-Snoek 48.12, 4. Schoen-Slaats 36.87. Groep B OW-lijn: 1. Gomes-Böhm 58.12, 2. Da mes Klinkenberg-Schoen 56.12, 3. Meyer-Weg- man 49.37, 4. Snel-Snel 45.62, 5. Mevr. Pieterse- Groot 40.62. Voor leden van de afdeling Velsen- IJmuiden van de „Maatschappij tot Nut van het Algemeen" zal dr. P. Korringa, directeur van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek te IJmuiden op donderdag 6 februari in het gemeeltelijk vergaderlokaal aan de Abelenstraat een voordracht hou den over het onderwerp „Het geheimzin nige leven van de oesters en de gevolgen van het deltaplan voor de oestercultuur". De lezing zal worden toegelicht met licht beelden en tevens zal de geluidsfilm „Im perialen ooooo" worden vertoond. In een extra-raadsvergadering heeft Heemskerks vroedschap gisteravond haar aandeel in de nauwelijks afgesloten Spaar brievenactie geïncasseerd in de vorm van een lening. „Geïncasseerd" is wellicht een iets te groot woord voor het bedrag waar het in dit halve uur vergaderen onder meer om ging: 5400.Hieruit is dus af te leiden, dat er voor ongeveer 9000,is ingetekend op de zojuist beëindigde actie met Heemskerk als voorkeursgemeente. De raad heeft overigens noch dit bedrag, noch de uit de Nationale Woningbouwlening 1957 voortvloeiende 907.000,zonder op merkingen in leningen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten omgezet, want De Federatie Velsen van de Partij van de Arbeid is dinsdagavond in het Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan in IJmuiden bijeengekomen om na de gebruikelijke punten op de agenda, zoals de opening, notulen, mededelingen en rondvraag, het verslag van de raadsfractie te behandelen. Naar aanleiding van dit verslag, dat vrij beknopt was, maar desal- nettemin een goed overzicht gaf van het geen op socialistisch gebied in Velsen werd bereikt, kwamen uiteraard de tongen los. En er werden vele belangwekkende onder werpen behandeld. Hierbij kwam onder meer ook nog de „rel" rond de winkel sluiting aan de orde, waarbij tegenstrijdige standpunten werden ingenomen. Een van de belangrijkste kwesties, die werden besproken, w.as de ziekenhuis kwestie in de IJmond. Men wilde weten of hierover nu het laatste woord was gespro ken. Hierbij werd aangevoerd, dat ver scheidene bevolkingsgroepen er maar be kaaid af zouden komen. De heer Van Os van de Abeelen zei, dat men in dit opzicht wel een goed inzicht moet hebben van hetgeen de partij in de raad en het IJmond-adviescollege kan doen. Wethouder H. de Boer deelde mee, dat er over deze kwestie nog niet het laatste woord zou zijn gesproken. Te zijner tijd zal hierover naar alle waarschijnlijkheid een debat in IJmondverband worden ge voerd. „We kunnen beter één groot modern ziekenhuis hebben dan verscheidene kleine. De aanpak in deze is volkomen vreemd. Maar daar er thans in IJmondverband een prima samenwerking bestaat, ben ik niet bang, dat veel zich nog ten goede zal keren", merkte wethouder De Boer tot slot op. Wat de scholenbouw aangaat, kon de wethouder een geruststellend geluid laten horen. „Er heerst in ieder geval geen nood toestand meer", zei hij. Over het gebrek aan gymnastieklokalen was hij echter niet te spreken. Voorts zei hij te verwachten, dat er dit jaar nog wel enige scholen zullen worden gebouwd. Wethouder Verbeek kwam naar aanlei ding over een vraag betreffende de alge mene begraafplaats achter Duin en Kruid- berg met een verrassend nieuwtje op de proppen. De Kroon heeft namelijk haar goedkeuring er aan gehecht, dat de ge meente de benodigde grond achter Duin en Kruidberg voor de aanleg van de begraaf plaats in handen krijgt. De grond zal der halve worden aangekocht of onteigend. Verder ging er in de vergadering