Voorlopig agrarische bestemming, waar anderen water wensen Gevangengeleider wegens nalatigheid voor rechtbank Nieuw uitbreidingsplan voor een deel van Velsen-Noord Ongeruste boeren hoorden bemoedigende woorden Bunkerhaven welen forensenkamp niet toegejuicht door gemeentebestuur Tunneltje in Grote Hout- of Koningsweg overwogen mm m 1 I 1 *4 - - M Transport uit Haarlems Huis van Bewaring onvoldoende beveiligd VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 5 KANAALVERBREDING EN HAVENAANLEG Moeilijke situatie „De Hoop" in Röst Bouw van broederhuis bij het Missiehuis Agenda van Heemskerk Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: Sissi, de jonge keizerin. Watersnood bij Parijs Al veertig mille voor de klokken bijeengebracht Uitspraken Haarlemse rechtbank Berucht ontsnapper kreeg een nieuwe kans op 30 juli IN HET NIEUWE UITBREIDINGSPLAN voor Velsen-Noord wordt uiteraard ruime aandacht besteed aan de rol, die de Rijkswaterstaat in de toekomst der gemeente Velsen zal spelen. Er is bijvoorbeeld rekening gehouden met een nog te maken ver breding van het Noordzeekanaal aan de noordelijke oever nabij de Papierfabriek en aan het einde van het schiereiland tussen oostelijke en westelijke Rijksbinnenhavens. Deze verbreding kan op gronden, in het bezit van het Rijk, tot uitvoering worden gebracht. Aansluitend aan deze verbreding is aan de oostzijde de aanleg van een haven voor zeeschepen ten behoeve van de papierfabriek reeds gedeeltelijk uitge voerd op het plan aangegeven. Ten aanzien van een verder strekkende verbreding langs de noordelijke oever van het Noordzeckanaal zijn geen concrete gegevens voorhanden. Ten behoeve van de ontwikkeling van het zeescheepvaartverkeer, bestemd voor de basisindustrie, is, behalve met de haven voor de papierfabriek, gerekend met de aanleg van een haven voor zeeschepen, openend uit de haven voor bijleggers in noordelijke richting .alsmede met een omlegging van de havenmond van de Hoogovenhaven. Aan deze laatste haven zal enige verruiming kunnen worden aangebracht. Voorts is gerekend met de aanleg van een haven voor o.m. grotere zeeschepen ten oosten van de oostelijke rijksbinnenhaven (de z.g. derde rjjksbinnen- haven). In het plan is voorzien in de aanleg van een zwaaikom aan het westelijke einde van de westelijke rijksbinnenhaven, als mede in een ontwikkeling van de haven- aanleg langs de oostgrens van het Hoog oventerrein uit de noordelijke tak van de Staalhaven. Hier zullen de in het streek plan omschreven voorzieningen moeten worden getroffen met betrekking tot het voorkomen van de ontwatering of verzou ting van de aangrenzende terreinen en van de ondergrond. De Rijkswaterstaatsterreinen, waar de installaties, verband houdende met de scheepvaart, moeten kunnen worden op gericht. Industriële bebouwing dient dus op deze terreinen te worden geweerd. Strand en duinen Het zuidelijke deel van dit gebied kan worden gebruikt voor de aanleg van water staatswerken, alsmede voor de aanleg van een bunkerhaven en de vestiging van een bunkerinstallatie voor zeeschepen. Ten noorden daarvan kan het strand dienen voor ééndaagse ontspanning, ter wijl het duinterrein voor meerdaagse re creatie dienst zal kunnen doen. De gedach te om in het duinterrein een forensenkamp toe te laten wordt dezerzijds bepaald niet toegejuicht. Het terrein is moeilijk bereik baar en veel te dicht nabij de basisindu strie gelegen om attractief te kunnen zijn. Sportvelden Het terrein ten noorden van de wijk „de Gilden", ter grootte van c.a. 12 ha, aan de westzijde aansluitend aan de weg langs het industrieterrein „Rooswijk" en aan de noordzijde begrensd door het aftakspoor naar de Breedband, is geheel bestemd voor de aanleg