Zaak tegen van moord op baby verdachte vrouw voortgezet Conflict tussen E.V.C. en C.P.N. spitst zich toe Prinses Beatrix woonde op Aruba de verkiezing van carnavalskoningin bij Van dag tot dag <praatatoel Uitbundige huldiging voor geliefde actrice F. Reuter uit C.P.N.-bestuur gestoten B. Brandsen geschorst als partijlid 3 HAARLEMSE RECHTBANK V.J Eis: zes jaar „Janus" meldt zich bij de politie te Amsterdam sOp Prinsen Geerligsprijs Centrum voor kernfusie- onderzoek in Jutphaas Uitgebroken inbreker weer ingerekend Ijsafzetting oorzaak van vliegongeluk bij München? MAANDAG 10 FEBRUARI 1958 Vanmorgen is de Haarlemse rechtbank gepresideerd door mr. J. P. Petersen be gonnen aan het vervolg van de zaak tegen een dertigjarige bewoonster uit de Rivierenbuurt in Haarlem-Noord die ervan verdacht wordt haar zeven maanden oude baby om het leven te hebben gebracht. Op maandag 20 januari besteedde de rechtbank reeds de gehele dag aan het verhoor van de verdachte en van zeventien getuigen a charge en een a décharge maar toch werd het openbaar onderzoek toen niet voltooid omdat de getuige-deskundige, dr. J. P. L. Hulst uit Leiden, wegens ziekte zijn sectierapport niet kon komen toelichten. Zoals men zich wellicht zal her inneren wordt de Haarlemse ervan verdacht haar zoontje in de zomer van het vorig jaar tijdens een heftig onweer zodanig geslagen te hebben dat het jongetje aan de gevolgen daarvan is overleden. Tijdens de zitting ontkende de verdachte echter ten stelUgste haar baby geslagen te hebben. Voor de zitting van vandaag had men be halve dr. Hulst voorts nog de huisarts van het gezin van de verdachte, een getuige- deskundige en twee buurvrouwen, die allen ook de vorige keer reeds gehoord waren, opgeroepen. Door het Franse bombardement op de Tunesische grensplaats Sakiet Sidi Joessef heeft het Westen in zijn pogingen de Afri kaanse en Aziatische wereld niet verder van zich te vervreemden, opnieuw een be langrijke nederlaag geleden. De Fransen hebben slechts gemeld, dat zij Tunesische geschutsopstellingen hebben aangevallen, daartegenover staat de Tune sische opgave van vijfenzeventig doden on der de burgerbevolking van het dorp en de Algerijnse vluchtelingen, die er verbleven. Dergelijke tegenstrijdige opgaven hebben ons in het Westen méér bereikt en wij zijn er daardoor aan gewoon geraakt, de om vang van zulke incidenten wat te relati veren. Maar déze keer waren er een paar geheel onverwachte en onverdachte getui- Het bestuur van de Communistische Partij Nederland veeft maatregelen ge nomen tegen twee zijner leden: het twee- de-kamerlid F. Reuter is uit het bestuur gestoten. Hem is verzocht zijn Kamerze tel ter beschikking te stellen. Het bestuurs lid B. Brandsen is als lid van de partij geschorst in afwachting van een verant woording, die hij tegenover het bestuur zal dienen af te leggen. De heer Reuter is voorzitter en de heer Brandsen secretaris van de Eenheidsvak centrale. De heer Brandsen werd reeds in december uit het partijbestuur gezet. In een verklaring van het bestuur der C.P.N., die in het partijblad „De Waar heid" is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de heren Reuter en Brandsen de leiding hadden van een rechtse fractie in de par tij. Zij genoten de bescherming van de tweede-Kamerleden H. Gortzak en me vrouw R. Lips-Odinot, op wier houding deswege door het partijbestuur kritiek is geoefend. Ook thans nog hebben de heer Gortzak en mevrouw Lips zich gekeerd tegen het besluit tot uitsluiting van F. Reu ter uit het partijbestuur en tot schorsing van B. Brandsen, aldus wordt in de ver klaring gezegd. Het bestuur van de C.P.N. zegt voorts, dat de heren Reuter en Brandsen bij het leiden van de rechtse fractie het apparaat van de E.V.C. voor hun groep en zijn actie tegen de partijpolitiek en de partijleiding hebben misbruikt. „In de loop van de laatste weken zijn een twaalftal vrijgestelde E.V.C.