s m 'mm TYPEN PONT Veiligheidsmaatregelen bij bezoek van Engels koninklijk paar EEN EILAND TE KOOP Amerikanen gaan door met het cultiveren van comfort Uit protest gaat per vlot de Deense patiënt wereld om Amsterdamse Beurs WËÊk Al twee keer naar Italië gewandeld Hondemeik voor hyenawelpen REM heeft Luidsprekers MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 8 Waar het publiek niets van merkt. Nieuw idee bij Zweedse exportbevordering Mike Todd diep onder indruk van Kroesjtsjev MOTOR-HOTEL „Aydin" opgegeven Scheepvaart Wanneer op 25 maart het Britse konink lijke jacht „Britannia" in de Amsterdam se haven het anker zal hebben laten vallen en Koningin Elizabeth en haar gemaal Prins Philip voet op Nederlandse bodem zullen zetten, dan breken er voor heel wat mensen vermoeiende en spannende dagen aan. Niet alleen voor diegenen die nauw bq het protocol zijn betrokken en zorg hebben te dragen dat alles volgens het mi nutieus vastgestelde programma verloopt, maar ook voor de mensen, die voor de veiligheid van de hoge gasten hebben te waken. Zoals bij ieder bezoek van een vorst of vorstin of president moeten lang tevoren uitgebreide maatregelen worden getroffen, om te voorkomen dat onverantwoordelijke elementen incidenten veroorzaken. Toen enige tijd geleden president Eisenhower naar Parijs ging om tegenwoordig te zijn bij de NAVO-conferentie, was er in de Franse hoofdstad een leger van detec tives op de been. Hetzelfde was het geval in Londen toen de Russische machtheb bers daar indertijd op bezoek waren. Niets wordt in zulke omstandigheden aan het Mensen uit onderontwikkelde landen op cursussen genodigd (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweden zijn een geheel nieuwe weg ter bevordering van hun export ingesla gen. En al is het lange weg, men is er zeker van dat er resultaat wordt bereikt. Het geheim is, kort gezegd, een gratis aangeboden cursus! De resultaten zijn zelfs al zo goed dat men er zeker vijf jaar mee door zal gaan. De opzet is eenvou dig. In plaats van deskundigen naar de „onderontwikkelde" gebieden te sturen, die aldaar adviserend dienen op te trèden, nodigt Zweden mensen afkomstig uit de ze landen, uit. Zij kunnen dan ter plaatse de „welvaartsstaat" bestuderen. Deze studie is veelzijdig. Men leert de voordelen (en nadelen) van het socialis me kennen, men leert er de opbouw van de eenheidsmaatschappij (één vakver bond, één werkgeversorganisatie, één ge leide radio, enz.), men ziet hoe het drankmisbruik wordt bestreden en geboor tecontrole kan worden toegepast, men wordt geïmponeerd doer de degelijke op leiding op de modelscholen en men kijkt natuurlijk ook vol bewondering naar de machtige Zweedse fabrieken en maakt zo doende kennis met het Zweedse kwaliteits- produkt. De Zweden onderstrepen ook, dat deze cursus wordt gehouden zonder steun van de UNESCO. Al is de officiële naam „Public health and social welfare" ook de wereldgezondheisorganisatie is er niet bij betrokken. Maar dit is geen nadeel. Zweden kan daardoor zelf bepalen, wie het laat komen. De gasten blijven een half jaar en kunnen daarin heel wat kennis op steken. Niet alleen de cursus, maar ook de reis- en verblijfkosten zijn voor reke ning van de gastheer. Een tweede cursus is reeds aan de gang en er zijn thans elf landen vertegenwoor digd: Argentinië, Brazilië, Chili, Colum bia, Costa Rica, Egypte, India, Iran, Liberia, Turkije, en Uruguay. Hoe wordt dit alles gefinancierd? Er zijn hiertoe in Zweden enkele inzamelingen ge houden onder het motto „Zweden helpt." Van deze gelden is een kinderziekenhuis in Ethiopië gebouwd en een studie inzake het bevolkingsprobleem op Ceylon gehou den. Er bleef echter een kleine vier ton over, die nu voor de cursussen worden ge bruikt. Het geld is voldoende voor nog vier of vijf jaar. Momenteel heeft in Zweden weer