r EEN WOELIGE TIJD BUMBELENDEWENSHOORN r Agenda voor Haarlem N J NAAIMACHINES i Benauwende kinderhoest! JjUCKLEYC De negen Muzen Kort en bondig DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 4 Boren en zien Etnische muziek uit de Kongo De radio geeft woensdag T elevisieprogramma Japanse kindertekeningen in de hoofdstad Filmprijzen Ballethuwelijk Bij D. G. Simons Kerkelijk Nieuws Canadese legerband naar Nederland ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG KINDERHOESTSIROOP Het maandelijks A.V.R.O.-televisie-jour- naal „Meridiaan" heeft maandagavond ze ker kunnen boeien. Wat deze rubriek aan voor journaals gebruikelijke vlotheid mist, wordt gecompenseerd door de intensiteit waarmee de onderwerpen worden behan deld. De heer Dick de Vilder trad weer op als commentator en bracht eerst een be zoek aan de DAF. Met de heer Van Doorne stak hij het hoofd door het raampje van Neerlands eerste automobiel en samen be keken de heren opgewekt hart en inge wanden. Mr. G. B. J. Hilterman vroeg ver volgens aandacht voor de situatie in Indo nesië: zijn betoog is voor televisie evenals voor de radio steeds een zeer bruikbare handleiding bij de voor velen verwarring stichtende veelheid van dagelijkse nieuws berichten. Wat beeldinstelling betreft niet aldoor gelukkig, maar als geheel de moeite waard was daarna het verslag over de hul diging van de actrice Fie Carelsen in Den Haag. En dan wordt op het ogenblik flink gepeuterd aan de vervolmaking van de DC-8, het eerste straalverkeersvliegtuig, dat de K.L.M. in 1960 in dienst hoopt te nemen. Mooi is anders, dachten wij toen het model in allerlei standen werd voorge houden, maar het lelijke jong eendje van Andersen kon tenslotte ook vliegen. Het slotnummer van „Meridiaan" von den we niet zó leuk, ja, zelfs beslist onaan genaam, toen prof. dr. G. van der Ven met veel overtuiging opmerkte, dat de nieuwste boor, waarmee het ge.reedschap van de tandarts onlangs werd gemoderniseerd „be slist nog wèl pijn" doet. Zijn toelichting was overigens zeer helder, te helder: de pas uit Amerika overgewaaide geruchten over de vinding van een pijnloos werken de boor zijn nu wel defintief de nek om gedraaid. En wie is daar nou helemaal mee gediend? Met de onmiddellijk daarna ver toonde gepolijste show door Caterina Va- lente werd overigens veel narigheid verge ten. Via de raadselachtigheden van de rubriek „Ziet u er iets in?" (zoals com mentator Jan Boots al opmerkte, heeft dit programma met intelligentie inderdaad niets te maken) werden we zacht terug ge leid naar een wereld, waarin de uiterlijk heden alle andere belangen opzij duwen. De herinneringen aan het hoge, gierende geluid van de nieuwste tandartsboor ging geheel verloren in het ruisen van de toi letten, waarmee Franse mannequins dezer dagen in Den Haag aan een „publique trés, trés selecte" lieten zien wat in de komen de., lente „en vogue" zal zijn. Voor het ge val dit aan de interesse van mannelijke kijkers nog voorbij mocht gaan, deed een filmoverzicht uit Wenen tenslotte enerve rend verslag van de wereldkampioen schappen skiën. Beeldschermer De oorsprong der muziek ligt in het duister der oudste tijden. Zekerheid om trent de eerste pogingen, die de mens deed om met klanken uitdrukking te geven aan een innerlijk zieleleven, is er niet. Wel bestaan er enkele theorieën over de eerste fase in de wordingsgeschiedenis der mu ziek. Een daarvan noemt als eerste muzi kale uiting het nabootsen door de mens van geluiden, die door dieren worden voortgebracht. Deze theorie werd bestre den, maar nieuwere onderzoekingen doen veronderstellen, dat haar hypothesen een grond van waarheid hebben. De etnoloog Ferdinand de Hun sprak hierover bij zijn inleiding tot de uitzending „Etnische mu ziek uit de Kongo" (maandagavond in