Cairo bejubelde geboorte van de nieuwe staat paniek onder uitzinnige menigte <praatótcel Nassers stem bezwoer een dreigende MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 3 ,e natuur niet te verbeten Op de X Frans-Israelisch beraad over Arabische unies Golda Meir voor overleg met Pineau naar Parijs Boycot van Britse waren op Cyprus aangekondigd Turkse Cyprioten hielden een betoging in Londen De onderhandelingen met West-Duitsland „Die Weltcritiseert Nederlandse houding Belgisch-Nederlandse samenwerking Kroesjtsjev hield rede in zijn generaalsuniform Leger en vloot moeten op een hoog peil blijven Van dag tot dag Soedan is niet gerust op de bedoelingen van Cairo Nieuw beroep overwogen op de Veiligheidsraad ■y-rï" De Wereldgezondheidsorganisatie, on- ADVERTENTIE Kortgeleden De man van tante Louise was bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Eén ogenblik, op het moment, dat ie mand het bericht aan tante Louise over bracht, had haar hart stil kunnen blijven staan, had haar leven kunnen instorten. Haar ogen sperden zich open als afgron den van schrik, en zo wijd alsof ze zich nooit meer zouden sluiten. Maar het volgend kwartier kwamen haar kinderen thuis uit school en tante Louise nam dit eerste teken van het leven, dat doorging, opZe trad haar kinderen zelf tegemoet en haar stem trilde niet eens toen ze van het ongeluk vertelde. Vanaf dat kwartier nam ze alles zelf ter hand en liet niets meer los. Ze regelde, alsof er niemand bestond, die het even goed voor haar zou kunnen doen. Ze regel de de grote, droeve dingen. En ze was met haar aandacht evenzeer bij de kleinig heden, wanneer die aan de orde kwamen. Het was niet eens zo heel lang na ooms dood, dat men het leven van de nabe staanden onveranderd zag doorgaan. Ze bleven in hetzelfde huis, er werd nauwelijks meubilair verplaatst, de tuin man had geen dag overgeslagen en dë touwen van de schommel in de tuin werden op tijd nagekeken. De zomer kwam. De kinderen van oom schommelden onder de bladerrijke bomen en speelden tussen de bloemen en het leek een mensenleeftijd geleden, dat oom ver ongelukt was en niet weergekeerd in dat gezin. Louise had zich voorbeeldig flink gehouden, zeiden de familieleden over haar. Jaren later zocht ik tante Louise op. Ze onderhield een veelzijdig gesprek met mij. Ze had het over financiën en over een Italiaanse reis en over haar kinderen, die nu groot geworden waren. Ik luisterde maar half naar haar. Ik zocht haar gezicht af. Waren er geen rim peltjes teveel onder haar ogen, geen diepe neuslijnen van verdriet in het donker, vroeger? Louise is kranig, gold het in de familie. Maar het verdriet, vroeg ik me af, het verdriet, waar was dat bij dit alles geble ven? Tante Louise schonk thee met een vaste hand, ze beantwoordde een telefoongesprek ter zake, ze had een vriendelijk woord voor haar jongste kind, dat even binnen kwam'. Daarna keek ze uit het raam de tuin in. Haar blik had even geen vast punt meer, dwalend tussen het groen van het grasveld en het blauw van de hemel. Zonder mij aan te zien, zei tante Louise: „Zoals je misschien weet is oom bij een vliegtuigongeluk omgekomen, kortgele den". Maps Valk derdeel van de UNO en dus van de inter nationale samenwerking, houdt zich bezig met alles wat de levens bedreigt. Zij kent een aantal „volksvijanden," ter bestrijding waarvan zij de krachten op internationaal gebied tracht te stimuleren en te bunde len. De volksvijanden herkent zij aan de statistieken der doodsoorzaken, en het is dus begrijpelijk dat zij in haar bemoeiin gen ook de strijd tegen de verkeersonvei ligheid betrekt. Want over de hele wereld vallen iedere seconde slachtoffers onder de moordende hand van het verkeer, zo dat de cijfers van de verkeersdoden in de statistieken bovenaan staan bij de opsom ming van de gevaren, die een aanslag op het leven doen. De ziekte der verkeersonveiligheid baart internationale zorgen. De bestrijding er van lijkt in sommige opzichten geheel en al op de medische strijd tegen natuurlij ke ziekten. In de laboratoria wordt inge spannen gezocht naar middelen om de