Problemen Vanmorgen in de vishal en op zee CJMV bracht „Televisie" op de planken van Jeugdgebouw Visserij-varia op de honderd velden Amsterdamse Beurs 6 „Carnavalspret" van r.-k. Instuif in het Kennemer Theater „Van Spilbergen" voor de KPM tewatergelaten Kapitein Koningstem met pensioen Jaarlijkse ouderavond van Watervlietschool Polioprik voor Velsense kleuters Communistisch raadslid stelt vragen over ontslagen bij Beijnes Veel belangstelling voor de „Banjaert" te Wijk aan Zee Cabaret-avond van „Instuif" (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) w~ w~ w s /y Aym,' *wm Awm \m m m In Beverwijk Protestants christelijk LTS in oprichting k Renners in de winter competitie met individuele wedstrijd „Het circus van de goede God Nederland krijgt kabel verbinding met Amerika Uitslag prijsvraag over fonografische reproduktie Jonge Kerk-leiders komen in Bergen (N.H.) bijeen MAANDAG 17 FEBRUARI 1958 I Aanvoer voor maandag Aan de maandagmarkt werden aange voerd 7650 kisten vis, waarbij 720 kisten schelvis, 540 wijting, 515 gul en kabeljauw, 650 koolvis, 1320 haring, 370 makreel, 100 stokkebit, 2500 schol en 27.500 kg tong. De Scheveningse trawler SCH 54 „Oceaan 9", die donderdag 13 februari naar zee ging, was maandagmorgen al weer in IJmuiden terug. Van vier trekken werden scheep gehaald 4000 stuks kabeljauwen. Vanmorgen voor de tweede beurt loste de „Oceaan 9" deze zeldzame vangst 2000 ijs- en 2000 stijve kabeljauwen in de IJmuidense hal. Voorts waren vanmorgen binnen de KW 32 Sakina Martine (van 3 febr.) met 200 kisten schelvis, 140 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 200 haring, 140 makreel, 120 wij ting, 30 diversen en 120 stuks stijve kabel jauwen; de „Herman" (van 4 febr.) met 100 kisten schelvis, 45 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 420 haring, 45 makreel, 40 diversen en 75 stuks stijve kabeljauwen; de KW 82 „Stadt Enchuysen" (van 1 febr.) met 270 kisten schelvis, 180 kabeljauw en gul, 140 koolvis, 40 wijting, 80 verse haring, 40 ma kreel, 50 stuks stijve kabeljauwen; de IJM 28 „Amsterdam" (van 4 febr.) met 70 kisten schelvis, 60 gul en kabeljauw, 520 koolvis, 450 haring, 60 makrel, 110 wijting en 30 stuks stijve kabeljauwen; de KW 101 Nes tor (van 3 febr.) met 80 kisten schelvis, 180 gul en kabeljauw, 170 haring, 85 makreel, 140 wijting en 70 stuks stijve kabeljauwen. Wat er komt Voor de dinsdagmarkt was dé KW 176 bekend met 900 kisten vis. Voorts zou de „Van Hattem" (van 4 febr.) komen. Oudste schepen zijn dan verder: KW 99, KW 122 (van 4), VL 131 (van 5), Ariadne en Bea trice (van 6) en Vikingbank en Curagao (van 7 febr.). Voor de export De buitenlandse handel kocht de rijen grote kabeljauw voor (in guldens) 70—124, kleint 4056, kisten grote kabeljauw 68 De proef, die 't directorium van de r.-k. Instuif Jong Velsen-Noord vorig jaar voor de carnavalsviering in het Kennemer Theater te Beverwijk heeft gehouden zal sedert zondagavond thans wel een traditie worden. Want opnieuw bleek de toneel zaal van het Beverwijkse theater te klein te zijn, om de grote belangstelling op te vangen, zodat sommigen moesten worden teruggezonden, hetgeen een uitstekende maatregel bleek, aangezien anders de dansvloer nog voller was geweest. Het was daarom niet te verwonderen, dat de heer L. Bart, Instuifvoorzitter, verheugd de vele belangstellenden, al dan niet gekostu meerd, kon begroeten namens het direc torium, daarbij het carnavalsmotto „a ge maar leut hêt" aanwendend, om het kwar tet Frans Rooijers, voorheen „The Harlem Society" voor te stellen. Na enige technische mededelingen in zake de toekenning van prijzen nam de heer Th. Hoek de leiding over, waarna het feest losbrak, in hoofdzaak met dan sen en wat spelletjes. De aanwezigen vormden een mengelmoes van wel en niet gekostumeerden, waarbij