Mr. A. C. Vroon, zaakgelastigde in Damascus, sprak in Haarlem Hongaren onderscheiden nu vrienden van verraders Lucebert als beeldend kunstenaar Vanmorgen in de vishal en op zee Causerie tot Mij. voor Nijverheid en Handel 7 Aanbesteding wegfundering in plan Arendsweg-Zuid Lichtvoetig welkom aan nieuwe Velsenaren Holland-Show" zoekt in Beverwijk naar een zaal Paal over de rails Hervormd kerkkoor opgericht Nut's-leden waren „op reis" door Canada Bfe Ledental van „Kindergenot" steeg met sprongen Examens Weddenschap eindigt voor Haarlemse politierechter DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 „Het is vreemd, dat Syrië zich bij de uitroeping van de Egyptisch-Syrische Unie op 21 februari zomaar laat oplossen in één groot rijk in weerwil van het toch zeer krachtige nationalisme. Merkwaar dig genoeg heeft juist Syrië deze unie in de sterkste mate gepousseerd, terwijl de voordelen ervan duidelijk aan de kant van Egypte liggen". Dit zeide de Nederlandse zaakgelastigde te Damascus, mr. A. C. Vroon, maandagmiddag in een causerie voor het Haarlemse departement van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Hij stelde hierbij voorop, dat men het door hem gezegde als zijn persoonlijk inzicht moet beschouwen en het niet met het standpunt der Nederlandse regering moet vereenzelvigen. In een hypotese over het motief van de Syrische houding wilde hij zich niet begeven, maar hij maakte wel melding van de al herhaaldelijk gemaak te veronderstelling, dat Syrië deze nau were aansluiting bij Egypte zoekt om niet al te zeer in de Russische invloedssfeer te geraken. Hij achtte dit echter helemaal niet zeker, al heeft men wel kunnen waar nemen, dat de grootste Syrische partij de socialistische Ba'aath, waar ook het leger achter staat, zich in sterkere mate bewust is geworden van het gevaar van een te nauwe band met Moskou. „Mogelijk is de unie daardoor verhaast", aldus de spre ker, die het echter evenzeer mogelijk achtte, dat Rusland juist achter deze ont wikkeling zit. „Het zou niet de eerste keer zijn, dat Rusland terwille van de grotere politieke lijn de communistische partij in een bepaald land in de steek zou laten", zo zei hij. In aansluiting hierop zei mr. Vroon la ter naar aanleiding van vragen nog de in druk te hebben, dat de politieke unie er vast doorgedrukt is, omdat de economische samensmelting wel op zeer grote moeilijk heden moet zijn gestuit. Egypte heeft na melijk een geleide en armlastige econo mie terwijl die in Syrië volkomen vrij en bovendien veel steviger is. Men moet aan dit samengaan overigens naar de mening van de spreker niet al te grote waarde hechten. Hij ziet er in de eerste plaats een vooral propagandistisch opgezet voor beeld in van samengaan der Arabische landen tegen Israel, maar het moet Israel wel aangenaam zijn, dat niet alleen dit land er een bedreiging in ziet maar ook zijn Arabische buren Jordanië en Irak. Er is in de berichten over deze ontwikke ling ook gewaagd van nadelen, welke Egypte ietwat gereserveerd zouden heb ben doen staan tegenover de unie, maar op een vraag naar aanleiding daarvan stelde de spreker, dat deze nadelen in wer kelijkheid niet bestaan. De voorzichtig heid, die men de Egyptenaren in dit op zicht toeschrijft vloeit mogelijk voort uit bezorgdheid dat een nieuwe poging tot vereniging der Arabische landen een al te spectaculair echec zou kunnen worden. Bovendien kan president Nasser hebben gevreesd, dat hij al te zeer de indruk zou maken, Syrië in zijn greep te willen krij gen. De moeilijkheden voor de concretise ring van de Unie schetste mr.. Vroon ook bij de beantwoording van een vraag naar de etnologische aspecten ervan: het Ara bisch dat door Egyptenaren gesproken wordt is volkomen onverstaanbaar voor