Noren en zien Nog ruim 12.000 évacués uit Indonesië verwacht RAI EEN WOELIGE TIJD CBUMBEL EN DE WENSHOORN Wapen van moordaanslag te IJzendijke na een jaar gevonden Agenda voor Haarlem Steunverlening op Java kan onbelemmerd doorgaan DONDERDAG 2 0 FEBRUARI 1958 5 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Het was niet helemaal in kannen en kruiken Films over Israel De radio geeft vrijdag Generaal Norstad in Delft Kruidenhandelaar stond terecht wegens valse belastingaangifte Zichzelf verminkt om verzekering op te lichten? Acht maanden geëist tegen taxi-chauffeur De duizendste van 1958 in IJmuidens haven in te bijten! DE NEGEN MUZEN De auto waarover U denkt staat op de AMSTERDAM van 13-23 Februari C ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG J Arbeids- en rusttijden in de landbouw Verordening vastgesteld door Landbouwschap Goed voorbeeld doet... Het was wel te merken, dat de uitzen ding in het N.C.R.V.-programma van woensdagavond een telerecording gold. Het beeld, dat wij van Heinrich von Kleists klucht „De gebroken kruik" kregen voor gezet, leed in de letterlijke zin aan een jammerlijke onscherpte, zeker in het be gin was het te donker. Soms zag men hin derlijke spiegelschaduwen. De program maleiding bewees de kijkers bepaaldelijk geen dienst door pas na de opvoering te vermelden, dat het geen directe uitzen ding was. Menigeen zal verwoed aan de knopjes hebben gedraaid of, morrend op zijn toestel, Von Kleist de nek omgedraaid. Nu zou dat spijtig zijn geweest. Al kun nen wij regisseur Max Douwes niet het compliment nageven dat hij er alles uit heeft gehaald wat er in zat, de spelpres- taties gaven wel zoveel te genieten, dat wij ons behoorlijk hebben geamuseerd. Helemaal Douwes' aandeel daarin ontken nen ware onbillijk. Dat de klucht geen klucht maar een blijspel was, een goed blijspel, ligt zeker ook aan de manier waarop hij liet acteren. Misschien heeft Henk Rigters, die de tekstregie voor zijn rekening nam, in die richting al gewerkt. Hoe het zij, Kees Brusse en Paul Huf, die de voornaamste rollen speelden, verme den alle charge. Vooral Brusse was uit nemend op dreef: een gladde, zich in dui zend bochten wringende dorpsrechter, die vergeefs probeerde de hoge autoriteit te slim af te zijn. Aan zijn acteren en dat van zijn tegenspelers was het te danken, dat wij de wat gebrekkige beeldregie er maar bij hebben genomen. De camera opstelling was niet fraai, er werd te wei nig met het beeld gespeeld, het ritme stok te. Om ook in de cameravoering overdrij ving tegen te gaan en het kluchtig element te verzwakken moet Douwes bewust afge zien hebben van een al te vlotte beeldbe handeling. Zijn voorzichtigheid heeft hem toch nog in ongunstige zin parten gespeeld. Een revanche laat wel niet op zich wach ten! Beeldschermer Enige tijd geleden hebben wij in deze rubriek een aankondiging gedaan van de reis, die t.v.-regisseur Milo Anstadt in op dracht van de V.A.R.A. zou maken naar Israel. Anstadt is inmiddels teruggekeerd met filmdocumentaires over dat land. De eerste daarvan zal maandagavond 24 februari in het V.A.R.A.-programma wor den vertoond. HILVERSUM I 402 M. 7?00 VARA. iÓ.OO VPRO. 10.20. VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRCL 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Dubbelkwart. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 Critisch beluisterd. 17.10 Voor de jeugd. 1.7.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.25 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjes koor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, klankb. 19.45 Unesco in Nederland. 19.50 Een nationale zaak, caus. 19.55 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Kerkenergie naast kernenergie, caus. 20.10 Film rubriek. 20.20 Voordracht. 20.35 Bezinning over 10 jaar Wereldfeaeralistische Actie in Nederland. 20.45 Verstaat gij wat gij leest?, caus. VARA: 21.00 Pol. cabaret. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muz. 2.