een klacht op, dat de verlichting van de noor delijke toegangswegen tot de Velsertunnels te wensen overlaten. Wethouder Verbeek wees er echter op, dat het hier een rijksaangelegenheid be treft. Weer het tunneltje Ook het door de „noordelingen" met smart ontbeerde tunneltje tussen De Gilden en het overige deel van deze woonkern werd nogmaals besproken. Maar dat was volgens de heer Verbeek pleiten voor een verloren zaak, waarvan wij overigens in het raadsverslag van de laatstgehouden raadsvergadering gewaag den. De kosten van deze tunnel zouden namelijk vierhonderdduizend gulden be dragen, een zeer hoog bedrag indien men de huidige financieringsmoeilijkheden in aanmerking neemt. Ondanks alles werd het belang van het tunneltje voor de noor delingen nog eens nadrukkelijk onder streept. De woningbouw was een aangelegenheid, waarin wethouder Verbeek zich het langst verdiepte. „Er is sprake van een reeks teleurstellingen en misleidingen wat deze kwestie aangaat," merkte hij op. In 1956 werden er 1100 woningen gebouwd. In 1957 waren dit er maar 108. Dit tengevolge van de veelbesproken slechte situatie op de geldmarkt. De kwestie rond de toepassing van de winkelsluitingswet rond Sinterklaas, die vorig jaar zoveel stof heeft doen opwaaien, werd nogmaals aangesneden. Wethouder De Boer verdedigde zich echter op een voortreffelijke wijze en wees Contactavond v.v. „Beverwijk" De voetbalvereniging „Beverwijk" houdt woensdag 12 februari in zaal Hoogerwerf een contactavond voor haar leden en dona teurs. erop, dat Bloemendaal, Beverwijk en Am sterdam zich evenals Velsen aan de wet hebben gehouden. Voorts benadrukte hij, dat de beide grote Velsense winkeliers verenigingen zelf een verschillend stand punt innamen. En deze prolongatie van de „winkel- sluitingsred" vormde wel het sluitstuk van de zeer belangwekkende vergadering. ADVERTENTIE Geen restanten, geen enkele stuks neen, donderdagmorgen beginnen wij met de verkoop van in effen, gestreept en geruit. Zo'n pantalon, onberispelijk zittend in aile maten voor bijna de halve prijs. Deze pantalons, die normaal voor 16.90 en 14.90 verkocht worden en zeer practisch in het dragen zijn, koopt u donderdag, vrijdag en zaterdag voor nog geen tien gulden. Donderdagmorgen om half 9 begint de ver koop van deze panta Ions in diverse kleuren en ruit en streepdessins voor Meisjes- en Jongens Melton Pantalons aile met 20 korting ZO LANG DE VOORRAAD STREKT Lange Nleuwstr. IJmuiden - - Marktplein Tel. 5205 r» men vond over het algemeen het „geld wel wat duur", maar had aan de andere kant begrip voor de noodsituatie in de woning bouw en toen burgemeester H. N i e 1 e n nogmaals met nadruk had meegedeeld, dat de zes percent, waarvoor het rjjk geld leende uit de Nederlandse gemeenschap niet verder dan tot ongeveer vier percent zal worden doorberekend in de woning exploitatie, had men er vrede mee. De negen ton was overigens belangrijker voor Heemskerk, omdat hieruit reeds lopende projecten gefinancierd kunnen worden, die „lang geld" vereisen, maar aangezien de gemeente op het moment een elf miljoen aan zulke projecten onder handen heeft, was ook dat slechts de bekende druppel op de gloeiende plaat. Er kwamen dus twee voorstellen aan de orde, toen de raad gisteren op een onge woon tijdstip bijeenkwam voor een bijzon dere zitting. Er zat haast achter, omdat de Bank voor Nederlandse Gemeenten een tijdslimiet heeft gesteld voor het opnemen van het aan de gemeenten toekomende geld en er is eerst even gediscussieerd over de 5400,als aandeel in de recente spaarbrievenactie. Nadat de voorzitter ter verduidelijking nog eens had uiteengezet, dat het Rijk de lening uitschreef tegen 6 percent, om de inschrijving