-functio- narissen, onder wie de Amsterdamse ge meenteraadsleden Groot, Roessink en Bussink, op georganiseerde en demon stratieve wijze uit de partij getreden, na dat zij tevoren reeds in de ledenvergade ringen als aaneengesloten groep tegen het partijbestuur hadden geageerd. Er is ge bleken, dat Reuter en Brandsen niets heb ben gedaan om deze ex-partijgenoten van hun schadelijke handelwijze af te houden, maar dat zij deze metterdaad bevorderd hebben", aldus dr verklaring. Verwijten Het partijbestuur verwijt de heren Reu ter en Brandsen ernaar te hebben ge streefd, communisten, die niet bereid wa ren met het partijbestuur te breken, te verwijderen uit de .eidende functies in de E.V.C. „De groep Reuter-Brandsen en hun al of niet uit de partij getreden aan hangers nemen een negatieve houding aan tegenover het Haagse bouwconflict en te gen de activiteit van de E.V.C.-bond van bouwvakarbeiders, die er op gericht is de tegen zware loonsverlaging strijdende bouwvakarbeiders te ondersteunen", al dus de verklaring. Het bestuur zegt voorts, dat op de heer Brandsen een beroep is gedaan zijn houding te herzien en gedis ciplineerd onder leiding van het partijbe stuur de partijpolitiek te helpen uitvoe ren, maar dat deze oieraan geen gevolg heeft willen geven. Aan de heer Reuter wordt voorts verweten te hebben gezegd, dat hij een „openlijke oorlog" aan het partijbestuur zou verklaren indien dit be stuur tegen hem en zijn aanhangers maat regelen zou nemen en dat hij een moment zou afwachten, waarop de partij eventueel in moeilijkheden zou geraken om de hui dige partijpolitiek te wijzigen en de par tijleiding te verwijderen. In „De Waarheid" wordt voorts mee gedeeld, dat* het bestuur van de C.P.N. een aantal vooraanstaande partijgenoten heeft verzocht regelmatig tot aan het eerstkomende congres aan de bestuurszit- tingen deel te nemen met adviserende stem. Dit is gedaan wegens het overlijden van een drietal bestuursleden en het uit treden van twee leden. Uitgenodigd zijn W. Hartog, J. de Boer, H. Schuur, G. Verrips, N. Helmers en A. van Dijk. Tot lid van het dagelijks bestuur is benoemd J. Hesselman. Fie Carelsen dankt voor de haar ge brachte hulde, staande op het toneel van de Koninklijke Schouwburg tus sen haar medeleden van de Haagse Comedie (links op de foto) en de autoriteiten (rechts). Men kan aan weerszijden van de afscheidnemende actrice tal van bekende persoonlijk heden onderscheiden: de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, de burgemeester van Den Haag en de wethouder voor kunstzaken van die gemeente, Cees Laseur, Elisabeth Andersen, Myra Ward, Maria de Booy, Johan Valk en vele anderen. Kamp een geschenk onder couvert aan. Bob de Lange offreerde namens het Rot terdams Toneel bloemen en Louis Gim- berg huldigde de actrice met een op rijm gezette toespraak, waarin hij sprak over al de stukken waarin Fie Carelsen de laatste tien jaar heeft gespeeld. De heer Van Leersum las vele telegrammen voor, die uit alle delen van de wereld waren ge zonden aan Fie "Carelsen. „Zo'n grote hulde had ik echt niet ver wacht", zei Fie Carelsen in haar dank woord. „Ik denk altijd dat die hulde niet geheel verdiend is. Want als ik werkelijk zo veel heb gegeven dan heb ik alleen maar doorgegeven wat ik zelf zo kwistig heb gekregen". De actrice verklaarde aan haar publiek waarom zij ophoudt met to neelspelen. „Een enkele maal in de laat ste jaren was ik niet geheel tevreden over mijzelf. Daarom vond ik het verstandiger op te houden want ik wil graag dat u het jammer vindt dat ik ophoud. Het zal wel moeilijk zijn straks na de vakantie als ik 's morgens niet meer naar de repetitie hoef of 's middags niet meer met de bus mee om ergens in het land te gaan spelen. Maar ik geloof wel dat het verstandig was om op te houden", zei ze. „Nu moet ik ophouden anders ga ik huilen", waren haar laatste woorden. De getuige-deskundige, dr. J. P. L. Hulst, lichtte vanmorgen voor de rechtbank zijn sectie-rapport uitvoerig toe, waarbij hij verklaarde dat het gehele complex