een nieuwe inzameling plaats onder het mot to „Over alle grenzen." Ook deze gelden zijn bestemd voor de hulp aan de onder ontwikkelde landen. Er is echter nog geen bepaald project voor. Mer kan er wel ze ker van zijn, dat dit geld in ieder geval gedeeltelijk dezelfde weg zal gaan. Bij de eerste cursus had men een vijftigtal ge gadigden, de tweede cursus leverde 200 aanvragen voor deelneming op. De belang;- stelling voor de derde cursus zal ongetwij feld nog veel groter zijn. De Zweden helpen graag en geven met gulle hand. Maar als dit humanitaire werk gekoppeld kan worden aan de export-be vordering, doen zij dit uiteraard nog lie ver. Vooral, omdat Zweden'tal van goede ren kan leveren, die voor de minder ont wikkelde landen van zeer grote betekenis zijn. 3-3'/W(i Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. Pref.PhilipsGloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol. Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 86,3/ie 90'/ie 150% 298 176 272 170 225% 248 148 338 207% 606 144.80 180% 44% 103 141 138% 109 145 195% 83 yi 61 198% 71 148 161 158 42'/! 38% 57 34Vs 59% 21% Voorbeurs koersen 152 249 338 144,80 toeval overgelaten, omdat dergelijke be zoeken wel door politieke heethoofden worden aangegrepen voor demonstratieve acties. Op de regering van het gastland rust de plicht voor het lijfsbehoud van de hoge personages zorg te dragen. In ons land be speurt men nooit een groot machtsvertoon van een groot aantal lijfwachten en rechercheurs, die rond de hoge gasten een cordon vormen. Integendeel, het valt bui tenlanders steeds weer op dat op bezoek zijnde regeringshoofden zich hier zo vrij kunnen bewegen. Hieruit mag echter niet de conclusie worden getrokken, dat de be waking minder streng zou zijn. Voor het bezoek van het Engelse ko ninklijke paar zijn zeer omvangrijke vei ligheidsmaatregelen getroffen. Van de deugdelijkheid daarvan hebben twee rechercheurs van Scotland Yard zich in middels overtuigd. Zij zullen de Engelse Koningin en Prins Philip op al hun toch ten vergezellen. Zij zijn op de hoogte van de routes en zijn reeds langs deze routes poolshoogte gaan nemen. Maar Neder landse rechercheurs blijven in eerste in stantie verantwoordelijk voor de veilig heid van de Engelse gasten. Scherpe controle Tot de veiligheidsmaatregelen behoren een verscherpt toezicht aan de grensposten en een nauwgezette controle op de nacht- registers van hotels, logementen en derge lijke. Gegevens over de verblijfplaats van verdachte figuren in het buitenland zijn met inschakeling van Interpol opgevraagd. Dank zij een uitstekende internationale samenwerking weet men van minuut tot minuut, waar deze personen zich ophou den. Het publiek merkt van al deze maat regelen niets. Maar als het langs de straten zal staan om het Engelse koninklijk paar toe te juichen, dan zullen heel wat politie mannen in burger onopvallend de gedra gingen van belangstellenden gadeslaan. ROME (UP) Nikita Kroesjtsjev, de secretaris van de Russische communisti sche partij, blijkt een diepe indruk ge maakt te hebben, zoal niet als politicus, dan toch als.„showman". En dat wel op iemand, die het weten kan: Mike Todd. De maker van „De reis om de wereld in tachtig dagen," organisator van nogal spectaculaire feesten, zei bij zijn aan komst in Rome diep onder de indruk te zijn van Kroesjtsjev, die hij tijdens zijn bezoek aan Moskou had meegemaakt. „Nikita Kroesjtsjev is de grootste show man ter wereld," aldus Todd. „Die man is geweldig. Het ene ogenblik bestudeert hij het publiek Is een regisseur, de vol gende minuut schudt hij je de hand alsof je Lenin's tweelingbroer bent." De grootste indruk, had Kroesjtsjev's ta lent voor improvisatie op Todd gemaakt Sterke drank is in India, en dus op een receptie van de Indiase ambassade in Mos kou, niet de gangbare verversing. Zo