Volksstemming over unie tussen Egypte en Syrië De wereld gonst van ROMY SCHNEIDER J Twaalf miljoen gulden meer voor de gemeenten Vijftig jaar geleden VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 3 Van dag tot dagj Het Franse plan voor een economische unie Volgende week voorlegging aan de Euromarktpartners Moskou neemt plan-Rapacki officieel over Nasser wordt, naar verwachting, president van een land dat hij nimmer heeft bezocht Minister Hofstra zwichtte Twee miljoen gereserveerd voor exportfinanciering Houten schoolgebouw in Slotermeer afgebrand Wèg keelpijn TlUntiei Belgische Senaat nam motie aan over het Deltaplan België moet waken over rechten en belangen 0p ds CQraatótoel Nederlandse huizen in Djakarta Uit Haarlems Dagblad van 21 februari 1908 Ofschoon de golf van aan het licht komende fraudes merendeels aanzien lijke geldsbedragen betreffende een zeer bedenkelijk verschijnsel kan worden ge noemd, lijkt het ons toch niet juist om het te beschouwen als een losbrekend on heil, dat speciaal aan deze tijd verbonden is. Men ziet thans optellingen in kranten verschijnen, waaruit blijken moet dat wij in een frauduleus onweer zijn verzeild geraakt en dat eerlijkheid en verantwoor delijkheid zijn weggevaagd door baatzucht en corruptie. Het optellen en samenvoegen van der gelijke criminele onthullingen heeft een gevaarlijke kant. Men gaat verbindingen leggen tussen daden, die niets met el kander hebben uit te staan en waarvan de enige overeenkomst is dat zij ongeveer op hetzelfde tijdstip zijn ontdekt. Vele fraudes, waarvan thans de sluier wordt opgelicht, hebben zich over jaren uit gestrekt en zijn begonnen in een tijd, toen niemand zich angstig maakte over een mogelijke abnormale toeneming van der gelijke misdaden. Frauduleuze lieden en corruptieve stiekemerds zijn er altijd ge weest en, ofschoon de tijdsomstandigheden ongetwijfeld de verleiding voor sommige functionarissen vergroten, nog altijd wordt het merendeel van de „mensen-die-met- geld-omgaan" gevormd door integere, rotsvaste werkers, die de spreekwoorde lijke betrouwbaarheid van het vak hoog houden en een standvastige kern vormen in het omvangrijke economisch-financiële apparaat, waarop onze volkshuishouding haar bedrijf heeft gebaseerd. De activiteit van de politie en de justitie alsmede de modernisering van bedrijfsvoeringen hebben ongetwijfeld tot een scherpe controle en een omvangrijker ontdekking van onregelmatigheden geleid, waardoor juist in deze tijd een hausse kon ontstaan. Dit, gevoegd bij de economische teruggang, waarbij beter op „de centjes" wordt gelet en bezuinigingsmaatregelen worden doorgevoerd, geeft een gedeelte lijke verklaring voor het samenvallen van zovele fraudeconstateringen. Daarnaast blijft natuurlijk het verschijnsel van een slinkende betrouwbaarheid zorgen wek ken, doch dat is niet iets van vandaag of gisteren. Het kernmerkt de na-oorlogse maatschappij en kan zeer zeker voor een groot deel op rekening van de immorele invloed der oorlogsjaren worden ge schreven, die ook in andere takken van criminaliteit een bedenkelijke „vooruit gang" heeft veroorzaakt. PARIJS (AFP) Het Franse kabinet heeft donderdag zijn zegel gehecht aan het door deskundigen opgestelde schetsplan voor een „Europese unie voor economische samenwerking", die het Franse antwoord vormt op de voorstellen tot oprichting van een Europese vrijhandelszone waarin ook de andere landen zullen worden opgeno men dan die der O.E.E.S. Het nieuwe plan zal op 25 februari in schema worden voorgelegd aan de vijf partners van Frankrijk in de E.E.G., te weten West-Duitsland, Italië, België, Ne derland en Luxemburg. Als deze het Franse plan goedkeuren zal de definitieve uitwerking