Nasution wenst onvoorwaardelijke overgave na enkele bombardementen Padangs lot afhankelijk van steun uit andere gebieden Toegangswegen voor hulp van buiten afgesneden HET WEER Haarlems Dagblad Een vrachtauto in de knel Een automobiel cadeau Op troepenlandingen wordt gerekend Minder koud Churchill weer koortsvrij Russen namen proef met een waterstofbom in Siberië Bekendmaking van Japanse en A merikaanse zijde Bisschop Ordass' diocees onder staatstoezicht $ée MORRIS'ééorei/outfdt// Vijf doden in het verkeer Brits-Amerikaans akkoord over vier raketbases Het woord is aan Daggeldrente met een kwart percent verlaagd tot drie Zeilschip zinkende Amerikaanse bemiddelaar te Parijs aangekomen 72e JAARGANG No 193 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 41 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PADANG (UP) Padang, Bukittinggi en Pakanbaru zijn zaterdag gebombar deerd door de luchtmacht van de centrale regering te Djakarta. De luchtaanval len geschiedden met negen P-51 „Mustang"-jachtvliegtuigen, en twee „Mitchell"- bommenwerpers. Een vierde aanval werd uitgevoerd op een brug in Djambi, ftiaar deze brug ligt eigenlijk op het gebied van de „neutrale" luitenant-kolonel Barlian, militair commandant van Zuid-Sumatra. DJAKARTA (Reuter) Het radiostation van Gorontalo, ongeveer 250 km ten zuid westen van Menado de hoofdstad van het opstandig Noord-Celebes heeft zondagavond ■gemeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmacht de zender van Menado hebben gebombardeerd. DJAKARTA (UP) Radio-monitors in Djakarta hebben tevergeefs gepoogd de radiostations van Midden-Sumatra en Noord-Celebes op hun toestel te krijgenr aldus een legercommuniqué. „Compromis onmogelijk" TOKIO (UP) Het Indonesische pers bureau Antara meldt dat de stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Abdul Haris Nasution tot de officieren van de Indonesische strijdkrachten heeft ge zegd, dat „een compromis met de rebellen op Midden-Sumatra nimmer meer mogelijk zal zijn". Nasution sprak in zijn hoedanigheid van voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven tot 970 officieren van de drie wapenonderdelen van het garnizoen van Djakarta. Hij verklaarde dat elke officier, die de actie van luitenant-kolonel Achmed Hussein goedkeurt, zijn ontslag mag nemen. Maar, zo waarschuwde hij, zulke officie ren zullen dezelfde behandeling krijgen als Hussein, en zij zullen zich dus aan „ge rechtelijke sancties" blootstellen. (Luite- tenant-kolonel Hussein is beschuldigd van verraad). Nasution verklaarde dat de Indonesische regering besloten heeft, krachtig tegen de revolutionaire regering op te treden en daarom is begonnen met hun verbindings lijnen af te snijden. Hij verklaarde, dat deze maatregel noodzakelijk is om te voor komen dat de leiders der revolutionaire beweging met het buitenland contact op nemen om wapens te importeren en andere buitenlandse steun verkrijgen. Sprekend, naar hij zei, namens 1000 offi cieren van het garnizoen van Djakarta, heeft de brigadier-generaal Sungkono zich gesteld achter de krachtige maatregelen van zijn regering tegen de opstandigen. „De rebellen hebben niet de steun van het volk," zei hij, „zij moeten zich verlaten op buitenlandse hulp, op steun van kolonia listen." Landingen verwacht SINGAPORE (Reuter) In kringen van opstandelingen uit Sumatra in Singapore meent men dat de centrale regering haar luchtaanvallen mogelijk zal laten volgen door troepenlandingen ergens op de Suma- traanse kust. Indien de gebombardeerde zenders ern stig beschadigd zijn, zullen zij misschien lang uit de lucht