Sanatorium „Heliomare" gaat revalidatiecentrum opbouwen Berging van „Andrea Doria" in komend voorjaar overwogen „Sprookjesmelodie" met „echte" gouden koets in het Patronaat Beverwijkse ULO ondanks de nieuwbouw weer in de knel Havenberichten V.V.IJ gaf voorstelling van „Beurskoorts" Uitbreidingen en verbouwingen nog in een beginstadium 9 „Hercules" vierde zesde lustrum GFA vertoont „Eroica" Ingenieurs op bezoek bij de nieuwe PM 21 Wel meer licht in parken maar geen dure „padde stoelen" De elftallen van „Noord" Concert van Hoogoven harmonie en IJmondkoor Schoolhoofd pleitte voor het lezen van de krant door de kinderen Heemskerk's bevolking nam met ruim duizend zielen toe Lezingen in Boekenweek Lege bedden Financieel fundament Miljoen gulden Nieuwe vinding Voorspel op Taptoe Unique in IJmuiden Werkplaatsen DONDERDAG 20 FEBRUARI 1958 DE NACHTRUST van een goede honderd kleine Velsenaren is de laatste dagen zwaar op de proef gesteld. Zwaarder, naar mate het weekeinde nadert, want dan komt zater dagmiddag en -avond en daarna maandagavond nog eens de vereniging „VI DES" (hetgeen nog steeds betekent „Vreugde in dans en spel") op de planken van het Patronaat met de operette van Verruyt en Bos-Swart „Sprookjesme lodie". In het „hoofdkwartier" van deze operettevereni ging aan de Fazantenlaan, waar „Tante Truus" resi deert temidden van een on voorstelbaar aantal kos tuums, decors, een echte gouden koets en een bol lenveld vol kunstbloemen, heeft deze spanning al enige maanden lang opgeld gedaan, want daar is al menig uur besteed aan de toebereidselen tot de drie IJmuidense voorstellingen, die wellicht een hele tour nee door Noordholland achter zich aan zullen trekken. Want samen met „oom Wim", die bij de Hoogovens beter bekend is als de heer W. Bijl en de echtgenoot van „Tante", die in het da gelijks leven naar de naam v. d. Vis luistert, samen ook met choreografe Hen- ny Hes-Paap en belich tingstechnicus Jan Metze- laar en de jonge pianist Rob de Groot is er gedok terd en geschaafd aan dit kleurige zangspelletje, tot de leiders van de 104 kin deren met enig vertrouwen de kaartenvoorraad zagen slinken en de 22e en 24e februari zagen naderen. En dan moet het ge beuren, dat in het elfen bos een regenboog ver schijnt en er een echte fon tein opspuit in het sprook jesbos, dat een gouden koets het toneel oprolt, compleet met prinses en palfrenier, dat Prinses Ro- semarijn in een gewaad opkomt, dat naast die fon tein en die koets voor öóöoh's moet zorgen en dat infrarood licht plotseling hele betoverde wereldjes vol lichtgevende bloemen en fluorescerende padde stoelen oproept. Het is allemaal voor el kaar gebokst op zolders en in achterkamers, met on eindig veel geduld en nog meer toewijding, in schaar se vrije uren en ten koste van hele klopjachten op lappen stof, die soldaatjes of kozakken aan passende kledij moeten helpen en tante Truus, die achter de naaimachine een onvoor stelbare hoeveelheid kos tuums maakte vindt het haast een beetje jammer, dat het voorlopig nog maar voor drie voorstellingen is. Want dat van die tournee is nog niet helemaal ze ker Niettemin is er na ge duldig repeteren en stu deren een plaatje van een operette op stapel gezet, die zaterdagmiddag voor het eerst op het publiek wordt losgelaten. En dan zullen de zevenjarige elfjes en de vijftienjarige hofdames pas kunnen nagaan, hoe al die grote mensen in de zaal reageren. Ze zijn er niet bang voor, want het eer ste optreden van VIDES heeft verleden jaar wel be wezen, dat dit jonge en thousiaste stel heel wat aan kan. In het Hervormd Verenigingsgebouw aan de Beverwijkse Schans waren woens dagavond zo goed als alle leden van de Hercules bijeengekomen voor de bijwoning van de feestelijke viering van het dertigja rig bestaan der vereniging. De voorzitter, de heer Jac. Tabak heeft onder meer de voorzitter van de christelijke sportvereniging Hercules, de heer J. Dijkshoorn verwelkomd, alsme de de vertegenwoordigers van de afdelin gen voetbal en tennis. Het is daarna een gezellig feest geworden, waarbij men vol op genoot van de goochelaar