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Omroeporkest. HILVERSUM II 298 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.05 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-ork. en solist. 14.40 Lichte muz. 15.00 Schoolradio. 15.30 Zang en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.05 Licht.e muziek. 18.20 Politiek in driekwartsmaat, causerie. 18.30 Lichte muz. 18.50 Openbaar Kunstbezit. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.Emigratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.25 V.V.D., caus. 19.35 Verz. progr. voor de militairen. 20.15 Act. 20.30 Politiek forum. 21.00 Roulette. 21.25 Wij Europeanen, klankb. 21.45 Lichte muz. 22.25 Kla rinet en piano. 22.50 Katholieke Actie, caus. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Jazzmuziek. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Ork.conc. 17 45 Duitse les. 18.00 Zang. 18.10 Voordr. 18.20 Zang (verv.). 18.30 Voor de soldaten. 19-.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Orkestconcert. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Gram. 22.2523.00 Nieuws. Generaal Lauris Norstad, opperbevel hebber van de NAVO, heeft woensdag avond in Delft voor het Delftse studenten dispuut „Vrije Studie" een voordracht ge houden, die werd bijgewoond door minis ter ir. C. Staf, luitenant-generaal H. Scha per, voorzitter van het comité van chefs van staven, vice-admiraal H. H. L. Pröp- per, bevelhebber der zeestrijdkrachten, generaal buiten dienst mr. H. J. Kruis, dr. C. H. van der Leeuw, president-curator der Technische Hogeschool en prof. dr. O. Bottema, rector magnificus der Tech nische hogeschool een een groot aantal studenten. Generaal Norstad gaf een uiteenzetting van de opzet en de taak van de NAVO. Haar hoofdtaken zijn: een oorlog voorko men en eventueel de NAVO-gemeenschap verdedigen, als zij wordt aangevallen. Tezamen met de nationale vliegvelden heeft de NAVO er thans 230. De generaal noemde het „haast een wonder," dat 15 landen dit voor elkaar hebben weten te brengen. De grote spreiding van deze vliegvelden heeft de veiligheid verhoogd. Over de kwesties betreffende het vestigen van raketbases in West-Europa wilde gene raal Norstad zich in het geheel niet uit laten. Wat tenslotte het algemene aspect betreft zei generaal Norstad, dat sinds 1951 opmerkelijke vorderingen zijn ge maakt. In de afgelopen zeven jaar is meer bereikt dan hij had durven hopen. Van december tot begin februari zijn uit Indonesië 12.155 personen naar ons land uitgeweken. Tot 1 april 1958 worden nog circa 12.400 andere evacués in Neder land verwacht (exclusief de vliegtuigpas sagiers). Zo heeft minister Klompé aan de Tweede Kamer meegedeeld. In totaal heb ben 16.641 personen tussen 1 december 1957 en 1 februari 1958 Indonesië verlaten. Hierbij bevinden zich rond 4600 Neder landers, die in Indonesië voor hun levens onderhoud op rijkssteun waren aange wezen. Het resterende aantal min- en on- vermogenden daar te lande bedroeg op 1 februari nog 2900, tegenover 7500 per 1 december 1957. Ruim tweeduizend van de genoemde 4600 on- en minvermogende gerepatrieer- den zijn bejaarden. Naar raming waren op 1 februari nog een 1400 on- en minver mogende bejaarden in Indonesië aanwezig. Van een massale overtocht van diegenen die, zoals sommige leden het uitgedrukt hadden, „juridisch niet, maar maatschap pelijk wel Nederlanders" zijn, zal volgens de minister geen sprake kunnen zijn, alleen reeds omdat de woningnood hier te lande de huisvesting voor onoverkome lijke moeilijkheden zou stellen. Maatschappelijke steun Het sluiten van alle Nederlandse consu laten buiten Djakarta heeft het verlenen van maatschappelijke steun aan Neder landers in Indonesië zeer bemoeilijkt. Op Java is dit werk veelal overgenomen door plaatselijke comités van particulieren. De steunuitkeringen konden daardoor onbe lemmerd doorgaan, daarbij inbegrepen het betalen van rekeningen van artsen, apo thekers en ziekenhuizen, alsmede de ver- zorgingskosten aan tehuizen waar nog Ne derlandse verzorgden