wassende stroom van het verkeer in on gevaarlijker banen te leiden. Er wordt in ternationaal overleg gepleegd over de ver keersproblemen en nieuwe vindingen wor den uitgewisseld. De Wereldgezondheids organisatie bevordert dat contact en die uitwisseling zoveel mogelijk, en tracht in tussen met publikatie van cijfers de onder scheidene volken, die onder haar bereik liggen, te doordringen van de noodzaak om in eigen kring alle krachten in te span nen om de vijand te lijf te gaan. Een laatstelijk gepubliceerde statistiek van de Wereldgezondheidsorganisatie ver meldt voor Nederland een droevig record dat tot bezinning stemt. De cijfers tonen namelijk aan, dat het aantal doodgereden voetgangers van boven de 65 jaar in ons land in enkele jaren tijds meer dan ver dubbeld is. De statistiek vermeldt voor de jaren tussen '52 en '55 een stijging van niet minder dan 140 percent. Dit is een van de vele vergelijkende cij fers, die de statistiek geeft, doch het is zeker een van de meest tragische. Neder land staat bovenaan op de lijst van alle landen ter wereld, wat betreft de dodelijke gevaren die de ouden van dagen op straat bedreigen. Na ons komt Noorwegen met een stijging van ruim 100 percent. De stij ging voor alle leeftijden was in ons land in dezelfde periode „slechts" 69.6 percent. Als we met deze aantallen vergelijken de ^.jfers voor de Verenigde Staten, dan blij ken de Amerikaanse bejaarden slechts 16 percent meer en alle leeftijden niet meer dan 3 percent méér doden te hebben moe ten afstaan. De Verenigde Staten hebben minder voet gangers, doch de algemeen geldende op vatting dat het verkeer daar „zo gevaar lijk" is, komt desondanks door deze cij fers toch wel in een merkwaardig licht te staan. Welke omstandigheden er ook bij in het spel mogen zijn, het valt niet tegen te spreken dat het verkeer in Nederland behoort tot het gevaarlijkste ter wereld. Als we dat nu weten, mogen we toch wel ernstig bedenken dat het hoge dodencijfer der bejaarden wijst op een misdadige onachtzaamheid bij vele weg gebruikers. Uiteraard spelen ook omstan digheden van verkeersregeling, wegsitua- tie en veiligheidsvoorzieningen een rol, doch daarover is een aparte beschouwing nodig, die wij later nog willen geven. De bejaarden zijn gehandicapt door om standigheden waaraan zij zelf niets kun nen veranderen. Zij reageren langzamer, zijn vaak slecht ter been en zien niet al te best meer. Hun vertrouwen op medele ven en respect van de weggebruiker wordt in steeds grotere mate beschaamd door nietsoatziende, op hun formele recht staan de rijders, die consideratie en humaniteit uit hun woordenboek hebben geschrapt en zich gedragen volgens het parool: Wie niet maakt dat hij wegkomt, gaat eraan. Deze lieden mogen dan al vaak voor de rechtbank kunnen wijzen op hun formele gelijk en dus vrijuit gaan, zij zijn en blij ven schuldig aan de dood van een mede burger wiens nadelige omstandigheden niet in de Verkeerswet zijn meegerekend. Het is echter de morele plicht van iedere weggebruiker om, naast de verkeersre gels, de wet van iedere gezonde samenle ving na te leven, die voorschrijft, dat alle rechten tegenover anderen beperkt worden in hun werkzaamheid naar gelang deze anderen onder overmacht lijden. Wie deze wet niet erkent, komt tekort aan beschaving; hij zal misschien later, als hij opk tot de groep der onder over macht der bejaardheid lijdende gehandi capten behoort, te laat inzien dat hij schromelijk gefaald heeft. Te laat helaas. Want het komt erop aan, goed begrip te hebben voor de dingen zo lang men nog in staat is, met die dingen te handelen. Dat vele Nederlandse wegge bruikers onbeschaafde primitievelingen en ronduit slechte burgers zijn, heeft de Wereldgezondheidsorganisatie duidelijk aangetoond. Het is inderdaad een onge zond verschijnsel. ADVERTENTIE WASMACHINES Gunstige betalingsvoorwaarden HARTENDORP Gen. Cronjéstraat 43 - Haarlem - Tel. 52760 (Van onze reisredacteur) Zaterdagochtend, op het historisch ogenblik, waarop na achthonderd jaar Egypte en Syrië weer provincies van een en dezelfde staat werden, volgde ik op een