De excellente hall-zware shag van Douwe Egberts V.S. kunnen nog dit jaar een maanraket lanceren Panda en de wijze Meester y De eerste gemeenschappelijke markt in Europa bestaat vijf jaar Fa. B. ENGELENBERG Aanhoudend zacht weer tabakszak! Tip van sluier om Amerikaanse ruimteplannen" opgelicht Wereldnieuws TocU ió het zo 2 in handige plastic Vandaag eindigt EGKS-overgangsp eriode OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS.LAKKEN: Bernard van Leer in Luzern herdacht Dekkingspercentage in december gestegen Zes percents lening Prot. Christ. Ziekenhuis Malinovski haalt oud medewerkers naar voren Kroesjtsjev looft de Sovjet- intelligentsia „Nieuwe opmerkelijke successen' aangekondigd FLINKE ZET V.J MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 ADVERTENTIE DRUM VANDAAG EINDIGT de overgangsperiode, die in het verdrag van de EGKS is voorzien om de kolen- en staalindustrieën van onze zes landen in staat te stellen zich geleidelik aan te passen aan de nieuwe voorwaarden, die zijn ontstaan door de oprichting van de gemeenschappelijke markt. Op 10 februari 1953 is een begin gemaakt met het openstellen van de grenzen tussen de zes landen van de gemeen schap voor steenkool, ijzererts en schroot. De gemeenschappelijke markt voor staal is op 1 mei 1953 geopend en die voor speciale staalsoorten op 1 augustus 1954. Het aflopen van de overgangsperiode valt vrijwel samen met een nieuwe schrede op de weg naar de Europese integratie, die is gezet toen op 1 januari 1958 de verdragen van Rome van 25 maart 1957 tot instelling van een Europese economische gemeen schap en van een Europese gemeenschap voor atoomenergie in werking zijn getreden. Vandaag komen kolen en staal op een markt, die thans 160 miljoen verbruikers om vat, zonder dat moeilijkheden aan het handelsverkeer in de weg worden gelegd. De tijdelijke steunmaatregelen hadden tot doel de geleidelijke aanpassing van de basisindustrieën aan de gemeenschappe lijke markt te vergemakkelijken. De steen- koolproduktie is van 238,9 miljoen ton in 1952 gestegen tot 247,8 miljoen ton in 1957 en de staalproduktie van 41,8 miljoen ton in 1952 tot 59,8 miljoen ton in 1957. De bescherming door douanerechten, welke de Italiaanse ijzer- en staalindustrie en cokesfabrieken in vergelijking met hun concurrenten op de gemeenschappelijke markt nog genoten, is afgeschaft; in de loop van vijf jaar zijn deze rechten ge leidelijk teruggebracht tot nul. Zij be liepen 20 °/o voor de ijzer- en staalindustrie en 15 o/o voor de cokesfabrieken. Eveneens is een einde gekomen aan het vereveningsstelsel ten behoeve van de Belgische steenkolenmijnen. De Hoge Autoriteit heeft 2,4 miljard Belgische fran ken geheven op de produktie van de Duitse en Nederlandse steenkolenmijnen en deze aan de Belgische mijnen ter beschikking ADVERTENTIE ASfe Doelstraat 39 - Haarlem Tel. 13232 WATERPROOF SCHUURPAPIER Zondagochtend heeft in het raadhuis te Luzern de plechtige herdenking van de in januari overleden Nederlandse indus trieel Bernard van Leer plaats gehad. De heer Van Leer, die zich in 1948 in Luzern vestigde, riep in 1949 aldaar de „Bernard van Leer-stichting" in het leven, die thans krachtens zijn testament zijn vermogen heeft geërfd. Burgemeester Paul Kopp sprak zijn dank daarvoor uit. Paul Gmuer, voorzitter van de bestuursraad van de stichting, hield een herdenkingsrede. De Bernard van Leer-stichting in Lu zern - ook in Amerika, waar de heer Van Leer van 1942 tot het eind van de tweede wereldoorlog woonde, bestaat een derge lijke stichting - heeft tot doel de bevor dering van cultuur, opvoeding en volks gezondheid, met name door werken voor de vrede en het helen van door de oorlog geslagen wonden, alsook door de bevor dering van wetenschap en onderwijs. Het C.B.S heeft de cijfers van in- en titvoer over december 1957 en de periode januari tot december 1956 en 