Fa. PRUIS en Zoon THALIA Vanmorgen in de vishal en op zee Koop NU nog Uw televisie-toestel voor LAGE PRIJS Fa. PRUIS en Zoon Topconferentie lijkt voorshands een zinloze onderneming Achterdocht zou slechts onderstrepen van geijkte standpunten toestaan scooter of motorrijwiel DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs 11 In Velsen-Noord Dependance gemeente diensten geopend Ook hulpsecretarie voor Santpoort Geslaagde uitvoering van „Die Rooiroks" In het voorjaar Poging tot het lichten van de „Andrea Doria" D.K.V. gaat na twee maanden weer korfballen Amateurfotografen deze maand viermaal bijeen Feestavond van DEM Nieuw programma van Strassburger in Carré Duitse reders verwijten Turkije discriminatie Tnrkse scheden voeren de boventoon Warenhuis in IJmuiden DONDERDAG 6 FEBRUARI 1958 (Van onze correspondent in Washington) De Russen wensen een topconferentie, met veel deelnemende landen (twaalf bij voorbeeld), met een klein aantal (vijf of zes) of met Amerika alleen. Zij voelen er niet voor eerst een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken te houden, waarschijnlijk omdat men op het Kremlin niet gelooft, dat Dulles het houden van een topconferentie zal bevorderen. Er zijn bepaalde belangrijke onderwer pen, die men volgens de Russen maar beter niet bespreken kan op de top. De her eniging van Duitsland bijvoorbeeld ach ten zij een zaak, die geregeld moet worden door overleg tussen West- en Oost-Duits- land onderling. De Russen zijn beducht, dat Oost-Duitsland opgeslokt zal worden door het Duitsland van Adenauer en ter voor koming daarvan lijken zij wel enig heil te zien in een federatie der twee delen, doch niet in een hechte eenwording. De Amerikanen zouden, zoals bekend, gaarne een internationale overeenkomst bereiken over het „vreedzame gebruik van bovenaardse sferen". De Russen be grijpen echter maar al te goed, dat deze formule de afschaffing beoogt van inter continentale raketten, de enige wapens, waartegen Amerika vrijwel weerloos is. Zodra Amerika hierover een akkoord wenst te bereiken, brengen de Russen on middellijk de Amerikaanse bases in de landen rondom de Sovjet-Unie in het ge ding en de Amerikanen zijn allerminst be reid deze bases op te geven. Wat zou dan volgens de Russen in aanmerking komen om met succes op de top te worden be sproken? 1. Een non-aggressie-verdrag. 2. Een plechtige belofte geen gebruik te zullen maken van kernwapens. 3. Een niet-nucleaire zone in Midden- Europa. 4. het stopzetten van proefexplosies met kernwapens. Zwakke plekken Voor zulk een agenda bestaat in Amerika weinig enthousiasme. Een niet-aanvalsver- drag heeft men reeds, volgens de Ameri kanen, in het Handvest van de UNO en wat de belofte betreft om geen kernwapens te gebruiken: men is in Washington niet erg onder de indruk van de betrouwbaar heid van Ruslands beloften. Bovendien moet men niet vergeten dat kleine, zoge- ZOALS AAN ALLE ingezetenen van Vel- sen-Noord per circulaire door het gemeen tebestuur van Velsen was meegedeeld, is woensdagmiddag om twee uur de aan de Smidt van Gelderstraat 5 gevestigde de pendance van de gemeentelijke diensten opengesteld voor het publiek. Van de straat af komt de bezoeker in een ruime hal, die toegang geeft tot twee wachtkamers. Via deze wachtruimten be treedt men de eerste kantoorruimte en vervolgens eenzelfde kamer, die iets gro ter is. Beide kamers zullen door de verschillen de diensten, die hier een taak hebben te vervullen, worden gebruikt. Er is in het gebouw een sobere aankleding, die toch wel prettig aandoet, toegepast. Als deze in Velsen-Noord lang verbeide openstelling van de gemeentelijke dependance meer tot de praktische verbeelding van de ingezete nen is gaan spreken, zal zij ongetwijfeld een grote tegemoetkoming van gemeente wege gaan betekenen. Woensdagmiddag was er nog geen enkele bezoeker