zijn, daar bij het vervoer van nieuwe onderdelen naar Midden- Sumatra de blokkade, ingesteld door de centrale regering, zal moeten worden ge trotseerd. Djakarta over bombardementen DJAKARTA (UP) De Indonesische luchtmacht heeft een communiqué uitge geven, waarin werd meegedeeld, dat ge slaagde luchtaanvallen zijn uitgevoerd op de radiostations van Padang en Bukit tinggi. Verder werd melding gemaakt van het bombardement van bruggen in het op standige gebied, maar niet van de lucht aanval, die volgens andere berichten zou zijn uitgevoerd op de havenstad Menado op Noord-Celebes. In het communiqué wordt betreurd, dat per ongeluk een bom neerkwam in het ge bied van Djambi, tussen Midden- en Zuid- Sumatra, dat valt onder het militair com mando van luitenant-kolonel Barlian van Zuid-Sumatra. De regering van Djakarta zal compensatie betalen voor de schade die door deze bom werd aangericht, zo wordt gezegd; er gaat een delegatie officieren naar de hoofdstad van Zuid-Sumatra, Pa- lembang, om dit incident te bespreken. Tot het bombarderen van de bruggen werd overgegaan, aldus het communiqué, na het besluit van de regering om alle ver bindingen te land en ter zee met Midden- Sumatra te verbreken. Hierbij werd erop gelet, dat geen mensen getroffen werden, zo wordt verder gezegd. De aanvallen wer den voorafgegaan door waarschuwings schoten. De bruggen zullen alle worden hersteld door de genie. Dit communiqué was de eerste officiële mededeling betreffende de bombardemen ten. Verwachting tot morgenavond; Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk sneeuw of regen. Gelei delijke stijging van temperatuur maar in het noordoosten van het land nog lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt. Meest matige wind draaiend van zuid oost naar zuid of zuidwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S. PADANG (UP) Behalve twee gebou wen van het radiostation aan de rand van Padang en de zender werden geen gebou wen geraakt bij het bombardement. De strijdkrachten van centraal-Sumatra bestookten de vliegtuigen, die zich op boomtop-hoogte waagden, met machinege weren. Tijdens de aanval viel het verkeer in de stad volkomen stil; de mensen ver lieten hun voertuigen en zochten bescher ming. Beroep op Riouw SINGAPORE Radio-Djakarta heeft een beroep gedaan op de inwoners van de Riouw-archipel, gelegen op de scheepvaart route tussen Singapore en Sumatra, om ge trouw te blijven aan de regering te Dja karta. (In het voormalige Nederlands-Indië stond Riouw buiten het tolgebied, omdat het onmogelijk bleek daar douane-controle uit te oefenen. Red.). Goud en deviezen DJAKARTA (ANP) De Indonesische goud- en deviezenreserves toonden in de week van 1622 februari wederom een achteruitgang. Blijkens de weekbalans van de Bank Indonesia daalde het dekkings percentage met 0.1 tot 10.39 percent van de geldcirculatie en andere opeisbare ver plichtingen. De voorschotten aan de Indonesische re gering stegen met 39 miljoen rupiah tot 16.181 miljoen rupiah. Het in omloop zijn de bankpapier steeg met 87 miljoen tot 13.936 milpoen rupiah. De activa vermin derden met 21 miljoen tot op 1.417 miljoen rupiah. Hatta voor handhaving wet DJAKARTA (UP) De voormalige vice- president Moh. Hatta heeft aan een groep studenten gezegd: „Wij dienen te trachten de eenheid van Indonesië te herstellen. In deze huidige gang van zaken dient buiten landse inmenging vermeden te worden en dient de wet gehandhaafd te worden". DJAKARTA (AFP) Radio-Djakarta meldt, dat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Subandrio, de Sovjet ambassadeur in