van de tekst der voorstellen aan een groep deskundigen kunnen wor den toevertrouwd. Het Franse voorstel gaat niet uit van een vrijhandelssysteem, dat zich tot bepaalde economische sectoren beperkt, maar van een samenwerkingspatroon volgens de be ginselen waardoor de E.G.K.S. zich heeft laten leiden MOSKOU (Reuter/AFP) De Sovjet regering heeft in een officiële te Moskou uitgegeven verklaring, aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voorgesteld met haar een internationale overeenkomst aan te gaan, waarbij een kernwapenvrije zone in Midden-Europa wordt gevormd. Polen heeft vorige week in een memorandum verdere voorstellen voor een stelsel van controle te land en uit de lucht op zijn oorspronkelijke plan ge daan. De Sovjet-verklaring bevat geen bepaal de voorstellen voor inspectie, maar een Sovjet-woordvoerder zei op een persconfe rentie, dat de „kwestie van een redelijke controle kan worden bestudeerd". De Sovjet-Unie stelt voor, dat de zone vrij zal zijn van raketten, lanceerbases voor deze projectielen en kernwapens. De woordvoerder zei, dat men geleidelijk tot een oplossing van het vraagstuk van het verbod van kernwapens moet komen. De Sovjet-Unie beschouwt het plan voor een kernwapenvrije zone als het meest aan vaardbare en constructieve begin. Plechtige verklaringen van acht mogend heden Groot-Brittannië, Frankrijk, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, West en Oost-Duitsland, Polen en Tsjechoslowa- kije zouden voldoende zijn om het sta tuut van een dergelijke zone te garanderen, aldus de woordvoerder. In antwoord op vragen zei hij, dat bezwaren tegen het plan op een topconferentie besproken zouden kunnen worden. Volgens de Sovjet-verklaring stellen de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hun hoop op kernwapens, als middel tot intimi datie ter verwerkelijking van hun politieke doelen. Midden-Europa wordt een der ge vaarlijkste gebieden in de wereld genoemd, omdat daar een ongewone concentratie van troepen en wapens is van de landen der Noordatlantische Verdragsorganisatie en de organisatie van het Verdrag van War schau. (Van onze reisredacteur) CAIRO, donderdag Een dag voor dat vermoedelijk negenennegentig per cent van de Egyptische en Syrische kie zers in een referendum hun landen zul len samensmelten en van Nasser een nieuwe Saladin maken, is Cairo brood dronken van vreugde. Veelkleurige ver lichting siert de gebouwen en allerwegen klinkt gehamer voor de bouw van triomf poorten, soms onderbroken door een jammerkreet van een timmerman die zich in het donker op de vingers slaat, hetgeen de patriottische pret niet drukt. In een vaderlandslievende roes drommen Cairezen door de verlichte straten in Europees costuum, pyjama of lange jurk, „gallabian" genaamd, veelal hand in hand zich vergapend aan de ver sieringen en de portretten van Nasser en Sjoetri El Koewatli. Na het referendum van vrijdag wordt zaterdag een grote manifestatie voorzien op het Plein der Republiek, waar miljoe nen Egyptenaren elkaar zullen aflossen in groepen, schoolkinderen, arbeiders, intel lectuelen en soldaten. De minister van Binnenlandse Zaken zal de uitslag van het referendum bekendmaken, geen ver rassing vermoedelijk, en daarna zal presi dent Nasser plechtig de Arabische een heidsrepubliek uitroepen. Mogelijk zal de Syrische regering aanwezig zijn om haar eigen verdwijning te begroeten. Misschien zal de federatie van Jemen met de republiek ook zaterdag worden af gekondigd. Optimistische Egyptenaren ver onderstellen dat ook koning Saoed tot federatie bereid is. Men fluistert dat Saoedi-Arabische afgezanten in Cairo zijn aangekomen. Voor de federatie van Jor danië en Irak is inmiddels slechts een