de laatsten in de meerderheid waren. Wat er aan gekostu meerden was, gaf blijk van originaliteit en smaak: een circusmeisje, kon zo uit de piste zijn weggelopen; Dorus ontbrak evenmin, de vier azen vormden een aar dige groep en onder andere een Pharao en een bekende figuur van een jametiket leverden moeilijkheden op voor de jury, die alweer geen gemakkelijke taak had. Het meest originele kostuum was van „Flipje" (Nel van Midden) en werd bij de dames beloond; bij de heren ging de Egyp tenaar (J. Commandeur) met de eer strij ken. De meest verzorgde kostuums van Roodkapje (Tiny Dekker) en de piraat (Theo Zwanenburg) verwierven een prijs, terwijl de groepsprijs aan de „vier azen" ten deel viel. Mej. Nel van Trommelen droeg de mooiste avondjurk en de heer Jan Zuurbier had als „Dorus" ook nog een prijs. Als laatste van de vier nieuwe motor schepen voor de K.P.M., waarvan er twee bij n.v. werf Gusto te Schiedam gebouwd zijn, is gisteren de „Van Spilbergen" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. B. M. de Geus-Gold- stein, echtgenote van de president-direc teur van de K.P.M. te Djakarta. De plech tigheid droeg evenals de ontvangst der ge nodigden een sober karakter. Tijdens de in de ontvangkamer van het directiegebouw aangeboden thee wenste mr. H. Smulders namens de directie van werf Gusto de raad van bestuur der K.P.M. geluk met het nieuwe schip. Als laatste van de twee op deze werf gebouwd was dit schip tevens het eerste dat van de ver grote helling te water werd gelaten. Mr. Smulders dankte mevr. de Geus-Goldstein en sprak de wens uit, dat de door haar gesproken woorden welke de tewaterlating voorafgingen in vervulling zouden gaan. Als aandenken aan deze gebeurtenis bood hij haar een sieraad aan. Vervolgens nam mr. W. A. J. Lucas, lid der Nederlandse directie der K.P.M. het woord. „De om standigheden hebben de directie er toe ge leid," aldus mr. Lucas, „aan deze tewa terlating geen bijzonder cachet te verle nen." De aanwezigheid van mevr. de Geus in Holland was voor de raad van bestuur evenwel aanleiding alsnog op het genomen besluit terug te komen. Met het verrich ten van deze doopplechtigheid werden nu acht achtereenvolgende schepen door vrou wen van directieleden der maatschappij gedoopt. Zich tot de directie van de werd Gusto richtende merkte mr. Lucas op, uit erva ring te weten ook nu weer een goed schip te krijgen. Nu de strenge winter uitblijft, koestert men bij de K.P.M. met betrek king tot de levertijd van de „Van Spilber gen" de stoutste verwachtingen. Onder de talrijke genodigden bevonden zich direc tieleden van verschillende scheepvaart maatschappijen, alsmede vertegenwoordi gers van de scheepvaartinspectie. Ver moedelijk nog voor 1 maart zal op de nu vrij gekomen helling de kiel gelegd wor den van een in opdracht van de Verenig de Nederlandse Scheepvaart Maatschap pij te bouwen schip. Schepen tot 22000 ton zullen in de toekomst op de vergrote hel ling gebouwd kunnen worden. 78, kleine 7088. Kisten grote zwarte koolvis deden 4562, koolvis I en II 1617. De grote schol noteeerde 2030, middel 2846 (de lage notering voor kunstschol, de hoge voor Noordschol), zetschol 4467. schol I 4057. Grote tong maakte per kg 3.203.50, grootmiddel 3.203.50, kleinmid- del 3.60—4,tong I 3.503.70 en tong II 3.203.40. De tarbot maakte 3.203.60. Grote schelvis was voor 3349 en groot middel 3846. Het binnenland In De haring bracht op 1823, makreel 14 24, wijting 2934, kleinmiddel schelvis 4148, pennen 3748 en braadschelvis 3744. Grote gul maakte 3040, middel 2736 en torgullen 2022. Witte koolvis noteeerde 7478, leng 5662, schol II 33 46 en schol 3 2432. •Vrjjdag op zee Om de Noord was het vrijdag op 61 noorderbreedte goed weer. De Beatrice meldde die dag nog een trek van 80 man den haring en makreel. Op 59 noorder breedte viste