van sportvelden. In de zuidwestelijke hoek van dit terrein is de bouw mogelijk gemaakt van een groter recreatiegebouw met een meer al gemeen karakter. Voor dagelijkse recreatie zijn bedoeld de terreinen ten oosten van de tunnelwerken, ten dele omsloten en doorsneden door de aftaksporen naar het industrieterrein-oost en het industrieterrein nabij de Wijker Pijp, door wegen en door een kabelstrook. Van een volwaardig agrarisch gebruik van deze grond mag geen hoge verwachting worden gekoesterd. Gelet op het bij her haling gebleken verlangen van de bevol king naar volkstuinen zijn deze terreinen daarvoor bestemd. Het ligt niet in de be doeling om aan deze volkstuinen het karak ter van de z.g. „recreatietuinen" te geven; vandaar dat in een sterke beperking van de bebouwing is voorzien. De aanleg van de tunnelwerken, alsmede van de zuidelijke traverse en van de toe gangsweg naar Hoogovens opent de moge lijkheid de groenvoorziening van het ge hele gebied, welke minimaal is, nog eniger- BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Christiaan N. M., z. v. S. P. Pover en C. C. Weel; Lida, d. v. H Brand- sen en C. D. Nijman; Johannes C., z. v. F. B A Fenger en A. M. van den Bos; Mag- dalena C. M., d. v. P. J. van Son en E. M. Zonneveld; Margaretha W. d. v. A. van der Meij en T. Bles; Peter, z. v. P. J. Bakker en A. W. de Baan; Josepha A. C., d v. J. C. Kuyper en L. M. Martens; Johannes W., z. v. P. M. Adrichem en P. C. Dirks; Klaas M., z. v. J C Bouwer en M Vinke; Antonia P M., d. v. J. A. van Eerden en C. C van den Bosch; Robert, z v. J. D. Pesch en M. van Velthuijsen. ONDERTROUWD: T. Koehoorn en C. S Goudriaan; A. Jansen en H. Lauwers; G. Kroone en I. J. Akkerman. GETROUWD: C. E. Versluis en P. H. Lampink; I. Bozó en H. A. de Ruiter; J. Mol en A. Fisseler; C. Brasser en M. C. L de Smet. OVERLEDEN: J. Foekema, 68 j., gehuwd met E. C. Welagen; Mamah, ongeveer 64 j.; H Wolterman, 60 j., gehuwd met T. T. Loocks; J. Bes, 70 j., gehuwd met A. Zand- stra; H. Nooi, 72 j.. gehuwd met W. van Oosten; J. Visser, 77 j.; J. Prent, 80 j., wedn. van C. Moolhuizen, J. Koedijk, 94 j., wedn. van A. Limmen. BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOREN: Hendrikus Nicolaas, zoon van N. Zonneveld en P. Twisk. Wendelina, dochter van J. de Gier en D. Tamis. Cor nelia Wilhelmina Maria, dochter van P. Bruggeling en M. Roemer. Johanna Corne lia Wilhelmina, dochter van S. Admiraal en J. Admiraal. Cornelius Joseph Maria, zoon van C. Baltus en A. Koper. Johannes Alida Maria Bernadette, zoon van J. Stuif bergen en F. Prein. GETROUWD: J. Schouws te Heemskerk en M. Admiraal te Castricum. A. de Groot te Castricum en D. Kroontje te Castricum. K. van Nuil te Castricum en G. de Vries te Hardenberg. OVERLEDEN: J. C. Korzelius, 74 jr., geh. met Th. van Gijzel. C. de Jong, 75 jaren, geh. met R. Koeman. M. G. Balm, 70 jaren, geh. met J. van Dijk. J. M. J. Julio, 79 jaren, geh. met J. van der Roest. A. B. G. Aukes, 68 jaren. mate te voorzien. Bij nadere uitwerking zal het van belang zijn er naar te streven de aanwezige mogelijkheden ook van prak tisch nut voor de bevolking te doen zijn. In afwijking van het ontwerp-streekplan, waarbij bepaalde gronden zijn bestemd voor „verkeer te water c.a.", is hier een agrarische bestemming gegeven met de bedoeling de grond te reserveren tot defi nitief is beslist of het noodzakelijk is de wachtplaats voor binnenschepen zo ver naar het westen te projecteren als het streekplan aangeeft. Overleg hieromtrent vindt nog plaats met de Rijkswaterstaat. Waar de behoefte aan vervangend indu strieterrein voor gedupeerde industrieën in Velsen-Noord dermate groot is en nog groter kan worden b(j een eventuele ver breding