zo aantrekke lijk mogelijk te maken, zonder dat het ech ter in de bedoeling ligt deze hoge rentevoet te laten doorwerken in de dan onbetaal baar hoge huren van de uit dit geld te bouwen huizen, behandelde hij de tweede lening en deed daarmee tevens enige op merkingen uit de raad af: stel, dat het be drag voor consolidatie van gemeentelijke schulden gebruikt zou worden, dan was de gemeente nog goed af, want voor con solidatie zal men op het moment wel meer dan zes percent moeten betalen. Waarmee gezegd wilde zijn,dat de beide voorstellen acceptabel waren. De raad hield echter nog even vast en vooral de heer M u y e n (Arbeid) vond het maar een kostbare geschiedenis en er kwam zelfs een opmerking, dat het maar gelukkig is, dat er niet 54.000,aan Heemskerk toevalt, waaruit dan enige hui zen gebouwd zouden moeten worden tegen huren, die niet meer op te brengen zijn. „Nee, nee", interrumpeerde de voorzitter, „de hoge rente mag niet in de huren ver disconteerd worden". Ook bij de grotere lening, ad 907.000, kwamen enige kanttekeningen uit de ver gadering: de raad was lichtelijk bevreesd voor de eveneens hoge rentevoet, als het disconto binnenkort eens verlaagd gaat worden, zulks ondanks de aflossingsmoge lijkheden, die deze lening in zich bergt. De voorzitter was het daar wel mee eens, maar hij zag óók geen andere mogelijkheid, om de stagnerende woningbouw weer ietwat op gang te helpen en, al voorzag ook hij, dat er op korte termijn wel weer geld los zal komen tegen een aanmerkelijk lagere rentevoet zulks als een der weinige gun stige gevolgen van de bestedingsbeperking. Omdat het geld op dit moment zo hard nodig is, werd zowel het eerste als het tweede voorstel door de raad zonder stem ming geaccepteerd. Men stond tegen ach ten alweer in de regen. De heer C. P. Commandeur, die er aan de Graaf Janstraat in Beverwijk een ver- huis- en transportbedrijf op na houdt, wil niets meer van benzine weten. Hij heeft er, zo betoogt hij met klem, altijd al sceptisch tegenover gestaan. „Benzine is funest voor de motor", beweert hij en daarom lopen zijn transportauto's allemaal op pro- paangras. De oudste vrachtwagen, die dag in dag uit voor zijn bedrijf de nodige kilo metertjes verrijdt, stamt uit het jaar 1955 en is van zijn geboorte af al uitgerust met een propaangasinstallatie. „En reken erop, dat het me -groed is bevallen'verklaart de transportondernemer tevreden. Hij troont ons mee naar de vrachtwagen, die juist na een lange rit weer in het Beverwijkse is teruggekeerd. „Henk laat de motor s flink draaien", schreeuwt de heer Commandeur. Dat doet die Henk dan ook. Hij geeft zo gezegd „een flinke dot gas". Trots kijkt de transportondernemer ons aan. Deskundig legt hij uit: „Dat wagentje heeft er nu al negentigduizend kilometer op zitten. Al die tijd loopt het beestje al op L.P.G. En hoort u ook maar een kleine af wijking. Ik niet. Van slijtage geen sprake, geen greintje". Omdat de transportondernemer tot dé goede zakenmensen moet worden ge rekend is hij een beetje op propaangas- gebied gaan pionieren. Vorig jaar oktober heeft hij bij zijn bedrijf een L.P.G.-tank- station geplaatst. Het propaangas wordt rechtstreeks uit Amsterdam aangevoerd. En daarmee bezit hij thans een van de tachtig propaangastankstations in Neder land. En de enige in de IJmond, voor zo ver de heer Commandeur dit kan nagaan. „Of het tankstation in een behoefte voorziet", vragen wij belangstellend. „Dat gaat best", antwoordt de trans portondernemer. „Ik heb al een aardige omzet", voegt hij er aan toe. Goed bevallen Propaangas beviel de transportonder nemer zo goed, dat hij begin januari be sloot auto's zodanig om te bouwen, dat zij zowel op propaangas als op