vertoeven. Hoewel buiten Java de steunuitbetaling met meer moeilijkheden gepaard gaat, zijn voor- De officier van Justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft tegen een 60-jarige groot handelaar in kruiden uit Èrmelo twee maanden gevangenisstraf geëist wegens het doen van valse aangiften voor de be lasting. H. gaf op in 1952 een inkomen te heb ben gehad van 2500 gulden, in 1953 van 5900 gulden en in 1954 van 9700 gulden. De fiscale opsporingsdienst stelde een on derzoek in en kwam daarbij tot de conclu sie, dat H.'s inkomen in deze jaren respec tievelijk was geweest 12.700, 13.200 en 14.700. Tevens vond men ten huize van zijn eerste vrouw te Amsterdam een geld kistje met 36.000, welk bedrag aan H. bleek toe te behoren. H. had dit geld voor de vermogensbelasting verzwegen. Hij verkocht o.m. flesjes met „levensextract" voor 25 per stuk, dig nooit geboekt wer den. De verdachte óhtkende hardnekkig zich ervan bewust te zijn geweest dat hij te weinig had opgegeven. De president merkte op, dat hij een auto van 11.000 had gekocht en aan de dienst van Sociale Zaken te Amsterdam ongeveer 10.000 had betaald aan achterstallige uitkeringen voor zijn eerste vrouw en dat hij een hy potheek van ruim 4000 had afgelost. De officier van Justitie kon niet aan nemen, dat de verdachte te goeder trouw heeft gehandeld. Zijn kapitaal was van 18.000 tot 45.000 gestegen en volgens de officier moesten de 36.000 uit het geld kistje daarbij nog opgeteld worden. De raadsman, mr. J. K. M. Mathuisen uit Amsterdam, zei dat nu alles via een ac countantsbureau loopt. De belasting heeft voor de navordering effecten in onder pand, zodat deze niet benadeeld wordt. Op 4 maart zal de rechtbank uitspraak doen. zieningen getroffen om de voortzetting van de steunverlening zoveel mogelijk te waarborgen. Met inbegrip van de plaatsen in kleine beroepspensions en bij particulieren be droeg het aantal beschikbare bedden voor gerepatrieerden per 3 februari ongeveer 9500. Daar komen dan nog bij de door gangscentra te Amsterdam en de leger plaatsen in Budel en Eibergen. De door particulieren aangeboden woon ruimte wordt uitsluitend gebruikt voor die gerepatrieerden, die de woonzeden hier te lande kennen. Aan de gemeentebesturen is meegedeeld dat het departement van Maatschappelijk Werk eventueel hulp zal bieden om aan onhoudbare gevallen van samenwoning een einde te maken. Tot nu toe behoefde van de spontaan aangeboden gelegenheid tot samenwoning nog weinig gebruik gemaakt te worden. Zolang er andere mogelijkheden voor huisvesting zijn geeft de minister daaraan de voorkeur. Bejaarden en zieken Verwacht mag worden dat het departe ment, dank zij de medewerking van di verse stichtingen, over 800 a 900 plaatsen voor gerepatrieerde bejaarden zal kunnen beschikken. Tot begin februari is een 150- tal zieken, bij wie vele tbc-patiënten, in Nederlandse ziekenhuizen, sanatoria en dergelijke opgenomen. Binnen vier we ken worden in Nederland alsnog enige honderden chronisch zieken en hulpbe hoevende bejaarden verwacht. Voor hun ontvangst worden gedeelten van sana toria in gereedheid gebracht. De hulpverleningsregeling is thans van toepassing verklaard op allen, die als ge volg van de recente gebeurtenissen uit Indonesië terugkeren. Vanwege het departement wordt in alle problemen een intensieve samenwerking met het C.C.K.P. nagestreefd. Indien het C.C.K.P. meer dan thans het geval is een centrum van overleg dient te worden, zal zulks voor een deel afhangen van de be reidheid daartoe van de betrokken parti culiere instanties en organen.. In hoger beroep stond woensdag voor het Bossche gerechtshof een radiohande laar uit Venlo terecht, aan wie ten laste was gelegd, dat hij zijn rechter wijsvinger met een hamer zou hebben verbrijzeld om van 'n verzekeringsmaatschapij in Amers foort een verzekeringsuitkering van 7.500 te kunnen incasseren. De officier bij de rechtbank te Roermond had negen maan den gevangenisstraf geëist, doch de recht bank had de man vrijgesproken. De