van het Noordzeekanaal, moet het in strjjd met het gemeentebelang worden geacht, deze gronden tot water te bestem men, daar er toch gelegenheid is de wacht plaats voor schepen ten oosten van Zjj- kanaal-A te maken. Door het huidige agrarische gebruik te continueren door het leggen van een agra rische bestemming op de grond, waarbij bebouwing wordt tegengegaan, wordt de grond gereserveerd tot zal blijken of wij ziging van het uitbreidingsplan noodzake lijk is en de agrarische bestemming in een industriële bestemming of een andere moet worden omgezet. Industrie In analogie met het streekplan is ge streefd naar een differentiatie van de in dustriële bestemmingen, welke aansluitend aan het streekplan als volgt is opgesteld. Onder de bestemming basisindustrie val len de terreinen van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken, alsmede het ter rein Rooswijk en de terreinen ter weers zijden van de oostelijke Rijksbinnenhaven, met dien verstande, dat: a. beperkingen zijn gelegd op de noord westelijke hoek van het voor basisindu strie bestemde terrein nabij Wijk aan Zee met betrekking tot de aard van de be bouwing en de aard van de aldaar te vestigen onderdelen van het bedrijf, zulks met het oog op het beperken van de hinder door de industrie voor de badplaats; b. het schiereiland tussen de oostelijke en de westelijke Rijksbinnenhaven uit sluitend mag dienen voor opslagruimte, sporen, los- en laadinstallaties ten dienste van de basisindustrie; c. het terrein ten oosten van de ooste lijke Rijksbinnenhaven mag dienen voor opslagruimte, sporen, los- en laadinstalla ties ten dienste van de basisindustrie en voor de P.E.N.-centrale. By beschikking van Gedeputeerden is indertijd goedkeuring onthouden aan het door de Velsense gemeenteraad vastge stelde uitbreidingsplan-in-hoofdzaak voor Velsen-Noord. De gemeente heeft daarop dit plan her zien; dit herziene plan is toen vastgesteld door de gemeenteraad, waarby de over weging gold, dat de gemeente er de voor keur aan zou geven de vaststelling van dit uitbreidingsplan uit te stellen tot het streekplan IJmond-Noord door de Provin ciale Staten zou zijn geaccepteerd en door de Kroon goedgekeurd. Inmiddels schiep deze toestand vooral voor de gemeente een moeilijke situatie, maar men heeft er niettemin naar ge streefd het plan zo goed mogeiyk te doen aanpassen aan de opmerkingen, gemaakt in de beslissing van G.S., en tevens voor zover mogeiyk, aan het ontwerp-streek plan. Het streekplan IJmond-Noord en de partiële herziening van dit streekplan heb ben de goedkeuring van de Kroon nóg niet verworven. Evenmin zjjn dus beslis singen gevallen ten aanzien van de bezwa ren, welke door de gemeenten met be trekking tot onderdelen van het streek plan en van de herziening zijn gemaakt Het hierbjj behandelde thans aangeboden plan diende dan ook onder dezelfde on gunstige omstandigheden te worden op gezet. Het hospitaal-kerkschip „De Hoep", dat evenals het vorig jaar ook thans weer zijn zegenrijk werk verricht on der de vissers, die onder vaak moeilij ke omstandigheden voor de Noorse kust hun bedrijf uitoefenen, is gisteren naar Röst vertrokken. Dit is hetzelfde eiland waar het schip verleden jaar is ge weest. Tussen Solvaer en Röst heeft men de Noorsè predikant A. Andersen aan boord genomen, die als geestelijk verzorger en als tolk zal optreden. Vol gens verkregen inlichtingen is de haai- vangst in volle gang. Er worden goede vangsten gedaan. De kabel j au wvisserij was dit jaar vrij laat, doch hiermede heeft men thans toch ook een aanvang gemaakt. De gemeente Velsen heeft er naar gestreefd om bij de opzet van een nieuw uit breidingsplan voor Velsen-Noord zoveel mogelijk tegemoet te komen aan