Indonesië, Zjoekof, heeft ontvangen. Ook sprak minister Subandrio met de Amerikaanse zaakgelastigde. Verkiezingen op Borneo DJAKARTA, (ANP) Volgens berich ten uit Bandjarmasin heeft de Masjumi de leiding bij de regionale verkiezingen op Borneo. Voor de gemeenteraad van Bandjarma sin luiden de voorlopige uitslagen: Masju mi 9.000, Nahdatul Ulama 8.000, nationa listen 700 en communisten 1.300. Aidit over Sumatra DJAKARTA ;ANP) De secretaris generaal van de Indonesische communis tische partij, D. N. Aidit, heeft zondag te Djakarta verklaard, dat „indien de affaire in Midden-Sumatra wordt beschouwd als een kwestie van communisme en anti-com- munisme, de communisten de overwinning zullen behalen op de anti-communisten"; het gaat echter in werkelijkheid om natio nalisme en anti-nationalisme, aldus Aidit. „Onze overwinning zal een nationale over winning zijn en niet alleen een commu nistische", zei Aidit. PADANG (UP) Op Midden-Sumatra beginnen kleine groepen mensen de grote steden te verlaten. Van een uittocht is nog geen sprake, maar het schijnt dat men al gemeen een nog krachtiger optreden ver wacht van de centrale regering. In mili taire kringen is men voorbereid op nieuwe luchtaanvallen, en acht men het niet uit gesloten dat de centrale regering landingen zal trachten uit te voeren, ten einde de tegenregering en zijn volgelingen op eigen gebied met de wapenen te verslaan. Maludin Simbolon, de minister van Bui tenlandse Zaken van de tegenregering, heeft zondag verklaard dat hij uit het bui tenland „zeer bemoedigende" berichten heeft ontvangen over de reactie op het op treden van de tegenregering. De ministerraad van de tegenregering is zaterdagavond vier uur lang in vergade ring bijeen geweest. Na afloop van de ka binetsvergadering hebben enkele ministers een bezoek gebracht aan Bukittinggi, waar de radiozender door een luchtaanval bui ten werking is gesteld. Zondag zijn in deze plaats nog meer bijeenkomsten belegd. Wat de kabinetsvergadering van zater dagavond betreft: men verwacht nog dat premier Sjafruddin in de nabije toekomst een „plechtige verklaring" zal afleggen over het standpunt dat de tegenregering na de bombardementen door de centrale regering inneemt. Djakarta heeft duidelijk te verstaan gegeven dat er met de opstan delingen niet veel gepraat kan worden. Men wacht nu op een antwoord van de tegenregering. Waar blijft effectieve steun? Het lot van de tegenregering zal, naar waarnemers te Padang van oordeel zijn, waarschijnlijk in de komende twee weken beslist worden. Want dan zal duidelijk moeten zijn tot hoever Atjeh en ander Noordsumatraanse gebieden durven gaan bij de toegezegde steun aan de opstandelingen; dan zal dui delijk moeten zijn wat precies de positie is van kolonel Barlian, die Zuid-Sumatra beheerst en zich neutraal heeft verklaard, en dan moet het antwoord toch wel ont vangen zijn op de opdracht van Sjafruddin aan de banken en olie-industrieën, die hij opdroeg hun betalingen aan de centrale regering te staken. En wat zal de invloed blijken te zjjn van de op Midden-Sumatra afgelegde revolu tionaire verklaringen in de gebieden van Indonesië die hun standpunt nog niet heb ben bepaald? Wat zal Java, vooral West- Java, te zeggen hebben? En wat doet de wereld buiten Indonesië? Formeel is de revolutionaire regering, behoudens eerder afgelegde en sindsdien niet van officiële zijde gewijzigde verkla ringen, nog steeds bereid om zich zelf op te heffen wanneer gevolg gegeven wordt aan de eisen die inzake afschaffing van de „geleide demokratie" en het vormen van een grondwettige regering gesteld zijn. ROQUEBRUNE (Reuter) De tempe ratuur van Sir Winston Churchill die in zijn vakantieverblijf Roquebrune aan de Franse Rivièra longontsteking en pleuri tis had opgelopen, is weer normaal, zo is zondag in een medisch bulletin meege deeld. Zijn toestand blijft op bevredigen de wijze vooruitgaan. De militairen hebben al plannen ge maakt op basis van de veronderstelling dat een tegenaanval over land gelanceerd zal worden vanaf Tandjong-Pinang, op een eiland ten zuiden van Singapore. Het pri maire doel van een vandaar te voeren tegenactie zou waarschijnlijk de bezetting van de rijke olievelden zijn. Want de olie van Midden-Sumatra is het sterkste wapen van de tegenregering. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor kernenergie heeft bekendgemaakt, dat de Sovjet-Unie zondag een proef met een waterstofwapen heeft genomen. Volgens een communiqué van de Amerikaanse commissie was de omvang van de proefexplosie van de megaton- klasse. Een megaton is gelijk aan een mil joen ton TNT. Deze eenheid wordt over het algemeen gebruikt als er sprake is van een waterstofbom. Over de plaats, waar de ontploffing is teweeggebracht, werd niets gezegd De vorige maal, dat de Amerikaanse commissie melding heeft gemaakt van een Russische proef, was op 28 december. Toen was de proef genomen op het gebruike lijke oefenterrein in Siberië. Tot dusver hebben de Amerikanen in 27 gevallen mededeling gedaan van een Russische Jjernproef. (UP) Het eerste bericht over een kern explosie kwam van de Japanners. Het al gemeen weerkundig observatorium in Tokio had melding gemaakt van een „hevige atmosferische storing" van ongeveer dertig seconden, die aan een Russische kernproef in het Russische poolgebied werd toege schreven. De kracht van de explosie was ongeveer even groot als die van de water stofbom „volgens nieuw ontwerp", waar mee de Russen volgens Tass, op grote hoogte op 6 oktober een proef hebben ge nomen. De plaats van de explosie was, naar de Japanners menen, ook ongeveer dezelf de: in de buurt van het eiland Wrangel in het Siberische poolgebied. Prinses Beatrix bezoekt thans Surina me. In het departement van Algemene Zaken woonde de prinses een zitting bij van de Surinaamse ministerraad. BOEDAPEST, (Reuter) De Hongaar se regering heeft een regerings-functiona- ris aangesteld om toezicht te houden op het bestuur van de zuidelijke diocees der Lutherse kerk in Hongarije, zo meldt het lutherse blad „Evangelikus Elet" in Boe dapest. De bisschop van dit diocees, Lajos Ordass, de voormalige leider van de Lu therse kerk in Hongarije, heeft reeds enige tijd verschil van mening met de regering. De Hongaarse presidentiële raad heeft Ordass' benoeming tot bisschop van het zuidelijk diocees niet willen goedkeuren, omdat nog niet gebleken is of hij „het lei dinggevend comité van de (lutherse) uni versele kerkvergadering (in Hongarije) erkent", aldus het blad. ADVERTENTIE DAMESPANTALONS in kleuren Zondagavond om half tien heeft op de Vondelingeweg te Rotterdam een locomo tief van de Nederlandse Spoorwegen een personenauto totaal vernield, waarbij de chauffeur op slag werd gedood. Het ge beurde ter hoogte van de Slotsedijk. Beide voertuigen reden in dezelfde richting. Dichtbij de kruising van weg en spoorweg gaf de machinist van de locomotief voort durend signalen. Desondanks reed de auto mobilist door met het noodlottige gevolg, dat de auto ongeveer 35 meter werd mee gesleurd en verbrijzeld. Het slachtoffer is de 52-jarige dokwerker J. Verhey uit Rot terdam. In ziekenhuizen te Amsterdam zijn over leden de 81-jarige heer H. G. Scheiberlich en de 77-jarige