armlengte afstand de reacties van de hoofdpersoon in dit gebeuren zonder precedent: Gamal Abdel Nasser. Ik wachtte met hem in het vertrek achter liet balcon van het paleis aan het Goum- louria-plein, van waaraf de minister van Binnenlandse Zaken, Mohieddin, bekend maakte dat de kwasi-unanimiteit van het referendum de leidende rol van de Egyp- tenaren in de Arabische eenheid beves tigde en dat de Syriërs zich vrijwillig als staat van de kaart hadden gestemd. Een nieuwe staat was geboren en de nieuwe president kon zijn nerveuze vreugde nauwelijks verbergen: hij schikte zijn kleren recht, rookte aan een stuk door, inhalerend, drukte verstrooid verscheidene handen en hield het oor gericht op de jubelende menigte buiten. Een groot ver schil met de man, die ik drie jaar geleden had ontmoet en die mij nu herkennend toeknikte. Toen was hij een nog wat trage, verlegen en ernstige jonge officier, thans een man met grijzende slapen, een ma gerder, attent gezicht, de scherpe politicus, die het klappen van de zweep kent. Buiten steeg het geluid in toonhoogte toen Mohieddin dramatisch aankondigde; „President Gamal Abdel Nasser". Vijf snelle passen, een flitsende glimlach en twee omhoog geheven armen, die een ra zende ovatie ontlokten van de driehonderd duizend man op het plein voor hun on betwiste idool, de nieuwe Saladin. Duizen den witte duiven klapwiekten op hetzelfde ogenblik naar de zon, de artillerie knalde schoten hemelwaarts en parachutes met Egyptische en Syrische vlaggen en portret ten van Nasser zweefden boven Cairo's koepels, minaretten en wolkenkrabbers. „Leve Gamal" weerklonk het. Angstige uren De menigte scholieren, studenten en jeugddelegaties, benevens de ongenode binnendringers uit geheel Egypte hadden eerder twee angstige uren beleefd. Het Goumhouria plein voor Faroeks vroegere Abdin paleis werd met mensen over stroomd gelijk een polder met water bij een dijkbreuk. Afzettingen werden ver morzeld, politiecordons weggevaagd, ge nodigden van hun stoelen gespoeld. Het was een ongelooflijk schouwspel. De menigte kolkte in razende golven heen en weer. Men lachte, schreeuwde, zong, danste én viel bij dozijnen flauw. Poten werden van stoelen gerukt en men sloeg elkander daarmede. Vooral de schedels van de politie en miltairen moesten het ontgelden. Het militaire ork - ;t werd vrijwel plat gedrukt en kon eerst het volklied niet spelen. Een der muzikanten kreeg zijn eigen tuba over de oren gedrukt. Een meisjeskoor zong en gilde beurtelings van angst. Mohieddin's bekendmaking van de verkiezingsresultaten was nauwelijks ver staanbaar. Een ramp als gevolg van een paniek viel te vrezen, tot Nasser aan zijn rede begon en met zijn natuurlijk gezag de menigte tot inkeer bracht. „In 1916 werd de Arabische natie met een pennestreek verdeeld in invloeds sferen en de imperialisten gaven Palestina aan de zionisten", aldus Nasser. „Van van daag af is de eeuw van vreemde overheer sing voorgoed voorbij", zo verklaarde hij. Nasser sprak kort en kalm, de handen in de zak, maar vlak naast hem staande las ik de gloriedroom in zijn ogen. Wat men van hem denken mag, hij heeft allure en nooit is een Arabisch leider zo furieus bemind geweest. Zelfs een persfotograaf viel op zijn knieën en kuste hem wenend de hand. Toen volgde een zegetocht in een open auto, met zijn vrienden van het eerste uur op de spatborden, door een lachend en juichend Cairo, 's Avonds spatte het vuur werk uiteen tegen de fluwelen hemel bo ven de silhouetten van de palmen. Zondag volgde een défilé van arbeiders, boeren en Bedouinen, op hun kamelen en vinnige hengsten, uitgerust met trommels en flui ten. De oude Nijl-metropool vierde uitge laten feest, zich lavend aan de gedachte van de Arabische broederschap en het TEL AVIV (Reuter). In Parijs zullen deze week Frans-Israelische besprekingen worden gevoerd over de situatie* die is ontstaan door de vorming van de Egyp- tisch-Syrische en Jordaans-Iraakse unies, zo verluidt in diplomatieke kringen te Tei Aviv. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, mevrouw Golda Meir, die vandaag in Parijs wordt verwacht, zal hierover met haar Franse ambtgenoot, Christian Pineau, spreken. Volgens ge noemde kringen zal mevrouw Meir de me ning van het Israëlische kabinet over de mogelijke gevolgen van het ontstaan der nieuwe Arabische staten uiteenzetten. Mollet: Methodische regelmaat BORDEAUX (UP). - Guy Mollet, die premier van Frankrijk was gedurende de Suez-invasie, heeft gezegd, dat de „jong ste gebeurtenissen ongetwijfeld de ogen geopend hebben" van die mensen, die in 1956 „niet goed wisten, wat zij van de ware bedoelingen'' van Nasser moesten denken. Mollet zei in een rede te Bor deaux, dat de Egyptische dictator „door in feite Syrië te annexeren, door Israel te omsingelen en door zijn bedreiging van Soedan niet anders heeft gedaan dan het plan van actie toe te passen, dat hij zich ten doel gesteld heeft in (zijn brochure) „De filosofie van de revolutie". „Het is moeilijk, niet getroffen te worden door de methodische regelmaat, waarmee de te- genwoordiger heerser over Egypte zijn plannen ten uitvoer brengt", aldus Mollet. NICOSIA (Reuter) In Nicosia zijn zondag vlugschriften verspreid van Dighe- nis, de leider van de Cyprisch-Griekse on dergrondse organisatie EOKA. „Het uur nadert dat ik een totale oorlog zal afkon digen", zegt Dighenis Volgens de vlug schriften zal het niet alleen een oorlog met wapens maar ook een economische oorlog en lijdelijk verzet tegen de Britten zijn. (UP) De oproep doet een nieuwe fase voerzien in de strijd om de toekomst van dit strategisch belangrijke eiland. Uit Brit se bron wordt vernomen, dat de Grieks- Cypriotische gemeenschap klaar lijkt te staan voor een economische boycot, als een middel haar eis tot vereniging met Grie kenland door te drijven. „De tijd is nabij", aldus het pamflet, „dat wij ook financiële schade en ontberingen zullen moeten verdragen. Later zullen wij nog meer opofferingen zoeken". De Grieks-Cyprische kooplieden zouden -hun aankopen bij Britse grossiers ver minderen en de huisvrouwen zouden niet meer in Britse w-nkels kopen. LONDEN (Reuter) Ongeveer achtdui zend Turkse Cyprioten hebben zondag op Trafalgar Square te Londen een betoging gehouden voor verdeling van Cyprus. De betogers droegen een zwarte lijkkist mee en spandoeken met „Verdeling of dood" en „Cyprus is Turks". Uit leuzen op andere spandoeken bleek, dat de Turkse Cyprioten geen vertrouwen stellen in de huidige gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot. Op nummer 1 Downingstreet, de amtbswoning van premie Macmillan, bood een deputatie een petitie aan. Op het plein zetten Turken te paard in de klederdracht van Cyprus de betoging luister bij. Zware sneeuwval en een ongekende koudegolf hebben het noordoosten van de Verenigde Staten de vorige week getroffen en hevige regenval heeft in het zuidwesten overstromingen veroor zaakt in Californië. In Los Angeles en omgeving moesten de meeste scholen gesloten worden en vele gezinnen zochten hoger gelegen streken op. Twee kinderen gingen met een kano door de straten. In Pennsylvania werd een arts met een Shermantank naar een aanstaande moeder op een afgele gen boederij bij Erie gebracht, omdat er geen andere mogelijkheid was door de ruim drie en een halve meter hoge sneeuwlaag te komen. (Van onze correspondent in Bonn) Men houdt zich in West-Duitsland weer eens met de nog steeds niet opgeloste ge schilpunten bezig tussen Nederland en de Bondsrepubliek en men constateert, dat men ondanks de vele onderhandelingen van delegaties uit beide landen nog niet veel verder is gekomen. Het dagblad „Die Welt" bevat een artikel, waarin er op wordt gewezen, dat de onderhandelingen stagneren doordat de Nederlandse rege ring nog geen nieuwe leider heeft be noemd van haar delegatie a.s opvolger van mr. Beyen, die thans ambassadeur in Pa rijs is. Daaruit meent het blad de volgende conclusie te moeten trekken: „De Neder landse buurman schijnt zijrt belangstelling voor de gesprekken te hebben verloren. Zal men", zo vraagt „Die Welt", „in Neder- lgp.d voor de tweede Jre.er op interne Duit se verkiezingen speculeren? Vóór de grote algemene verkiezingen