CAO voor de kottervloot brengt eenheid in arbeidsvoorwaarden Vanmorgen in de vishal en op zee „Felison" exposeert werken van Arie Schouten Nieuwe regeling na langdurige onderhandelingen tot stand gekomen Geestelijke ontwikkeling ten achter bij lichamelijke opvoeding 6 Vier auto's en een lantaarn paal tijdens gladheid beschadigd Aanbesteding onderhoud pieren In Beverwijk Stichting voor prot. chr. L.T.S. opgericht Hoofdprijzen Staatsloterij Bijzondere tewaterlating van 20.000 tons tanker Enerverende schoolzwem- wedstrijden in Velserbad Tweede rempedaal bij rijles op vrachtauto's Monument ter herinnering aan de ramp van Moddergat K ort nieuws Strenge contingentering van de woningwetbouw Politierechter Boete van f 100 voor een oneerlijke vinder Expeditie van dr. Fuchs op depot 280 aangekomen Deze week moet nog 450 km. afgelegd worden Frondizi wordt president van Argentinië Peronisten bezorgen hem de zege op Balbin Sir Winston op de plaat Internationale motocross in Gemert op 2 maart MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 DE VELE, ZEER UITEENLOPENDE arbeidsregelingen voor de opvarenden van de kotters zijn dezer dagen voor -een groep van ongeveer vijftig schepen, die van IJmuiden uit elke week ter visvangst gaan, vervangen door een collectieve arbeids overeenkomst. Het is de eerste C.A.O. voor dit soort schepen, die is tot stand ge komen na langdurige onderhandelingen tussen de Vereniging van Schipperseige- naren te Katwijk aan Zee, de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij, de C.B.C. en de Katholieke Bond „St. Bonifacius". De opvarenden van de vijftig kotters, die onder deze C.A.O. gaan varen, wordt voortaan een weekloon gegaran deerd van 73 per week en per „matrozendeel". De overige rangen hebben een weekloon naar verhouding der delen en berekend over een periode van vier weken. De verdeling van de percentages van de besomming naar rang heeft als volgt plaats: schipper 1 10/16e deel, motordrijver 1 3/16e deel, tweede motordrijver 1 l/16e deel, stuurman 1 2/16e deel, motroos 1 deel en jongen 10/16e of 12/16e deel. De opvarenden ontvangen als gage dit percentage van de netto-besomming. On der de netto-besomming wordt verstaan de bruto-besomming van de gehele vangst na aftrek van de kosten aan de afslag Wanneer de vis wordt gelost door de be manning, dan worden de kosten voor de visafslag vastgesteld op acht percent van de besomming. Wordt de vis gelost door anderen dan de bemanning, dan worden die kosten vastgesteld op 11 percent van de besomming. De bemanning ontvangt gezamenlijk van de netto-besomming voor schepen met een motorvermogen van 150 pk. 27 percent; van 151 tot 250 pk. 26 per cent en van 251 tot 299 pk. 25 percent. .Samenstelling bemanning Het aantal opvarenden voor schepen met een motorvermogen van 0 tot 150 pk zal bedragen 4 of 5 man, waarbij 1 schipper, 1 motordrijver en 1 stuurman. Schepen met een motorvermogen van 151 tot 250 pk moeten 5 tot 7 man aan boord hebben, waarbij 1 schipper, 1 motordrijver, 1 stuur man en tenminste twee „volle" matrozen Zeven tot tien man behoren aan boord te zijn van een schip met een motorvermogen van 251 tot 399 pk. Hierbij moeten zijn 1 schipper, 1 motordrijver, 1 stuurman en tenminste 3 „volle" matrozen en 1 jongen. Niet op zondag Volgens de CAO is het verboden om op zondag te vissen en/of zondagsarbeid te verrichten. Voor schepen, die reizen maken van zes dagen of langer, zal de binnenligtijd 36 uur bedragen. Voor zeven uur en na 19 uur zal niet worden gevaren. Schepen, die hun vangsten enige keren per week aanvoeren, mogen na elke reis onmiddellijk weer naar zee vertrekken. De vrije tijd zal bedragen 36 uur, te weten tussen zaterdag 18 ur en maandag 8 uur. De gladde wegen hebben zondag in Vel- sen vier automobilisten parten gespeeld, waardoor hun wagens min of meer ernsti ge schade opliepen. Een tot nu toe onbekend gebleven bestuurder van een auto moet zondag op de Brederoodseweg te Santpoort zijn uitgegleden, waardoor hij tegen een