de be zwaren-, welke Gedeputeerde Staten er toe hebben bewogen goedkeuring te onthouden aan het plan, zoals dit in mei 1956 door de gemeenteraad van Velsen werd vastgesteld. In dit plan is slechts opgenomen het woongebied langs de Wenckebach- straat. Het gebied, waarin de woningen langs de Staalhavenweg staan is bestemd voor industrie, evenzo het wijkje ten westen van de Grote Hout- of Koningsweg (voor zover gelegen ten zuiden van de spoorwegovergang in die weg) en de nood woningen ter weerszijden van de Noorderlaan. De Gereformeerde Kerk, de Katho lieke Kerk en de winkelbebouwing hoek Wijkerstraatweg-Corverslaan-Grote Hout- of Koningsweg zijn als bebouwde kom aangeduid, dus niet nadrukkelijk voor indus trie bestemd. Het woonwijkje bij Watervliet ten noorden van de spoorwegovergang langs de Grote Hout- of Koningsweg en langs de Noorderlaan is eveneens als be bouwde kom aangeduid. Overigens is dit nieuwe plan zoveel mo gelijk afgestemd op het streekplan voor de IJmond-Noord en de later vastgestelde partiële wijzigingen, behoudens op die on derdelen, waartegen de gemeente Velsen bij de Kroon in beroep is gegaan. Voor de zuidoosthoek van het plan hand haaft de gemeente de „agrarische" be stemming, dit in afwijking van het streek plan, waar het betrokken gebied een be stemming heeft verkregen voor „verkeer te water". (Reeds is op tal van plaatsen duidelijk naar voren gekomen hoe groot het gebrek aan geschikte gronden, zowel voor de industriële ontwikkeling als voor de huisvesting van de bevolking is). En daarom is steeds klemmender de vraag gerezen of het bij het heersende gebrek aan grond wel noodzakelijk en verant woord mag heten de bestemming „verkeer te water" te leggen. Deze gronden liggen zo nauw aangesloten tegen het gebied van Velsen-Noord, dat hier terrein kan wor den gevonden, waaraan zo dringend be hoefte bestaat voor een verdere ontwik keling van de Papierfabriek en een toe komstige uitbreiding van de Plaatwellerij. Indien binnen de periode van tien jaar alsnog de noodzaak van bestemming van het bedoelde terrein tot water respectieve lijk industriedoeleinden mocht blijken, zal zulks bij wijziging van het uitbreidings plan tijdig kunnen worden geëffectueerd. Dit geval kan zich voordoen indien de ge meente ten aanzien van haar bezwaren met betrekking tot de bestemming van gemeentelijke haven met aangrenzend in dustrieterrein in het ongelijk zou worden gesteld. Voorlopig meent de gemeente VeU sen dat de lighaven voor binnenschepen meer oostelijk kan worden geprojecteerd. Voldaan is inmiddels aan de wens van Gedeputeerde Staten om een deel in het gebied ten oosten van de Wijkerstraatweg een „Industrie"-bestemming te geven. Rekening houdend met in de praktijk gebleken aanvaardbaarheid van de ge meentelijke insteekhaven is deze in het plan gehandhaafd, zulks overeenkomstig de bedoelingen van het Wederopbouwplan en zulks mede in verband met hetgeen hierover in het verzoekschrift van de ge meente bij de Kroon betreffende het streekplan IJmond-Noord te berde is ge bracht. Het beloop van de spoor en verkeers weg voor ontsluiting van het oostelijke industrieterrein is noordelijker geprojec teerd dan in het streekplan is aangegeven. De bezwaren van de gemeente tegen een meer zuidelijke ligging zijn voldoende tot uiting gebracht in het beroepschrift tegen de partiële wijziging van het streekplan bij de Kroon. Er worden door de gemeente geen re denen aanwezig geacht om het profiel van de Wenckebachstraat bij de hoofdingang van de K.N.H.S. te verbreden. Dit is ook al meegedeeld in het bij G.S. ingediende bezwaarschrift met betrekking tot de vast stelling van het streekplan en eveneens in het aan de Kroon gerichte beroep