BUMBEL EN DE WENSHOORN EEN WOELIGE TIJD Sultan Hamengku Buwono houdt besprekingen in Washington Agenda voor Haarlem Aambeien? Tot de pers zei hij: Sukarno heeft veel van zijn prestige verloren" Begrafenis Buziau HEMOTABS Gelakte meubels opknappen? NEDO-MEX kleurlak Ceta-Bever Kort en bondig 5 Regen, sneeuw, ijs Geen uitsmijter RADIO - TELEVISIE REPARATIE H. 3. MAERTENS N.V. De radio geeft donderdag T elevisieprogramma Granaatscherf doorsneed bovennet van spoorlijn Oude sociaal-democraten in Hongarije gevonnist Eisenhower verkouden Dodelijk ongeval op het terrein van de Hoogovens Russen bestraffen Britse kleinering van „Explorer" Twee uit Norg ontsnapte gevangenen aangehouden Brutale diefstal van juwelen te Venlo f ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 Het was weer dankzij de niet meer be staande Engelse Ealing Studio's dat wij in het t.v.-filmprogramma van de N.C.R.V. dinsdagavond filmkunst van de hoogste orde konden zien: „Met Scott naar de Zuidpool". Nu nog pas geleden het zuidelijke ijs- continent extra in de aandacht is geraakt door de „race" van Hillary en Fuchs samengaand met de activiteiten in het Internationaal Geofysisch Jaar, zal de ver toning van de hoofdfilm bij zeer veel kij kers doel hebben getroffen. En ook zal zij voor velen de emotie achter de rivaliteit tussen de poolreizigers van 1958 be grijpelijk hebben gemaakt. Welke wetenschappelijke betekenis van een reis over land naar de zuidelijkste plek op aarde in de tweede helft van de twin tigste eeuw, waarin elk punt op aarde door de lucht moeiteloos kan worden bereikt, ook moge zijn, de gisteravond vertoonde film heeft duidelijk gemaakt, dat de zin van het geploeter in sneeuw en ijs ver voorbij kan gaan aan ieder wetenschappe lijk doel. Ealing Studio's hebben met de dramatische reconstructie van de reis, die Scott in het begin van deze eeuw naar de zuidpool ondernam, een grootse prestatie geleverd. Het is waarlijk geen kleinigheid de toeschouwer bijna twee uur lang in een wereld van alleen maar sneeuw en ijs met louter beelden geboeid te houden en bij hem zelfs steeds sterker een gevoel van beklemming te wekken. De film kwam zelfs helemaal los van het historisch ver slag, nadat het verhaal het teleurstellen de moment waarop Scott moest ontdek ken, dat Amundsen de strijd had gewon nen, was gepasseerd. Zij kreeg toen voor al een indrukwekkende allure. Het vooraf vertoonde filmpje „Regen" van de Duitse cineast Wolf Hart is er in onze herinnering totaal bij verbleekt tot een produkt van slechts beperkte beteke nis. De indruk die de film achterliet was meer gehaast dan indrukwekkend: handi ge fotografie, maar nauwelijks sfeer. Beeldschermer Toen we gisteravond het refrein „Ik ben Christoffeltje, ik zit onder het pantoffeltje, Ik kijk wel uit want als ik mij verzet, Loop ik dadelijk in de ongevallenwet" hoorden, wisten we het al. Het viel ons natuurlijk een beetje koud op het dak, zo kort na een fijnzinnige herdenking van de échte ko miek Buziau door artiesten van klasse, maar het programma van Hilversum I moest tenslotte toch worden voortgezet en waarom zou de heer Frans du Mee dat karwei in Hotelradio nu eens niet mogen opknappen. Dat is tenministe een eerlijke grapjas, die recht toe, recht aan op het lachen, gieren, brullen aanstuurt en met succes. Want toen hij een corpulent meis je achtereenvolgens met een drie-in-de- pan, Gelderse worsten en een theewar mertje had vergeleken, lag de zaal al dub bel van het lachen. Verder behoefde hij slechts een paar keer „Lekkere troel, hè?" te roepen om die opgewekte stem ming te bestendigen. Omdat de heer Du Mee niet karig is met zijn speelse humor voegde hij daaraan nog enige oorspronke lijke invallen met koeien, uiers en stieren als ingrediënten aan toe. Zo fungeerde Christoffel Sullemans als een gepaste hors d'oeuvre voor een ook overigens bijna zout(e)loos souper. Het enige dat wij mis ten was een kwieke uitsmijter. Golfbreker ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem - Tel. 15220 HILVERSUM I 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 —24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Kamerork. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en 'tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfsleven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 15.00 Cabaret. 15.40 Gram. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.Rubriek Verklaring en toelichting. Voorzieningen ten aan zien van de openluchtrecreatie in het Deltage bied, door B. M. van Griethuysen, hoofd onder- afd. algemene zaken cn vrijetijdsbesteding van het ministerie van O.K.W. 18.00 Nieuws. 18.15 Win een auto, met een foto, caus. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gesproken brief uit Londen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Wie opent de kluis?, nationale radiowedstri.id. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio-philharm. ork. en soliste. 21.20 Mr. en Mrs. Fowler, hoorsp. 21.50 Gevar. progr. voor de militairen. 22.20 Act. 22.30 Orgelconc. 22.50 Sport- act. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.2524.00 Discotaria. HILVERSUM II 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinbouwmeded. 12.38 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.25 Sopr., piano en blaastrio. 13.45 Gram. NCRV: 14.00 Marinierskapel. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15,30 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Filharm. sextet. 17.00 Hoorsp. voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muziek. 18.10 Huismuziek. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Gram. 19.20 Sociaal perspectief. 19.30 Lichte muz. 19.50 C.H.U., caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Orgel conc. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitslagen. 23.20—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Voiksmuz. 14.30 Franse les. 14.45 Volksmuz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 15.45 Duitse les. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Pol. caus. 20.00 Amus.muziek. 20.40 Verz. progr. 21.30 Jazzmuz. 22.00 Nieuws. 22.15 Intern. Radio-Uni versiteit. 22.30 Gitaarrecital. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.15 Progr. over Venetië. 20.40 Beelden in brons, rep. 21.05 Hawaianmuz., Chinese acrobatiek (film) en Cowbovlied.ies. 21.35 De geschiedenis van de Sil ly Symphony. WASHINGTON (UP) De Sultan van Djokja karta, Hamengku Buwono heeft op een pers conferentie in Washington zjjn vertrouwen erin uitgesproken, dat Indonesië op de lange duur zijn politieke en economische moeilijkheden te boven zal komen. Hij acht nog steeds de moge lijkheid aanwezig, dat oud-vice-president Hatta weer zitting zal nemen in de regering, nu als premier. In de P.N.I., de Partai Nasional Indo nesia, zijn volgens de sultan veel mensen teleur gesteld geraakt met betrekking tot de mogelijk heid om met de communisten samen te werken. Er zijn echter ook nog steeds P.N.I.