Katholiek Velsen kreeg zaterdag aantrekkelijke eigen bibliotheek IJmond-agenda Bouw van de Goedkoop-trekker op Arnhemse werf begonnen Visserij- vana Havenberichten vvsv Wethouder H. de Boer: „samenwerken in verscheidenheid is gewenst Nieuwe drijvende bok, de „Antilope" Benauwde zege van West- Frisia op DEM „VIDES" bracht „Sprookjesmelodie" Verongelukt op Vesuvius Beverwijkse schilder exposeert in Santpoort Koudegolf in New York In november in bedrijf Onverwachte overwinning van Jong Heracles op Maatregelen tegen oppronken en onderwicht MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 b Met vele dankbare, geestige en spitsvondige woorden ging de opening van de nieuwe katholieke leeszaal en bibliotheek in IJmuiden-Oost zaterdag gepaard. En uit deze woorden bleek overduidelijk, dat men trots was over het initiatief, het doorzettingsvermogen van de organisatoren en de uitvoering van het gezellige, over zichtelijke en moderne „leeshonk", dat onder de naam van r.-k. Openbare Leeszaal en Bibliotheek aan de Willemsbeekweg te IJmuiden is verrezen. Het valt niet mee in dit fleurige pand het grauwe afgedankte noodwinkeltje van weleer te herkennen en mejuffrouw Zijer- veld, de hoofdassistente, die met raad en daad de leesgrage Velsenaren zal bijstaan, zal zich dan ook wel spoedig als een ko ningin in haar boekenrijkje gaan voelen. Zo zal aan de steeds groeiende leesbehoef- te van de bewoners ten zuiden van 't kanaal kunnen worden voldaan en zal pater Pro- copius zijn „litterair tentje" waarmee hij geruime tijd ervan maakte wat er van te maken was aan de kant zetten. In het toevluchtsoord van de katholieke jongelui, „De Spil" aan de Meeuwenlaan te IJmuiden, werd de totstandkoming van de nieuwe bibliotheek uitvoerig be sproken. Een groot aantal aanwezigen, waaronder afgevaardigden van diverse katholieke, maatschappelijke en kerkelijke instanties, vertegenwoordigers van het ge meentebestuur, alsmede vertegenwoordi gers van de Velser Gemeenschap, was bij eengekomen om de opening van de nieuwe leeszaal bij te wonen. In een puntige rede bracht de heer R. Graafsma, voorzitter van de stichting „r.-k. openbare leeszalen en bibliotheken in Velsen", zijn dank uit over het vele werk dat in de afgelopen maanden voor de totstandkoming van de bibliotheek was verzet. Hij zei verheugd te zijn over het feit, dat Kennemerland niet achterbleef nu in den lande de lectuurvoorzieningen allerwege op een hoger plan gebracht worden. „Men staat echter in de IJmond in dit verband voor een bijzondere moei lijkheid", verklaarde hij, „omdat het veel inspanning kost gelijke tred met de indus triële ontwikkeling te houden". Hij dankte pater Procopius voor zijn werk, dat hij voor de litteraire uitleen- post verzette. Maar ook de directeur van de gemeentelijke openbare leeszaal, de heer Tj. Meijer, bracht hij dank voor zijn daadwerkelijke medewerking en in het bijzonder het gemeentebestuur voor de financiële bijstand. Samenwerking De heer H. de Boer, wethouder van On derwijs en Culturele ZakeW wenste na mens het gemeentebestuur allen die aan de totstandkoming hun steentje hadden bijgedragen, van harte geluk met de ope ning. Hij sprak de wens uit, dat het in de toekomst zou gelukken meer „in verschei denheid samen te werken", zodat men bij voorbeeld zou kunnen komen tot een ge zamenlijke uitvoering van het plan tot lec tuurvoorzieningen voor de scholen. Enkele aanhalingen van de heer Graafs ma uit „Twintigduizend citaten" waarmee hij op precaire wijze op een flinke subsi diëring aandrong, pareerde de heer De Boer handig met citaten uit hetzelfde VELSEN MAANDAG 24 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „De sloep des doods". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur, Cultu reel Gebouw, IJmuiden. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open van 19 tot 21 uur. N.C.V.R., 19.30 uur, afdeling Velsen- Noord, jaarvergadering in gem. verga derzaal Van Diepenstraat. DINSDAG 25 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „De sloep des doods". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. 1 Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, geopend van 10 tot 12.30 en van 14.30 tot 17.30 uur; filiaal geopend van 19 tot 21 uur. St. Fideliusgebouw: Uitvoering Chr. Mu ziekvereniging „Wilhelmina", 20 uur. Strengholtstraat 18: Vergadering Vrou wenbond van de P.v.d.A., 20 uur. Katholieke Leeszaal Velsen-N.: Geopend van 10 tot 12 uur. Katholieke Leeszaal IJmuiden: Geopend van 10 tot 12 uur. Alcoholics Anonymous: Spreekuur van 20 uur af in de zaal aan de Abelenstraat. BEVERWIJK MAANDAG 24 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Chi na gate". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan en de verdwenen Safari". W.B. Theater, 20 uur: „Dodende kogels". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Klaverjasclub K.A.B. Terpsichore, 20 uur: N.V.V.-Bestuuur- dersbond: B. ter Borch uit Amsterdam over „Plaats en taak van de vakbewe ging". Statenhuis Velserweg, 20 uur: Lezing Evangelie en Industrie. „De Groentebeurs", 20 uur: Vergadering Nederlandse Kappers Bond. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 18 en 19 tot 20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 19 tot 20 uur. R.-K. Leeszaal: uitleenbibliotheek ge opend van 15 to 18 en 19 tot 21 uur; lees- studiezaal geopend van 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wjjk aan Zee, fil'aal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. DINSDAG 25 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Chi na gate". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mijn zoon is onschuldig". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15 tot 17 uur; lees- en studie- hoeken geopend van 15 tot 17 en 18.30 tot 20.30 uur. R.-K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; lees- en seudiezaal geopend van 10 tot 13, 15 tot 18 en 19 tot 21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16 tot 17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.-k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10 tot 11 en 17.30 tot 19 uur. boekwerk. Met de verklaring dat men steeds op steun van het gemeentebestuur kon rekenen achtte de wethouder de nieuwe leeszaal voor geopend verklaard. Groot belang Na een korte pauze sprak de afgevaar digde van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer J. Heslinga, zijn verheugenis uit over de op richting van de bibliotheek met te wijzen op het grote belang van een dergelijke bi bliotheek in een streek, waarin zich ge weldige structurele veranderingen vol trekken. Ook pater rector dr. Clementinus felici teerde de bestuurderen hartelijk en hij verzekerde, dat het werk steeds zijn per soonlijke belangstelling zou blijven be houden. Mevrouw K. Leesberg-Terwindt, die sprak namens de r.-k. openbare leeszalen en bibliotheken te Beverwijk prees he,t enthousiasme dat ten toon was gespreid, waarna mejuffrouw mr. M. Wijnstroom namens de Centrale Vereniging van Open bare Leeszalen en Bibliotheken, de heer P. M. Tordoir, namens de r.-k. O.L.B. te Haarlem en dr. C. Zijerveld eveneens hun hartelijke gelukwensen overbrachten. Tot slot maakte het gezelschap van de gelegenheid gebruik een kijkje in de lees zaal te nemen. En men was het er al gauw over eens, dat er in IJmuiden weer „iets schoons gewrocht" was. Prot. Christ, met één lijst in Heemskerk De protestants-christelijke groeperingen in Heemskerk hebben besloten om bij de gemeenteraadsverkiezingen met één lijst uit te komen. De definitieve kandidaatstel ling zal één dezer dagen plaats vinden. De ontwikkeling van de staat Israel Op woensdag 26 februari zal het echt paar Hinlopen uit Haarlem voor de Doops gezinde Gemeente te Beverwijk, in het kerkgebouw aan de Meerstraat, een