Franse luchtmacht bombardeert een Tunesisch grensdorp; 75 doden Ministersconferentie op korte termijn aanbevolen HET WEER 'M0RRIS1 Jong echtpaar met kindje bij verkeersongeval omgekomen Volksbijeenkomst in Padang eist aftreden van regering Djuanda Haarlems Dagblad Washington en Londen geschokt; aanklacht bij Veiligheidsraad Zes personen zwaar gewond Macmillan antwoordt Boelganiti Vrij veel wind V.S. „zeer verontrust" Het woord is aan Verhoging omzetbelasting is vandaag ingegaan Lijkje van pasgeboren baby uit water gebaald Rijksweg ten oosten van Haarlem op wegenplan Sukarno probeert Gintings in Japan te houden Deze wil naar zijn troepen in Noord-Sumatra terug Universiteit van Djakarta Nederlandse hoogleraren na hun termijn bijna allen weg 72e JAARGANG No 181 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging 'ha 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN 303e JAARGANG No 2 9 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Van onze correspondent in Parijs) Een bombardement, door 25 Franse vliegtuigen op het Tunesische grens- dorpje Sakiet-Sidi-Joessef, waar Algerijnse rebellen zich hadden ver schanst, is zaterdag oorzaak geworden van een aanzienlijke diplomatieke consternatie te Washington, Londen en andere hoofdsteden in het algemeen en van een nieuwe breuk tussen Tunis en Parijs in het bijzonder. Onmiddel lijk na deze eerste aanval in de oorlog met Algerije van Franse vliegtuigen op Tunesisch grondgebied, waarbn 75 doden, onder wie vrouwen en kin deren, zijn gevallen, en meer dan tachtig mensen zijn gewond, heeft Bour- guiba de Tunesische regering in speciale spoedzitting bijeengeroepen om zich onmiddellijk daarna in een radioboodschap tot zijn volk te richten. Zijn stem klonk ongewoon dreigend toen hij verklaarde, dat Tunesië van nu af aan eiste dat alle Franse troepen het grondgebied, met inbegrip van de Atlantische oorlogsbasis Bizerta, onmiddellijk zullen ontruimen. Voorts verbood hij de Franse troepen, die nog altijd in Tunesië gelegerd zijn, hun garnizoenen te verlaten. De Tunesische ambassadeur in Parijs, Masmpudi, die de laatste maanden al heel wat retourtjes ParijsTunis verbruikt heeft, is weer eens teruggeroepen. Vóór zijn vertrek heeft Masrtioudi een krachtig protest bij de Franse regering ingediend en ook nog een onderhoud met generaal De Gaulle gehad. Tenslotte kondigde het Tunesische staatshoofd nog aan, dat een aanklacht tegen Frankrijk bij de Veiligheidsraad zou worden ingediend hetgeen inmiddels reeds is geschied. Van Franse zijde heeft de minister van Oorlog, ChabanDelmas ter rechtvaardi ging van de luchtaanval een beroep gedaan op het recht van zelfverdediging. Ettelijke malen zijn onze troepen door de Algerijnse rebellen van deze post op Tunesisch terri toir uit aangevallen en ons geduld is nu ten einde. Bovendien zijn het de Algerijnen geweest, die ook deze keer weer begonnen zijn, aldus de Franse minister, door met hun luchtafweergeschut onze vliegtuigen tot driemaal toe te beschieten. Wij hadden zowel de Tunesische regering als het Alge rijnse opperbevel tevoren gewaarschuwd, aldus Chaban Delmas. Volgens de Franse generale staf zouden verder de militaire objecten, een kazerne en een school, die eveneens als schuilplaats door de rebellen werd gebruikt, voor 80 percent zijn vernield, terwijl het dorpje met zijn inwoners maar weinig zouden hebben geleden. De Tunesische voorstelling van zaken en de verliescijfers, van die kant opgegeven, worden als gewoonlijk door de Franse autoriteiten bestreden. Dit zeer ernstige incident neemt intussen een nog ernstiger karakter aan nu