Gaillard motiveerde aanval maar zei niet wie bevel gaf Dulles onthult koerswijziging IÏÉLUK.I Aantal werklozen in V.S. tot 4,5 miljoen gestegen Djakarta verwerpt ultimatum en ontslaat „jonge kolonels" HET WEER Haarlems Dagblad t&èe MORRIS Heforet/ot/ót/p/ Sakiet Sidi Joussef Gevangene werd met cyaankali vermoord Premier bezweert binnenlandse storm terwijl buitenlandse nog toeneemt GOEDE KANS OP OOST-WEST-CONTACT Prinses op Washington: nog geen aanleiding voor crisismaatregelen Bonaire en Aru Nasution ontbiedt Ventje Sumual Minder wind Het woord is aan Justitie verdenkt O, niet noodzakelijk meer inzake topconferentie Dodelijke ongelukken Aanrijding op Amsterdamsevaart Dulles mist grondwettelijke regering in Indonesië WIE WINT WOENSDAG?"] LAATSTE NIEUWS Woedende menigten in straten van Tunis BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft dinsdagavond oneervol ont slag verleend aan de opstandige comman danten, die een ultimatum aan premier Djuanda hadden gezonden. Het besluit werd in een kort en bondig communiqué via de radio na de bijeenkomst van het kabinet bekendgemaakt. Het ontslag geldt kolonel Maluddin Simbolon, de afgezette commandant van Noord-Sumatra; kolonel Zulkifli Lubis, de afgezette wnd. chef-staf van het leger (die beschuldigd wordt van het beramen van de moordaanslag op president Sukarno); luitenant-kolonel Ach- mad Hussein, commandant in Midden- Sumatra, en kolonel Dahlas Djambek, voormalig wnd. chef-staf. Als reden werd opgegeven, dat zij „de discipline van het leger en de veiligheid van de staat in gevaar brengen. Ook werd in het communiqué bekend gemaakt, dat alle bataljonscommandanten, die staan onder het vierde regiment infan- Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige iregen. Matige, tijdelijk zwakke zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S. terie van Midden-Sumatra, rechtstreeks onder commando van de chef-staf van het leger worden geplaatst in afwachting van de benoeming van een nieuwe comman dant voor dit regiment. De vier ontslagen officieren Simbolon, Hussein, Djambek en Lubis bevinden zich thans allen in Midden- Sumatra. De Indonesische minister van Voorlich ting, Sudibjo, heeft na de bijeenkomst van het kabinet verklaard, dat de positie van kolonel Ventje Sumual, die naar Tokio reisde als vertegenwoordiger van de op standige „jonge kolonels", niet was be sproken. Hij zei, dat op de bijeenkomst in het bijzonder de laatste ontwikkelingen in Midden-Sumatra waren besproken. De chef-staf van het leger, de chef-staf van de marine en die van de luchtmacht waren daarbij aanwezig. De minister deelde voorts mede, dat president Sukarno zondag uit Tokio in Djakarta zou terugkeren met een gehuurd vliegtuig van de Pan American Airlines. Dat is één dag na het verlopen van het ultimatum, dat maandag door Hussein werd uitgegeven. MANILLA (AFP) Kolonel Sumual Is woensdagmorgen in Manilla aangekomen, in gezelschap van majoor Pantouw. Zyn aankomst was niet aangekondigd. Volgens een vertegenwoordiger van de K.L.M. in Manilla zou Sumual vrijdag met een toe stel van de Indonesische Garuda naar Djakarta doorreizen. DJAKARTA (UP) Stafchef Nasution heeft aan Ventje Sumual opdracht ge geven niet later dan 25 februari in Dja karta rapport uit te brengen. Een leger- woordvoerder zeide, dat Nasution Sumual wenst te horen inzake diens rol in de gepoogde coup in de Molukken in decem ber. Legerwoordvoerder majoor Harsono zei, dat de Indonesische militaire attachés in Manilla, Hongkong, Bangkok en Singa- G. B. S h a w De liefde is een krasse overdrijving van het verschil tussen één bepaald persoon en alle andere. 72e JAARGANG No 183 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WOENSDAG 12 FEBRUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 31 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LEDEREN MOTORKLEDING WASHINGTON (UP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zyn weke lijkse persconferentie gezegd, dat voor een topconferentie een bijeenkomst niet van essentieel belang is. Hij gaf te kennen dat alle werkzaamheden, die een topconferen tie met enige kans op succes zouden moge lijk maken, voor de Amerikaanse regering aanvaardbaar zijn. In kringen van Europese diplomaten te Londen begint men te geloven dat er thans een zeer redelijke kans is geschapen op een Gestaag vorderen de spoorwegwerken aan de Zandvoortselaan in Heemstede. Het zal niet lang meer duren, of de eerste trein zal over de verhoogde baan kunnen rijdenDan moet het haltestation geheel gereed zijn. Dat de bouw hiervan reeds in een ver stadium is, laat deze overzichtsfoto van de spoorwegwerken zien. ADVERTENTIE ZIE „E.N.P.U.