alleen de „Van Hattem. Van twee trekken werden scheep gehaald 40 manden schelvis en 40 stuks kabeljauwen. De loggers en kotters op de kust hadden vrijdag slecht weer. De vangsten waren van 130 tot 100 kg tong, 20 tot 15 manden schol en schar en 5 tot 10 stuks kabeljau wen per etmaal. De loggers en kotters bij de Pittboei vin gen per etmaal 120 tot 80 kg tong, 15 tot 10 manden schol en wijting. Er werd door deze schepen slecht weer gemeld. De mees te schepen gingen naar binnen. Zaterdag op zee Om de Noord was het zaterdag op 61 noorderbreedte goed weer. De vangsten be stonden uit haring! Er werd per dag van 200 tot 250 manden gevangen. De visserij werd in hoofdzaak gedurende de nacht uit geoefend. Overdag werd veel kleine ma kreel gevangen. De „Medan" meldde een trek van 100 manden haring, de „Emma" een vangst van twee trekken van 120 manden haring en kleine makreel; de Curagao van twee trek ken 120 manden haring en makreel. Op 59 noorderbreedte was de visserij niet best. Daar werd ook geen haring gevangen. De dagvangsten bestonden daar uit 150 tot 100 manden schelvis en koolvis. De „Allan- water" ving van vier trekken 95 manden schelvis en blanke koolvis. De Vikingbank deed een trek van 40 manden schelvis; de Elie ving van twee trekken 50 manden schelvis en koolvis. De loggers visten op kabeljauw en meldden vangsten van 400 tot 200 stuks kabeljauwen per etmaal. Voorts werden 40 tot 30 manden vis scheep gehaald. Zondag op zee Slecht weer werd zonclag door de traw lers op 61 noorderbreedte gemeld. Er werd niet gevist. Alle schepen lagen te steken. Op 59 noorderbreedte deed de Elie nog een trekje van 25 manden hoops. Het was windkracht 8. Op de kust was het goed weer. Als morgen het motorschip „Willem stad" van de K.N.S.M. de reis Amster dam-Paramaribo v.v. zal hebben voltooid, dan zal het einde van die reis voor de ge zagvoerder, kapitein W. Konigstein, tevens het einde zijn van een ruim drieënveertig jarige eervolle, zeemansloopbaan bij de K.N.S.M. Kapitein Koningstem, in Den Helder ge boren en wonende te Heiloo, trad in decem ber 1914, zestien jaar oud, als stuurmans leerling in dienst van de K. N. S. M. Hij doorliep alle rangen en bereikte in 1948 de hoogste voor een koopvaardij-offi- cier, die van gezagvoerder. Onlangs werd in het nieuwe wijkcen trum de ouderavond van de openbare lagere Watervlietschool gehouden. De voorzitter, de heer A. Honing, wees erop, dat de school in „Noord" een goede be kendheid geniet. Voorts merkte hij óp, dat het onderwijzend personeel de steun van de ouders echter niet kan missen om de school op een nog hoger plan te brengen. Hoewel de heer F. v. Lamoen in zijn financieel verslag tot bezuiniging moest manen, voorkwam een voorstel tot verho ging van de bijdrage aan het schoolfonds tot twee gulden per gezin per jaar de voor nemens om voor de leerlingen dan maar bezuinigingen in te voeren. Breedvoerig behandelde het schoolhoofd de verwarde situatie, die in 1957 bij de koninginnedagviering in „Noord" ten aan zien van het deelnemen van de leerlingen der openbare scholen aan de kinderop tocht was ontstaan. Nadat over de schoolfondsbijdragen nog enige suggesties waren gedaan, vertoonde der heer Goeijer een serie dia's van school reisjes, die vorig jaar werden gehouden. De aftredende oudercommissieleden me vrouw Nolst Trinité en de heer F. v. Lamoen werden tenslotte bij acclamatie herkozen. 