boerenkiespijnglimlach beschikbaar. De Egyptenaren vermelden trots dat de Syri sche partijen zijn opgeheven ter vorming van een nationale unie naar Egyptisch model. Slechts de Syrische communisten weigerden in rook op te gaan, maar, zo zeggen Egyptische autoriteiten zelfver zekerd, „wij krijgen hen wel". Gelukkige hand Als Nassers waarschijnlijke filiaalhou ders in Damascus worden hier de Syrische socialistenleider Akram Hourany en staf chef Afif Bizri genoemd. President Koe watli wordt te oud en ziek geacht en de minister van Defensie Khaled El Azm te slim. Tegenover de westelijke neiging tot ironiseren staat de oprechte indruk dat het allerwegen gehoorde slagwoord „ouahda" (eenheid) oprecht gemeend is en dat Nas sers „baraka" (gelukkige hand) hem gren zeloos populair heeft gemaakt, populairder dan zijn concurrent, koning Feisal van Irak, ooit kan zijn. Een vreugdeverstorend element is slechts het verbazingwekkende grensconflict met Soedan. Het blijft voor lopig een raadsel of de Egyptische aan spraken op Soedanees grondgebied boven de tweeëntwintigste parallel alleen berus ten op referendumdrift. In het betrokken gebied Halayin wonen slechts enkele tien duizenden analfabetische nomaden, maar anderzijds bestaat er stemplicht voor alle Egyptenaren op straffe van tien gulden boete en de democratische procedure is bij dit ja-knik-referendum niet doorslag gevend. Het is echter geenszins uitgesloten dat Nasser, overmoedig geworden door zijn succes, probeert in de Soedanese verkiezin gen op zevenentwintig dezer ten gunste van de pro-Egyptische uniepartij in Soe dan te interveniëren. De gelijktijdige ex plosieve aanwezigheid van Egyptische grenswachten en Soedanese troepen in het Halayibgebied voorspelt weinig goeds. Ethiopië ongerust Uit Addis Abeba, waar ernstige onge rustheid bestaat over de mogelijkheid Nas ser als nabuur te krijgen tot uiting kwam in een oproep van de pro-westelijke keizer Haile Selassie aan de Egyptische en Soe danese leiders de kwestie na de verkiezin gen vreedzaam te regelen, vloog ik van morgen over het betwiste gebied naar Cairo. Op het vliegveld Port Soedan, vlak onder Halayib, was niets merkbaar van troepenzendingen. Langs de kust vliegend zag ik geen levende ziel. Zichtbaar was slechts de diepblauwe Rode Zee en een on herbergzaam woestijngebied met norse rotsachtige bergen. De felle Soedanese reactie, door de Egyptische pers aan im perialistische agitatie toegeschreven, duidt echter op een wezenlijke bezorgdheid voor gevaarlijk spel van Nasser. Al symboli seert de roodwitgroene vlag van de nieuwe republiek in Cairo's straten een stap naar eenheid, het Nabije Oosten blijft een vreemde heksenketel, waar belangen en emoties zelden evenwijdig lopen. (UP) De kiezers, allen mannen en vrouwen boven de achttien jaar, krijgen twee stembiljetten, een voor het al of niet goedkeuren van de proclamatie der fede ratie en het andere voor of tegen het presidentschap van Nasser in de nieuwe republiek. Op elk stembiljet zijn twee cirkels gedrukt, een rode voor „ja" en een zwarte voor „neen". De unie krijgt één president, één parlement, één leger, één ministerie van Buitenlandse Zaken, en Cairo als hoofdstad. Koewatli heeft Nasser voorgedragen voor het presidentschap, een keuze, die de parlementen van beide lan den hebben onderschreven. Ruim zes mil joen burgers zijn stemgerechtigd, ongeveer vijf miljoen Egyptenaren en een miljoen Syriërs. De stemlokalen zijn om 8 uur geopend en worden om 5 uur gesloten. In de overgangsperiode, die verscheidene jaren kan duren, zal de macht van Nasser bijna absoluut zijn. Hij zal de regering van de unie benoemen, de leden van de plaat selijke regeringen en verder de leden van