Oxy-staalfabriek in IJmuiden vindt nieuwe wegen in de metallurgie Arend Reym SILENE Gruweltjes bij de B.B. De specht en de griep Inhaalprogramma voor de derde- en vierdeklassers „Poolster" en „Monarch" hebben elk een eigen werkterrein Uit de kindermond VOETBAL IN KENNEMERLAND LANGS SLUIZEN EN HAVENS ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 5 Geen zuurstof 10 AUTORIJLESSEN 60 minuten voor 47.50 Bondsautorijschool Plattelandsvrouwen gaan binnenkort feestvieren Gezellige filmavond voor Beverwijkse bejaarden Schrotarm Kennemers vriendschappe lijk tegen Wijk aan Zee De rijschool voor ALLE rijbewijzen Eenarmig „Kleuren-televisie" in het Hervormd jeugdgebouw Voetballers gaan toneel spelen in IJmuiden Propaganda-avond van „Wilhelmina" „Kunst en Vriendschap" gaat „Het gouden kalf" opvoeren (Van een onzer redacteuren) EEN MACHTIGE KRAAN pakt een bak met de resten van alles, wat de samenleving aan gebruikt staal op de schrothoop wierp, in zijn vaste greep en stort een ratelende massa machine-onderdelen, kachels, pannen en een fragment van een stoomlocomotief in de gulzig naar voren zwenkende „peer", die con verter heet. Een rijdende mengwagen, vers van de Hoogoven volgetapt met vloeibaar ruwijzer, rijdt aan en wordt leeggestort in een schenkpan, die daarna haar goudgele stroom spetterend eveneens in de converter loost. De converter leeg gewicht 250 ton wentelt zich op twee mansdikke assen rechtop onder een kogel van watergekoelde buizen en afzuigmonden en uit het nu rosverlichte „dak" van deze koepel maakt zich een lange stalen lans met roodkoperen kop los, die naar de borrelende massa op de bodem van de converter verdwijnt. Er gaat drie, vier, vijf ton kalk bovenop. De lans laat zuivere zuurstof tot vlak boven het ziedende metaaloppervlak toestromen en het proces is begonnen: in de converter, die tot op ongeveer 1.30 van de bodem af gevuld is met schrot, ruwijzer en kalk blaast de zuurstof de reactie aan met donderend geweld. Silicium, mangaan, fosfor en zwavel wor den verbrand onder enorme warmteont wikkeling, die te groot zou zijn voor de zuurstoflans, wan neer deze niet door water gekoeld zou worden. De zuurstoflans blaast op de schui mende, bruisende massa, tot 20 a 25 mi nuten later het ijzer tot staal is geworden van een kwaliteit, die in elk geval het SM- staal nabij komt, zo niet voorbij streeft. Dit is in een paar woorden de kern van het proces, dat zich in de nieuwe oxy- staalfabriek afspeelt voorlopig in één converter, straks in een tweede enmetter- tijd in twee tegelijk. Een nieuwe fabriek van 120 meter lengte, een converterhal van 37 meter hoogte, een geheel zelfstandige giethal. Voorlopig met een capaciteit van 60 ton staal per aftap ofwel een afname van 750 ton ruwijzer per dag. Daaromheen echter is een breder en vooral langer verhaal te vertellen van het hoe en waarom der nieuwe staalfabricage. Het Bessemer en Thomas-procedé, dat eveneens met „peren" werkt, heeft een 60 kubieke meter zuurstof per ton staal nodig, die worden toegevoerd in de vorm van lucht en waarbij dus de andere gassen in de lucht op de koop toe moeten worden genomen; de oxystaalfabriek vraagt echter voor elke 60 ton produkt 3600 kubieke meter zuivere zuurstof, waardoor u moet het maar van ons aannemen ruwijzer met een geringe hoeveelheid bijmengsels gebruikt kan worden. Ten tijde van het ontwikkelen van het Bessemer-procedé, was er geen zuurstof genoeg in zuivere vorm te maken, zodat een verbetering van de staalkwaliteit slechts bereikt kon worden door meer ADVERTENTIE Trompstr. 