ver dachte had het bij de verzekeringsmaat schappij doen voorkomen, als zou hij een ongeluk hebben gekregen bij een repara tie aan zijn auto, tengevolge waarvan de vinger moest worden afgezet. Dit verhaal hield hij ook ter zitting van het hof vol. Bij de politie had hij echter na een lang durig verhoor een volledige bekentenis af gelegd. Ook had hij tegen een bekende zijn plan al tevoren verteld en aan deze kennis ook later gezegd, hoe het gegaan was. De politie heeft toen opnieuw een ge sprek tussen de verdachte en diens kennis gearrangeerd en daarbij een bandrecorder geplaatst. Ook bij die gelegenheid heeft de verdachte zijn misdrijf bekend. Getuigen-deskundigen waren van me ning, dat onder de omstandigheden, zoals die door verdachte geschetst werden, een verminking van 's mans wijsvinger niet mogelijk was geweest. Zij demonstreerden dit aan het hof op straat voor het paleis van Justitie in eenzelfde auto als die van verdachte. De procureur-generaal achtte na dit al les het wettig en overtuigend bewijs gele verd en eiste eveneens negen maanden gevangenisstraf. Verdachte voerde zelf zijn verdediging. Uitspraak op 5 maart. De rechtbank te Rotterdam heeft een 32-jarige taxichauffeur uit Schiedam veroordeeld tot acht maanden gevan genisstraf en intrekking van het rijbe wijs voor twee jaar. De taxichauffeur was in de avond van 1 november met zijn auto eerst tegen een geparkeerd staande personenauto en daarna tegen een trekker met op legger gebotst. Bij onderzoek bleek de chauffeur even voor de rit zeven gla zen jenever te hebben gedronken. Zo wel hij als zijn passagiere, een buffet juffrouw, was bij de botsing gewond geraakt. De officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf en drie jaar in trekking van het rijbewijs geëist. Gisteren is het 1000ste schip van dit jaar IJmuiden binnengelopen. Het was de Mount Blair, die ligging heeft genomen in de Oostelijke Binnenhaven. Daar stond Bumbel op het hellende dek van zijn verwoeste schip. Met grote ogen keek hij rondwat 'n rommel en vernieling! Nee, veel moois hadden die rovers niet van zijn mooie schip overgelaten. Maar wie weetmisschien hadden de muiters zijn geld niet gevonden. Daar wou Bumbel toch even naar kijken. Hij strompelde tussen de rommel door naar zijn kajuit en keek door een raampje naar binnen89-90 ADVERTENTIE Eén dag voordat het gerechtshof in Den Haag vonnis zou wijzen over de man, die ervan wordt verdacht op 12 januari 1957 gepoogd te hebben wethouder C. Doens van 't ZeeuwschVlaamse plaatsje IJzendij ke met pistoolschoten te vermoorden, heeft in deze zaak zich een onverwachte wen ding voorgedaan. Het pistool waarmee de ze moordaanslag gepleegd werd, was tot no toe steeds onvindbaar gebleven, on danks minutieuze nasporingen van de poli tie, waarbij zelfs mijndetectors zijn ge bruikt. Het wapen is dinsdag door een wachtmeester van de rijkspolitie gevon den in de berm van een weg tussen IJzen dijke en Biervliet. Het gerechtshof had gisteren uitspraak zullen doen in deze zaak. De procureur- generaal had geëist, dat de verdachte, de 27-jarige Belg A. L. C. uit IJzendijke, zou worden veroordeeld tot een gevangenis straf van 10 jaar. Van het begin af aan heeft de verdachte ontkend dat hij de da der is geweest van de moordaanslag. Wethouder Doens was in de avond van 12 januari van het vorig jaar laat naar zijn schuren gegaan voor een controle. Toen hij het licht in de schuur opstak riep een stem „Nu ga ik met je afrekenen" en onmiddellijk daarop viel een schot. Een kogel trof de wethouder in de buik. Hoe wel hij ernstig gewond was greep hij zijn aanvaller beet. Tijdens de worsteling, zo heeft de heer Doens verklaard, heeft hij C. herkend. Hij greep hem in de nek en verwondde hem. Hij moest de strijd echter opgeven toen hij een klap op het hoofd kreeg. Hij kroop naar buiten en riep om hulp. Korte tijd later kon de Belg in een café in de buurt gearresteerd worden. Hij verklaarde niets van het gebeurde af te weten. „Ik ben per fiets naar een vriend in