Sneeuwstorm ontwricht het spoorwegverkeer Hr. Ms. „Drenthe" houdt KPM-schip met gewapende Indonesiërs aan HET WEER Kasimbar" met bemanning opgebracht naar Manokwari Haarlems Dagblad ^MORRIS %f Djakarta wijt revolutie aan buitenlandse inmenging 72e JAARGANG No 194 DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 303e JAARGANG No 42 Bussen tussen Santpoort en IJmuiden ingelegd Luchtverkeer gestaakt Tijdelijk harde wind Nieuwe functie voor dr. E. N. van Kleffens Verblindende sneeuwstorm in Groot-Brittannië Het woord is aan Nederlanders in Padang Vergiftigd bruiloftsmaal: twintig doden in Vietnam Slaolie goedkoper Vier raketbases in Britse oostelijke kustprovincies Gevaar voor Nederland is niet denkbeeldig Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Nee, de vriendelijkste gedachten koes teren de fietsers niet over de sneeuw. Gelaten wachtten zij voor het stop licht. De wind jaagt de vlokken in hun gezicht. „Een martelgang" noteerde de fotograaf pathetisch bij dit plaatje. Tengevolge van de sneeuwval en de daar mee gepaard gaande lichte vorst hebben zich vertragingen in het spoorwegverkeer voorgedaan, die vooral het spoorwegnet in het noorden van het land en in Noordhol land ten noorden van de ljjn Haarlem Amsterdam hebben getroffen. Tussen Castricum en Uitgeest en tussen Uitgeest en KrommenieAssendelft zijn draadbreuken in de bovenleiding ontstaan tengevolge van ijzelafzetting. Ook zijn draadbreuken geconstateerd tussen Ab coude en Amsterdam en in de omgeving van Zwolle. Op deze trajecten is het mo gelijk over één spoor te rijden, hetgeen met de nodige vertragingen gepaard gaat. Het spoorwegverkeer tussen Santpoort-Noord en IJmuiden en tussen Beverwijk en Uit geest was vanmorgen gestremd. Het ver voer werd hier met behulp van autobussen verzorgd. Tussen Haarlem en Amsterdam kan het spoorwegverkeer worden uitgevoerd, zij het met grote vertragingen. De spoorwegen hebben het meest te kampen met ijsafzettingen op de boven leidingen. De wissels zijn over het algemeen verwarmd, hoewel zich vanmorgen vroeg ook met wissels enige moeilijkheden heb ben voorgedaan. In het noorden van het land waren de moeilijkheden het grootst. De eerste trein uit Alkmaar kwam met niet minder dan twee uur vertraging in Amsterdam aan. De eerste trein uit het noorden over Mep- pel kwam in Zwolle met een half uur vertraging aan. Tussen Staphorst en De- demsvaart is een lege kolentrein blijven staan, waardoor de treindienst tussen De- demsvaart en Meppel over verkeerd spoor wordt gereden. Het wegverkeer heeft ook met vertra gingen te kampen. De N.Z.H.V.M. heeft de meeste diensten normaal kunnen uitvoe ren, hoewel op de interlokale lijnen ook vertragingen zijn geconstateerd. De stads- lijnen in Haarlem konden over het al gemeen met weinig vertragingen worden uitgevoerd. De meeste moeilijkheden heeft de vervoersmaatschappij met haar tram lijnen om Leiden ondervonden, waar zich ook ijsafzettingen op de bovenleiding hebben voorgedaan. Rondom Haarlem De trein van hedenmorgen kwart voor twaalf naar Amsterdam vertrok pas een half uur later van het station Haarlem. Tientallen spoorwegwerkers zwoegden in de sneeuwjacht om de wissels van deze voornaamste lijn van ijsafzetting te ont doen. Door ijsafzetting op de draden vor derden de treinen toch reeds uiterst lang zaam en opvoeren van de spanning kon slechts resulteren in kortsluiting waarbij de zekeringen het begaven. Om vijf over half een vertrokken uit Haarlem tegelijkertijd een trein in de rich ting van Den Haag en een in de richting van Alkmaar. Op hoop van zegen uiteraard, want de felle wind voerde onverminderd nieuwe sneeuw en ijzel aan. Om half tien hedenmorgen lag de tem peratuur van de onderste luchtlaag bij het vliegveld Schiphol 0,2 graad boven het nulpunt en een half uur later precies 0,2 graad daaronder, waardoor de regen in onderkoelde toestand in ijs werd veran derd bij het in aanraking komen met een vaste massa. Op dat ogenblik werd door de stationsdienst aan de gezagvoerders van de K.L.M.