Syriërs, die daarenboven geneigd zijn de Egyptenaren als Afrikanen te beschou wen en zichzelf als zuivere Arabieren. Daartegenover staat, dat Nasser persoon lijk in Syrië een enorme populariteit ge niet aangezien hij in de ogen der Syriërs „Frankrijk, Engeland en Israel heeft ver slagen". Uitvoerig antwoordde de spreker ook op een vraag naar de Nederlandse belangen in Syrië. Syrië heeft zelf geen oliebron nen, maar speelt toch een zeer belangrijke rol als transitoland voor de olie, het heeft de helft der pijpleidingen van de Iraq Pe troleum Company in bezit, waarin de Ko ninklijke voor 23 percent geïnteresseerd is. Dat Nederland een niet onbeduidende export naar Syrië heeft illustreerde mr. Vroon met de gegevens over het vorig jaar: de totale export van Belgische en Nederlandse produkten naar Syrië was dat jaar groter dan die van het gehele Russische biok. De Nederlandse klasseprodukten maken naar zijn overtuiging stellig kans in Sy rië. De benadering is echter een zaak van veel beleid. De Amerikanen hebben naar zijn mening al ondervonden, dat de Sy riërs het, evenals vele jonge volken, als een belediging ondergaan, iets al te na drukkelijk cadeau te krijgen. Zij willen kunnen aantonen, dat er van een com mercieel verantwoorde transactie sprake is. „Mijn ervaring is, dat de Syriërs het zeer op prijs stellen, wanneer leidende fi guren uit het bedrijfsleven in Nederland hen persoonlijk komen bezoeken. Men komt dan zeer goed tot zaken en zal voort- In de brandweerkazerne te Beverwijk is maandagmiddag door de directeur van Openbare Werken openbaar aanbesteed het leggen van 8100 vierkante meter weg fundering bij de Baljuwlaan en omgeving, in plan Arendsweg-Zuid. Er werd ingeschreven als volgt: Fa. Van Nordheim, Soesterberg 97.600, Gebr. Van Hees te Utrecht f f92.500, n.v. Bouwmaat schappij „Zaandam" 98.600, T. B. Hubert te De Bilt f 88.000, Gebr. Miandes te Ber gen 87.200, n.v. Neustelt te Amsterdam 86.100, G. Hulsebos te Bloemendaal 85.500, Fa. Geertsema te Franeket f 85.400, G. W. Polderman te Spaarndam f 84.000, A. Spoor te Driehuis Westerveld 82.240, n.v. A. Groot te Woude 79.900, n.v. J. M. Strijland te Hoorn 76.700, J. de Bie te Beverwijk 75.900, De Moei en Heepen te Alkmaar 75.780, Aanneem- maatschappij Vemde te Beest 71.700, n.v. V.S.A. te Beverwijk 70.890, Aanneem- maatschappij Bolsenbroek te Bloemendaal 65.450. De raming werd niet bekendge maakt. De gunning is aangehouden. 'aan in hen werkelijke vrienden begroe ten". Naar aanleiding hiervan zei de voorzit ter jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, in zijn dankwoord tot de spreker ervan over tuigd te zijn, dat de benadering van de zijde van het Westen in vele opzichten niet juist is. „Wanneer wij ons tot banken en andere instellingen wenden met het voornemen een transactie met een land van het Nabije Oosten aan te gaan, is men vaak overdreven voorzichtig. Het is echter nooit gebleken, dat deze volken zich aan zakelijke contracten niet hielden", zo betoogde hij, erop aandringend, dat het bedrijfsleven in het Westen zou openstaan voor de moeilijkheden van deze zeer jon ge landen. De eerste beeroetingsavond in het .iaar 1958 voor „nieuwe Velsenaren" is gister avond in het Hervormd Jeugdgebouw op een eclatant succes uitgelopen: puntiger en geestiger dan vorige avonden is er ditkeer ingegaan op diverse kleine problemen van de nieuwbakken burgers dezer gemeente. Daarbij kon zelfs een klein gesprek over het buiten „Beeckestein" tot ontwikkeling komen. De volle zaal het nieuwe belangen- comité voor Velsen-Noord was onder meer ook op uitnodiging van de gastvrouwe, de „Velser Gemeenschap" aanwezig heeft geluisterd naar de gebruikelijke inleidin gen over de gemeente Velsen, zoals zij werden gegeven door