-PUZZEL" OP PAGINA 6 (Van onze correspondent in Parys) Tijdens een bijzondere zitting van de Nationale Vergadering heeft de Franse minister-president Felix Gail lard gisteren gelegenheid gehad na dere bijzonderheden te verstrekken over de voorgeschiedenis en de toe dracht van het bombardement van vorige week zaterdag door Franse vliegtuigen op het Tunesische grens- plaatsje Sakiet Sidi Joessef. De ver dediging van Gaillard bestond vooral wel uit een tegenaanval op de Tune- sische president Bourguiba. Bour- pore opdracht hebben de order van Na sution door te geven aan Sumual, die zich volgens de jongste berichten nog in Tokio bevond. Soortgelijke orders zijn gezonden naar de militaire commandanten van Midden- Sumatra en Noord-Celebes. (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, heeft dins dag een bezoek gebracht aan oud-vice- president dr. Mohammed Hatta om de binnenlandse toestand te bespreken. De spotprenttekenaar van het onafhan kelijke dagblad „Indonesia Raya", S. Su harto, is door de militaire autoriteiten in Djakarta gearresteerd. Een week geleden werd de waarnemend hoofdredacteur van het blad, Enggak Ba- ha'uddin, aangehouden. De hoofdredacteur, Mochtar Lubis, heeft al zeer lang huis arrest. guiba dekt de acties van de Algerijnse fellaghas op Tunesisch grondgebied, zei Gaillard, en hij was bij herhaling gewaarschuwd, dat het Franse leger zich niet onbeperkt uit de hindernis sen op Tunesische grond door de Al gerijnse rebellen zou laten bestoken. Tunesië gedraagt zich zo stelde de Franse premier vast als een land, dat in feite met ons in oorlog verkeert. Bourguiba had met de consequenties van zijn eigen handelswijze zelf reke ning moeten houden. 's Middags had een hartstochtelijk debat plaatsgevonden, waarbij de rechtse en ul tra-rechtse partijen fel en scherp hebben stelling genomen tegen oud-premier Men- dès-France, die op een persoonlijke beledi ging van antisemitisch karakter reageerde door in een lang, geïmproviseeerd en mees terlijk betoog een meesleepende uiteenzet ting te geven van zijn opvattingen van na tionale eer, militair prestige en andere schone begrippen, waarmee zijn tegenstan ders de liberale oppositieleider het zwijgen hoopten op te kunnen leggen. De rechtvaardiging van de jonge rege ringsleider werd bij een stemming om half een in de nacht met 339 tegen 179 stemmen bekrachtigd. Niettemin voelde men zich ook in de re geringspartijen kennelijk niet overal geheel voldaan met de argumenten van Gaillard, die vooral twee belangrijke punten in het duitster had gelaten. Op die twee punten hadden de socialisten en naderhand ook de katholieken enige nadruk gelegd, toen hun woordvoerders informeerden, of de rege ring zélf dan wel de plaatselijke militairen het initiatief tot het bombardement hadden genomen en voorts of wel alle voorzorgs maatregelen waren getroffen, om slacht offers bij de burgerbevolking zo veel mo gelijk te voorkomen. Alleen op die tweede kwestie ging Gail lard gedwongen nog even in door eventuele onderhandelingen met de Tunesische rege ring aan te kondigen over schadeloosstel ling aan de bewoners van Sakiet. De conclusie, die op parlementair terrein uit de tragedie van zaterdag getrokken is, 'kan men moeilijk zeer bevredigend noe men. Men mag echter aannemen, dat de Franse regering binnenskamers alles in het werk zal stellen om herhaling van grens incidenten a la Sakiet te voorkomen, ter wijl bovendien ook Bourguiba nu tot groter voorzichtigheid is aangemaand. Opnieuw wordt er in diplomatieke krin gen zo gesproken over de mogelijkheid van een internationale politiemacht, die onder leiding van de NAVO en niet van de UNO zou kunnen worden gesteld. Nu Gaillard opnieuw de meerderheid achter zich heeft gekregen, kan hij gelijktijdig uit het bui tenland steeds krachtiger protesten verne men tegen de oorlogshandelingen in Alge rije, die vermoedelijk niet zonder gevolg zullen blijven. Zo heeft minister Dulles gisteren verklaard, dat Amerika zijn stand punt ten aanzien van de Algerijnse oorlog zou kunnen wijzigen. (UP) Tunesische autoriteiten hebben dinsdag hun voldoening uitgesproken over een ooggetuigeverklaring, door zeven Franse journalisten ondertekend, over de schade, die zaterdag door Franse vlieg tuigen'aan het