lezing houden over „De ontwikkeling van de staat Israel". Op een uiterst zwaar veld en tegen de sneeuw en de wind in heeft DEM met drie twee van West Frisia verloren. In het be gin hield DEM zich staande, maar na der tig minuten spelen kwam Simons met de bal op doelman Aardenburg af. Deze liep zijn doel uit en de bal werd over hem heen in het doel getipt (1-0). In de tweede helft kon Van Balen na elf minuten spelen de stand gelijk maken. Aangemoedigd door dit succes kwam DEM steeds voor het doel van de thuisclub. Uit een goede combina tie met Zonjee kon K. Bakker na een kwar tier spelen DEM aan een verdiende voor sprong helpen (l-2(. DEM speelde toen aanvallend verder, maar men beging een fout want de half-linie trok zich terug waardoor West Frisia de aanval kon over nemen. Er was een half uur gespeeld toen West Frisia gelijk maakte. DEM nam ge noegen met dit gelijke spel, maar toen men dacht dat de speeltijd om was maakte West Frisia het winnende doelpunt (3-2). Vooraf had nog een kleine huldiging plaats. Scheidsrechter K. de Roo floot zijn 500ste wedstrijd en kreeg van beide elftal len een huldeblijk. De kinderoperettevereniging „V.I.D.E.S." (Vreugde in dans en spel) bestaat pas een jaar, maar zij heeft niettemin reeds naam gemaakt door de verzorgde uitvoeringen, die dit hard werkend gezelschap gegeven heeft. Uit de reeds in deze kolommen vei- schenen besprekingen heeft men kunnen vernemen hoe de leidsters en leiders van V.I.D.E.S. reeds maanden te voren thuis ploeteren teneinde de voor een uitvoering vereiste costumes en décors gereed te ma ken. Op de repetities wordt hard gestu deerd om maar zo goed mogelijk voor de dag te komen. Wanneer men de lange lijst beziet van namen van hen, die hun tijd en moeite geven om deze veeleisende kinder operettevereniging aan de gang te houden, begrijpt men tevens hoeveel animo er is voor hetgeen V.I.D.E.S. beoogt. Dit houdt tevens in, dat ook de belangstelling van het publiek groot is. Het bleek zaterdag avond weer eens, toen een stampvolle Pa tronaatszaal gelegenheid kreeg het gezel schap aan het werk te zien in de charmante operette „Sprookjesmelodie" op muziek van C. Verruyt Jr. en met tekst van Mevr. W. J. Bos-Swart. Al zal tijdens een opvoering de aandacht zich in de eerste plaats richten op hetgeen de jeugd op de planken in spel, zang en dans presteert,, niettemin komt daarbij onmiddellijk de bewondering naar boven voor hetgeen de leiding van „V.I.D.E.S.' heeft weten te bewerkstelligen waar het betreft de choreographie (waarvoor Henny Hes-Paap verantwoordelijk was), de cos tumes (ontworpen en uitgevoerd door Truus van der Vis-Raggers), de décors (S. P. van Warmerdam), de grime (M. J. Snoeks), de belichting (Jan Metzelaar) en „last but not least" de regie van Wim Bijl. Het merendeel van deze staf-medewerkers bestaat uit amateurs, die echter toch wel tot de vergevorderden gerekend mogen wor den. Hoe voortreffelijk deden het de fleu rige pakjes onder de kleurige belichting, hoe gemakkelijk bewogen de kleine en gro tere medewerksters zich op het attractief gestoffeerde toneel, of het nu het bos der elfen voorstelde of dat van de sprookjes; en hoe knap had men de tuin van het koninklijk paleis opgebouwd. De mise-en-scène was af; actie was er genoeg, ook van de figurantjes. Het groot ste plezier heeft men ongetwijfeld beleefd aan prinses Rosemarijn, die haar nummer tjes met benijdenswaardige vrijmoedigheid voordroeg. Voor de rol der grootvorstin had men de juiste speelster gevonden, die evenals Rosemarijn in haar dictie uitmuntte. Zo waren er vele goede momen ten in deze uitvoering aan te wijzen, be reikt dank zij regisseur Wim Biji's direc tieven. De originele wijze waarop V.I.D.E.S. de operette begon verdient een afzonderlijke pluim: een klein en parmantig, maar daarom niet minder charmant elfje sprak als een volleerde, oudere voorzitster „een ope