Boterprijs in België met 25 pet gekelderd Twentse Bank verwacht weinig van centraal conjunctuurbeleid anda en de wijze Meester Wisselvallig weer SCHRIK IN DE TREIN Omzetten bleven in 1957 op een hoog peil „DE ZYLPOORT" 1 Wereldnieuws ZocU ió ket zo DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 2 Minister Lefebvre belooft snelle maatregelen in ergste zuivelcrisis sinds 1930" De beroemde CANADESE hoestsiroop Nieuw Frans vierjarenplan Lagere winst Kas-Associatie Kredietverlening in de V.S. vergemakkelijkt Drastisch ingrijpen tegen monopolievorming in V.S .gevraagd Reserves werkloosheids fonds onvoldoende geacht Critiek van Eerste Kamerleden Produktiebeperking in drie Duitse kolenmijnen M Jcgarantieprijs 1956/'57 vastgesteld ff is Franse tegenontwerp voor vrijhandelszone gereed Voorgestelde regeling wijkt af van Euromarkt systeem Argentinië en Hongarije sluiten handelsakkoord SHERRY van Beaufort Water op zee J (Van onze correspondent in Brussel) België zwemt op het ogenblik als het ware in de boter. In de koelhuizen zijn nu zes miljoen kilo boter opgestapeld, hoewel normaliter in België steeds tien percent van de boterbehoeften uit Nederland wordt geïmporteerd en de koelhuizen tegen de lente leeglopen. Bovendien is de boterprijs op de veilingen catastrofaal laag gevallen, althans wanneer men dit uit het standpunt van de boeren en de zuivel fabrieken bekijkt. Daar het vee over enkele weken al de wei ingaat, is het moment niet ver meer, dat de produktie van verse boter op gang komt. Op de boterveilingen is de prijs voor de boer met 16 frs. per kilo gedaald, daar het departe ment van Economische Zaken niet langer grote hoeveelheden boter uit de markt kan nemen. Dit leidde tot een fel protest van de landbouworganisaties. Dinsdag lag de boterprijs nog steeds ver beneden de richtprijs, of de door de regering aan de boeren gegarandeerde prijs. Anderzijds konden de melkerijen aan de boeren de gegarandeerde prijs van 3,50 fr. per liter melk met 3 percent vetgehalte, niet uit betalen. In de landbouwkringen wordt deze overproduktie van melk en boter de ergste crisis genoemd, die de zuivelsektor sedert 1930 heeft ondergaan. Immers: bin nen de 24 uur viel de boterprijs met 25 percent. De botercrisis heeft ook daarom beroering gewekt, omdat België, in tegen stelling met Nederland, geen boter-expor- terend land is. De Belgische boter is na melijk te duur voor de wereldmarkt. Voor het eerst heeft de Belgische boter- produktie thans de honderdmiljoen kilo bereikt, wat voldoende is om de binnen landse behoeften te dekken. De invoer van Nederlandse boter kan echter, in het raam van het Benelux landbouwprotokol, niet worden stopgezet. Alleen de mini mum-prijs, waartegen Nederlandse boter in België ingevoerd wordt, zou verhoogd kunnen worden. Zoals wij reeds eerder schreven, speelt ook de smokkelarij van Nederlandse boter naar België een rol in de oververzadiging van de Belgische markt. Het ziet er dus naar uit, dat spoedig Benelux-overleg zal dienen plaats te vinden. Men hoopt in Brussel, dat Nederland begrip zal tonen voor het Belgische standpunt. Teveel melkkoeien De overvloed van melk en van boter houdt verband met het feit, dat de Bel- ADVERTENTIE zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén Bij apothekers en drogisten PARIJS (AFP) Een nieuw vierjaren plan, dat de minister van Financiën voor 15 maart aan het parlement zal voorstel len, beoogt de Franse nationale produk tie in 1961 met 25 percent boven