het parlement. Alle ministers zullen aan hem verantwoording schuldig zijn. De be staande Egyptische en Syrische regeringen zullen onmiddellijk na het bekend worden van de uitslag van het plebisciet aftreden. Weinige dagen later zal Nasser een nieuwe regering samen stellen. In het begin zullen alleen de ministeries van Defensie en Buitenlandse Zaken van de twee landen in elkaar opgaan. De an dere leden van het kabinet van de unie krijgen „gecoördineerde" ministeries, die geleidelijk zullen overgaan in unie-ministe ries. Aangenomen wordt dat de ministeries van Financiën het laatst zullen worden samengesmolten. Er zullen waarschijnlijk jaren over heen gaan alvorens Egypte, met zijn strenge staatstoezicht en zijn zachte munt, en Syrië, met zijn vrije economie en harde munt, economisch één kunnen wor den. Koewatli, wiens toekomstige positie on zeker is, en het gehele Syrische kabinet komen in Cairo besprekingen voeren over de vorming van de nieuwe regering. Nas ser, die zal worden gekozen tot president van Syrië zonder er ooit te zijn geweest, zal waarschijnlijk spoedig een bezoek bren gen aan Syrië. Verwacht wordt, dat Nasser ieder jaar twee maanden in Damascus zal resideren, tegelijk met het unie-parlement, dat waarschijnlijk over ongeveer twee weken zal worden samengesteld. De helft der leden zal bestaan uit leden van de huidige Syrische en Egyptische parlemen ten. Jemen, het feodale koninkrijk aan de zuidpunt van het Arabische schiereiland, heeft zich door een losse federale unie aan de Verenigde Arabische Republiek ge koppeld. Saoedi-Arabië en Libanon houden zich afzijdig, evenals Soedan, Libië, Tu nesië en Marokko. De nieuwe republiek heeft ongeveer 28.000.000 inwoners; 23.240.000 in Egypte en 3.906.000 in Syrië. ADVERTENTIE En mét U, heeft MARGRIET zich afgevraagd hoe het toch komt, dat je tegenwoordig geen blad meer kunt openslaan of je komt Romy Schneider tegen. Wat is de achtergrond van het enorme succes van dit jonge meisje? Niemand beter dan onze MARGRIET-reporter Robert Seeger kan U daarover inlichten. Hij is de man, die van ouds een intieme vriend is van de familie Schneiderhij is de man op wiens knie de kleine Romy eens paardje heeft gereden Het is MARGRIET een groot genoegen U de échte, de ware Romy Schneider te mogen voorstellen met al de ontwapenende charme van haar jeugd. Een jeugd, die zoveel weerklank vindt in MARGRIET, want: MARGRIET zélf is nog zo héérlijk jong, zo écht een blad van deze tijd. Van 1 Maart af brengt MARGRIET U een serie artikelen over Romy Schneider, rijk geïllustreerd met een aantal exclusieve en particuliere foto's van het berenvachtje af tot Keizerin Sissi toe Vèr over het half miljoen abonné's zullen straks genieten van deze uitzonderlijke reportage. Zij zullen de foto's van Romy uitknippen en bewaren MARGRIET zóveel kan en begrijpen dat alléén bieden want MARGRIET is verreweg het gróótste blad van Nederland Leest U MARGRIET nog niet en wilt U toch alles over Romy Scheider we ten, schrijf dan vandaag nog een briefkaart aan MARGRIET. Huidekoper- straat 20, Amsterdam en U BEHOEFT GEEN AF- LEVERING TE MISSEN. c, Een deel van de jaarlijkse opbrengst der rijksbelasting wordt gestort in het Gemeentefonds ter verdeling onder de gemeenten. Wegens de bestedingsbeperking wilde minister Hofstra over 1957 vijf miljoen en over 1958 zeven miljoen, totaal dus twaalf miljoen gulden, blokkeren tot 1962. Hij is gisteren echter gezwicht voor de aandrang der Tweede Kamer om het bedrag niet te blokkeren, maar voor directe uitkering ter beschikking te stellen, omdat de gemeenten met financiële moeilijkheden kampen. Hiertegenover liet de Kamer haar eis vallen de algemene uitkering uit het Gemeentefonds