1957 gepubli ceerd (de cijfers over 1956 staan tussen haakjes vermeld). In totaal werd in decem ber ingevoerd alle cijfers zijn in mil joenen guldens 1132 (1121). De invoer januari tot december bedroeg 15597 (14154). De uitvoer in december was 960 (851) en over de periode januari tot december 11770 (10876). Het dekkingspercentage in decem ber was 85 (76) en over de periode januari tot december 76 (77). Bij de Zuidhollandse Bank n.v. is de in schrijving opengesteld op 350.000,25- jarige 6 pet. Ie hypothecaire obligaties, in stukken van nominaal 1000, 500 en 100 aan toonder, ten laste van de stich ting „Protestants Christelijk Ziekenhuis" te Apeldoorn. Stortingsdatum is maandag 17 maart a.s. De aflossing geschiedt a pari in vijfen twintig jaar en wel als volgt: in de jaren 1959/63 ƒ10.000 per jaar, in de jaren 1964/68 12.000 per jaar enz. Als meerder zeker heid voor deze lening wordt een eerste hypotheek gevestigd ten behoeve van obli gatiehouders op het onroerend goed der stichting. gesteld om ten behoeve van de verbruikers de verkoopsprijs van de Belgische steen kolen te verlagen en een betere techni sche uitrusting en de rationalisatie van deze mijnen te bevorderen. De Italiaanse steenkolenmijnen van Sulcis hebben uit deze vereveningsheffing een bedrag van 4,1 miljard lire ontvangen. De subsidies aan sommige Franse basis industrieën zijn op een lager niveau ge bracht. Bij de openstelling van de gemeen schappelijke markt bedroegen deze 13,3 miljard Franse franken. In de loop van deze vijf jaren zijn de bepalingen in het verdrag die betrekking hebben op de wederaanpassing en her scholing, toegepast op ongeveer 20.000 werknemers. De Hoge Autoriteit heeft hiervoor een bedrag van 12,6 miljoen dol lar beschikbaar gesteld.. In de overgangsperiode is het beoogde doel bereikt: de baris-industrieën instaat te stellen zich aan te passen aan de voor waarden en condities, die op een grote ge meenschappelijke markt een rol spelen. De ondervonden moeilijkheden zijn kleiner geweest dan werd gevreesd: het is zelfs niet nodig gebleken bepaalde beschermings maatregelen, die in de overgangsperiode mogelijk waren, toe te passen. PARIJS (AFP) Uit het jongste, te Parijs ontvangen exemplaar van de „Pravda", blijkt dat generaal Nikolas Krylov, tot dusverre militair bevelhebber van de zuidelijke nelft van het voor de kust van Oost-Azië gelegen eiland Sacha- lin, commandant is geworden van het be langrijke militaire gebied van Leningrad. Hij volgt als zodanig generaal Zakharov op, die werd bevorderd tot bevelhebber der Sovjetrussische strijdkrachten in Oost-Duitsland. De benoeming van Krylov is gedaan door maarschalk Rodion Malinovski, de opvol ger van maarschalk Zjoekov als "minister van Landsverdediging. Maarschalk Mali novski, die jaren lang opperbevelhebber der Sovjetrussische troepen in het Verre Oosten is geweest en daar ook heeft mee gewerkt aan de reorganisatie der Chinese en Noordkoreaanse strijdkrachten heeft dus een generaal, waarmede hij in het Verre Oosten geruime tijd nauw heeft sa mengewerkt, op de belangrijke post van militair bevelhebber van het district Le ningrad benoemd. De benoeming is een der vele, die na het ontslag van maarschalk Zjoekov hun beslag kregen. De benoeming van gene raal Krylov bleek uit een bericht in de „Pravda". waarin hij, onder vermelding van zijn huidige functie, werd genoemd als kandidaat voor de Opperste Sovjet (het parlement) der Sovjet-Unie. MOSKOU, (Reuter) „Het prestige van de Sovjet-Unie is hoger dan ooit. De legende van onze vijanden over de weten schappelijke en technische achterlijk heid van de Sovjet-Unie is als rook ver dwenen", aldus heeft de partijsecretaris Kroesjtsjev zaterdag op een bijeenkomst van Russische intellectuelen verklaard. Hoewel het algemene peil van de kunst in de Sovjet-Unie is gestegen, zo zei Kroesjtsjev blijven er toch enkele