die van 1956 op te voeren. De industrieproduktie zal ingevolge dit plan met 30 a 35 percent moeten stijgen en de landbouwproduktie met 20 percent. Dit derde vierjarenplan zal de levens standaard in Frankrijk ieder jaar met 3 a 4 percent moeten doen stijgen. Deze ver betering is kleiner dan die, welke sedert 1950, toen met de uitvoering van het eer ste vierjarenplan een aanvang werd ge maakt, is bereikt. Zelfs deze geringe ver betering zal echter slechts kunnen wor den verzwezenlijkt, als de militaire uitga ven worden verminderd. Het plan is dan ook gebaseerd op een geleidelijke ver mindering van deze uitgaven, met name op een verkorting van de militaire dienst tijd, die thans als gevolg van de gebeur tenissen in Algerije anderhalf tot twee jaar bedraagt. Frankrijk wil met het nieuwe plan be reiken, dat de betalingsbalans in 1961 een overschot van 100 miljard franse frank aanwijst. De financiële uitkomsten over het jaar 1957 van de Kas-associatie n.v. te Amster dam waren als volgt. Het voordelig saldo van de provisiereke ning heeft 2.704.956 bedragen tegen 2.970.454 in 1956. Het voordelig saldo van de rente-rekening bedroeg 1.324.584 (v. j. 2.043.410). Verheugend is het, al dus het jaarverslag, dat de onkostenreke- ning een daling te zien geeft van 3.001.382 in 1956 tot 2.852.634 in 1957. De netto-winst beliep 530.760 (v.j. 820.583). Voorgesteld wordt een divi dend van 5 percent (6V2 pet.) op het onver anderde kapitaal van 10 miljoen. De in 1956 begonnen daling van de om zetten op de effectenbeurs zette zich in 1957 voort en bereikte in het laatste kwartaal een haast ongekend laag peil. Het bedrag ter incassering van ontvangen effecten- posten verminderde van ca. 1,5 miljard tot ca. 1 miljard. In het vereenvoudigd effectenverkeer werden door de n. v. ef- fectenposten betaald tot een bedrag van 755.345.000 waarvan tot een waarde van 143.821.000 intern aan aangeslote nen werd doorgeleverd. Het aantal leden der Vereeniging voor den Effectenhandel dat tot dit systeem toetrad steeg tot 139. Tezamen met de instelling van de n. v. werd door de leden van de Vereeniging hierdoor een belangrijke stap gedaan naar een deugdelijke algemene effectenclea- ring. gische landbouwdiensten volkomen ver rast werden door de resultaten van de jongste landbouwtelling. Daarbij bleek, dat de veestapel in 1957 liefst met 50.000 melkkoeien is aangegroeid, die goed zijn voor een extra boterproduktie van 7 mil joen kilo per jaar. De produktie van kaas (jaarlijks importeert België 30 miljoen kilo Nederlandse kaas) en die van condens en melkpoeder is in België niet sterk ont wikkeld, daar deze produkten vrij mogen worden geïmporteerd en dus de concur rentie van Nederlandse en andere Euro pese produkten moeten doorstaan. Alleen de produktie van geëvaporeerde volle melk is sterk toegenomen: van 3000 ton in 1952 tot 17.000 ton in 1957. Verwaten aan de minister Minister van Landbouw Lefebvre heeft thans in het parlement snelle en afdoende maatregelen beloofd om de crisis te ver helpen. Er zal waarschijnlijk worden overgegaan tot de aankoop van 6 miljoen kilo verse boter voor de koelhuizen, op dat de huidige zes miljoen kilo koelhuis- boter van de vorige zomer verkocht zal kunnen worden. Deze operatie, die met enig verlies gepaard zal gaan, zal onge veer 7,6 miljoen gulden vergen. Tot september a.s. zal een uniforme richtprijs van 78 frs. per kilo of 6 gulden aan de boer worden gegarandeerd, even als 3 franc per liter melk met drie per