schrift. Toen is voldoende uiteengezet, dat het bedrijf van Hogenbirk niet door de bestemming „wegaanleg" behoeft te wor den getroffen en dus kan worden ontzien. Oost-Westverbinding De oost-west-verbinding is nu over de spoorbaan geprojecteerd. Hierbij is tege moet gekomen aan de wens van Gedepu teerde Staten, maar Velsen handhaaft de stelling, dat de terrejnen, gelegen in het wederopbouwplan en de bebouwde kom, niet in het plan opgenomen behoren te worden, zolang het Wederopbouwplan niet is ingetrokken. Hoogovenverkeer Het weggetje van de spoorbrug naar de Noorderlaan vanouds een drukke ver binding van Hoogovens en VGZ naar zuid en noord wil de gemeente beslist open houden voor alle verkeer, dit in afwyking van het streekplan, dat een fietspad aan geeft. En wel omdat: le. de Hoogovens langs deze weg bereik baar moeten blijven voor wegverkeer, dat gebruik maakt van de sluisweg; dit geldt uiteraard ook voor beide verkeersrich- tingen. 2e. een fietspad van normale breedte zou beslist onvoldoende zijn om de grote stroom bromfietsen en wielrijders te ver werken bij wisseling van de werkploegen op de Hoogovens. 3e. Wanneer de nieuwe pontweg gereed zal zijn, zal de betrokken weg de kortste verbinding met de Hoogovens vormen, wat zeer belangrijk is voor het langzame weg verkeer. Voldaan is aan de wens van G.S. om meer ruimte te reserveren voor een ver- keersoplossing ten zuiden van de spoor baan ten behoeve van de aansluiting van de pontweg aan de Grote- of Koningsweg. De mogelijkheid is opengehouden om de Grote Hout- of Koningsweg door middel van een tunnel onder de spoorbaan door te leiden. „Niet overdryven" Het wegprofiel, dat het streekplan aan geeft voor de Grote Hout- of Koningsweg tussen de spoorbaan en de Wenckebach straat, acht de gemeente overigens over dadig. Het verkeer dat van de Grote Hout- of Koningsweg gebruik maakt zal, naar ver wacht wordt, immers niet noemenswaard toenemen bij een toekomstige pontverbin ding ter hoogte van de oude spoorbrug. Dit verkeer bestaat in hoofdzaak uit mo torvoertuigen, beladen met gevaarlijke stoffen waarvoor geen andere oeverver binding aanwezig is, en overigens al het langzame verkeer. Het verkeer dat de pont zal verlaten splitst zich in: 1. doorgaand verkeer via de Duinvliet- straat. 2. linksafslaand verkeer naar de Sluis weg, dat grotendeels uit wielrijders voor de Hoogovens zal bestaan. 3. rechtsafslaand verkeer naar de Grote Hout- of Koningsweg. Niettemin is gedeeltelijk aan de wens van Gedeputeerde Staten tegemoet ge komen om de Grote Hout- of Koningsweg te verbreden van negen tot twaalf meter. Voldaan is aan de wens van Gedepu teerde Staten om de Sluisweg rechtstreeks te verbinden met de pontweg. Hierdoor is het weggedeelte komen te vervallen tus sen de overgang Sluisweg-spoorbaan en de Grote Hout- of Koningsweg. Het verkeer van de pont naar de Bree- straat zal als volgt verlopen: Nieuwe Pontweg-Duinvlietstraat - spoorwegover gang-Velserweg-Breestraat. Voor een groot aantal boeren van de ge zamenlijke Kennemer landbouworganisa ties heeft de voedselcommissaris in Noord en Zuid Holland, de heer A. van den Hoek donderdagavond in café Timmer gespro ken over de minder goede gang van za ken in de landbouw. De heer Van den Hoek kon al spoedig onderstrepen dat het inderdaad niet goed gaat in de landbouw; er zijn vele factoren, die alle te samen deze minder goede resultaten veroorzaken. Het is een algemeen verschijnsel na een oorlog, op een gegeven moment is de markt te rijkelijk voorzien en de vraag is niet groot. Maar men beseft blijkbaar nog steeds niet voldoende, dat er op aarde nog ongeveer 50 percent van de bewoners hon ger hebben, terwijl op andere plaatsen overvloed is. Sprekend