Cakie. Ook 's Middags waren de jongere Herculesle den op prettige wijze bijeengeweest en zij genoten van een programma, voorgescho teld door Geraldini. De Christelijke filmactie te Beverwijk organiseert op zaterdag 1 maart een voor stelling in de gereformeerde kerk aan het Moensplein. Vertoond wordt het filmwerk „Eroïca", een vertolking door klank en beeld van de geniale gaven van Ludwig von Beethoven. Jaarvergadering „Vriendenkring" De Beverwijkse klaverjasclub „Vrien denkring" houdt op dinsdag 25 februari in het clubhuis café Appeldoorn haar jaar vergadering. Onder meer zal hier gespro ken worden over Jiet voorstel van het be stuur om ter gelegenheid van het vijftien jarig bestaan der vereniging een toernooi te gaan organiseren. Ruim honderd ingenieurs, leden van het Koninklijk Instituut voor Ingenieurs, afde ling voor elektrotechniek, hebben gister middag een bezoek gebracht aan de groot ste der Nederlandse papiermachines, de al roemruchte PM. 21. Dit gebeurde ter gelegenheid van de 227e jaarvergadering van dit Instituut, welke ditkeer in gebouw „Concordia" in Velsen-Noord onder het gastvrouwschap van Van Gelders papier fabrieken werd gehouden. De excursie werd voorafgegaan door de bijeenkomst, waar de heer J. H. Smidt van Gelder jr., bedrijfsdirecteur in Vel- sens fabriek, zijn gasten en vele leiding gevende figuren uit de zusterfabrieken welkom heette. In een inleidend woord heeft hij voorts de historie van de Velsen- se papierfabriek behandeld en een „ver antwoording" gegeven van de situering dezer fabriek aan het Noordzeekanaal en haar hoge ouderdom, die in verschillende fabrieksafdelingen reeds duidelijk merk baar is, hoewel andere stukken van het bedrijf door modernisering of nieuwbouw een ultra-modern gezicht hebben. Na te hebben gememoreerd, dat de cel- lulosefabrieken in Velsen binnen afzienba re tijd de produktie zullen staken als ge volg van het feit, dat de marktprijs van cellulose momenteel een eigen aanmaak niet langer wettigt, gaf hij ter inleiding op een lezing door ir. R. van Wettum, die de nieuwe P.M. 21 goeddeels onder zijn hoede heeft, een paar cijfers over de benodigde energie voor deze papierkolos en de bijbe horende houtstof- en slijpinstallaties. Er zijn verder enige huishoudelijke zaken van de organisatie afgehandeld en er werd onder meer meegedeeld, dat de leden dit voorjaar een. excursie naar Engeland gaan maken, waarbij de Britse atoomcen trale op het programma staat. Ir. Van Wettum heeft vervolgens in een vergaand technisch betoog de verschillen de regelproblemen bij snellopende pa piermachines als deze uiteengezet en de aanwezige technici een indruk gegeven van het ingenieuze elektrotechnische denkwerk, dat bij de aandrijving maar vooral bij de synchronisatie dezer aandrij ving komt kijken. Na deze lezing is men de fabriek inge gaan, waarbij de PM 21 het hoofddoel vormde na afloop daarvan en na de lunch is er onder het genot van een kopje thee in dit bij uitstek technische gezel schap nog nagepraat over de facetten van de elektrotechniek. Bij de behandeling der Velsense begro- i ing 1958 is de vraag gesteld, of bij concer ten het plaatsen van een permanente pad destoelen-verlichting in het park „Velser- beek" overwogen kan worden en in het al gemeen vroegen enige raadsleden een be tere verlichting der Velsense parken. Het antwoord van Burgemeester en Wet houders vermeldt, dat het materiaal, dat na het gebruik ter gelegenheid van de fees ten bij de opening van de tunnel ter be schikking is gebleven een gedeelte was gehuurd zodanig is ingericht, dat het op zeer eenvoudige en weinig kostbare wijze aangebracht kan worden. Zij zullen be vorderen, dat jaarlijks voor aanvulling en vernieuwing een bedrag op de begroting wordt uitgetrokken. Met betrekking tot het gedeelte van de vraag over de „paddestoe len" moeten zij er op wijzen, dat deze ver lichtingsornamenten zeer duur zijn, mede door de geringe onderlinge afstand, waar op zij moeten worden aangebracht, zodat het college meent, dat de aanschaffing daarvan niet verantwoord is. VVBIEV (vriendschappelijk op „Wa tervliet", 14.30 uur). VVB: J. Jonkman; A. v. d. Schans en J. Hoogendijk; R. Luitjes, A. Both en J. Kersbergen; H. André, A. Koopmans, D. Renooy, J. v. d. Linde en C. Luntz. IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en G. Bos; B. Wijker, G. v. Berneveld en C. Schoot; H. de Reus, N.N., J. Feijen, J. de Reus en E. Wubbenhorst. Vlug en VaardigKinheim (ZMC) (te Amsterdam, 16.15 uur). Kinheim: J. Bax; J. de Graaf en T. Bax; J. Velthuijzen, J. Sparreboom en A. Geer- lofs; A. Bax sr., L. v. Hesselingen, L. Nieu- wenhuis, A. Bax en D. van As. Op donderdag 20 maart geven de Hoog ovenharmonie en het IJmondkoor waar in het Hoogovenmannenkoor is opgegaan een uitvoering in het Kennemer Theater te Beverwijk. Het hoofd van de Openbare ulo-school te Beverwijk, de heer J. Mijns heeft gister avond de ouders, die in grote getale aan wezig waren in de bovenzaal van het vei linggebouw „Het Centrum", een duidelijk overzicht gegeven van de moeilijkheden, waarmede de onderwijskrachten van en het onderwijs aan deze school te kampen hebben. Hij sprak er weliswaar zijn vreug de over uit, dat in september het nieuwe schoolgebouw tot stand zal zijn gekomen, maar zo liet hij er op volgen nu rijzen er alweer moeilijkheden. De nieuwe school was namelijk berekend op acht lokalen, waarvan twee vaklokalen. Het aantal leerlingen, dat verleden jaar de eerste klassen kwam bevolken, bedroeg 106. Zijn vrees was dan ook dat de toe neming van het leerlingenaantal bij de aanvang van het nieuwe schooljaar zo groot zal zijn, dat de twee vaklokalen als permanente leslokalen in gebruik genomen zullen moeten worden. Hierna besprak de heer Mijns de moei lijkheden met de personeelsvoorziening, vooral als gevolg van het feit, dat de be loning voor het bezit van akten niet tege lijk met de salarissen is opgetrokken. Ten aanzien van de vernieuwingen in het on derwijs, kon spreker evenmin enthousiast De bevolking van de gemeente Heems kerk is in het afgelopen jaar met ruim duizend zielen toegenomen, voornamelijk als gevolg van de woningbouw in het plan „Poelenburg". Niet minder dan 190 kinde ren werden geboren, waarvan de ouders elders woonachtig zijn. Hieruit blijkt dat de St. Josepziekenin- richting zich mag verheugen in een elk jaar toenemende belangstelling. Het aantal huwelijken was 84 tegen 40 in 1956. Vieren twintig ingezetenen emigreerden waarvan 11 naar Canada, 3 naar Italië, 4 naar Bel gië, 3 naar Nieuw Zeeland, 2 naar Austra lië en 1 naar Duitsland. Het aantal leerlingen van de scholen be draagt momenteel 1570, verdeeld over de volgende scholen: r.-k. kleuterscholen 242, kleuterschool „De Kleuterhoek" 80, r.-k. scholen voor gewoon l.o. 889, r.-k. scholen voor v.g.l.o. 98, Ned. hervormde school 121 en openbare lagere school 142. Verder be zoeken 191 kinderen scholen in andere ge meenten, 65 leerlingen van deze gemeente ontvangen middelbaar onderwijs, n.l. 7 aan de R.H.B.S. en 58 aan bijzondere middel bare scholen. De mogelijkheid wordt over wogen van het stichten van een r.-k. ulo school in deze gemeente. Een leemte welke zich in het kader van de schoolartsendienst sterk doet gevoelen, is het niet geven van spraaklessen waar mede naar wordt gehoopt bij de aanvang van het nieuwe schooljaar een begin kan worden gemaakt. Aan de vertstrekking van melk op de scholen werd door ongeveer 43 percent van de schoolbevolking deelgeno men. Politie De vorming van een zelfstandige groep rijkspolitie per 1 januari 1957 was een noodzakelijke stap, evenals de uitbreiding van de sterkte met twee man. Het is uiterst noodzakelijk dat het korps dit jaar in het bezit komt van'een groter en beter bureau. De opening van de Velser tunnel be tekent een grote verlichting voor het ver keer over de Rijksstraatweg en de weg BeverwijkHeemskerkUitgeest. Eén persoon verloor het leven door een verkeersongeval, één door verdrinking en één op een andere niet natuurlijke wijze. In totaal werden 870 processen-verbaal opgemaakt, waarvan 31 voor misdrijf en 839 voor overtredingen. Gedurende de weekeinden zullen maat regelen worden genomen voor beveiliging