het Vlaamse programma van de Belgische om roep). Enige tijd geleden is het gelukt de op namen op wasrollen van de zang en van instrumentaal spel van de primitieve vol ken van de Kongo, welke opnamen ge maakt waren in de jaren van 1910 tot 1912, over te brengen op de geluidsband. Het resultaat van deze overzetting heeft men bij de'uitzending kunnen beluisteren. Weliswaar kon niet gesproken worden van HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Or gel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Viool, cello en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Medische kron. 14.00 Piano- voordr. 14.30 Voor de jeugd. 16.30 Gram. 17.25 Or gel, harp, viool en zang. 17.50 Regeringsuitzend. Emigratierubr. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Act. 18.50 Aangifte huisraadschade, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Stilte om de doorbraak, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. 20.15 I Lombardi alle prima Cro- ciata, opera. 22.25 Tussen mens en nevelvlek, caus. 22.40 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50— 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Er waren twee vorstenkinderen.historisch hoorsp. 12.05 Mezzo alt en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Lichte muz. 13.40 Platee, ballet. 15.30 Oude muz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Counter-tenor en clavecimbel. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum van het Christelijk organisatie- en ver enigingsleven. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram. 18.55 Een goed woord voor een goede daad. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. caus. 19.15 Or gelconcert. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Interkerkelijke Jeugdevangeli- satiezangdienst. 21.20 Kon. Mil. Kapel. 21.50 Su rinaams avontuur, caus. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.30—24.00 Platennieuws. BRUSSEL 324 M. 11.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12 55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Ork.- concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en -filosofie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koorzang. 20.00 Hoorspel. 21.15 Gram. 21.35 Idem. 21.50 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Caus. 22.25 Kamermuziek. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR WOENSDAG NCRV: 17.0017.45 Voor de kinderen. VARA: 20.00 Zoeklicht op Nederland. 20.3022.00 Cesare, TV-spel. ADVERTENTIE Koopplan... serieus onderzoeken en proberen.... RENAULT kopen. Gedragslijn, welke nooit teleurstelt R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16 Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb loon. Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen GARAGE DEN HOUT een ongerepte reproduktie van de oor spronkelijke klank, maar dit nam niet weg, dat de luisteraars een voortreffelijke indruk gegeven werd van een allerprimi- tiefste muziekbeoefening. Men zou wen sen, dat deze band ter beschikking zou kunnen worden gesteld van conservatoria en andere muziekonderwijsinstellingen om de leerlingen een indruk te geven van de dageraad der muzikale activiteit van de mens. Op de band zijn eerst de nabootsingen van de keelgeluiden van allerlei Afrikaan se dieren, als antilopen, wilde zwijnen, olifanten, buffels, luipaard en ibis, door een groep jagers van de Sangostam vast gelegd. Hierbij kon men al enig streven naar ritmische orde opmerken. Een pvg- meeënstam liet zich ook horen met aan lokkende nabootsingen van de chimpansee, mantelaap en bosantiloop. Bijzonder inte ressant was het musiceren van tien pyg meeën, die ieder een ééntoonsfluit be speelden en in een volmaakte orde van toonsafwisseling een simpele melodie blie zen volgens het beginsel: terwijl de een zwijgt, speelt de andere. Hier werd de „durchbrochene Arbeit" (door Beethoven in zijn symfonieën toegepast) op de spits gedreven! Een reeks responsoriale dans liederen, dat wil zeggen in afwisseling gezongen door een voorzanger en een koor, kwam hierna. Het waren liederen met een zeer kleine melodische omvang, soms al leen van een terts of een kwart. Zij wer den gevolgd door liederen van een enigs zins grotere omvang met vele herhalingen van korte motieven. De klank, ook die der stemmen, is voor de natuurvolken een magisch element, wat in de Afrikaanse toontalen, dat zijn talen, waarbij de woordbetekenis verandert in samenhang met de toonshoogte, nog dui delijk te bespeuren valt. De toespraak van een stamhoofd was hiervan een treffend voorbeeld. Deze belangwekkende uitzending werd besloten met het spel van twee inheemsen op hoorns van olifantslagtand. Golfbreker De waarnemend voorzitter van het UNESCO Centrum Nederland, prof. mr. P. J. Verdam, heeft zaterdag in het Ne derlands Centrum voor Onderwijs en Op voeding aan de Prinsengracht 151 in Am sterdam een tentoonstelling geopend van een collectie Japanse kindertekeningen, die is bijeengebracht door de stichting „Tekenen is een Wereldtaal", in samen werking met het UNESCO-centrum. De tentoonstelling zal tot 8 maart geopend zijn. Vooral schoolkinderen worden opgewekt de tekeningen te gaan bezichtigen. De kin deren krijgen dan tekeningen mee naar huis, op voorwaarde dat zij met de maak ster of maker in Japan gaan corresponde ren. De prijs van de UNO voor de beste film die een of meer beginselen van het handvest van de UNO illustreert, is toege kend aan „The happy road," een Ameri kaans-Franse produktie. De beste documentaire was de Britse film „The bridge on the river Kwai". De prijs voor de beste buitenlandse ac trice gaat naar Simone Signoret voor haar rol in de „Heksen van Salem," die voor de beste buitenlandse acteur naar Henry Fonda voor zijn rol in „De twaalf Gezwo renen". De beste Britse actrice was volgens de academie Heather Sears in „The story of Esther Costello" en de beste acteur Alec Guiness in „The bridge on the river Kwai." In Rome zijn zaterdag Italiaanse film onderscheidingen toegekend in de vorm van de „zilveren linten". De film van Federico Fellini, „De nach ten van Cabria", kreeg vier onderschei dingen. Fellini won een zilveren lint als de beste regisseur van het jaar, zijn vrouw Guilietta Masina, kreeg een zilveren lint als de beste hoofdrolspeelster. Dino de Laurentiis ontving er een als de beste pro ducer en Franca Marzi als de beste bijrol vertolkster van het jaar. De film „Witte nachten" van Luchino Visconti kreeg drie onderscheidingen: Mar cello Mastroianni werd gehuldigd als de beste acteur, Nino Rota voor de beste mu ziek en Mario Chiari en Mario Garbuglia voor de beste decors. De prijs voor het beste verhaal ging naar Alberto Lattuada's film „Guendalia". De film „Twelve angry men" won de prijs als de beste buitenlandse film. Expositie. Ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van de schilder An- toon Kruyser zal van 15 februari tot eind maart een expositie van diens werken worden gehouden in de Galerie André Weil in Parijs. An toon Kruyser, van geboorte een Brabander, heeft het grootste deel van zijn leven in Frankrijk gewoond. Hij ver blijft thans in Chartres. Staar 75 jaar. De koninklijke zang vereniging „Mastreechter Staar" viert dit jaar haar vijfenzeventigjarig bestaan en zal dit jubileum herdenken niet alleen met concerten, maar tevens met een reeks mu zikale feesten, welke over het hele jaar worden verdeeld. Het hoogtepunt van de jubileumviering valt op 7 en 8 juni. Het jubileumjaar wordt afgesloten met een galaconcert in december, waarop koorwer ken resultaat van een door het gemeen