cent vet. Het vetgehalte van de con- sumptiemelk zal iets worden verhoogd, waarschijnlijk tot 3,2 pet. Een hogere pre mie zal worden betaald aan de boeren, die binnen een bepaalde termijn tbc-koeien afslachten. De subsidie voor de verwer king van volle melk tot kaas en melk poeder zal worden verhoogd. Vorig jaar bedroeg deze 34 miljoen franc of 2,6 mil joen gulden. In landbouwkringen neemt men het de minister van landbouw zeer kwalijk, dat hij de crisis niet tijdig wist te vermijden. WASHINGTON (Reuter). De Federal Reserve Board heeft woensdag de reser ves, welke de aangesloten banken moeten aanhouden tegenover de deposito's met een half procent verminderd. Door deze nieuwe maatregel, die ten doel heeft, de recessie tegen te gaan, wordt de kredietverlening vergemakkelijkt. Er worden 500 miljoen dollar door vrijge maakt van de bevroren gelden der banken van het Federal Reserve-system. Voor de banken te New York en Chicago werd het percentage verlaagd van 20 tot 19V» percent met ingang van 27 februari. Hierdoor komen ongeveer 125 miljoen dollar aan reserves vrij. Bij de banken in andere grote steden werd het percentage verlaagd van 18 tot 17'/! percent, waardoor ongeveer 195 miljoen dollar aan reserves vrij komen. Bij de banken in de kleinere steden werd het percentage verminderd met ingang van 1 maart van 12 tot IIV2 oercent. Hierdoor komen ongeveer 180 miljoen dollar vrij. WASHINGTON (Reuter) Senator Kefauver, voorzitter van de anti-trust- en monopoliecommissie van de Amerikaanse Senaat heeft er bij het departement van Justitie op aangedrongen, maatregelen te nemen tegen de grote concerns in de Ver enigde Staten, teneinde de concurrentie te bevorderen. In een toespraak tot de Senaat zei Ke fauver dat de concentratie van maatschap pijen in de V.S. een zodanige omvang heeft bereikt, dat de enige oplossing zal liggen of in de ontbinding van de grote maatscha' lijen of in het vinden van an dere middelen voor het tot ontwikkeling brengen van nieuwe ondernemingen in de betreffende industrieën teneinde de con currentie tot stand te brengen, waaraan het thans ontbreekt. ADVERTENTIE ,Watl Is dit Amsterdam?En ik moest er in Hilversum al uit!" (Zó boeiend is nu PANORAMA!) In het eindverslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp tot wijziging van de werkloos heidswet, wordt gezegd dat men vrijwel algemeen de Memorie van Antwoord om trent het ontwerp van wet niet overtuigend achtte. De bezwaren tegen het ontwerp zijn se dert de openbare beraadslaging in de Tweede Kamer eerder toegenomen dan verminderd. Men is van oordeel, dat met het oog op de toenemende werkloosheid, die een grotere onzekerheid voor de toe komst schept een behoorlijke fondsvor ming voor de werkloosheidsverzekering meer dan ooit bijzondere aandacht ver eist, aldus het rapport, dat er voorts de aandacht op vestigt, dat het in de memo rie genoemde bedrag van f 446 miljoen aan reserves van het algemeen werkloos heidsfonds bij een nog sterker toenemen de werkloosheid stellig ontoereikend zal zijn. Voorts is men van oordeel, dat de re gering er onvoldoende rekening mede had gehouden, dat het wetsontwerp een in breuk maakt op het vertrouwen, dat het bedrijfsleven als grootste contribuant in de premieopbrengst, in de overheid mag stellen. Als, gelijk nu wordt vastgesteld, van eventuele premieverlagingen alleen het rijk voordeel heeft, is het voor het be drijfsleven weinig animerend om in de toe komst in een dergelijke fondsvorming, voor welk