18 februari (dus morgen) begint in de gemeente Velsen de tweede polio-inentings actie. Thans zijn het de kinderen geboren in 1957, '56,'54, '53 en '52, die een beurt krijgen. Tussen 18 februari en 7 maart komt de eerste inspuiting en tussen 24 maart en 12 april de tweede inspuiting. In mei komen de kinderen geboren in 1955 voor de derde injectie in aanmerking en voor de andere kinderen tussen '57 t/m '52 geboren, heeft deze derde injectie plaats eind september begin oktober 1958. Dan zullen dus alle kinderen tot en met de kleuterschoolleeftijd klaar zijn. Kosten zijn ook dit keer weer niet ver bonden aan de inspuitingen. Alle huisartsen verklaarden van de in spuitingen bij de kinderen geboren in '55 geen enkele reactie gezien te hebben. Dat moet voor de ouders een grote gerust stelling zijn. Dit betekent niet, dat men met kinderen moet komen die koortsig zijn of grieperig. Het publiek wordt verzocht zich aan de volgende aanwijzingen te houden: De toegezonden kaart goed en volledig invullen. De inentingskaarten (rose of blauwe) niet vergeten (kijk in de trouwboekjes). Op de tijd komen die aangegeven is op de kaart. De overheid hoopt wederom op een op komst van 86 percent, zoals bij de kinde ren, geboren in 1955 het geval was. Het communistische gemeenteraadslid van Beverwijk, de heer J. Muskee, heeft aan het college van B. en W. een aantal vragen gesteld, die met het antwoord van het college hieronder volgen: Is het uw college bekend, dat door de huidige gang van zaken bij N.V. Beynes honderden arbeiders met werkloosheid worden bedreigd, waarvan ook onze ge meente de terugslag zal ondervinden? Antwoord: Dit was ons reeds bekend. Is het aan het college van burgemeester en wethouders bekend dat deze gang van zaken nauw verband houdt met de beste dingsbeperking? Antwoord: In hoofdzaak is dit een ge volg van het ontbreken van de nodige geldmiddelen, tengevolge waarvan het een overheidsorgaan nog niet mogelijk is een belangrijke order bij deze N.V. te plaatsen Welke maatregelen denkt het college te nemen om de dreigende toestand bij dit in Beverwijk gevestigde bedrijf af te wen den? Antwoord: Wij hebben de pogingen van genoemde N.V. om de in het antwoord op vraag twee bedoelde order te verkrijgen, bij de bevoegde instanties ondersteund. Het Natuurvriendenhuis de „Banjaert" te Wijk aan Zee wordt deze zomer drie weken open gesteld voor het opnemen van gezinnen. Per week kan men 27 ge zinnen plaatsen, zodat dus in totaal onge veer 80 gezinnen een week kunnen genie ten van zee en duinen. De beheerder, de heer C. van Wijngaar den, heeft echter op de daarvoor vastge stelde dag niet minder dan ruim 300 aan vragen binnen gekregen, zodat velen zul len moeten wachten tot een volgende keer. De dag voor de inschrijving kwamen ook reeds 40 aanvragen binnen, doch de?e tel len niet mee, daar ze te vroeg zijn ver zonden. Wijkeroog-winkeliers houden hun jaarvergadering Het bestuur van de winkeliersvereniging ..Wijkeroog" heeft zijn leden uitgenodigd voor de op donderdag 20 februari in het Wijkcentrum Velsen-Noord te houden jaarvergadering. Behalve de gebruikelijke jaarverslagen en een rapport over de stand van zaken met de WVW-zegelactie zal een bestuursverkiezing worden gehou den. Aftredend zijn de heren E. Sanders, voorzitter; J. W. D. Schuitz, secretaris en de tweede penningmeester, de heer A. Lieuwes, die zich herkiesbaar stellen. Ter afwisseling van de wekelijkse dans avonden heeft de r.k. instuif Jong Neder land te Heemskerk zaterdag een cabaret avond georganiseerd. Deze werd geheel door amateurs verzorgd en dit in aanmer king genomen kan van een verzorgd pro gramma gesproken worden. Ria Kos de clameerde en operetteklanken werden ge bracht door de zangers P. Verduin en P. de Wildt. Als „The three singing girls" tra den op de zusjes Schouws en Hetty Dek ker. J. Duin zorgde voor afwisseling met vrolijke klanken op de accordeon die het publiek tot meezingen noodden. De diverse programma-onderdelen wer den aan elkaar „gelijmd" door de confe rencier G. Dudink. De avond werd beslo ten met het optreden van „The Ariabian- Dio's" onder leiding van Ton v. d. Braak. Een zaal, bijna vol be langstellenden in het C.J. M.V.