het zich voor heeft gedaan één dag na de mede deling van Bourguiba aan een Amerikaan se journalist, dat het opperbevel der Alge rijnse nationalisten zijn standplaats weer van Tunis naar Cairo zal verplaatsen. Bourguiba gaf te kennen dat hij en de F.L.N., het Algerijnse Bevrijdingsfront, redenen te over hadden zich over het Wes ten te beklagen. Nu Amerika zich achter Parijs lijkt te stellen, zo motiveerde Bourguiba zijn klacht, dreigen de gematig de elementen in Noord-Afrika iedere hoop op een minnelijke schikking met Frankrijk te verliezen. Hij liet doorschemeren dat de voormalige Franse protectoraten met tegenzin in de armen van de Arabische Liga werden gedreven. Tenslotte raadde Bourguiba de Fransen aan onmiddellijk de Algerijnse rebellen leider Ben Bella te bevrijden omdat hij misschien een totale overwinning van de extremisten nog zou kunnen voorkomen. Dat de ernst van de toestand ook in an dere, en vooral Westelijke landen, wordt ingezien blijkt uit de verschillende ge sprekken, die de afgelopen dagen tussen de Amerikaanse en de Engelse ministers van Buitenlandse Zaken en de respectieve Franse en Tunesische ambassadeurs zijn gevoerd. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Christian Pineau, is van een reis overhaast naar Parijs teruggekeerd en voor woensdag staat er in Parijs een bij zondere kabinetszitting op het programma. Het aangekondigde vertrek van de Alge rijnse leiders naar Caïro en de Franse aan val op het Tunesische dorpje vormen in ieder geval de zeer duidelijke tekenen van de nieuwe verscherping die zich openbaart in de relaties tussen Parijs en Noord-Afri ka en, in groter verband, tussen het Wes ten en de Arabische wereld. STOCKHOLM (UP) De Franse bom menwerpers welke het Tunesische dorp Sakiet-Sidi-Joessef hebben aangevallen, hebben tevens een colonne vrachtauto's van het Rode Kruis vernield, welke in dit dorp gearriveerd was om de Algerijnse vluchtelingen te helpen, zo heeft de Zweed se vertegenwoordiger van het Rode Kruis, kolonel Goesta Heuman, telefonisch verteld aan het Zweedse ochtendblad „Dagens Nyheter". Heuman vertelde, dat de Franse bom menwerpers zich geconcentrered hebben op het centrum van het dorp en het met de grond gelijk hebben gemaakt met bommen, raketten en vuur van hun boordkanonnen. Drie van de auto's van het Rode Kruis werden vernield. De vierde auto werd slechts licht beschadigd en de mensen van LONDEN (Reuter) Premier Macmil lan van Groot-Brittannië heeft in zijn antwoord op de laatste brief van Boeiga- nin bij Rusland op aangedrongen in te stemmen met het houden van een topcon ferentie, bij voorkeur voorbereid door de ministers van Buitenlandse Zaken of an ders langs diplomatieke weg. „Maar in beide gevallen is een grondi ge voorbereiding noodzakelijk, want als er geen redelijk vooruitzicht bestaat op resultaten, zou men het risico lopen van een vruchteloze bijeenkomst en dat zou de dingen nog erger maken", aldus Mac millan. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Over wegend krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Aanhoudend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S WASHINGTON (Reuter/AFP) De Amerikaanse regering is zeer verontrust door de berichten over het Franse Bom bardement van het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Joessef. Dit is meegedeeld in een officiële verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Minister Dulles heeft zondag de Franse ambassadeur ont vangen, zijn bezorgdheid uitgesproken en om verdere inlichtingen verzocht, welke hem werden beloofd. „Wij zijn bezorgd over de eventuele