doel ook, deel te nemen. In drie kolenmijnen in het Roergebied zal zaterdag wegens de daling van de kolenafzet één ploegdienst komen te ver vallen. Volgens de ondernemingsorgani saties zijn de onverkochte voorraden steenkolen gestegen tot 587.000 ton en die van cokes tot 908.000 ton. De afzet van in dustriekolen is normaal, die van huis brandkolen was de laatste maanden als gevolg van het zachte weer, bijzonder slecht. De gemiddelde garantieprijs voor melk is bepaald op 28.421/2 per 100 kilogram melk met 3.7 procent vet. Het verschil tussen tussen de netto opbrengst en de ge middelde garantieprijs komt voor rekening van het Landbouw Egalisatiefonds. Met de uitkering aan melkveehouders zal in maart begonnen worden. Een gulden per 100 kg melk zal echter vertraagd worden uitge keerd en pas begin 1959 ter beschikking van dé rechthebbenden komen. De omzetten van de Twentse Bank n.v. zijn in 1957 op een hoog peil gebleven. Er werd dan ook meer provisie geboekt. De gebeurtenissen gaven soms aanleiding tot overstelpende drukte. De inkomsten waren als volgt: provisie 9.8 miljoen (v.j. 9.4 miljoen), winst effectenbedrijf 6.2 miljoen (v.j. 6.0 miljoen), rente en wissels 23.7 miljoen (v.j. 24.4 miljoen) dividenden deelnemingen 1.1 miljoen (v.j. 1.0 mil joen). Voor afschrijving en reservering wordt 2,5 miljoen ten laste van de ver- lies- en winstrekening geboekt. De winst- en verliesrekening wijst een saldo winst aan van 5.7 miljoen (v.j. 6.3 miljoen). Voor belastingen werd bestemd 4 1/4 miljoen. Voorgesteld wordt, zoals reeds gemeld is, negen pet. dividend (v.j. 10 pet.). Aan het statutaire reservefonds komt 280.000. Het effectenbedrijf leverde een resultaat op, dat vrijwel gelijk is aan dat van van 1956. De posten onkosten, salarissen en tantièmes tezamen vertonen een niet on belangrijke stijging. De ervaring met de elektronische apparatuur stemt tot tevre denheid. Intensiever gebruik van deze hulpmiddelen zal tot verdere arbeidsbespa ring en versnelling van de administratie kunnen leiden., aldus het verslag. In het geplaatste kapitaal kwam geen wijziging 49 miljoen). Het reservefonds wordt verhoogd tot 21 V2 miljoen (v.j. 21 miljoen). Overheid en conjunctuur In het verslag wordt gezegd dat de con junctuur in Nederland in 1957 in toene mende mate onder druk kwam te staan. De ervaring van 1956/57 leert, dat van een centrale beheersing der conjunctuur in ons land, voor zover zij ons niet door de ont wikkeling der externe factoren wordt op gelegd, weinig te verwachten valt. Bij po gingen van de overheid, om de invloeden van een depressie te compenseren, dreigt bovendien het gevaar dat men vooral naar verhoging der overheidsuitgaven zal grij pen, hetgeen, gekoppeld aan de hogere fis cale druk, ingevoerd of althans ontworpen in de hoogconjunctuur, tot een vicieuze cirkelbeweging zou leiden. De crisis in de positie der Nederlanders en der Nederlandse belangen in Indonesië, dreigt, behalve veel menselijk leed, ook aantasting van onze welvaart te veroor zaken. Dat dit ons land treft op een tijdstip van weifelende copjunctuur, geeft helaas aanleiding tot sombere ramingen van de gevolgen. De geleidelijke vrijmaking van het han delsverkeer in de Euromarkt zal ook de financiële verhoudingen sterk beïnvloeden. Een toenemende internationalisatie van de bankdiensten, waarvoor Nederland van ouds goed is toegerust, mag wellicht reeds vrij spoedig verwacht worden. Boven de negatieve methoden van infla- tiebestrijding, die tevens