-werk, zong zaterdag avond in het Hervormd Jeugdgebouw uit volle borst de populaire liedjes mee, die vooral bij de jongens van dit werk zo in jrek zijn. Gerrit Porck wist ze alle maal „mee" te krijgen maar dit was bepaald niet het enige succes dat er die avond bereikt werd; het ge hele programma, dat in de stijl van „kleuren-televisie" was gehouden, mocht er wezen. Op het toneel was een raamwerk opgezet, dat na tuurgetrouw een t.v. toestel voorstelde, waarachter de diverse spelers ook al hun best deden om net te doen of het echt was. Vele origi nele ideeën waren er in deze show verwerkt, de „oud- en nieuwsberichten" vormden het overzicht van het C.J. M.V.-werk van verleden en toekomst en waren in de stijl van het weerbericht ge houden. Zelfs de water standen kwamen er aan te pas, zodat meegedeeld kon worden, dat „het verkeer in het Noordzeekanaal tussen bootje Donkersloot en de spoorbrug vannacht tussen 2 en 4 uur niet kon door gaan in verband met de tewaterlating van een aan tal afgekeurde matrassen". De zaal had er behoorlijk schik in. Ochtendgymnastiek werd door de gemengde groep uitgevoerd met de heer R. v. d. Meulen aan de piano. Het ging wel allemaal niet gelijk, maar wie zegt, dat het dat in de huiskamers wel gaat? Muziek bleek ook een onderdeel van het pro gramma te zijn en zo kwa men er een stel cowboys ten tonele, die een aantal leuke liedjes zongen en er moest nog gekookt worden ook door een tweetal lei ders. Het gevolg hiervan was een zwevende taart, die veranderde in een mooie echte, die aan de tombola werd toegevoegd. De tand- artsschets, de kampavond herinneringen, dames Kwik en Kwak in hun gezellige roddelpraatje, de goochel trucs, alles deed plezierig aan en ds. S. de Roest kon aan het einde van de avond dan ook zeggen, dat het een geslaagd feest was geweest. Een opmerking, die de spelers (voor 98% voor de eerste maal op de planken) ten goede kan komen:, de ijver was goed, de rolvast heid iets minder, de bedoe lingen meer dan goed, de aankleding prima maar het tempo schoot te kort. Een van de sterkste dammeesters van deze eeuw is ongetwijfeld de 52-jarige groot meester R. C. Keiler uit Amsterdam. Het mag als een prestatie worden aangerekend om gedurende ruim dertig jaar keer op keer aan de wedstrijden om de nationale damtitel deel te nemen. Reeds 13 keer veroverde hij de titel en de overige keren bezette hij toch altijd een van de bovenste plaatsen. Hij won voorts talrijke inter national toernooien en eindigde in 1956 nog op de tweede plaats in de strijd om het wereldkampioenschap. Merkwaardig is, dat Keiler er nog nooit in is geslaagd om de wereldtitel te behalen. Dat waren voor de oorlog Ben. Springer, M. Raichenbach en na de oorlog Pierre Chestem, Piet Roozenburg en M. Deslaurriers, die Keiler de be geerde titel voor zijn neus weg-kaapten. En het waren juist deze wereldkampioenen die het „Keiler systeem" doorhadden en hem met zijn overzichtelijke sterke flank en centrumspel te pletter lieten lopen. Mooie winstpartijen van Raichenbach en Roozenburg, op Keiler in beslissende partijen om de wereldtitel, getuigen daar van. Nu Keiler de vijf kruisjes heeft bereikt en dus op een leeftijd is gekomen waarbij het moeilijker is om de grote spanningen van een opwindende inspannende partij voor het bord geheel te verwerken, geloven wij er niet meer in dat hij ooit in de toe komst de wereldtitel nog zal veroveren. Maar toch is Keiler nu nog vele IJmond- dammers, zoals Ligthart, Suyk, Leyte, Du kel en Laros de baas. Of hij dit jaar weer een rol van beteke nis zal vervullen voorspellen wij lievei niet. Immers in de eerste vijf partijen won Keiler een partij van Drenth, stond in goede positie tegen Huisman, maar verloor van S. Boer en kwam moeizaam tot re mise tegen Ansems en Dukel. Met zijn 7 punten uit 5 partijen kreeg Keiler eiaen- lijk veel meer dan hem toekwam. Hieronder volgt een overzicht van de partij DukelKeiler (wit). 