tebestuur van Maastricht uitgeschreven prijsvraag zullen worden uitgevoerd. Glas. Naar uit het thans bekendge- worden jury-rapport is gebleken, is op de internationale tentoonstelling van in dustriële vormgeving en decoratieve kunst, de Triënnale te Milaan (1957), aan de kunstenaar F. Meydam een zilveren me daille toegekend voor een sherrystel en voor enige „unica", uitgevoerd door de n.v. Koninklijke Nederlandse Glasfabriek „Leerdam". Helpmann. Robert Helpmann, die enige jaren in Engeland als acteur is op getreden in toneelspelen van Shakespeare tot en met Noel Coward, zal op 3 maart weer deelnemen aan een voorstelling van het ballet „The Rake's progress" van Stra- winsky. Van die datum af zal hij het to neel vaarwel zeggen en zich opnieuw aan het Royal Ballet wijden, na „The rake's progress" in nog vier andere werken in het lopend seizoen. Willy de la Bye en Jaap Flier, twee be kende solisten van het Nederlands Ballet, zullen op 3 april in het huwelijk treden. De trouwplechtigheid zal plaats hebben op het Leids stadhuis. Het veertigjarige hoofd van de televisie sectie van de N.C.R.V. is in optreden en betoogtrant verreweg de rustigste van zijn collega's. De heer D. G. Simons spreekt met bijna zachte stem zonder dat dit de duidelijkheid van en de rechte lijn in wat hij te zeggen heeft in de weg staat. Het wordt de bezoeker al spoedig duidelijk, dat hij zijn sectie met vaste hand leidt, waarbij gesteund door de heren Ab van Roon, ver antwoordelijk voor de produktie, enerzijds en P. W. Koen, die het artistieke gezicht van N.C.R.V.-televisie bepaalt, anderzijds. Na een paar inleidende opmerkingen over de huidige situatie van de televisie in Nederland, waarbij de bemoedigende weerklank welke de programma's bij het publiek genieten, ook volgens de heer Si mons in onvoldoende mate door de rege ring wordt beantwoord in het bieden van meer mogelijkheden, verdiepen we ons in een paar actuele principiële problemen, zoals: Wat gaat de N.C.R.V. doen wanneer straks de studiofaciliteiten èn de perso neelsbezetting zover zullen zijn uitgebreid, dat ook op zondag kan worden uitgezon den? De heer Simons herinnert eraan, dat door de N.C.R.V. reeds geruime tijd gele den is aangedrongen op een herverdeling van de radiozendtijd op zondag. De tijd, dat men op die dag genoegen nam met en kele uren voor een kerkdienst is voorbij, hetgeen mede een gevolg is van de ont wikkeling der registratietechniek. Hieruit volgt, dat de N.C.R.V. aanspraak maakt op gelijke rechten voor het televisie-zondag avondprogramma. De kerkdiensten kunnen geheel buiten beschouwing blijven, nu ook de N.C.R.V. de verzorging daarvan onder verantwoordelijkheid der kerkelijke orga nisaties laat geschieden en zelf alleen technische medewerking verleent. Natuur lijk zullen we op zondagavond niet bij voorkeur lichte ontspanning brengen, maar we zullen trachten de talrijke kijkers te bevredigen, die op Zondagavond een pro gramma wensen, dat, zonder „zwaar" te worden, hun een aangename tijdpassering biedt. Wij denken aan een televisiespel, aan een documentaire behandeling van ons na aan het hart liggende problemen, aan de binnenkort door ons uit te brengen filmserie Disneyland, aan een muziek- uitzending, zoals wij wel met de hoge christelijke feesten geven. Natuurlijk zul len wij in overeenstemming met onze ge dachten daarover de zondagsarbeid voor deze programma's zoveel mogelijk beper ken en een verantwoord gebruik maken van telerecording en straks ook van de magnetische band. Dat televisiespel op zondagavond behoeft ook niet per se een bijbelspel te zijn, als is het wel aanneme lijk dat we daarmee beginnen". Overigens bestrijdt de heer Simons het nog wel eens voorkomende misverstand, dat de N.C.R.V.