Beverwijks arts steekt menige meubelmaker naar de kroon Beverwijkse zandauto-„furie" herleefde voor rechtbank rieven aan cle rcelactie Drie weken hechtenis en afneming rijbewijs voor drie jaar geëist 6 Uw kostuum binnen 1 dag gereed OLD CLOTHES NEW Mevrouw Moens werd tot erelid benoemd Behandeling vergoeding der schade in New York „De Plankeniers" met „Narcose" „De Hoop" is thans in Bergen aangekomen WIJSizo belooft boeiende strijd te worden Jonge N.V.V.'ers beleefden plezierige avond Vrees voor „goedkope" vlaggen weer aan de orde Paard neemt nog steeds belangrijke plaats in Leden I.v.A.O. spraken over bergbeklimmen Interpellatie over winkelsluitingswet Geen tweede tunnel te Velsen „IJmuider Volksstem" geeft grote uitvoering Geslaagde leerlingen van de Visserijschool Nieuwe wapens in Korea ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 VELE BEVERWIJKERS zullen het ongetwijfeld wel weten. Dokter M. D. A. Arends, die zijn praktijk als vrouwenarts in zijn villa aan de Vondellaan uitoefent en tevens vele uren in het Rode Kruisziekenhuis slijt, heeft maar heel weinig vrije tijd. Dat brengt zijn beroep nu eenmaal met zich mee. Ook is een gevolg van zijn beroep, dat vele Beverwijkers hem kennen. Wat zij echter niet weten is, dat dokter Arends in zijn vrije uren toch nog kans ziet een aantal liefhebberijen te bedrijven. Een van zijn hobby's is meubel maken. En hij doet het zelfs zo, dat menige rot in het meubelmakersvak jaloers op hem kan zijn. Daarnaast is hij echter nog een doorgewinterde metaaldraaier, een bekwaam radio-technicus en een zeer verdienstelijk fotograaf. Trouwens als dokter Arends het wat zijn tijd betreft voor het zeggen haa, zou het helemaal niet verwonderlijk zijn als hij er nog meer liefhebberijen op na ging houden. Daarom is het begrijpelijk als hij verzucht: „Het is jammer dat een dag maar vierentwintig uren telt ADVERTENTIE zonder prijsverhoging Koningsplein 10 - Telefoon 4886 Toen de heer Arends een jongetje van een jaar of twaalf was vroegen zijn ver zorgers hem wat hij wilde worden. Prompt luidde het antwoord: „dokter". „Goed", zeiden zijn verzorgers toen, „als je dan dokter wil worden, dan moet je leren je handen te gebruiken. Zo kon het ge beuren, dat hij bij een timmerman in Alk maar in de leer ging. En dat was niet zo maar een timmerman, maar een vakman, die alle kneepjes van zijn schone ambacht danig onder de knie had. Commode van eigen hand Dokter Arends vertelt, dat hij nog altijd veel plezier van die opleiding heeft. Ondermeer maakte hij een commode voor de kinderen. Dat gebeurde zeventien jaar geleden, maar de commode leeft nog steeds. Zijn twee kinderen hebben heel wat uren van hun eerste prille levensjaren op dit produkt van vaders hand gesleten. En moeder Arends beleefde er uiteraard ook haar plezier van. Dokter Arends laat ons het meubelstuk zien. Het ziet er zeer ge degen uit. Men kan merken, dat hier een vakman aan het werk is geweest. Trots trekt hij een van de laden open. „Kijk", zegt hij, „dat moet bij een goed meubel kunnen". Met een van zijn duimen drukte hij tegen de zijkant van een der laden. De lade schuift zonder moeite weer in de kast. „Dat moet kunnen als de constructie juist is", merkt de dokter op. Ook heeft hij eens een kinderledikant in elkaar gezet, dat aan alle kanten bruik baar was. Meestal maakt hij geen meubelen voor zichzelf, maar voor vrienden en kennis sen. Er worden daarbij door hem geen berekeningen gemaakt. Alles gaat aan de hand van een ruwe schets. Dokter Arends houdt ervan om zijn werk tot in de puntjes uit te