van de oversteekplaats op de rijksweg nr. 9. In de komende boekenweek zullen in Beverwijk een tweetal lezingen worden gehouden door bekende auteurs. Op uitnodiging van boekhandel Dingier spreekt de heer K. W. L. Besemer uit Wassenaar over zijn boek „De Zuidpool belegerd". Deze avond heeft plaats in ,,'t Centrum". Op dinsdag 4 maart houdt de auteur Ben van Eysselsteijn e enlezing. Deze wordt ge houden onder auspiciën van de Beverwijk se Boekhandel, die tevens op donderdag 6 maart de jaarlijkse declamatie-avond voor de rijpere jeugd organiseert. zijn. Naar zijn mening verdient de ver nieuwing bij het onderwijs zich gelijkmatig te ontwikkelen. Juist in een streek als de onze, die volgens hem bekend staat om een rumoerige jeugd, verdient een geleidelijke vernieuwing aanbeveling. Het schoolhoofd pleitte verder voor het „lezen van de krant". Uit ervaring was hem gebleken hoe weinig de kinderen weten over staatshoof den of staten en hij betoogde, dat de ouders te samen met de kinderen de voorpagina van de krant even moeten „doornemen". Niet dat men de kinderen een politieke scholing moet geven, maar de dagelijkse gebeurtenissen om hen heen zijn toch nog belangrijker dan de stand van de voetbal competitie. Wellicht geïnspireerd door recente ge beurtenissen in Wallstreet bracht de to neelafdeling der voetbalvereniging „IJmui- den'' (V.V.Y.) woensdagavond in het Her vormd Jeugdgebouw onder regie van Cor van der Plas voor haar donateurs een op voering van „Beurskoorts". Het is een „biijspel" uit de keuken van de oude, ge renommeerde Duitse kluchtenfabrikanten Blumenthal en Kadelburg, waartoe ook de schrijvers van dit werk, Max Reimann en Otto Schwarz, behoren. Dit spel bleek al heel gauw ook zo'n onverbloemde klucht te zijn en het was als zodanig dan ook door de regisseur uitgewerkt. Het genre ligt de heer Van der Plas en daarbij had de vereniging het geluk, dat de hoofdrol van de speculerende, opgewonden apothe ker door hemzelf werd vertolkt, zodat deze als gangmaker van dit -zwaar verouderde verhaal kon optreden en zijn medespelers in het door hem aangezette tempo betrek ken kon. Van der Plas verlegde terecht het accent naar het kluchtige, want wat is dit absurde verhaal van veronderstelde slippertjes naar de grote stad vol verlei ding en de onmisbare, argwanende schoon moeder anders dan een aftreksel van „Het gouden haantje" of „De weg naar de hel". Bij de beoordeling van de spelkwalitei- ten mogen we niet uit het oog verliezen, dat deze toneelvereniging meer dan andere plaatselijke amateurgezelschappen zuiver voor haar plezier en dat der donateurs zich op de planken begeeft en dat bij V.V.Y. de sport zeer waarschijnlijk vóór het spel gaat. Ik wil daarom niet in een gedetailleerde beoordeling van de presta ties dezer V.V.IJ.-ers treden, al dienen billijkheidshalve pluimen uitgedeeld te worden aan mejuffrouw L. van der Plas, mevrouw A. Smit en de heer C. van der Plas voor hun pittig werk. Het negental, dat in een vlot tempo alleraardigst maar daarbij volkomen ongekunsteld, zonder pretentie, deze Beurskoorts-affaire voor een goedlachs publiek afwikkelde, beleef de er kennelijk zelf evenveel genoegen aan als de toeschouwers. Er is gul en sma kelijk gelachen. Indien V.V.IJ. op het voet balveld evenveel actie en charge ten beste geeft als woensdagavond het geval is ge weest, zal het deze club ook op de gras mat niet aan succes ontbreken. A. J. van der Weijden Belangrijke wedstrijden voor DKV De christelijke korfbalvereniging DKV speelt zaterdag tegen het Amsterdamse MIK II. Door terreingebrek bij de Amster dammers wordt de wedstrijd in IJmuiden gespeeld. Beide teams hebben evenveel punten verzameld en het is daarom moei te zeggen waar de overwinning terecht zal komen. Willen de IJmuidenaren echter een woordje meespreken, dan dient deze ont moeting gewonnen te worden. Voorafgaan de aan deze wedstrijd speelt het junioren A-team tegen zijn enig overgebleven con current voor de bovenste plaats Rapid jun. A. Gezien de ranglijst moeten de DKV- junioren sterker worden geacht en ligt een overwinning in