voor het spreekuur van de dienst Sociale Zaken, maar dit zal wel an ders worden, temeer daar een groot bord bij de ingang de openstellingstijden voor de verschillende diensten aangeeft. Alleen vermoeden wij, dat niet de gemeente-secre taris, zoals dit bord vermeldt, daar zitting zal nemen, maar ambtenaren van de secre tarie. Dit is kennelijk wel bedoeld, maar niet geschreven. De dienst van de gemeentesecretarie houdt elke donderdag en vrijdag van half negen tot half één zitting voor alles wat deze dienst betreft, ook voor paspoorten en dergelijke, behalve voor aangifte geboor ten en overlijden, ondertrouw en huwe lijken. De dienst van Sociale Zaken is ge opend op woensdag van twee uur tot vier uur; het eerste uur als spreekuur, 't twee de uur voor betalingen van sociale uitke ringen en ondersteuning. Elke eerste en derde donderdag van de maand van twee uur tot half drie is er spreekuur van de Geneeskundige Dienst, waarbij voorts in het voornemen van het gemeentebestuur ligt het geneeskundige schooltoezicht voor de leerlingen van alle scholen in Velsen-Noord in de pas in ge bruik genomen dependance te concentre ren. De ingezetenen van Velsen-Noord zul len nu in elk geval kunnen demonstreren, dat het nieuwe wijkgebouw en de depen dance in een behoefte voorzien. Met voldoening stellen B. en W. van Vel sen de Santpoorters ervan in kennis, dat zii er in zijn geslaagd ten behoeve van de inwoners van Santpoort in het gebouw Wüstelaan no. 79 (gemeentelijke badinrich ting) een dépendance in te richten van de gemeente-secretarie. Dit bureau zal met ingang van 11 februari 1958 in gebruik worden genomen. De ope ningstijden voor het publiek zijn vastge steld op dinsdag en woensdag van 8.30 12.30 uur. Wij maken onze lezers er op attent, dat het nieuwe bureau moet worden be schouwd als een hulpkantoor, zodat men voor de vervulling van bepaalde belang rijke formaliteiten zoals aangiften van ge boorten en overlijden, ondertrouw en hu welijken aangewezen blijft op het raad- buis. Er is een vouwblad uitgegeven, dat be halve tijden van openstelling, een uitvoe rige opsomming bevat van de aangelegen heden. welke op het bureau worden be handeld. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC< Er wordt veel geschreven en gespro- ken over een eventuele nieuwe topcon- 8 ferentie. Om dit onderwerp nuchter te bezien, is het goed eens zwart op wit te zetten, waartoe de Russen thans bereid zijn en wat de Amerikaanse reactie j* daarop is. Doet men dit, dan moet men 8 tot de conclusie komen, dat er op dit moment weinig substantieels te berei- 8 ken is op het hoogste niveau. Zeker niet 1 8 een oplossing van werkelijk nijpende problemen. Vóór, tijdens en misschien even na zulk een topconferentie kan de internationale atmosfeer wat ontspan- nener zijn (of schjjnen), maar aan de 8 constructie van een betrouwbaar funda- 3 ment voor de vrede is men in deze pe- riode helaas niet toe. 8 XJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOODOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOa naamd tactische kernwapens voor Amerika van het hoogste belang zijn tegen een Rus sische numerieke overmacht. De creatie van een niet-nucleaire zone in Midden-Europa zien vele Amerikanen als een soort demilitarisatie en terugtrek king van Amerikaanse troepen zou daar het gevolg van kunnen zijn. Dat laatste zou volgens hen de NAVO veel kwaad kunnen doen. Het vierde punt op de Russische ver langlijst betreft het stopzetten van nu cleaire proefexplosies. De Amerikanen hebben voldoende zware bommen, maar juist omdat de tactische, kleine atoom wapenen voor hen zo belangrijk zijn, zou den zij de experimenten daarmede niet gaarne opgeven. De Russen willen echter ook de laatstgenoemde proeven stopzetten en zij menen dat een betrekkelijk eenvou dig controlesysteem de naleving van een overeenkomst