voeren. Als een meubelstuk niet naar zijn zin is, breekt hij zijn werkstuk weer af en begint hij weer van voren af aan. Een meubel moet volgens hem wa terpas zijn. Anders deugt het niet. Uit de derde verdieping „Of de meubelen, die hij vervaardigd, stevig zijn", informeren wij. Het schijnt, dat. hij ons even verbaasd aankijkt. „Oh ja", zegt hij, „je kan het uit de derde ver dieping laten vallen", voegt hij eraan toe. Dokter Arends bepaalt zich tegenwoor dig meer tot het fijnere precisiewerk. „Het fijne priegelwerk", noemt hij het zelf. Houtdraaien en metaaldraaien zijn gelief de bezigheden van hem. Hieruit blijkt wel overduidelijk zijn veelzijdigheid. Die veel zijdigheid demonstreerde hij laatst ook weer eens. Toen was de kraan namelijk stuk. „Dat is geen bezwaar", dacht dokter Arends, „dat is zo weer verholpen". Hij bekeek de kraan eens even goed, haalde er wat gereedcshap bij en ging aan het prutsen. Maar dan „prutsen" in de beste betekenis van het woord. De kraan werd van een nieuw binnenwerk voorzien en stroomde er van dat ogenblik af weer lustig op los. „Ik heb enorm veel voordelen van mijn liefhebberijen. Er is lange tijd geen werk man bij mij over de vloer geweest", zegt dokter Arends lachend. Hout is een van de stoffen, die de Be verwij kse vrouwenarts het liefst bewerkt. „Hout heeft een eigen wil. Daar vecht je mee". Dan volgt een heel relaas over de voor delen, die een goede liefhebberij volgens dokter Arends heeft. „Je moet nooit bij de pakken neer gaan zitten als er eens iets mislukt. Daar krijg .ie doorzettingsvermogen van. Bovendien leer je tegenslagen het hoofd bieden. Dat kan ook van belang zijn in het dagelijkse werk. In de tweede plaats moet je zo sportief zijn om als er eens iets mislukt opnieuw te beginen. Zo leer je geduld oefenen. Daarbij komt nog, dat je door dit werk, waarbij je je handen moet ge bruiken, ook je hersens moeten laten wer ken. En op een andere wijze dan in je dagelijkse werk". Dan troont hij ons mee naar de zolder, Vereniging van Huisvrouwen In de donderdagmiddag gehouden jaar vergadering van de afdeling Beverwijk en Omstreken van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen is na de bestuurs verkiezing, waarvoor mevrouw Moens zich niet meer herkiesbaar stelde, haar het erelidmaatschap van de afdeling aange boden. De plaatsvervangende voorzitster, mevrouw Grpot-Noor, meende dat het moeilijk zal zijn zich een bestuur in te den ken zonder mevrouw Moens, daar deze 25 jaar lang de leiding heeft gehad van de vergaderingen en zeer veel voor de afde ling heeft gedaan. Behalve het erelidmaat schap overhandigde mevrouw Groot haar een mooie ruiker bloemen. Ook mevrouw C. M. C. Royaards-Baronesse Bentinck, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd dank gebracht voor haar arbeid. Mevrouw W. H. Eversdijk Smulders-van der Sloten, die wegens ziekte niet aanwezig was, werd herkozen In de plaats van mevrouw Moens en mevrouw Royaards werden gekozen de dames E. S. Spruyt-Westcott en C. E. Hasselt-Harmsen. Naar de algemene verga dering in Haarlem werden afgevaardigd de dames Eversdijk Smulders en Groot. De jaarverslagen van de secretaresse en penningmeesteresse werden goedgekeurd en na het officiële gedeelte vertelde me vrouw Leesberg-Terwindt het een en an der over „Poppenhuizen door de eeuwen heen." waar de vrouwenarts tezamen met zijn beide zoons zijn hobby's bedrijft. Het is ogenschijnlijk een chaos, daar op die zol der. Maar dokter Arends weet precies, waar hij zijn spulletjes heeft liggen. Hij wijst naar een kast voor het gereedschap. „Dat