lantaarnpaal terecht kwam, die omboog. De automobilist reed door. Dit gebeurde ook na een botsing met een langs het Marktplein geparkeerde auto: degene, die deze wagen ramde is verdergereden zonder de eigenaar te verwittigen van de aange richte schade. Op de hoek van de Antillenstraat en de Curagaostraat in Santpoort remden ook zondag twee wagens voor elkaar af, zij gle den door en er ontstond een aanrijding, die heel wat schade aan de twee auto's op leverde. Hier maakte de politie proces verbaal op. Door de Rijkswaterstaat is aanbesteed het onderhoud van de IJmuidense pieren. Er waren 10 inschrijvingen; de hoogste was de fa. v. Heijst voor 150.000 en de laagste was de fa Stolk te IJmuiden voor 95.960. DEFEKTE STUURINRICHTING De sleepboten „Maas" en „Atlas" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst hebben het Engelse tankschip „Diloma" de Nieuwe Waterweg binnengesleept. De „Diloma", die 8146 brt. meet en geladen was, had een defekt aan de stuurinrich ting. De oude huisjes in oud-Velsen In onze reportage over de beide door de gemeente aangekochte huisjes aan de To renstraat te Velsen is een adresverwisse ling geslopen: de familie Jasperse woont op nummer zes, de weduwe Kneppers op nummer vier en niet andersom, zoals ge suggereerd werd. Vorige week is in Beverwijk de stichting Protestants Christelijk Nijverheidsonder wijs IJmond" opgericht. Door de snelle 'roei van de industrie werd de behoefte aan een dergelijke stichting steeds groter. De stichting heeft zich thans in de eerste plaats ten doel gesteld zo spoedig mogelijk te voorzien in de meest primaire behoefte, namelijk de oprichting van een Lagere Technische School in Beverwijk. 4e klasse 5e lijst 1500: 3390 13299 1000: 5478 5944 7057 9573 18142 18229 19368 400: 1887 6529 6602 8826 10167 12282 14182 19245 200: 1688 2656 3584 3854 5253 5264 6401 7974 8085 9102 9544 10368 11254 11362 11962 12503 12821 13626 14391 17127 17463 18436 19329 20753 20990 21806 De bemanning kan zo veel mogelijk deze vrije tijd na zaterdag 14 uur opnemen. Na iedere reis heeft de bemanning recht op een zoodje vis, namelijk tien kg per persoon. Aan alle leden der bemanning wordt eenmaal per week, reisgeld vergoed. Beloning voor klaarmaken De beloning voor het klaarmaken wordt in deze CAO ook geregeld. De schipper ontvangt 65 per week, de monteur 63.75; de tweede monteur ƒ61.25, de stuurman (?2.50 en de matroos 60 per week. Het lossen van de lading geschiedt als regel met behulp van de bemanning. Vakantieregeling Elk lid van de bemanning heeft recht op een dag vakantie voor elke maand, dat hij in dienst is van de reder of schipper eigenaar. Voorts heeft iedere opvarende recht op een vakantietoeslag van een halve dag garantieloon voor elke dag vakantie. Ziekengeld Bij ziekte ontvangt elk lid der beman ning de volle gage, indien de ziekte tijdens de reis ontstond. Na beëindiging van de reis bedraagt de ziekengelduitkering ech ter tot ten hoogste 52 weken tachtig per cent van de geldende dagloontabel. Indien de ziekte een gevolg is van tbc zal de uit kering worden verstrekt over 156 weken. Zaterdag is de 20.000-tons tanker „Taha- ma" op de werf van Verolme te Heusden van de helling gegleden. Daar dit schip ruim 170 meter lang is, werd deze tewater lating met grote spanning tegemoet gezien, omdat de Maas ter plaatse slechts 160 me ter breed is. Er was daarom aan de over kant een speciale inham gegraven om het schip ruimte te geven. Op het zelfde mo ment dat de champagne tegen de boeg spatte, sloegen de remblokken los en gleed het gevaarte sierlijk van de helling af in het water, dat door de goede zorgen van de rijkswaterstaat bijzonder rustig was. De stuw te Lith was er speciaal voor neerge laten. Het schip gleed met een boog in de stroomrichting en werd terstond door sleepboten in veilige banen geleid. On middellijk daarop werd de kiel gelegd voor een nieuwe en even grote tanker, die voor Finse rekening gebouwd zal worden. Er volgt nu voor de „Tahama" nog een reis met hindernissen naar