-vliegtuigen en van de ma chines van de „Aerolineas Argentinas" en de „Elal", die eveneens op Schiphol ston den geadviseerd niet te vertrekken, we- Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met sneeuw, maar in het zuiden van het land aanvankelijk nog regen. Krachtige en langs de kust tijde lijk harde tot stormachtige wind uit noordoost tot noord. In de zuidelijke helft van het land da ling van temperatuur tot om het vriespunt; elders overwegend lichte vorst: Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S gens de mogelijkheid van sterke ijsafzet ting op de vleugels gedurende de start. En kele minuten voordat dit consigne was ge geven, was een chartermachine van de K.L.M., een Convair met de Ajaxploeg aan boord, voor een vlucht naar Boedapest op gestegen en het ochtendvliegtuig van de Sabena naar Brussel vertrokken. De S.A.S.-machine, uit Brussel ver trokken voor Amsterdam, Kopenhagen en Stockholm moest, boven Amsterdam ge komen, onverrichterzake naar de Belgische hoofdstad terugkeren, omdat een landing niet verantwoord was en de Convair van de Swissair voor Schiphol week uit naar Meisbroek. Het luchtverkeer lag door het vallen van de onderkoelde regen dan ook volkomen stil. De wachtkamers zaten bin nen korte tijd vol met passagiers, die niet konden vertrekken. De startbanen waren glad geworden en de gezagvoerders werden gewaarschuwd voor de mogelijkheid van verminderde remactie. Tegen halftwaalf ging de onder koelde regen in hagel over en omstreeks het middaguur woei er een sneeuwstorm. De talrijke machines, die op het platform stonden, werden naar de hangars gesleept om de vleugels, romp, motoren, schroeven en andere delen geheel ijs- en sneeuwvrij te maken. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD, BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 71,7162 LEDEREN MOTORKLEDING In haar zitting van 19 februari heeft de hoge autoriteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal als opvolger van jhr. H. F. J. K. van Vredenburch tot hoofd van de permanente vertegenwoor diging bij de Britse regering benoemd dr. E. N. van Kleffens, oud-minister in de Noordatlantische Raad en in de Raad van de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking te Parijs. Hij zal zijn nieuwe functie omstreeks 1 mei aanvaar den. Deze benoeming van dr. Van Kleffens houdt in, dat een nieuwe functionaris zal moeten worden benoemd voor de perma nente Nederlandse vertegenwoordiging te Parijs bij de NAVO en de O.E.E.S. Het is nog niet bekend wie met deze functies zal worden belast. Dr. Van Kleffens is in november 1956 tot permanente vertegenwoordiger van Ne derland in de NAVO-raad te Parijs be noemd. Volgend jaar zou zijn ambtsperio de aflopen. De bijeenkomst van de NAVO- ministers van Buitenlandse Zaken, die in mei in Kopenhagen wordt gehouden, zal hij niet meer bijwonen, wel de conferentie van de ministers van defensie, die op 15, 16 en 17 april in Parijs wordt gehouden. LONDEN (UP) In Groot-Brittannië woeden verblindende sneeuwstormen die de Britse eilanden het slechtste weer van dit jaar bezorgen. Juvenalis: De zorg, die een groot vermogen mee brengt, is een pijnlijke zaak. 99 DEN HAAG (ANP) De Marine Voorlichtingsdienst meldt: „Op 20 februari j.l. heeft Hr. Ms. onderzeeboot jager „Drenthe" in volle zee, in Straat Makassar, het K.P.M.