met enige tientallen miljoenen te verhogen. Daar tegen had minister Hofstra het bezwaar, dat dan ook gemeenten een hogere uitkering krijgen, die financiële hulp niet zo hard nodig hebben. Hij deed echter de toezegging aanvragen om een subjectieve verhoging van gemeenten, die in bijzondere moeilijk heden verkeren, zo welwillend mogelijk te bezien. De algemene toestand eist nog uiterste beperking van rijk en gemeenten, verklaarde de minister, en de reserves van het gemeentefonds zullen nodig zijn als er een terugslag komt in de over heidsinkomsten. De Tweede Kamer heeft voorts een be gin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp dat beoogt het in de loop van tientallen jaren zeer ingewikkeld en onoverzichtelijk geworden belastingrecht te vereenvoudigen. Het is een algemene wet, die als fundament van het belasting recht zal gelden voor de heffing van alle rijksbelastingen, met uitzondering van in voerrechten en accijnzen. Later zal worden overgegaan tot een algemene herziening van de heffingswetten voor de diverse belastingen, waarin dan Prinses Wilhelmina, die dezer dagen een bezoek bracht aan het internatio naal jeugdhotel in Scheveningen, dat thans opvangcentrum is voor jeugdige gerepatrieerden uit Indonesië, trac- teerde de kinderen op twee taarten. ook financiële wijzigingen kunnen worden aangebracht, die voor bepaalde belasting plichtigen verlichting kunnen betekenen. De algemene beginselwet, die de Tweede Kamer gisteren aan een kritische beschou wing heeft onderworpen, hetgeen voor de heren Lucas (K.V.P.), Van Leeuwen (V.V.D.) en Van de Wetering (C.H.U.) aanleiding was tot de indiening van amendementen, heeft voornamelijk een juridisch karakter. De bedoeling is, door alles op het gebied van het belastingrecht in één wet samen te vatten, rechtseenheid en rechtszekerheid te bevordëren en een vereenvoudiging te bereiken, waardoor de op de algemene wet gebaseerde heffingswetten voor de verschillende belastingen korter kunnen zijn. Daarom noemde ook de heer P e s c h a r (P.v.d.A.) de totstandkoming van deze beginselwet een gebeurtenis van historische betekenis. Nieuw in deze wet is onder meer, dat de belastingplichtige ervan in kennis wordt gesteld indien geen aanslag wordt opge legd. Gehandhaafd is de termijn van vijf jaar voor navordering, maar daarna kan in geen enkel geval meer worden nagevor derd, ook niet indien er fraude aan het licht komt. Het te laat indienen van een aangifte biljet zal worden gestraft met tenminste vijf gulden en ten hoogste duizend gulden. Aanvankelijk was voorgesteld vijf percent van de verschuldigde belasting als boete. Iedereen is verplicht voor de controle op zijn belastingaangifte zijn administratie ter inzage te stellen. Daarbij zal hij zich niet kunnen beroepen op enigerlei ver plichting tot geheimhouding. Voor de dok ters vonden de heren Lucas, Van Leeuwen en Peschar dat een groot bezwaar, hoe wel zij geen oplossing zagen en daarom geen amendement indienden. De minister kan wel zeggen, zo redeneerden zij, dat de controle zich beperkt tot de financiële ad ministratie, maar daaruit blijkt toch wie patiënt is. Het kan ongewenst zijn, dat een vreemde dat te weten komt. Gevraagd werd of de minister een oplossing weet. Dinsdag zal minister Hofstra op de algemene beschouwingen antwoorden, waarna de vele amendementen in behan deling komen. Een hevige brand heeft in de afgelopen nacht een houten schoolgebouw in Sloter meer in de as gelegd. Door onbekende oorzaak was de brand ongeveer een half uur na middernacht uit gebroken in de Immaculata-school, een rooms-katholieke lagere school, gevestigd in een houten noodgebouw. Het stond tus sen verscheidene andere schoolgebouwen in, op