takken van kunst ten achter. „Onze tegenstan ders houden niet van de optimistische aard van de Sovjet-kunst. Zij zouden lieve zien, dat onze schrijvers, schilders, com ponisten en alle andere scheppende kun stenaars somber en sceptisch tegenover het leven stonden". Lof toezwaaiend aan de intelligentsia in het algemeen, verklaarde de partijsecre taris voorts: „Het is waar dat sommige individuele schrijvers enige aarzelingen hadden. In openhartige gesprekken heb ben wij deze kameraden geadviseerd, hun valse concepties uit te wissen, en te trachten het leven beter te begrijpen ten einde de Sovjet-realiteit te appreciëren" Kroesjtsjev besloot zijn speech met op merkingen over „nieuwe en opmerkelijke Sovjet overwinningen op cultureel en we tenschappelijk gebied, die voor de deur staan". Andere sprekers waren premier Boelga- nin, maarschalk Vorosjilov en Mikojan, lid van het presidium en plaatsvervan gend premier. 59 59 ff1 WASHINGTON (UP) Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van De fensie hebben de pers ingelicht over de Amerikaanse wapen- en ruimteplannen Er werden weinig vergelijkingen met de Russische vorderingen getrokken in dit gesprek van vier uur, doch de functiona rissen gaven uitdrukking aan hun ver trouwen in het eigen kunnen. De volgende onthullingen werden ge daan: 1. „Verscheidene vaartuigen" zijn in be studering of ontwikkeling om de mens in de „nabije toekomst" de ruimte binnen te brengen. 2. Als de regering toestemming geeft, kan de luchtmacht dit jaar een onbeman de raket naar de maan sturen. De raket zou op zijn reis contact met de aarde hou den per radio en van zijn landing op de maan kond doen door een explosie. 3. Nieuwe projectielen, waarbij twee die „Buil Goose" en „Green Quail" genoemd werden, die de vijandelijke verdediging zullen weglokken van aanvallende bom menwerpers. 4. Plannen voor een nieuw soort ballis tisch projectiel, dat vliegtuigen die in de „bovenste lagen" van de atmosfeer vlie gen, kunnen afwerpen op doelen, als ware het een bliksemschicht. 5. Een voorspelling van wapens welke vijandelijke satellieten in de ruimte zullen vernietigen. WEERRAPPORTEN Gedurende het weekeinde bleven ver- dinsdag ook ons land bereiken, hetgeen schillende depressies over de Britse eilan- enige regen zal veroorzaken en vrij veel den, het Noordzeegebied en Denemarken wind. Het zachte weer blijft voortduren naar het noordoosten trekken. Aan de zuid zijde van deze depressies werden door krachtige zuidwestelijke winden grote hoe veelheden zachte lucht aangevoerd. De vorst werd daarbij verder naar het oosten teruggedrongen. De vorstgrens liep maan dagmorgen van oost-Polen naar midden- Denemarken. In Scandinavië en noord-Rus- Stockholm land houdt de zeer strenge vorst nog steeds aan. In midden-Noorwegen en Zwe den kwam in de bergachtige streken dwijnen van de vorst zeer veel sneeuw was gevallen, kwamen op de meeste plaatsen temperaturen voor van ongeveer 10 gra den, hetgeen aanleiding gaf tot een zeer snel wegdooien van de sneeuw en een sterke stijging van het peil der rivieren. Maandagmorgen naderde over de Golf Dinsdag 11 februari Zon op 8.04 uur, onder 17.45 uur. Maan op 2.14 uur, onder 11.23 uur. Maanstanden 11 febr. 00.34 uur laatste kwartier. 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 februari Hoog water 8.59 en 21.32 uur. Laag water 4.23 en 16.55 uur. Temperaturen buiten- u> en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: 22 g laatste 24 uur. c Tl Cl o5 Helsinki zwaar bew nw -17 0 Stockholm licht bew. windst.- -20 3 Oslo half bew. n -16 0 Kopenhagen sneeuw O -2 Aberdeen regen windst. 2 3 Londen regen zw 10 2 Amsterdam regen z 8 7 Brussel zwaar bew. zw 10 0 Luxemburg zwaar bew. z 5 Parijs onbewolkt zzw 11 0 Bordeaux onbewolkt ozo 9 0 Grenoble half bew. windst. 4 0 Nice regen n 11 12 Berlijn half bew. z 4 0,1 Frankfort mist windst. 