ge volgen van dit voorval voor de betrekkin gen tussen twee landen, beide vrienden van de V.S., die naar wij blijven hopen middelen zullen vinden om hun geschillen bij te leggen, in het belang van de vrede in Noord-Afrika", aldus de verklaring. Macmillan zegt dan dat aan het voor stel, in december gedaan op de NAVO- conferentie, om een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te hou den teneinde de impasse in de ontwape ningsbesprekingen te doorbreken, een wijdere strekking gegeven zou kunnen worden, zodat bedoelde bijeenkomst het karakter zou krijgen van een bespreking, voorafgaande aan een topconferentie. „Opdat er enige directe voortgang ge maakt kan worden, stel ik daarom voor deze bijeenkomst van ministers van Bui tenlandse Zaken binnen korte termijn te laten houden", aldus Macmillan. Onze correspondent in Londen tekent hierbij aan: Hoewel Macmillan's brief weinig aanlei ding geeft tot grote verwachtingen, leeft in Londen de overtuiging, dat een topbe- spreking onvermijdelijk is, wegens de ernst van de hangende vraagstukken en de druk van de openbare mening in het Westen en vooral in de buiten de blokken staande landen. Ook schijnt de vrees in re geringskringen te zijn afgenomen, dat een mislukte topconferentie erger is dan de kwaal. Men gaat namelijk een dergelijk gesprek hoe langer hoe meer zien als een beginpunt om ontspanning te bereiken en niet als een eindpunt, waar alles meteen in het reine zou moeten worden ge bracht. Vandaar dat thans de gedachte veld wint, dat wil er werkelijk iets posi tiefs tot stand worden gebracht, minstens een aantal topconferenties nodig zal zijn, misschien wel uitgespreid over de komen de tien jaar. Het zou daarom goed zijn, zó redeneert men, dat de wereld aan het denkbeeld van topconferenties in afleve ringen gewend raakt in plaats van te ver wachten, dat alles in een handomdraai zou kunnen worden geregeld. het Rode Kruis hebben déze wagen ge bruikt om de gewonde vluchtelingen naar 't dichtstbijzijnde ziekenhuis te vervoeren. Heuman en drie Zwitserse vertegenwoor digers van het Rode Kruis waren een auto ritje gaan maken buiten het dorp, terwijl gewacht werd op het lossen van de vracht auto's en dit heeft hun waarschijnlijk het leven gered. Zij zagen het Franse bom bardement toen zij ongeveer drie kilometer buiten het dorp waren. Heuman onder streepte dat zijn auto's duidelijk gemar keerd waren met een rood kruis en in het centrum van het dorp stonden toen de aan val kwam. „We huiverden van de aanblik, toen we in het dorp terugkeerden", zo vertelde Heu man aan de Zweedse krant, „we zagen overal dode mannen, vrouwen en kinderen liggen en we hoorden de kreten der ge wonden. Er was juist een groot aantal vluchtelingen in het dorp gearriveerd, ge lokt door geruchten, dat wij kleding voor hen kwamen brengen. De Franse aanval had meer dan vijftig minuten geduurd en het dorp werd door wolken van puin en stof aan het gezicht onttrokken. Het ergst van alles waren de kreten van de gewon den. Drie van onze wagens waren volko men vernield, maar de vierde kon gebruikt worden. Helbing leefde ook nog, als door een wonder. We hebben zoveel mogelijk gewonden in de auto geladen en zijn toen naar het ziekenhuis in El Kef gereden. We zijn daarna met een colonne wagens met dokters en medisch personeel uit El Kef teruggekeerd. Slechts weinig gewonden be hielden het leven. De meesten waren dood gebloed vóór wij het ziekenhuis bereikt hadden. Minstens het derde deel van de kleding, die we in de vrachtauto's hadden meegebracht, was vernield. De rest werd aan de Tunesische dorpelingen in