het verschiet. Er moet echter verwacht worden, dat Rapid voor de laatste kans zal vechten, waardoor een verrassing niet uitgesloten is. De twaalftallen zijn: DKV 1 dames: M. Zorgdrager, J. Streefland, J. Kramer, R. Bijl-De Zoete, D. Nederlof en A. Zwaan; heren: A. de Graaff, J. Brink, M. van Vee- len, K. Ledoe, H. de Boer en W. v. d. Maten. DKV-junioren A dames: R. Brouwer, R. Kuiper, M. Stoker, J. Zwaan, T. Pul en N. Dekker; heren: K. Jaspers, P. Mossel, H. Pul, J. Smit, T. van Veelen en A. Schui- tema. MARKTNIEUWS Beverwijk, 19 februari Waspeen 12-28, prei 14-51, knollen 10-23, boerenkool 14-43, rabarber 63-102, spruiten 43-87, rode kool 7-10, groene kool 7-16, witlof 34-58. IN HET SANATORIUM „Heliomare" in Wijk aan Zee zijn grote gebeurtenis sen op til. De inwoners van het charmante badplaatsje, waar zowel in de figuur lijke als de letterlijke betekenis een frisse wind waait, die een heilzame werking heeft op de t.b.c.-patiënten in het sanatorium, hebben hiervan al een voorproefje ondervonden. De voorboden van de komende gebeurtenissen, die in en om „Heliomare" drastische wijzigingen tot gevolg zullen hebben, waren de zand- auto's en de wagens met cement, die van eind januari af met de regelmaat van een klok de hekken van het sanatorium in en uit reden. En niet lang daarna kwamen er ook pneumatische boren aan te pas, die met oorverdovend geweld aan een van de vleugels van het gebouw begonnen te knagen. Binnen korte tijd was het bij „Heliomare" echter niet zichtbaar voor de nietsver moedende bezoeker een chaos van je welste. Daarvan getuigden de balken, plan ken en latten, die wanordelijk her en der verspreid lagen. En daartussen door zwoeg den de betonmolens om hun dagelijkse maal cement en zand te verorberen, en de arbeiders uiteraard, die schijnbaar doelloos op verscheidene plaatsen de muren van het sanatorium wegbraken om op andere plaat sen weer ijverig muren met behulp van troffel en specie te voorschijn te toveren. De oorzaak van dit alles werd ons uit voerig meegedeeld door de geneesheer- directeur van het sanatorium, dokter J. H. A. Geriach. Hij vertelde, dat hetgeen wij zagen een voorbereiding is om in „Helio mare" van sanatorium gedeeltelijk over te schakelen op revalidatiecentrum. Dit is noodzakelijk geworden omdat het aantal tuberculosegevallen de laatste tijd aanzienlijk is afgenomen. Deze afneming heeft zich al van voor de eerste wereld oorlog geopenbaard. Deels is deze ten- denz een gevolg van de steeds groter wor dende immuniteit voor deze ziekte en deels een gevolg van de in de loop der jaren voortdurend verbeterde sociale verzor ging. De sociale verzorging veroorzaakte een gevoel van geborgenheid, van veilig heid ook. Een belangrijke psychische factor, die de t.b.c. ook aanzienlijk heeft helpen bestrijden. Doordat deze ziekte zich niet meer in die mate als vervlogen jaren openbaart, staan er in „Heliomare" heel wat bedden leeg („Gelukkig maar," merkt dokter Ger iach op). Het sanatorium heeft namelijk de beschikking over 220 bedden, waarvan er slechts 130 bezet zijn. Toen kwamen enige mensen op de ge lukkige gedachte in „Heliomare" dan maar gedeeltelijk van koers te verande ren. De gedachten gingen uit naar een revalidatiecentrum. Dokter Geriach be hoorde tot deze voorvechters van een dergelijk centrum. Hij besloot daar om wat ervaring hieromtrent in het bui tenland op te doen. De keus viel op Dene marken. Een keus, waarin mevrouw Ger iach (van geboorte een Deense) een werk zaam aandeel had. Dokter Geriach vertelt ons met veel enthousiasme over zijn ondervindingen in dit land. Hij wijst erop, dat het probleem van de revalidatie in Denemarken veel ge makkelijker ligt dan in ons land. De Deen se staat verleent aan dit werk name lijk zeer veel steun, terwijl in Nederland op dit gebied praktisch alles aan het par ticuliere initiatief wordt overgelaten. Dan vertelt dokter Geriach, dat aanvankelijk ook in Denemarken de bemoeiingen met de minder-valide mens werden gefinan cierd uit contributies, donaties en giften van particuliere instanties en personen, dat de staat voorts