over de verschil lende groepen in de agrarische sector bracht de heer Van den Hoek in het mid den, dat men zich overal dient aan te pas sen aan de geheel veranderde economi sche toestanden: een boer moet bijvoor beeld geen koeien meer gaan vetweiden, die reeds vijf of zes maal gekalfd heb ben. Er is totaal geen vraag meer naar deze „vetschommels", wel is er vraag naar jong gemest vee en daar wil de markt ook een prijs voor betalen. Varkensvlees heeft weinig waarde als het grotendeels Hoogovenarbeider liep bij val kneuzingen op De arbeider L. L. uit Haarlem-Noord die werkzaam is in de Martinstaalfabrie ken op het terrein van de Hoogovens te IJmuiden, wilde vannacht van het gietbor- des op een blokvorm stappen, verloor ech ter zijn evenwicht en maakte een val van enkele meters. Met kneuzingen aan zijn rug en borst werd het slachtoffer naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk over gebracht. uit spek bestaat, wel is er vraag naar ma ger vlees. De heer Van den Hoek behandelde uit voerig de garantieprijzen en bracht naar voren, dat het wenselijk zou zijn, wanneer men reeds voor de aanvang van het nieu we oogstjaar zou kunnen weten wat de garantieprijzen zullen worden. Als in de naaste toekomst de Euromarkt een feit wordt, zal blijken dat, als de Nederland se boeren hun taak goed verstaan er voor hen een goede toekomst weggelegd is, meende de spreker. Na afloop werden er verscheidene vragen gesteld en door de spreker beantwoord. De heer P. Schaap heeft woorden van dank tot de heer Van den Hoek gesproken voor zijn medewer king aan deze avond. De paters-missionarissen van het H. Hart van het missiehuis te Driehuis heb ben van de gemeente Velsen de bouwver gunning gekregen voor de bouw van een nieuw broederhuis. Dit nieuwe broeder huis zal gebouwd worden op het terrein ten noordwesten van het missiehuis, dus onge veer tegenover de spoorweghalte Driehuis- Westerveld. Architect is de heer Jan Strik uit Boxtel. Verwacht mag worden, dat reeds de komende maand met de bouw een begin gemaakt zal kunnen worden. De congregatie heeft tevens het voornemen een nieuwe school te bouwen, waarvoor als plaats is gekozen de andere kant van het Missiehuis. Uiteraard hoopt men, dat ook hiervoor spoedig alle nodige formali teiten vervuld zullen zijn.(Kenn. Dagbl.) fÜÉv In het Parijse voorstadje Gournay staan de straten blank doordat de Marne, een zijrivier van de Seine bui ten haar oevers is getreden. De bewo ners hebben waterlaarzen aangetrok ken om hun kinderen en huisraad naar veiliger oorden over te brengen. Het carillon in Beverwijk Naar wij van de zijde van de stichting „Vrienden van de Beiaard" in Beverwijk vernemen is thans voor het carillon, dat in de klokkenkoepel van de St. Agathakerk zal komen te hangen, door grote en kleine bedrijven, alsmede door particulieren een bedrag van ongeveer veertigduizend gul den bijeengebracht. Eerste exaniengedeelte voor de KMAC Evenals verleden jaar hebben verschei dene leden van de K.M.A.C. (DE Kenne mer Motor- en Autoclub) deelgenomen aan de landelijke verkeerscompetitie 1958. Na enige avonden van voorbereiding, waarbij de heren v. d. Hoorn en Scholten van de Beverwijkse verkeersbrigade als instructeurs optraden, werd gisteravond in de grote zaal van „De Groentebeurs" aan de Meerstraat het schriftelijke exa men afgenomen. De beste zes van de ver eniging mogen, indien zij gelijk of boven het landelijke gemiddelde komen, mee doen aan de clubselectie-competitie. De tien beste clubs doen daarna weer mee aan de strijd om het kampioenschap van Nederland, waarbij zowel theoretisch als praktisch examen wordt gedaan. Over enkele weken zal de uitslag voor Beverwijk bekendgemaakt worden, aldus deelde