St. Laurijns, een dorpje 15 km. over de Belgische grens, geweest," zei hij. „Maar ik zag geen licht branden en dus vermoedde ik dat hij niet thuis zou zijn. Ik ben daarop teruggereden en naar het café gegaan." Bij onderzoek bleek even wel dat de vriend wel thuis was geweest, dat er wel degelijk licht had gebrand en dat dit van buiten af goed te zien was ge weest. De wond in zijn nek, zo zei C., had hij opgelopen bij het scheren. Tussen de wethouder en C. bestond een geschil over de pacht van een stuk grond. De stiefvader van C. voerde een procedu re tegen de heer Doens over deze grond. De wethouder zou eens hebben verklaard dat hij de grond niet aan hem wilde ver pachten omdat de stiefzoon een flink straf blad had. De procureur-generaal verklaarde gis teren dat het gevonden pistool door het gerechtelijk laboratorium van het minis terie van Justitie, is geïdentificeerd als het wapen, waarmee de schoten op de wethouder zijn gelost. Hij achtte dit feit echter niet van betekenis, omdat het pis tool niets zegt omtrent de persoon, die het heeft afgevuurd. Een nader onderzoek achtte de procureur-generaal dan ook niet nodig en hij verzocht het hof direct uit spraak te doen. De verdediger, mr. H. Mul, betoogde echter dat de plaats, waar het pistool gevonden is, van belang kan zijn in verband met het door C. opgege ven alibi. Hij vroeg heropening van het onderzoek. Na raadkamer wees het hof dit verzoek toe. Premières bij „Puck". De toneelgroep „Puck" zal van 25 maart tot en met 20 april in het Centraal Theater in Am sterdam een serie voorstellingen geven van een nieuw blijspel van het schrijvers duo Will Glickman en Joseph Stein, ge-» titeld „Mrs. Gibbons' Boys" (De jongens van mevrouw Gibbons) in de vertaling van Alfred Pleiter, onder regie van Eg- bert van Paridon. Na de paasdagen vol gen voorstellingen van „Een glas water" van Eugene Scribe onder regie van Walter Kous. ADVERTENTIE 79. De sfeer van Parijs en van de ideeën-wereld hier beïnvloedt alle volken. Parijs is niet slechts de hoofdstad van Frankrijk, maar het centrum van de ge hele beschaafde wereld! Hier is alles bijeen: liefde en haat, gevoelsleven en rationeel denken, wetenschap en macht, geluk en on geluk, het verleden en de toekomst. Een enthousiast bravo-geroep volgde op Heine's woorden. Men applaudisseerde en Victor Hugo hief zijn glas en beantwoordde Heine's toast. „Op Parijs, op de nieuwe wereld, die komen gaat en waartoe ook u behoort, monsieur Heine!" Pas laat in de avond eindigde deze feestelijke bij eenkomst. Heine had vele belangrijke mensen leren kennen en zelf grote belangstelling gewekt. Steeds meer kwam Heine in het centrum der be langstelling te staan. De moeilijkheden in Duitsland schenen tot een ver verleden te behoren en hij leefde thans in het heden én in de toekomst. Slechts vaag was er zo nu en dan een gevoel van heimwee in hem. Ook in Parijs bleken er echter Duitse spionnen op hem te letten, en sinds dit besef tot hem doordrong, verwisselde hij vaak van woning en liet hij zijn post bij vrienden bezorgen. Bij George Sand, met wie hij zeer bevriend was geraakt, sprak hij openhartig over zijn moeilijkheden. „De last, die ik uit Duitsland mee moest slepen, drukt mij. 't Is alsof ik kluiten modder aan mijn schoenen heb, waardoor het gaan mij bemoeilijkt wordt..." Ook klaagde hij over zijn hoofdpijn, welke hem op nieuw het leven begon te vergallen. George Sand keek hem peinzend aan. „In de zomer is de lucht in Parijs ondragelijk", zei ze, „dan moet men er weggaan. Boulogne sur Mer zou goed voor je zijn, daar aan zee zou je je hoofdpijnen stellig spoedig kwijtraken." Sinds deze raad liet het idee, om naar Boulogne te gaan, hem niet meer los. Waarom niet? Hij beschikte over de middelen om een verblijf aldaar te bekosti gen. Het tijdschrift „L'Europe littéraire" betaalde niet slecht... Zijn artikelen over de „littérature alle mande" werden regelmatig gepubliceerd. Hij moést de Fransen een helder beeld over wat er in Duitsland leefde bijbrengen. Hij was