jaarlijks een subsidie verleende, doch dat in 1933, toen de zoge naamde „Social Reform" tot wet werd verheven, een grote verbetering ten be hoeve van de lichamelijk gehandicapten werd verkregen. De bemoeiingen met de gehandicapten kregen hierdoor een hecht financieel fun dament. Ter informatie diene, dat de „Social Reform" uit een aantal wetten be staat, waaronder de „Social Insurance Act" (sociale verzekering) en de „Public Assistance Act" vallen. Het geheel ressor teert onder het Ministerie van Sociale Za ken, welk ministerie zorg draagt voor de uitvoering van deze wetten. Na de studiereis naar Denemarken ging dokter Geriach onmiddellijk aan de slag. Er werd een vrouwelijke revalidatie-arts benoemd, die voorlopig drie dagen per week haar krachten in „Heliomare" aan de patiënten zal wijden. Het is mejuffrouw Le Grand, die bekendheid geniet door haar werk in de beschutte werkplaats in Maassluis en in het gemeentelijke polio centrum te Delft. Bovendien zal er straks op iedere tien patiënten één heilgymnast- masseur in dienst worden genomen. De verwezenlijking van het een en an der eist uiteraard een aanzienlijke uitbrei ding van de bestaande ruimte en heeft te vens de nodige verbouwingen tot gevolg. Hiermee is ongeveer een miljoen gulden gemoeid. De vernieuwingen en de verbou wingen staan onder architectuur van Lau Peters B.N.A. uit Amsterdam. De aanne mers zijn de gebroeders Schram uit Be verwijk. Op woensdag kwamen in IJmuiden binnen: Ilos van Gdynia, Zuiderkruis van Indonesië, Jen- jo van Zwijndrecht, Argos van Götha, Mountblair van Shorehamn, Dinausios van Norfolk, Anny S van Glasgow, Ganimedes van Pernis, Wexford van Boston, Waal van Antwerpen, Strabo van Antwerpen, Walma van Helsingfors, Lijnbaans gracht van Abö, Stavors van Londen,Joost van Korsness, Tilly van Korsness, Tubo van Rotter dam, Hinde van Londen, Morbiham van Le Ha vre, Waterman van Rotterdam, Jason van Ant werpen, Brage van Noresundepp, Arbon van Swansea, Zaanborg van Londen, Rutadam van Port Talbot, Wolanda van Londen, Delfland van Buenos Aires, Caribia van Norrköping. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Londen, Arcturis naar Avenraa, Hadji Szakos naar Bre men, Hast 5 naar Antwerpen, Delfzijl naar Hart lepool, Daphne naar Hampton Roads, Citadel naar Halmstadt, Vera naar Visby, Gerd naar Londen, Annemarie naar Hamburg, Fauvette naar Ham burg, Bounty naar Antwerpen, Stockfjord naar Alesund, Hildegard Bülow naar Vlaardingen, Amasus Fluvius naar Malmö, Radja naar Djakar ta. Golvo Di Genova naar Victoria, Pavonis naar Vlaardingen, Henja naar Le Havre, Marhiet L naar Cork, Westland naar Brake, Vindicat atque Polit naar Rotterdam, Bittern naar Rotterdam, Leo naar Hamburg, Mantho naar Rotterdam, Ivoorkust naar Antwerpen, Lizzard naar Londen, Cadzina naar Rotterdam, Spaarnestroom naar Huil, Adonis naar Curasao, Hontestroom naar Portsmouth. Zo zal er onder meer een ruimte wor den geschapen voor de elektrische thera pie en massage, een afdeling voor de paraffineverpakking en een afdeling voor de hydro-therapie, waarin een vlinderbad zal worden ondergebracht. Bovendien zal een overdekt zwembad worden gebouwd. „Wat er in de afdeling voor de paraf fineverpakking gebeurt?" informeren wij. Dokter Geriach legt uit, dat het noodza kelijk is de patiënten eerst te omhullen met warme paraffine, voordat zij gemas seerd worden. Dat maakt de massage ge makkelijker en 'de behandeling resulteert hierdoor meer effect. In het vlinderbad het woord zegt het al dat de vorm van een vlinder heeft krijgt de patiënt bewegingsoefeningen. Dit geschiedt in water van ongeveer 35 gra den. Een dergelijke kuur is alleen voor de zeer ernstige patiënten bestemd. In het kader van de hydro-therapie (hydro is vocht) wordt ook het zwembad gebouwd. Er zal tevens een loopbad in aangebracht worden, dat door de patiënten in hun rol stoelen via een lift te bereiken is. Het loopbad zal zich dan ter hoogte van de bassinrand bevinden. Door 'n eenvoudige druk op de knop wordt een hydraulische installatie in werking gesteld en het loop bad zakt met de