over punt vier van de ver langlijst zal kunnen verzekeren Valse schijn De slotsom kan als volgt luiden: Ame rika hecht nauwelijks waarde aan de pun ten 1 en 2 van de Russische lijst en tegen punt 3 en 4 bestaat aanzienlijke Ameri kaanse weerstand. De Russen zien geen heil in uitvoerige discussies op lager ni veau voor de top-conferentie, zij menen dat de leiders der naties de richtlijnen aan moeten geven en pas daarna kunnen de lagere goden deze uitwerken. Zij wijzen er op dat de overeenkomst, die Zaroebin en Lacy te Washington gesloten hebben over culturele en ander uitwisselingen, een ge volg is geweest van richtlijnen, in 1955 te Genève opgesteld, en zij wekken de indruk dat een nieuwe topconferentie dergelijke gunstige gevolgen kan hebben. Te Washington bestaat bij velen echter de achterdocht, dat de Russen door het houden van een top-conferentie de schijn willen wekken, dat het internationale kli maat verbeterd is. Zulk een schijn zou de waakzaamheid en paraatheid der democra tische landen kunnen verzwakken en de Sovjet-Unie zou dan de kans schoon zien, militair superieur te worden. Achterdocht bestaat er echter ook aan Russische kant. Het duidelijkste bewijs daarvan is wel het hardnekkige verzet der Russen tegen elke grondige inspectie. ADVERTENTIE Koop NU nog voor LAGE PRIJS uw Per 10 februari worden de prijzen verhoogd Alleen MARKTPLEIN 1 Tel. 5780 Betaling eventueel in overleg Het CJMV-ensemble „Die Rooiroks" heeft gisteravond in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan te IJmui- den-Oost een uitvoering gegeven onder leiding van Jeanne van Asselt. Ondanks het vrij beperkte muziekgebied, waarin een mandoline-orkest kan opereren, is het een vlotte en bovenal vrolijke en enthousiaste avond geworden, waarop zowel „Die Rooi roks" als het publiek met genoegen kun nen terugzien. Met vaart werd in revue- vorm een programma gebracht, waaraan kennelijk veel moeite en zorgen waren be steed. De avond werd gevuld met het op treden van het orkest met sketches en zang. Het zou te ver voeren alle solisten en solistes te noemen. Een uitzondering moet echter worden gemaakt voor het tweetal jonge meisjes, dal op een hart- veroverende manier in een liedje hun visie gaf op het slechte vakantieweer. Het was charmant. Ook het „postkoets"-liedje met dili gence en al gaf de toeschouwers, en waarschijnlijk ook de acteurs en actrices veel plezier. Na de pauze kwamen „Die Rooiroks" in de kantine. Bij het kampvuur namen zij de gelegenheid te baat om zonder al te veel show leuke taferelen op de planken te brengen. Zij tinkelden talloze liedjes de zaal in en konden de aanwezigen er zelfs toe aanzetten uit volle borst mee te zin gen. Het was jammer, dat enkele jongelui in de zaal op ergerlijke wijze dissoneerden en het genoegen van de aanwezigen met hun ongepaste aan- en opmerkingen trachtten te vergallen. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG. ZATERDAG en ZONDAG elke avond één voorstelling aanvang 7.30 uur (wegens de grote lengte v. d. film) de grandiose verfilming van de fameuse roman van Alexander Dumas DE GRAAF VAN MONTE-CRISTO in prachtige kleuren met Jean Marais - Lia Amanda e.v.a. Het meest spannende en romantische verhaal aller tijden (Verhoogde toegangsprijzen) - 14 jaar 0 MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur HET MONSTER VAN VENUS Een fantastisch filmwerk vol spanning en sensatie ZONDAGMIDDAG 3 uur TARZAN'S WONDERBRON DONDERDAG 13 FEBR., 8 uur in een speciale voorstelling TERWILLE VAN ONS HUWELIJK HEDENAVOND 8 uur GABY, HET SOLDATENMEISJE in Cinemascope en kleuren 18 j. Twee Amerikaanse bergingsmaatschap pijen hebben woensdag meegedeeld, dat zij erin geslaagd zijn hef wrak van het na een botsing met de Zweedse lijnboot „Stockholm" gezonken Italiaanse passa giersschip „Andrea Doria" onder controle te krijgen. In