een nog onontgonnen stuk land tus sen de Van Moerkerkenstraat en de Lode wijk van Deijsselstraat op de grens tussen Slotermeer en Geuzenveld. Binnen tien minuten brandde het gehele, ongeveer 50 meter lange, lage gebouw van voren naar achteren als een fakkel. Hoe wel de melding van de brand, die door in zittenden van een passerende bus ontdekt werd, binnenkwam op het ogenblik, dat men de brand waarschijnlijk nog met een blusapparaat had kunnen bedwingen, ging het gebouw in vlammen op, doordat de brandweerwagens van het Haarlemmer plein, de Prinsengracht en van de Achter gracht uit Amsterdam gerecruteerd moes- ten worden en dus afstanden moesten af leggen die varieerden van vijf tot tien kilometer. Toen zij om kwart voor een arriveerden, kon men zich ertoe beperken de nog brandende resten van het school gebouw te blussen. ADVERTENTIE keeltabl. helpen, direct BRUSSEL, (Belga) De Belgische Se naat heeft met 150 stemmen voor en één onthouding een motie over het Deltaplan aangenomen, waarin de Belgische rege ring wordt verzocht ervoor te zorgen, dat België niet voor een voldongen feit wordt gesteld en dat geen enkel werk van het Deltaplan, dat de gewettigde rechten of be langen van België zou kunnen schaden wordt uitgevoerd, voordat in een geest van ruim begrip voor het verlangen naar veiligheid van onze Nederlandse vrienden en buren een overeenkomst tot stand is gekomen omtrent de voorzieningen die moeten worden getroffen ter bescherming van Belgische belangen. In de motie wordt geconstateerd, dat de uitvoering van de werken van het Delta plan, waartoe de Nederlandse regering op éénzijdige wijze heeft besloten, de Belgi sche rechten en belangen ernstig in gevaar kan brengen. De motie was ingediend door Struye, Ro- lin en Coulonvaux, na de interpellaties van De Baeck en De Smet over het Deltaplan De ene onthouding is te wijten aan een ver gissing. Open brief aan mijn bovenbuurman Zeer geachte Heer, U zult de laatste tijd bij onze ontmoe tingen op de gemeenschappelijke trap hebben gemerkt, dat ik de verhouding tus sen u en mij niet meer zo ideaal zie als toen ik hier twee en een half jaar geleden vol goede bedoelingen kwam wonen. Ik ben, om het maar eufemistisch-nauw- keurig te zeggen, wat koeler geworden in mijn gevoelens voor u en uw familie. Mis schien begrijpt u de reden hiervoor niet. Laat ik het u precies uitleggen. U, geachte bovenbuurman, woont op de tweede verdieping, de hoogste van ons blokGe kent het gevoel niet beneden buurman te zijn. Dat is gelukkig voor u, soms wat frustrerend voor ons. Moet ik nog duidelijker zijn? Moet ik u echt uit nodigen om ook eens tussen onze grammo foonplaten en tussen onze boeken, in onze vazen en in onze stoelen een uurtje bezig te zijn met het verwijderen van de van het plafond gevallen kalk? Zal ik u vra gen om eens een avond in mijn stoel te komen zitten, zodat u de volgende och tend de stukjes plafond uit uw haar moet wassen? Ge hebt drie kinderen, ruw geschat van zes, acht en twaalf. Ik geloof, dat kinde ren niet van nature slecht zijn. Ze wor den slecht gemaakt. De uwe nu moeten dus slecht en achteloos zijn gemaakt. Door u, waarde bovenbuurman. Ook al hebt u misschien nog nooit in een na-oorlogs flat gebouw boven iemand anders gewoond, toch zoudt ge meer begrip moeten hebben voor de realiteit. Uw kinderen zijn vro lijke springers, gezond van lijf en leden en zo. Voor u en uw vrouw is dat zeker heerlijk. Voor ons niet. Afgezien nog van de stukjes kalk van het plafond, beven en zwaaien onze lampen, de grammofoon slaat soms een groef over, de telefoon op mijn bureau tingelt met uw gezin mee en laatst is er een boek uit zijn - toegegeven la biele - positie in de boekenkast