ir. D. M. Dammers, Velsens directeur van Openbare Werken en de heer J. van Os van de Abeelen, de praeses der Velser Gemeenschap en het forum, dat onder voorzitterschap van een bijzonder geestige ds. Thiemens vragen uit de „nieuwelingen" trachtte te beantwoor den, heeft zich onder meer bezig gehouden met „Beeckestein", waarbij de heer Dijk stra, Velsens archivaris, zich persoonlijk een warm voorstander van het behoud van dit historische buiten betoonde, de heer Dammers de affaire op technische gronden benaderde en zich niet aan een uitspraak wilde wagen en mevrouw Heykoop als raadslid een lans brak voor „Beeckestein". „In de huizenmassa van „Noordholland", zo zei zij ongeveer, „is dit roccoco-buiten een verademing en een droom tegelijk een droom over vroeger tijden, toen de Wijkermeer nog tegen de duinvoet klotste en de klank van het spinet door de illustere buitens twinkelde." En al was dan de vraag, die dit ge sprekje gaande maakte, ietwat sceptisch gesteld door een Velsen-Noorder, het ant woord poogde de bemoediging gaande te houden en het recht van het historische landgoed te verdedigen. Een probleempje, waarmee menige naar Velsen gekomen „buitenman" blijkbaar zit, namelijk de erbarmelijke kwaliteit van de grond in zijn stadstuintje, werd door het forum opgevangen met de mededeling, dat de Plantsoendienst overweegt, of hier mis schien wat aan te doen is. Het duo Thomasvaer en Pieternel heeft met .de geijkte, maar toch telkens weer aantrekkelijke berijmde Nieuwjaarswens' het programma afgesloten. De avond werd mede dank zij de lichtvoetige leiding, die de heer R. Graafsma er aan gaf, een bevre digend welkom tot de velen, die aan de uitnodiging van de Velser Gemeenschap gevolg hadden gegeven. KPV wil wel, maar kan niet Het wordt wat eentonig, als in elke ver gadering wordt, geklaagd over het. gebrek aan ruimte om een tentoonstelling te hou den, maar voor bestuur en leden van een vereniging blijft het een onaangename zaak. Ook op de jaarvergadering van de Kennemer Pluimvee Vereniging, die maandagavond is gehouden in hotel „Parkzicht" te Beverwijk kwam het ge sprek weer op het ontbreken van een grote zaal in Beverwijk, waar de gelegenheid aanwezig is om een tentoonstelling te houden. Enkele jaren is er gespaard, om het geld voor een tentoonstelling bij elkaar te krij gen, als het nog eens zo ver mocht komen en de penningmeester, de heer W. Blokker, beschikte volgens het jaarverslag al over een flink saldo. Beverwijk is inmiddels aangewezen om de „Holland Show" in 1958 te verzorgen. Het blijkt dus de wens te zijn van de andere afdelingen dat Be verwijk ook eens kan profiteren van een tentoonstelling. Het bestuur heeft de medewerking ver zocht en verkregen van de burgemeester, de heer J. G. S. Bruinsma, die Bescherm heer is geworden van de vereniging en reeds zijn voelhorens heeft uitgestoken naar een grote zaal. Doch tot op heden zou ook de burgervader nog niet zijn ge slaagd op dit gebied. Het jaarverslag van de secretaris ge waagde van successen op enkele tussen tijdse tentoonstellingen, door enkele leden en men was van mening dat een ledental van 55 voor deze omgeving te laag is. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Ves- sies herkozen als voorzitter en in de plaats van de heer W. Kranendonk stelde de ver gadering de heer J. Veenstra. Het is meer geluk dan wijsheid geweest, dat zondagmiddag een uit de richting Uit geest komende trein niet is ontspoord. In de omgeving van de Beijnesfabrieken heb ben namelijk enkele kwajongens een dikke ronde paal op de rails gelegd, juist in de bocht van de spoorlijn, zodat de wagenbe stuurder het gevaar te laat bemerkte en de trein die een vaart had van 80 kilo meter per uur, niet kon stoppen. Gelukkig is de paal kapot