Tunesische grensdorp Sa kiet sidi Joessef werd aangebracht. De journalisten, die de verklaring onder tekend hebben, behoren tot Franse bladen van allerlei politieke richting en er is ook een reporter van de Franse radio bij. ALGIERS (Reuter) Een woordvoerder van generaal Raoul Salan, opperbevelheb ber der Franse strijdkrachten in Algerije, heeft dinsdagavond met klem tegenge sproken, dat er disciplinaire maatregelen zijn genomen tegen een hoge officier van de luchtmacht, naar aanleiding van het bombardement op het Tunesische dorp Sakiet sidi Joessef. De woordvoerder zei, dat niemand in verband met het bombar dement is gestraft. ADVERTENTIE De officier van Justitie van de recht bank te Leeuwarden, mr. M. H. Gelinck, heeft thans meegedeeld, dat het vergif, waardoor de 34-jarige architect L., die een levenslange gevangenisstraf uitzat, om het leven is gekomen, blauwzuur (cyaan kali) is geweest. De justitie twijfelt niet meer aan het feit, dat L. is vermoord. Verschillende omstandigheden, zoals L.'s opgewektheid de avond tevoren, wij zen daarop. Alle aanwijzingen gaan naar de eveneens tot levenslang veroordeelde Berkeise arts O. Hij had een aannemelijk motief (revisie van zijn vonnis te krijgen door L. de moord op de doktersvrouw te laten bekennen) en hy had er de gelegen heid voor. spoedige topconferentie tussen Oost en West. Men is tot dit optimisme gekomen door de verklaring van Dulles, die wordt gezien als een koersverandering van de Amerikaanse regering en aansluiting bij het in de Europese hoofdsteden geldend standpunt. Men was gisteravond in diplomatieke kringen te Londen algemeen van oordeel dat het Westen zich thans op een gezamen lijk standpunt verenigd heeft: gedegen voorbereiding langs diplomatieke weg (via de ambassades), overeenstemming inzake de agenda en een waarachtig verlangen naar het wegnemen van de geschillen tus sen Oost en West. Thans, zo is men van oordeel, is het woord aan Moskou. De Russen hebben zich van het begin af aan verzet tegen een voorbereidende con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. Zij gaven te kennen, dat voorberei dend werk via de normale diplomatieke kanalen kon geschieden. De Londense waarnemers wachten nu af, of de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, die deze week na overleg in Washington naar zijn stand plaats terugkeerde, de Russen zal polsen over voorbereiding van een topconferentie in de komende maanden. Men gelooft voorts, dat de atmosfeer verbeterd is door het gesprek dat president Eisenhower dinsdag in Washington had met de nieuwe Russische ambassadeur, Mensjikov. Op de rijksweg Breda-Antwerpen bij Zundert is de 20-jarige L. van E. uit Zun- dert bij een snij-manoeuvre met zijn auto tegen een met stenen beladen vrachtwa gen gebotst. Hij was op slag dood. De auto werd vernield. Op de met automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Heiligestraat te Duiven, tussen Zevenaar en Arnhem, is de 71-jarige voetganger J. F. de Hair uit Duiven door de Italië-Holland-expres aan gereden. Hij was terstond dood. De trein had bijna een uur vertraging. Op de Amsterdamsevaart in Haarlem is dinsdag een 21-jarige scooterrijder uit Heemstede tegen een uiterst rechts van de weg geparkeerd staande auto gereden. De botsing is ontstaan doordat de scooterrijder gehinderd werd door de regenval. Met een wond boven het linkeroog en een bloed- uistorting in het gezicht werd de man ter verpleging in de Mariastichting opgeno men. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister1 van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag com mentaar gegeven op wat hy noemde de groeiende gevoelens op de Indonesische eilanden buiten Java ten aanzien van communistische invloed in de centrale re gering in Djakarta. Hij zei op zijn persconferentie, dat ook de opvatting bestond dat de economische hulpbronnen van eilanden ais Sumatra werden aangewend tegen het beste belang van het gehele Indonesische volk. Het uitwerken van deze vraagstukken is in de eerste plaats een intern probleem voor het Indonesische volk en de Indone sische regering, zo voegde Dulles eraan toe. De Verenigde Staten, zo zei hij, slaan hetgeen gebeurt, met belangstelling gade, maar komen in deze ontwikkeling niet tussenbeide. Dulles zei, dat de Verenigde Staten in Indonesië gaarne een regering zouden zien, die constitioneel was en die de werkelijke verlangens van het merendeel van het In donesische volk zou