ge viel het dat Kroesjtsjev, tijdens die recep tie, voor het uitbrengen van een toast snel een glas greep en toen pas ontdekte dat het geen wodka, maar schoon water be vatte. „De manier waarop hij naar dat water keek liet niets aan de verbeelding over, maar bliksemsnel herstelde hij zich en ge- gon met de opmerking, dat het niet gaat om de inhoud van het glas, maar de in houd van de toast. ,.U had moeten zien. hoe hij het publiek in het oog hield, ter wijl Boelganin een toespraak hield. Hij keek niet naar Boelganin, hij keek naar de reacties." Todd gelooft stellig, dat als Kroesjtsjev in gewone verkiezingen candidaat voor het presidentschap in de Sovjet Unie was, hij gekozen zou worden. „Hij begrijpt de klei ne man. En geloof me maar, er zijn een massa kleine lieden in Rusland." Iemand vroeg Todd, of zijn bewonde ring geen politieke ondergrond had. ..Poli tiek, politiek? Alstublieft geen onbehoor lijke woorden waar mijn vrouw bij is. Ik gen een gewone showman, geen politicus. Maar ik houd zoveel van onze democratie dat ik geloof dat we ons manuscript op een betere manier aan de man behoorden te brengen. Ik zou willen dat een paar van onze mensen zulke goede verkopers wa ren als Kroesjtsjev. Kroesjtsjev had hem, toen hij met zijn vrouw Elizabeth Taylor op een receptie in het Kremlin aanwezig was, gevraagd: „Wie is dat prachtige schepsel, dat naast u staat?" Todd's antwoord „mijn vrouw" zou Kroesjtsjev hebben doen verstenen. ELLIS ISLAND, het eilandje voor New York City, dat sinds 1890 dienst gedaan heeft als controlestation en opvangcen trum voor emigranten die in de Verenig de Staten een nieuw bestaan zoeken, is door de Amerikaanse regering te koop aangeboden. Een van de inschrijvingen was afkomstig van twee oud-Nederlan ders, de gebroeders Shotmeyer, die ruim dertig jaar geleden als berooide landverhuizers zelf voet aan land zetten op dit eilandje. Samen waren de twee broers toen precies zevenendertig cen ten rijk. Nu bezitten zij tweehonderd- acht service-stations voor auto's in de staten New lersey en New York, terwijl hun vermogen geschat wordt op enke le tientallen miljoenen dollars. De verklaring voor deze typisch-Ame- rikaanse carière hebben de twee Shot- meyers onlangs zelf gegeven. „Het was allemaal heel eenvoudig" zeiden zij „en eigenlijk in drie woorden samen te vatten: heel hard werken". De eerste jaren na hun aankomst in de Nieuwe Wereld hebben zij zeven dagen per week gewerkt als doorsmeerders in een grote garage. Daarna kochten ze op af betaling een benzinepomp, die de eer ste werd in de keten van tankstations, die thans hun eigendom is. Henry en Al- bert Shotmeyer willen van Ellis Island een opslagplaats voor benzine en olie maken, maar zij erkenden, dat er ook een sentimenteel kantje zit aan hun be langstelling voor het eilandje, vanwaar meer dan vijftien miljoen immigranten een nieuwe toekomst in het „land der onbegrensde mogelijkheden" begon nen zijn. Als hun bod van honderddui zend dollar geaccepteerd wordt, willen zij enkele der grote gebouwen op het eiland gratis beschikbaar stellen voor liefdadige en religieuze organisaties. Er is echter onder de eenentwintig ge gadigden voor het eiland een Newyork- se advocaat, die ruim tweehonderddui zend dollar geboden heeft. Toch gelo ven de gebroeders Shotmeyer, dat zij een goede kans maken. Het is namelijk bekend, dat de Amerikaanse regering bij de gunning meer rekening zal hou den met de bedoelingen van de kopers dan met het bedrag van hun biedingen. Washington zou namelijk gaarne zien, dat de historische bouwwerken op het eilandje, dat voor zovelen het symbool is geworden van een nieuw leven, zo veel mogelijk in de oorspronkelijke staat bewaard blijven. De beslissing zal op een april vallen. De regering zal dan uitgemaakt hebben of Ellis Island wordt veranderd in een