gereden. De splinters la gen tot op 25 meter van de plaats af ver strooid. De treinbestuurder heeft bij aan komst aan het station te Beverwijk dade lijk aangifte gedaan van het geval. In het verenigingslokaal van de Neder lands Hervormde Kerk in Castricum is maandagavond een bijeenkomst gehouden, waar de oprichting van een kerkkoor een feit is geworden. Het koor stelt zich ten doel de kerk diensten en eventuele andere kerkelijke gebeurtenissen met zang op te luisteren. Over het onderwerp: „Met auto en cara van door Canada en de Verenigde Staten" heeft de heer Sjoerd van der Meulen maandagavond in zaal Dam voor het de partement Heemskerk van de Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen een lezing gehouden. De voorzitter de heer J. D. Vosselman Bosch sprak in het openingswoord zijn vreugde uit over de geheel gevulde zaal, hij constateerde met voldoening dat hieruit blijkt dat het bestuur met het in dit seizoen geboden programma op de goede weg blijkt te zijn. De heer Van der Meulen, die binnen vijf jaar vier reizen naar Canada en de V. S. heeft gemaakt, -bezocht hier vele Neder landers die naar deze landen geëmigreerd zijn. Spreker constateerde dat vele mensen er in Nederland geen idee van hebben hoe groot de afstanden zijn in dit onmetelijke land. Per auto, trein en vliegtuig heeft hij geweldige afstanden afgelegd. Ook heeft de heer Van der Meulen gereisd in gezelschap van Amerikanen, die zich echter verplicht voelden om 8 a 900 km per dag af te leg gen, waardoor er van een bekijken van het landschap weinig terecht kwam. Zeer veel bijzonderheden vertelde spreker, die echter wel erg van de hak op de tak sprong, waardoor het voor het publiek moeilijk viel om de draad van het verhaal te volgen Zijn laatste reis maakte de heer Van der Meulen met dé caravan dwars door Cana da. Hier zijn goed ingerichte kampeer plaatsen met aansluitingen op elektriciteit, waterleiding en riolering. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond die het ge sprokene verduidelijkten. Een Amerikaanse visser heeft in de V.S. een forel gevangen, die met haar ft'Vi kg het wereldrecord nadert en zeker de grootste is die sinds mensen heugenis in de wateren van Florida aan de haak werd geslagen. Op de foto ziet men de trotse visser met zijn inmiddels opgezette buit. In hoeverre men geloven kan in het kunstenaarschap van sommige moderne schilders is vaak moeilijk uit te maken. Bij het ordenen van kleuren op een vlak kan smaak aan de dag worden gelegd. Het be hoeft niets te vértellen. Vreemdsoortige uitingen lijken echter een zeker vertrou wen te schenken, wanneer ordening dui delijk begint op te treden. Men vergete echter niet dat die ordening een gevolg kan zijn van het vele doen, dat leidt tot een automatisme. Voorkeuren voor be paalde gereedschappen en materialen, kleuren en vormen kunnen leiden tot iets dat het uiterlijk heeft van een zekere eigen stijl. Er behoeft echter nog niets achter te Er waren vanmorgen 4500 kisten vis aan de markt, waarvan 650 schelvis, 55b wijting, 385 gul en kabeljauw, 840 kool, 770 haring, 23o makreel, 525 schol, 185 di versen, (o00 kilo tong en 1000 stijve kabel jauwen. De SCH 27 (2 februari) bracht 50 schel vis, 60 gul en kabeljauw, 120 kool, 70 wij ting, 100 haring, 70 makreel, 40 diversen en 540 stijve Kabeljauwen aan de markt. De KW lz2 (4 lebruari) haci ruu scneivis, 3jü gul en kabeljauw, 260 wijting, 100 ha ring, 10 makreel en 70 stijve kabeljauw aan boord. De „Hanum" voerde 320 schel vis, 120 gul en naoeijauw, 40 kool, 140 wij ting, 10 naring, 3b makreel, 150 stijve ka- peijauwen. De „Beatrice" (6 februari) kwam ae pieren binnen met 80 schelvis, 200 gul, kaoeljauw en kool, 55 wijting, 380 haring, 60 makreel. De KW 153 (5 februari) had 100 