het komende voorjaar zal gepoogd worden tot lichting over te gaan. Indien men erin slaagt de „Andrea Doria" in zijn geheel te lichten, zal het schip wel licht aan een scheepvaartmaatschappij worden verkocht, die het dan weer in de vaart zou kunnen brengen. Mocht dit niet gelukken, dan zal het wrak van de „Andrea Doria" voor sloop worden verkocht. Men is voornemens bij de bergingsoperatie gebruik te maken van zestig rubberen drijvers, die door duikers aan de scheepsromp zullen worden beves tigd. Daarna zal er samengeperste lucht in worden geblazen. Vervolgens zullen ze ventig tien cm dikke stalen kabels onder de romp van het schip worden gehaald, die vastgemaakt zullen worden aan twee ertsboten, zoals die op de Amerikaanse meren dienst doen. In de ertsboten zal water worden ge pompt, om ze langzaam enigszins te doen zinken. Vervolgens wordt het water weer door pompen verwijderd. Door het weer omhoog komen van de ertsboten ontstaat werking in de stalen kabels, waardoor het wrak van de „Doria" van de zeebodem zal worden getild. Hierna zullen sleepboten de twee ertsboten, waaronder dan de ge lichte Italiaanse lijnboot in hgari kabels hangt, naar ondieper water verslepen. Deze operatie zal worden herhaald totdat de „Andrea Doria", met behulp van drij vende droogdokken, de haven kan worden binnengehaald. De kosten der berging worden op 13.475.000 gulden begroot. De bergings werkzaamheden zullen beginnen, zodra de weersomstandigheden dit toelaten. De 29.000 ton grote „Andrea Doria" ligt 75 meter onder de zeeoppervlakte. Bij de bot sing met de „Stockholm" verloren vijftig mensen het leven. De Zweedse lijnboot werd zwaar beschadigd, doch zij kon wor den hersteld en vaart thans weer. Na een rustperiode van twee maanden begint zaterdag de korfbalcompetitie van de Chr. Korfbal Bond, afd. Amstelland. Voor DKV uit IJmuiden betekent dit, dat het de strijd zal moeten aanbinden met de reserves van het Hillegomse SDO. Afgaan de op de ranglijst zal het een spannende wedstrijd worden met voor beide teams gelijke kansen. De IJmuidenaren zullen er echter goed aan doen te bedenken, dat bij een nederlaag niet alleen hun kleine kans op de titel definitief verkeken zal zijn, maar dat zij dan lelijk in het gedrang om de onderste plaats zullen terecht komen. Het junioren B-team is de gast van SDO- junioren A, welke wedstrijd echter door terreinmoeilijkheden van de Hillegommers in IJmuiden zal worden gespeeld. Voor het B-team ligt er een kans zich verder van de onderste plaats te verwijderen. Het eerste twaalftal verschijnt als volgt: dames: M. Zorgdrager, J. Streefland, R. BijlDe Zoete, J. Kramer, D. Nederlof en A. Zwaan. Heren: A. de Graaff, A. Haas noot, M. v. Veelen, W. Aas, T. Oldenmark, W. v. d. Maten. Programma: SDO-jun. ADKV-jun. B (terrein DKV) 2.30 uur; DKV—SDO II 3.30 uur. Contactavond van ADO Het was dinsdag een gezellige drukte in zaal Kloes, waar de Heemskerkse voetbal vereniging ADO een contactavond hield. De voorzitter van de contactcommissie, de heer J. Veldhuys, verheugde zich erover, dat een zo groot aantal leden en donateurs blijk van hun belangstelling gaf. Hij trok hieruit de conclusie dat de geest in de ver eniging prima is en bovendien beweegt het ledenaantal zich in stijgende lijn, zodat ge concludeerd moet worden dat de vereni ging zich gezond ontwikkelt, zei de heer Veldhuys. De avond werd op plezierige wijze door gebracht met gezelschapsspelletjes. Ook het klaverjassen bleek zeer in trek te zijn. Voor de winnaars werden een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld, hetgeen aan de reacties te horen op hoge prijs werd ge steld. HAVENBERICHTEN Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Spes van Rotterdam, Adolf Vinnen van Rotterdam, Seeteufel van Zeebrugge, Eeemstroom van Londen, Lizzard van Londen, Breda van Rotterdam, Heidelberg van Skutskar, Goodias van Antwerpen, Tarakan van Djakarta, Beninkust van Antwerpen, Roelof Buisman van Hayle, Gaasterland van Buenos Aires. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Londen, Continental Pioneer naar Hamp ton Roads, Gooiland naar Bremen, Edda Cortz naar Bremen, Atlantic naar Ham burg. De Beverwijkse vereniging van Amateur fotografen heeft voor de maand februari vier bijeenkomsten vastgesteld in het club gebouw aan de Schans. Op 7 februari zal een van de leden, de heer G. E. Terpstra het diapositief behan delen. Een kleurendia-projectie-avond zal plaats vinden op 14 februari en wordt ver zorgd door het lid de heer W. Natte. Het onderwerp is „Vakantiebelevenissen". Op 21 februari is er een werkavond en een week later volgt de projectie van een bondsdiacollectie van foto's van de heer Robert Besard. Het onderwerp is „Mo derne fotografie" met een uitvoerige be spreking van de auteur. Op 7 februari is de inlevering van foto's voor de onderlinge wedstrijden waarvan de uitslag op 28 februari bekend gemaakt zal worden. De jaarlijkse feestavond voor de leden, supporters en donateurs van de r.-k. voet balvereniging D.E.M. is gisteravond in het Kennemer Theater gehouden. Na het openingswoord door de waarnemend voor zitter, de heer M. Stelder, die onder meer zijn teleurstelling uitte, dat de zaal niet geheel vol was, was het woord aan het gezelschap „Kaki" om een zeer gevarieerd programma af te werken. Nol van Dijk, de conferencier, kondigde de nummers aan en zorgde ook voor enkele liedjes en praatjes. Hansje Kerkhof had de begeleiding in handen. Twee nummers, die uitblonken werden verzorgd door „The Artins" met vaardige acrobatische toeren en Nicky Nobel, die een aardige imitatie van Spike Jones voor Het voetlicht bracht en met kostelijke mimiek de zaal deed schudden van het lachen. Leny Kramer, een jonge operette-zangeres, zong enkele liederen van Strauss, de „Two Hodlars" speelden een accordeon-potpourri en Frans Schutte floot als een nachtegaal. Al met al was het een avond, die de D.E.M.-leden goede ont spanning heeft gebracht. De bijeenkomst werd besloten met een bal. Behalve de leden waren het ere-lid burgemeester Bruinsma en de deken van Beverwijk, B. G. Hosman onder de genodigden. In Carré te Amsterdam heeft circus Strassburger maandagavond het tweede vrijwel geheel nieuwe winterprogramma gepresenteerd waarmee het deze maand zijn verblijf in de hoofdstad besluit. Onder het motto „Sensaties, dieren en mensen; fleurig, kleurig, vrolijk en amusant" wor den de klassieke paardennummers in de piste gebracht door Elly BelliStrassbur ger en deze keer vooral door haar broer Afolphe en voorts door Ilonka Karoli. Zij allen toonden met vaart en vooral met bij zonder grote bekwaamheid de dressuur en hogeschool, nummers die altijd terecht zo'n belangrijke plaats in dit circus heb ben ingenomen. Voorts waren er, wat de dierennummers betreft, de Martelly's met drie verrassend slimme hondjes en het paar Maika en Peter die hun goedige bruine beer op een autoped, enkele fiets jes en zelfs op een bromfiets lieten rond rijden. De clownerie werd verzorgd door John Kay, als „kruier met het meisje in de kof fer", door de zeer muzikale Rubati's en door The Steckel Bros, twee Denen met een ongekend aantal oude maar ook nieu we grapjes. Voor het uitgebreide variété tenslotte waren Bob Gerry en zijn troep geënga geerd, vier meisjes en twee mannen die een tiental meters boven de grond op een stalen draad de meest spectaculaire toeren verrichtten. Voorts waren er El Granadas, enkele cowboys op eenwielige fietsjes en tenslotte Eddy Seiffert en zijn drie zeer buigzame zonen die met een aantal sier lijk uitgevoerde nummers een langdurig applaus verwierven. De Strasburgers zeggen in hun inleiding dat zij er naar gestreefd hebben een pro gramma te bieden dat het trouwe publiek verwacht en dat deze grote circus-familie aan dit publiek verplicht is En zij zijn in dit streven uitstekend geslaagd want alle medewerkenden, inclusief de staljongens en het orkest onder leiding van W. van Eist, tonen zich een plaats in het aloude Carré waardig. En dat is op zichzelf al een compliment. 