kuuroord voor narcotici, een college, een tentoonstellingsterrein of een ben- zine-opslagplaats annex conferentie oord voor humanitaire en dergelijke in stellingen. (Van onze correspondent in Washington) EIGENLIIK zou ik dit artikel moeten dic teren in een gestroomlijnde, lichtgrijze dicteermachine. Dan alleen zou ik in stijl zijn met de omgeving, die ik ga beschrij ven: het grootste motor-hotel ter wereld. De directeur van dit motor-hotel is 1. Wil- lard-Marriott, een man van achtenvijftig jaar, die dertig jaar geleden in Washington een limonadestalletje beheerde, 's Winters raakte hij de koude limonade niet goed kwijt en daarom ging hij ook warme sand wiches verkopen. Dat was het begin van zijn „hot shoppe". Nu zijn er in dertien sta ten van Amerika tachtig moderne restau- rans die „hot shoppe" heten en Marriott is thans een bekend man, die op vriend schappelijke voet staat met leden van Eisenhowers kabinet. Onlangs is hij iets nieuws begonnen: een motor-hotel, na tuurlijk verbonden met een super-de-luxe „hot shoppe". Aan één van de tafeltjes van dat restaurant zit ik deze aantekenin gen te maken. DIT IS wel heel wat anders dan een houten limonadestalletje van dertig jaar geleden. Stoeltjes en banken van zachtgeel en rood kunstleer, een levendig plafond dat wel een aaneenschakeling van tent daken lijkt, diensters in zachtgroene ny lon, alles in kleur en vrolijkheid. Door de enorme glazen wand aan de ene zijde ziet men een grote autoweg die naar Washing ton leidt, door de glaswand naar de andere kant kijkt men uit op de kunstijsbaan van het motor-hotel, waar jonge mensen in kleurige truien voortreffelijk aan het schaatsenrijden zijn. Vrolijke muziek, een blauwe lucht. En in die lucht boven de ijsbaan telkens en telkens weer een glan zend vliegtuig, dat zojuist is opgestegen van Washington's drukke vliegveld, vlak in de buurt. Waar nu de ijsbaan is heeft men 's zomers een alleraardigst zwembad ANTWERPEN (UP) Het Turkse vrachtschip „Aydin" dat vastgelopen was op een zandbank in het Nederlands gedeel te van de Schelde, is zaterdagavond offi cieel opgegeven. Nu hij 10 jaar als tbc- patiënt geboekt staat, wil de 53-jarige Jörgen Glun- dal een primitief vlot bou wen en daarop een reis om de wereld maken, verge zeld door zijn 50-jarige echtgenote. „Deze reis is bedoeld als een protest tegen mijn blij vende werkloosheid. Ik wil de mensen laten zien dat ik, ondanks mijn ziekte, mannenwerk kan verrich ten als wie ook. Ik ben het zat werkloos te lopen. Om de tijd te doden, ben ik tweemaal heen en weer naar Italië gewandeld", vertelde Glundal. Hij lichtte toe dat hij een model van zijn vlot gemaakt heeft en dat hij hoopt met het echte vlot in mei gereed te komen. Het zal drijven op 16 lege olie vaten en bestaan uit een houten dek en een ei-vor- mige hut. „Ik durf de hut niet zo primitief te bouwen als het kontiki-vlot van Heyerdahl. Mijn idee is de hut ei-vormig te ma ken, om de grootst moge lijke sterkte te krijgen bij het laagst wicht". mogelijke ge- Glundal, die jaren gele den het sanatorium ver laten heeft, ontdekte zijn ziekte bij toeval, toen hij en zijn vrouw tien jaar ge leden visa voor Canada aanvroegen. Bij de medi sche controle bleek dat hij in lichte graad lijdende was aan tuberkulose. In zijn jeugd heeft Glun dal de zeven zeeën gezien als zeeman en dus bezit hij zekere kwalificaties om de lange reis te maken. Bo vendien heeft hij maanden lang de zeestromingen be studeerd die het vlot moe ten meevoeren. Ook is hij van plan een klein zeil te voeren en een kleine hulp motor mee te nemen. Hij hoopt de wereld in drie of vier jaar rond te komen op zijn vlot van 10 bij 25 voet. Een belangrijke zijde is echter de financiële. De werkloze Glundal zit niet dik in zijn geld. „Voorlo pig probeer ik mensen voor mijn plannen te in teresseren en daar