schelvis, 136 gul en kabeljauw, 2/5 kool, 30 wijting, lao haring, 60 ma kreel, 30 diversen en 150 stijve kabel jauwen aan boord. Voor het buitenland In guldens werd betaald voor: grote tongen 3,10 tot 3,20, groolmiddel tong 3,20 tot 3,70, kleinmiddel tong 3,90 tot 4, tong I 3,70 tot 3,40, tong II 3,20 tot 3,50, grote tarbot 3,50 tot 3,70, grote scliol 25 tot 27, middelschol 37 tot 40, zetschol 60 tot 6b, schol I 55 tot 56, schol II 46 tot 54, grote rijen kabeljauwen 76 tot 110, kleine rijen kabeljauw 36 tot 54, kisten grote kabel jauw 80 tot 100, kisten kleine kabeljauw /6 tot 100, grote schelvis 27 tot 46, groot- middel schelvis 27 tot 48, haring 15 tot 21, grote zwarte kool 60, middelmaat zwarte kool 36 tot 42, koolvis I 16 tot 17 en kool- vis II 16 tot 13. Voor de eigen markt In guldens werd betaald voor: schol III 36 tot 23, grote gullen 30 tot 34, middel gullen 26 tot 32, torren 18 tot 26, witte kool 70 tot 75, lengen 57 tot 62, kleinmid del schelvis 33 tot 43, pennen 27 tot 41, braad 25 tot 36, wijting 20 tot 23, makreel 18 tot 25, kleine makreel 10 tot 11. Voor morgen De KW 176 komt morgen aan de markt met 180 kisten schelvis, 330 kool, 320 wij- Nieuwe klaverjasloot aan de kaartenstam In Beverwijk is gisteravond een nieuwe klaverjasclub ten doop gehouden. Tijdens een vergadering in Het Groene Huis, heeft het bestuur bestaande uit de heren J. W. Wissink, voorzitter, E. Beentjes, secreta ris en H. H. Steenbakker, penningmeester, met de heer J. Beers als commissaris, de doelstelling van deze vereniging uiteen gezet. Hoofddoel is de buurtbewoners in de gelegenheid te stellen, buiten de cafés om klaverjassen te beoefenen. Het is. dus zuiver een buurtklaverjasvereniging, zei de voorzitter en als naam werd ge kozen klaverjasvereniging „Het Groene Huis". Inmiddels hadden zich al 22 leden gemeld en direct is men begonnen met en kele rondjes te spelen. De stemming was zeer geanimeerd. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de voorzitter de heer J. W. Wissink, Laan van Kanaan 48 te Be verwijk. ting, 40 haring, 15 makreel, 50 diversen en 100 stijve kabeljauwen. De „Ariadne" komt de pieren binnen met 210 kisten schelvis, 180 gul en kabel jauw, 290 haring, 30 makreel, 40 wijting, 20 diversen, 120 stijve kabeljauw en 25 kisten kleine schelvis. De SCH 117 voert 75 kisten schelvis aan, 250 kool, 430 haring, 60 makreel en 60 wijting. Recordbesomming De SCH 54 had de hoogste besomming en wel 28.900 voor 4000 stuks kabeljauw. Een Vlaardinger, die vlak bij hem viste moest het met een enkel spokje stellen. „Jackie" in Nigeria Het Scheveningse schip „Jackie", dat enige tijd geleden door een visserijmaat schappij uit Nigeria was aangekocht en dat op 14 januari onder commando van kapitein Molenaar uit Wieringen zijn verre reis ondernam, is de vorige week in Nigeria aangekomen. Het schip, dat werd uitgerust door de Scheveningse Sleephellingmaat- schappij, heeft een bemanning uit Den Helder aan boord. Het schip zal in de Nigeriaanse wateren de trawlvisserij be oefenen met behulp van Nigeriaanse vissers. In gebouw „Grapij" heeft de Bever- wijkse speeltuinvereniging „Kindergenot" maandagavond haar jaarvergadering ge houden. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter van de Bever- wijkse speeltuincentrale de heer J. Zuur bier. De voorzitter van „Kindergenot", de heer A. Geldermans, was niet herkiesbaar en zijn plaatsvervanger de heer W. Kuipers was wegens ziekte afwezig. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer J. van Kempen bleek dat het ledental met sprongen omhoog is gegaan. Hij keek terug op een zeer gunstig jaar en er zijn vele geslaagde evenementen gehouden. Een voetbaltoernooi, een tuinfeest en diverse filmavonden. Het bestuur heeft hierdoor een stimulans gekregen om ermee door te gaan. Er bestaan plannen om dit jaar over te gaan tot de aanschaffing van een nieuw filmtoestel. De penningmeesteresse me- vrou'Sv Kuipers, maakte melding van een batig saldo van 412,58. Bij de bestuursverkiezing werden de dames Kuipers en De Wit en de heer Vel- zeboer herbenoemd. Een bestaande vaca ture werd vervuld door de benoeming van de heer J. Glorie als lid van het bestuur. Met algemene stemmen werd de heer Kui pers tot voorzitter gekozen. Medegedeeld werd nog dat op zaterdag 1 maart een sjoelavond voor jongens zal plaats vinden, een week later zijn hiervoor de meisjes aan de beurt. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen sociale aardrijkskunde; W. Eshuis, Zandvoort. voor het kandidaatsexa men sociale aardrijkskunde: mej. M. Schudde- Boom en M. J. Dekker, Amsterdam; voor het doc toraalexamen geneeskunde; mej. A. J. Borst, Santpoort, J. J. M. Bekkers, Haarlem, mej. J. A. Scholz, Blaricum, J. C. C. Stut, Haarlem, mej. L. E. A. Kits van Waveren, Huizen, A. J. Otto, Bloemendaal. zitten. Met enig wantrouwen ontmoet ik zo nogal één en ander. Naar Luceberts tentoonstelling van gouaches, tekeningen en enkele schilde rijen, die tot 18 maart in de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem ge houden wordt, was ik echter benieuwd sinds het moment dat ik de uitnodigings kaart daartoe uit mijn brievenbus had ge haald. Want het zal zo'n goede tien jaar geleden zijn, dat Lucebert me al pakte met zijn tekeningen op een tentoonstelling, die door enkele jongeren in een leeg staand huis aan het Amsterdamse Oost einde werd gehouden. Dat Lucebert als dichter van zich zou doen spreken, wfsten vermoedelijk toen maar heel weinigen. Mocht ik het dan al moeilijk hebben met het nadien komend optreden van experi mentele schilders, Lucebert had me al ver trouwen geschonken met zijn tekeningen, die een grote spiritualiteit in het hand schrift vertoonden en een bezinning op het uitdrukkingsmiddel tekenen verraadden. Dat deze man iets te vertellen had bleek later nog overtuigender, zij het uit een vorm, die niet te mijner beoordeling ligt: de dichtkunst. Dat Lucebert als beeldend kunstenaar werkzaam bleef zal aan vrien den wel bekénd zijn. Wij zagen lange tijd niets van de resultaten. Bij het decoreren van de Amsterdamse Kunstenaarssociëteit De Kring voor een daar te houden bal masqué improviseerde Lucebert echter enige op groot formaat uit te voeren za ken, die iets moesten toevoegen aan de misschien wat eigenaardige feestvreugde bij deze jaarlijks terugkerende evenemen ten. Wel vèr liet zijn werk de wat slordig gemaakte rest achter zich door een vaar digheid en een geest, die aan die van de tekenaars van de Simplicissimus herinner de. Wat mij al duidelijk leek werd be wezen: deze vent kan wat! Lucebert zou niet kunnen bestaan zon der wat -yoop hem was. Wie wel, aal men vragen. Lucebert komt daar echter eerlijker voor uit dan anderen, öbteht ik. En als per soonlijkheid geldt hij voor mij duidelijk door zijn grafische en picturale kwalitei ten. Zijn kleur is altijd goed, zijn vormen zijn altijd boeiend, zijn materiaalbehande ling is altijd levendig, zijn lijn spiritueel. Dat laatste leert men niet. Dat hééft men als men werkelijk iets te vertellen heeft. Verantwoordelijkheidsgevoel blijkt ook uit de verzorging van zijn werk. Lucebert zal het middel niet tot doel maken, maar hij „Boerenfamilie" door Lucebert „Voorlopig hoef je je over mijn voor raad niet bezorgd te maken, ik heb wel honderd flessen jenever in huis", zei een caféhouder aan de Brederodestraat^ in Zandvoort in december van het vorig jaar tegen een zesentwintigjarige Zandvoortse metselaar. „Ik wed om honderd gulden dat je dat niet hebt", luidde het prompte ant