Nederlandse fiscus kan leren van Bonn Huidige neergang wellicht slechts tijdelijk ctifral-10 Panda en de wijze Meester) Effecten -en Geldmarkt Opklaringen, ook sneeuw Bedrijf rendeerde beter dan in 1956 Wereldnieuws Magelhaes NJ 2 Te zware belastingdruk op uitgekeerde winsten H. B13STER 3r. ÉN ZOON Schildersbedrijf Uitvoeroverschot bedroeg in januari weer 15 pet. „Nieuwe fabrieken beter dan aanvullende werken" Centraal Sociaal Werk geversverbond over werkloosheidsbestrijding Union Rijwielfabriek keert tien pet. dividend uit Sabena boekte in 1957 redelijk resultaat Hongaarse luchtdienst op Amsterdam start in maart Nederlandse Middenstandsbank 'P MEESTERS Ié 11 2 I Is 0 1 1 0 Brazilië gaat deel van koffiesurplus verbranden Nigeria exporteert olie /i PHILIPS 'ROXME Toch Ió het zo r~ DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 Er is de laatste tijd herhaaldelijk op ge wezen dat er voor de instandhouding de modernisering en de uitbreiding van het Nederlandse produktieapparaat enorme kapitalen nodig zijn. Het Instituut voor Nederlands-Amerikaanse Industriële Sa menwerking te New-York, heeft onlangs becijferd dat als gevolg van de aanwas van de bevolking, in 1961 80.000 werkkrach ten door de industrie zullen moeten wor den opgenomen, waarvoor per jaar 2 miljard kapitaalsinvesteringen nodig zul len zijn. Vermoedelijk is dit bedrag nog aan de lage kant. Want men is er daar bij van uitgegaan dat per arbeider 25.000 moet worden geïnvesteerd en als men nu weet dat bijvoorbeeld bij de Hoogovens en bij de Sodafabrieken een kapitaalsin vestering per arbeider van 150.000 4 200.000 wordt aangenomen, dan is het zeer de vraag of men met een gemiddel de van 25000 uitkomt. Maar in elk ge val gaat het hier om zeer grote bedragen en de wijze waarop deze moeten worden bijeengebracht, blijft dus een vraagstuk van de eerste orde. Zoals bekend is ook de Nederlandse rege ring zich hiervan ten volle bewust, hetgeen wel blijkt uit haar pogingen om met be hulp van fiscale faciliteiten de spaarzin van de bevolking te stimuleren. Of dit de juiste methode is, menen wij te moeten betwijfelen, maar dat de kapitaalvorming in ons land zoveel mogelijk zal moeten worden bevorderd, stuit op geen tegen spraak. Wat de bedrijven betreft, zijn er drie mogelijkheden om het benodigde kapitaal bijeen te verkrijgen. Men kan door uitgif te van obligaties of op andere wijze vreemd kapitaal aantrekken, men kan pogen het eigen kapitaal (aandelenkapitaal) te ver groten, of men kan uit de jaarlijks behaal de winsten een zo groot mogelijk deel voor de financiering van het bedrijf reserve ren. Dit laatste noemt men dan de zelf financiering een methode volgens welke naar globale schatting het Nederlandse bedrijfsleven gedurende 1955/57 voor cir ca 80 pet. in zijn kapitaalbehoeften heeft voorzien. Deze zelffinanciering heeft verschillen de aspecten. Uit een oogpunt van financi eel beleid kan hety worden toegejuicht, dat een ondernemin^«haar weerstandsvermo gen en haar bedtijfsmogelijkheden door ruime afschrijvingen en reserveringen zo groot mogelijk maakt. Dit streven kan men vooral bij vele zg. familievennootschap pen waarnemen, waarbij dan vaak de be doeling voorzit, het bedrijf zoveel moge lijk in eigen hand te houden. Als de be nodigde kapitalen hiervoor te groot wor den, wordt zulk een vennootschap „open" gemaakt en gaat men veelal tot publieke uitgifte van aandelen over. Ook fiscale overwegingen spelen hierbij een rol. Maar ook de „open