van verwondingen als doodsoorzaak diende te worden gezien, verwondingen die naar zijn mening veroorzaakt waren door de inwer king van grof geweld. De diverse verwon dingen op zichzelf kon dr. Hulst overigens niet als oorzaak van de dood noemen. Voorts verklaarde de deskundige dat hij het onwaarschijnlijk achtte dat alle ver wondingen door de val van de moeder in De 35-jarige Amsterdamse inbreker N. J., bekend als „Janus", die in de nacht van 30 op 31 januari in een winkel in Nijmegen 12.000 uit een brandkast haalde en sinds dien voortvluchtig was, heeft zich op het hoofdbureau van politie te Amsterdam ge meld. „Janus" kreeg na de inbraak nog in de zelfde nacht een auto-ongeluk in 's-Her- togenbosch. Hij wist te ontsnappen, maar zijn maat werd door de politie bewusteloos in de auto aangetroffen. Hij was in het be zit van eep aantal loonzakjes van de be roofde Nijmeegse firma. In de auto werd ook een handschoen van „Janus" aange troffen waarin het topje van zijn duim zat. Door vergelijking hiervan met een af druk in het politie-archief kon hij geïden- tificeeerd worden. Er werd terstond een opsporingsbericht gepubliceerd. Toen „Janus" zich op het hoofdbureau van politie te Amsterdam meldde, had hij slechts 5.op zak. Een klein deel van het gestolene werd na het auto-ongeluk in de wagen aangetroffen. Het is niet bekend waar het overige geld, ongeveer 8500, is gebleven. Na een kort verhoor, dat niets opleverde, is J. naar Nijmegen overge bracht. het ledikantje gekomen waren en voorts antwoordde hij op een vraag van de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis dat het kind naar zijn oordeel op de een of andere manier in een wrong moet heb ben gezeten en dat de dood niet door een val veroorzaakt was. De huisarts en twee buurtgenoten legden voor de rechtbank vervolgens nog enkele nadere verklaringen af ten aanzien van het tijdstip waarop men het kind voor het laatst had gezien. Vervolgens verhoorde mr. Petersen de verdachte, die opnieuw precies moest ver tellen wat zij op de bewuste ochtend had gedaan. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wilde daarbij gaarne nog eens zien hoe de verdachte precies in het bedje was gevallen. De verdediger protesteerde hiertegen echter, aangezien dit experiment naar zijn mening geen en kel bewijs zou opleveren en de rechtbank zag dan ook van het voorstel van de offi cier af. In zijn requisitoir legde mr. Van der Valk Bouman er de nadruk op dat de sentimen ten in deze zaak een bijzonder grote rol hebben gespeeld en hij wilde zich dan ook distanciëren van de emotionele verklarin gen van enkele getuigen. De officier verklaarde voorts dat de ver dachte in haar buurt niet zo bar populair is geweest en hij wees er op dat men in een dergelijke omgeving de vrouw direct als moordenares is gaan zien. Het enige dat vaststaat is dat de verdachte niet zacht zinnig en weinig liefdevol met haar kind is omgesprongen. Grof geweld De officier wilde zich voor zijn bewijs voering vastklampen aan de verklaringen van de verdachte zelf en aan het sectie rapport van dr. Hulst. Spreker noemde het verhaal van het zakken door het ledi kantje nog steeds niet duidelijk en hij sprak als zijn stellige mening uit dat het geval met het bedje volkomen in scène was gezet en dat het kind met grof geweld door mensenhanden om het leven is gebracht. Ook de mogelijkheid dat de man van de verdachte het kind zou hebben mishandeld wilde de officier van Justitie terzijde schuiven, omdat het kind vrijwel de ge hele morgen in de tuin had gestaan, terwijl de vader^vermoeid door nachtwerk vast had liggen te slapen. Mr. Van der Valk Bouman wees tenslotte op het psychiatrisch rapport dat de ver dachte een gevoelsarme vrouw noemt, iets verminderd toerekeningsvatbaar en niet geschikt om moeder te worden. Eis Al met al meende de officier dat lijj het bewijs had geleverd dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan zware mishan deling de dood tengevolge