10 - Tel. 5646 - IJmuiden-O. De afdeling Beverwijk van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen zal dit jaar haar tienjarig bestaan herdenken. Men hoopt dit op feestelijke wijze te doen op een nader in september te bepalen avond. Dit werd op de gisteravond ge houden jaarvergadering besloten; men nam tevens het besluit om op 10 juni een bezoek aan een bekende dekenfabriek in Tilburg te brengen en aan de Efteling te Kaatsheuvel. Uit de jaarverslagen van de secretaresse en penningmeesteresse, de dames H. G. Tabak-De Vries en C. Verhagen-Klein bleek dat de vereniging een druk vereni gingsjaar heeft gehad, dat aan de kas vele offers vroeg. In het bestuur kwam een wijziging; de dames Schipper-De Broeder en Broeze-Wilgenhof waren reglementair niet meer herkiesbaar. Nu werden ge kozen de dames Van Weelderen-Middel koop en Nieuwland-Jansen. De aftreden de bestuursleden kregen niet alleen woor den van dank van de presidente, mevrouw Priester-Schaap, maar ook een stoffelijk blijk van waardering voor het vele werk, dat zij voor de vereniging hebben gedaan. De Ouden van Dagen van de r.k. Soos te Beverwijk hebben gisteren in het St. Josefzaaltje een gezellige ontspannings avond gehad. De heer Faber bood de be jaarden een zeer gevarieerd film-program- ma aan. Begonnen werd met een filmpje over de laatste vakantie-trip. En men kan ervan verzekerd zijn, dat er vaak onbe daarlijk werd gelachen als men zichzelf of een kennis op het doek zag verschijnen. Na dit korte filmpje, dat een geweldig succes had, werden een groot aantal één acters vertoond, waaraan men veel ple zier beleefde. De dames zorgden in de pau ze, dat ook de inwendige mens versterkt werd, zodat ieder na afloop tevreden huis waarts keerde. Het eerste oxystaal is geboren: de converter is gekanteld en de gietpan wordt gevuld, om straks naar de giethal te verdwijnen. schrot toe te voegen: het Siemens-Martin- procedé. Hierbij was 50 percent schrot nodig en toen de schrotpositie voortdurend moeilijker werd, ging men logischerwijs zoeken naar een derde methode: de reeds in theorie mogelijk geachte oxy-staal- fabricage, die slechts 20 tot 25 percent schrot vraagt. Dijt, Oostenrijk in deze onderzoekingen vooraan stond, is geen wonder, want juist daar is schrot een zeer schaars artikel- „Dank zij" de raketindustrie was inmiddels de jacht op zuivere zuurstof ook met suc ces bekroond, zodat de voorwaarden aan wezig leken voor de ontwikkeling van een nieuwe staalfabricage, die dan ook in Zwitserland, Duitsland en AmerlKa een snelle voor-ontwikkeling doormaakte. In Oostenrijk heeft een kleine proefopstelling van 2 ton capaciteit al vóór 1953 bewezen, dat het kon. En toen Hoogovens via een pool" van wetenschappelijk onderzoek over dit onderwerp de nodige theoretische kennis over het procédé verwierf, kon men op een goed moment in IJmuiden een proefconverter neerzetten, die eind 1955 voldoende vertrouwen had opgeleverd, om er mee door te gaan op fabrieksschaal. On danks de toch nog wel geringe ervaring, die de industrialiserende mensheid met oxystaal had opgedaan. Als trots sluitstuk van al deze voorberei dingen heeft de K.N.H.S. nu een converter van 7Vs meter hoog en een diameter van 5Vs meter, waarin 150 ton dolomiet als voering" is gebruikt en die 60 ton levert, maar 75 ton zou kunnen opbrengen. In 2'/s uur maakt deze converter, die binnenkort twee broers krijgt, opdat er twee continu kunnen werken (de derde is dan in reperatie, want na 200 maal is de voering wel versleten), dezelfde hoeveel heid staat, als de SM-fabriek in 10 a" 12 uur. Oxystaal is dus sneller en ook goed koper te vervaardigen. In een jaar gaat de halve produktie van Hoogoven IV er door. Maar of oxystaal het SM-procedé