voorzitter D. Esser mee en hij sprak de hoop uit, dat de KMAC dan tot de club in de demi-finale zal behoren. De Haarlemse rechtbank heeft donder dag uitspraak gedaan in de zaak tegen een 29-jarige grondwerker uit Velsen die ervan verdacht werd in december van het vorig jaar enkele malen zakken antraciet en eierkolen gestolen te hebben uit een opslagplaats in de vissershaven in IJmui den. Veertien dagen geleden eiste de offi cier negen maanden waarvan vijf voor waardelijk. De rechtbank veroordeelde de grondwerker tot vier maanden met aftrek. Een Velsense timmerman die op 11 juli 1957 op een smal bordes boven een erts bunker op het Hoogovens-terrein met een veiligheidsman gestoeid zou hebben waar door deze laatste van het bordes was ge vallen werd veroordeeld tot een geld boete van vijfenzeventig gulden of dertig dagen. Tegen hem was twee weken hech tenis geëist. Een Zaanse uitvoerder die de leiding had op een werk waarbij een timmerman door een gat in de vloer gevallen was, werd vrijgesproken. Ook tegen hem was twee weken geëist. De Haarlemse rechtbank veroordeelde een twintigjarige timmerman uit Velsen, die zich te verantwoorden heeft gehad wegens een poging tot diefstal in een win kel te Santpoort (hij had zich door ver breking toegang verschaft, maar niets meegenomen) tot een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest. Hij was in de nacht van 20 op 21 decem ber in een auto naar Santpoort gegaan, welke auto bestuurd was door een zesen twintigjarige goudsmid uit Leiden. Deze werd verdacht van medeplichtigheid, maar ontkende geweten te hebben, dat zijn vriend plannen had in te breken. Hij zeide niet begrepen te hebben waarom zijn vriend uit de auto is gestapt. De Leide- naar werd veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden. De ontsnapping van een om zjjn vrij- heidslievendheid reeds bekende gevangene, de inbreker W. V., op 30 juli van het vorig jaar uit het Huis van Bewaring te Haar lem, kwam donderdag voor de Haarlemse rechtbank ter sprake, toen een 45-jarige hoofdgeleider van de justitiële autodienst wegens grove schuld aan deze ontsnapping terecht stond. Hij zou namelijk door drie ingewijden gewaarschuwd zyn voor de ontsnappingsneigingen van deze W. V. en nochtans géén extra maatregelen hebben genomen, zoals het bevestigen van een broekstok of het aanleggen van de hand boeien. Om half tien 's morgens was de trans portauto van de genoemde justitiële dienst voor de remise van het Huis van Bewaring verschenen om twee gevangenen op te ha len, één voor Alkmaar en één, W. V., voor de gevangenis in Groningen. De wagen was niet naar binnengereden om de gevangenen op te nemen, zoals de voorschriften het be palen voornamelijk omdat de thans ge bruikte autotypes er niet meer behoorlijk in passen en een binnenrijden uit dien hoofde te veel omslag met zich meebrengt. De geleiders werden door het personeel in gelicht over de aard der gevangenen, die zij op transport zouden nemen. De huis meester kwam zelfs helemaal achter uit het Huis van Bewaring om de hoofdgelei der voor mogelijke listen van W. V. te waarschuwen. Hij had namelijk al eerder een geslaagde ontsnappingspoging gedaan om zijn familie op te zoeken. Een van de getuigen, die bij de admini stratie van het Huis van Bewaring werkt had eveneens gewaarschuwd en zelfs tegen zijn collega's gezegd, dat hij voor het raam zou gaan staan om V. te zien rennen... Ondanks al deze duidelijke voorgevoe lens gebeurde precies wat voorvoeld was, doordat de geleidegroep in geen enkel op zicht speciale maatregelen nam. De auto werd de remise niet binnengereden en V. zou dus ongeboeid en evenmin vastgehou den naar buiten treden en de vrijheid op snuiven. Tussen de