vennootschappen" doen, zo als boven bleek in ons land veel aan zelf financiering. Vooral als deze een zeer grote omvang tfcts vyi ADVERTENTIE J J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uit voorlopige gegevens de waarde van onze buitenlandse handel in januari 1958 afgeleid. De invoer beliep 1179 mil joen tegen 1132 miljoen in december 1957, de uitvoer steeg in januari tot 997 mil joen (tegen 960 miljoen in december). Het dekkingspercentage bleef 85. Ten opzichte van januari van het vorige jaar is de waarde van de invoer gedaald met 266 miljoen, die van de uitvoer ech ter" met slechts 20 miljoen. Daardoor is het invoersaldo aanzienlijk teruggelopen en wel van 428 tot 182 miljoen gulden. Het dekkingspercentage verbeterde zodoende en kwam van 70 (in januari 1957) op 85. De ontwikkeling van de handelsbalans over een langere periode blijkt uit de vol gende cijfers: waarde in miljoenen guldens invoer uitvoer dekking in pets. 1355 12.189 10.211 84 1956 14.154 10.876 77 1957 15.598 11.770 75 febr. '57-jan. '58 15.332 11.751 77 In zijn orgaan „De Onderneming" merkt het Centraal Sociaal Werkgeversverbond net betrekking tot het onlangs gepubli ceerde cijfer over de werkloosheid op, dat de stijging van dit cijfer sedert december nog tot op zekere hoogte meeviel. Het ver bond vestigt echter ook de aandacht op de omvang van de werktijdverkortingen, die een ongunstig beeld vertoonde. In januari werd 2,1 miljoen uren minder ge werkt dan normaal tegen 900.000 in decem ber. Naar de mening van het verbond zal ze ker bij de huidige kapitaalschaarste het creëren van aanvullende werkgelegenheid vaak meer het karakter kunnen dragen van een sociale dan van een economische maatregel. Zeker bestaat er, aldus het verbond, aan leiding uit sociale overwegingen maatre gelen te nemen ten behoeve van de „ont wikkelingsgebieden", doch wel moet wor den bedacht, dat het krap beschikbare geld maar eenmaal kan worden uitgegeven. Faciliteiten voor bouw van fabrieken in die gebieden zijn voor blijvende werkge legenheid van groter betekenis, dan het uitvoeren van „aanvullende werken", ook al moet daarvoor tijdelijk het nadeel van een wat hogere werkloosheid worden aan vaard. aanneemt, worden hiertegen allerlei be zwaren ingebracht. Door de zelffinancie ring stijgen de aandelen uiteraard voort durend in waarde en worden de kapitalen in kleine kring opgehoopt. De „doorstro ming" van het kapitaal en de in deze tijd zo gepropageerde bezitsspreiding worden er echter door belemmerd. In de V.S. is men reeds jaren bezig, de zelffinanciering te beperken door met handhaving van het dividend de aandelen te splitsen of nieu we aandelen uit te geven. Ook de uitgifte van kleine coupures en de notering in dol lars per stuk moet men zien als een uitvloeisel van wat men het volkskapita- lisme noemt. Men brengt op deze wijze een groter deel van de winst der bedrij ven onder het volk. Terwijl voor 1957 in West-Duitsland bijvoorbeeld niet meer dan 30 pet. van de beschikbare winst aan aandeelhouders werd uitgekeerd, wordt dit door de V.S. op ongeveer 61 pet. be cijferd. Met andere woorden: de Duitse ondernemingen hebben de laatste jaren een veel groter deel van de winst in het bedrijf gehouden dan de Amerikaanse. Ge let op de kapitaalvernietiging tijdens de oorlog is dit trouwens ook wel begrijpe lijk. Daar ook de Westduitse regering nog een spreiding van de particuliere bezits vorming voorstaat, heeft de Bondsminis- ter van Financiën, Etzel, een drastische