maak ik voor mijzelf. Dan let ik niet zo op de afwerking. Maar als ik iets voor een ander maak, dan moet het in de pun tjes verzorgd zijn", zegt hij en legt ons intussen de werking van allerlei ingewik keld uitziende instrumenten uit. Vervolgens laat hij een stukje hout zien (hij weet precies de ene houtsoort van de andere te onderscheiden) en vertelt, dat het brokje ongeveer honderd jaar oud is. „Een tegenwoordig heel zeldzaam voor komende houtsoort", merkt hij op. Van dat houdt vervaardigt hij kleine doosjes, voor spelden en dergelijke. Ronde ballen Ook verklaart hij uitvoerig op welke wijze hij erin geslaagd is bijna zuiver ronde ballen te wrochten. Het lijkt ons een lastig karwei toe. Dokter Arends heeft tevens de gewoonte zich met technische zaken in te laten. Hij bouwt namelijk ook een geluidsinstallatie en houdt zich met andere radiotechnische zaken bezig. „Daarmee hoef ik mij echter niet meer bezig te houden. Dat doet een van mijn zoons nu". Dat blijkt dan ook wel uit hetgeen wij op de kamer van die zoon zagen. Uiteraard Dokter Arends aan de draaibank bevindt deze kamer zich dicht in de buurt van de zolder, waar vader zijn liefhebbe rijen bedrijft Die kamer vertoont overi gens wat de chaos betreft veel gelijkenis met de zolder. Alleen zal men daar geen brokken hout en dergelijke aantreffen, maar meer een wir-war van draden en snoeren, alsmede de meest uiteenlopende radio-onderdelen. Tot slot wijst de vrouwenarts nog op een inaanbouw zijnd bed. „Dat is voor mijn zoons", verklaart hij. Het ziet er stevig uit. Wij zeggen dan ook, dat het er stevig uitziet. Kudde olifanten Dat moet ook. Er moet bij wijze van spreken een hele kudde olifanten op kun nen staan", luidt het antwoord van de heer Arends. Ook de andere zoon van dokter Arends heeft een liefhebberij. Tekenen namelijk. Maar dat is dan ook niet zo verwonderlijk als men zo'n vader heeft. Ook is het niet verwonderlijk, dat het door al die hobby's een gezellige boel is in de villa van de heer Arends. Al schudt mevrouw Arends wel eens haar hoofd als Zij de rommel op zolder aanschouwt. Een bejaard fietser moest op 9 mei 1957 in de Breestraat te Beverwijk ijlings het voetpad op vluchten omdat een zware rode zandauto uit tegenovergestelde rich ting, maar op de verkeerde weghelft, recht op hem af kwam. De zandauto passeerde namelijk een andere auto, die op hetzelfde moment ook al aan het inhalen was. Een landbouwer, die het uit een zijstraat alle maal had gezien, nam het nummer van de auto scherp in zich op en begaf zich naar een agent om zich over dit rode monster te beklagen. Merkwaardigerwijs had deze politieman dezelfde auto ook al gesigna leerd toen deze op nogal roekeloze wijze een gevaarlijke bocht nam. De zaak kwam voor de kantonrechter, en de chauffeur, die de bewuste auto met het nummer PS 8361 had gereden, werd ofschoon hij zeide van niets te weten we gens deze manier van rijden tot een boete van 50 en een ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar veroordeeld en bovendien, wegens het overtreden van het ter plaatse ook nog geldende inhaalverbod tot nog een boete van 10. Met het eenvoudige motief, dat hij van niets wist, ging de chauffeur in hoger be roep en donderdag werd de zaak door de Haarlemse rechtbank behandeld. In de getuigenverklaringen ontlaadde zich op hem de diepe afkeer, die men in Beverwijk van de rijwijze der zandtransporteurs van Velser tunnelbouw had. Zij maakten de Breestraat volgens de boer uit Assendelft tot een „weg des doods". De officier van Justitie gewaagde van een „wegbanditisme van