deuropening en Ie bak van de transportauto stond de hoofdgelei der, achter hem, ter hoogte van de cabine aan weerszijden van de auto twee anderen. De hoofdgeleider riep, dat de gevangenen konden komen en verwachtte eerst de man voor Alkmaar. Maar W. V., een lange for se sprinter, kwam eerst, wierp hem zijn colbertjasje over zijn hoofd en schoot als een pijl uit de boog langs de directeurswo ning in de richting van de Papentorenvest. Schieten durfden zijn geleiders niet omdat zij dan in de richting van de kinderen in de speeltuin moesten mikken. Nazetten kon de hoofdgeleider hem ook niet gezien de toestand van zijn hart, zo verklaarde hij hedenmorgen voor de rechtbank. Hij moest dat een paar anderen opdragen, die weldra politie-assistentie hadden gekregen. De andere geleiders hadden op het moment van de ontsnapping de andere gevangene beetgegrepen, die hen overigens kalmerend was gaan toespreken, aangezien hij nog maar zo kort hoefde te zitten, dat hij wei nig voelde voor een kort maar jachtig be staan in de vrijheid met alle consequenties daarvan. Bij zijn verhoor verklaarde de hoofd geleider, dat men gevaarlijke gevangenen, wanneer zij over straat vervoerd moeten worden, nog wel eens boeien of broekstok aandeed, maar dat dit voor een langdurig transport per auto niet mogelijk was zon der dat de gevangenen pijn zouden lijden. De president, mr. H J. Ferwerda, ant woordde, dat men dan deze geboeide of belemmerde toestand in de cabine weer zou kunnen opheffen, maar althans dat eindje naar de buitenstaande auto had moeten beveiligen. Hij herinnerde eraan, dat er ook een ander transport, waarbij de verdachte als hoofdgeleider optrad ge leid had tot ontsnapping van twee man. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, juichte het toe, dat de verdachte erkende fouten te hebben ge maakt en zei dat hij daarmee gelukkig 'n andere indruk had gemaakt dan in het rapport over de ontsnapping, waarin het er de schijn van had, dat hij zichzelf schoon wilde vegen. De officier herhaalde, hoe hem tijdens zijn vakantie het bericht van de ontsnapping had bereikt en, vooral toen hij hoorde dat het W. V. gold, zijn vakantiestemming had bedorven. Hij wil de overigens dit laatste niet als strafver zwarend element doen gelden. Maar wel het feit dat de verdachte van drie kanten was gewaarschuwd voor deze gevangene. Men krijgt dergelijke figuren naar hij zei- de wel weer te pakken, maar dat betekent, dat het hele politiekorps in actie moet ko men met risico's van doden en gewonden bij een treffen. Dat allemaal doordat deze „te lamlendig of te beroerd is om de ver eiste voorzorgen te treffen", zo zei hij. Hij achtte de hoofdgeleider in deze zaak ver antwoordelijk en eiste een boete van 100 of dertig dagen hechtenis. De raadsman, mr. F. M. Oberman, er kende de fout van de verdachte, maar achtte hier niet de „voorzienbaarheid" aan wezig, welke volgens de jurisprudentie vereist is, wil men een geleider niet disci plinair, maar strafrechtelijk vervolgen. Hij vestigde namelijk de aandacht op een in mei 1957 in verband met vele ontsnappin gen uitgegeven circulaire, welke is voor gelezen aan het personeel van de justitiële autodienst, waarin gesteld werd, dat voor „vluchtgevaarlijke" gevangenen voortaan speciale auto's zouden worden aange vraagd. Welnu, dat is in dit geval niet ge schied, zodat de geleiders, wat zij dan ook over V. hoorden, strikt genomen niet eens reden tot bijzondere maatregelen hadden. Bovendien herinnerde mr. Oberman er aan, dat de minister van Justitie niet eens aanleiding in dit geval heeft gezien, de hoofdgeleider te ontslaan. De rechtbank zal op 6 maart om half tien uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9