wijziging van het belastingstelsel voorge steld, die (in dit verband) voornamelijk hierop neerkomt, dat de belasting op uit gekeerde winsten van 30 op 11 pet. zal wor den verlaagd en die op ingehouden win sten van 45 op 47 pet. zal worden gebracht. Men hoopt hierdoor de ondernemingen tot een wat ruimere dividenduitkering te prikkelen en op deze wijze de kring van spaarders, die kapitaal (risico-dragend kapitaal) aan de ondernemingen willen verstrekken, te vergroten. Dat fiscale maatregelen tot beperking van de zelffi nanciering ook hun gevaren meebrengen, is duidelijk, maar afgezien hiervan ge tuigt het van een gezond financieel en eco nomisch inzicht dat de Duitse regering de kapitaalvorming en de doorstroming van het kapitaal door een verlaging van de belastingdruk wil bevorderen. Zoals men weet, heeft de Nederlandse regering thans weer de herkapitalisatie voor de vennootschappen aantrekkelijker gemaakt door van de krachtens deze her kapitalisatie uit te geven bonusaandelen met lager percentage inkomstenbelasting te vorderen, terwijl anderzijds door de Vereeniging voor den Effectenhandel reeds geruime tijd op de uitgifte van kleine cou- .nures voor ^Je aandelen wordt aangedron- gen. Maar het fiscale KIImaaF°V00™0u3e en nieuwe.aandeelhouders.-. is- in ons j.an^l toch nog weinig gunstig, omdat nog on langs de belasting op vermogens resul taat van besparingen) en op de winsten van de bedrijven bron van de besparin gen) is verhoogd en het systeem van de dubbele belasting wordt gehandhaafd, door niet alleen de winst bij de onderne mingen, maar ook diezelfde winst, in de vorm van het door aandeelhouders ontvan gen dividend, te belasten. Men kan nu wel op een al te grote zelffi nanciering bij de bedrijven critiek uitoe fenen, maar als het in aandelen belegde spaarkapitaal op meer dan één wijze door de fiscus zwaar wordt getroffen, zal men moeilijk kunnen verwachten dat ook bij de kleine man, middenstander en arbeider, de belangstelling voor aandelen van onze Nederlandse ondernemingen toeneemt. Meer dan alle spaarregelingen met pre mies e.d. zal een mildere belastingheffing op de in de bedrijven verdiende, en aan aandeelhouders uitgekeerde winsten daar aan bevorderlijk zijn. Ook in zoverre kan Den Haag nog wel wat van Bonn leren. In de in Zwolle gehouden aandeelhou dersvergadering van de n.v. Union rij wielfabriek in Den Hulst (Overijssel) zijn de jaarstukken over 1956-1957 goedge keurd. Het dividend werd vastgesteld op 10 procent. De verlies- en winstrekening sluit met een voordelig saldo van 215.400, tegen 143.300 over 1955-1956. Er wordt 5697 naar nieuwe rekening overgebracht. In het nieuwe boekjaar is er in verge lijking met verleden jaar reeds een be langrijke achterstand in de omzet van rij wielen in het binnenland. Daartegenover staat een toenemende verkoop van brom fietsen. BRUSSEL (Belga) In 1957 heeft de „Sabena" 686.000 passagiers vervoerd die elk gemiddeld 1514 kilometers hebben af gelegd. Het aantal aangeboden tonkilome- ters is vergeleken bij 1956, met 29 pet. en dat van de vervoerde tonkilometers met 26 pet. gestegen. Op de transatlantische lijn heeft de „Sabena" haar aantal passagiers met 60,40 pet. opgevoerd. Op de lijn België- Kongo zijn 73.143 passagiers vervoerd, acht percent meer dan in 1950. Op het Europese luchtnet (lijndiensten naar het midden-oosten inbegrepen) steeg het aantal aangeboden tonkilometers met 48 pet., de vervoerde tonkilometers met 37 pet., en het aantal passagiers