begonnen met de littera tuur, aangezien hij zich op dit terrein het beste thuis voelde, maar naderhand zou hij ook over andere on derwerpen schrijven, er was zó veel over Duitsland te vertellen... Er wachtte hem echter ook nog een andere taak. Welke Duitser wist iets van Frankrijk? Welke Duitsers kenden Fransen? Beide volken leefden naast elkaar, terwijl ze samen met elkaar behoorden te leven, elkaar behoorden aan te vullen.O, als hij de Duitsers maar begrip voor Frankrijk zou kunnen bijbrengen. Zijn naam had echter een gevaarlijke klank in Duits land, zelfs hier in Parijs stuurde men nog Duitse spionnen achter hem aan... Men zou geen artikelen van hem over Frankrijk durven publiceren... Hij piekerde over dit probleem. Maar éérst moest hij thans trachten zijn hoofdpijn weer kwijt te raken en zo vertrok hij naar Boulogne sur Mer. HOOFDSTUK III Toen hij geheel hersteld, in Parijs terugkeerde kwam er al spoedig een idee in hem op, hoe hij over Frank rijk zou kunnen schrijven, zonder dat men in Duits land bezwaar tegen zijn berichtgeving zou kunnen ma ken. Het Louvre inspireerde hem. Waarom geen be schouwingen over kunst...? Hij schreef aan Baron Cotta, die voor het idee voelde en Heine's aanbod ac cepteerde voor de „Augsburger Allgemeine Zeitung", welke krant zijn eigendom was. En zo ging de deur voor hem open en begon Heine vanuit Parijs vóór Duitsland óver Frankrijk te schrijven. Hij schreef over schilderij en-ten toonstellingen in het Louvre en over beroemde Franse schilders, en terwijl hij zich in deze onderwerpen verdiepte, kreeg hij een steeds zui verder beeld van Frankrijk. In die dagen kwam Heine ook in contact met de Duitse schrijver Börne, die hij destijds in Frankfort aan de Main had opgezocht. Deze grote schrijver was intussen wegens zijn revolutionaire ideeën ook uit het vaderland uitgeweken en woonde in Parijs. Hij tracht te Heine voor zijn opvattingen te winnen ,maar hoe wel ze over verschillende onderwerpen in wezen een zelfde mening hadden, verschilden hun opvattingen over de manier, waarop ze hun ideeën moesten uit dragen, aanmerkelijk. Tot een vruchtbare samenwer king tussen hen beiden kwam het niet, maar wel koesterde Heine bewondering en sympathie voor deze oprechte strijder voor een Duitse revolutie. Intussen was de met zoveel vreugde ingehaalde bur gerkoning Louis-Philippe al lang niet populair meer. Degenen, die hem nog steunden, deden dit slechts om dat hij de openbare rust in het land wist te bewaren. Maar ondergronds waren er allerlei samenzwe ringen en complotten, en de regering was hier bang voor. Er waren de Carlisten, die de Bourbons weer op de troon wilden hebben en de adel in zijn rechten wil de herstellen, er waren republikeinen, die een Jaco- bijns bewind wilden instellen, en er waren de „amis du peuple", de Saint-Smonisten, die wensten, dat ieder één voor zijn brood zou moeten werken en die aller lei Utopie-theorieën verkondigden. Voorts waren er de aanhangers van de burgerkoning: een mengeling van bankiers, kooplieden, achteruitgegane adel en geeste lijkheid; en de Bonapartisten, die droomden van de voorbije glorie van de grote Napoleon.. Heinrich Heine sloeg dit alles gade en nog steeds fas cineerde het leven in de Franse hoofdstad hem in hoge mate. Zijn brieven over de Franse schilderskunst wa ren in de Augsburger krant gepubliceerd en hadden zéér de aandacht getrokken. De hoofdredacteur van het blad, dr. Kolb, zocht Heine op de doorreis-naar Engeland in Parijs op en de twee mannen verston den elkaar uitstekend. Toen Heine hem voorstelde om ook ander soort brieven uit Parijs voor zijn krant te schrijven, knikte hij instemmend. Heine stond midden in het leven en voelde de klop pende polsslag ervan. In de literaire salons ontmoette hij Victor Hugo, Balzac, Gautier, Musset en bij George Sand discussieerde hij met Dumas en Abbé Lamen- nais. Hij bewoog zich in het gezelschapsleven, werd op bals gezien en overal met grote voorkomendheid, ja zelfs bewondering, tegemoet getreden. Intussen