hebbend, ge pleegd tegen haar kind en h\j eiste daarom een gevangenisstraf voor de tijd van zes jaar met aftrek van het voorarrest. Pleidooi De verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, noemde dit bewijs volkomen onvol doende. Niemand heeft aldus pleiter gezien of er en door wie er klappen ge geven zijn aan het kind. Voorts vroeg hij zich af wat er van de verklaringen van de vele getuigen overblijft wanneer men de sentimenten achterwege laat. Naar de mening van de verdediger heeft de officier van Justitie enkele veronderstellingen ver heven tot bewijzen, hetgeen aldus spreker zeker te laken is, temeer daar de moeder volkomen normaal reageerde toen zij ont dekte dat haar kind overleden was en zelfs in een zenuwinrichting diende te worden opgenomen. Mr. Van Löben Seis ging vervolgens de gedragingen van de man van de verdachte na op de bewuste morgen en hij kwam tot de conclusie dat in elk geval niet bewezen was dat deze man niets met de zaak te maken had gehad. Voorts wees de verdediger erop dat hoe de zaak ook zal aflopen het leven voor de verdachte bijzonder zwaar gaat worden, aangezien de terugkeer in de maatschappij vrijwel onmogelijk is. De vrouw had, aldus spreker, beter kunnen bekennen, waardoor zij langer in de gevan genis zal kunnen blijven. Dat zij echter tóch ontkent enige schuld te hebben, is een punt in het voordeel van de verdachte. Mr. Van Löben Seis vroeg ondanks de Vreemd In het weekblad van Horecaf heb ik ge boeid en met stijgende belangstelling een artikel over een fantastisch hotel-restau rant gelezen. De fijnste spijzen worden daar op be stelling klaargemaakt door Franse chef koks. De gasten kunnen daar, gezeten in stoe len met ivoorkleurige bekleding, uit zien over de stad en de bergen op de achtergrond. Op de damasten tafellakens staat ivoor kleurig porselein waarop de naam van de eigenaar met gouden letters is aan gebracht. Op het dak liggen acht privé-bunga- lows. Vijfhonderd gasten kunnen plaats vin den in de nachtclub, waar de dansvloer desgewenst veranderd kan worden in een ijsbaan. Er is daar een getrouwe kopie van een Engelse „pub" en Versailles meldt zich met fonteinen die water spuiten of (in dien gewenst en betaald champagne. De gastenkamers zijn alle airconditio ned, waarbij iedere gast zijn eigen klimaat kan kiezen. De badkamers zijn uitgevoerd in Italiaans marmer. Meest al is een ijskast en een eigen bar aan wezig. Zodra een gast zijn kamer betreedt, wordt hij met muziek ontvangen. Iedere kamer heeft buitenuitzicht en er staat een TV en een radio. De deuren van de hoofdingang en alle deuren naar en van de keukens openen en sluiten op het zgn. „magische oog". De huurprijs per dag van een woon- suite komt op 36 tot 45 dollars. En nu ik toch met cijfers begin; er zijn 500 kamers, er werkt 1000 man perso neel en de bouw kostte zestig miljoen gulden. Als uw groentenman van dichtbij, of uw kruidenier, of uw bakker van in de straat zich de luxe permitteerde regelmatig en royaal in dat hotel-restaurant te „week enden" of zich te verpozen van de winst op de door u betaalde bietjes, soda, grut terswaren of dagelijks half-witje-half- bruintje, zou u dan, lichtelijk groen van afgunst, uw vrouw niet verzoeken een andere leverancier te nemen, als zij dit eigener beweging al niet zou hebben ge daan? Ik wel hoor! Dat mag u gerust weten. Zo ben ik. Maar consequent ts het niet, want laat ik u vertellen, dat het hotel-restaurant, dat erkend wordt 's werelds mooiste te zijn, geëxploiteerd wordt in de omgeving van Beverly Hills, Californië, voorname lijk ten behoeve van Hollywoods film koningen en prinsessen. Hun inkomsten zijn immers uitsluitend opgebouwd uit de kruimel winst van uw en mijn betalingen aan bioscoop-kassa's? En toch kijk ik wèl iedere donderdag avond in de krant het eerst naar wat er „draait", en dat blijf ik doen. Ik vind het vreemd van mezelf. De enige verklaring is misschien het verschil tussen de prei, verse kadetjes en soda