van 302.700 tot 395.400. Voor het helikopternet bedroeg de stij ging 188 pet. voor tonkilometers terwijl het aantal passagiers gestegen is van 18.474 tot 40.871. Op de lijn Brussel-Parijs, die tijdens het dienstjaar voor het eerst werd gevlogen, zijn 11.541 personen ver voerd. Het binnenlandse Kongolese net blijft zich zeer snel uitbreiden. De plannen voor een luchtlijn Brussel- Moskou, in een gezamenlijk Belgisch- Russische exploitatie, konden niet door gaan, omdat West-Duitsland weigert Rus sische vliegtuigen over haar grondgebied te laten vliegen. Alle onderhandelingen met Bonn hierover zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Ingevolge een vorig jaar gesloten lucht vaartverdrag tussen Hongarije en Neder land te Boedapest zal „Magyar Legikoz lekedesi Vallalat", kortweg „Malev" (Hon gaarse luchtvaartmaatschappij) met in gang van 1 maart een verbinding openen tussen boedapest via Praag naar Amster dam en terug. Een Hongaarse commerciële en technische delegatie van negen per sonen is maandag met een Russische Ilyushin-14 M op Schiphol aangekomen om de laatste voorbereidselen te treffen voor deze lijndienst. Zaterdag i maart zal de eerste machine (ïlyushin-14 M) van de „Malev" op Schip hol aankomen. Zondag 2 maart wordt de terugreis naar Boedapest gemaakt. Voor lopig zal de Hongaarse maatschappij een maal per week een vlucht, die in pool met de KLM wordt gevlogen, tussen Boedapest en Amsterdam v.v. uitvoeren. Het ligt in de bedoeling deze zomer de frequentie te verdubbelen. Op het ogenblik heeft de KLM vier verbindingen per week met Boedapest en terug. De lijn op Boedapest werd op 21 juni 1956 door de KLM ge- open. De baten van de Nederlandsche Midden standsbank n.v. hebben in 1957 een grotere stijging vertoond dan de lasten. De baten beliepen 16.436.329 (v.j. 14.471.963) en de lasten 12.919.213 (v.j. 11.416.403), zo dat de winst vermeerderde met 461.556 tot 3.517.116 (v.j. 3.055.560). Voorgesteld wordt zeven percent dividend (onveran derd). Het kapitaal beloopt onveranderd f 17.998.600. Door toevoeging van 500.000 uit de winstverdeling steeg de algemene reserve tot 3.500.000. Onder invloed van de algemene econo mische toestand en van de maatregelen tót kredietbeperking is de kredietuitzet ting in 1957 minder gestegen dan in de vo rige jaren, aldus het jaarverslag. Er viel een duidelijke vermindering van de vraag naar bankkrediet te constateren. De bank poogt niettemin zo veel mogelijk aan de gezonde kredietvraag van midden- en kleinbedrijf te voldoen, temeer omdat deze groep van ondernemingen geen toegang heeft tot de kapitaalmarkt er* veelal slechts over bescheiden mogelijkheden tot interne financiering beschikt. De toever trouwde gelden vertoonden opnieuw een belangrijke stijging. De directie verwacht dat de groei van de bedrijfscijfers zich in 1958 niet zal voortzetten, vooral niet voor de krediet uitzetting. Indien nieuwe loonronden en andere kostenstijgingen van betekenis uit blijven, kan mogelijk een bedrijfswinst van dezelfde grootte als van 1957 worden verwacht. Nog geen conjunctuuromslag? Het verslag schetst in grote lijnen de situatie van onze volkshuishouding in 1957 en zegt, dat deze niet heeft nagelaten een stempel van terughoudendheid en aar zeling op het bedrijfsleven te leggen. Stel lig mag niet worden gezegd, dat het be drijfsleven in al zijn geledingen reeds na delig beïnvloed wordt door de beperking der bestedingen. Aangenomen mag worden, dat de ver groting van de