ningswoord", waarbij het op on-schoolse manier vertelde van hetgeen er in „Sprook jesmelodie" gebeuren zou. En of de heren vooral niet wilden roken! De muziek van Verruyt bleek zich voor deze operette goed te lenen; zij stelt geen problemen, laat zich gemakkelijk zingen en verveelt geenszins. De idealistisch ge tinte tekst was af en toe vooral in de proloog wat zwaar op de hand. Bij alle medewerkers wil ik Rob de Groot niet vergeten te noemen; hij toonde zich een bekwaam en vaardig begeleider van de operettezang, welke laatste niet overal even zuiver was. Deze tekortkoming in de uitvoering had men mijns inziens kunnen voorkomen door de piano voor het front van het toneel +e plaatsen en niet op te bergen in een hoek van de zaal. Onverbloemd verdient niettemin deze V.I.D.E.S.-uitvoering geprezen te worden: hetgeen wij te zien kregen was uitnemend verzorgd. A. J. van der Weijden woooooooonoon 5Tory-noooooor«onroc*xr)OOOOo; WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXOOOOOOOOOOOOOOOOCXXOCXXXXXXX ODCXXXXXXXXXXXXXXXXJCOOCQC Op de noordelijke helling van de vul kaan de Vesuvius bij Napels, werd na vijf dagen zoeken het vermiste trans portvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht gevonden. Geen van de zestien inzittenden had het ongeluk overleefd. De foto toont de besneeuwde wrakstukken van het vliegtuig, dat kort na de start van het vliegveld van Napels in slechte weersomstandig heden was verongelukt. De Beverwijkse amateur-kunstschilder Jur van Hesselingen zal van 1 tot 15 maart in het missiehuis der Witte Paters te Sant poort, het „Lavigerie-college" aan de Wüs- telaan een deel van zijn werken expo seren. Deze tentoonstelling, die voor ieder toegankelijk is, omvat vele onderwerpen uit de industrie en wordt speciaal gehou den voor de gymnasiale studenten van het Lavigerie-college. L-J De bewoners van New York hebben zich zoals men ziet met alle mogelijke en onmogelijke middelen moeten bescher men tegen een ongewoon felle koude golf, die het oostelijke deel der Ver enigde Staten heeft geteisterd. Rechts boven een masker van kranten tegen de sneeuw en rechts onder een paar voeten in warm verband. Links twee kinderen, een van twee jaar en een van twee dagen oud, die met een helikopter van het leger werden op gehaald van een boerderij te Albion en naar een ziekenhuis te Camden in de staat New Jersey werden gebracht. ADVFRTBiVT'1 TEL.6000 DAG EN NACHT Donderdag jaarvergadering van bejaarden-afdeling Het bestuur van de afdeling Velsen- Noord van de Algemenee Bond van Ouden van Dagen heeft de leden uitgenodigd voor de donderdagmiddag om half drie in het St. Jozefhuis aan de Banjaertstraat te houden jaarvergadering. Deze bijeenkomst is belangrijk in verband met de bestuurs verkiezing. De heer G. van Eijk, voorzitter, heeft op doktersadvies moeten bedanken. Ook de andere bestuursleden hebben be sloten af te treden. Tijdens de vergade ring zal op dit besluit een toelichting wor den gegeven. KAB-afdeling houdt jaarvergadering De leden van de afdeling Velsen-Noord van de Katholieke Arbeidersbeweging zul len donderdagavond 27 februari in het St. Jozelfhuis aan de Banjaertstraat bijeen komen voor de jaarvergadering. In deze vergadering worden de gebruikelijke stuk ken ter tafel gebracht en voorts zal de begroting worden behandeld. Bij de be stuursverkiezing bestaat het voornemen om het bestuur uit te breiden. De af tredende heren B. H. Vink, die wegens het bedanken van de heer F. A. Kuypers tijdelijk het voorzitterschap heeft waar genomen, Joh. Tervoort en J. Crombeen zijn herkiesbaar. Voorts staat de verkiezing van een voor zitter op de agenda. Na afloop van de vergadering zal een kienwedstrijd worden gehouden. BIJ DE ARNHEMSCHE Scheepsbouw Maatschappij is men thans begonnen met de bouw van de 900 ipk sterke Voith-trekker voor de N.V. Rederij v.h. Gebr. Goedkoop te Amsterdam. De door