heer P. J. Arsbach, die res pectievelijk op 17 en 20 februari bij aanrij dingen ernstige verwondingen hadden op gelopen. In de loop van zaterdagnacht is in een ziekenhuis in 's-Hertogenbosch de 55-jari- ge heer P. J. van de C. uit Tilburg bezwe ken aan de verwondingen, die hij opliep bij een auto-ongeluk, waarover in ons blad van zaterdag is bericht. Op de hoofdverkeersweg Zwolle-Coevor- den is te Dedemsvaart de 18-jarige H. Schalen met een auto in botsing gekomen en dodelijk gewond. S., die van beroep ma chinebankwerker is, reed met een vriend op de motor. Hij veranderde plotseling van richting hij wilde waarschijnlijk te rugkeren en werd aangereden door de auto, die hem juist passeerde. Het slacht offer was vrijwel op slag dood. De duo-pas sagier kreeg een lichte hersenschudding. Een met steenkool geladen vrachtauto raakte in Kopenhagen bekneld tussen een muur en een locomotief. Er bleef maar een armzalig restant van de auto over. De chauffeur had geen schrammetje WASHINGTON (Reuter en AFP) In Washington is de Brits-Amerikaanse over eenkomst voor vestiging van lanceerin- richtingen voor raketten in Groot-Brittan- nië ondertekend, waarover langdurig is onderhandeld. Het verdrag zal als voor beeld kunnen dienen voor soortgelijke overeenkomsten tussen de Verenigde Sta ten en andere NAVO-landen. De kern ladingen voor de zestig raketten die een reikwijdte van 2.400 kilometer hebben zouden volgens de regeling onder Ameri kaans beheer blijven, in overeenstemming met de Amerikaanse wetgeving op dit gebied. Over het gebruik van de raketten, in geval van agressie, wordt gemeenschap pelijk beslist. In Washington verwacht men, dat niet het gehele verdrag gepubliceerd zal wor den. Een aantal afspraken zou om veilig heidsredenen geheim gehouden worden. (UP) Er bestaan plannen voor de bouw van vier bases, een in Schotland en drie in Engeland. Binnenkort worden in Washington Britse technici verwacht om opgeleid te worden in het gebruik en be handeling van ballistische projectielen, die een doel op 1.500 mijl kunnen treffen. Met een Austin van 1950, die al meer dan zestigduizend kilometer had gelopen, was de familie Hampsink zondagmorgen vroeg uit Hengelo in het gezelschap van een bevriend echtpaar naar de RAI-ten- toonstelling in Amsterdam gegaan. Enkele uren later kon de meesterknecht-timmer man Hampsink naar huis terugkeren met een goednieuwe Zwickau, een Oost- duitse automobiel met een plastiek car rosserie. Hij had deze auto van het RAI- bestuur cadeau gekregen, omdat hij de 250.000ste bezoeker van de tentoonstelling was. De keuze van het geschenk was door het RAI-bestuur bij loting vastgesteld uit zeventien merken beneden de 6.000. Recordaantal RAI-bezoekers Met een oorverdovend lawaai, geprodu ceerd door de claxons van alle geëxpo seerde automobielen, is zondagmiddag om zes uur de 39ste RAI-tentoonstelling ge sloten. Het totaal aantal bezoekers heeft 265.670 bedragen, een absoluut record voor RAI-exposities. Twee jaar geleden, bij de vorige tentoonstelling van personenauto mobielen, haalde men net de 200.000 niet: 198.785. Zakelijk is het resultaat van deze ten toonstelling minder gunstig geweest. De oorzaken daarvan zijn de belastingverho ging drie dagen voor de opening en de daarop gevolgde prijsverhogingen. Boven dien hebben vele gegadigden zich gehaast, vóór de belastingverhoging een nieuwe auto te kopen, waardoor de omzet van de handelaren in december 1957 en januari Shakespeare: Zij praat wel, maar zij zegt niets. De zeer ruime geldmarkt heeft er toe geleid, dat de rente voor daggeld, die op 10 februari reeds van 