IJsselmonde, waar het schip wordt afgebouwd. Om de bruggen op deze route te passeren, moeten de ruimen met 14.000 ton water gevuld worden. Tevoren zullen de vaargeulen on der deze bruggen door uitbaggeren de ver eiste diepte hebben gekregen. Na het pas seren van de bruggen moeten de ruimen leeggepompt worden. In het Velserbad aan het Brinioplein te IJmuiden werden zaterdagavond weder om schoolwedstrijden gehouden. De 171 jeugdige deelnemers en deelneemsters en enige honderden jonge supporters hebben de acoustische kwaliteiten van de klank rijke ruimte met hun enthousiaste aan- moedigingskreten en yells danig op de proef gesteld en het ontbrak er stellig niet aan de enerverende sfeer, die een grote en massale zwemwedstrijd wel eens ken merkt. Het programma werd in snel tempo af gewerkt: van 19 tot 21 uur werden de se ries 25 meter schoolslag, rugslag en vrije slag voor meisjes en jongens, beiden on derverdeeld in twee leeftijdgroepen, afge werkt en na de finales hadden om precies 22 uur de prijsuitreikingen plaats. De gemeentelijke inspecteur van het on derwijs, de heer J. Algera noemde het ge beuren een sportieve, faire en natte strijd en hij dankte de organisatoren en de direc tie van het bad voor het vele werk dat zij voor deze wedstrijden hadden moeten ver stouwen. De einduitslagen luidden voor de indivi duele wedstrijden aldus: jongens van 12 tot 15 jaar, respectievelijk voor school-, rug-, en vrije slag: H. van Rixel, St. Joannes Ulo, C. van Woensel, Willem de Zwijgerschool en T. van der Kolk, Visserijschool. Meisjes van 12 tot 15 jaar, idem, respec tievelijk Anette Pels, H.B.S., Lidy Bakker, St. Joannes Ulo en Nelly Toon, Huis houdschool. Jongens van 16 jaar en ouder, idem, respectievelijk W. Jak, Willem de Zwijger- school, A. Los, Visserijschool en R. van Buuren, Technische School. Meisjes van 16 jaar en ouder, idem res pectievelijk I. Koetsier, Gymnasium, J. Visman, H.B.S. en J. Pels, H.B.S. De eerste prijswinnaars voor de estafet te waren in de klasse meisjes van 12 tot 15 jaar en meisjes van 16 jaar en ouder H.B.S., van de jongens van 12 tot 15 jaar de Visserijschool en voor jongens van 16 jaar en ouder de Visserijschool. De indi viduele prijzen werden beloond met medail les en de estafette prijzen met vaantjes. De wisselbekers voor de schoolploegen gingen voor de meisjes van 12 tot 15 jaar naar de H.B.S., voor de jongens van de zelfde 'eeftijdsgroep naar de Willem de Zwijgerschool en voor de jongens van 16 jaar en ouder naar de Visserijschool. Geen de* wisselbekers kwam na deze derde jaar lijkse wedstrijd definitief in handen. We gens gebrek aan deelneemsters werd geen wisselbeker beschikbaar gesteld voor de meisjes van 16 jaar en ouder. Er staat een wijziging van het wegen verkeersreglement op stapel, waardoor zo wel ten aanzien van auto's die voor rijles sen worden gebruikt, als aan degenen die rijles geven zwaardere eisen zullen wor den gesteld. De instructeur zal een eigen rempedaal ter beschikking moeten hebben en hij zal een verklaring van bijzondere rijvaardig heid moeten bezitten. Over de eis van het extra rempedaal hebben twee vervoers organisaties, de Algemene Verladers- en Vervoerders Organisatie (E.V.O.) en de Nationale Organisatie voor het Beroeps- goederenvervoer Wegtransport (N.O.B.) zich tot de minister van verkeer en water staat gewend. Zij menen, dat wanneer de aspirant-bedrijfsautochauffeur reeds in het bezit is van het rijbewijs B-E zon der hetwelk hij geen rijbewijs C-E of D-E kan krijgen en bovendien de instructeur over een speciaal rijvaardigheidsbewijs zal beschikken, er reeds voldoende waar borgen zijn voor het met zo weinig moge lijk risico's onder toezicht rijden met een bedrijfsauto, temeer daar reeds de bepa ling bestaat dat de instructeur moet kun nen ingrijpen. De beide organisaties vestigen er de aandacht op dat bedrijfsauto's met front besturing niet geschikt zijn voor het aan brengen van een tweede rempedaal. Zij hebben de minister van Verkeer en Water staat verzocht