woord van de laatste. De flessen werden geteld en de caféhouder verloor de wed denschap. Even later werd om tachtig gul len gewed hoeveel flessen in een bepaalde kist zouden zitten. Ook ditmaal was het geluk aan de zijde van de metselaar. Maar toen het op betalen aankwam gaf de café houder niet thuis, ook niet toen de metse laar in gezelschap van een tweetal vrien den op 16 december 1957 des avonds bij het reeds gesloten café aanbelde om zijn winst in ontvangst te nemen. Het drietal begaf zich toen naar de achterzijde van het huis waar een deur werd geforceerd en men op zoek ging naar de caféhouder. De metselaar stak daarbij enkele guldens die hij in een pantalon vond in eigen zak, voor welk feit hij zich vanmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. A. M. baron Van 'Tuyll van Serooskerken, moest ver antwoorden. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevangenis straf van een maand wegens diefstal met braak, waarbij hij wees op het feit dat de verdachte reeds eerder wegens diefstal tot een geldboete was veroordeeld. „Wat voor een diefstal is dat geweest, verdachte?" wil de de president weten. „Ik heb toen op het Zandvoortse strand een Óuits kanon ge vonden en meegenomen", antwoordde de metselaar onder grote vrolijkheid van de publieke tribune. Zijn raadsman, mr. R. K. P. Kalbfleisch, was van oordeel dat het feit meer gezien moest worden als een poging van verdachte om zijn vordering op de caféhouder op een wat kwajongensach tige manier te realiseren. „Als hij (de café houder) niet betalen wil, dan komen we het wel halen," moet verdachte gedacht hebben, aldus de verdediger. De politierechter veroordeelde de met selaar tot een boete van zestig gulden subs, twaalf dagen hechtenis. Zijn metgezellen werden wegens hun medeplichtigheid tot een boete van 25 subs, tien dagen hechte nis veroordeeld. yvY,~yYYyYYyYYVVYYYYv fY'yyyvyyyvYyyvyyyvyyy'yvyyvyvNyyyyy-v- WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE acht het. En dat doen zij, die zich bewust zijn, met iets belangrijks bezig te zijn. Er is humor in Luceberts werk, snijdende humor en ook lieve. Er is een grote ver scheidenheid in zijn werk. Hij jaagt niet door op een idee en repeteert geen succes nummers. Vermoedelijk zal hij trouwens weinig aan succes gedacht hebben en bij acties van experimentelen, die wel plaats gehad hebben, meer zijn opgevoerd dan bewust zelf op de voorgrond getreden. Blijkt dat niet uit de verfijndheid van zijn werk, uit de gevoeligheid, waarmee hij de dingen stelt? D&t volwassen mensen de kindertekening als voorbeeld nemen, is iets waartegen ik me vaak verzet heb. Natuurlijk zal Luce bert zich bezonnen hebben op de waarde, die een kindertekening voor ons kan heb ben. Er ligt bij Espace op de tafel echter een zo innemend landschapje, mag ik wel zeggen, dat ik inderdaad geloof, dat Luce bert intelligentie en eruditie heeft weten te paren aan die zuiverheid van doen die des kinds kan zijn. Bob Buys BOEDAPEST (UP) „Was de revolutie al het bloedvergieten en de represailles, die daarop volgden, waard?" Ik kreeg op deze vraag een antwoord van een genees heer, een grijze man van in de vijftig, een rustige, bedachtzame figuur, wiens voor naamste zorgen zijn beroep en zijn opgroeiende kinderen betreffen. „Voor mij en duizenden anderen, zelfs zij, die vaders, broers of zoons verloren hebben, was het de moeite waard, zélfs deze prijs. Ik ben een toeschouwer geweest, een noncombat tant, een opportunist zo u wil, maar ik geloof dat ik voor de meeste Hongaren kan antwoorden: het is alles waard geweest om de eenvoudige reden, dat thans ik en bijna iedere andere Hongaar geen angst behoeft te hebben voor zijn buurman. Vóór de revolutie droeg hij misschien een partij-insigne of hij