-programma's in alle on derdelen een levensbeschouwelijk element zouden dienen te behelzen. „Natuurlijk hanteren wij wel eens andere normen dan een neutrale omroep, maar wanneer wij een bonte avond of een cabaret uitzenden bieden we verstrooiing en pretenderen we niet te preken". Omdat de N.C.R.V.-tele visie met een schone lei begon, kon zij ook „progressief" zijn in die zin, dat zij geen enkele aanvaardbare kunstvorm bij voor baat uitsloot. Het „eigen" publiek, dat na tuurlijk ook de programma's van anderen zag, kon echter waarnemen, dat er wel degelijk verschil blijft tussen een TV-spel van de N.C.R.V. en bij voorbeeld van de Vara. „Overigens: ook het N.C.R.V.-pu- bliek is in overgrote meerderheid op een betrekkelijk gemakkelijk amusement ge steld, zoals de correspondentie - bij televisie heel wat levendiger dan bij radio be wijst. Artistieke uitschieters bewaart de heer Simons dan ook maar liever voor het donderdagavondprogramma, in het kader waarvan ze ook door de kijkers het best worden aanvaard. Over de Eurovisie merkt de heer Simons op, dat deze ontegenzeglijk van grote waarde is, hetgeen niet wegneemt, dat de programmamogelijkheden aanvankelijk wat zijn overschat. De vraag doet zich wel eens voor of een eigen Nederlands pro gramma moet wijken voor een Eurovisie uitzending: zeker niet op de manier van een wet van Meden en Perzen, aldus deze woordvoerder. Vaak is men met een be langrijke verbinnenlandste produktie al ver gevorderd (wat ook wil zeggen, dat er be langrijke bedragen in zijn geïnvesteerd) wanneer zich plotseling een Eurovisie programma aandient. Vooral wanneer het dan in betekenis geringer moet worden ge acht dan de voorgenomen eigen uitzending, is het toch redelijk dat de laatste voorgaat. Bovendien biedt telerecording ook hier een oplossing. De heer Simons komt uit Rotterdam en beoefende tot hij bij de N.C.R.V. (aanvan kelijk radiowerk) kwam de journalistiek. Een niet gering deel van zijn leven was hij 'actief dienend reserve-officier (bij de genie) en de NAVO heeft hem onlangs tot hoofd van de sectie Radio en Televisie benoemd. De stevige opbouw van de N.C. R.V.-televisie-afdeling zal aan die eervolle benoeming wel niet vreemd zijn geweest. J. H. Bartman Even later was het zo ver. De zeerovers maakten hun galei met haken en touwen aan het schip vast, en toen klommen ze schreeuwend en met hun wapens zwaaiend aan boord. Nu zaten de muiters in angstWat konden ze doen tegen die woeste Moren? Ze hadden nieteens voldoende wapens aan boord. Fokko zag, dat het mis ging. Hij sloop naar de kajuit om te proberen, het geld te redden... 73-74 Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Almen-Harfsen (wijk- gemeente Harfsen) A. van Leeuwen te De Kaag. Beroepen te Kockengen C. van Bart, kand. te Maarssen te Reeuwijk C. van Schoonhoven, kand. te Barneveld. Aangenomen naar Goënga (toez.) J. Schippers, vicaris te Lisse. Benoemd tot leraar godsdienstonderwijs aan de 2de Chr. H.B.S. te Groningen M. N. Geertsema te Stedum tot hulpprediker te Bilthoven W. Chr. Hovius, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Hoogkerk G. J. Prins te Nijland. Beroepen te Ter Aa (U.) C. van Bart, kand. te Maarssen. Geref. Kerken Beroepen te Appelscha G. de Zeeuw te Schoonoord. Aangenomen naar Luttelgeest-Kuinre H. Riezebos te Hijlaard, die bedankte voor Leek en voor Oenkerk (Fr.). Beroepbaar. Ds. H. Schut, gereformeerd predikant voor de missionaire dienst te Blora, Indonesië, thans met verlof in Ne derland, zal wegens de toestand in Indone sië, niet naar het zendingsveld terugkeren. Ds. Schut is thans beroepbaar in de geref. kerken. Aangenomen naar Zwolle (vac. 4de pred.pl.) E. J. Wassink te Bussum. Baptisten Gemeenten Beroepen te Groningen-noord H. van der Werff te Emmen. Geref. Gemeenten Beroepen te Kampen en te Slikkerveer H. Rijksen te Vlaardingen te Veenendaal K. de Gier te 's-Gravenhage. Beroepen te Vlissingen: H. van Gilst te Dirksland, die bedankte voor Wageningen Doopsgezinde Broederschap Drietal te Barsingerhorn, Zijpe-noord en -zuid Jac. Krijtenburg te Joure, J. H. Ra- wie te Winschoten en J. J. J. van Sluys te Den Burg op Texel. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Ermelo H. C. van der Ent te Werkendam. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Wanneer van 25 tot en met 28 juni di verse orkesten uit de NAVO-landen deel zullen nemen aan de NAVO-taptoe in Arnhem, zal hierbii Canada vertegenwoor digd zijn door de bekende „Princess Patri cia's Light Infantery-Band" onder leiding van luitenant H. Jeffries. De band bestaat uit drieënvijftig man, onder wie vele Ne derlanders. Op 25 maart zal het orkest spelen bij de ontvangst van het Engelse koningspaar in Amsterdam en waarschijn lijk zal worden gespeeld bij de ontvangst van het koninklijk paar in Den Haag. De band bestaat uit een groot harmonie-or kest, een combo-orkest, een dixieland- en een groot dansorkest en twee kleine dans- orkesten is afkomstig uit Calghary in de Canadese staat Alberta. 71. Betty Heine kwam even later de kamer binnen en deed een stap terug. Salomon hamerde met zijn vuis ten op tafel en riep met een gezicht, rood van woede, uit: „Luister, Betty! Luister!" En de brief opnemend citeerde hij: „Ik heb het genoegen gehad uw beroem de en charmante neef te leren kennen en hem een kre diet van 400 Pond sterling uit te betalenEn met een van woede vertrokken gezicht voegde hij eraan toe: „Stel je voor, Betty, ik had hem gezegd, dat hij voor representatie over wat geld zou mogen beschik ken, maar nu heeft hij Rothschild zover gekregen om hem het maximum bedrag meteen maar uit te beta len!" Met een driftig gebaar gooide hij de brief op de tafel. „Die ellendeling, hij zal me nog eens ruïneren!" Hij verliet de kamer en de deur viel met een slag achter hem dicht. B,etty Heine had geen woord tussenbeide kunnen brengen. Heinrich Heine schreef tenslotte toch brieven uit Londen, en wel voor dr. Lindner, redacteur van de „Neue Politische Annalen" in Munchen. Het schrijven viel hem zwaar, de mist maakte hem triest en luste loos. Het geld, dat Rothschild hem ter hand had ge steld, deed hem echter weer vrijer ademen. Hij sprong er zo zuinig mogelijk mee om en reserveerde een be drag voor noodgevallen. In Duitsland zag 't er niet al te best voor hem uit. Hij had brieven ontvangen van Varnhagen en van zijn uitgever Campe. Deze laatste schreef: „Uw boek baart zéér veel opzien, het is een ware sensatie!" Heinrich Heine had inderdaad een grote naam ge kregen en overal scheen zijn stem door te dringen: te keer gaan tegen de onderdrukking van heilige rech ten en tegen het systeem van spionage en censuur. Het was voordehandliggend, dat men deze luide stem tot zwijgen wilde brengen. En zo vernam hij, dat zijn nieuwe boek verboden werd in Pruisen, in Oostenrijk, in Hannover, in Mecklenburg Intussen had Heine verscheidene malen zittingen van het Engelse parlement bijgewoond en vol be wondering geluisterd naar de redevoeringen van mi nister Canning. De Engelse mensen bleef hij echter stijf en onge naakbaar vinden, het klimaat was guur en vochtig en er was geen sprankje warmte in zijn hart. Eerder dan hij aanvankelijk van plan was geweest, verliet hij het land. In augustus aanvaardde hij de te rugreis. Op dezelfde dag, dat Heine zich inscheepte, overleed Canning plotseling aan een hartverlamming tengevolge van te grote inspanningVreemde coïn cidentie! Heine reisde over Leiden, Amsterdam en Emden naar Norderney. Er was heimwee in zijn hart naar de ze plaats, waar hij zich eens zo gelukkig en gezond had gevoeld. Doch Norderney was veranderd. Zijn ho nende opmerkingen