Voith-Schneider-propellors voortgestuwde sleepboot, die zoals gemeld geen roer en geen schroef zal hebben, kan in november van dit jaar voor de eerste maal op het IJ, in het Noordzeekanaal en bij de IJmuidense sluizen in actie komen. De modelproeven voor de trekker werden enige tijd geleden na verkregen gunstig resultaat beëindigd in het Nederlands Scheepsbouwkundig Proef station te Wageningen. Het laatste definitieve ontwerp toont de twee propellors aan de onderkant van het schip, even voor de midscheeps. Hoewel zij uniek is in óns land, varen er van dit type sleepboot in buitenlandse havens al heel wat. Wie deze schepen daar aan het werk heeft gezien, heeft zich on getwijfeld hevig verbaasd over de moge lijkheden, die zij de sleepbootkapitein bie den. Geen karwei is te lastig en geen manoeuvre onmogelijk. Voor de Amster damse haven, waar de sleepvaart ook vaak gecompliceerde opdrachten krijgt, zal deze Voith-trekker een belangrijke aanwinst vormen. Boven de waterlijn toont de sleepboot, die ook weer een typische „Goedkoop- naam" zal ontvangen, de karaktertrekken van haar zusters, de 900 ipk motorslepers „Marian C. A. Goedkoop", de „Johanna C. Goedkoop", de „Philip R. Goedkoop" en de „Hermina E. Goedkoop". Dit zijn de vier laatste aanwinsten van de uit 21 schepen bestaande Goedkoop-vloot. Met de trekker kan men op de plaats rondgaan, volkomen dwarsscheeps weg varen en duwen en trekken tot in de klein ste en moeilijkste hoeken van de haven, waarin een orthodoxe sleepboot zich niet of nauwelijks wenden en keren kan zonder aan de sleep een ongewenste beweging te geven. „Antilope" Behalve voor deze unieke aanwinst gaf de ruim 150 jaar oude rederij onlangs op dracht voor de bouw van de „Antilope", een drijvende bok met een hjjsvermogen van tweemaal 30 ton van de hoofdtakels en tweemaal 15 ton van de toptakels. Deze broer van de in de jaren 1953 en 1956 in bedrijf gestelde bokken „Jumbo" en „Ree bok" is een aanzienlijk verbeterde en mo derne versie van de oude bok „Simson", die na een halve eeuw trouwe dienst verkocht werd. Door een overwinning in Vogelenzang op VVSV heeft Jong-Hercules zich nu in de halve finale geplaatst voor de Kenne- merland-beker. Deze overwinning heeft men vooral aan de achterhoede en mid denlinie te danken want de voorhoede was niet het beste deel van het elftal. Er waren 25 minuten gespeeld toen Veerbeek een voorzet van Deus inschoot (0-1). Kort voor rust bracht rechtsbinnen Snippe de voorsprong op nul-twee. In de tweede helft werd Jong-Hercules op eigen helft terug gedrongen. Na 15 minuten spelen moest De Geus zwichten voor een van dichtbij ingeschoten bal (1-2). Jong-Hercules werd toen geheel overspeeld, maar toch kon Snippe vijf minuten voor tijd door een on verwachte uitval de stand op één-drie brengen. Bij de kwaliteiten van kracht en het vermogen tot hoog hijsen (22 meter en 33 meter respectievelijk voor de hoofd- en top takels), zal de ..Antilope" de eigenschap voegen van door nog nauwere bruggen en sluizen te kunnen passeren. De vaarbreedte is 6.93 meter, de „Anti lope" kan dus doorvaarten van 7 meter en breder „nemen". Met aangekoppelde zij pontons bedraagt de breedte 11.97 meter. De lengte is 21.95 meter. Aan dek staan zeven lieren. Van voor naar achter zijn dit: één gecombineerde lier voor runnertakel, vooranker en twee verhaaldraden; één gecombineerde lier voor toprunner, achteranker en één verhaal draad: twee lieren voor de beide hoofd takels: twee lieren voor de beide toptakels en één gecombineerde lier voor de strijk- takels, één verhaaldraad en het tweede achteranker. De lieren w.orden aangedre ven door stoom uit een Schotse stoomketel. Deze levert tevens de stoom voor de bal- lastpomp, de lichtmachine en aan dek voor een stoomhamer. De bemanning vindt haar verblijven tussen het inventarisruim, dat zich achter het aanvaringsschot bevindt, en het ketel- ruim. Het