de ergste soort" en toonde zich weinig ingenomen met het vonnis van de kantonrechter. Hij eiste een gevangenisstraf van drie weken en drie jaar ontzegging, alsmede een boete van honderd gulden wegens overtreding van het inhaalverbod. De verdediger, mr. dr. Berkhouwer uit Alkmaar, vestigde de aandacht op de ver klaring van de chauffeur, dat hij zich van niets bewust was en op de zinsnede in het verbaal: „de wagen, die later bleek te zijn...." enzovoort, waaruit hij meende te kunnen opmaken, dat de politie een slag om de arm hield met de formulering. Het nummer was niet door de politieman tegen de man die aangifte deed, gezegd, maar door deze laatste aan de politieman medegedeeld. Hij achtte dit belangrijk omdat zijn cliënt hem juist nog voor de zitting had medegedeeld, dat er op de zelfde morgen onder de vele heen en weer rijdende zandauto's ook een geweest was Ramp met „Andrea Doria" NEW YORK (UP) In New York zal binnenkort de behandeling beginnen van 76 eisen tot schadevergoeding in verband met de ramp met de „Andrea Doria". Ruim 1.300 opvarenden van de „Andrea Doria" namen genoegen met de schade vergoeding, die de maatschappij aanbood. Slechts 76 eisten een hoger bedrag. Voor de behandeling van deze zaken is een speciale functionaris, de gepensioneerde rechter Lawrence E. Walsh benoemd. Aanvankelijk werd door alle benadeel den een bedrag van in totaal 116 miljoen dollar aan schadevergoeding geëist. met het nummer SP 8361, ook een rode. Hieraan ontleende de raadsman de vrij heid de rechtbank te verzoeken nog geen uitspraak te doen over veertien dagen, maar hem de gelegenheid te geven, nog een onderzoek naar de mogelijkheid van een andere dader in te stellen. De recht bank stemde hier na kort beraad in toe. Uitstekende typeringen De oud-katholieke toneelvereniging „De plankeniers" gaf woensdag- en donderdag avond in het hervormd jeugdgebouw onder de vlotte regie van de heer F. A. J. Hun- sche uitvoeringen van „Narcose", een de- tectivespel van de hand van de schrijver Wim Dumont of Will" van den Berg, die vele stukken op zijn naam heeft staan. Vele daarvan hebben de toets der critiek niet kunnen doorstaan. Dit medisch-crimi- nele werk daarentegen is logisch opge bouwd en daardoor volkomen aanvaard baar. Van den Berg laat het publiek tot enkele minuten voor het einde van „Nar cose" gezellig in spanning over het ant woord op de vraag „wie is de dader"? De tekst is hier en daar voornamelijk in het tweede en het derde bedrijf wat gerekt, de vijf taferelen kunnen gerust wat be snoeid worden zonder aan de klimmen de spanning afbreuk te doen. Integendeel, „Narcose" kan er slechts sterker door wor den. Hunsche's vakmanschap was in deze voorstelling duidelijk merkbaar. De rol- kennis liet niets te wensen over, hetgeen het speltempo ten goede kwam; de figuren waren een enkele uitzondering daarge laten zorgvuldig op elkander afgestemd, zodat er zuiver en plausibel spel mogelijk was. Het drietal mannelijke artsen, bene vens hun vrouwelijke collega gaven blijk hun rollen begrepen te hebben hetgeen re sulteerde in samenspel, dat kwaliteiten had. De goede creatie, die de heer C. Peet van dokter Martenburg gaf, het frisse ac teren van de heer F. P. van Driesten als dokter Renswoud, het rustige, beheerste optreden van de heer J. Wijker als dokter Flinter en de warme, gevoelige dokter La- gerweerd van mevrouw A. WijkerVan Pel hebben deze voorstellingen gedragen. Tegenover hen was de Eveline van me vrouw W. CanaBruyn in toon en gebaar uitgesproken onecht. Mevrouw N. Jonker Janssen als mevrouw De Meester