het tweede rempedaal niet voor te schrijven voor het rijden onder toe zicht met motorrijtuigen in de rijbewijs categorieën C-E en D-E. Op 6 maart is het 75 jaar geleden, dat het vissersdorp Peazens-Moddergat, gele gen aan de Waddenkust van Friesland, door een ramp werd getroffen. Op 5 maart 1883 lag in de Waddenzee voor het dorp Moddergat de vissersvloot van 22 schepen gereed, om voor de eerste keer van dat jaar uit te varen. Er gingen 109 mannen aan boord. Daarbij waren oude schippers van boven de zeventig, maar ook jongens. Tegen de avond stak een sterke noord westelijke wind op, welke aanwakkerde tot een zware storm, die zijn hoogtepunt in de vroege morgen van de zesde maart bereikte. Zeventien schepen met 83 opva renden gingen in de storm ten onder. In het dorp Peazens-Moddergat bleven 50 weduwen achter, 150 kinderen verloren hun vaders. De visserij van het dorp was grotendeels vernietigd. Van de 700 inwo ners waren ruim 200 brodeloos geworden. Er werd een provinciale commissie on der voorzitterschap van de Commissaris des Konings opgericht om een hulpactie te voeren. Er werd ruim 100.000 bijeen gebracht, voor die tijd een aanzienlijk be drag. De ergste nood heeft men hiermede kunnen lenigen. Een viertal gestrande schepen kon weer in de vaart worden ge bracht. Op initiatief van de burgemeester van Westdongeradeel is nu een comité ge vormd, dat tot doel heeft op 6 maart een eenvoudig monument te onthullen ter herinnering aan deze ramp. Het wordt opgericht op de plaats waar de vissers op 5 maart 1883 ofscheid vap hun familie namen en van de kust vertrokken, name lijk op de. zeewering bij Moddergat. Het van basalt vervaardigde monument krijgt een opschrift gemaakt door de Friese dich ter D. A. Tamminga. ^XiDOOCOCOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOOCOOOOOOOOOCCX WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De tel kwijt. Te Rotterdam is een beruchte dief gearresteerd, die vlot de dief stal van veertien motorfietsen, fietsen en bromfietsen heeft bekend. „Het zullen er nog wel meer zijn geweest, maar dat kan ik me niet zo goed meer herinneren. Dat moeten jullie zelf maar uitzoeken", zei de verdachte tot de rechercheurs, die hem verhoorden. Autodief. In Rotterdam is een 22- jarige jongeman, die een auto had gestolen, eerst tegen twee geparkeerde auto's en daarna tegen de gevel van een ziekenhuis gebotst. De auto werd vernield, maar de jongeman kreeg geen letsel en ging aan de haal. Een politiehond, die op zijn spoor werd gezet, vond hem bij in de buurt wonende familie. Plannen voor oprichting Sociaal Culturele Raad In Heemskerk bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een sociaal- culturele raad teneinde het door de be groetingsavonden voor nieuwe inwoners tot stand gekomen contact te kunnen uit dragen en te komen tot een werkelijk levende gemeenschap. Een informele ver gadering zal in de komende weken over dit onderwerp worden gehouden. G.S van .Noordholland Zoals gemeld is hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland voor 1958 de be schikking over een contingent van 6500 woningwetwoningen, waarvan aan Amster dam 3.000 zijn toegewezen, aan Haarlem 500 en aan het overige deel der provincie 3000. Naar aanleiding van het kleine con- tigent heeft het college zich genoodzaakt gezien een strenge contingentering door te voeren zonder vorming van enigerlei reser ve, waaruit voor aanvulling woningwet- bouw zou kunnen worden geput. Gedeputeerde Staten delen mee, dat de woningtoewijzing zich vroeger strekte zo wel over premiebouw als over woningwet- bouw. Voor 1958 is alleen de woningwet- bouw in de contingentering betrokken. Daardoor is het aan de provincie toege wezen contingent aanmerkelijk kleiner uit gevallen en een billijke verdeling daarvan over de verschillende gemeenten moeilij ker dan voorheen het geval was. Daar komt nog bij, aldus deelt het college mee, dat het aantal voor dit jaar aan Noordhol land toegewezen woningwetwoningen be langrijk lager is dan het