finan ciële bijdragen voor te krij gen. Misschien zou ik voor Deense firma's op het vlot kunnen adverteren. Als ik het geld er vó®r kan krij gen, wil ik een filmtoestel meenemen, om een film van de reis te maken", zei- de Glundal optimistisch. Hij geeft toe er geen idee van te hebben hoeveel geld hij kan inzamelen. Hij zegt dat hij de route nog niet in bijzonderheden heeft vastgesteld. In grote trekken moet het zo gaan: start te Aarhus, langs oostelijk Jutland, langs de Europese kust naar Span je, verder naar West-Afri- ka, oversteken naar Zuid- Amerika, door het Panama kanaal, over de Grote Oceaan, de Indische Oce aan, door het Suez-kanaal en terug naar Aarhus. Glundal heeft geen dok ter geconsulteerd om een brevet van lichamelijke ge schiktheid te krijgen. Hij zegt dat hij zich sterk ge noeg voelt om elke ontbe ring te verduren. En me vrouw Glundal heeft vol doende vertrouwen in haar man om hem op zijn avontuur te volgen. (United Press) Velen van ons herinneren zich beslist nog, dat in het begin van de oorlog via de radio opvallend vaak een pleegmoeder werd gevraagd voor een moederloos veu len. Lang voor de bezetter in de gaten had, dat er wel eens een codesein mee kon worden doorgegeven, wisten de mees te Nederlanders aan het toestel, dat al die moederloze veulens 'n fictief bestaan leid den. Als evenwel zo'n verzoek nu over de radio komt weten degenen die het treft dat er dringend hulp wordt verlangd. Niet alleen voor moederloze veulens blijken na een oproep via de radio steeds onmid dellijk pleegmoeders beschikbaar, ook voor andere jeugdige viervoeters, wier ou ders door gebrek aan „verantwoordelijk heidsgevoel" of om andere reden hun jon gen links laten liggen. Toen de onlangs honderd jaar en koninklijk geworden dier gaarde Blijdorp in Rotterdam onlangs dan ook ineens een zogende hond nodig had voor een stel in de steek gelaten hyena hondjes, werd de radio te hulp geroepen. Binnen een minimum van tijd stonden er drie exemplaren van de gevraagde cate gorie voor de poort. Van overal uit het land kwamen nog reeksen aanbiedingen, maar het leven van de hyena's was al ge red. Men dient hierbij te weten dat van herkauwers afkomstige flessemelk voor dé zogenaamde verscheurende die ren te schraal is. Zelfs voor honden en poezen dient de melk opgevoerd te worden met boter of zuivere room. Ook biest is voor dergelijke noodgevallen geschikt. Eén van die zogende honden ziet men op de hierboven afgedrukte foto lijdelijk de taak vervullen, waarvoor de vechtjas sen van hetzelfde ras niet te vinden waren. Overigens zullen de pasgeboren hyenajongen, die op de foto zo onschuldig hun voeding naar binnen werken, ook uit groeien tot volstrekt onbetrouwbare, niet te temmen wildebrassen. Het is al vaak geprobeerd om hyena's tot huisdieren om te scholen. Vooral de boeren in Zuid-Afri- ka, waar dit soort roofdier de Kaapse Jachthond veelvuldig voorkomt, zouden bij een getemde hyena gebaat zijn ter be scherming van hun „hoeven" of voor de jacht. Maar alle pogingen zijn tot dusverre mislukt. en een pootje-baai-badje voor kinderen. Een oase bij Amerika's hoofdstad, waar de thermometer herhaaldelijk de honderd haalt. Marriott's motor-hotel verenigt de voordelen van een hotel en een motel. Evenals in een gewoon motel heeft men zijn auto pal voor de deur van zijn appar tement, maar tevens heeft men alle com fort van een groot hotel: kapper, schoon heidssalon, wasserij, stomerij, ontbijt op bed enzovoorts. In de grote vestibule kan men kranten kopen, bloemen bestellen, schouwburgplaatsen reserveren, een auto huren, ja, zelfs „baby-sitters" bespreken. Amerikanen zijn thuis doorgaans niet aan veel bediening gewend en zij waarderen het, dat men overal in het gebouw zelf ijs blokjes uit machines kan halen velen reizen hier rond met coca-cola en whisky in hun