3i/t op 314 werd ge bracht, thans opnieuw verlaagd is tot 3 percent. In bankkringen deelde men he denmorgen desgevraagd mede, dat in de afgelopen week zelfs transacties op een lager renteniveau hebben plaatsgevonden, zodat zelfs een lager percentage geen ver bazing zou hebben gewekt. LAS PALMAS (UP) Ongeveer hon derd kilometer ten zuiden van Punta Ari- naga, bij de Canarische eilanden, verkeert het Spaanse zeilschip „Gran Taranjal" (500 ton) in zinkende toestand. Met pompen hopen de twintig beman ningsleden hun schip drijvende te kunnen houden tot het naar de haven van Las Pal- mas is gesleept. PARIJS (UP) De Amerikaanse be middelaar in het Frans-Tunesische geschil, Robert Murphy, komt vandaag uit Lon den, waar hij onder meer besprekingen heeft gevoerd met premier Macmillan en de minister van Buitenlandse Zaken, Sel- wyn Lloyd, naar Parijs, waar hem waar schijnlijk een koele ontvangst wacht. Mur phy heeft, naar verluidt, een oplossing op het oog bestaande uit de volgende punten: De Fransen evacueren de marinebasis Bizerta onder supervisie van een inter nationale commissie. Alle Franse troepen worden geleide lijk uit Tunesië teruggetrokken. Er komt een UNO-controle van de Algerijns-Tunesische grens. De Fransen betalen een schadeloos stelling aan de slachtoffers van het bom bardement van Sakiet Sidi-Joessef. Het doel van Murphy is Frankrijk en Tunesië aan de conferentietafel te krij- gën. Frankrijk staat echter op het stand punt, dat dan eerst het volgende moet gebeuren: De blokkade van de Franse troepen in Tunesië dient opgeheven te worden, voordat er over evacuatie gesproken kan worden. De Tunesiërs willen echter, dat de Fransen eerst akkoord gaan met de evacuatie. Volgens de Fransen is het overlopen van de Algerijnse opstandelingen van en naar Tunesisch grondgebied de kern van het probleem. Volgens de Tunesiërs dient de kern gezocht te worden in de Alge rijnse oorlog zelf. De Fransen willen de marinebasis van Bizerta voor zich houden. De Tunesiers wensen dat deze ontruimd wordt en dan misschien overgegeven aan de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie. Toegenomen Inmiddels neemt in Tunesië de druk op president Bourguiba om de zijde van de Algerijnse opstandelingen te kiezen steeds meer toe. De verkoop van portretten van Nasser neemt toe. Het weekblad „Action", waar van de redactie beschouwd werd als pro- Frans, schrijft, dat Tunesië niet langer neutraal kan zijn. Het wijst op de moge lijkheid, dat binnenkort Tunesische „vrij willigers" deelnemen aan de strijd tegen de Fransen in Algerije. Daar komt nog bij de druk van het steeds toenemende aantal Algerijnse vluchtelingen in Tunesië. Hun aantal wordt door de Fransen geschat op 8.500, meer dan het jonge Tunesische leger van 6.000. Afgewezen TUNIS (AFP) Franse en buitenlandse journalisten kunnen zich niet meer vrij in Tunesië verplaatsen. Zij moeten de mi nister van Binnenlandse Zaken melden welke plaatsen zij willen bezoeken en zij krijgen dan zonodig een doorgangsbëwijs. Een speciale correspondent van het Franse persbureau AFP was het eerste slachtoffer van de nieuwe regeling. Zijn verzoek om Sakiet-Sidi-Joessef en het westen van Tu nesië te mogen bezoeken werd afgewezen. van dit jaar hoog was. Men kan de zake lijke resultaten in het algemeen toch niet onbevredigend noemen. De grootste be langstelling was gericht op de kleinere en middelgrote automobielen. De 250.000ste bezoeker van de RAI en zijn vrouw als gelukkige bezitters van de auto, die hun door het bestuur van de RAI werd aangeboden.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1