van dichtbij en de „sex" en roman tiek van veraf. Denkt u ook. niet Clemens Pincet De stichting Reina Prinsen Geerligs- fonds heeft ook dit jaar weer een litteraire jeugdprijsvraag uitgeschreven, waaraan personen, die op 24 november van dit jaar de leeftijd van twintig jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan vijfentwintig jaar, kunnen deelnemen. De prijs be draagt tweehonderd gulden. De inzendin gen proza, gedichten of toneelstukken, wel of nog niet gepubliceerd moeten vóór 1 juli naar het secretariaat van de stichting in Amsterdam, worden gezon den. De jury, die de ingezonden werken zal beoordelen, bestaat uit Anna Blaman, Antoon Coolen, Clara Eggink, Karei Jonckheere en dr. J. W. Schulte Nordholt. ADVERTENTIE niet van VERS te onderscheiden vroegere weigering van de rechtbank op- nieuwe onmiddellijke invrijheidstelling nadat hij tot vrijspraak wegens gebrek aan bewijs had geconcludeerd. In zijn repliek tartte de officier van Justitie de verdachte om nog eens voor te doen hoe zij in het bedje was gevallen. Volgens zijn mening kónden de verwon dingen namelijk onmogelijk op die manier zijn ontstaan. Mr. Van der Valk Bouman gaf toe dat hjj geruime tijd aan de schuld van de ver dachte had getwijfeld, maar dat hij bij het uitspreken van zijn eis daarentegen er zeker van was dat de verdachte haar kind om het leven had gebracht. Hij bleef zich verzetten tegen de invrijheidstelling. Mr. Van Löben Seis, die gedurende drie kwartier zonder een enkele aantekening te raadplegen had gepleit, zag van zijn dupliek af. De rechtbank trok zich gedurende bijna een half uur terug in de raadkamer om over het verzoek van de raadsman te be slissen. Men kwam niet tot een oplossing, want mr. Petersen deelde mede dat men vanmiddag om kwart voor twee uitspraak zal doen inzake de onmiddellijke invrij heidstelling. gen: vertegenwoordigers van het Rode Kruis, die juist in het dorp waren aange komen voor een kledinguitdeling. Ook hun wagens, hoe duidelijk ook gemarkeerd, werden verwoest door het vuur uit de Franse boordkanonnen. Een hunner verklaarde nog heel voor zichtig: „Wat wij vandaag gezien hebben strekt de mensheid niet tot eer".En nu kan het Franse opperbevel daar tegenover stellen, dat de Rode Kruisvertegenwoor- digers ook eens hadden moeten zien met hoeveel openlijke provocaties van Tune- sisch gebied uit zijn strijdkrachten in Alge rije al zijn getergd dat kan aan de ernst van deze represaille niets afdoen. Frankrijk heeft de pretentie als pacifica tor in Algerije op te treden. En van een pacificator kan verlangd worden, dat hij dergelijke speldeprikken uit naburig ge bied, hoe belemmerend ook, niet met zulke grofheden geantwoordt. Juist bij provoce rende schietpartijen als deze komt het aan op doodgewone militaire discipline. Als het vrije West-Europa in het on middellijke zuiden nog eens zal worden ge confronteerd met landen, die voor het Wes ten generlei sympathie hebben en waar van men dus ook weinig égards voor wes terse belangen kan verwachten, ja mis schien zelfs binnen de Russische invloeds sfeer zijn getrokken, dan zal het dat te danken hebben aan zijn NAVO-bondgenoot Frankrijk. En dan kunnen westerse politici zich het hoofd breken over mogelijkheden om nog een beetje goede wil in Afrika te behouden en de NAVO kan zelfs met allerlei niet-militaire projecten komen om aarzelende landen toch de hun toegedach te plaats op de machtbalans te geven, de som van al die inspanningen weegt niet op tegen één bombardement: het Franse paci ficatie-bombardement op Sakiet Sidi Joessef. Er bestaan plannen op het landgoed Rijmhuizen te Jutphaas een laboratorium voor termo-nucleair onderzoek te stichten, dat zich zal bezig houden met fusieonder- zoek. Deze plannen gaan uit van de stich ting Fundamenteel Onderzoek van de Ma terie. Het gemeentebestuur van Jutphaas heeft zich akkoord verklaard met deze plannen. Het kasteel Rijnhuizen, dat uit de middeleeuwen dateert, wordt ingericht tot