bagage. In speciale waszaaltjes kan men zelf de wasmachines bedienen en in ieder appartementje heeft men een strijk plank. In totaal zijn hier driehonderdvijf enzeventig „flatjes". Zij bestaan meestal uit één grote kamer, een badkamer en een kleedgedeelte. Goedkoop is het hier niet: acht tot elf dollar per nacht als je alleen bent, elf tot vijftien dollar voor twee per sonen. Maar men leeft hier volledig in de moderne wereld: schuimrubber matrassen, een levensgroot televisietoestel, hi-fi- radio, telefoon, airconditioning en geen lawaai van buiten. De grote ramen zijn dubbel, de deuren zijn sound-proof". Dat moet ook wel, want ieder moment ver trekt er een vliegtuig van „National Air- port". VOOR EEN Amerikaan is het een bij zondere attractie als hij zo weinig moge lijk uit zijn auto hoeft te stappen. Wie dit complex binnenrijdt kan stoppen langszij het bureau van de „receptionist". Men schrijft in terwijl men achter het stuur blijft zitten en een jongen op een fiets begeleidt daarna de auto van de nieuwe gast naar de parkeerplaats voor het flatje. Als men het motor-hotel verlaat voldoet men de rekening ook weer in de auto. Men kan namelijk ook stoppen naast het af rekenloket. Alle gebouwen van Marriotts instelling zijn door overdekte wandel paden verbonden. Zes flatgebouwtjes heb ben slechts één verdieping, een centraal gebouw heeft er vier. Bijna iedere flat heeft een flink balkon en de gasten krij gen meer lucht en licht dan in Amerika doorgaans het geval is. Ligt men te zon nen op het dakterras van het hoofdge bouw dan voelt men zich volkomen met vakantie. Men heeft een prachtig uitzicht over de rivier Pontomac en over de heu vels van Virginia, waarlijk, dit is de plaats om Amerika's populairste werkwoord te vervoegen, het werkwoord „to relax" (ont spanning vinden). Men is met vakantie maar toch kan de Doliticus in drie mi nuten in het Witte Huis zijn, de generaal in één minuut in het Pentagon en de ge leerde in vijf minuten in Washingtons grote bibliotheek. Geleerden zal men hier overigens niet veel vinden. Zij moeten het tenzij ze raketten maken vanwege hun salaris meestal wat goedkoper doen Abbedijk. 23 te New Orleans. Antonia, 23 te Telokansson. Argos, 23 te Bremen. Axeldiik, 23 t.e Boston. Attis. 21 550 m. n.o. Paramaribo n. Paramaribo. Amst.elbrug, 24 te Port Said. Astrid Naess, 24 te Fawley. Albireo. 23 rede Calicut. Algol, 22 v. Buenos Aires. 23 te Montevideo. Amerskerk, 23 v. Port Said n. Genua. Amstelland. 22 v. Buenos Aires n. St. Vincent. Angolakust. 24 v. Freetown te Monrovia. Arkeldi.ik, 23 v. Alexandria, 24 te Port Said. Artemis, 21 v. New Orleans n. La Guaira. Alcor, 23 te Rotterdam. Aldabi, 6/3 te Rotterdam verw. v. Buenos Aires. Alhena, 5/3 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Ainati, 28 te Rio de Janeiro verw. v. Buen. Aires. Aurelia, 28 te Genua verw. v. Suez. Amstelbrug, 24 te Port Said verwacht v. Genua. Angolakust. 24 te Monrovia v. Freetown. Blitar. 23 te Surabaja. Banggai, 23 v. Manilla n. San Francisco. Bawean, 23 te Port Swettenham. Borneo, 24 te Djeddah. Billiton, 24 et Penang. Banda, 23 v. Los Angeles te San Francisco. Bat.ian, 22 te New York. Batu, 23 v. Mena A1 Ahmadi n. Khoral Muffatta. Beninkust, 23 te Lagos. Bonita, 22 v. Ned Orleans n. La Ceibu. Boschkerk, 23 te Calcutta. Bloemfontein, verm. 7/3 v. Amsterdam n. Durban. Bennekom, 21 te Le Havre. Camerounkust. 23 op rede Novoredondo. Charis, pass. 23 Ouessant n. Paramaribo. Congokust, 22 te Freetown. Cottica. 23 v. Port of Spain n. Haiti. Camitia, 23 v. Melbourne n. Adelaide. Cistulla, 25 te Gladstone v. Hobart. Caltex Nederland. 22 v. R'riam n. Perzische Golf. Caltex Pernis. 24 te Rotterdam. Caltex Leiden, 23 170 m. n.n.w. Jabalattair naar Perzische Golf. Cinulia. 