aantal, dat in 1957 is gebouwd, waardoor de verdelings problemen nog zijn vergroot. In tegenstel ling tot vorige jaren toen door een elastisch woningverdelingssysteem vele gemeenten in staat konden worden gesteld tot veel al niet onbelangrijke aanvullende wo ningbouw boven de oorspronkelijke toege wezen contingenten, hebben Gedeputeer de Staten thans geen reserve. Wegens de geringe omvang van het aan Noordholland toegewezen contingent is bij de verdeling over de gemeenten vooral rekening gehouden met die gemeenten, die overwegend op woningwetbouw zijn aan gewezen. Overigens bestaat in principe voor alle gemeenten de mogelijkheid tot particuliere bouw, die voorhands op gener lei wijze is gecontingeerd. En één maand voorwaardelijk Een 45-jarige Haarlemse winkelier in huishoudelijke artikelen stond vanmorgen voor de politierechter omdat hij het geld van een door een klant in de winkel ge vonden portefeuille geheel had opge maakt. Zijn dochtertje was met de porte feuille, die 165 gulden bevatte, komen aandragen en hij had haar opgedragen deze naar de politie te brengen. Zij kwam korte tijd later half in het nieuw gestoken thuis zodat hem bleek, dat de portefeuille niet bij de politie was gebracht. Er zat nu nog 120 gulden in, waarover zich de vader „ontfermde", ,,'k Heb alles terugbe taald", zei hij vanrhorgen voor de politie rechter. ,,'t Moest er nog bijkomen, dat u dat niet deed!" antwoordde deze. „Waarom doet u zulke dingen?" „Och ik heb zelf zo vaak wat verloren en nooit teruggezien". „Ja, dat is een oud verhaal, dat horen we hier vaker". De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, wond zich vooral op over het voorbeeld dat de oneerlijke vinder op deze manier aan zijn dochtertje had geleverd. Hij eiste een boete van 150 subsidiair 45 dagen en een voorwaarde' lijke gevangenisstraf van een maand. De politierechter verlaagde in zijn vonnis de boete van f 100 en legde voorts een maand voorwaardelijk op. Gloeiende peuk Twee verhuizers werden bij verstek tot boeten van dertig gulden veroordeeld om dat zij een paar jongens van veertien en zestien een pak rammel gegeven hadden, nadat de brandende sigarettenpeuk van een dezer beiden op onverklaarbare wijze ilg de cabine van de verhuiswagen was be land. De inzittende verhuizers waren naai buiten gestormd om de jonge fietsers mo res te leren, maar zij hadden zich volgens de officier, die zich alles best kon voor stellen, toch een beetje in moeten houden. Hij had dan ook dertig gulden voor elk geëist. Machinegeweer Niet minder dan 75 gulden werd ge- eist tegen een 29-jarige monteur wegens overtreding van de Vuurwapenwet. Hij had van een inmiddels wegens een mis drijf opgesloten zwager een stuk schiet gerei in beheer gekregen, dat lang niet mis was: een machinegeweer. „Wist u wel. wat voor heer die zwager was?" vroeg hem de politierechter. „Zou u het hem ook zó weer teruggegeven hebben als hij erom kwam? Wie weet, wat hij ermee zou zijn gaan uitspoken?" „Ik heb het meer bekeken als een stuk- kie curiosa", antwoordde de verdachte. „Het ding is helemaal vernikkeld en heeft geen trekker meer. Het is niet schiet- vaardig". „Bovendien", zo vulde hij aan, ik was wel in een moeilijke toestand om dat ding te weigeren, ik zou namelijk nèt in bad gaan. De politierechter veroordeelde de mon teur niettemin tot een boete van zestig gulden. In 't tentoonstellingszaaltjc aan de Hei- destraat te IJmuiden exposeert de Velscn- se kring van kunstlievenden „Felison" tot 10 maart tekeningen van de Velsen-noord- se kunstenaar Arie Schouten. Zaterdagmiddag werd de tentoonstelling geopend door de voorzitter van „Felison," de heer L .J. A. Probst. Hij verheugde zich hierbij over het vrij grote aantal aan wezigen, die zijn pessimistische stemming, als resultaat van het teleurstellend bezoek aan de laatste expositie, weer enigszins nivelleerde. ,Aan de lichamelijke ontwikkeling ont breekt het in deze tijd niet," vervolgde hij; „er worden kosten noch moeite gespaard om de belangstelling voor de