-schip „Kasimbar" aangehouden. Ofschoon het schip de Nederlandse vlag voert en een Nederlandse zeebrief heeft, bleek aan boord zich een Indonesische gewapende bezetting te bevinden, die Hr. Ms. „Drenth" beschoot, nadat deze het schip had verzocht te stoppen. De „Kasimbar" is een schip, dat door de Indonesische regering onrechtmatig is vastgehouden en onttrokken aan de zeggenschap van de K.P.M. en de door haar aangestelde gezagvoerder. Deze bleek vervangen te zijn door een door de Indonesische autoriteiten aangewezen Indonesische kapitein. Bij dagworden werd de aan boord aangetroffen gewapende bezetting ont wapend. Het schip is opgebracht naar Manokwari (op Nieuw-Guinea)". De „Drenthe" heeft het K.P.M.-schip aangehouden op 28 mijl uit de kust in de Straat Makassar, tussen Borneo en Celebes. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt vernomen, dat zich aan boord van de „Kasimbar" veertien bewapende Indone siërs bevonden. Het is niet bekend of er gewonden zijn of schade is ontstaan bij de aanhouding. Er waren aan boord van het K.P.M.-schip geen Nederlandse officieren. Over het doel van de reis, de passagiers en de lading konden nog geen nadere bij zonderheden worden verkregen. Ook is nog geen beslissing genomen over de status van de Indonesiërs die met het schip naar Ma nokwari zijn overgebracht. Het is echter niet uitgesloten, dat zij in de gelegenheid zullen worden gesteld naar Indonesië terug te keren. De „Drenthe" is 10 december vorig jaar uit Den Helder, via het Panama-kanaal naar Nederlands Nieuw-Guinea vertrok ken. Een dag later vertrok de „Evertsen" met dezelfde bestemming. Van bevoegde zijde in Den Haag werd er op gewezen, dat de Koninklijke Marine de bevoegdheid heeft op volle zee Neder landse schepen aan te houden. De „Kasimbar" is een schip van 2180 ton; het werd in december van het vorige jaar in de haven van Balikpapan door de Indo nesische autoriteiten „overgenomen". Territoriale wateren Juist gisteren is in Genève de internatio nale conferentie over het zeerecht begon nen, waarop een van de agendapunten zal zijn het Indonesische besluit overigens nog niet bij wet bekrachtigd dat alle wateren tussen de eilanden van de Indone sische archipel ais Indonesische territoriale wateren zullen worden beschouwd. De volgende landen hebben zich tegen deze Indonesische aankondiging verzet: de Ver enigde Staten, Engeland, Australië, Nieuw- Zeeland, Frankrijk, de Duitse Bondsrepu bliek, Noorwegen, Zweden, Japan, Portu gal, België en Nederland. Indonesië wordt op de conferentie in Genève vertegen woordigd door een delegatie van zes leden onder leiding van de Indonesische ambas sadeur in Zwitserland, Achmad Subardjo. Volgens „normale procedure" Volgens de Marine Voorlichtingsdienst is de aanhouding van de „Kasimbar" volgens de normale procedure geschied. Dit zou kunnen betekenen, dat de „Drenthe" bij de ontmoeting met de „Kasimbar" ergens in (Van onze correspondent in Djakarta) Het hoofdkwartier van het Indonesische Rode Kruis heeft vannacht in een radiobe richt haar afdeling in Padang opgedragen de 110 Nederlanders, die thans in Teluk Bajur, de haven van Padang, op evacuatie wachten, per schip naar Djakarta te zen den. Hiervoor heeft het hoofdkwartier twee schepen gecharterd: het Pelni-schip „Bo- gowonto" en het Panamese vaartuig „San Roberto", welke beide momenteel in de haven van Padang liggen. Het radiobe richt uit Djakarta was een antwoord op het verzoek van het Rode Kruis te Padang een schip naar Padang te zenden om de Neder landse évacués aan boord te nemen, die op het ogenblik niet in staat zijn over