21 180 m. n o. Guadeloupe n. Curacao. Cradle of Liberty, 21 200 m. n.w. St. Helena naar Philadelphia. Dinteldijk, 23 v. San Francisco n. Portland. Dorestad, 24 te Curacao. Delfshaven, 24 te Hamburg. Dongedijk, 24 v. Rotterdam n. Bremen. Duivendijk, 23 te Rotterdam. Eemland, 24 te Bahia. Eemdijk, 23 te Rotterdam. Fravizo, 24 te Valencia. Friesland SSM, 22 te Vlaardingen. Guineekust, 24 te Antwerpen. Gaasterland, 23 te Rotterdam. Groote Kerk, 23 te Duinkerken. Groote Beer, 26 te Pt. Said, 6/3 te A'dam verw. Hector, 22 te Amsterdam. Heelsum, 22 v. A'dam n. Bremen en G. v. Mexico. Hersilia, 23 te Amsterdam. Houtman, 23 te Yokohama. Hathor, 24 te Volos. Hispania, 22 v. Rotterdam n. Bilbao. Hydra, 23 te Rotterdam verw. v. Grenada. Jason, 23 te Bremen v. IJmuiden. Jupiter, 24 te Rotterdam. Jagersfontein, 24 te Kaapstad verw. n. Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 24 te Surabaja, 26 te T.i. Priok, 27 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Korovina, 23 te Curagao. Karimata, 23 te Hamburg. Kertosono, 23 v. New York te Boston. Khasielia. 28 te Curagao verwacht. Kinderdijk, 23 te Boston. Katelysia, 22 v. Curagao n. Punta Cardon. Kellia. 22 v. Rotterdam n. Londen. Lawak, 23 te Vancouver. Loenerkerk, 24 te Mombasa. Laurenskerk, 24 te Rotterdam. Leopoldskerk, 22 te Rotterdam. Larenberg, 24 te Guanta. Muiderkerk. 24 te Port Sudan verw. v. Aden. Meliskerk, 23 v. Bremen n. Antwerpen. Mentor, 23 te New York. Muiderkerk, 24 te Port Sudan. Musilloyd, 23 te Napels. Maasdam, 25 te St. Thomas verwacht. Naess Comander, 26 te Mena A1 Ahmadi verw. N. Amsterdam, 24 v. N. York te St. Thomas verw. Noordam, 24 te New York. Ommenkerk, 22 v. Nagoya, 23 te Shimuzu. Orestes. 23 te Amsterdam. Orion, 22 v. Amsterdam n. Levant. Ondina, 4/3 te Yokohama verwacht. Oranje, 28 v. Amsterdam n. Tandjong Priok. Oranjefontein, 6/3 te Las Palmas verw. n. A'dam. Oranje Nassau, 26 te Trinidad verw. n. P. Lilon. Oranjestad, verm. 25 v. Georgetown n. A'dam. Ouwerkerk, 23 v. Genua n. Marseille. Pr. Will. Frederik, 24 te Napels verw. v. R'dam. Pr. der Nederl., 3/3 v. P. Limon te A'dam verw. Peperkust, 23 te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, pass. 23 Gibraltar n. R'dam. Prins Frederik Willem, 24 te Napels. Prins Willem IV, 23 te Valencia. Purmerend, 22 te Hamburg. Rita, 25 te Penang verw. v. Sambu. Raki, 23 te Karachi verwacht. Rijndam. 27 te Halifax, 1/3 te New York verw. Riouw, 23 te Rotterdam. Rita, 24 te Penang verwacht. Rondo, 22 v. Seattle n. Singapore. Roebiah, 24 te Antwerpen. Rijnkerk, 24 te Duinkerken. Straat Torres, 23 te Cochin. Samarinda, 23 v. Dar Es Salaam n. Tanga. Schie. 23 v. Malta n. Alexndrië. Soestdijk, 23 v. Moreheadcity n. Philadelphia. Stad Amsterdam, 23 v. Freetown n. IJmuiden. Stad Maassluis, 24 te Narvik. Statensingel, 23 v. Puerto Ordaz n. Philadelphia. Straat Bali, 24 te Rio de Janeiro. Straat Cook. 24 v. Durban te East-London. Sommelsdijk. 23 te Antwerpen. Stad V'aardingen, 23 te Kirkeness. Straat Banka, 24 te Portland (Victoria) Straat Johore. 24 te Melbourne. Straat Lombok. 23 v. Brisbane n. Melbourne. Str. Malakka, 23 v. Singapore n. P. Swettenham. Sommelsdijk, 22 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Haarlem, 23 t.e Rotterdam. Seven Seas, 22 te R'dam en 23 te Brem.hav. verw. Sibajak, 1/3 te Papeete verwacht n. Sydney. Statendam, 24 v. Bombay n. Colombo. Sibigo. 24 te Singapore v. Singora. Straat Cook, 24 te East-London v. Durban. Tjibodaz, 25 te Tarakan v. Dipolog. Tiba, 23 te Rotterdam. Tibia, 24 te Stanlow. Ternate. 23 te Legaspi (Philippijnen). Themis. 22 v. Aruba, n. La Guaira. Triton, 22 v. Puerto Cabello n. Maracaibo. Tabian. 24 te Philadelphia. Tara, 24 te Buenos Aires. Utrecht, 23 rede Tandjong Mani. Trajanus, 23 te Amsterdam. W Alt. Jones, 23 50 m. n.n.o. Finisterre n. Mena. Waterman, 26 te Las Palmas verw. n. Kaapstad. Westerdam, 24 v. New York te Rotterdam verw. Willem Ruvs, 25 v. Tandjong Priok n. Rotterdam. Woensdrecht, 23 v. Curagao, 24 te San Lorenzo. Wonosari, 23 te Port Swettenham. Willemstad, 23 te Amsterdam. Westertoren. 