1360 kisten Er werden vanmorgen te IJmuiden 1360 kisten vis, 500 stuks stijve kabeljauwen en 3000 kg tong aangevoerd. Hierbij waren 415 kisten schelvis, 215 wijting. 170 gul en ka beljauw, 120 kool, 200 schol, 60 haring, 20 makreel en 60 stokkebit. De Curagao (24 januari) kwam de pieren binnen met 320 schelvis, 150 gul en kabel jauw, 170 wijting, 120 kool, 60 haring, 20 makreel en 360 stijve. De IJM 14 (23 januari) had 45 kisten schelvis, 50 radio, 45 wijting, 40 poon, 250 ijskabeljauw en 150 stijve kabeljauwen aan boord. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote rijen kabeljauw 62—70, kleine rijen 35—42, kis ten kabeljauw 6586, grootmiddel tong 33.10, kleinmiddel tong 3—3.10, tong I 2.702.80, slips 2.702.80, grote schol 16 18, middel schol 1622, zetschol 2730 en schol I 26—32. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: grote gul 2735, middelgul 2225, torren 13—15, zwarte kool 4656, grote gullemaat zwarte kool 1721, koolvis II 16, witte kool 7072, grote schelvis 2431, middel schelvis 28 33, kleinmiddel schelvis 32—37, pennen 32—36, braad 20—27, wijting 17—24, grote tongen 33.10, schol II 3226, schol III 2030, haring 2427 en makreel 19—25. Woensdag op zee Tussen 60 en 58 noorderbreedte was het woensdag slecht weer. De „Medan" deed 's morgens nog een trek van 50 manden schelvis en makreel en de „Job Gouda" een trek van 30 manden schelvis. Daarna kon niet meer worden gevist. In de avond nam de wind af en werden windkrachten van 10 tot 6 op de Noordzee gemeld. De loggers en kotters op de kust hebben gistermorgen nog twee trekken gedaan. De vangsten waren van 50 tot 60 kg tong en 5 tot 6 manden schol en bot. De schepen bij de Pittboei hebben ook een paar trekjes gedaan. De vangsten wa ren van 70 tot 80 kg. tong, 5 tot 6 manden wijting en schol en 5 tot 10 stuks kabel jauwen. Oudste boten Voor de vrijdagmarkt waren nog geen boten bekend. Oudste schepen zijn nu SCH BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Patricia, d. van G. Oukes en J. W. A. Steevens; Ico, z. van J. Isbrucker en M. Spier; Johannes C., z. van N. B. Bosch en A. Landmeter; Theresia J., d. van A. B. M. Blankwater en I. M. M. Dekkers; Maria H., d. van L. Bout en C. J. Hendriks; Johan F., z. van H. Raave en C. J. E. Snij der; Jacobus J„ z. van J. van der Meij en C. W. van Tunen; Antoinetta L., d. van P. M. Slotemaker en A. J. Walter; Lucia J. J., d. van J. de Wit en J. J. Kunnen. ONDERTROUWD: C. Brasser en M. C. L. de Smet, E. W. Benecke en M. Bouw knecht. GETROUWD: E. Mijnen en C. N. Wols- wijk, J. W. van Someren en M. C. Teeling, S. Koopman en A. Brands, C. J. Koopman en A. M. Schelvis, T. J. Brantjes en C. J. Beentjes. OVERLEDEN: A. Zieltjes, 82 j„ wed. van G. M. Jong; A. van Eijk, 62 j., wedn. van J. Koopman; F. Jonker, 53 j., gehuwd met A. J. Thomas; J. C. de Beus, 62 j., gehuwd met J. Bakker; M. E. Klitsie, 73 j., gehuwd met P Koedijk; M. C. Cassée, 64 j., gehuwd met C. A. Bleeker. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Willibrordus Nicolaas Jo hannes Snel, zoon van J. Snel en C. van Westerop; Theodorus Cornells, zoon van J. Heintzberger en M. Verdwaald; Michaël Maria, zoon van H. van Balgooi en H. Steenhorst; Margaretha Johanna, dochter van C. Zonneveld en J. Winkelhuijzen, Bakkummerstraat 107; Anna Maria Patri cia, dochter van J. Zegers en Th. Verkade, Anna van Saksenstraat 7. ONDERTROUWD: O. G. Nieuwenhuis en N. de Jong; K. van Nuil en G. de Vries; G. Brouwer en I. van Exter; P. Schiessl en C. Bullooper. OVERLEDEN: Marijtje Huisman, oud 85 jaren, wonende te Heemskerk, wed. van K. Tuinhout. 