voor de Westduitse Bondsdag van september 1957 had men in de Nederlandse pers over de mogelijkheid gesproken, dat de Westduitse Bondsrege ring met het oog op die verkiezingen tot grotere tegemoetkoming bereid zou zijn, om de kiesgerechtigden een politiek succes te kunnen bieden. Op 6 juli van dit jaar moet de nieuwe landdag van het bondsland Noordrijnland-Westfalen worden gekozen. Misschien nemen de Nederlandse deskun digen op het gebied van de Duitse binnen landse politiek ditmaal aan, dat er de Chris ten-democraten en hun partij-vooizitter Adenauer veel aan gelegen kan zijn, de kie zers in het Rijngebied de terugkeer van de gebieden van Elten en de Zelfkant aan te bieden. Bonn zou in zulk een geval in vloed op de regering van het andere aan Nederland grenzende grote bondsland Ne- dersaksen moeten uitoefenen om deze van de mogelijkheid te overtuigen, dat men wat de Eemskwestie betreft tot een com promis moet komen. Dan zou het grootste obstakel voor het beëindigen van de onder handelingen en het teruggeven van Elten en de Zelfkant uit de weg zijn geruimd. Wanneer men in Nederland zo denkt" aldus het artikel in „Die Welt" „dan denkt men even verkeerd als in 1957. Na tuurlijk heeft de bondsregering er belang bij, dat de Nederlands-Duitse problemen worden opgelost, maar wanneer de verkie zingen voor de Bondsdag de Westduitse Bondsregering niet eens een concessie waard zijn geweest, dan zijn de verkie zingen voor de landdag van Dusseldorf het zeker niet. Het probleem van de Eems wordt in Bonn als het centrale punt van de onderhandelingen bestempeld. In de ge compliceerde aangelegenheid van de na de oorlog door Nederland in beslag genomen tractaatlanderijen van Duitse boeren op Nederlands grondgebied, schijnt men" aldus „Die Welt" „vorderingen te hebben gemaakt. Wat de financiële kant betreft: „Bonn is niet ongenegen te betalen, maar natuurlijk is de Bondskas niet onuitput telijk". Het blad concludeert dat er geen reden bestaat voor een lange onderbreking der onderhandelingen. Enkele technische commissies, waarin Belgische en Nederlandse deskundigen zitting hebben, bestuderen de problemen, welke verbonden zijn met de plannen om de opleiding van jachtvliegers van Neder land en België in de nabije toekomst te combineren. Het plan bestaat de begin- opleiding van de jachtvliegers van België en Nederland in de Belgische Kongo te doen geschieden, zulks wegens het gunsti ge klimaat en de grote ruimte. Voor deze opleiding geeft België de voorkeur aan de Franse Fouga-Magister, een lesvliegtuig met straalmotoren, waarbij instructeur en leerling achter elkaar zijn gezeten. Indien de plannen om de eerste opleiding in de Congo te doen geschieden doorgaan, zal België de Fouga-Magisters aankopen. De technische commissies bespreken ook de financiële problemen, welke aan een sa menwerking tussen' België en Nederland op dit gebied vastzitten. De voortgezette opleiding zou in Neder land worden gehouden, waarbij in de Lock heed T 33 wordt geoefend. Het ligt in de bedoeling de operationele opleiding ge scheiden te houden. De samenwerking zal over twee jaar kunnen beginnen. MOSKOU, (UP) Gestoken in een schitterend generaalsuniform met gouden epauletten en vijf rijen decoraties heeft de Russische partijsecretaris Kroesjtsjev za terdag in Moskou een toespraak gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het Sovjet-leger. Achter hem stond een massieve rij hoge generaals en leden van het partijpresidium, voor deze keer ook in uniform. Onder hen bevonden zich premier Boelganin en president Vo- rosjilov. Het was waarschijnlijk voor het eerst sinds de oorlog, dat Kroesjtsjev in het openbaar in uniform werd gezien. In zijn redevoering prees hij de defen sieve kracht van het Russische leger, uit gerust „met alle moderne materiëel en alles dat nodig is voor een betrouwbare verde diging van het vaderland". Als gevolg van de huidige omstandigheden en de bewape ningswedloop die het Westen heeft ont ketend, moeten het leger en de vloot op hoog peil blijven, zo zei hij. Voor hem had opperbevelhebber Rodion Malinowsky een