Sakiet gegeven, aldus Heuman. La Rochefoucauld: Vele mensen streven er meer naar, gelukkig te schijnen dan gelukkig te zijn. Met ingang van heden is de verhoging der omzetbelasting op sigaretten, televisie toestellen, auto's en motorfietsen en ban den voor deze vervoermiddelen ingegaan. De omzetbelasting op sigaretten is van 5 tot 7 percent verhoogd. De meeste siga rettenmerken zullen daardoor 5 cent per pakje duurder worden. De merken, die tot dusverre 95 cent of meer per pakje kostten, gaan 10 cent in prijs omhoog. De omzetbelasting op televisietoestellen stijgt van 10 tot 18 percent. Voor auto's, motorfietsen en banden be draagt de stijging 5 percent, namelijk van 15 tot 20. De Haarlemse politie heeft zondagmid dag om half drie het lijkje van een pas geboren baby uit het water van de Bake- nessergracht gehaald. Gebleken is, dat het kindje kort na de geboorte is overleden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Grote Gasthuis. Een onderzoek wordt ingesteld Een veertienjarige jongen had het lijkje in het water zien drijven. Hij had gedacht, dat het het kadaver van een dier was. Met een stok had de jongen het lijkje naar de kant getrokken. Tot zijn schrik had hij ontdekt, dat hij het stoffelijk overschot van een kindje naar de kant had gehaald. Onmiddellijk werd de politie van de vondst op de hoogte gesteld. Koning Gustaf Adolf van Zweden en zijn echtgenote, koningin Louise, heb ben een groot bal gegeven voor hun drie dochters, de prinsessen Margare- tha, Birgitta en Desiree. Er waren 185 gasten uitgenodigd, de meesten van hen waren vrienden van de prinsessen. Op de foto zien we v.l.n.r. prinses Margaretha, prinses Birgitta en prinses Desiree. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL.. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162' DUFFEL MONTY COATS 59.50 De 31-jarige aannemer A. Hollering uit Deventer is zondagmiddag omstreeks half zes (terugkerend uit Amsterdam) met zijn 29-jarige vrouw en hun zoontje van 2 jaar bij een ernstig auto-ongeluk om de rijks weg nr. 1 onder Muiden om het leven ge komen. Hij botste met zijn auto tegen een uit 't Gooi komende tegenligger, waarin zes Amsterdammers zaten, die allen ge wond werden. Drie van hen, de 64-jarige heer A. Geldhof uit de Hembrugstraat, de 14-jarige jongeman F. van Oevelen uit de Houtriikstraat en de 50-jarige heer H. Koot uit de Bentinckstraat, werden in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam op genomen. De andere drie, de 47-jarige me vrouw J. Koot-Smit (echtgenote van de heer H. Koot), haar broer, de 44-jarige W. Smit uit de Polanenstraat en de 34- jarige heer T. Linnenbank uit de Houtrijk straat werden opgenomen in het Weesper- pleinziekenhuis te Amsterdam. Aangezien de toestand van deze gewon den niet toeliet, dat zij over de toedracht gisteravond werden gehoord, was de politie uren na het ongeluk over de oorzaak nog onzeker. Aan een radio-oproep om ge tuigen gaven drie personen later op de avond gehoor en aan de hand van hun ver klaringen meent men thans te weten, dat de bestuurder van de grote uit 't Gooi komende auto met een vaart van minstens 100 km bezig was een voor hem rijdende auto te passeren. Op dat moment week deze eerste auto echter ook naar links uit om een derde wagen in te halen en het gevolg was, dat de eerste auto over de witte streep heen op de derde rijbaan werd Het wrak van een der verongelukte auto's. gedrongen (de weg bestaat hier uit vier rijbanen). Dit alles gebeurde in de buurt van de plaats waar de oude Muiderstraat- weg op de Rijksweg uitkomt. De Deventer aannemer kwam uit de tegenovergestelde