benzine zou den kunnen rijden. Dit kost volgens de transportondernemer niet zo veel. Wij mo gen uiteraard uit het oogpunt van re clame het juiste bedrag niet noemen. Wel kunnen wij zeggen, dat er met het een en ander meer dan vijfhonderd, maar aan zienlijk minder dan duizend gulden ge moeid zijn. Wij vinden het echter nog een vrij groot bedrag. „Of het werkelijk wel rendabel is", informeren wij. De transportonder nemer haast zich ons een zeer ingewik kelde berekening voor te leggen, waaruit moet blijken, dat het inderdaad de moeite waard is om op propaangas om te scha kelen. „Je kan wel twaalfduizend kilo meter rijden, zonder dat de olie ververst behoeft te worden. Bovendien is de slij tage van de motor aanzienlijk minder. En de brandstof is goedkoper. Alleen moet men dan meer wegenbelasting betalen", merkt de propaanminnende transporton dernemer op. „Ach meneer". Hij raakt thans helemaal in vuur. „Ik zou er wel een hele dag over kunnen blijven praten". Schone bougie De monteur, die het verbouwen van de auto's voor zijn rekening neemt, komt er even bijzitten. Ook hij is enthousiast. In deskundige termen laat hij zich over de voordelen van propaangas uit. „Laat 's evën een bougie aan meneer zien", zegt de transportondernemer tegen zijn monteur, die zich onverwijld naar een groene schuur, waar de verbouwingen in een be perkte ruimte geschieden, spoedt om de gevraagde bougie te halen. „Moet u maar eens kijken hoe schoon die bougie blijft als de wagen op propaan rijdt", zegt de monteur. Inderdaad is de bougie schoon. Mooiste reklame „Weet u wat de mooiste reclame voor mij is", vraagt de heer Commandeur plot seling. Wij weten het niet. „Zal ik u ver tellen", zegt hij. „De mooiste reclame voor mij is de reclame, die de benzinemaat schappijen voor hun produkt maken", merkt hij wijsgerig op. Wij kijken hem ietwat onbegrijpend aan. „Zal ik u uit leggen, zal ik u uitleggen. Dat zit zo. Die benzinemaatschappijen zetten steeds in grote advertenties, dat hun produkt door een of andere nieuwe toevoeging nog schoner is geworden". Hij wacht even en zegt vervolgens triomfantelijk: „en dat is het nu juist. Want propaangas is schoon". „Er is geen vuil bij", zegt hij ten over vloede. Wij willen graag aannemen, dat hetgeen de heer Commandeur vertelt de waarheid is. Maar helemaal bewijzen kunnen wij het niet. Tenslotte zijn wij maar leken op dit gebied. In ieder geval bezit Beverwijk thans in de persoon van de heer Commandeur de eerste bouwer van propaangasinstalla- ties. Als wij de heer Commandeur tot slot bedanken voor zijn uitgebreide uiteenzet ting, presenteert hij ons een sigaret. En uiteraard werkt zijn aansteker op pro paangas. „Moet u eens zien wat schoon dat vlammetje is", zegt hij vergenoegd. VELSEN WOENSDAG 5 FEBRUARI Thalia: „The Americano", 20 uur. Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cultu reel Gebouw, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Ge opend van 19 tot 21 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Muziekuitvoe ring van het ensemble „Die Rooiroks",' 20 uur. Cultureel Gebouw: Fotokring Velsen, 20 uur. DONDERDAG 6 FEBRUARI Thalia: „Gaby, het soldatenmeisje", 20 uur (speciale voorstelling). Rex: Geen opgave ontvangen. Pieter Vermeulenmuseum: als woensdag. Openbare Leeszaal en Bibliotheek: Gq- opend van 10 tot 12.30 uur; filiaal open van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abelenstraat. Raadhuis: Spreekuur van wethouder R. Verbeek, openbare werken, volkshuisves ting, 9.3012 uur. BEVERWIJK WOENSDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „De trots en de hartstocht". Luxor Theater, 18.45 en 21.15 uur: „De nachten van Cabiria". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Gymnastiekuit- voering Christelijke Sportvereniging „Hercules". 't Centrum, 20 uur: Demonstratieavond van Kruideniers. Kennemer Theater, 20 uur: Feestavond r.-k. voetbalvereniging DEM. Openbare Leeszaal, Prinsessenlaan 17, geopend van 1517 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 1517.30 uur; jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 1516 uur. Het Groene Huis, jeugduitlening en lees zaal, geopend van 15.1516.45 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; jeugdleeszaal ge opend van 1417 uur; lees- en studiezaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. DONDERDAG 6 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21 uur; Filmavond N.V.V.-bestuurdersbond: „Als mannen kerels zijn". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Gymnastiekver eniging „Hercules", uitvoering. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 1013 uur; lees- en studie zaal geopend van 1013 en 1518 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 1011 en 17—18 uur. ONDER DE HOEDE van de Velser Sportstichting, die voor de eerste maal op een dergelijke wijze naar buiten trad, hield rector P. J. Boymans uit Sittard, dio cesaan sportadviseur en landelijk adviseur der K.N.V.B. gisteravond een inleiding over het onderwerp „Sport en Jeugd". Drs. A. Demmers, voorzitter der Sportstichting, betreurde het in zijn welkomstwoord, dat de opkomst der leden vrij klein was te noemen. In de voorwedstrijd om het damkam pioenschap van Kennemerland is na de derde ronde nog niet veel van de uiteinde lijke resultaten te zeggen. In de hoofdklas se wordt gespeeld met eenentwintig spelers in drie groepen van zeven deelnemers. De twee bovenste van elke groep plaatsen zich in de finale. Nu de helft van dit toer nooi achter de rug is hebben alle deelne mers nog kansen op een van de finale plaatsen. De uitslagen van de derde ronde luidden: Groep A Wim van Wort (DCIJ) wint van W. van Leuffen (St. Bavo), H. Schu- ringa (HDC)H. Teunisse (HDC) afge broken en Leen van Steenbergen (St. Ba vo)J. Bus (HDC) afgebroken. In deze groep leidt de voorzitter van 't Oosten, de 63-jarige heer Abe de Jong uit Haarlem. Groep B Leen Fopma (Het Oosten) verliest van J. Warmerdam (St. Bavo), L. Visser (Stabiel) remise met J. H. Meure (HDC) en A. Douma (HDC)J. Drayer (St. Bavo) 02. Met vijf punten uit drie partijen heeft de oudkampioen van Haarlem en omstreken, J. Drayer uit Heemstde, in deze groep de leiding. Groep C H. v. d. Vossen ('tOosten) wint van G. Postma (DCIJ), Theo Tiel- rooy (DCIJ) in betere stand afgebroken tegen G. Schelfthout (HDC) en N. Blom (HDC) wint van G. Zeeuwe (HDC). In deze groep leidt Theo Tielrooy met vier punten uit drie partijen. De uitslagen van groep A in de eerste klasse luidden: J. A. ter Haak (KNC) wint van A. J. Kroes (HDC), A. Mast (Het Oosten) verliest van F. Langveld (St. Ba vo) en W. Persoon (Hillegom) remise met L. v. d. Werf (Zandvoort). De bedreven dammer J. A. ter Haak heeft in deze klasse op overtuigende wijze de leiding. Met zes punten uit drie partijen is Ter Haak een van de eersten die zich reeds van èen plaats in de finale hebben verzekerd. Groep B J. Belien (St. Bavo) wint van Th. van Wort (VKD), Jelle Post (DCIJ) verliest van II. Le Noble (KNC) en P. Knopper (HDC) remise met Th. Bot (Hillegom). Het best staat P Knopper met drie pun ten uit twee partijen er voor. In zijn inleiding nam rector Boymans enkele standpunten in, die niets aan dui delijkheid te wensen overlieten. Hij zette met enthousiasme zijn weloverwogen oor delen uiteen zonder iets of iemand te spa ren, zodat de leden der Sportstichting een zeer onverbloemde lezing hebben kunnen aanhoren die hun