land naar Medan te reizen, als gevolg van de huidige situatie. Overigens is het het Rode-Kruis-hoofd- kwartier in Djakarta niet mogelijk een se rum tegen hondsdolheid naar Padang te zenden, omdat een aanvraag voor dit se rum tot het ministerie van Gezondheid in Djakarta moet worden gericht. Dit vertel de ons gisteren de vice-voorzitter van het Indonesische Rode Kruis, kolonel Sumar- no. Zoals reeds eerder is gemeld, heeft Pa dang 't hoofdkwartier van het Rode Kruis om assistentie gevraagd bij de bestrijding van de hondsdolheid in Midden-Sumatra, waar thans gemiddeld honderd personen per dag door dolle honden worden gebe ten. SAIGON (AFP) Twintig personen, die aanzaten aan een bruiloftsmaal in een dorp in het gebied van Bentre, zeventig kilometer ten zuidwesten van Saigon, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, zijn door vergiftiging om het leven gekomen: 75 an deren moesten wegens vergiftigingsver schijnselen worden behandeld. Gebleken is, dat de spijzen werden vergiftigd door de grootmoeder van de bruid, die tegen het huwelijk was, omdat de bruidegom volgens haar lid was geweest van de com munistische Vietminh en „deel had ge nomen aan de verwoesting van kerken". de op sommige plaatsen meer dan 2000 km brede Straat van Makassar via optische seinen naar de naam heeft gevraagd, waar op bleek, dat het een Nederlands schip was. Wederom met optische seinen is daar op de „Kasimbar" opgedragen te stoppen. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, heeft de „Drenthe" het gebruikelijke schot voor de boeg afgevuurd, waarop 't K.P.M.- vaartuig is bijgedraaid. LANDMACHT cal 50.000 man. (inl950wasditca 230.000man) BP0 DJAKARTA (UP). De centrale re gering heeft he ien een verklaring uitgegeven waarin zij zegt dat de activiteiten van de rebellen-kolo nels op Midden- Sumatra „een goede gelegenheid heeft geboden aan buitenlandse mo gendheden om hun rol te spelen". Het is duidelijk dat de avontuur lijke acties van Hussein evenwij dig lopen met de buitenlandse subversieve acties in ons land", zo heet het verder in deze verklaring. Het ministerie van Voor lichting verweet „buitenlandse subversieve bewegingen" dat zij druk op Indonesië uit oefenen op „politiek, economisch en mili tair terrein". De regeringsverklaring werd uitgegeven op een tijdstip dat linkse bladen hier grote aandacht besteden aan een bericht in de Russische Pravda, waarin beweerd wordt dat de Z.O. Aziatische Verdragsorganisatie de rebellenregering steunt. Verdere acties? Premier Djuanda heeft gedurende 2'/s uur vergaderd met de stafchefs van de drie militaire diensten. Antara meldt, dat „geloofd" wordt dat gesproken is over „verdere acties" tegen de Sumatraanse rebellen. De regeringswoordvoerder majoor Har- sono had geen commentaar op de waar schuwing die in Manilla is uitgesproken door een woordvoerder der opstande lingen, dat de rebellen in de nabije toe komst een sterke tegenaanval zullen on dernemen. Inmiddels heeft de Indonesische lucht macht bevestigd dat haar vliegtuigen de rebellenradio te Menado op Celebes heb ben uitgeschakeld. Volgens een communi qué van de luchtmacht hebben piloten verklaard dat zij het radiostation zagen „branden en in elkaar zakken". Tijdens een plechtigheid ter ere van de achtste verjaardag van het parlement, heeft premier Djuanda een beroep op het volk gedaan „de actie der rebellen niet ongestoord te laten". „In plaats daarvan dient het nationaal potentieel te worden samengebundeld om de bevrijding van West-Irian te verkrijgen". Olie SINGAPORE (Reuter) Het hoofd van de revolutionaire regering in Midden- Sumatra, mr. Sjafruddin Prawiranegara, heeft in Padang