-leden die zo'n samenwerking mogelijk achten. Persoonlijk heeft de sultan in de provinciale raad van Djok jakarta te doen gehad met 13 communisten in een raad van 45. Hij verklaarde met hen geen moeilijkheden gehad te hebben tot nu toe. Over president Sukarno zei de sultan, dat deze veel van zijn prestige verloren heeft door midden in de moeilijkheden zijn land te verlaten voor het maken van een reis voor zijn gezondheid. Maar toch blijft zijn invloed nog groot. Dat de anti-com munisten in Indonesië erop uit zijn om tijdens de afwezigheid van de president een nieuwe regering te vormen, achtte de sultan zeer wel mogelijk, zo was uit zijn opmerkingen op te maken. Met betrekking tot de economische moeilijkheden merkte hij op, dat deze niet zo erg zijn als ten tijde van de strijd voor onafhankelijkheid, zodat er dus geen re den is om aan te nemen, dat zij niet over wonnen kunnen worden. Volgens hem zal het onlangs met Japan afgesloten verdrag over de herstelbetalingen daarbij van groot belang zijn. De sultan dacht in dit verband ook aan industrialisatie. Geen separatisme De berichten over separatistische acties, waarbij invloedrijke personen op Sumatra betrokken zouden zijn, wees de sultan van de hand, wijzend op verklaringen van ver scheidene Sumatraanse leiders, dat zij niet van plan waren zich van Djakarta af te scheiden. In het leger bestaan meningsverschillen tussen de jonge en de oudere officieren, aldus de sultan, omdat de jongeren aan vankelijk werden opgeleid als vrijheids strijders en zodoende weinig begrip heb ben voor strenge militaire discipline. Deze geschillen zijn echter niet van technische aard en niet van essentieel belang. De sultan is minister van Oorlog geweest van 1950 tot 1953. Over de berichten, dat Sukarno in Japan een ultimatum heeft ontvangen van een aantal jonge Indonesische kolonels om alle communisten uit de regering te ver wijderen, verklaarde de sultan, dat deze hem niet duidelijk zijn. „Ik las het tele gram", zei hij, „maar ik weet werkelijk niet wat er precies is gebeurd". Op de vraag of hij premier zou willen worden, indien hij daartoe uitgenodigd zou wor den, antwoordde hij: dat hangt af van zó veel factoren en is moeilijk te zeggen. Ik ben er niet toe uitgenodigd". Besprekingen De sultan vertoeft in Amerika in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Indo nesische raad voor toerisme. Hij wil ver- Voorafgaande aan de begrafenis van het stoffelijk overschot van de maandag avond overleden kleinkunstenaar Johan Buziau, zal vrijdagochtend om half elf in de kerk van de H. Gerardus Majella aan de Wenckebachstraat in Den Haag een plechtige uitvaartdienst worden gehou den. Bij legerplaats Oldebroek Om kwart voor één dinsdagmiddag werd het treinverkeer tussen de leger plaats Oldebroek en Wezep plotseling ge stremd door een storing in het elektrische bovennet. De bovenleiding werd op dat ogenblik namelijk doorgesneden door een scherf van een bij militaire oefeningen ge schoten granaat uit het artillerie schiet kamp aldaar. Met bussen werd de dienst onderhouden tot de leiding was hersteld. scheidene toeristencentra bezoeken. Hij is ook van plan deel te nemen aan het toe ristencongres voor het gebied van de Stille Oceaan dat 17 februari in Santa Barbara in Californië begint. Zijn plannen zijn ech ter niet louter toeristisch. Na de pers conferentie heeft hij een bezoek gebracht aan vice-president Richard M. Nixon in het Capitol. Donderdag vertrekt hij uit Washington om zijn reis voort te zetten. Voor zijn persconferentie had de sultan op het ministerie van Buitenlandse Zaken besprekingen met de plaatsvervangend onder-minister van Buitenlandse Zaken Robert Murphy en met Howard Jones, plaatsvervangend onder-minister van Bui tenlandse Zaken voor zaken van het Verre Oosten, die ambassadeur in Indonesië wordt. Murphy en Jones hebben hem een lunch aangeboden. Vandaag zou de' Indonesische bezoeker ook op het ministerie van Landbouw ko men praten over de tabak- en suikerpro- duktie, waarin hij