aan het adres van de adel waren ook tot deze elite-badplaatsen doorgedrongen en over al ontmoette hij een koele, afwijzende houding. Er werd druk over hem yeroddeld. Hij voelde zich een zaam. Bovendien was het koud. En ook hier vertrok hij eerder dan zijn plan was geweest. Hij begaf zich naar Hamburg. Vol goede moed meldde hij zich bij zijn oom in Ot- tensen, om hem de groeten van zijn vriend Rothschild over te brengen. Toen hij bij Salomon Heine binnen trad, werd deze terstond weer aan de Londense krediet brief herinnerd en ontstak opnieuw in woede. Op dreigende toon zei hij: „Ik had je gezegd, dat je in Londen geld kon opnemen voor representatie. Je hebt echter meteen maar het maximum-bedrag opge nomen en er rustig mooi weer van gespeeld!" Heine keek hem glimlachend aan. „Hoe zou ik u waardig kunnen representeren zonder geld?" Salomon's woede was niet meei te stuiten. Hij raas de voort: „Hoe lang heb jk 't nu al moeten aanzien, dat je op mijn zak leeft, omdat je té lui bent om behoor lijk te werken. Waar zijn die 400 Pond Sterling ge bleven? Wat heb je aan representatie uitgegeven en wat deed je met de rest? Verspeeld, aan de vrouwen, of watHoe dan ook, wég zijn ze natuurlijk en Sa lomon Heine kan betalen! Wil je me helemaal ruïne ren?" En op honende toon vervolgde hij„Morgen avond geef ik een groot diner met heerlijke spijzen en voortreffelijke dranken. Er zullen vele mensen ko men Maar jij zult de naam Heine niet be hoeven te representeren! Heine keek zijn oom onbewogen aan, vaag voelde hij de stekende pijn bij zijn slapen opkomen Zijn oom ging door: „Allerlei bekende mensen heb ik uitgenodigd. Maar Harry Heine, mijn beroemde neef, zal er niet bij zijn! Harry Heine is niet mijn gast en zal nooit meer mij gast zijn. Ik wil hem in mijn huis niet meer zien." Hij wendde zich af, liep naar het raam en staarde naar buiten. Toen hij zich weer omdraaide, was zijn neef verdwenen Kort hierop nam Heinrich Heine het besluit om naar München te gaan. Hij had een uitnodiging gekregen van Baron Cottal de bekende uitgever van Goethe en Schiller, om daar als redacteur voor de „Allgemeine Politische Annalen" te komen werken en deze uitno diging aanvaard. Zijn uitgever Campe uitte allerlei bezwaren, maar Heine stelde hem gerust. „Ik heb me niet gebonden en u blijft mijn uitgever, meneer Campe," zei hij op hartelijke toon tegen zijn oude vriend. Mocht de Mün- chense sfeer niet goed op me werken, dan vertrek ik zo spoedig mogelijk weer, maar in Hamburg is de at mosfeer stellig heel weinig gunstig momenteel. We zullen zienHoe dan ook zal ik daa. ongestoorder kunnen werken". Tenslotte maakte hij met Campe nog een afspraak over het uitgeven van een verzamelband van zijn ge dichten, welke onder de titel „Buch der Lieder" het licht zou zien. HOOFDSTUK XIX. Onderweg naar München hield Heine zich enkele da gen in Frankfort aan de Main op, waar hij een bezoek bracht aan de beroemde schrijver Börne, wiens roep als politiek schrijver onder de liberaalgezinden bijzon der groot was. Ook verbeef hij enkele dagen in Heidel- berg, waar zijn broer Maxmiliaan studeerde. Hij had niet veel contact met zijn jongere broer, doch Maxi- miliaan was radeloos, wist niet wat hij met zijn toe komst moest beginnen en had hem om raad gevraagd. „Ik zal zien hoe 't in München is", zei Heinrich Hei ne, „ik begrijp dat de sfeer van Heidelberg je niet be komt. De koning van Beieren is echter een liberaal denkend mens en misschien kun je beter in Munchen studeren." (Wordt vervolgd) Bus ramde tram. Zondagavond heeft een Haagse autobus een tram met aan hangwagen vlak voor het politiebureau Van der Vennestraat uit de rails geramd. De motorwagen kwam dwars over de weg te staan met het'balkon tegen de pui ener banketbakkerij. Van de inzittenden