sport gaan de te houden," doch hij moest vaststellen dat aan geestelijke ontwikkelingsmo gelijkheden nog wel het een en ander ont breekt. „Er ligt hier een terrein braak voor degenen die zich geroepen voelen iets voor het kunstlievende deel der mensheid te doen," zei hij. „In dit opzicht zou het wel prettig zijn indien de scholen hetzelf de enthousiisme voor een tentoonstelling aan de dag legden als zij nu voor de sport velden opbrengen." „Felison" poogt steeds van haar exposities een zo artistiek en boeiend mogelijk geheel te brengen zo dat een rondleiding alleszins de moeite waard is, verklaarde hij. Tot slot gaf de heer Probst de aanwe zigen een indruk van het werk van Arie Schouten, waarvoor hij veel bewondering koesterde. Hij formuleerde het aldus: het zijn meer tekeningen in de beste zin van het woord, karakterpeiling, die voor olie- verschilderijen noodzakelijk, doch in teke ningen vaak achterwege gebleven zijn zult u in dit werk wel degelijk terugvinden. Tot slot wenste hij de kunstenaar Arie Schouten namens „Felison" van harte ge luk met zijn expositie. Maandag 5600 kisten De aanvoer te IJmuiden was vandaag 5600 kisten vis groot. Er waren 535 kisten schelvis, 200 wijting, 200 gul en kabeljauw, 400 koolvis, 720 verse haring, 170 makreel, 1900 schol, 35.000 kg tong en 900 stuks stij ve kabeljauwen. De „Allanwater" (van de twaalfde) voer de aan 310 kisten schelvis, 90 radio, 230 gul en kabeljauw, 40 koolvis, 45 verse ha ring, 30 makreel, 60 wijting, 5 diversen en 140 stuks stijve kabeljauwen; de „Job Gouda" (van de dertiende) met 55 kisten schelvis, 55 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 80 makreel, 350 verse haring, 75 wijting, 5 diversen; de „Medan" (van de twaalfde) met 80 kisten schelvis, 20 gul en kabel jauw, 150 koolvis, 60 makreel, 325 haring en 60 wijting. De rest kwam van de log ger- en kottervloot. Voor het buitenland De export betaalde vanmorgen voor de grote tong (in guldens) 3.203.40, groot middel 3.80—4.00, tong I 3.70—4.00 en tong II 3.503.70. De grote schol bracht op 27 30, grootmiddel 3640, zetschol 6571, schol I 5864 en schol II 5154. Regels grote kabeljauw noteerden 62150, kleine 5062, kisten grote kabeljauw 100156 en kleine 90134. De grote schelvis bracht op 4367 en grootmiddel schelvis 4657. Het binnenland in De voor het binnenland bestemde vis bracht ook veel geld op. De haring noteer de 2227, de makreel 2232, kleine ma kreel 1218. Wijting ging van de hand voor 3342, braadschelvis voor 4148, pennen voor 4351 en kleinmiddel schel vis voor 4856. De schol III deed 4031, grote gul 4446, middel 3637, torgullen 2427, zwarte koolvis 6275, koolvis I 27—30 en koolvis II 25—24. De witte kool vis bracht op 8285, leng 7580. Oudste boten Voor de dinsdagmarkt was vanmorgen nog geen trawler bekend. Oudste boten zijn inmiddels KW 87 (van 11), Elie en KW 80 en KW 135 (van 12), Emma, Postboy, SCH 171, VL 121, VL 153 en HD 108 (van 13) en Vios en Annie IJM 14 (van 14 februari). Aanvoer op Urk Door 12 voertuigen werd vrijdag aan de vissafslag op Urk aangevoerd: 713 pond snoekbaars 125 tot 128 ct per pond; 486 pond baars 123 tot 125 ct per pond; 659 pond voorn 10 tot 11 ct per pond. Vrijdag op zee Vrijdag was het goed weer om de Noord op 60.40 noorder breedte, waar de trawlers visten. De windkracht was vijf, maar de vangsten waren weer slecht. De dagvangsten bestonden uit 150 tot 200 manden schelvis, haring en kleine makreel. De Vios I meldde een dagvangst van 150 manden kleine makreel, haring en schel vis. Van vier trekken haalde de „Her man" 100 manden schelvis, makreel e haring boven water. De „Emma" ving van een trek 40 manden schelvis en kleine makreel. De loggers en kotters op de kust vingen per etmaal 100 tot 150 kg tong, 20 tot 25 manden schol en bot en 15 tot 20 stuks kabeljauwen. Bij de Pittboei vingen de loggers en kotters 120 tot 200 kg tong, 10 tot 15 manden schol en schar en 2 tot 3 manden tarbot per etmaal. De loggers bij de boei P. 3 vingen per dag 200 tot 270 kg tong 10 tot 