had daarentegen de juiste speeltrant wel te pakken, maar sprak te zeer voor het toneel en vergat daarbij het publiek. De heer H. Jordaan was een gezellige, maar gewiekste inspecteur, vlot bijgestaan door Lou Holt- slag als diens assistent Jos. Het kittige dienstmeisje Lcny werd door mevrouw M. Berghuis—Schol eveneens raak getypeerd. A. J. van der Weifden Na een bijzonder voorspoedige reis is het hospitaal-kerkschip „De Hoop" woens dagmorgen omstreeks half elf in Bergen (Noorwegen) aangekomen. Er werd een loods aan boord genomen. Daarna is het schip naar Solvaer vertrokken, waar de kapitein nadere instructies in ontvangst zal nemen. Dat een voetbalcompetitie soms een merkwaardig verloop kan hebben blijkt ook nu weer in de afdeling waar de voet balverenigingen IJmuiden en Sizo zijn on dergebracht. WIJ had na de eerste vier wedstrijden geen enkel punt veroverd, ter wijl Sizo toen al in de bovenste regionen verblijf hield. En nu, na elf gespeelde wedstrijden, staan de IJmuidenaren en Sizo broederlijk vereend op dezelfde plaats op de ranglijst. Zaterdagmiddag zullen deze twee concur renten elkaar ontmoeten, zodat op een boeiende strijd gerekend kan worden met waarschijnlijk iets betere kansen voor de IJmuidenaren. Ook het tweede elftal speelt een thuis wedstrijd en wel tegen Sizo 2, waarbij eveneens de IJmuidenaren de beste kans op een overwinning hebben. Het programma luidt: IJmuiden - Sizo (4 uur), IJmuiden 2 - Sizo 2 (4 uur), Kenne- merland 5 - IJmuiden 5. In de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat te IJmuiden, kwamen gisteravond de leden van het N.V.V.- Jon geren Centrum Velsen-noord en IJmui- den-west bijeen voor een gezellige feest avond. Vrijwel het gehele programma werd door de jongens en meisjes zelf ver zorgd. Onder de aankondiging „Vrolijke klanken"-verscholen zich een aantal ama teurs uit Velsen-noord die een prettig dans- muziekje aan hun instrumenten ontlokten, doch het nelaas wel enigszins moesten af leggen tegen het optreden van „The New Orelans Seven". Zonder twijfel vonden zij bij het jongere gedeelte van het pu bliek de meeste aftrek, met hun prettig optreden en hun aangenaam musiceren. „Het hemd van een gelukkig mens" was de titel van een vijf-actertje dat gebracht werd door enkele leden van de Haarlemse jongerengroep. De jongelui hadden kenne lijk plezier in hun spel en zij wisten dat plezier over de voetlichten te brengen. Een -Judo-groep uit Velsen-noord gaf tot slot enkele nogal halsbrekende de monstraties van hun vakbekwaamheid op het terrein van aanval en verdediging. GENèVE (Reuter) Vertegenwoordi gers van dertien landen die geen eigen toegang tot de zee hebben, hebben op een conferentie in Genève een werkgroep in gesteld, die voorstellen voor vrije toegang tot de zee zal formuleren. De „landstaten" wensen dat hun schepen op zee, in terri toriale wateren en op binnenwateren de zelfde recht zullen hebben als de sche pen van landen die aan zee gelegen z;jn. Het verslag van de werkgroep zal wor den ingediend bij de conferentie over het zeerecht, die in Genève is begonnen. De zeevarende mogendheden vrezen, dat in williging van de wensen der „landstaten" nieuw voedsel zal geven aan het euvel van „goedkope vlaggen". Paarden- en hittenfonds Het onderling Paarden- en Hittenfonds gevestigd te Heemskerk heeft donderdag in zaal Nijman haar jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer A. Stuyt, kwam in zijn openingswoord tot de con clusie, dat het afgelopen jaar voor de ver eniging gunstig is geweest. Naar zijn me ning is het paard nog lang