171 (van 22), Allanwater, KW 87 en VL. 153 (van 27) en Postboy, KW 80 en VL 121 (van 28 januari). Binnengewaaid Nadat de weerberichten maandag voor de uitvarende kotter- en loggervloot uit stekend waren en er in de nacht van maandag op dinsdag op platvis was gevist, werd het dinsdag stormweer. Dinsdag avond waren vele kotters weer terug in IJmuiden na enkele trekken te hebben ge daan. De kottervloot heeft woensdag de platvis verkocht. De IJM 45 en IJM. 4, die maandag met de visvangst van vorige week de haven hadden verlaten om woens dag te verkopen, profiteerden van de iets hogere platvisprij zen. Ook de „Magda" IJM 272 loste woensdag. Het ziet er naar uit, dat de platvisaan- voer door de storm in het,laatst dezer week schraal zal worden. De grotere kotters zijn echter op zee gebleven om beter weer af te wachten. Woensdag en vannacht was het echter geen visweer. De „Haarlem" IJM 9, die woensdag moest varen, bleef binnen om beter weer af te wachten. Katwijkers aan boord Alle Wiron-kotters hebben nu een Kat- wijker bemanning. Ook de grootste kotter van de Wironrederij, de IJM 211 heeft al een reis gedaan met een Katwijker beman ning. De Wironvloot vaart voorlopig op tong en schol om over enige weken weer op rondvis uit te gaan. Dr. Vondeling ontving Visserijschap Minister dr. ir. A. Vondeling heeft gis teren het dagelijks bestuur van het Visse rijschap in audiëntie ontvangen. Bij deze eerste ontmoeting heeft het bestuur van het bedrijfschap de aandacht van de mi nister gevraagd voor een aantal problemen van de visserij. De zgn. „Nah-Ost Konferenz", een over koepeling van vier scheepvaartmaatschap pijen in West-Duitsland die op het Mid denoosten varen, heeft zich bitter beklaagd over de scheepvaartpolitiek der Turkse regering. Argo Nah-Ost-Linie Gmbh. (in Bremen), Atlas Levante-Linie A.G. (Bremen), Deut sche Levante-Linie Gmbh. (Hamburg) en Deutsche Orient-Linie Gmbh, Hamburg, vormen samen de Nah-Ost-Konferenz. De maatschappijen hebben zich gezamenlijk tot de bondsregering gewend met het ver zoek, bij de komende economische bespre kingen met Turkije bevrijding van het zee transport van discriminerende maatrege len te verkrijgen. Anders zullen de rede rijen overwegen, hun diensten op Turkije te beperken of op te heffen. De grieven van de Nah-Ost-Konferenz betreffen een stelsel van «extra-heffingen, deviezen- en transfervoorschriften en douanemaatregelen, die ten doel hebben de ladingen van en naar Turkse havens vrijwel uitsluitend met Turkse schepen te doen vervoeren. De rederijen menen, dat reeds 50 percent van de ladingen, die uit Europese havens naar Turkije, resp. uit Turkije naar Europese havens worden ver zonden, onder Turkse vlag varen als ge volg van deze discriminatie. Daaronder is volgens hen ook de vrachtvaart tussen Turkije en West-Duitsland begrepen. Het gerucht over de vestiging van een warenhuis in IJmuiden kan thans worden bevestigd: Vroom eii Dreesmann n.v. te Haarlem heeft een stuk grond aan de Lange Nieuwstraat in optie voor de bouw van een filiaal met een gevelbreedte van honderd meter. „De vreemde beizoeker" bij „Vriendenkring" Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de r.-k. toneelvereniging „Vriendenkring" te Heemskerk wordt op donderdag 13 februari in zaal Dam een op voering gegeven van het toneelspel „De vreemde bezoeker". Op maandag 17 februari vindt de reprise plaats. ADVERTENTIE Per 10 februari worden de prijzen verhoogd jaar garantie op antenne Alleen MARKTPLEIN 1 Tel. 5780 Betaling eventueel in overleg AMSTERDAM Het Damrak heeft de vaste tendentie van Wallstreet niet gevolgd. Dit naar aan leiding van het bericht over het ten derde male mislukken van het lanceren van de Vanguard-raket van de Amerikaanse ma rine in Amerika. De verwachtingen over het afschieten