geïnteresseerd is. Spe ciaal wenst hij inlichtingen over de Ameri kaanse politiek inzake agrarische kredie ten en leningen. Hij wil iets dergelijks in zijn gebied doorvoeren. BELGRADO (Reuter). Aleksander Pavlovic, de 73-jarige ondervoorzitter van de vooroorlogse socialistische partij in Joegoslavië is tot acht en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld en de 70- jarige socialist Bogdan Krekic tot zeven jaar. Zij worden beschuldigd van samen zwering ter omverwerping van het regime van Tito. De 58-jarige dr. Milan Zujovic, tot dus ver hoogleraar in de rechtswetenschap aan de universiteit van Belgrado, heeft vier jaar gekregen wegens medeplichtigheid. Het proces heeft drie dagen geduurd. (AFP) Een honderdtal socialistische afgevaardigden in het Britse Lagerhuis heeft een protesttelegram aan de Joegosla vische regering gezonden en de onmiddel lijke invrijheidstelling van de veroordeel den gevtaagd. (Reuter) Het hof had de argumenten van de verdediging verworpen. Deze had gesteld, dat de beklaagden geen groep had den gevormd en dat zij als sociaal-demo craten gekant zijn tegen het gebruik van geweld. Het werd echter bewezen geacht, dat de beklaagden contact hebben gemaakt met emigranten in het buitenland, die in verbinding stonden met de uit de vorige wereldoorlog stammende Servische bewe ging van de Tsjetsniks, wier leiders na de oorlog als collaborateurs door de commu nisten zijn terechtgesteld. De vierde beklaagde, de 56-jarige dr. Stranjakovic, een oud-professor in de theologie, zal later verhoord worden omdat hij ziek is. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower lijdt aan een lichte verkoud heid en een enigszins pijnlijke keel, zo heeft perschef Hagerty dinsdagavond be kendgemaakt. De president zet zijn werk zaamheden voort en ook zijn wekelijkse persconferentie zal vandaag doorgaan. Gerechtshof Amsterdam Vrijspraak gevraagd voor chauffeur Voor het gerechtshof in Amsterdam had zich dinsdag éhn 35-jarige chauffeur uit Velsen te verantwoorden, aan wie ten laste was gelegd, dat hij op 28 januari van het vorig jaar op het terrein van de Hoog ovens in Velsen zo roekeloos en onvoor zichtig had gereden, dat een grondwer ker hiervan het slachtoffer is geworden en aan de gevolgen is overleden. De offi cier van Justitie in Haarlem had op 20 juni twee maanden hechtenis tegen de chauffeur geëist. De rechtbank had de man vrijgesproken, omdat dood door schuld niet bewezen werd geacht. De offi cier was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. De chauffeur was door een aannemers bedrijf, dat op het terrein van de Hoog ovens is gevestigd, in dienst genomen. Op 28 januari moest hij 's morgens proefrij den met een dumpauto. Nabij een spoor- kruising waren enkele arbeiders een „sleuf" aan het graven. Een rode vlag was geplaatst om de weggebruikers te waarschuwen. De chauffeur reed echter op de arbeiders in, waarbij hij met een van de voorwielen het hoofd "van een ar beider uit Wieringen raakte. Deze is latei- overleden. Ter zitting van het gerechtshof ver klaarde de verdachte, dat hij weliswaar goed met auto's over weg kon hij was rij-instructeur geweest maar dat de dumpauto vreemd voor hem was. Rem- en gaspedaal zitten bijvoorbeeld tegenoverge steld aan de pedalen in de meeste auto's. De man zei, de groep arbeiders en het waarschuwingsteken duidelijk gezien te hebben. Hij was van plan geweest te stop pen. Doch waarschijnlijk heeft hij in plaats van op de rempedaal op de gaspedaal ge trapt. Hierdoor heeft hij de werkende arbeiders niet meer kunnen ontwijken. Tijdens de proefrit zat naast de chauf feur een monteur ter instructie. Deze zou er onvoldoende op