1) 32-28 17-21. 2) 37-32 21-26. 3) 32-27 26x37. 4) 41x32 11-17. 5) 46-41 20-25. 6) 41- 37 6-11. Keller's spel is er op ingericht de stukken, liefst zonder randstukken, in het centrum te plaatsen. Daarmee zet hij zijn tegenstander onder druk. Het liefst noudt Keiler daarbij het spel overzichtelijk. Uit het volgend spelverloop blijkt, dat zwart de hekstelling verovert. Keiler heeft dat echter voorzien en heeft intussen be rekend hoe hij zich uit deze netelige po sitie kan bevrijden. 7) 34-29 1-6. 8) 39-34 17-22. 9) 28x17 llx 31. 10) 36x27 14-20. 11) 44-39 19-24. 12) 50-44 10-14. 13) 47-41. Het is thans voor zwart mogelijk ^en dure damzet te forceren waarvoor echter stukken moeten worden geofferd. Y77777// V77777// Y/7777//, //.-////A Hl üp lii B ^ot^^xxxoo^^oooooc^^^oooooooorxxxxsooooJ^wooooocx De damzet is nu mogelijk voor zwart door: 18-23, 29x18, 13x31, 37x26, 25-30 (ook 24-29 kan met gelijk spel) 34x25, 14-19 25x23, 24-30, 15-20 en 4-10 met 13x46. 13 7-11. 14) 32-28 11-17. 15) 28-22 17x28. 16) 33x22 24x33. 17) 39x28 14-19. 18) 27-21 18x27. 19) 21x32 19-24. 20. 43-39 24-29. 21) 34x23 25-30. 22) 35x24 20x18. 23) 38-33 13-19. 24) 40-34 19-24. 25) 49-43 5-10 Zwart moet om elke flank-actie van wit te voorkomen veld 24 bezetten. In deze speelwijze is Keiler bijzonder bedreven, 26) 43-38 10-14. 27) 45-40 8-13. 28) 32-27 14-19. 29) 27-22 18x27. 30) 28-23 19x28. 31) 33x31 6-11. 32) 31-27 13-19. 33) 37-32 9-13 34) 41-37 13-18. 35) 39-33 4-9. 36) 48-43 11-17. 37) 40-35 15-20. 38) 33-28 17-21. 39) 34-30 18-23. 40) 27-22. Het is moeilijk om bij dergelijk bewegelijk spel de juiste zet te doen. Van de zet gaat niet de kracht uit die Keiler ervan had verwacht. Mogelijk is 30-25 sterker. Door de uitval naar veld 22 krijgt het spel een interessant verloop. 40) 23-29. 41) 30-25 9-14. In plaats van 9-14 had zwart de door braak kunnen forceren door 29-34, 25x23 34-40, 44-39, 40-45. 42) 44-40 2-8. 43) 40-34 29x40. 44) 35x44 8-13. 45) 22-17 21-27. 46) 32x21 16x27. 47) 17x8 3x12. Stand na de 47e zet van zwart: B. DUKEL ><r*y i flÉll lÉü i ■7#, kviï w7/. /Tw/. TM//. T/wj. M/M. oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooc R. C. KELLER Zwart heeft ongetwijfeld de betere stel ling veroverd. Maar van dit moment af weet Keiler op meesterlijke wijze de partij naar onbeslist te voeren. 48) 37-32 27-31. 49) 28-22 13-18. 50) 22x13 19x8. 51) 38-33 12-17 52) 43-38 31-36. 53) 42-37 17-21. 54) 33-28 21-26?? De stand is dan na de 54e zet van wit: Keiler 6 stukken op 25, 28, 32, 37, 38 en 44; Dukel 6 stukken op 8, 14, 20, 21, 24 en 36. Het ziet er naar uit, dat zwart met 21-26 alle winstkansen te niet doet. Het is vrijwel zeker dat 24-29 meer kan sen biedt. Maar een definitieve winst heb ben wij tot nog toe niet kunnen ontdekken. De eerste speelwijze is als volgt: 54) 24-29. 55) 28-22 8-13. 56) 44-40 20-24. 57) 32-28 21-27. 58) 22x31 36x27. 59) 40-35 29-34. 60) 38-33 (27-32 wordt verhinderd door 33-29) 14-19 en zwart wint. De tweede speelwijze is: 24-29, 44-40 20 24, 28-22 8-13, 32-28 14-19, 40-35. Een speel wijze, die een gedegen onderzoek volko men rechtvaardigt. 55) 28-22 26-31. 56) 37x26 36-41. 57) 22-18 24-30. 58) 25x34 8-13. 59) 18x9 14x3. Zwart probeert ervan te maken wat ervan te maken is als wit een foutieve zet doet. 60) 38-33 41-47. 61) 33-28 41-36. 62) 34-30 20-25. 63) 26-21 25-34. 64) 21-17 en op voorstel van zwart remise gegeven. Tot slot volgt een probleem van Cor Kramer uit de Meeuwenlaan in IJmuiden Oost. x x X* V xv^^30ön^^^^xx5oö^^^^oooob^^oooo fcj li! OOOOOTYYYYV VY\O^C^)OfXXyvvxvyV)OOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOtX Stand in cijfers: zwart twaalf stukken op 5, 6, 8, 10, 12, 13, 14, 15, 19, 20, 28, 38 en dam op 47. Wit 14 stukken op 16, 17, 21, 26, 27, 30, 34, 35, 36, 39, 40, 41, 46 en 49. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie te zenden aan het adres van de damredacteur, B Dukel, Wijk aan Zeeërweg 725, IJmuiden. Dezer dagen wordt te Beverwijk een stichting opgericht, die zich ondermeer ten doel heeft gesteld om lager technisch on derwijs op Protestants Christelijke grond slag te geven. Men stelt zich voor, dat ir. J. W. Brugge- man en de heer J. Langejan, respectieve lijk als voorzitter en als secretaris van deze stichting zullen optreden. „Weenink" 2 boekte overwinning In de bondscompetitie is het tweede team van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" gelukt om „Kijk Uit" 4 uit IJmuiden een 7 1/22 1/2 nederlaag toe te brengen. Wanneer het de Beverwijkers lukt op dinsdag 4 maart tegen Heemstede 3 een gelijkspel te behalen kunnen zij de kampioensvlag hijsen. De gedetailleerde uitslagen waren: J. v. Verseveld (W.)C Abspoel (K.) 01; A. BurgerhoutR. Blok remise; G. de KoterJ. Vis 10; G. Beek hovenW. Kalis 10; W. NijkampA Verkooyen remise; J. v. d. DoesA. Schel vis 10; N. NijmanH. Wolthuizen 10 D. DuinmeyerJ. Cleeren remise; C. Ver duitG. Koomen 10; J. Meyer—J. Greve 1—0. Zondagmorgen heeft de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland" de winter competitie voortgezet met een individuele wedstrijd. De uitslagen waren: A-klasse. 66 km: 1. C. Lute in 1 uur 49 min en 26 sec.; 2. F. Klardie; 3. A. Lute. B-klasse: 1. P. de heer; 2. C. Winkelaar; 3. J. Zonne veld; 4. F. Brakenhof; 5. P. v. Vuuren. C-klasse, 33 km: 1. J. Piepers 54 min. en 5 sec. Adspiranten, 22 km: 1. B. Weeda 37 min. en 26 sec.; 2. T. Wentink; 3. J. Lute De r.k. toneelstichting KDO te Bever wijk heeft voor haar laatste uitvoering in dit seizoen in studie genomen het spel van Hans Nesna „Het circus van de goede God", een stuk dat door het beroeps toneel op het repertoire is genomen. De opvoering van dit spel was reeds lang een wensdroom van bestuur en leden van KDO, maar omdat het zeer veel vraagt van spelers en bovendien de aan kleding veel kosten met zich meebrengt, was de uitvoering telkens weer uitgesteld. Onder leiding van de heer F. Hunsche is met de repetities reeds een aanvang ge maakt. De opvoering zal plaats hebben in de eerste helft van mei. A. van den Hoek over „De huidige positie van de landbouw" Donderdag 27 februari spreekt de voed- selcommissaris voor Noord- en Zuid-Hol land, de heer A. van den Hoek, op uit nodiging van de -drie plaatselijke land bouworganisaties, over „De huidige positie van de landbouw". Deze bijeenkomst wordt in café Timmer aan de Meerstraat te Beverwijk gehouden. Lezing voor „De Musketiers" Op uitnodiging van r.k. Jongerenbewe ging „De musketiers" komt de heer Do- minicus uit Alkmaar donderdag, 20 fe bruari in de bovenzaal van het veiling gebouw ,,'t Centrum" een lezing houden over Italië. Voor de K.N.Z.H.R.M. Een delegatie van zes Scheveningers heeft vanmorgen op het hoofdkantoor van de Koninklijke Noord-Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij te Amsterdam de inhoud van de 80 busjes geteld, die door de be manningen van de betrokken loggers en andere schepen over het teelt jaar 1957 was bijeengebracht. De opbrengst was bevre digend: 3251 kon aan de kas van de reddingmaatschappij worden toegevoegd. Prjjzen vaji zaterdag Gr. tong 3.40-3.20, grm. tong 3.70-3.20, kim. tong 3.80-3.20, kl. tong I 3.80-3.40, kl. tong II 3.60-3.20, alles per kg. Tarbot IV 44-40, gr. schol 25-20, grm. schol 37-20, kim. schol 62-34, kl. schol I 60-34, kl. schol II 46-24, schar 31-24, bot 12-8, verse haring 20-16, wijting 43-29, gr. gul 36-30, mid. gul 34, kl. gul 30-28, alles per 50 kg. Gr. Kabeljauw 200-72 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 465 kisten tong en tarbot, 1275 schol, 100 schar, 310 bot, 