dreigen ons pro- duktieapparaat en onze exportcapaciteit af te breken, zal in de eerste plaat verster king van de kapitaalmarkt^ nodig zijn. WEERRAPPORTEN Temperaturenbulten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur Helsinki Stockholm Oslo mist sneeuw onbewolkt Ten westen van Ierland bevindt zich een krachtig hogedrukgebied, dat gevuld 's met zachte lucht. Tussen Groenland en Noor wegen stroomt nog steeds koude poollucht naar het zuiden. Deze lucht ontmoet de zachte lucht langs een front, dat zich uit strekt van IJsland via Schotland naar onze omgeving. Langs dit front bewegen zich een aantal storingen, die van tijd tot tijd enige regen of natte sneeuw veroor- zaken. Een van deze storingen bereikte Kopenhagen half bew. donderdagochtend de oostkust van Enge- Aberdeen geheel bew. w land. Deze zal met enige neerslag passé- Londen ren. Bij IJsland komt een volgende-storing Amsterdam tot ontwikkeling, die morgen het weer in Brussel onze omgeving beïnvloedt. Aangezien ons Luxemburg land nu eens aan de koude zijde van het flar^s front, dan weer aan de warme zijde ervan Bordeaux komt, is het temperatuurverloop wissel- Grenoble vallig. Nice SE S windst.-16 o -8 wnw nw Vrjjdag 21 februari Zon op 7.45 uur, onder 18.04 uur. Maan op 8.23 uur, onder 21.25 uur. Maanstanden 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 21 februari Hoog water 5.29 en 17.37 uur. Laag water 1.12 en 13.31 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Madrid Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. w zwaar bew. nw geheel bew. wnw sneeuw w geheel bew. w half bew. zw zwaar bew. nno onbewolkt nnw motregen w regen w sneeuw wzw geheel bew. wzw geheel bew. zw onbewolkt windst. geheel bew. wnw zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. nw licht bew. nw geheel bew. nw half bew. wnw zwaar bew. w geheel bew. wnw zwaar bew. nw 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wnw -11 -0 7 6 4 5 0 6 1 -1 3 1 2 -3 -2 _2 -1 -0 windst. -6 n 0 ono -1 windst. -2 nnw 1 5 5 5 2 4 3 4 4 0,1 0,1 0,3 1 1 0,1 5 4 1 0,1 0 0,1 0 2 1 0,1 2 0 0 0 0,1 2 8 0 0,3 2 4 4 4 5 4 6 4 68. Nadat de wijze oosterling was ver trokken, sloot Joris met een dankbare zucht het juwelenkistje en keek even zoe kend rond„Er wacht ons een zware taak, broeder Panda!", sprak hij. „Een taak, die zware eisen stelt aan lichaam en geest Laat ons dus beginnen met ons lichamelijk behoorlijk te versterken!" En met ener gieke pas begaf hij zich in de richting van een nabijgelegen eetgelegenheid. „Ja, ja!", riep Panda verontwaardigd, terwijl hi] achter Joris aandraafde, „en dan zeker betalen met de juwelen uit dat kistje, hè?" Zonder zich aan Panda's Onvriendelijke Gedachten te storen, trad Joris binnen en bestelde na enig dubben een aantal ge rechten, die op de spijskaart de langste namen droegen. Panda was echter te ver ontwaardigd om een hap door zijn keel te krijgen. „Die juwelen zijn niet bestemd om te eten, Joris Goedbloed!", sprak hij en hij keek boos naar iedere hap, die Joris met onbewogen gelaat naar binnen liet glijden. „Wilt ge werkelijk niets eten, broeder Panda?", vroeg Joris. „Er is ge noeg!" En hij begon tevreden in zijn na gerecht te lepelen. „Ja!", riep Panda bit ter. „In dat kistje, bedoel je! Maar dat is bestemd om-eh, om de oostefce wijsheid te bekostigen! Het mag alleen geopend worden...". Met een oprecht, vredig en vriendelijk gemoed!", vulde Joris aan, terwijl hij met een voldaan gebaar zijn mond afwiste. „Wel, Panda, dat