weerspiegelen. DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, cir. Su bandrio, heeft woensdag de Verenigde Staten gewaarschuwd zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van enig Aziatisch land, daar „dit andere grote mogendheden zou kunnen provoceren het zelfde te doen". Minister Subandrio gaf een verklaring uit, na kennisneming van de persberichten over de persconferentie van minister John Foster Dulles. De Indonesische minister ontbood on middellijk de Amerikaanse zaakgelastigde, Sterling Cottrel, bij zich. Ook was hij in het bezit van cyaankali. Een ambtenaar van de R. K. reclassering heeft dat vergif bij hem aangetroffen en laten onderzoeken bij een apotheker in Leeuwarden. De ambtenaar heeft O. er toen op attent gemaakt, dat het zwaar ver gif was en dat hij dat aan de gevangenis directeur moest vertellen. Dit gebeurde vóór de dood van L. Dat heeft O. echter niet gedaan. Hoewel men ervan over tuigd is, dat de ambtenaar te goeder trouw is geweest, is hem toch de toegang tot de gevangenis ontzegd. Of er inderdaad meer cyaankali in de gevangenis is aangetroffen, zoals eerder werd meegedeeld, wilde mr. Gelinck niet ontkennen. Op het eiland Bonaire bracht Prinses Beatrix een bezoek aan een tehuis voor bejaarden. De jeugd van Bonaire bood haar bij haar aankomst geschenken aan. TUNIS (UP) Een woedende menigte is hedenmiddag begonnen te demonstreren tegen Frankrijk en om wapenen te roepen in het hart van Tunis. Tunesische strijd krachten en gendarmes zyn opgeroepen om geweld te voorkomen. Prinses Beatrix arriveert op Aruba. Door een erehaag van padvindsters verlaat de Prinses het vliegveld op weg naar het stationsgebouw. De menigte, die voortdurend groter wordt, marcheert naar de residentie van president Bourguiba onder het geschreeuw van „Evacueer de Franse troepen" en „Geef ons wapenen." De betogers dragen Tunesische span doeken en opschriften met anti-Franse leuzen. De winkeliers hebben haastig hun rolluiken neergelaten. De Fransen blijven binnenshuis. Gemeld wordt, dat een aantal geïsoleerde Franse buitenposten gebrek beginnen te krijgen aan voedsel en water. In Franse kringen heeft men er zijn bezorgdheid over uitgedrukt, dat er zich gewapende botsin gen voor zouden kunnen doen, als de gar nizoenen zouden proberen door de Tunesi sche blokkade heen te breken om een ver binding tot stand te brengen met de Franse intendance voor de bevoorrading van de troepen. President Bourguiba gaf bevel tot de blokkade teneinde de 25.000 man Franse troepen te dwingen het land te verlaten. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Handel heeft dins dag bekendgemaakt, dat het aafital werk lozen in de Verenigde Staten in januari is toegenomen tot 4.494.000, een toeneming van 1,1 miljoen ten opzichte van december 1957. Dit is de grootste toeneming sedert het einde van de tweede wereldoorlog. De economische inzinking, die zich thans in de Verenigde Staten voordoet, zal groter zyn dan de regering in het begin van dit jaar had verwacht, aldus de algemene in druk. Officieel is de regering-Eisenhower van mening, dat de toestand nog geen bij zondere maatregelen rechtvaardigt. Zy blijft een economisch herstel aan het eind van de z.mer of in.de herfst voorspellen, maar bereidt toch een programma van be lastingvermindering en van openbare werken voor. De visie van de regering is grotendeels gebaseerd op de overweging, dat het aan tal werklozen nog geen zes percent ver tegenwoordigt van het aantal beschikbare orders en uitgaven, en de maatregelen tot vijf percent in de afgelopen twee jaar en zeven percent tijdens het dieptepunt van de inzinking van 1949. Voorts neemt men aan, dat de versnelling van de militaire orders en uitgaven, en de maatregelen, tot vergemakkelijking van de kredietver lening over enige tijd een gunstige invloed zullen gaan uitoefenen. Dit standpunt wordt niet geheel en al gedeeld door de Amerikaanse Congres leden en door een aantal particuliere eco nomen. Met het oog op de komende ver kiezingen beginnen de Republikeinen die vóór de verkiezingen (in november) een herstel wensen en de Democraten met steeds meer aandrang anti-crisis maatregelen te verlangen, naarmate het aantal werklozen toeneemt. Over één punt zijn de Amerikaanse me ningen vrijwel eenstemmig, namelijk-dat een economische crisis als die van 1929 „ondenkbaar" is, gezien de verschillende maatregelen, die sedertdien werden ge nomen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1