ooit zal verdringen, is te betwijfelen, want ook op Siemens-Martin-staal is men in de labora toria nog niet uitgedokterd. De zuurstof blaast door de lans in de converter: een spookachtige gloed ver licht de converterhal. ^moooooooooooooocoooooooooocooooooooooooooooooooooooootx In de Hoogovengeschiedenis zal 1958 blijven voortleven als het jaar der ge- gedurfde investeringen: vierde Hoog- oven voor 40 miljoen, oxystaalfabriek j voor 35 miljoen en elektrolytische ver- tinning voor 21 miljoen. De honderd miljoen wordt met allerlei bijkomende „kleinigheden" gemakkelijk volgemaakt. In bijgaand artikel behandelen wij j de „middelste" der recente Hoogoven uitbreidingen: de nieuwe oxystaalfa- I briek, die gelden mag als resultante van durf en noodzaak en waarmee de KNHS zich een plaats hebben veroverd in de nog niet zo brede rij der pioniers, S wier staalproduktie nieuwe wegen vond. Durf was het, deze oxystaalfabriek aan te blazen naast de bestaande Sie mens-Marten staalfabriek, omdat er in de Westelijke wereld nog maar drie firma's óók met de oxystaalfabrikage bezig waren (één in Canada en twee in Oostenrijk, hoewel van Rusland bekend is, dat ook daar deze nieuwe produktie- vorm wordt toegepast) noodzaak lag voor de hand, omdat het Nederlandse staal op de wereldmarkt een positie te verdedigen had, die goed was en wel- licht nog beter kan worden. 8 In deze reportage wordt iets meer g verteld over de achtergronden van het indrukwekkende projekt, dat sinds augustus 1956 op het Hoogoventerrein verrezen is en dat enige dagen geleden - op 28 januari - zijn eerste proefaftap beleefde. Het trio Hoogoven IV oxystaalfa briek - elektrolytische tinfabriek zal in de maand april met enig feestelijk vertoon aan de Hoogovenwerkers wor den „voorgesteld", nadat het inmiddels met min of meer intern feestgedruis aan de produktie ging deelnemen. )COOOOOOOOOOOOOOOOC>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX Kennemers speelt zondag op eigen ter rein 'n vriendschappelijke wedstrijd teg°n Wijk aan Zee. De Beverwijkers komen uit in een volgende opstelling: doel: Tijms; achter: Lejeune en Huis man; midden: Schaaf, Horeman en v. d. Sluis; voor: Van den Outenaar, De Bie, Zwanenburg, Mosl-c en Van Alphen. ADVERTENTIE met de meeste kans van slagen. vakkundige lessen van gediplomeerde instructeurs theorie volgens de meest moderne methode Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-. K.N.M V.-. F.N.O.P.-auto- en motor rijschool Hagelingerweg 134 - Santpoort Telefoon K 256(1 8930 Kennemer v Lantaarn H Af en toe houdt een bevriende noodwachter van de B.B. mij consciëntieus op de hoogte van de vorderingen dezer organisatie en de opleiding, die hij geniet als E.H.B.O.- B cursist. Ik moet zeggen, dat men bij de B.B. geen halve maatregelen neemt, om de lidmaten dezer organisatie zo E „echt" mogelijk voor te bereiden op een taak, die zij hopelijk E nimmer hoeven aan de vatten en ik moet bovenal bekennen, dat de „gewone man" zich in deze B.B. heel wat beter houdt dan de intellectuelen en lettereters. Want het percentage 1 „gewonen", dat toegewijd de lessen volgt, is heel wat groter dan dat van „hooggeplaatsten". De Velsense B.B. heeft zich onlangs een verzameling uit de moderne gruwelka mers aangeschaft, waarmee de leerstof de werkelijkheid op gruwzame wijze benadert. Ik bedoel de rubberen na bootsingen van de meest uiteenlopende verwondingen, die een mens „dank zij" de prachtige wapenen zijner medemensen kan oplopen en die tijdens de oefeningen op de „patiënten" worden ge houden. Zij veranderen daardoor op eenvoudige wij ze in zwaar-gewonden-in- schrille-kleuren en mijn