droeg het niet, maar ik wist nooit werkelijk wat hij was. Dat is in elk geval verleden tijd. Wij weten nu, wie de verraders en wie de patriotten zijn". Deze identificatie van de „goede" en de „foute" Hongaren is misschien het belang rijkste resultaat van de glorieuze neder laag van het volk in zijn strijd om de vrijheid in 1956. Deze tragische strijd en de dwang, die daarop gevolgd is, hebben de mensen dichter dan ooit bij elkaar ge bracht, dichter zelfs dan in de dagen vóór het communisme. De dokter, misschien doordat hij een „toeschouwer, een noncombattant, een op portunist" geweest was, was een van de weinige Hongaren die openlijk met me wilde praten over hun rol in de opstand. Anderen, onder wie enkelen, die ik kort gekend heb gedurende de strijd, lieten geen twijfel over hun sympathieën bestaan, doch weigerden over hun aandeel in de opstand te praten. In de mijnstad Dorog bijvoorbeeld, waar ik tijdens de revolutie uitgenodigd was een vergadering van de arbeidersraad bij te wonen, wilde niemand toegeven, dat hij ooit van dit revolutionaire lichaam ge hoord had, laat staan daartoe behoord had. Dit ondanks het feit dat sommige van deze mensen tot hen behoord hebben, met wie ik in november 1956 gesproken heb. De grote Csepel ijzer- en staalfabrieken en andere fabrieken in Boedapest, die dui zenden vrijheidsstrijders geleverd hebben, zijn thans verboden terrein. Geen vreem deling mag er binnen. De arbeidersraad van Groot-Boedapest, die vergeefs gepoogd heeft over de vrijheid te onderhandelen nadat de strijd met de wapens mislukt was, is reeds lang ter ziele en zijn leiders zitten in de gevangenis. Maar in een restaurant vond ik als gé rant een man, die ik het laatst gezien had toen hij nabij het hoofdkwartier van de communistische partij een geweer droeg. Zijn groet was niet uitbundiger dan die voor een andere klant, maar toen de kel ner mij te veel berekende, zeide hij: „Laat dat in het vervolg. Mijnheer Jones is een vriend van Hongarije". Vervolgens liep hij weg en later wenste hij me alleen maar goedenavond. De cohesie van het volk, die tot stand is gekomen, is duidelijk gebleken uit het gebrek aan enthousiasme voor de socialis tische arbeiderspartij, de organisatie, die werd opgericht ter vervanging van de door de revolutie vernietigde communistische partij. Terwijl bijna een miljoen Hongaren minstens in naam communisten waren, had de nieuwe partij ruim een jaar na de verplettering der revolutie nauwelijks 350.000 leden. Janos Kadar sprak stellig de waarheid, toen hij onlangs verklaarde dat hij het premierschap opgaf, omdat de partij meer aandacht miste. Familieleden Terwijl de revolutie taboe is, is er één ding, waarover bijna iedere Hongaar wil en kan praten: over familieleden en vrienden die naar het Westen gevlucht zijn. „Mijn dochter is in Aura, in Illinois", vertelde een vrouw in een souvenirwinkel. „Ze gaat er school vanaf de tijd, dat zij daar in januari van het vorig jaar gearri veerd is". Een man vertelde me over zijn zoon in Engeland en een andere man vroeg' me of ik Davenport in Iowa kende, waar zijn zoon werkt. Steeds meer vragen over het leven, dat de vluchtelingen in het Westen leiden, vragen, die ten dele gesteld worden uit hoop en ten dele uit afgunst. Ondanks de pogingen van de regering het volk wijs te maken, dat de vluchtelingen slecht be handeld worden, heimwee hebben en al leen niet terugkomen omdat dit hun door „imperialistische" mogendheden belet wordt, hebben de meeste Hongaren spijt, dat ook zij niet zijn weggegaan toen zij de kans hadden. Maar in elk geval rest hun die thuis bleven het gevoel van eenheid en kame raadschap. het laatste en misschien het beste erfdeel van de revolutie.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7