produktiviteit is achterge bleven bij de stijging van het loonpeil, kennelijk is de expansie over haar hoogte punt heen. Dit behoeft echter niet nood zakelijk het begin van een conjunctuur- omslag te betekenen. In het algemeen mag eerder van een tijdelijke terugslag worden gesproken. De gang van zaken in het be drijfsleven was in doorsnee gunstig, al zuilen de winsten in een aantal gevallen lager zijn dan in 1956. Het zal met dat al in 1958 voor over heid en bedrijfsleven een moeilijke taak ADVERTENTIE O 1U O 1 T VA ,Wat doen we, jongens Voetballen - of zal ik uit Panorama voorlezend' „Ja Vó&rlezen,"meneer- (Zó boeiend is nu PANORAMA I _t_ De van oorsprong arctische lucht is nu doorgedrongen tot de Rivièra en tot voor bij de Alpen. In de meeste West-Europese staten daalden de temperaturen in de nacht van maandag op dinsdag tot enke le graden benedn het vriespunt. In ons land werd de laagste waarde 4 gra den onder nul op het vliegveld Volkel gemeten. Doordat de noordelijke tot noord westelijke luchtstroming boven de Noord zee in kracht afnam, werden de sneeuw en hagelbuiten intensiever. In de heersen de weerstoestand komt het komende et maal niet veel verandering, 's Nachts komt in het binnenland weer lichte vorst voor. Overdag loopt het kwik tot enkele graden boven het vriespunt op. Perioden met opklaringen wörden afgewisseld door enkele sneeuw- of hagelbuien. WEERRAPPORTEN Woensdag 19 februari Zon op 7.49 uur, onder 18 uur. Maan op 7.41 uur, onder 19.18 uur. Maanstanden 18 febr. 16.38 uur nieuwe maan. 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 19 februari Hoog water 4.28 en 16.37 uur. Laag water 0.07 en 12.26 uur. Temperaturen buiten- w en binnenlandheden S morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. Helsinki sneeuw nno -4 1 Stockholm sneeuw nnw -3 1 Oslo onbewolkt ozo -8 Kopenhagen licht bew. nw -4 1 Aberdeen sneeuwbui nnw -1 2 Londen zwaar bew. wnw -1 0 Amsterdam sneeuwbui nnw 0 0,5 Brussel geheel bew. w 0 0,1 Luxemburg onbewolkt nw -3 0 Parijs zwaar bew. wnw -1 1 Bordeaux regen nno 3 17 Grenoble regen nw 2 19 Nice half bew. O 12 0 Berlijn sneeuw w -1 0,1 Frankfort sneeuw w -1 0,2 München half bew. wzw -4 23 Zürich geheel bew. ono -2 18 Genève sneeuw nno 0 7 Locarno zwaar bew. ono 5 0 Wenen geheel bew. nnw 1 3 Innsbruck sneeuw windst. -2 25 Rome motregen z 12 0,2 Ajaccio regen windst. 13 2 Madrid onbewolkt windst. 4 0 Mallorca licht bew. nw 13 0 Algiers half bew. zw 13 0 Den Helder sneeuwbui nnw 2 Ypenburg half bew. nnw 3 0,3 Vlissingen zwaar bew. nw 2 Eelde half bew. windst. -0 '3 De Bilt sneeuwbui w 0 0,6 Twente zwaar bew. w -0 1 Eindhoven sneeuwbui wzw 0,1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. w -1 0,1 worden, het juiste midden te houden tus sen de noodzaak, het conjuncturele even wicht te hervinden en de structurele ont wikkeling van het bedrijfsleven niet te zeer te belemmeren. Het rentevraagstuk Omtrent de positie van het bankwezen merkt het verslag op, dat de debet- en creditrente thans op een bijzonder hoog niveau liggen. Een terugkeer naar de lage rentetarieven van de na-oorlogse jaren mag vrij zeker niet op korte termijn wor den verwacht. Wel lijkt enige daling van de huidige zeer hoge rente waarschijnlijk. Een verruiming van betekenis in de posi tie van de geldmarkt is vermoedelijk niet op korte termijn te verwachten. In 1957 waren de eerste tekenen van een kentering op het gebied der omzetstij gingen te bespeuren. Toch blijkt, dat de omzetten in 1957 