gewezen hebben, dat de rempedaal in de dumpauto op een an dere plaats dan gewoonlijk zit. De procureur-generaal, mr. W. B. J. Aberson, achtte het ongeluk te wijten aan een fout. „Het blijkt, dat ook deze man geen robot is", aldus de procureur-gene raal, die van oordeel was, dat de chauf feur geen roekeloosheid en onachtzaam heid kan worden verweten. Immers, de man heeft getracht op tijd te stoppen. Mr. Aberson achtte de instructie echter onvol doende. Gebleken is, dat de instructeur geen herhaalde remopdrachten heeft ge geven. Het is trouwens de vraag, of de instructeur niet tijdig heeft kunnen ingrij pen. Op grond van deze overwegingen vroeg de procureur-generaal bevestiging van het vonnis, dat de Haarlemse recht bank heeft gewezen, omdat hij het ten las te gelegde niet bewezen acht. De raads man, jhr. mr. J. W. van ïddekinge, sloot zich hierbij aan. Uitspraak op 18 februari. - LONDEN, (UP) De Engelse kranten, die nogal kleinerend hadden geschreven over de Amerikaanse kunstmaan in ver gelijking met „hun" Zeta, hebben maan dagavond een berisping gehad van een commentator voor radio-Moskou, Boris Belitsky. De Russische geleerden, aldus de com mentator, zijn natuurlijk trots op hun eigen successen, maar erkennen ook al tijd vlot alle vooruitgang, die elders ge maakt wordt. De namen van lord Keivin, lórd Rutherford, T. H. Huxley en andere Engelse geleerden, zo zei hij, worden aan de universiteit van Moskou uitgesproken met evenveel eerbied als in Oxford of Cambridge. De Russische geleerden vin den het niet passend voor een weten schapsman om minachtend te spreken over het werk van collega's, alsof hierdoor de belangrijkheid van eigen werk zou stij gen. „Vreemd genoeg schijnt dit wel de houding te zijn van enkele kranten en woordvoerders in Engeland. Het Zeta- projekt ontleent aan zichzelf genoeg grootheid om géén behoefte te hebben aan opschepperig gepraat over „doelloos" rondcirkelende aardsatellieten". Maar onderwijl dreven de arme Bumbel en de kapitein onder een brandende zon in de sloep. Ze roeiden om beurten, maar dat schoot niet hard op. Een hele nacht en een dag ploeterden ze zo voort. Toen ontdekten ze een kust en enkele uren later stapten ze aan wal. Nu waren ze gelukkig op vaste grond, maarof ze daar veilig waren? Welke gevaren konden ze niet lopen op deze wilde, onbekende kust! 63-64 ADVERTENTIE neem dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien ziin blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur f 1.47 Bij Apothekers en Drogisten. Vanochtend vroeg, omstreeks half vier, heeft de rijkspolitie te Bolsward tweeman nen aangehouden die twee ontsnapte ge detineerden uit het rijksopvoedingsge sticht te Norg bleken te zijn. Het waren H.J.S., afkomstig uit Amsterdam, en H. van N. uit Rotterdam. De beide mannen hebben bekend dins dag na hun ontsnapping een auto te heb ben ontvreemd om daarmee via rijksweg 43 en de Afsluit jk na: r het westen te rijden. Zij kwamen echter niet zover, want bij de kop van de Afsluitdijk in Friesland reden ze tegen een paal, waarbij de auto werd beschadigd. Zij hebben toen de auto onbeheerd achtergelaten en zich te voet in de richting Bolsward begeven. Hier wer den zij vroeg in de ochtend aangehouden. c y f, Gisteravond omstreeks 9 uur is er mid den in het winkelcentrum van Venlo een bijzonder brutale juwelendiefstal ge pleegd, waarbij voor een waarde van 22.000 aan juwelen, broches en ringen is verdwenen. Omstreeks die tijd stopte een grijze per sonenauto. met twee mannen in de Nieuw- straat nabij de juwelierswinkel van de heer Peeters, op de hoek van de Klaas straat en de Nieuwstraat. De beide man nen vernielden de spiegeh-uit