wetenschappelijk centrum. In het bijbeho rende bos zullen drie laboratoriumgebou wen verrijzen, waar 200 academici en tech nici zullen werken Het is de bedoeling het complex later uit te breiden tot een inter nationaal wetenschappelijk centrum. Afscheid van Fie Carelsen Toen Fie Carelsen zaterdagavond na af loop van haar afscheidsvoorstelling „Toon tje heeft een paard getekend, van Lesley Storm, temidden van vele bloemen en om ringd door de leden van de Haagse Come die op het toneel van de Koninklijke Schouwburg zat, strooiden haar bewonde raars en bewonderaarsters van de balkons af handen vol bloemen over haar heen. De heer Bob van Leersum knipte met zijn vingers en er zakte een enorme tele foon omlaag. „Als er langer dan vier mi nuten wordt gesproken gaat een rood licht branden, blijft men dan nog spreken dan gaat er een bel," zei hij, „en ik zal je nu eerst verbinden met de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals. „Uw laatste woorden in het toneelstuk vanavond waren: „Ik zit hier net alsof ik dadelijk gekroond zal worden," zei de mi nister, „maar een kroning geschiedt aan het begin van een vorstelijke loopbaan. U sluit nu een vorstelijke toneelloopbaan af. Namens de regering kom ik u dank zeggen voor alles wat u voor de cultuur in Nederland hebt gedaan. U bent the „First Lady" van het Haagse toneel. Het is mij een voorrecht u de hulde van de regering te mogen overbrengen. Ik mag u dan mededelen, dat u benoemd bent tot officier in de Orde van Oranje Nassau." De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten bracht de jubi lerende toneelspeelster de dank van de Haagse burgerij over. Hij bood haar haar portret aan, geschilderd door Piet van der Hem. „Wij hopen dat u het zult willen af staan aan de Haagse schouwburg zodat u dan in lengte van jaren in ons midden zult blijven," aldus burgemeester Kolf schoten. Er volgde een lange rij van sprekers. De voorzitter van het werkcomité, de heer Paul Rijkens, bood haar een enveloppe met inhoud van de vele vereerders en ver eersters aan, evenals de heer J. van Vel- sen, die 't woord voerde namens de Haag se Kunstkring. De heer Cees Laseur, die namens de directie van de Haagse Come die sprak, zei onder andere dat hij als ar tiest, dus egoïst, alleen had gedacht aan het grote verlies voor het Haagse toneel. „Het grote verlies ligt ook op financieel ter rein, wij zullen dus bij de minister een nieuwe subsidie-aanvraag moeten indie nen," zei hij. Hij bood haar de kleine ver sierselen behorende bij de Orde van Oran- je-Nassau aan. Elisabeth Andersen schonk mevrouw Carelsen namens de Haagse Comedie een radio en de heer Knies na mens 't personeel van de Haagse Schouw burg een vulpen „om uw memoires te schrijven." Namens de Nederlandse schouwburg- en concertgebouwdirecties bood de heer Van ARUBA Vandaag wacht Prinses Beatrix een zanghulde door de Aru baanse school jeugd in Oranje stad. Vervolgens zal zij een skorte rondrit maken naar Balashi, waar zij het wa terproject zal be zoeken. In Sta Cruz zal Prinses Beatrix de nieuwe huishoudschool openen en een manifestatie door de schooljeugd bijwonen. Na een manifestatie door de schooljeugd van Paraders zal de Prinses naar hotel Basiruti terugkeren. Vanavond is er in de club Caribe een ont vangst, die wordt aangeboden door het eilandsbestuur van Aruba. Gisteren, zon dag, bracht Prinses Beatrix met haar ge volg een bezoek aan de protestantse kerk in Oranjestad, waar zij de dienst bijwoon de. Daarna trok zij zich terug in het Basi ruti hotel officieel was deze dag een rustdag om nog wat te genieten van het strand en de zee. Later in de middag hiel den Arubaanse watersportliefhebbers voor de kust een demonstratie in admiraalzeilen en waterskiën. De Prinses was zaterdagmiddag op Aru ba van Bonaire aangekomen. De zaterdag was te Bonaire begonnen met een zeiltocht rond Klein Bonaire, een verlaten eilandje in de Baai van Kralendijk, een heerlijke tocht aan boord van een schoener. Zater