gebeurt immers ook! Ik heb het kistje gekregen, dus het is mijn eerlijk eigendom! En wat dat andere betreftJoris zweeg even om een dure sigaar op te steken -. „Mmm! Ik- smak - mag wel zeggen, dat ik me nog nooit zo vredig en - smek - vriende lijk heb gevoeld!" Staat een herstel van de privé- en onder nemingsbesparingen hierbij voorop, ander zijds moet vermeden worden de kapitaal markt onnodig taken op te leggen, waar voor zij van nature niet bestemd is. Het verslag denkt hier bijvoorbeeld aan de fi nanciering van het afbetalingskrediet, als mede van het exportkrediet. Een herleving van de verhandelbare exportwissel zou, naar het de directie voorkomt, uit een oog punt van exportbevordering toejuiching verdienen. Uit Parijs meldt AFP, dat de deskundi gen hun ontwerp voor het Franse memo randum over de vrijhandelszone nu aan de Franse minister van Financiën hebben overhandigd, die het in het Franse kabinet bespreken zal. Agence France Presse meent te weten, dat het eerste deel van het ontwerp gewijd is aan algemene be ginselen, waarin de nadruk zal worden ge legd op de noodzaak regelingen te treffen voor de betrekkingen tussen de E.E.G. en de andere landen van de O.E.E.S., waar bij deze dan zouden worden opgenomen in een geheel, dat niet de naam zou dragen van vrijhandelszone, maar waaraan men „b.v. de naam van Europese Unie" zou kunnen geven. In het tweede deel van het ontwerp zouden suggesties worden ge daan, omtrent de voor zulk een unie nood zakelijke voorschriften. Het hiervoor op gestelde systeem zou geheel afwijken van dat, voorzien voor het verdrag van de gemeenschappelijke markt. Zo zouden o. m. de étappes voor de afschaffing der dou anetarieven niet dezelfde zijn. Tevens zou het Franse ontwerp agrarische produkten onder de vrijhandelszone willen laten val len onder bijzondere voorwaarden, terwijl verder een tijdsverloop van enige jaren zou worden voorzien tussen de inwerking treding van de gemeenschappelijke markt en die van de genoemde Europese Unie. LONDEN, (UP) In Londen is inmid dels woensdag de „industriële conferen tie" over de problemen betreffende de Euromarkt en de vrijhandelszone ge opend. Reeds uit de openingsspeeches van de Engelse minister van Financiën Heath- coat-Amory en de Franse ex-premier Ro bert Schumann bleek dat het moeilijk zal zijn, de aanhangers van de Euromarkt en de vrijhandelszone met elkaar te verzoe nen. Amory zeide dat, indien men het concept van de Europese samenwerking zoals dat in het Euromarkt-verdrag is neergelegd wil verwerkelijken, men het vrijhandels- gebied op hetzelfde tijdstip moet verwe zenlijken. Voor het einde van het «jaar moeten de verdragen dienaangaande zijn geratificeerd. Robert Schumann legde er de nadruk op dat het meer de vraag is of er een brug kan worden geslagen tussen de zes landen van de Euromarkt en de overige O.E.E.S.- partners. Hij althans betwijfelt dit sterk. WENEN (UP) Argentinië en Honga rije hebben een handelsverdrag getekend dat voorziet in een uitvoer ter waarde van 2.3 miljoen dollar van Hongarije naar Ar gentinië. Telefoonmateriaal en mijn- machinerieën zullen de voornaamste post van deze uitvoer vormen. (Voor de beurs zie pag. 4 ADVERTENTIE 5.50 per fles Kinderhuisvest 47 - 51 Telefoon 10717 Verbindingsman. Premier Nehroe van In dia heeft in het parlement meegedeeld, dat er de afgelopen acht maanden in Kasjmir zes personen om het leven zijn gekomen en zeventien gewond tenge volge van bomontploffingen. Vijf per sonen, die