van een der etalages aan de zijde van de Nieuwstraat met een zware steen en voordat iemand op het gerinkel afkwam namen zij een ta bleau met juwelen, ringen en broches door de opening weg. Direct daarop zijn de beide daders met hun buit in de auto snel weggereden. De politie is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. ADVERTENTIE 66. Peinzend merkte hij op: „Wat doen we nu? Ik ben thans doctor in de rechten, maar daarmee alléén ver dien ik geen geld. Ik moet een goede baan zien te vinden. Hoe staat 't eigenlijk in Hamburg?" Salomon Heine keek schichtig om zich heen en fluis terde zijn neef toe: „Voorzichtig, spreek niet zo luid! Iedereen kan ons horen, en wat behoeven de mensen hier te weten, dat ik uit Hamburg kom en Salomon Heine heet?" „Ik ben thans een vrij mens", antwoordde Heinrich Heine, terwijl hij zijn stem verhief. „Ik wens niet zachtjes te spreken! Ik wens steeds luider en dui delijker te spreken!" Salomon Heine hief zijn handen in een ontsteld ge baar omhoog. „Wil je wel eens stil zijn!" „Ik denk er niet aan", antwoordde Heinrich Heine, „ook al vindt u 't nog zo vervelend, ik zal hardop spreken, het uitschreeuwen zelfs, zodat iedereen me kan horen!" Zijn oom deed wanhopige pogingen om hem in be dwang te houden en fluisterde zo overtuigend moge lijk: „Schei toch uit Harry! Iedereen zit te luisteren! Je voelt je zeker niet goed hè? Zijn het weer die hoofdpijnen zoals vroeger?" „Ze maken me gèk, gèk...!" Heine schreeuwde het uit. Verschillende mensen keken verbaasd in zijn rich ting. Salomon Heine zei haastig: „Je moet genezing zien te vinden, Harry. Raadpleeg een goede dokter! Hier heb je 20 Louis d'Or. Wa zeg je daarvan?" Heinrich Heine lachte en stond op, hoewel zijn oom hem trachtte vast te houden. „Twintig? Wat moet ik daarmee beginnen? Ik zit volkomen nan de grond, oom Salomon!" Ook dit had hij op luide toon gezegd en verschil lende aanwezigen begonnen te lachen. Op benauwde toon fluisterde Salomon: „40 Louis d'Or dan! Als je maar stil wilt zijn, Harry!" „Wat begin ik met...?" „Goed, 50 dan", onderbrak zijn oom hem. „Maar dat is mijn laatste woord, Harry! 50 Louis d'Or voor een kuur, om weer gezond te worden. Je mag zelf de plaats kiezen. Maar wees dan nu stil!" Heinrich Heine zonk terug in zijn stoel. „Omdat u 't bent, oom Salomon!" zei hij op grootmoedige toon. „Voor 50 Louis d'Or zal ik nog slechts fluisteren." Salomon Heine haalde opgelucht adem. Hij rookte een lange pijp, die hem thans weer genot scheen te verschaffen. Zijn neef zei niet veel meer. Salomon be dacht zich, dat het van nut kon zijn om een jurist in de familie te hebben. ,Men zou hem misschien nog wel eens nodig kunnen hebben. Bovendien stond een doc tors-titel heel goed.Salomon Heine voelde zijn goe de stemming geheel en al terugkomen. Heinrich Heine was zeer voldaan. Hij bezat thans 50 Louis d'Or en zou naar een Noordzeestrand kun nen reizen! Hij koos Norderney uit. Als in een droom pakte hij zijn koffers. Allerlei plannen kwamen in hem op. Hij zou véél schrijven, zodra zijn arme gepijnig de hoofd in Norderney weer beter zou zijn geworden. Want om goed te schijven had hij een koèl hoofd, maar een warm, brandend hart nodig... HOOFDSTUK XVI Heine reisde via Hamburg, waar hij een uur op onthoud had. Hij ging de stad niet in, doch wachtte op de eerstvolgende aansluiting. Ongeduld dreef hem verder. Ook ging hij niet langs Lüneburg om zijn vader en moeder op te zoeken. Ze wisten dat de doctorsbul in zijn bezit was en ze moesten 't nog maar even zonder hem stellen. Hij moest zo snel mogelijk naar Norderney! Pas op het schip, dat hem naar het eiland voerde, begon hij zich rustiger te