gevallen. Persoonlijk krijg ik er nu, na twee en een half jaar, nog slechts een lichte hoofdpijn van. Mijn vrouw gaat vaak vroeg naar bed om rust te zoeken. Zij geniet ook al de gehele dag van uw radio. Daar hebben we dan een andere grief. Ik begrijp echt niet, waarom u het met drie kinderen blijkbaar zo rustig in huis vindt dat de radio de gehele dag aan moet - van ochtendgymnastiek via ochtendwij ding en vrolijke klanken, dóór over ka merconcerten, lezingen, meer vrolijke klanken en méér wijdingen, echte concer ten, jazz, hoorspelen, nieuws en zogenaam de bonte programma's van Wilhelmus tot Wilhelmus. Moet dat nu echt? En luis tert u er ook naar? Of zijt ge eigenlijk bevreesd voor de holte in uw hoofd als ge het ding afzet? Dat ge twee van uw kinderen fluit wilt leren spelen, heeft op zichzelf mijn waar dering. Nuttig en pedagogisch juist, ge loof ik. Ofschoon het opmerkelijk drenze rige fluiten zijn. Maar moet het nu echt al vóór acht uur 's ochtends? Waarde bovenbuurman, ik begrijp óók niet hoe zo'n telefoon nu eigenlijk werkt. Maar geloof me, het ding werkt heus. U\0' stem wordt door een draad overgebracht. Als u telefoneert met iemand in Arnhem behoeft u die afstand niet te overschreeu wen. Bovendien zegt u wel erg knullige dingen over de telefoon. En als u ruzie hebt met uw vrouw, bo venbuurman, dan hoeven wij echt niet alle details te weten. Komt u het ons eerst liever in een paar grove lijnen uiteen zetten en voert u dan de ruzie-conversatie op gedempte toon. Verder geloven we het wel. We hebben zelf al een huwelijksleven èn een dochter. Beste, bovenste beste bovenbuurman, ik ga u dit stukje sturen als het gepubliceerd is. Zo maar - als proeve van mijn werk. Maar het is voor u bedoeld, voor hinder lijke stamper dat u bent. Uw dw. E. Romayn (Van onze correspondent in Djakarta) Tot nu toe zijn 321 woonhuizen, eigen dom van Nederlandse ondernemingen, in beslag genomen door het comité voor de huisvesting van het militaire commando in Djakarta. Dit is 25 procent van het totale aantal woonhuizen in Nederlands bezit. De gevorderde woningen, die na het vertrek van de Nederlandse bewoners door het comité werden verzegeld, zijn nu betrok ken door Indonesische officieren en ambte naren. Zij vormen echter maar een klein gedeelte van het aantal gegadigden. HAARLEM. Thans is het rapport verschenen van de Raadscommissie, aan welke in October 1905 werd opge dragen te onderzoeken, of er van Haar lem een badplaats is te maken in den ruimsten zin, door exploitatie van de staalwaterbron te Vijfhuizen en het in richten van het Brongebouw in Den Hout tot badhotel. De commissie is tot een ontkennende conclusie gekomen. Een Antwerpsche bankinstelling zou bereid gevonden worden twee-derde van het benoodigde kapitaal bijeen te brengen om het denkbeeld van Bad Haarlem in het groot aan te vatten, waarna éen derde bij een Amsterdamsch Syndicaat kon worden verkregen. Doch zonder een speelbank als middelpunt van het mondaine leven achtte de Ant werpsche bank het denkbeeld onuit voerbaar. Aangezien deze voorwaarde onmogelijk verwezenlijkt kon worden, moest de medewerking van de Ant werpsche bankinstelling als vervallen worden beschouwd, hetgeen alle hoop op een toekomstig Bad Haarlem den bodem heeft ingeslagen, daar pogingen, van andere zijde daadwerkelijke steun te verkrijgen, geen, succes hebben op geleverd. Verbetering. Vele lezers bleken het aantal aangeslotenen op de plaatselijke „telephoondienst", dat vermeld stond in „Vijftig jaar geleden" van dinsdag, rij kelijk hoog te vinden. Zij hebben gelijk: het waren er geen 15620, maar 1620, een aantal dat de zetter blijkbaar wat wei nig vond.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5