besprekingen gevoerd met een groep functionarissen van de Caltex, aldus berichten, die in Singapore zijn ont vangen. Men meent, dat mr. Sjafruddin de Cal tex verzocht heeft te beginnen met het betalen van de rechten aan de revolutio naire regering en de betalingen aan de centrale regering te staken. De Caltex heeft grote olievelden in Midden-Sumatra. Volgens de „Straits Times" is een uit voervergunning voor hoog-octaan-vlieg- benzine, bestemd voor de centrale Indone sische regering, geweigerd. Zakenmensen in Singapore vragen zich nu af, waarom de Indonesische regering dergelijke ben zine uit het buitenland wil betrekken: tot dusver leverde de raffinaderij in Pladju, op Zuid-Sumatra, alle vliegbenzine die Indonesië nodig had. De weigering berust op een algemeen uitvoerverbod voor oorlogsmateriaal; noch Djakarta, noch Padang krijgt oorlogsma teriaal via Singapore. Premier Lim Yew Hok verklaarde aan de pers: „Wij zijn niet van plan financieel voordeel te trekken uit het lijden van medemensen". LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van de Shell-groep heeft medegedeeld, dat nog steeds besprekingen gaande zijn met de Indonesische regering over de toe komst van de olieterreinen en -installaties van de Shell in Indonesië. Hij zeide voorts, dat nog geen enkele mededeling is ont vangen van de rebellenregering in Midden-Sumatra. ZEEMACHT 3 jagers,4 korvetten, 1 flottielje mijnen' vegers,! opleidingsschip, div kleine schepen LUCHTMACHT teltca.l0.000man en bezitca.30vliegvelden 1 squadron bommenwerp 1 sq transport,2sq.verken- ning, 1 sq. jagersfl sq. toto) DJAKARTA (ANP) Het Indonesische persbureau Antara heeft uit Tarakan, op Oost-Borneo, gemeld dat daar dertig men sen de hongerdood zijn gestorven en dat duizenden anderen honger lijden. De rij sttoewij zing voor Oost-Borneo over februari is nog niet aangekomen, al dus Antara, dat daaraan toevoegt, dat tienduizenden personen al hun bezittingen hebben moeten verkopen om zich rijst en andere levensmiddelen, zoals sago, te kunnen verschaffen. Prof. Djohan vraagt ontslag DJAKARTA (ANP) Professor Bahder Djohan, de president van de Universiteit van Indonesië, heeft zijn ontslag ingediend, uit protest tegen het bombardement door de Indonesische luchtmacht op het plaatsje Painan, in Midden-Sumatra, op vrijdag jongstleden. Djakarta's verliezen SINGAPORE (Reuter) Twee vlieg tuigen van de Indonesische luchtmacht worden vermist na operaties tegen de re volutionaire regering in Midden-Sumatra op vrijdag en zaterdag, aldus berichten uit Medan, waar het bestuur gevraagd is uit te zien naar deze vliegtuigen. Volgens een ander bericht zijn twee mensen gedood en vijf rivierschepen ge zonken door de bommen die bij vergissing werden uitgeworpen in Djambi. Sukarno over wereldblokken DJAKARTA (ANP) President Su karno heeft, volgens het persbureau „An tara", gezegd, dat een van de twee we reldblokken wenst dat Indonesië zich daarbij aansluit en „voor dat doel zich met onze binnenlandse aangelegenheden begint te bemoeien". De president betoog de, dat deze buitenlandse inmenging niet kan worden getolereerd. In een toespraak tot leden van het voor malige „studentenleger", dat een rol heeft gespeeld bij de onafhankelijkheidsrevo lutie, betoogde Sukarno: „Een buitenland se mogendheid is begonnen de woelingen in de buitengewesten uit te buiten". Hij zeide echter niet welk land hij bedoelde. De ruilhandel SINGAPORE (AFP) Handelaren in Singapore hebben in de afgelopen week goederen ter waarde van een miljoen dol lar verloren door de inbeslagneming van hun schepen door de marine van de cen trale Indonesische regering. Volgens de „Straits Times" blijven sche pen uit Singapore de blokkade door de Indonesische regering doorbreken om han del te drijven met het opstandige Midden- Sumatra. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft na een bijzondere zitting, welke vijf uren heeft geduurd, de oud gouverneur van Noord-Sumatra S. M. Amin benoemd tot regionaal bestuurs hoofd van de Riouw-archipel, gelegen tussen Singapore en Midden-Sumatra. TOKIO (UP) Volgens het Indonesi sche persagentschap Antara heeft de In- De grootste fabrikanten van sla-olie zullen per drie maart de prijs van de olie met tien cent per fles verlagen. Aange nomen wordt dat andere fabrikanten dit voorbeeld zullen volgen van de grootste fabrikanten. De prijsverlaging werd mo gelijk door de gedaalde grondstoffen- prijzen. Hr. Msonderzeebootjager „Drente" donesische regering met Nederland en West-Duitsland een contract afgesloten voor de aankoop van acht vrachtschepen. De betaling zal in contant geld plaatsvin den. (Van onze correspondent in Londen) Waarschijnlijk zullen nog dit jaar langs de Britse oostkust raketbases worden inge richt. De aanleg der installaties die om streeks honderd miljoen gulden zal kosten, komt voor rekening van Groot-Brittannië, doch de twintig meter lange raketten van het type Thor worden, met hun kernladin gen door de Verenigde Staten geleverd. Dit werd gisteren in het Lagerhuis aangekon digd door de Britse minister van Defensie, Duncan Sandys, en toegelicht tijdens een persbijeenkomst in diens ministerie. Tijdens de persconferentie werd door een Nederlandse journalist de vraag gesteld, of er gevaar bestaat, dat een der raketten na het afvuren buiten controle zou geraken, en zij in Nederland of West-Duitsland tot ontploffing zou komen. De stellige verzeke ring, dat zulks onmogelijk zou zijn, kon de minister niet geven, maar wel zei hij er van overtuigd te zijn, dat al het menselijk mogelijke gedaan zal worden om dit te voorkomen. Het ontstekingsmechanisme der raketten zal pas in de laatste fase der vlucht, als de raket haar doel nadert, in werking worden gesteld. Met nadruk voeg de hij hieraan toe, „het scherpstellen der kernlading is een ingewikkeld proces, dat verschillende fasen doorloopt. Komt een raket, bijvoorbeeld door brand op de ra ketbasis, tot ontploffing, dan zal alleen een bepaalde hoeveelheid normale explosieve stof tot ontploffing komen en de kernstra ling zal tot de naaste omgeving beperkt blijven. Gaat er tijdens de vlucht der raket iets mis, dan kan zij radio-grafisch tot ont ploffing worden gebracht. Men moet niet vergeten, dat de raketten niet in Groot- Brittannië beproefd zullen worden, maar dat zij alleen in geval van oorlog worden afgevuurd". Geen oefeningen De bases zullen worden aangelegd in de kustprovincies East Anglia, Lincolnshire en Yorkshire. Het zou voorts de bedoeling zijn de lanceerinstallaties zo veel mogelijk te verspreiden om ontdekking en vernie tiging door middel van waterstof-bommen te voorkomen. Proeven met de raketten zullen alleen geschieden op Amerikaanse oefenterreinen of op het Britse proefterrein in Australië. Minister Sandys maakte nog bekend dat er een Britse raket wordt ont wikkeld, die beter en moderner zal zijn dan de Thor. Voor deze raket zullen even wel nieuwe lanceerterreinen moeten wor den aangelegd, daar zij, in tegenstelling tot de Thor, vanuit ondergrondse schuil plaatsen zullen worden afgevuurd. Op het ogenblik is de Thor het beste raketwapen dat beschikbaar is. 4 rtVERTENTJE ADVERTENTIE Ia, Hallo, CAFETARIA SQHAGEN hier Voor uw bestellingen BELT U ZES - VIJF - ZES - VIER BIK EN ARNOLDKADE 43-44

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1