van de tram werden enigen gewond. De andere passagiers kwamen met de schrik vrij. Gift van prinses Wilhelmina. Het be stuur van het Schoolfonds voor Schippers-/ kinderen vanwege de Nederlands Her vormde Kerk te Amsterdam heeft van de particulier secretaresse van prinses Wil helmina, mej. J. C. M. M. Geldens, de vol gende brief ontvangen: „H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft mij verzocht uit grote waardering en dankbaarheid voor alles wat uw afgetreden directeur, de heer Ger- ben de Jong, voor liet onderwijs aan het schipperskind in de afgelopen jaren ge daan heeft, bij zijn heengaan aan het fonds door hem gesticht, een gift te schenken. De overmaking zal geschieden door de thesaurie van Hare Koninklijke Hoogheid". Doorzetter. De burgemeester van De venter heeft de ere-medaille in zilver van de orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer H. Schuurman, die reeds 60 jaar werkzaam is bij de Overijselse Steenfa brieken. Hij kan op zijn 74ste jaar nog maar niet met werken ophouden. De direc teur der steenfabrieken bood namens het bedrijf een televisietoestel aan. Ballonbrevet. Voor het theoretische gedeelte van het staatsexamen voor het ballonbrevet zijn geslaagd notaris J. M. Demenint te 's-Gravenhage en de heer K. P. M. Jansen te Leiden. Het vier uur du rende examen werd afgenomen door de heren J. Coblijn van de Rijksluchtvaart dienst, drs. C. J. van der Ham van het K.N.M.I. en de ballonvaarders Jan Boes man en C. de Vos Klootwijk. Schenking. Het te Amsterdam geves tigde „Internationaal Instituut voor So ciale Geschiedenis" heeft een schenking van 20.000 dollar (bijna tachtigduizend gulden) ontvangen van de Amerikaanse stichting „Rockefeller Foundation". Vrij op 5 mei. B. en W. van Amster dam hebben besloten, evenals vorig jaar, aan het gemeentepersoneeel ter gelegen heid van de herdenking van de bevrijding op 5 mei vrijaf te geven, voor zover de dienst dit toelaat. ADVERTENTIE Wat doet U eraan? U zoekt iets dat onmiddellijk helpt. Er bestaat geen beter middel dan de beroemde CANADESE kinderhoestsiroop met vitamine C Bij apothekers en drogisten DINSDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: Het Rotterdams toneel met „De min in het Lazarushuis", 20 uur. Concertgebouw: Vijfde Orgelconcert door Piet Kee, 20 uur. FILMS Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 j., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Begeerte en zonde", 18 j., 20 uur. Lido Theater: „Nina", 14 j., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „The king and four queens" a.l., 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: ,De Spaanse Vlieg", 18 j., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 j., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Les Diaboliques", 18 j., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN De Leeuwerik: De Haarlemse Toneelver eniging „Vriendenkring" met „Een inspec teur voor U", 20 uur. WOENSDAG 12 FEBRUARI Concertgebouw: Kindermatinee, Anneke Elro en haar sprookjestoneel, met „Doorn roosje", 14.30 uur. Minerva Theater: Kin dermatinee, John van Brussel's Bonte Kindertrein, 14.30 uur. FILMS Cinema Palace: „Notre Dame de Paris", 14 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „Begeerte en zonde", 18 j., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Nina", 14 j„ 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: ,The king and four queens", a.l., 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „De Spaanse vlieg", 18 j., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Vera Cruz", 14 j., 14.30 uur; „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 j„ 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Les Diabo liques", 18 j„ 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 6