richting en moet de ge vaarlijk naar links uitzwenkende auto heb ben zien aankomen. Men neemt aan, dat hij daarvan hevig geschrokken is. In plaats van zover mogelijk naar rechts uit te wij ken zeilde de wagen ietwat naar links en toen kon een botsing niet meer worden vermeden. Op het laatste moment draaide (of slipte) zijn tegenligger helemaal naar links uit, zodat het geen frontale botsing werd. De auto ramde de kleinere wagen van de aannemer aan de rechter voorzijde en boorde zich tot midden onder de motor kap. Na het ongeluk trof men de lijken van de aannemer en zijn zoontje op de weg aan. Mevrouw Hollering zat in het wrak van de wagen geklemd. Ook zij moet op slag dood zijn geweest. De zes inzittenden van de andere auto werden met ernstige verwondingen opgenomen. Allen hadden onder meer een hersenschudding en ook werd voor enkelen van hen gevreesd, dat zij een schedelbasisfractuur hadden opge lopen. Vanochtend waren de drie in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis opgenomen gewonden buiten levensgevaar. Een arts van het Weesperpleinziekenhuis was voor de andere drie gewonden, die in dit'kieken huis werden opgenomen, nog ernstig be zorgd, hoewel hij geen direct levensgevaar aanwezig achtte. SINGAPORE (Reuter) De voormalige militaire commandant in Noord-Sumatra, kolonel Simbolon heeft zaterdag in de aan gekondigde volksbijcenkomst te Padang, een beroep gedaan op president Sukarno en op premier Djuanda, de regering van Indonesië in handen te leggen van de voor malige vice-president dr. Mohammed Hatta en van de Sultan van Djokja. Hij zeide in een toespraak tot de verzamelde menigte, dat de huidige regering een volledige mis lukking is. Volgens de radio-uitzending van de bij eenkomst te Padang nam de vergadering een motie aan, waarin een van de provin ciale militaire commandanten, luitenant kolonel Houssein, wordt gemachtigd, aan Sukarno en Djuanda brieven te overhan digen waarin het onmiddellijke aftreden van het kabinet wordt verzocht. In de brief aan Djuanda wordt gezegd, dat de oppositie tegen de regering niet is gericht tegen hem persoonlijk „omdat de huidige regeringscoalitie een denkbeeld is van pre- sodent Sukarno en gij derhalve niet in staat bent geweest een regeringspolitiek te voe ren, die afweek van Sukarno's conceptie". Radio-Padang heeft in een nieuwsuitzen ding meegedeeld, dat de massabijeenkomst twee uur was uitgesteld door zware regen. In de uitzending, die werd opgevangen in Singapore, werd gezegd, dat de bioscoop Capitol, waar de bijeenkomst werd gehou den, geheel vol was en dat vele mensen buiten moesten blijven staan. KYOTO (Reuter) De leden van het gevolg van president Sukarno hebben het bericht over de bijeenkomst in Padang nauwkeurig bestudeerd. Hun algemene conclusie was: „niet zo oorlogszuchtig als we verwacht hadden." Men verwacht thans, dat president Sukarno na zijn terug keer in Djakarta een conferentie zal bij eenroepen ter bespreking van de eisen van de opstandige groepen. Maandag besprak de president de berich ten over de in Padang gehouden massa- In het thans gepubliceerde rijkswegen plan 1958 zijn onder meer opgenomen de rijkswegen 10 en 10-A, respectievelijk Amsterdam-Lelystad-Zwolsche Hoek-Em- meloord en Lelystad-Kampen. Rijksweg tien zal een lengte krijgen van tweeenzeventig kilometer. De weg zal evenwijdig aan de noordzijde van het tus sen de Markerwaard en Flevoland gepro jecteerde Oostvaardersdiep door de Mar kerwaard lopen en bij Lelystad oostelijk Flevoland binnenkomen. Even voorbij Lelystad buigt de weg weer af naar het noordoosten en gaat bij Zwolsche