niet verdron gen door de machine. Als bewijs hiervoor voerde hij aan dat er in de Wieringermeer nog 260 paarden zijn. In verband met de hoge waarde van pony's werd op deze vergadering met algemene stemmen be sloten om hiervoor de leden een dubbele heffing op te leggen. De penningmeester de heer Jac. Ter mes kon in zijn jaarverslag melding ma ken van een batig saldo waardoor het be zit van het fonds steeg tot 2023.46. Het ledental liep terug met 15 en be draagt thans nog 116. Er zijn 105 paarden verzekerd tot een waarde van f 86.200. De heren A. Stuyt, G. Koper en W. Wentink werden als bestuurslid herkozen. In de plaats van de heer E. Klokman werd de heer N. van Tunen benoemd. De heer Klokman stelde wegens zijn hoge leeftijd, zijn zetel ter beschikking. Hij is 36 jaar lang lid van het bestuur geweest. De voor zitter bracht de dank van de vergadering over voor het vele werk dat de scheiden de voor de vereniging heeft verricht. Een verloting besloot deze geanimeerde bijeen komst die slechts matig werd bezocht. De heer André Oostwal uit Amsterdam, die het vorig jaar slaagde voor het exa men berggids, heeft donderdagavond voor de leden van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling en Natuurvrienden in Bever wijk uiteengezet, wat een beoefenaar van de bergsport moet weten. En dat is meer dan men wel zou denken. Met een schat gekleurde- en zwart-wit dia's (bekroonde) gaf de heer Oostwal een duidelijk overzicht van de vele moei lijkheden en stelde vast dat men altijd on middellijk moet gehoorzamen aan een door de gids gegeven aanwijzing. Tijdens het tweede gedeelte van de avond werd een uiteenzetting gegeven van het redden van mensen uit bergsple- ten. In Velsense raadsvergadering De heer L. van Hameien, lid van de gemeenteraad van Velsen, heeft bij B. en W. een verzoek ingediend om in de eerst komende raadsvergadering een interpella tie te mogen houden over de toepassing van de winkelsluitingswet. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het gevraagde verlof te verlenen. De interpellatie wordt gehou den aan het slot van de vergadering. B. en W. van Amsterdam hebben de Kamer van Koophandel en Fabrieken al daar op een brief geantwoord, dat dit college eveneens bijzondere belangstelling koestert voor het vraagstuk van de toe komstige oeververbindingen van het Noordzeekanaal in het gebied van de IJmond. Om tactische redenen, die ver band houden met de problemen der ove rige oeververbindingen, meent het college thans niet op een tweede tunnel te Velsen te moeten aandringen bij de daarvoor in aanmerking komende overheidsinstanties. „De IJmuider Volksstem" zal dinsdag 18 februari in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg te IJmuiden onder leiding van de dirigent Ben Nuyen een uitvoering geven van de „Theresiënmesse" van Joseph Haydn. Medewerking zal wor den verleend door Corry Bijster, sopraan, Leni Henning, alt, Wiebe Drayer, tenor, Peter de Vos, bas en Theo de Kool, orgel. De orchestratie wordt uitgevoerd door de Velser Orkest Vereniging onder leiding van de heer M. van IJzer. Het program ma vermeldt eveneens een uitvoering van Divertimento (KV. 113 van Mozart) door de V.O.V. en een viertal operakoren van Mozart: Schützt Titus, O Ihr Götter (uit Titus), Der Friede Lebe (uit Idomeneo), ■Macht'ger Gott (eveneens uit Idomeneo) en Heil Sei Euch Geweihten (uit Die Zau- berflöte) door de „IJmuider Volksstem". Het koor wordt begeleid door de heer P. de Reuver, piano. De volgende leerlingen van de gemeentelijke Visserijschool te IJmuiden slaagden voor een