naar aanleiding van deze aanslagen waren aangehouden, hadden toegegeven dat zij waren opgetreden als „verbindingsmannen van de Pakistaan se geheime dienst". Succes. Na langgerekte onderhandelingen is het Noorwegen gelukt een schadever goeding van de Russen te verkrijgen van een miljoen kronen (ruim 543.000 gul den) voor vernietiging van grote bos sen als gevolg van de Russische bepalin gen voor de waterwegen langs de Noor se grenzen. De schadevergoeding heeft tevens betrekking op de omlegging van een weg in Finnmarken. Blind. Het Russische partijorgaan „Prav- da" heeft een aantal bladen in de Sov jet-Unie van blinde nabootsing van de burgerlijke pers beschuldigd. „Het is te betreuren aldus de Pravda dat sommige redacties de illustratie van een tekst als een soort versiering be schouwen. Zij denken dat hoe meer fo to's en tekeningen een krant bevat, hoe aantrekkelijker zij voor de lezers is. Voormalig. Janos Peter, een voormalige calvinistische bisschop, is benoemd tot eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken van Hongarije, als opvolger van de 67-jarige (niet 72-ja- rige, zoals eerder is gemeld) Andre Sik, die onlangs minister van Buitenlandse Zaken is geworden. Peter was voorzit ter van het instituut voor culturele be trekkingen. Ontstellend. In Kaapstad worden dagelijks honderden gezinnen ontboden op 't pas- geopende kantoor voor bevolkingsre gistratie, waar zij hun afkomst moeten aantonen. Er worden tevens beschrijvin gen van haarkleur en haar-inplanting, ogen. huid en beenderstructuur opge maakt. De rapporten worden naar Pre toria gezonden waar ambtenaren de families „classificeren" en identiteits kaarten met de rassenclassificatie uit reiken. De gevolgen zijn vaak ontstel lend en vernederend voor hen die zich niet meer als „blanken" mogen be schouwen, de „blanke" woonwijken moeten verlaten en door hun vroege re vrienden worden gemeden. Uniek. In Jeruzalem is medegedeeld dat de vervaardiging van vloeibare water stof in Israel ten behoeve van de „eco nomische ontwikkeling en de defensie" geschiedt. De installatie voor de pro duktie van vloeibare waterstof en he lium wordt „uniek in het Nabije-Oosten genoemd. Verwijderd. De vooraanstaande Chinese schrijfster Ting Ling is wegens „recht se" neigingen uit het presidium en de Nationale Raad van de Chinese federa tie van litteraire en kunstkringen ver wijderd .aldus meldt het persbureau Nieuw China. Ting Ling, die met vele Chinese leiders onder wie Mao Tse Toeng bevriend is geweest, is in augus tus reeds ervan beschuldigd „rechtsge- Zind" te zijn. Gevonden. Het Amerikaanse militaire vliegtuig dat sedert zaterdag met zes tien man aan boord werd vermist, is ge vonden op de steile noordelijke helling van de Vesuvius bij Napels. Er zijn geen overlevenden. Het toestel, een tweemo- torige Dakota werd vermist kort nadat het van Napels was opgestegen. Men vermoedt dat de piloot de vulkaan door de slechte weersomstandigheden niet heeft gezien. Gespannen. De Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ahmed Balafrej, heeft gezegd dat de toestand in Ifni uiterst gespannen is. De Spaanse en Franse troepen werken daar en in het zuiden van de Sahara samen. Deze streken behoren geografisch bij Ma rokko, aldus de minister. Radio-Marok- ko heeft gemeld dat een Spaans oor logsschip het Marokkaanse dorp Mir- lef ten noorden van de grens van Ifni gebombardeerd heeft. Het Marokkaans ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een protestnota