vergeleken met het gun stige jaar 1956 in het algemeen nog ver der zijn gestegen. De stijging blijft echter achter bij die van de voorgaande jaren, en in twee branches (schoeisel en textiel) valt zelfs een geringe daling te consta teren. Veel aandacht zal moeten worden ge schonken aan verlaging van de kosten door opvoering van de efficiency en door produktiviteitsverhoging, ook de gedachte aan economische samenwerking zal meer moeten gaan leven dan tot dusver. RIO DE JANEIRO (UP) De Brazi liaanse regering heeft verklaard dat zij wellicht een deel van de door haar opge kochte surplus-koffievoorraden zal moeten verbranden opdat de wereldkoffieprijzen op een „normaal" peil gehandhaafd kun nen worden. Ook vroeger heeft de rege ring van dit land al meermalen grote hoe veelheden koffie moeten vernietigen om catastrofale dalingen van de prijzen tegen te gaan. LAGOS, (Reuter) Maandag is de eer ste olie, die Nigeria exporteert verzon den. Nigeria heeft thans acht produceren de olieputten, die naar raming 700 a 1000 vaten olie per dag opleveren. De voor naamste olievelden bevinden zich te Oloi biri in het Oosten van het land en te Afam ten Noorden van Port Harcourt. De eerste zending olie is nu onderweg naar de Shell Pernis-raffinaderij te Rot terdam. Het is deze maand juist 21 jaar geleden, dat de opsporing van aardolie in dit gebied actief ter hand werd genomen. Een gebied ter grootte van ongeveer honderdduizend vierkante kilometer in Nigeria wordt stel selmatig afgezocht. Hiervoor werd reeds een bedrag van meer dan 285 miljoen gul den uitgegeven en voor het nu lopende jaar alleen zijn ruim honderd miljoen gulden i voor "dit doel bestemd. Of er. voldoende olie in de Nigeriaanse bodem aanwezig is om een lonende exploitaitie voor het land eli voor de Shell mogelijk te maken, is ech ter nog een open vraag. (Voor de beurs zie pagina 8) ADVERTENTIE 66. Met een nederige buiging nam Joris de magische schat van de wijze over. „Simulare loco, prudentia summa est, zo als wij latinisten zeggen'.", sprak hij ge troffen. Hij wierp een zijdelingse blik op Panda, die zich fronsend afvroeg of de wijze meester wel goed wijs was om Joris de kist met juwelen te geven. „En dat be tekent, broeder Panda", vervolgde Joris met stemverheffing, „dat wat sommigen als dwaasheid zien, vaak het toppunt van wijsheid is!" „Welk een begrip", zuchtte de bejaarde magiër en hij keek. bewonde rend naar Joris op, „bij u -is Wijsheid in goede handen, b-roeder Goedbloed!" „Ja, ja'" knikte Joris tegen de juwelenkist. „Mijn taak is nu ten einde", ging de wijze voort, „want oost is oost en west is west en er is een westerling voor nodig om de vruchten van mijn arbeid te plukken „Ongetwijfeld!", sprak Joris met glinsterende ogen. Toen herstelde hij haas tig. „Ik bedoel dat gij er op kunt rekenen, dat de juwelen - eh, het oosters denken hier een goed onthaal zullen vinden! Ik zal uw taak tot een goed einde brengen De wijze meester knikte goedkeurend. „Daar ben ik zeker van", antwoordde hij. „Ik ook!", dacht Panda, „Joris zal wel zorgen, dat hij er zelf niet slechter van wordt van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees Z-88 Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 drageesf3.75 Philips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam Op last. De Perzische premier, Manoet- scher Eghbal, heeft op last van sjah Mohammed Reza Pahlevi een nieuwe politieke regeringspartij gevormd on der de naam „natie". Zeven maanden geleden