rijksdiploma: Aanvullingsdiploma stuurman kleine handels vaart: E. Dijkhuizen; Scheepswerktuigkundige ter koopvaardij (V.D.): D. J. Evers; motordrijver kleine handelsvaart: P. Balk, J. Bakker, W. de Bree, G. F. C. Metz, J. Duister, B. C. van Leeu wen, G. Keus, J. F. Wielandt, H. W. Jamoel, J. Roos, J. Kamerman, G. J, P. Jansen, D. J. Meijer, D. Zwaan, F. J. Huben, M. Bruijn, P. Davidson en J. F. A. te Kloese; motordrijver zeevisvaart: G. Keus, H. W. Jamoel, J. Duister, M. J. du Pau, J. F. Wielandt, A. P. Blaauw en N. Ehlhardt.; radio-telefonist: A. Roorda. Voor het schoolexamen slaagden: vooropleiding zee- en zeevisvaart: W. B. Kwak; motordrijver zeevisvaart: J. H. Rovers; visbewerking (fileer cursus): C. A. Dekker, A. van Polanen, A. Lau- wers, E. Reker, P. C. Pronk, P. de Weers, H. Dekker, S. Groen en IJ. de Graaf. Spons, zakmesje en vulpotlood Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden voorwerpen: kinderschep, vier kleurenpotlood, spons, een paar zwarte dameshandschoenen, zakmesje, vulpotlood, bankbiljet, 1 dameshandschoen, dames sjaal, autobuitenband, halsdoek, hoofddoek, ballpoint in etui, schakelarmband, hand kar, kindermutsje, actetas inh. werkbroek en dito jasje, portemonnaie met inhoud, duimstok, portemonnaie met inhoud, ge voerde herenhandschoen, actetas inh. brood en regenbroek, schooltas met inhoud, kin dermuts, alpino. i«(«w sO„ j s,b fcs.t (Verkort weergegeven) „Volledig betaald voetbal?" Men schijnt plannen te hebben om het volgend seizoen tot volledig betaald voetbal te komen. Te verwerkelijken? De initiatiefnemers menen wel. Hoewel hierover weinig is bekend ge maakt (begrijpelijk), deelt men positief mede in september met 16 elftallen te zul len starten. De tijd, dat wij in Haarlem goed voetbal zagen, ligt ver achter ons. Het publiek is dikwijls, al te dikwijls, onredelijk, maar heeft soms ook gelijk. Steeds luider klinkt het, dat men „waar voor z'n geld wil heb ben". HaarlemRCH zondag j.l. was in dit opzicht wel de klap op de vuurpijl. De gemeente Haarlem doet veel om „nieuwe industrie" aan te trekken. Gaat men het top-voetbal zó zien (daarlatend de al- of niet juistheid hiervan), laat Haar lem er dan bij zijn! Laten gemeente, sport raad enz. thans afzonderlijk en gezamenlijk onder het oog zien of, zo er volledig be taald voetbal komt, ook Haarlem hierbij moet zijn. Het publiek snakt naar prima voetbal en wil, zo dit moet, wel iets meer betalen. Thans krijgt het niet veel voor z'n geld. A. W. KOTTMAN In de rubriek „Van dag tot dag" van woensdagavond, wordt door de redacteur onder meer gezegd dat het doel der B.B. „louter menslievend en positief ethisch is" Afgezien van de wonderlijke situatie dat zij die deze „menslievende" B.B. hebben gevormd er schijnbaar geen bezwaar in zien andere bevolkingen hetzelfde aan te doen als waartegen men eigen bevolking wil beschermen, is het gestelde niet juist. Op deze foto, die werd genomen bij het afscheidsdefilé voor luitenant- generaal Arthur G. Trudeau, als op perbevelhebber van het eerste Ameri kaanse legercorps in Korea, ziet men twee nieuwe Amerikaanse wapens, die vorig jaar in gebruik genomen zijn door de UNO-troepen op het Koreaan se schiereilandOp de achtergrond ziet men de raket „Honest John", die uit gerust kan worden met een atoom lading en dichter naar de voorgrond het atoomkanon van 280 mm, dat ook ter beschikking staat van de Ameri kaanse troepen in West-Duitsland. Slinger van trilmachine verloren De volgende voorwerpen werden aange geven bij de Heemskerkse politiepost: Gevonden: reparatiegereedschap van