in ieder geval weer eens trachtte aan te tonen hoe zeer het Neder landse volk belang heeft bij de jeugd in de sport. „Er zijn weinig landen", aldus rector Boymans, „waar het zo slecht met de lichamelijke opvoeding gesteld is als in ons land". Hij achtte het van het grootste belang, dat de overheid nu eens wat meer Groep C P. Belien (St.Bavo) wint van A. Smit (HDC), M. Bosma (DCIJ) in ver loren eindspel afgebroken met Ipenburg (Stabiel) en A. Masteling (VKD) afgebro ken met C. Drayer (Zandvoort). In deze groep is alles nog mogelijk. In de tweedeklasse leidt de heer U. Die mei (Het Oosten) na de derde ronde met zes punten uit drie partijen. Hierna volgt J. Ovaan (Zandvoort) met 2 gewonnen partijen. Op de derde plaats staat zijn clubgenoot R. Mulder met vier punten uit drie partijen. De uitslagen van de derde ronde luidden: R. Mulder (Zandvoort) verliest van H. Diemel (Het Oosten), I. Risseuw (HDC) verliest van Th. Sassen (VKD), A. v. d. Sabben (KNC) wint van G. v. d. Does en J. Schuiten (Zandvoort) verliest van G. ter Wolbeek (Zandvoort. Voor degenen, die niet lid zijn van enigerlei damclub wordt eveneens een toernooi gehouden. De uitslagen van de eerste ronde luidden: Th. Konjorenburg wint van B. Dingerdis, A. v. d. Geest wint van L. Paap en P. v. d. Velden en F. Kooy- mans afgebroken. Vrijdagavond wordt in café „Die Raeck- se" te Haarlem de vierde ronde van het toernooi gespeeld. gaat doen dan het innen van de gelden der vermakelijkheidsbelasting. In de sport zag hij het medium om ons volk op te voeden tot lichamelijk en geestelijk vol waardige mensen, die niet meer de ellen de van een slechte lichamelijke opvoeding steeds weer behoeven te ondervinden. Meer dan gym Hij doordrong de jeugdleiders ervan, dat aan hen het kostbaarste van ons volk, na melijk de jeugd, wordt toevertrouwd. „U dient te weten", zei hij, „dat deze jonge mensen, die volkomen kansloos een grote strijd te strijden hebben, mensen zijn die in de sport meer zoeken en moeten vinden dan alleen maar gym, voetbal of zwemmen. Zij hebben voor alles een lei ding nodig, waaraan zij hun volledige ver trouwen kunnen schenken". De sport is op weg om voor de massa de jeugdbeweging der toekomst te worden en tot goed begrip voegde rector Boymans er aan toe, dat het geen beweging van spieren en hart dient te zijn doch een be weging van mensen in de meest algemene zin van het woord. ,,'t Menselijke element, dat overal in de sport, bij elke wedstrijd en uitvoering, aanwezig is, moet het belangrijkste van onze gehele sportbeweging worden", zei hij. „Primo: de mens, secundo: prestaties". „De sportbeoefening in ons land heeft al aanleiding gegeven tot enkele excessen. Zelfs in ons nationale elftal komt het voor dat men zijn tegenstander met dergelijke ploertigheden, die voor scheidsrechter en publiek verborgen zijn, te lijf gaat dat binnen een half uur deze tegenstander moreel kapot is", zei hij. „Welke richting gaan we uit", vroeg de inleider zich af, „als sommige perslieden op een dergelijke manier blijven doorgaan met een helden verering, die in vele gevallen kant noch wal raakt?" Doch niet alleen de pers, ook radio, tele visie en zakenmensen maken zich aan een opgeschroefde verheerlijking, om wille der sensatie, schuldig aan praktijken, die fu nest zijn voor het karakter van de sport en de jeugd in die sport. Tot slot roerde rec tor Boymans even het probleem aan van de week met vijf werkdagen, die in Duits land reeds met veel vaart ingevoerd wordt. Het eist de grootste aandacht voor het vraagstuk der vrijetijdsbesteding op. Doch een bespreking hiervan zou, naar hij meende, op deze plaats veel te ver voeren.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7