gaf hij zijn ogen goed de kost en leerde hij Frankrijk steeds beter kénnen. (Wordt vervolgd) Ondanks uitvoerige debatten bij de voorlopige vaststelling van de verorde ning tot regeling der arbeids- en rusttij den in de landbouw is gisteren bij de vast stelling van deze verordening in het Land bouwschap opnieuw uitvoerig gesproken, waarbij de vertegenwoordigers van de Al gemene Nederlandse Agrarische Bedrjjfs- bond (A.N.A.B.) wederom hun ernstige be zwaren kenbaar maakten. Zij brachten ne gen amendementen op tafel, die echter al le bij zitten en opstaan verworpen werden. Nadat de verordening tenslotte was vast gesteld, las een vertegenwoordiger van de minister en van de staatssecretaris van Sociale Zaken een korte verklaring voor, waarin er op werd gewezen, dat deze nieu we verordening tal van elementen „ter be studering" bevat. Na deze studie eerst zal de regering een standpunt kunnen inne men. Wij hebben gezwegen bij de behan deling van deze verordening, maar dat wil niet zeggen dat men tot voorbarige conclu sies over de goedkeuring mag komen. Het „wie zwijgt stemt toe" is hier niet van toepassing, zo verklaarde hij. Tevoren hadden de woordvoerders van de A.N.A.B. verklaard, dat zij het volle recht menen te hebben om blijk te geven van tegengestelde opvattingen aangaande de nieuwe verordening. Zij verklaarden de stille hoop te hebben, dat deze regeling door de minister van Sociale Zaken niet zal worden goedgekeurd. Ter sprake kwam ook de uitlating van de heer J. Lage- veen, secretaris van het N.V.V., die deze regeling een dolkstoot in de rug van de P.B.O. noemde. Ir. C. S. Knottnerus, voor zitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, zei echter, dat de rege ling een taak is van de P.B.O. en niet een departementale taak. Hij zou het als een dolkstoot in de rug van de P.B.O. be schouwen, indien de minister deze veror dening zou afkeuren. „Dan zijn we hele maal werkloos, omdat het werk van de P.B.O. door een dergelijke afkeuring on mogelijk wordt", verklaarde hij. De heer C. J. van der Ploeg (Katholieke Landarbeiders) zei dat in de verordening voorlopig het bereikbare is neergelegd, niet het ideale. Hij vond dat de A.N.A.B.- tegenstanders blijk gaven slechte verlie zers te zijn. ADVERTENTIE Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DU RYE A en zij volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA PURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. DONDERDAG 20 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met: „Omzien in wrok", 20 uur. FILMS Cinema Palace: Santa Lucia, a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: De vrouw die de liefde ontdekte, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Pajama Game, a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: Op leven en dood, 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: East of Eden, 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: Nathalie, 14 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: De zonen van de musketiers, 14 jr., 19 en.21.15 uur. Studio Theater: Zondige vrouwen, 18 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN De Leeuwerik: Toneelvereniging „Von del" met: Maaike, 20 uur. VRIJDAG 21 FEBRUARI Stadsschouwburg: Toneelgroep Theater met: Omzien in wrok, 20 uur. Galerie Es pace: Expositie van gouaches en tekenin gen van Lucebert, 11-17 uur. FILMS Cinema Palace: Mevrouw komt niet thuis Vanavond, 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: Nathalie, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: Bak vissen puberteit, 14 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: The Bachelor's Party, 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: Guys and Dolls, 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: Sissi, keizerin en moeder, a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: Beloning 4.000, dood of levend, 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: Zondige vrouwen, 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9