werd, eveneens op last van de sjah, door de vroegere minister van Binnenlandse Zaken Assadollah Alam, een andere partij opgericht „Volk" ge heten. Eenhoofdig. De Indische minister van Financiën T. Krisjnamatsjari heeft zijn ontslag genomen. Premier Nehroe zal de portefeuille van Financiën voorlopig zelf beheren. Nehroe is ook minister van Buitenlandse Zaken en voorts staat hij aan het hoofd van het departement van kernenergie. Contact. In Parijs is een UNESCO-bijeen- komst begonnen die tien dagen zal du ren. Er zal gesproken worden over uit breiding van de culturele contacten tus sen Oost en West. De Unesco bereidt een tienjarenplan voor, voor contact tussen schrijvers, opvoeders, historici en studenten. Opstand. Een opstand in de gevangenis op de Philippijnen heeft aan der tien gevangenen het leven gekost. De zeshonderd gevangenen kwamen twee dagen geleden in opstand, omdat zij vonden dat zij slecht werden behandeld en de gevangenis te vol was. Volgens de gevangenisautoriteiten werd de actie geleid door communisten. De opstande lingen barricadeerden zich in een deel van het gebouwencomplex, waar zij een aantal bewakers als gijzelaars vast hielden. Er zijn politieversterkingen met pantserwagens te hulp geroepen. Gevechten. Uit Oost-Cuba worden heftige gevechten gemeld tussen regerings troepen en opstandelingen. De gevech ten zouden nóg voortduren. De opstan delingen staan volgens berichten uit die streek onder rechtstreeks bevel van oud-president Fidel Castro. De rege ringstroepen maken gebruik van tanks en vliegtuigen. Spoorloos. Van het Amerikaanse leger vliegtuig, dat zaterdagavond op weg van Napels naar Athene verdween met zestien mensen aan boord, is nog geen spoor gevonden. Het wordt zo goed als zeker geacht, dat Het toestel in de Mid dellandse Zee is terechtgekomen. Dat het in Albanië of Joegoslavië zou zijn geland, acht men onwaarschijnlijk. Geheime politie. Inbrekers in Tsjechoslo- wakije lijken een nieuwe methode van diefstal te hebben uitgevonden door zich voor te doen als leden van de geheime politie. In Tsjechoslowaakse bladen zijn twee van deze gevallen ge meld. Televisioen. De heilige Clara van Assisi, stichteres van de orde der arme Cla rissen, die in 1193 werd geboren, is bij decreet van de Congregatie der Riten door paus Pius XII tot patrones van de de televisie in de gehele wereld uitge roepen. In het decreet wordt eraan herinnerd dat de heilige Clara, toen zij in 1252 in een klooster te San Damiao bij Assisi ziek lag, in een visioen de Kerstviering in de basiliek te Assisi meebeleefde. Hoogtevrees. Een inbreker belde maan dag de politie van Kopenhagen met het verzoek te worden bevrijd uit een siga renwinkel. Hij was met een ladder naar binnen gekomen, maar toen hij langs dezelfde weg naar buiten wilde was hij bang, dat hij zou vallen. De politie ver loste de man en sloot hem op het poli tiebureau opnieuw op. Voorzorgsmaatregel. De Westduitse deel staat Beieren ïeeft een auto in gebruik genomen, die uitgerust is met een gei- ger-teller om radio-actieve isotopen, die eventueel bij vervoer zouden zijn verlo ren, op te sporen. Een dergelijk geval heeft zich overigens in Beieren nog niet voorgedaan. Slachtoffer. Naar schatting een op de zes tig personen van hen, die twaalf jaar geleden de atoombom op Nagasaki overleefden behoeft thans nog medische behandeling, aldus hebben Japanse artsen geconstateerd. De meest voor komende ziekten zijn anemie, lever aandoeningen en een te veel of een te