1 2 München onbewolkt windst. -1 0 Zürich mist windst. -0 0 Genève licht bew. w 6 0 Locarno regen O 4 1 Wenen mist verand. -0 0 Innsbruck onbewolkt w 1 0 Rome zwaar bew. z 12 6 Ajaccio half bew. O 10 2 Madrid zwaar bew. z 9 0,3 Mallorca mist windst. 10 0 Algiers onbewolkt windst. 9 0 Den Helder geheel bew. z 8 1 Ypenburg geheel bew. zzw 9 0,1 Vlissingen geheel bew zzw 10 0,1 Eelde half bew. zzw 7 0,4 De Bilt zwaar bew. z 8 0,1 Twente licht bew. z 8 0,1 Eindhoven zwaar bew. zzw 8 0 Vlv. Z.-Limb zwaar bew. z 10 0 59. Het kostte Joris niet veel moeite meer om de eigenaar van de schiettent te overtuigen van de noodzaak van een magische behandeling. Het uiterlijk van de heer Trefkens bood voldoende aan knopingspunten om er een pracht van een kwaal aan op te hangen. In enkele trek ken schetste hij de verschillende gevaren, die in 's mans leden moesten schuilen en hem elk moment konden vernietigen. En toen Joris voor zijn nieuwe patiënt het venijnige vertrekje ontsloot, waar hem de spijkermeubelen wachtten, was deze er helemaal van overtuigd, dat hij zwaar aan het kwakkelen was. „Zet u neder en ont span u", ried Joris, terwijl hij de „zieke" een van de scherpe stoelen aanbood, „de Oosterse magie zal met kracht in u varen en vrede en vriendelijkheid zullen uw ge moed binnenstromen". Na die woorden glipte hij vlug het kamertje uit. „Wanneer de behandeling zijn uitwerking heeft ge had, kunt ge het vertrek verlaten!", riep hij nog, de deur op een kier houdend. „De deur tegenover u gaat open, wanneer ge een goudstuk in de gleuf werpt!" Terwijl hij nog sprak, naderde Panda, Hij hoorde nog juist, hoe Joris de kranke toeriep, dat hij zich bij het verlaten van de tent als herboren zou voelen. „Hm!", deed hij twij felend. „Wat valt er te hummen, Panda?", siste Joris hem toe. „Hm!", herhaalde Panda. „Ik denk niet, dat DEZE meneer zich als herboren zal voelen, als hij de tent verlaat! Ik denk dat hij zich niet meer door je zal laten bedriegen!" Tot de Amerikaanse plannen voor de nabije toekomst behoort de toepassing van een gevleugeld raket-vliegtuig om de mens in een satellietbaan om de aarde te bren gen en hem levend en wel weer een normale landing op aarde te laten maken. Verteld werd over plannen voor projec tielen die zo klein zijn dat ze door vlieg tuigen vervoerd en gelanceerd kunnen worden, maar toch zulk een groot ver mogen hebben dat ze op eigen kracht nog een weg van 2.500 kilometer naar hun doel kunnen afleggen. Ook onthulde men dat de nieuwe onder zeeboten met kernaandrijving alle be wapend worden met polaris-projectielen voor de middelgrote afstand, die afge vuurd kunner worden terwijl de boten onder water en bijna onkwetsbaar voor tegenaanvallen zijn. Antiraketten-radar Voorspeld werd voorts dat er radar komt die met ruim 99 percent zekerheid een projectielen-aanval ontdekt, en dat er „over niet al te veel jaren" anti-satellie-- raketten komen. Tenslotte werd meegedeeld dat er plan nen zijn om het gigantische raket-ver- mogen te gaan produceren dat nodig is om ruimte-platformen en ruimteschepen omhoog te brengen. Overwogen wordt een raket-motor met vloeibare brandstof te bouwen, die een vermogen van 1 miljoen pounds zou hebben; dit is verscheidene maler, hei vermogen dat thans gebruikt wordt om projectielen en satellieten te lanceren. De grootste raketmotor méf'VaS"-1 te brandstof die oo!i gebouwd is, zal spoe dig een proeflancering ondergaan. De militairen maakten duidelijk, dat zij het intercontinentale ballistische projec tiel niet als „het laatste woord" beschou wen. De luchtmacht beweert dat het ra- darnet van honderden miljoenen dollars dat zij gaat bouwen, ruim 99 percent kans op detectie van een projectiel-aanval biedt. Deze radar kan over een afstand van 5.000 kilometer „zien". De radar geeft 15 minuten speling, voldoende om een tegenaanval in te zetten. Het leger zeide dat als Rusland een aanval met een ballis tisch projectiel zou doen, het Nike-Zeus- systeem, dat thans in ontwikkeling is, de projectielen tot explosie zal brengen voor ze hun doel bereiken. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft een officieel overzicht gegeven van de totnog toe genomen proeven met ballistische ra ketten voor middelgrote afstanden zijn ge daan. Met de raket „Thor" van de luchtmacht zijn 11 proeven genomen waarvan 5 ge slaagd, 4 gedeeltelijk geslaagd en 2 mis- 'ukt zijn. ADVERTENTIE Koonnlan.serie"* nnHerxoeken en p'oheren.RFMAMP.T kopen. Gedragslijn, welke nooit teleurstelt R 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16 Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb.loon Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT Schandaal. Krisjnamasjari, de Indische minister van Financiën, heeft zondag morgen tijdens een kabinetszitting zijn ontslag ingediend. De naam van deze minister is onlangs met een financieel schandaal in verband gebracht. Deze ontslagaanvraag plaatst de regering voor een probleem, omdat het parle ment maandag met de begrotingsdebat ten zou beginnen. Antirevolutionair. Een katholieke Chinese bisschop en zijn secretaris zijn woens dag in Kanton door de Chinese veilig heidsdienst gearresteerd. Volgens in Hongkong verschijnende communis tische bladen, worden de bisschip Tang Yi-Ming van Kanton en pater Yen Teh-Keng ervan verdacht de leiders te zijn ,van een geheime organisatie van antirevolutionaire Chinese katholieken. Na twaalf jaar. In het ziekenhuis voor slachtoffers van de atoombom op Hiro- sjima is een 23-jarige ambtenares over leden aan een leverinfectie, welke vol gens de behandelende artsen het ge volg is van de atoombom, die twaalf jaar geleden op Hirosjima viel. Zij was het derde slachtoffer dit jaar. Heldhaftig. Zaterdag is in Little Rock het turnlokaal van de baptistische middel bare school, dat voor negers bestemd is, door brand verwoest. Vier huizen in de nabijheid liepen brandschade op, maar niemand werd gewond. Toen de brand woedde werd een plaatselijke journalist door een onbekende opge beld, die zei, dat hij en andere voor standers van rassenscheiding de turn zaal in brand gestoken hadden. Het volk. Sjien Sjoen Joein, de ondermi nister van cultuur in communistisch China, heeft zaterdag gezegd, dat sedert het begin van de campagne tegen recht se elementen in China talrijke compo nisten, schilders, cineasten, schrijvers en artiesten ertoe zijn gebracht, hun studio's en ateliers te verlaten om hun arbeidwijze te verbeteren door recht streeks contact met het volk. Waterleiding. De Israëlische minister van Financiën, Levi Esjkol, heeft bekend gemaakt ,dat het water van de rivier de Jarkon binnenkort naar de Negeb- woestijn zal worden geleid. De minister zei dit tijdens een plechtigheid ter ge legenheid van de voltooiing van de aanleg van een groot kunstmatig meer in het zuiden van Israel. Gebrek. Premier Garfield Todd van Zuid- Rhodesia is zaterdag op een bijeen komst van zijn verenigde federale par tij als partijleider vervangen door Sir Edgar Whitehead. De bijeenkomst was belegd naar aanleiding van het feit, dat vorige maand de vier leden van het ka binet aftraden wegens gebrek aan ver trouwen in de premier. Werkzaam. De Capelinhos, een onderzeese vulkaan voor de kust van het Azoren- eiland Faial is zondag opnieuw tot uit barsting gekomen. Hete modder en lava werden tot ruim driehonderd meter hoogte geslingerd en het aardappelveld bij de vuurtoren van Horta werd met een iaag stenen, as en modder bedekt. De Capelinhos is thans vijf maanden werkzaam. Daklozen. Zaterdagavond zijn te Rangoon ruim 3.000 bamboewoningen door brand verwoest, waardoor 20.000 mensen dak loos zijn geworden. Drie personen kwamen bij de brand om het leven. De schade wordt geschat op bijna 35.000.000 gulden. Zonnestroom. Het