dagochtend was Prinses Beatrix vroeg gaan zwemmen. Na het ontbijt maakte zij een tochtje in een boot met een doorzich tige bodem, waardoor zij een gezicht kreeg op hetgeen leeft en groeit onder de water oppervlakte. Een korte tocht per auto naar de Zoutpannen eens een belang rijke bron van inkomsten voor het eiland, maar nu, wegens de hoge invoerrechten in de omliggende landen nauwelijks meer lo nend volgde. Weer terug in Kralendijk bracht Prinses Beatrix nog een kort be zoek aan het tehuis voor ouden van dagen en daarna verzamelde het gezelschap zich weer in het gezaghebbershuis, waar ge luncht werd. Om ruim twee uur was het ogenblik van vertrek aangebroken. De aankomst op de naar Prinses Bea trix genoemde luchthaven van Aruba was zeer feestelijk. Nadat het Wilhelmus was gespeeld en de tijdelijk gezaghebber van Aruba, de heer De Boer, de hoge gast had verwelkomd, wandelde Prinses Beatrix door een haas? van padvinders naar het stationsgebouw, waar een grote commissie Raffinaderij J© Goud Fosfaaf Vliegveld BONAIRE IZouFpannen] CARIBISCHE ZCE Q_km£ De jeugdige Rotterdammer W. S., die vrijdagmiddag na zijn ontvluchting uit de open afdeling van de bijzondere strafge vangenis voor jongemannen te Zutphen, het „Werkseveld" te Warken, een roof overval pleegde in Warken, is door de Utrechtse politie gearresteerd. De vluchteling heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag een inbraak gepleegd bij een firma in Vorden, welke ook in wapens handelt. Hij ontvreemdde hier 30 dames- en herenhorloges, een pistool dat niet ge laden was, en een alarmpistool. van ontvangst, bestaande uit de gedepu teerden, de fractieleiders uit de eilands raad, de commandant van de mariniers op Aruba en de deken van het corps consu lair, ter begroeting gereed stond. Daarna reed de Prinses weer naar het hotel Basi ruti aan Palm Beach, dat als woonoord voor een kort bezoek niet te overtreffen is. Het zand van het strand is zeer fijn en zeer wit, de zee er achter diep blauw, de bungalows en het hoofdgebouw van het hotel in fleurige kleuren. In gezelschap van enkele leden van het gevolg genoot de Prinses geruime tijd van het water, het strand en de zon. Des avonds was Prinses Beatrix de ere gast van een wel zeer bijzondere bijeen komst in het Wilhelminastadion: de ver kiezing van Aruba's carnavalskoningin 1958. De tientallen verenigingen, sociëtei ten en clubs voerden hun kandidaten in vrolijke optocht het stadion rond en de dwaze kostuums of de potsierlijke dansen brachten de honderden in het stadion bij een al spoedig in een echte carnavals stemming. Op de terugtocht van het stadion naar het hotel werd een kleine omweg gemaakt, die de Prinses onder meer langs het fees telijk verlichte standbeeld van Prinses Wilhelmina voerde en haar de gelegen heid gaf iets te zien van de feestverlich ting van Oranjestad. BONN (AFP) Het ongeluk met de Britse „Elisabe.than" bij München schijnt veroorzaakt te zijn door ijsafzetting op de vleugels, aldus een rapport over het voorlopig onderzoek van het Westduitse bureau voor de luchtvaart. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de motoren geen defect vertoonden. Het tot twee maal toe opschorten van de start was een gevolg van het feit, dat de inlaat- drukmeter een abnormale uitslag vertoon de, ondanks de juiste functionering van de motoren. De technische dienst gaf als zijn mening te kennen, dat deze uitslag verklaard kon worden door de hoogte, waarop het vlieg veld zich bevindt. Daarom heeft de ge zagvoerder voor de derde maal het ver treksein gegeven. Het vliegveld München-Riem ligt onge veer 300 meter boven zeeniveau. In de Westduitse verklaring wordt nog met na druk gezegd, dat de beslissing of een vlieg tuig wel of niet vertrekt geheel berust bij de gezagvoerder en dat de leiding van het vliegveld of van de controletoren daar feitelijk of juridisch gesproken geen in vloed op kan uitoefenen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5