voelen. Hij stond naast de stuurman, die een bruinverbrand en ver weerd gezicht had en die hem tussen de bedrijven door de sage van de Vliegende Hollander vertelde. Heine luisterde geboeid. Norderney was niet drukbezocht. Het was een exclu sieve en dure badplaats. De stranden bevonden zich aan de noordelijke en aan de noordwestelijke kant van het eiland. Het dorp lag echter geheel westelijk. Hier was een soort amusements-centrum voor de bad gasten ingericht, waar men elkaar ontmoette, con verseerde en zich op allerlei wijze bezig hield. Ook Heine nam aan dit gezelschapsleven deel. Hij voelde zich vrolijk en vol goede moed en weldra was hij het middelpunt van de kring van mensen, die hier ver keerde. De vrouwen vonden hem charmant en liepen hem achterna. Hij vond er geen echte vrienden, maar maakte er vele kennissen. Hij bestudeerde de verschillende karakters, welke hij naderhand misschien in zijn boeken zou kunnen gebruiken. Norderney leverde prachtige stof voor een verhaal. De mensen wisten, dat hij gedichten had geschre ven en zijn uitgaven deden de ronde. Velen keken hem onderzoekend aan, niet begrijpend, hoe deze vro lijke jongeman, die iedereen amuseerde, zulke diepe smart had weten te beschrijven. Ze wisten niet, dat hij soms alleen de duinen introk en de wind door zijn haren liet waaien en daar alleen stond te luiste ren naar het vrijheidslied van de ontembare, eeuwig- bruisende zee. De gedachten, welke daarbij in hem opkwamen schreef hij neer in nieuwe gedichten. De hoofdpijnen, welke hier aanzienlijk minder wer den, waren echter niet geheel en al verdwenen en op zijn gezicht was een trek van iemand, die veel pijn lijdt gekomen. Met het herstel van zijn krachten voelde hij zijn drang tot werken toenemen. Hij ergerde zich over de traagheid, waarmee zijn „Harzreise" verscheen en verzocht zijn vriend Moses Moser, in Berlijn, infor maties in te winnen. Hij wilde thans wérken! Norderney begon hem on rustig te maken. Het was intussen begin september geworden en het weer werd minder mooi. Vele bad gasten vertrokken. Tenslotte vertrok ook hij. Hij reisde naar Lüneberg, naar zijn ouders. Zijn moeder scheen er beter en jonger uit te zien dan de laatste maal. Kwam dit, doordat haar dochter getrouwd was en zij thans het vooruitzicht had om binnen niet al te lange tijd grootmoeder te worden? Of was het de vreugde over het feit, dat haar geliefde zoon zijn doel had bereikt? Om haar mond was echter nog een bittere trek, welke Heinrich Heine niet ontging. Uiteindelijk vertelde ze hem de reden: Salomon Heine had getracht zijn broer onder curatele te krijgen, 't Was hem ech ter niet gelukt..» (Wordt vervolgd) Beledigende brief. Het beroep van een in Den Haag wonende Mexicaan, die een beledigende brief naar een zakenrela tie in Londen schreef, is door de Hoge Raad verworpen. Voor het schrijven van deze brief was hij door het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot 500 gulden boete. Hij kwam in beroep en voerde aan dat het delict zich niet had afgespeeld in Neder land en dat het schrijven van een beledi gende brief op zichzelf niet strafbaar is, omdat de belediging pas een feit wordt op het moment dat de geadresseerde de brief leest. De Hoge Raad was het daarmee niet eens. Lectuurdepot. Het lectuurdepot van het Nederlandse Rode Kruis heeft in 1957 71.199 boeken en 196.870 kg. tijdschriften gedistribueerd tegen in 1956 56.546 boe ken en 157.282 kg. tijdschriften. Op 31 januari werden ten behoeve van gerepa- trieerden uit Indonesië aan 350 contract pensions ruim 30.000 tijdschriften van de meest uiteenlopende inhoud gezonden. Voor de kampen in Budel en Singapore alsmede voor de