130 haring, 16 wijting, 165 kabeljauw en gul, 9 diversen; totaal 2470 kisten. Besommingen van zaterdag IJM 204 8350, 211 11.340, VL 7 2460, KW 160 2870, 125 4140, 166 3320, 168 11.680, 69 8040, 92 1800, 21 1160, 60 590, 65 1190, 35 1040, 61 1250, 94 2610, 71 510, 165 f 4660, 93 10.070, 46 11.430, 68 3040, 12 f 2660, 27 f 1010, 58 2510, BU 33 740, AM 17 f 5780, IJM 3 f 795, 130 f 4150, 4 1310, 40 f 1400, 52 f 1010, 22 2030. De directeur-generaal der P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, heeft in een cau serie voor de „Commerciële Club" te Gro ningen medegedeeld, dat Nederland in een tweede transatlantische kabel tussen de Verenigde Staten en Europa, die in 1959- 1960 gelegd zal worden, een direkte lijn krijgt. Over de voorzieningen ten aanzien van het televisienet zei hij onder meer, dat de zender Lopik in 1959 of 1960 door een definitieve zender vervangen zal wor den, dat Markelo deze herfst gereed zal komen en dat de straalzenderverbinding Urk-Irsum waarschijnlijk nog wat verbe terd wordt, opdat de beeldkwaliteit van de noodzender Irnsum meer bevredigend zal worden. Een afdoende oplossing zal pas geboden worden na gereedkoming van de definitieve zender te Smilde. Met de bouw daarvan hoopt men spoedig te be ginnen. De antenne zal een totale hoogte krijgen van 300 meter, 100 meter beton nen mast en 200 meter mastconstructie, maar zal niet voor 1960 gereed zijn. De jury voor de Nederlandse essay prijsvraag 1957 van de Association de la Presse Phonographique Internationale, heeft de tweede prijs van deze prijsvraag toegekend aan de heer M. Prick van Wely in Den Haag voor zijn inzending onder motto „Raga" met als onderwerp: „De waarde van fonografische opnamen voor de bestudering van exotische muziek". De derde prijs werd toegekend aan de heer J. H. Doderer in Amsterdam voor zijn in zending onder motto „Narcissus" met als titel: „Hondenkar en fonograaf". De prijsvraag betrof een essay, waarin één of meer aspecten van de fonografische reproduktie werden behandeld. De jury, onder voorzitterschap van dr. J. Daniskas met als leden de heren R. N. Degens, J. L. Ooms, J. Schrier en B. J. H. Stroman, heeft gemeend de eerste prijs niet te moe ten toekennen. Als tweede prijs werd een radio-grammofooncombinatie ter beschik king gesteld en als derde prijs een serie muziekboeken of grammofoonplaten ter waarde van vijfhonderd gulden. De prij zen zullen op een nader nog te bepalen datum worden uitgereikt. De sectie Jonge Kerk van de Hervormde Kerk organiseert voor jongeren, die in het Jonge-Kerk-werk leiding geven, en andere belangstellenden uit Noordholland, met uitzondering van Amsterdam, op 8 en 9 maart een provinciaal trainingsweekeinde in het vormingscentrum „De Haaf'' in Bergen (N.H.). Besproken zullen worden diverse onder delen van het Jonge-Kerk-werk. De lei ding van de bijeenkomsten berust bij ds. R. A. Bitter uit Schagerbrug en provin ciaal voorzitter van de Jonge Kerk, en bij wika M. J. Groeneveld, directeur van „De Haaf" in Bergen. 3-3V2V0 Nederl. '47 8513/i« 3 °/o Nedl. 1962/64 90 A. K. U 15214 300 Van Gelder Zonen 181 K. N. Hoogovens 264 Nederl. Ford 175 N. Kabelfabriek. 228 gew.Philips Gloeil. 245 Pref.PhilipsGloeil. 14714 Unilever 341% Wilton Feyenoord 210 Dordtsche Petrol. 609 Kon. Petroleum... 147,60 Billiton 184 A'dam Rubber 42 K. L. M f 109,30 Holl. Amer. Lijn 140 K. N. S. M 13614 N. Scheepv. Unie 107% v. Nievelt Goudr. 147 Phs. v. Ommeren 20054 H. V. A 80'/j Verg. Deli Mij en 60 Amsterd. Bank 19954 Nat. Handelsbank 71 Ned. Handel Mij. 14954 Rotterd. Bank 165% Twentse Bank. 15914 Anaconda Copper 4116/i« Bethlehem Steel 38 'X U. S. Steel 56% General Motors. 34% Shell Union 59 54 Tidewater 21% Slotkoers vrijdag Voorbeurs koersen 154 247 345 150,50

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10