noodwachter was er na de eerste keer een weinig dui zelig van. Zo echt was het geweest. Het is inderdaad onzin, er speels omheen te draaien en er geen rekening mee te houden, dat er nog eens een uitbarsting zal komen, die dergelijke erge dingen mo gelijk maakt. En het is won derlijk. dat er uit de 60.000 Velsenaren nog altijd maar zo'n verwaarloosbaar aantal helpers klaar staat, om inge val van nood in te grijpen. „Dienstplicht" is vermoede lijk geen beste oplossing, want zulk een dwang kan ook heel best averechts wer ken in dit land van koppige democraten, maar dat de B.B.-korpsen zo langzamer hand eens voltallig moeten worden, staat wel buiten kijf. Helaas. Wanneer men het geheel eens wat minder kostbaar zou opzetten, zou het wellicht de sympathie verwerven, die het nodig heeft, om naar het bekende Engelse voorbeeld een echte „Home Guard" te worden Er komen, blijkens een opmerking van een dage lijkse weggebruiker uit mijn directe omgeving, steeds meer eenarmige Velsenaren bjj. Hij leidt dit schokkende feit af uit de toeneming van het aantal fietsers en brom fietsers, die bij een hoek de ene arm niet uitsteken, om aan te geven, dat zij de hoek om willen. Of zou het soms een aan duiding zijn, inhoudende de wens, juist wel het hoel om te gaan? In elk geval maant mijn weggebruiker zijn mederijders aan, de an dere arm toch maar weer te gebruiken. Al was het alleen De groene specht is weer precies op tijd in mijn tuin tje neergestreken en heeft met de kop scheef een lange, dunne ochtendboterham uit de zachtgeworden grond ge peuterd. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkhied kan ik u dus meedelen, dat het eerste ritselen van de lente er is en dat er meer van die bedrijvige voorteke nen gaan komen. Dat de we reld zoetjes-aan zijn nieuwe wonder tegemoet gaat en dat de ribes en de prunus niet vergeefs uitlopen in kleine, bruine levenstekentjes op het schijnbaar dode hout. Dat u een hemmetje uit gaat laten en dat u er dan lichtelijk kuchend spijt van gaat krijgen, net als ik. Dat de dokter uw pols komt voelen en in uw keel komt blikken, zeggende, dat als de A-griep u niet te pak ken heeft gekregen, déze griep het wel zal doen. Dat één groene specht nog geen lente maakt. De man heeft natuurlijk gelijk en hoézeer hij gelijk heeft, be peinst thans een onderdanige dienaar, die door vrouw en dochters onder de wol en de sinaasappels wordt gehou den, om de griep zo spoedig mogelijk te doen wijken. Maar tussen twee hoest buien door weet ik toch ze ker, dat de specht en de ri bes een eerste lenteroffel hebben gegeven en dat de maar om aan te geven, dat hun eenarmigheid op ge zichtsbedrog berust. grieperige gevoelens gaan plaatsmaken vöor het echte voorjaar en deszelfs emoties. Mag ik mijn mede-grie- pers de waarschuwing voor houden, die ik de laatste da gen enige tientallen keren uit welmenende monden heb moeten aanhoren: „niét mee dóórlopen. Het is zómaar longontsteking". Het valt niet mee, vrin den. Maar liever thans de vlag gestreken dan straks de volle lente gemist, moet u maar denken. Tijdens het spel in een der trappenhuizen viel het vol gende gesprek tussen broer Thijs (van acht) en zusje Lientje (van zeven) voor: T h ij s Je moet nooit om knap trouwen. Lien: Waarom dan niet? T h ij s Nou, dat heeft pappie toch ook niet ge daan? In een bevriend gezin was zoonlief uit de vierde thuis- gekomen, beladen met het h orobleem der tegenwoordige en verleden tijd, zojuist op de schoolbanken uiteengezet. Zijn jongere broer van zes, nog maar kort ter schole B gaande, hoorde de linguis- tische uiteenzettingen gedul- j§ dig aan en kwam met de |j volgende- slotopmerking: „Ik weet, wat de verleden E tijd is van verloofd". „Nou dan?" „Verliefd!" Lampenier g i|||||l||||||||lfll!lll|ll||llllll!l|(!