repatriëringsschepen zijn reeds in december bibliotheken en tijd schriften beschikbaar gesteld. Aangehouden. Op 28 januari werd een 73-jarige kleermaker in zijn huis in de Riouwstraat te Amsterdam neergeslagen, blijkbaar met de bedoeling hem te bero ven. De dader, eer 24-jarige Amsterdamse schilder, is thans aangehouden In een zo merhuisje in Egmond, waar hij verbleef met een 19-jarig Amsterdams meisje, wier opsporing door de politie was verzocht. Het bleek dat de schilder intussen in zes zomerhuisjes in Egmond had ingebroken en o.a. twee fietsen had gestolen. De „Ruys" naar Canada. Het m.s. „Willem Ruys" zal deze zomer twee reizen maken voor de Europa-Canadalijn tussen Bremerhafen en Montreal en Quebec. Het schip zal eind juli uit Bremerhafen ver trekken voor de eerste reis naar Canada. Middenstanders uit Indonesië. De Christelijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond hebben besloten in een nog na der vast te stellen vorm repatriërende middenstanders uit Indonesië hulp te bie den, in overleg met het ministerie van Maatschappelijk Werk. Voorzitter. Mr. C. W. G. H. baron van Boetzelaar van Oosterhout, die onlangs is afgetreden als ambassadeur te Parijs, zal het voorzitterschap aanvaarden van het Nederlands Benelux-Comité. Etherpiraten. Wegens clandestien zen den heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo drie maanden ge vangenisstraf, waarvan één voorwaarde lijk, geëist tegen een 21-jarige timmerman en een 19-jarige betonwerker uit Ensche dé. De eerste had twee jaar lang uitgezon den onder de naam „Schiphol", de tweede onder de naam „Schorpioen". WOENSDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Nederlands Bal let o.l.v. Sonia Gaskell, 20 uur. Concertgebouw: Muziekuitvoeringen in het kader van het Interscholair Jeugdtoer- nooi, 19.15 uur. Minerva Theater: Uitvoering door de harmonie „St. Michael", 20.15 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aan de rand van de hel", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek van Frankenstein", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The pride and the passion", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Funny Face", alle leeftijden, 19 en 21.15 uur. Roxy Thea ter: „Helden zonder moed", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The high and the mighty", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelver. „Door In spanning, Uitspanning" met „Vrouwen in paniek", 20 uur. Concertgebouw: Pianoavond door Hans Richter-Haaser, 20 uur. Frans Halsmuseum: Haarlems Comité voor Kamermuziek houdt liederen-avond, 20 uur. Gebouw tot Nut van het Algemeen: Psy chometrische avond mevr. J. v. d. Tuin- v. d. Lans, 20 uur. TENTOONSTELLINGEN Galerie Espace: Expositie van teke ningen en aquarellen van Alechinsky, 11 tot 17 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „Bekentenissen van de oplichter Felix Krull", 14 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Aan de rand van de hel", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De vloek van Frankenstein", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The pride and the passion", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „La Strada", 18 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Funny Face", alle leeftijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Helden zonder moed", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „The high and the mighty", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Treslong, Hillegom: Chr. Zang- en Ora toriumvereniging „Zingt den Heer" geeft een uitvoering van „Die Jahreszeiten", 20 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9