Russische persbureau Tass heeft zondag gemeld, dat Rus sische geleerden een batterij hebben ge maakt, die zonne-energie omzet in elektrische energie. Eenvoudig. BR de zondag in Paraguay ge houden verkiezingen is president Al fredo Stroessner voor een periode van vijf jaar gekozen. Hij was de enige kan didaat voor het presidentschap. Voorts werden zestig leden van het Huis van Afgevaardigden, allen lid van de Colo- rado-partij gekozen. De Colorado-partij is de enige politieke partij van Para guay. Ter plaatse. Het onderzoek naar het ver giftigde brood in Cairo, waarvan deze week 29 mensen het slachtoffer zijn ge worden, heeft aangetoond, dat de oor zaak „ter plaatse" gezocht moet wor den. Het Franse meel dat gebruikt is, was onschadelijk, zo heeft de Egyp tische procureur Sadik El Mahdi, die het onderzoek leidde, verklaard. Vrijheid. De lutherse aartsbisschoppen van Scandinavië hebben in een brief aan de Hongaarse minister voor kerke lijke aangelegenheden, Horwath, ge vraagd om geestelijke vrijheid voor de lutherse kerk in Hongarije. Zij ver wezen in hun brief naar het afzetten van de lutherse bisschoppen Ordass en Turoczy. DE LEGENDE over de uitvinding van het schaakspel is eigenlijk té bekend om hier nog eens te worden herhaald. Toch zullen we er aan moeten geloven, omdat een lezer de hoeveelheid graan, door deze uitvinding verworven, in schepen wil la den. Laten we daarom maar bij het begin beginnen en vertellen, dat volgens de legende de uitvinder van het schaakspel, Sissa ben Dahir, één graan- korreltje ontving voor het eerste veld van het schaak bord, twee korrels voor het tweede veld, vier korrels voor het derde en zo doorgaande voor ieder volgend veld van het schaakbord het dubbele aantal graankorrels van het voorgaande veld. Aldus zouden hem een aantal graankorrels worden toebedeeld, gelijk aan het getal 2 dat 64 keer met zich zelf wordt vermenigvuldigd, met aftrek van één korreltje. In ronde Nederlandse cijfers uitgedrukt waren het niet minder dan 18 446 744 073 709 551 615, ofwel ruim 18 triljoen korrels. We weten allen, dat Sissa ben Dahir deze hoeveelheid graan nooit in handen heeft gekregen, omdat de hele aarde in duizenden jaren niet genoeg graan zou kunnen opleveren om de hoe veelheid van 18 triljoen korrels vol te maken. „Alles goed en wel, zo schrijft een lezer, maar wilt u eens uitrekenen, hoe veel schepen voor het vervoer van die hoeveelheid nodig zouden zijn geweest?" We willen ons daar graag aan wagen, mits niet op een enkel korreltje wordt gekeken Uitgaande van de veronderstelling, dat Sissa ben Dahir tarwe had moeten ontvan gen, waarvan het duizendkorrelgewicht ongeveer 35 gram is, kunnen we om te beginnen vaststellen, dat een zak van 100 kilo tarwe ongeveer 3 miljoen tarwekor rels bevat. Volgens deze rekening bevat een ton graan 30 miljoen korrels. De ruim 18 triljoen korrels die aan het schaakbord werden verdiend, staan dus gelijk met 600.000 miljoen ton. Het is natuurlijk geen kleinigheid deze hoeveelheid in schepen te vervoeren, want zouden we het laadvermogen van een schip op gemiddeld 10.000 ton stellen, dan zou den er zestig miljoen sche pen van 10.000 ton nodig zijn geweest om het bezit aan graan van Sissa ben Dahir te stouwen. We kunnen een overzichtelijker manier aan u voorleggen, waaruit nóg duidelijker blijkt, welk een enorme hoeveelheid die 18 triljoen graankorrels vertegenwoordi gen, Immers, de totale tarweoogst over de gehele wereld bedraagt 160 miljoen ton per jaar, dus slechts het één-vierduizendse deel van wat de bescheiden grootvizier Sissa ben Dahir voor zijn uitvinding vroeg! Nu we toch met dergelijke spelletjes bezig zijn, is het ook wel eens aardig te vertellen van de enorme som, welke de cent die in de tijd van Adam op de bank zou zijn gezet, thans zou vertegenwoor digen. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2