22 v. Miri n. Singapore. Zuiderkruis, verm. 25 v. Amsterdam n. Tj. Priok. SLEEPVAART Atlas, 24 v. Rotterdam n. Noordzee. Gele Zee, 24 90 m. o. Cork n. Cork. Humber, 24 310 m. z.w. Rio de Jan. n. N. Palmira. Loire, 24 180 m. n.w. Minicoi n. Conacry. Maas. 24 te Rotterdam. Oceaan. 24 340 m. o. Fayal n. Porto Cabello. Oostzee, 24 60 m. o.n.o. Jamaica n. N. Palmira. Rode Zee. 24 v. Miami n. Port Arthur. Thames. 24 v. Piraeus n. Dublin. Titan, 24 120 m. w.n.w. St. Vincent n. Belem. Tyne, 24 60 m. o. Gibraltar n. Tandjong Priok. Zeeland, 24 v. Cuxhahven n. zee. Zwarte Zee, 24 350 m. z.o. Norfolk n. Norfolk. Hei enige gil, dat ratten doodt en on gevaarlijk is voor andere dieren en mensen. Dag- of avondles Aanvang deze week Haarlem. Oude Gracht 71 INST REGENKLEDING „PANDA" onder volle garantie. BROEKEN vanaf f8,75. KENNEMERLAAN no. 147. ROKERSHOEST en OCH- TENDHOEST geneest u spoedig met Domproost. 40 tabletten f 1.45. Bij apoth. en drogist. OVERGANGSLIJFTIJD MIGRAINE? - Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Ver stopping? Vetzucht? Natter- mann's Bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak f 1,85 bij elke drogist. REINIGEN VAN VITRAGE en tulen gordijnen. Fijnwas- serij Rookmaaker, Van de Zwaagstraat 7, IJmuiden. VERHUUR zonder chauffeur Nieuwe „Vauxhall Victors". Per dag. week, maand of jaar. All Risks verzekerd. D. Lindenberg en Zn., Moer. bergplantsoen 121, IJmuiden, telefoon 5322, RECHTSBIJSTAND: Bureau Kraneveld, Havenkade 25, behandelt dagvaardingen, geldinvorderingen, reques- ten, enz.; kant. 95 en 's av. v. 8.309.30, telefoon 5934, Kleuterleidster zoekt ongem. WOONR. m. stook- en kook gelegenheid, IJm.-O. of omg. Brieven L 4372. 't BESTE VAN 't BESTE ..Lonneker"-stofjassen, khaki of grijs, krimpvrij. Ze passen ook veel mooier. Van Keulen Kennemerlaan 61, IJm. ZE ZIJN ER WEER: zwarte manch. lange jong.broeken m. smalle pijpen. Van Keulen Kennemerlaan 61, IJmuiden Voor betrouwbare RADIO REPARATIE: Keizer, Tromp straat 30, IJmuiden-O., telef. no. 4516, HET IS WEER TIJD voor Hoogtezon, alle modellen voorradig voor verkoop en verhuur. Keizer, Trompstr 30. IJmuiden-O Tel 4516 Erkende B.E.A. AUTO- en SCOOTERRIJSCHOOL „Re- kord". Gedipl. instructeurs. 10 autorijlessen voor f 47,50. 10 Scooterrijlessen v. f42,50. Theorie, halen en brengen gratis. Van Wassenaerstr. 47, IJmuiden. GR. VRIJ BOVENHUIS agb bev. 6 kam., keuk., douche; gevr. iets kleiner te Santp. of omg. Brieven L 4375. UW OUDE RADIO is meer geld waard dan u denkt. Kom eens praten bij Keizer, Trompstraat 30, IJmuiden-O. Gevraagd door echtpaar z.k. WOONRUIMTE met keuken of gebruik van keuken, in IJmuiden of omg. Br. L 4371 AUTORIJSCHOOL IJMOND Cursus 20 lessen f 150,Cel. siusstraat 52 (achter Cultu reel gebouw), telefoon 4551. U HUURT niet duur bij „Kompas", Verhuur Opel Rekords '57 met radio. All Risks verzekerd, Kompas straat 57. ETALAGE-MATERIALEN v iedere branche, glasplaten spiegels (ook verzilveren) J Mertens, Snelliusstraat 14 tel 6140, IJmuiden PLATENSPELERS. Philips, Erres, Dual, Triotac B. S R. vanaf f 55 Fa De Vilder, Velserdulnweg 173, Tel 4402 CENTRIFUGES geweldige keuze, le klas merken vanaf f 159,Bet. in overleg. Fa. De Vilder, Velserduinweg no. 173, Telefoon 4402. UITZONDERLIJK exclusieve kostuums in 1. en 2-rij mod., oog met vest. Prijzen f 98 t/m f219,Veranderingen gratis op eigen atelier. Chris Duin, Kloosterstraat no. 35, Beverwijk. Werkman zoekt net KOST HUIS, liefst bij vrouw alleen. Brieven L 4374. 20 KORTING op alle stoomgoederen, mits gebracht en gehaald. Trompstraat 27, Chem. Wasserij en Ververij Keyser.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 12