bromfiets verpakt in een doek, broche met steentjes in de vorm van een takje, ampul inhoudende blauwe vloeistof, twee bank biljetten, 1 van 25.en 1 van 10. donkergrijze wollen kinderwant, pakje in houdende een groene en een witte sjaal. Verloren: armbandje van oud zilver, gouden medaillon met doublé ketting, gele 'gebreide sjaal, slinger van trilmachine, gouden armband met parels, twee schilde rijtjes. De B.B. heeft volgens de nota inzake de Burgerlijke Verdediging van 19 oktober 1950 onder andere tot taak: „de algehele instandhouding van het maatschappelijk leven in tijd van oorlog, alsmede de ge hele niet militaire krachtsinspanning van overheid en volk ten behoeve van de oor logvoering" (cursivering dN.). Voorts hebben gemeentelijke, provin ciale en rijksoverheidsinstanties de leiding van de B.Bzolang de militairen het niet overnemen wanneer enig deel van ons land strijdtoneel zou worden. Dan houdt in dat deel de burgerlijke verdedi ging op burgerlijk te zijn, omdat dan de militaire noodzaak moet prevaleren". Me morie van antwoord aan de Tweede Ka mer 15 november 1951 inzake wijziging Hoofdstuk 5 van de Rijksbegroting). Is met bovenstaande officiële uitspraken reeds voldoende aangetoond dat de B.B. allereerst een militair doel heeft, een nu volgend aspect is niet minder belangrijk.*) 5 augustus 1945 werd te Hirosjima in enkele seconden tijds een 100.000 (hon derdduizend) tal mensen door een nu zeei „zwakke" atoombom vernietigd. Hulp was door de goed georganiseerde B.B. niet te bieden, alleen al omdat ze zelf ook ver nietigd was! Wat een dergelijke aanval met de hui dige H.-bom zou betekenen, tart alle he schrijving en fantasie, maar dat er dar weinig te beschermen meer is, zal ieder denkend mens onderschrijven. Doch ook de vernietigende werking van de anderr- nucleaire wapens is volgens deskundige ge gevens vaak niet veel minder dan die van de bom op Hirosjima. Wanneer de B.B. in een van haar bro chures schrijft dat ook in de moderne oor log bescherming van de bevolking ondanks vele slachtoffers, zeer wel mogelijk blijft, als er een volledig bemande B.B. is, dan dringt de vraag zich op of deze B.B. zelf dan onkwetsbaar is?** Het grote gevaar van de B.B.-propagan da schuilt hierin dat een deel der bevol king erin gaat geloven en zodoende „war- minded" wordt. Gezien het bovenstaande komt het plan van minister Struycken neer op het uit breiden van de militaire dienstdwang op burgers die hier allang niet meer voor in aanmerking komen. Aldus, o bittere ironie, een stap verder op de weg naar de politiestaat die men juist wil bestrijden! dN. Naschrift: Ook al zou het werk der B.B. een ondersteuning der oorlogvoering betekenen wat echter niet de prak tische hoofdzaak van het B.B.-werk uit maakt dan toch nog zou dienstplicht voor de B.B. minder principiële bezwaren ontmoeten dan de gewone, militaire dienst plicht. Daarvan ging immers onze be schouwing uit. Ten tweede: De veronderstelling dat de B.B. zelf ontredderd zou raken door atoomaanvallen is ongetwijfeld juist, doch niet als argument te gebruiken om dan maar geen B.B. te organiseren. Alles beter dan niets! Bovendien bestaat nog steeds de reële mogelijkheid, dat aanvallen met „conventionele" bommen plaatsvinden, vooral ook omdat een aspirant-bezetter zo min mogelijk ontreddering zal trachten te veroorzaken in het gebied, waarvoor hij na bezetting de verantwoordelijkheid wil nemen. Dat men zich prepareert op de reële mogelijkheid, heeft o.i. met „war- minded" niets uit te staan. Red.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10