is een dagverblijf, een keuken, drie slaaphutten en een toilet. De stoom- verwarming zal er in de koude dagen de nodige behaaglijkheid aan geven. De door- vaarthoogte zal niet meer dan 4.90 meter worden. Werkcomité tot oprichting van padvindersgroep In Heemskerk is opgericht een werk comité tot stichting van een neutrale pad vindersgroep, aangesloten bij het Neder lands Padvindersgenootschap. Hierin heb ben zitting genomen verschillende oud padvinders. Een aantal vooraanstaande inwoners is uitgenodigd ook zitting te ne men in de commissie. Vanavond vindt de eerste bespreking plaats. Een districtscommissaris van het NPG zal toelichting geven. Kinderen in de leeftijd van 8 tot 16 jaar kunnen zich aanmelden bij de volgende adressen: J. Koger, van Ruysbroekstraat 25 en W. F. de Wit, Jacob Catsstraat 2. Het secretariaat van dit comité is in handen van de heer R. de Mink, Van Ruys- broeckstraat 23. Jeugdzorg in Ned. Herv. gemeente In opdracht varTde Ned. Hervormde ker- keraad te Heemskerk is een ouderling met bijzondere opdracht benoemd, die tot taak heeft gekregen de behartiging van de jeugdzorg voor wijkgemeente 5 van de Ned. Hervormde gemeente Beverwijk- Heemskerk. Deze ouderling wordt terzijde gestaan door een commissie, waarin zitting hebben genomen de dames H. van Asch, J. de Vries en mevrouw Sneeuw en de he ren E. Teer en H. Veermans. Het Franse contingent kwam vorige week uit en daarmee stegen de lichtste soorten tong zaterdag flink in prijs. Zelfs de slips brachten meer dan f 4 per kg op. De tongen I en kleinmiddel tongen haalden eenzelfde prijs, terwijl de grootmiddel en laptong rond de f 3.30 per kg deed. Alles zins een prijs, die ~r mag zijn en waarvoor wel kan worden gevist, al waren de vang sten door het slechte weer aan het begin van de week niet groot. De Engelsman bleef flinke belangstelling tonen voor de Noordschol en bracht dit graag in de prijs tot uitdrukking. Grote schol deed rond de f 30, de middel meer dan f 40. De school I en kleinmiddel schol noteerden iets meer dan f 60. Ook de goede schol II ging naar de overzijde. De Brit had er graag f 50 voor over. Met de woensdag als vastendag in het vooruitzicht, zette de prijs van de braad, de wijting en de schol III hoog in. Toen bekend werd, dat er op de laatste dagen der week weinig of geen rondvis zou komen, toonde de prijs alleen nog maar neiging tot stijgen. De laatste braad werd vorige week in de markt verkocht voor f 50 per kist. De pennen en kleinmiddel schelvis van de „Deining" brachten f 60 op. Op de andere dagen moest ongeveer f 40 voor een kistje piepers worden be taald. Grote aanvoer van IJslandse vis in Oost ende hield de prijs van de kisten kabel jauw betrekkelijk laag, al kon de „Oceaan 9", die 2000 stijve en 2000 stuks kisten- kabeljauw van een reis van vier dagen in de markt zette, zich alleen maar geluk kig prijzen, naar IJmuiden te zijn ge komen en maandag loste. Zowel de regels als de kisten brachten f 120 op. Het resul taat was een besomming van bijna f 30.000. Dank zij de export bleef de koolvis stevig in prijs; ongeveer f 60 voor de grote zwarte, f 45 voor de kleine kabeljauw- maat en f 17 voor de koolvis I en II. Dat er met deze prijzen weinig import-koolvis filets aan de markt was, laat zich be grijpen. Er werden enige duizenden kisten haring aangevoerd. Een gemiddelde van f 20 was de prijs, die graag werd gegeven. De makreel is mager, doch de schrale aanvoer hield de prijs voor de beste kwaliteit toch nog rond de f 25. Er kwamen over het algemeen goede besommingen uit de bus", wat verklaarbaar is, wanneer men nagaat, dat de gemid delde prijs van een kist aangevoerde vis schommelde tussen f 30 en f 40. Had een trawler of grote logger 600 kisten aan boord, dan werd f 18.000 besomd. Bij een aanvoer van 750 kisten werd altijd f 22.500 gemaakt. De „hoops" moest het vorige week doen. In samenwerking