Hoek over de daar geprojecteerde langste brug van Nederland (twaalfhonderd meter) naar Emmeloord in de Noordoostpol der. Daar komt hij uit op de Rijksweg 38, die van Zwolle via Kampen, Ram- spol, Emmeloord, Lemmer en Joure naar Akkrum loopt. Waar de rijksweg-10 bij Lelystad af buigt begint rijksweg 10 A, die ruim twee endertig kilometer lang zal worden. De in het plan 1948 voorkomende weg Amsterdam-Velsen is vervallen en ver vangen door de weg Velsen-Haarlemmer- meer. Een verbinding van Amsterdam noord met rijksweg 9 in de nabijheid van de bebouwing van IJmond-noord wordt overwogen en voorts een verlenging van de weg beoosten Haarlem (no.6) in de rich ting van Sassenheim. Zoals destijds bericht is, werd op de rijksbegroting voor 1958 reeds een aan loopbedrag uitgetrokken voor grondaan koop ten behoeve van deze weg. bijeenkomst met zijn adviseurs. Een van deze adviseurs verklaarde, dat de kansen op een vreedzame oplossing „thans beter lijken dan ooit." DJAKARTA (ANP) De Indonesische chefstaf, generaal-majoor Nasution, heeft woensdag jongstleden weer een onderhoud gehad met oud-vice-president Hatta, ter bespreking van de berichten over pogingen tot vorming van een staat Sumatra of een nieuwe centrale regering. De woordvoer der wilde over dit gesprek geen bijzonder heden mededelen. Hij zeide, dat Nasution en Hatta voortaan regelmatig bijeen zullen komen om van gedachten te wisselen over de stand van zaken in het algemeen en veiligheidskwesties in het bijzonder. (Reuter) Naar radio-Djakarta meldt heeft de stafchef van het leger, generaal- majoor Nasution, de commandant van cen traal Sumatra, overste Hussein, opgedra gen over te gaan tot aanhouding van ko lonel Zulkifli Lubis, die er van wordt be schuldigd de hand te hebben gehad in de aanslag op Sukarno van 30 november. (ANP) Op beschuldiging van het bele digen van legerofficieren is zaterdag in Djakarta de Nederlander Willem van Swaay gearresteerd. Een woordvoerder van het leger heeft verklaard dat bij een huis zoeking papieren zijn gevonden, waaruit bleek dat Van Swaay betrokken was bij ondermijnende activiteit. Volgens zijn pas poort is Van Swaay slechts voor een kort bezoek in Indonesië. KIOTO (Reuter) Luitenant-kolonel Djamin Gintings, commandant van de eerste legerdivisie op Sumatra, is de func tie van militair attaché in Tokio aange boden, zo is door leden van president Sukarno's gevolg verklaard. Gintings, die zaterdag met Sukarno in Kioto is aange komen, is volgens vrienden van hem niet van plan de functie te aanvaarden. Als de president er op staat, zou hij aan zijn vrienden hebben gezegd, zal hij het gevolg van de president verlaten en op eigen ge legenheid naar Sumatra terugkeren. TOKIO (UP) Bijna alle Nederlandse professoren van de universiteit van Indo nesië zullen wanneer hun contract afge lopen is naar Nederland terugkeren, zo meldt Antara. Dr. Badher Djohan, president van de universiteit van Indonesië, bevestigde, dat bijna alle Nederlandse docenten aan de universiteit zullen repatriëren nadat hun contracten zijn afgelopen. In dit bericht werd niet onthuld hoeveel Nederlandse professoren aan de universi teit van Indonesië zijn of wanneer hun contracten aflopen, maar gezegd werd, dat de meesten van hen van plan zijn naar Nederland terug te keren, daar zij te veel moeilijkheden ontmoeten als gevolg van de bestaande politieke situatie. Volgens dr. Bahder Djohan was slechts een kleine minderheid van plan de contracten te ver lengen. De plaatsen, die vakant komen, zullen door Indonesiërs worden inge nomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1