patiënt onder water. „Dat is een nieuwe vinding," vertelt de geneesheer-directeur trots. „Naar mijn weten kan men nergens een dergelijk loopbad in Nederland vinden," voegt hij eraan toe. Langs twee stangen kan de pa tiënt dan door het water lopen. Dit is slechts een eerste oefening om de stijve spieren weer wat op gang te brengen, want hierna volgen na gunstig gevolg de oefeningen in de oefenzaal, op „het droge" dus. Dat is heel wat moeilijker voor de patiënt, omdat de bewegingen in het water nu eenmaal veel gemakkelijker zijn uit te voeren dan op de begane grond. Wij vragen dokter Geriach welke patiën ten het sanatorium in haar revalidatiecen trum dacht op te nemen. De geneesheer directeur geeft een hele opsomming. Dat zijn dan onder andere: rheumalijders, spastische kinderen, mensen met ampu taties, bijvoorbeeld tengevolge van ver keersongevallen, degenen, die een beroer te hebben gehad, waardoor een zijde van hun lichaam verlamd is, kinderen met aan geboren gebreken en mensen, die aan dwars laesie (beschadiging van de wer velkolom) lijden. Arbeiders, die een be drijfsongeval hebben gehad zal men waar schijnlijk binnenkort niét in „Heliomare" kunnen aantreffen, omdat deze slachtof fers in het Binnengasthuis te Amsterdam worden gerevalideerd. Zo zullen bijvoor beeld hoogovenarbeiders, die tengevolge van bedrijfsongevallen gehandicapt zijn, wel naar het Amsterdamse ziekenhuis gaan. De IJmuider Harmonie Kapel was woensdagavond in vol ornaat naar de Abelenstraat in IJmuiden getrokken om een bijzondere repetitie mee te maken. Bijzonder, omdat Benedict Silbermann die avond als voorbereiding op de tap toe Unique, die binnenkort weer op de Grote Markt in Haarlem zal worden ge houden, aanwezig was. En hij bracht de mannen van Canite Tuba uit Lisse met zich mee. Beide harmoniekapellen deden die avond hun uiterste best en bleken na de samenwerking in voor gaande jaren uitstekend op elkaar in gespeeld te zijn. Veertien dagen geleden was de heer Benedict Silbermann naar Oss getogen om een repetitie van de harmoniekapel van een bedrijfsvereniging mee te ma ken. Zo worden er dus al maanden van tevoren de nodige voorbereidingen ge troffen om de Taptoe Unique wederom tot een succes te maken. Maar voordat het zover is staan er nog drie nacht oefeningen en zogenaamde stille tap toe (dus zonder muziek) op het pro gramma. Om de revalidatie in goede banen te leiden zullen naast degenen, die wij reeds noemden andere specialisten worden in geschakeld, zoals chirurgen, plastische chirurgen, psychiaters, psychologen, rheu- mathologen en kinderartsen. Na deze uiteenzetting troont dokter Ger iach ons mee naar de in aanbouw zijnde werken, die een oppervlakte van vierhon derd vierkante meter in beslag zullen gaan nemen. Hij wijst ons de plaats aan waar het zwembad zal verrijzen en ver telt terloops, dat het bad een maximale diepte zal krijgen van anderhalve meter. Bovendien zal er een gedeelte niet dieper zijn dan veertig tot zestig centimeter. Dat gedeelte is dan voor de kinderen bestemd. Na de bedrijvigheid buiten te hebben aan schouwd, dalen wij in de onderste gewel ven van het gebouw af en belanden in een ruimte waar werklieden in besmeurde overalls bezig zijn drie nieuwe verwar mingsketels te monteren, die geheel auto matisch zullen werken en door ruwe olie worden gevoed. Het gebouw moet door de totstandkoming van het revalidatiecen trum namelijk beter verwarmd kunnen worden. Als wij tenslotte na vele omzwer vingen door het gebouw weer op d kamer van de geneesheer-directeur zijn aange land, rest dokter Geriach nog enige tijd om over de arbeidstherapie te praten. En uit zijn betoog blijkt, dat het in de bedoeling ligt deze afdeling onder te ver delen in werkplaatsen voor metaal- en houtbewerking en misschien nog een pot tenbakkerij en een afdeling pitrietvlech- ten. Bovendien zal er waarschijnlijk een keuken worden gebouwd, waarvan de in richting geheel aan de gehandicapte huis vrouw is aangepast. Hoe de dokter zich dat denkt te reali seren, vragen wij. „Och dat is niet zo moeilijk" verklaart hij, „een handige