overzicht gegeven van de geschiedenis van het Rode leger, en daarbij onder meer de beschuldiging geuit, dat het Westen Hitier had aangezet Rusland aan te vallen en toen twee jaar de vorming van een tweede front had uitgesteld. Dit tweede front was pas gevormd, aldus Malinovsky, toen het Westen zag, dat Rusland alleen op de over winning afging. Verder beschuldigde hij het Westen van het aanmoedigen der span ningen en het voorbereiden van een oorlog. Hij waarschuwde, dat de Russische marine nu heerster is over de zeeën, en dat de Russische militaire wetenschap haar grote superioriteit over het Westen bewezen heeft en nog steeds beter wordt. Hij wees erop dat Sovjet-raketten elk punt van de aarde kunnen bereiken. A nieuwe zelfvertrouwen van een opkomende mogendheid. Nu is echter het wachten op ernstiger besognes: de verdeling der re geringsposten en het ep elkaar afstemmen der ongelijksoortige economieën. De unie heeft voorshands nog slechts een politiek- symbolische betekenis, maar het is niet te ontkennen dat het Arabisch eenheidsstre- ven op mars is. Twintig erkenningen (UP) Zondag hadden reeds twintig staten de Verenigde Arabische Republiek erkend. Het communistische blok was er snel mee. De Sovjet-Unie en Tsjechoslo- wakije maakten hun erkenning bekend binnen enkele uren na de officiële bekend making van de uitslagen van het referen dum. De westerse mogendheden zullen vandaag beginnen de nieuwe staat te er kennen. BONN (UP) De Westduitse bondspre sident, professor Heuss, heeft een geluk wens gezonden aan Nasser. STOCKHOLM (UP) De Zweedse am bassadeur te Cairo heeft zijn geloofsbrie ven aan president Nasser, als hoofd van de nieuwe staat, overhandigd. Koning Gustaaf Adolf en de regering hebben ge lukwensen gezonden. Nasser in Damascus DAMASCUS (UP) Vanochtend is Nas ser in Damascus aangekomen om contact te leggen met de Syrische autoriteiten. Nasser werd vergezeld door de minister van Defensie Abdel Hakim Amer, die tot opperbevelhebber van de Egyptisch-Syri- sche strijdkrachten benoemd is; de minister voor Zaken van Stad en Platteland Abdel Latif El Boghadi en Nassers adviseur An war Es Sadat. Nasser hield voor de radio een „over winningsrede" waarin hij zei dat hij al jaren de wens had gekoesterd Damascus te bezoeken, omdat hij altijd gevoeld had dat de hartslag van die stad ook die van het Arabisch nationalisme is. De Soedanese minister-president, Ab- doellah Khalil, heeft meegedeeld, dat een Soedanese voorpost zondag Egyptische troepen ter sterkte van ongeveer een com pagnie heeft waargenomen in een afge legen gedeelte van het betwiste gebied tussen beide landen. Soedanese troepen hebben geen actie ondernomen. Wel zijn aan de Soedanese UNO-vertegenwoordiger instructies gezonden om de Veiligheids raad te verzoeken, de behandeling van het Egybtisch-Söedanése ge'Séhiil "t'ë""ftêrVattert, aldus de Soedanese eerste-minister, die, in tegenspraak tot een tegengestelde uit lating van een regeringswoordvoerder, verklaarde, dat de Soedanese troepen nog niet uit het grensgebied teruggetrokken zullen worden. Afgelopen CAIRO (Reuter) Het hoofd van de Egyptische voorlichtingsdienst, Afrah, heeft in antwoord op een Soedanees pro test tegen het feit, dat Egypte Soedan niet tijdig officieel zou hebben doen weten, dat het besloten had verdere actie over het betwiste gebied uit te stellen totdat op 20 maart een nieuwe Soedanese regering zal zijn gevormd, verklaard, dat Egypte de Veiligheidsraad zijn besluit heeft meege deeld, waarop de raad de kwestie als af gelopen beschouwde. Verder zei hij, dat het protest provo cerende zinnen bevatte, waarop de Egyp tische regering niet zal antwoorden. LONDEN (UP) Volgens de. Britse Daily Telegraph hebben Soedanese minis ters verklaard dat de spanning de laatste 36 uur eerder toe- dan afgenomen is. KHARTOEM (UP) De Soedanese re gering verwacht, dat Egypte een psycho logische oorlog zal gaan voeren tegen Soe dan. De Egyptische radio en de Egyp tische pers maken steeds meer ophef van anti-Soedanese verklaringen en berichten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 5