van de raket, hadden in Europese beurskringen tot optimisme ge leid. Nu het lanceren wederom is mislukt, was dit een teleurstelling, die haar terug slag op het koersniveau van de markt had, speciaal voor aandelen Kon. Olie, welk fonds als een Amerikaans fonds be schouwd kan worden. Aangezien men in Europa eerst de openingskoersen van New York wilde afwachten, alvorens nieuwe posities aan te gaan, was de handel in de oliehoek van zeer geringe betekenis. Toch was de vraag niet voldoende om aan het geringe aanbod het hoofd te kunnen bie den. Hierdoor schommelden aandelen Kon. Olie rond de 152,00, tegen dinsdag 153,20 als slotkoers. De aandelen bleven ongeveer 2,70 beneden Newyorkse pari teit. De claims lagen vanzelfsprekend ook la ger en de prijs bedroeg hier ongeveer 4,82 5,00), ofwel 27 cent onder New York. In de ochtenduren deden de aan delen Kon. Olie als hoogste prijs 153,00 en de claims 4,93. Ook de omzetten in claims van de gewone en preferente aan delen Dordtsche waren beduidend klei ner dan de vorige dagen. Het verlies be droeg hier respectievelijk 50 en 20 gulden per claim. De overige internationale waarden trokken zich van de flauwe stemming in de oliehoek totaal niets aan en bleven op de slotprijzen van dinsdag. Een uitzondering echter waren aandelen K.L.M., die sinds lange tijd, op de intro-, ductiekoers van 110 terechtkwamen. De winst bedroeg hier ongeveer 3 gulden. Van de scheepvaarten behaalden aan delen K.P.M. een koerswinst van bijna 2 punten. De overige fondsen bleven goed prijshoudend. Cultures, die in alle stilte met vrijwel onveranderde koersen waren geopend, lagen plotseling vast in de markt en er werd voor Amsterdam na 39, 42J/2 betaald. Ver. Deli liep op van 58 tot 60 percent en H.V.A. van 84 naar de 86. De vorige slotkoersen waren hier respectieve lijk 39V2, 58 en 82V2 percent. Deze vaste stemming was oorzaak van de berichten omtrent de ontwikkeling in Indonesië. NEW YORK De koersen daalden gisteren, na nieuwe hoogtepunten sinds 4 oktober te hebben bereikt op dinsdag. Het was de derde da ling in tien beursdagen en deskundigen achtten dit een normaal verloop. Het mis lukken van de afvuring van de tweede Amerikaanse kunstmaan speelde een grote rol bij de daling, die vooral op de in dustriewaarden drukte. Spoorwegen en openbare nutsbedrijven handhaafden zich vrij goed. De markt had met enkele tegenwerkende factoren te kampen, onder andere met prijsdalingen van roestvrij staal, inkrim ping van uitbreidingsplannen door de staalmaatschappijen en een daling in 1957 van de produktie van elektriciteitsmaat schappijen. De staal waarden kwamen zwaar in aanbod laatbeurs. Ook de olies en de meeste chemiefondsen daalden. De autowaarden moesten fracties prijsgeven. Het industriegemiddelde kwam van 458,65 op 454,89; dat voor spoorwegen van 111,16 op 110,85; dat voor openbare nuts bedrijven van 72,49 op 72,56. De omzet be droeg 2.480.000 aandelen tegen 2.970.000 op dinsdag. Van de 1170 verhandelde fondsen sloten er 392 hoger en 258 lager (UP). Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3-3W/o Nederl. '47 85% 3 °/o Nedl. 1962/64 899/i« A. K. U 159)4 160 Calvé Delft 295 Van Gelder Zonen 185/4 K. N. Hoogovens 263 Nederl. Ford 175 N. Kabelfabriek. 229 gew.Philips Gloeil. 24814 246 Pref.PhilipsGloeil. 146 Unilever 346% 345 Wilton Feyenoord 209 Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum 152.10 151 Billiton 202% A'dam Rubber 42% K. L. M 110.20 Holl. Amer. Lijn 145 K. N. S. M 141 N. Scheepv. Unie 112% v. Nievelt Goudr. 152 Phs. v. Ommeren 202% H. V. A 82 Verg. Deli Mij en 60% Amsterd. Bank 209 Nat. Handelsbank 74 Ned. Handel Mij 149 Rotterd. Bank. 172 Twentse Bank 160 Anaconda Copper 46 Bethlehem Steel 40% U. S. Steel 57Vi General Motors 35% 63% 24% Claims Kon. Olie f 4,65.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 3