timmerman heeft dat zo voor elkaar." Hoewel een handige timmerman een dergelijk karwei zo voor elkaar heeft, zul len er nog heel wat moeilijkheden moeten worden overwonnen voordat het revalida tiecentrum in „Heliomare" een feit is ge worden en de eerste patiënten daar in de duinen in Wijk aan Zee onder behandeling kunnen worden genomen. Dokter Geriach ziet de toekomst echter zonder bezorgd heid tegemoet en de werkzaamheden vor deren naar wens. Dat zijn twee belangrij ke factoren, die tot een snelle verwezen lijking van het revalidatiecentrum kunnen leiden. En daarbij zullen veel mensen ge baat zijn. Sedert juli 1956 ligt het wrak van de „Andrea Doria" in de wateren b(j het eiland Nan tucket op de bo dem van de At lantische Oceaan. De ramp van dit 29.000 ton metende passagiersschip, dat in 1953 werd gebouwd en na een aanvaring met de Zweedse „Stockholm" zonk, ligt een ieder nog vers in het geheu gen. Men wil de „An drea Doria" gaan bergen; de plan nen voor deze ber ging verkeren nu in een vergevorderd stadium en in het a.s. voorjaar wil men de poging wagen om het schip te lichten. De totale waarde van de „Andrea Doria" bedroeg c.a. 29 miljoen dollar, maar omdat het niet de gewoonte is grote luxe passa giersschepen voor het volle bedrag te ver zekeren, werden de verzekeringsmaat schappijen aangesproken voor een bedrag van „slechts" 16 miljoen dollar. Een ver zekeringsmaatschappij uit Genua is thans eigenaresse van het luxueuze passagiers schip, maar helaas ligt haar eigendom op een diepte van 70 m en bergingsdeskundi gen zijn het er niet over eens of een ber gingspoging wel resultaat zal hebben. Een rijke Amerikaan heeft nu de ver zekeringsmaatschappij een aanbod gedaan om het wrak te kopen. In de Ver. Staten heeft deze voormalige Italiaan een ber gingsmaatschappij opgericht en de nodige ingenieurs en andere experts aangetrokken die voor de berging bereids een plan heb ben ontworpen. Mocht men er in slagen de „Andrea Doria" te lichten en na grondige reparatie weer in diénst te stellen, dan kan de koper van het wrak op een behoorlijke winst rekenen. Anders is het gesteld als het schip nooit meer in de vaart gebracht zal kunnen worden. De schrootprijs alléén zal waar schijnlijk de hoge bergingskosten, die vol gens raming 3,5 miljoen dollar zullen be dragen, niet kunnen goedmaken. Grote moeilijkheden De moeilijkheden bij de berging zijn zeer groot en het is in de bergingsgeschiedenis dan ook nog niet voorgekomen, dat een wrak van een dergelijke omvang van zulk een grote diepte naar boven moet worden gebracht. In de eerste plaats zijn daar de grote bezwaren voor de duikers die niet lang op deze diepte kunnen verblijven. Het eerste werk zal zijn om in het schip rub berslangen aan te brengen die samengeper ste lucht inblazen. Vervolgens worden in het zand- en modderbed, waarin de „An drea Doria" ligt, tunnels gegraven waar door men de stalen kabels, die straks het schip zullen optillen, kan aanbrengen. Deze kabels zijn c.a. 10 cm dik en men denkt er c.a. 70 nodig te hebben. De kabels zullen worden bevestigd aan twee ertstan kers, zoals deze dienst doen op de Ameri kaanse meren. Bij eb worden de schepen met water gevuld, hetwelk er bij de komst van de vloed wordt uitgepompt. De erts tankers komen dan hoger te liggen, de zee zelf heft het geheel op en de „Andrea Doria" zal vrij komen van de bodem en in de 70 stalen kabels hangen, zie kaart. De „Andrea Doria" wordt dan in de rich ting van de kust gesleept tot zij vast loopt op de stijgende zeebodem. Dan wordt de zelfde bewerking opnieuw toegepast, totdat tenslotte de „Andrea Doria" voldoende „op hoogte" ligt om naar boven te worden ge bracht. En dan zal ook de „Norseman" weer boven water komen! De „Norseman" be vindt zich in de laadruimte van de „An drea Doria" en is een auto van bijzondere constructie. Deze auto, die voor een groot deel met de hand is vervaardigd, heeft 150.000 dollar gekost en constructeurs in Turijn hebben er 15 maanden aan gewerkt. Maar of de „Norseman" ooit zal rijden?

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 7