12 manden schol en wijting en 15 tot 20 stuks kabeljauwen. Zaterdag op zee Zaterdag was het weer om de Noord slechter. De trawlers visten iets zuide lijker op 60.20 noorderbreedte en vingen bij windkracht zeven, in sneeuw! en hagel buien, van 100 tot 200 manden haring schelvis en makreel, 's Avonds werd he1 weer beter. De Polderman meldde een trek van 40 manden schelvis en 40 man den haring; de Van Hattem een trek van 30 manden schelvis; de Machiel een trek van 40 manden haring en schelvis en de Beatrice een vangst van 60 manden schel WELLINGTON, (Reuter) De Britse zuidpoolexpeditie onder leiding van dr Fuchs heeft depot 280, 450 kilometer van Scott-basis, bereikt. De expeditie heeft za terdag 129 kilometer afgelegd. De Britten willen voor het invallen van de strenge vorst op Scott-basis aankomen. Zij hebben dagenlang wéinig vorderingen kunnen ma ken door moeilijke weersomstandigheden. De voorraden van depot 280 zijn inder tijd door de Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary aangevoerd op zijn tocht van Scott- basis naar de zuidpool. Hillary fungeert thans als gids van de Britse'expeditie. (UP) Majoor Claydon, bevelhebber van Scott-basis en majoor Lewis vlogen, ieder in een ander toestel naar dit depot om voorraden te brengen en keerden daarop naar McMurdo terug met Ken Blailock, hondenleider en land-opnemer en de geo loog John Stevenson, die hun werk bij de groep van Fuchs hebben beëindigd. De expeditie telt nu nog zestien leden. „Met enig geluk" kan dr. Fuchs, volgens Claydon, zijn tocht over de zuidpool op 1 maart hebben voltooid. Depot 280 ligt he melsbreed slechts vijftien kilometer van Scott-basis, doch de expeditie moet een omweg maken van 450 kilometer over de Skelton-gletsjer. Wanneer het weer zich goed houdt, verwacht men dat d" expeditie zaterdag of zondag in Scott-basis zal aan komen. Op Scott-basis zijn twee Nieuw- Zeelanders aangekomen, die met sleden een afstand van 1670 mijl hadden afgelegd. Hun tocht was langer dan de beroemde t cht per slede van de Noorse ontdekkings reiziger Amundsen, die destijds van de Ross-zee naar de zuidpool ging en terug. Zowel de mannen als hun honden verkeer den na de lange tocht nog in goede con ditie, ondanks de ontberingen die zij in het onbekende gebied hadden doorstaan. De beide poolvorsers, George Marsh en Holmes Miller hebben verklaard, dat dr. Fuchs en zijn gezellen op het laatste deel van hun tocht waarschijnlijk weinig moei lijkheden zouden ondervinden. Marsh en zijn metgezel hebben op het stuk dat Fuchs' expeditie nog moet afleggen minder moei lijkheden ondervonden dan elders. vis, wijting en haring van drie trekken. De loggers en kotters bij de Pittboei vingen per etmaal 150 tot 200 kg tong, 15 tot 20 manden schol en schar en 2 tot 3 manden tarbot. Bij de boeien P. 2 en 3 werden 200 tot 240 kg tong, 15 tot 20 man den schol en wijting en 20 tot 30 stuks kabeljauwen per etmaal gevangen. En zondag op zee Zondag werd gevist tussen 60.20 en 59 noorderbreedte. Het was mooi weer. De vangsten waren matig; van 150 tot 175 manden schelvis, koolvis, haring en wij ting. De Stadt Enchuysen meldde een trek van 30 manden schelvis, de Sakina Mar- tine een trek van 50 manden schelvis en kabeljauwen en de Drie Gebroeders een trek van 50 manden schelvis en wijting. De IJm, 72 Beatrice deed een trek van 50 manden schelvis en wijting. Op 56.20 noorderbreedte en 3.40 oosterlengte deed de Doggersbank trekken voor een dag vangst van 200 stuks kabeljauwen en 15 manden vis. De Pietertje ving daar 150 stuks kabeljauwen en 15 manden vis op zondag. De trawler „Polderman" had weer pech met de motor en ging op huis aan. De Drie gebroeders en de Elie waren thuis- stomend. BUENOS AIRES (AFP) Volgens de voorlopige uitslag van de zondag gehouden verkiezingen in Argentinië wordt Anturo Frondizi van de radicale partij president. Ricardo Balbin, de kandidaat van de radi cale volkspartij voor het presidentschap, heeft zijn nederlaag toegegeven. Uit de resultaten blijkt ook, dat de