met de Federatie van gj-oot- en kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit hebben de veilingen „Kennemerland", de BET en de aanvoer dersvereniging „De Vooruitgang" aan de tuinders een rondschrijven gezonden, waarin een ernstig woord gesproken wordt over het veelvuldig voorkomende euvel van onderwicht en het in mindere mate voorkomen van het oppronken van groen ten en fruit. Onderwicht komt bij steeds dezelfde tuinders meer en meer voor en de keur meester heeft als gevolg daarvan in de laatste maanden ettelijke keurbonnen uit geschreven. De besturen hebben zich thans beraden, hoe aan dit euvel paal en perk gesteld kan worden. Unaniem is besloten scherp op onderwicht te controleren en met ingang van 1 maart voor geconstateerd overwicht het dubbele af te trekken. De koper betaalt dan het gewicht, dat werke lijk aanwezig is en de extra-aftrek wordt gestort in een speciaal daartoe bestemd fonds, te beheren door de vier genoemde organisaties. In geval van werkelijk bedrog zullen bij het oppronken eveneens scherpe maatrege len worden genomen. Prijzen van zaterdag Gr. tong 3.50—3.10, grm. tong 3.603.20, kim. tong 43.70, kl. tong I 4.504, kl. tong II 4.50 3.70, tarbot I 4.704 per kg. Tarbot II 174-164, Tarbot IV 82—52, gr. schol 3320, grm. schol 49—37, kim. schol 7062, kl. schol I 6260, kl. schol II 5023, schar 46—26, bot 128, gr. gul 41, mid. gul 35, kl. gul 3733 per 50 kg. Gr. kabeljauw 18876 per 125 kg. Aanvoer van zaterdag 460 kisten tong en tarbot, 1165 k. schol, 60 k. schar, 485 k. bot, 170 k. kabeljauw en gul en 20 k. divers,. Totaal 2360 kisten vis. Besommingen van zaterdag VL 190 11.100, VL 99 12.840, IJM 129 10.200, KW 48 f 9000, KW 70 10.300, KW 44 7920, KW 175 9220. KW 85 8810, KW 37 8920, KW 155 3600. KW 17 3670, KW 21 1480, KW 31 3990, KW 94 2300, KW 30 1040, KW 57 f 3600, KW 71 880, KW 61 2340, KW 65 1300, IJM 54 9970, IJM 22 4110, IJM 59 580, WR 49 4270, UK 3 f 8590, TX 14 2810. Gedurende het weekeinde kwamen in IJmuiden binnen: Heimdahl van Halmstadt, Tim S van Far- berg, Graveland van Hamburg, Almkerk van Antwerpen, Barbara, van Antwerpen, Letho van Pepel, Hoogvliet van Fowey, Hector van Lissabon, Oste van Mantyluoto, Lauwersborg van Rotter dam, Lennard Bratt van Rotterdam, Tantalus van Port Said, Volta River van Rotterdam, Sonja D van Hamburg, Achilles van Marseille, Anra van Parnasis, Sottern van Norfolk, Capto van Hamp ton Roads, Egee van Caen, Amstelstroom van Londen, Vliestroom van Portsmouth, Gerry S van Swansea, Saint Pierre van Le Havre, Lizzard van Londen, Hersilia van Antwerpen, Orestis van Antwerpen, Ivalo van Kotka, Vechtstroom van Hull, Gerd van Londen, Lucas Bols 2 van Geffle, Daloa van Le Havre, Netherlands Coast van Newcastle, Willemstad van Hamburg, Volharding van Kopenhagen, Draco van Aarhus, Trajanus van Antwerpen, Desdemona van Dakar, Ragna Gorton van Amuaybay, Olsztyn van Limerick, sleepb. Zeeland van Cuxhafen, Truus van Tygne- mouth. Vertrokken zijn: Octavia naar Curasao, Mos- kovsky Festival naar Teupser, Ganymedes naar Curasao, Anna Elisabeth naar Londen, Tilly naar Middlesborough, Bernard naar Hampton Roads, Gaasterland naar Casablanca, Karimata naar Hamburg, Almud naar Malmö, Joost naar Londen, Atlantic naar Hamburg, Westerdok naar Londen, Brage naar Antwerpen, Keizer naar Vennith, Stu dent naar Liverpool, Bismarckstein naar Ham burg, Travesteyn naar Aruba, Heelsum naar Bre men, Jura naar Goole, Peregrin naar Londen, Fendahl naar Richester, Draco naar Stavanger, Hinde naar Londen, Tor naar Malmö, Loke naar Stockholm, Heriot naar Lelth, Wexford naar Bos ton, Rijnstroom naar Londen, Morbiham naar Le Havre, Fred Kristensen naar Bergen, Jason naar Bremen, Zaanstroom naar Hull, Martha naar Rot terdam, Örion naar Palermo, Tank Duke naar Curasao, Ross Sea naar Curasao, Guineekust naar Antwerpen.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 9