over dit bombar dement aan de Spaanse ambassade te Rabat gezonden. Rechtsomkeert. De kotter „Golden Rule" met vier man aan boord, die zouden proberen de Amerikaanse kernproeven op de Marshalleilanden te beletten heeft rechtsomkeert gemaakt en stuurt weer op Californië aan, omdat de weersom standigheden ongunstig zijn. Japan heeft officieel geprotesteerd tegen de Amerikaanse plannen tot het houden van nieuwe kernproeven in het gebied van de Stille Oceaan. Japan behoudt zich alle rechten op schadeloosstelling voor. IN DE tijden van de zeilvaart was het drinkwater wel het grootste probleem aan boord. Daaraan is het dan ook te danken dat in de loop der tijden zo geweldig veel toestellen zijn uitgevonden om uit zee water zoetwater te vervaardigen. De ad viezen waren echter nog veel talrijker, waaruit we kunnen concluderen dat er dus ook al in die tijd heel wat beste stuur lui aan de wal stonden. Een van de eersten die recepten voor de zoetwaterbereiding publiceerde was - hoe kan het anders - Giambatista della Porta, de Italiaanse natuur onderzoeker, wiens natuurbe schouwing nog in hoofdzaak magisch en alchemistisch ge oriënteerd was, maar van wie desondanks vele opmerkelijke experimentele fysische vondsten bekend zijn, zoals de lens in de „camera obscura" en het warmte-effect van lichtstralen. Zoals op zoveel andere gebieden, had della Porta ook een paar uitvindingen op het gebied van de zoet waterbereiding in portefeuille, maar het nuttige effect daarvan wagen we toch te betwijfelen. De reden van onze achter docht is het feit, dat de werkwijze van della Porta eerst bijkans een eeuw later pas in Nederland werd bekend gemaakt. Dat geschiedde in het werk van Carolus Battus, wiens werk de titel droeg: „Secreet-Boeck van veele diversche en heerlijcke Konsten in veelderley Materie", 1661. Dit Secreet-Boeck, of wel „Boek van geheimen" geeft zelfs verschillende metho den aan om zoet water te krijgen. Het leek allemaal nogal gemakkelijk, want - zo wordt in dit boek verteld - wanneer men een fles van was vervaardigd heeft, be- hoeft deze fles slechts in zeewater te wor den ondergedompeld om zich met zoet water te vullen. Het principe dat de raad gevers hierbij voor ogen stond, was het feit, dat het water door de was heen zou diffunderen, terwijl het zout in het zee water zou achterblijven, alles volgens het principe der semi-permeabele wanden, zoals we dat in levende weefsels zien. Vol gens hetzelfde beginsel werk te het tweede recept in dit Secreet-Boeck. Een aarden kruik, waarvan de hals opening stevig was dichtge- stopt, zou zich met zoetwater vullen indien hij voldoende lang in het zeewater werd ondergedompeld. Het derde recept steunde op andere natuurkundige verschijnselen en werkte volgens het prin cipe van de filtratie. Immers, zo schreef men voor, een ton, voorzien van een gat in de bodem, dat tijdelijk was afgesloten, moest voor de helft met zand en voor de andere helft met zeewater worden gevuld. Wanneer na enige dagen de stop uit de bodem werd getrokken (en men had er voor gezorgd, dat het gat door een doek was bedekt) zou er zoetwater uit het gat stromen. Vooral wanneer deze filtratie maar voldoende vaak werd herhaald, zou men van een goede uitslag verzekerd zijn. We kunnen ons voorstellen, dat met deze bereidingswijzen het probleem nog niet was opgelost en dat er nog veel zou moe ten worden uitgevonden, eer bruikbare resultaten werden verkregen. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2