aanhangers van oud-president Perón het consigne van hun verbannen leider om Frondizi te steu nen, voor het merendeel hebben opgevolgd. Het aantal blanco stemmen bedroeg vijf percent. De Peronisten stemden bij de ver kiezingen van vorig jaar blanco, waardoor Balbin's partij de meerderheid kreeg. Tactiek Het „tactische commando" van de Pero nisten heeft te Buenos Aires in een pers communiqué gezegd, dat het zich gelukkig prijst met „de absolute manier waarop het volk de instructies van het commando heeft opgevolgd". „Onze beweging is noch een bondgenootschap, noch een fusie aan gegaan, zij moet verenigd blijven en trouw aan de consignes, die tezijnertijd door onze leider zullen worden gegeven", aldus het communiqué. Een woordvoerder van de partij van Balbin heeft verklaard, dat de uitslag van de verkiezingen erop duidt, dat velen nog -deeds „de bevelen van dictator Perón uit de Dominicaanse republiek" opvolgen. Politieke waarnemers schatten, dat Fron dizi twee derden van het aantal zetels, ongeveer 133 van de 187, in de Kamer van Afgevaardigden zal krijgen. (Dit is het rhaximum dat hij volgens de kieswet kan krijgen.) Verder zou Frondizi nagenoeg zeker zijn van bijna alle 42 zetels in de Senaat. Frondizi heeft gezegd, dat zijn eerste daad als president het afkondigen van een algemene amnestie zal zijn. Toen hem op een persconferentie de vraag gesteld werd of hij Perón zou toestaan naar Ar gentinië terug te keren, antwoordde Fron dizi, dat dit, zoals hij reeds eerder gezegd had, van het Congres afhangt. (Reuter) Frondizi heeft enerzijds be loofd, dat hij de aanhangers van Perón in hun burgerrechten zal herstellen en ander zijds heeft hij naar de steun van de roomse kerk gestreefd door er mee in te stemmen, dat de onder Perón opgestelde fel omstre den echtscheidingswet geen geldigheid zal krijgen. Hij heeft zich voorts een tegen stander getoond van het voorlopige bewind onder president Aramburu, een van de mannen die Perón heeft verdreven. Relletjes (AFP) In Buenos Aires is het zondag avond tot gevechten gekomen tussen aan hangers van Frondizi en medestanders van Balbin. Drie personen liepen schotwonden op. Er werden vijftien arrestaties verricht. In de grote steden van het land werden talrijke betogingen georganiseerd door frondizisten en peronisten. (UP) In La Plata hebben peronisten het kantoor van het dagblad „El Dia" dat anti-peronistisch is met stenen be kogeld. De peronisten werden later door de politie met knuppels uiteen gejaagd. LONDEN, (UP) Een Britse grammo foonplatenindustrie zal volgende week een serie van negen platen op de markt bren gen, waarop verschillende redevoeringen van Churchill zijn vastgelegd. De platen zullen twee pond sterling per stuk kosten (ongeveer 22 gulden). Op 2 maart zal bij Gemert het motocross seizoen van de K.N.M.V. geopend worden met een internationale ontmoeting tussen Belgen en Nederlanders. Hoewel een sterk veld van renners wordt bijeengebracht, kan de deelneming aan deze wedstrijd niet geheel en al representatief worden ge noemd voor beide landen. De Belgen komen allen uit de Antwerpse motorclub „Martsel" Alle Nederlandse cracks komen aan de start op de Helmonder Clynk na, die zich van een Frans contact niet meer vrij kon maken. In totaai komen 30 Belgen uit tegenover een even groot aantal Neder landers. Van de Belgen noemen we Rombauts, tweede in het Belgische kampioenschap; Bresseleers, Schouteten, Neyts, Liekens, Cordonnier en De Soete. Van de Neder landse cracks starten Broer en Albert Dirks, Van den Oever, Jansen, Westerbaan, Van Heukelom, Witberg en de plaatselijke favoriet Van den Elzen. De afwezigheid van Clynk wordt gecom penseerd door de aanwezigheid van de Duitser Fritz Betzlbacher, vorig jaar Euro pees kampioen in de 250 cc klasse. Het circuit is gelegen 2 km oostelijk van Ge mert in de zogenaamde Handelse bergen. Het is een zwaar zandparkoers met een lengte van 2200 meter, gelegen in een bos rijke omgeving.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 10