(limilHMI!il!||||l||l|l!tl||IIIIH'i{i<ni|iiH!Mllii>'- ll!lllllllllllllllillllll|lll|lllll|l!lll!l|l||||||lilllll|||||||||l|lllllllll||ltlllllllll|||||||||||[||||||||||||||||||||||<l||l iiilF De leden van de CJMV uit IJmuiden- Oost komen vanavond in een speciale kleuren-televisieshow op de planken van het Hervormd Jeugdgebouw en omdat het nu eenmaal televisie heet te zijn, begint het programma dan ook om tien voor acht, om de bezoekers de gelegenheid te geven het „beeld" te stellen. Wekenlang hebbén Gerrit Porck. Cor Meerlant en R. v. d. Meulen geijverd om dit originele programma te doen slagen. De toneelgroep van de voetbalvereniging „IJmuiden" zal woensdag 19 februari in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan te IJmuiden een uitvoering geven van het blijspel „Beurskoorts" door Max Reimann en Otto Schwartz. De heer C. van der Plas zal de regie voeren. SINDS 1948 is Nederland in het bezit van een eigen kabelschip, de „Poolster". Op 28 oktober van dat jaar werd het schip aan de P.T.T. opgeleverd. De „Poolster" kwam in de pl&'ats van dë" „Elveshörn", die uit de Duitse oorlogsbuit kwam en die Nederland van de geallieerden mocht gebruiken. Kabelschepen zijn niet zo algemeen in gebruik als hopperzuige'rs of ijsbrekers. De grootste kabellegger is van Britse nationaliteit. Het is H. M. schip „Monarch", waarvan de foto hierbij is afgedrukt. Is de Neder landse kabellegger 265 ton groot, die der Britten meet 8056 ton. Het schip is gebouwd in 1946 te Newcastle bij Swan, Hunter Wigham Richardson Ltd. De grootste lengte is 147,36 m, de lengte tussen de loodlijnen 139,79, de breedte 16,94 m en de holte 11,28 m. Een van de belangrijkste opdrachten bracht de „Monarch" ten uitvoer in 1956, toen een nieuwe telegraafkabel werd gelegd tussen Newfoundland en Schotland. Ondanks het feit, dat voor de komende zondag slechts een inhaalprogramma is vastgesteld, komen voor de derde klasse A toch niet minder dan tien clubs in actie. En van ailc vijf vastgestelde ontmoetingen kan getuigd worden, dat zij öf voor één kf voor beide betrokken clubs van zeer groot belang zijn. In Alkmaar is natuurlijk het treffen tussen Alcmaria Victrix en CSV de ont moeting van de dag. Met 24 punten uit 16 wedstrijden heeft de thuisclub een kostbare voorsprong op de 2 punten min der rijke Castricummers. Eén en ander houdt in, dat laatstgenoemden onder geen beding deze wedstrijd verliezen mogen, willen zij in de spannende strijd om de bovenste plaats blijven meetellen. Op 8 december van het vorige jaar slaagden de CSV-ers er inderdaad in de de baas over de Alkmaarders te blijven, (éénnul), maar deze boeken de laatste tijd weer dei-mate goede resultaten terwijl CSV juist wat aan het afzakken is dat we voor de Castricummers ten hoogste hoop hebben op een gelijkspel. VitesseEgmondia is al evenzeer een wedstrijd van groot belang, want beide clubs hebben nog een zeer behoorlijke kans op de bovenste plaats, maar zouden, evenals CSV, bij een nederlaag deze kans aanzienlijk zien dalen, reden genoeg om te verwachten, dat het tussen deze twee ploegen al evenzeer geducht zal spannen. De eerste wedstrijd won Vitesse met niet minder dan nulvijf, maar zo'n vaart zal het thans zeker niet lopen. We voelen veel meer voor een gelijkspel. Nu Terrasvogels de laatste weken danig uit haar slof schiet, zullen zelfs de clubs, die 13 winstpunten bezitten en dat zijn er vier zich nog lang niet rustig voelen, om maar te zwijgen van Beverwijk en ADO, die het resp. met 11 en 10 