weinig aan witte bloedlichaampjes. In Hirosjima is zaterdag de 36-jarige vrouw, Tosjiko Sawahara, ten gevolge van de atoombomexplosie overleden. Zij was het vierde slachtoffer sinds het begin van dit jaar. Ongeladen. De Britse staatssecretaris van Oorlog, Churchills schoonzoon Christo pher Soames, heeft in het Lagerhuis toegegeven, dat de schildwachten van het legerkamp 'n Dorset, dat zondag door Ierse nationalisten werd overval len op post stonden met ongeladen ge weren. Soames deelde aan vragenstel lers van de Labour-oppositie mee, „dat de geweren niet geladen waren, omdat er allerlei incidenten zouden kunnen voorvallen als zij wel geladen waren". DE EERSTE reis om de wereld heeft 1124 dagen geduurd. Degenen die deze prestatie volbrachten, waren de 18 over levenden van de „Victoria", een van de vijf schepen, waarmee Magelhaes zijn ex peditie was aangevangen. Nog vier van de laatste overlevenden van „Trinidad" (ook een schip dat tot de vloot van Magel haes had behoord) kwamen eveneens in Spanje aan, en hadden dus ook de reis om de wereld gemaakt, maar deze ongelukkige zee vaarders arriveerden pas op 2 augustus 1527 in hun vader land en hadden over de hele reis dus bijna 8 jaar gedaan. Maar goed, daar gaat het eigenlijk niet om. Houden we rekening met een reisduur van 1124 da gen, waarin 85.600 km waren afgelegd, dan moeten we ons in de eerste plaats verba zen over de geringe kosten die de expeditie van Magelhaes gevergd heeft. Immers, hij voer uit met 5 schepen, bemand met 265 koppen en de voor een lange reis benodig de proviand, wat alles bij elkaar niet meer dan 107.095 Hollandse ponden heeft ge kost, Hiervan werd door de Spaanse rege ring het leeuwendeel, t.w. 82.935 ponden betaald. De Antwerpse koopman Christo- bal de Haro nam 20.790 pond voor zijn rekening en de rest lijkt te zijn gefinan cierd door een handelshuis te Hamburg. Wanneer we nu weten, dat het Hollandse pond, in guldens genoteerd, niet meer dan 75 cent telde, dan kunnen we onmogelijk beweren dat de expeditie veel heeft ge kost (al geven we ogenblikkelijk toe, dat de intrinsieke waarde van het Hollandse pond destijds aanzienlijk hoger was dan de voorgerekende 75 cent!). Bovendien was het geld, aan de expeditie van Magelhaes ten koste gelegd, letterlijk, noch figuurlijk in het water gesmeten, want de wrakke „Victoria", die heelhuids in Sevïlla arri veerde was tot berstens toe volgeladen met specerijen, die bij verkoop niet minder dan 111.545 pond opbrach ten, zodat alleen al door dit enkele schip de kosten van de hele expeditie gedekt waren en bovendien nog een beschei den winst overbleef. Het gelag was uitsluitend en al leen betaald door de scheeps bemanning van 265 koppen, waarvan het merendeel een graf op de bodem van de zee had gevonden; 90 van de opvarenden zagen hun vaderland nimmer terug. Dat bij de kosten die voor de expeditie waren uitgetrokken op geen enkele wijze rekening was gehouden met uitkeringen aan nabestaanden, is tekenend voor die tijd en voor de hele periode van expansie die daarop zou volgen. En het zijn juist deze talloze ongenoemden ge weest, de lieden met wie nooit rekening werd gehouden, die de grondslagen hebben gelegd voor de macht en de rijkdommen van de ondernemende staten in West- Europa. We denken vaak met enige wee moed aan deze romantische en avontuur lijke zeereizen, die voor de meesten toch heus geen pretje zijn geweest. Daarover een volgende keer. H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2