winst punten moeten stellen. Bij ZAPTerras vogels, HSVAlkmaarse Boys en Velsen ADO behoren alle clubs tot bovenge noemde categorie van zich nog niet veilig voelende clubs. Onder zulke omstandig heden is altijd de onzekerheidsfactor nóg groter dan bij voetbal feitelijk steeds al reeds het geval is. Toch geloven we te mogen verwachten, dat Terrasvogels een beter resultaat zal weten te behalen dan in de eerste wedstrijd tegen ZAP, ioen met éénvier verloren werd. De Boys en HSV deelden op 15 september j.l. de pun ten (twee-twee) en voor een dergelijke uitslag voelen we nu ook wel weer iets. Ook de eerste ontmoeting tussen ADO en Velsen had een gelijk spel tot resultaat, maar thans houden we het op de Sant poorters. Voor de 4de klas D komen alleen OFC- NAS en ETO-DIO tegenover elkaar te staan. Evenals op 13 oktober, toen NAS met vier-één van OFC won, verwachten we, dat de leiders der afdeling aan het langste eind zullen trekken. Ook DIO voor de tweede keer er onder te houden. ZAP—TERRASVOGELS De Santpoorters binden deze strijd aan met: Cöhrs; Goedhart en Van Gelder; Nieuweweg, Van Vuure en Van Eden; Rijke, Thoolen, Veldman, Timmer en Bouwer. De geschiedenis van het leggen van kabels in zee begint in 1865 toen een groep pioniers onder leiding van Cyrus Field de eerste kabel'legde onder de Atlantic. Van dit ogenblik af werden er meer kabels gelegd om de eenvoudige reden, dat het telegraafverkeer hand over hand toenam. Het contract tot het leggen van nieuwe kabels is kort geleden tot stand gebracht door drie bedrijven: The American Tele phone en Telegraph Company, de Canadian Overseas Tele-Communication Corporation en het British Post Office. Laatstgenoemde zorgt voor de telefoondienst in Groot Brit- tannië en heeft het kabelschip „Monarch" in beheer. Het schip beschikt over vier kabel-tanks, elk 41 voet in diameter met een totale capaciteit van 3500 mijl diepzeekabel. De bunkercapaciteit bedraagt 2000 ton stook- 4l)Vh. I, I'ENTIE olie en 900 ton voeding- en drinkwater. De machine-installatie bevindt zich achter de kabeltanks. Twee stoommachines leveren een vermogen van 5000 pk en geven de „Monarch" een snelheid van 14 mijl. De bemanning telt 165 koppen, aan wie het mede te danken is, dat het schip een uit stekende staat van dienst heeft. Voor het Britse rijk werd ongeveer 8000 mijl kabel hersteld. Dergelijke karweitjes werden ook voor andere landen verricht. Vergelijken we de „Monarch" met ons kabelschip „Poolster", dan zinkt laatstge noemd vaartuig in het niet. Beide schepen zijn echter even nuttig. De „Poolster" zal zich op de Atlantische Oceaan niet thuis- voelen om werkzaamheden te verrichten en een schip als de „Monarch" kan op de Waddenzee en in onze zeegaten niets be reiken. Een bijzonder kenmerk van de zeegaande kabelleggers is het feit, dat het op verre afstand luxe jachten lijken met hun ge bogen clipper steven. Dit wordt nog in de hand gewerkt door de wit geschilderde romp. Maar in plaats van de vergulde boegspriet treft men bij de voorsteven een paar katrollen aan. Arie van der Veer (Nadruk verboden.) De Christelijke Muziekvereniging „Wil helmina" houdt dinsdag 25 februari een propaganda-avond in het Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost. Medewerking wordt verleend door het jeugdorkest, Double White en mr. Hitany. De leden van toneelgroep „Kunst en Vriendschap" te IJmuiden hebben vrij dagavond het blijspel van Mar. Jansen en Gerard Nielen „Het gouden Kalf" in studie genomen. De regie is in handen van de heer II. van Dokkum. De uitvoering is vastgesteld op zaterdag '6 april

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9