UW NAAIMACHINE anda en de wijze Meester J „Politiek testament" van het parlement der E.G.K.S. Aandeelhouders dringen aan op liquidatie Mij. voor Walvisvaart Er komt nog meer sneeuw Venha&z Zeelt ió het zo r Wereldnieuws 2 Gemeenschappelijke Vergadering komt deze week voor haar zwanezitting bijeen in Straatsburg Als ik 's nachts hoest ABDIJSIROOP In april begint termijn- handel in aardappelen Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland H. BIJSTER Ir. EN ZOON Schildersbedrijf Seriebouw van de Fokker „Friendship" begint Engeland wil vrijere handel met communistische landen TER JAARVERGADERING VAN M A N TOT MAN Directie Hoyng adviseert tot aanvaarding van bod op aandelen Grote bomen J DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 STRAATSBURG (ANP) De nieuwe Europese parlementaire vergadering zou werkelijke bevoegdheden en dus verant woordelijkheid moeten bezitten. Tot deze slotsom korpt de Belg Pierre Wigny in een verslag namens de commissie voor politie ke aangelegenheden van de gemeenschap pelijke vergadering van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, die deze week voor het laatst in Straatsburg ver gadert. De gemeenschappelijke vergade ring zal deel gaan uitmaken van de nieuwe assemblee der Europese Economische Ge meenschap, Euratoom en E.G.K.S., die op 19 maart voor het eerst bijeenkomt. Wigny zegt in dit „politieke testament" van de Gemeenschappelijke Vergadering, dat de uitvoerende organen van de nieuwe gemeenschappen (de Europese commissies) bescheidener bevoegdheden hebben dan de Hoge Autoriteit der E.G.K.S. In belangrijke gevallen kunnen de commissies slechts voorstellen doen, de raad van ministers be slist. Het gevolg hiervan is, zegt hij, dat de nieuwe parlementaire vergadering minder invloed heeft dan de E.G.K.S.-assemblee. Zij oefent immers haar controle uit op „bloedeloze commissies" en heeft geen vat op de raad. Collegiale adviezen In een aantal collegiale adviezen aan de nieuwe Europese assemblee verklaart Wig ny, dat het nieuwe parlement onafhanke lijk moet zijn, ook op financieel gebied. Het moet zelf zijn voorzitter kiezen, zo zegt Wigny met nadruk, verwijzend naar het besluit van de ministers, die in januari overeenkwamen dat een Italiaan voorzitter zou moeten worden. De nieuwe assemblee zal commissies moeten instellen om het contact met de uitvoerende organen te be vorderen en voortdurende controle te ver zekeren. Deze commissies zouden, onder andere, het werk van de commissies der Gemeenschappelijke Vergadering kunnen overnemen en van haar ervaring profi teren. Vorming van politieke fracties, een ge bruikelijke procedure in de internationale parlementen, is nodig om het nieuwe par lement vrij te houden van nationale rivali teiten. Wigny waarschuwt, dat directe verkie zing van de Europese afgevaardigden (die nu nog door de nationale parlementen be noemd worden) het gevaar met zich mee brengt dat de band met de nationale par lementen verloren gaat. Het Europese parlement dient voorts ook grote aandacht te besteden aan de betrekkingen met de Raad van Europa. Terugblik In een terugblik op de afgelopen vijf jaar verklaart Wigny voorts, dat de Ge meenschappelijke Vergadering in de over gangsperiode de mogelijkheden die het E.G.K.S.-verdrag haar boden, heeft ge bruikt om haar onafhankelijkheid en poli tieke invloed te verzekeren. Een echt par lement is de vergadering niet geworden. Werkelijke parlementaire conflicten heb ben zich niet voorgedaan, vermoedelijk doordat de leden aanvoelden dat allereerst de banden met de gemeenschappelijke in- ADVERTENT1E neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. AKKER 'SIROOP Ongeveer half april zal in Amsterdam on Rotterdam begonnen worden met de termijnhandel in aardappelen. De termijn- markt zal 's maandags in de Beurs van Koophandel in Rotterdam en op dinsdagen tot en met vrijdagen in de Koopmansbeurs in Amsterdam worden gehouden. Op een maandagavond in „De Beurs" in Hoofd dorp gehouden bijeenkomst hebben de he ren P. de Graaf en H. J. J. van Werkho ven van het Amsterdamse makelaarskan toor G. de Vries en Zonen n.v. het doel en de werkwijze van deze termijnhandel in aardappelen uiteengezet. De aardappelhandel is aan grote risico's onderhevig. De termijnmarkt beoogt de prijsrisico's te beperken. Zij is een gere glementeerde markt, waar aan- en verko pen van bepaalde rassen voorlopig elf tegen van te voren vastgestelde leve ringstermijnen kunnen worden tot stand gebracht. Er kan op termijn worden ge kocht, zodat het tijdstip tussen koop en levering sterk uiteen kan lopen. De ter mijnmarkt zal niet in de plaats van de huidige „effectieve" markt komen. Han delaren kunnen zowel in de „effectieve" handel als op de termijnmarkt transacties afsluiten. Verliezen op de eerste kunnen op de tweede markt worden goedgemaakt. Alleen door middel van makelaars kun nen de transacties worden afgesloten. De aardappelhandelaren dienen uiteraard een goede kijk op het verloop van de handel te hebben, opdat zij uiteraard die partijen zullen kopen die op het moment van leve ring hoog genoteerd zullen staan. Op het tijdstip van de koop behoeft de koper slechts een tiende van de koopsom te stor ten bij de Amsterdamse Liquidatiekas, die de termijnhandel registreert. De handel vindt plaats tijdens de zoge naamde „call" in de beurs. Dan komen de vijf toegelaten makelaars bijeen om hun opdrachten uit te voeren en transac ties voor koop of verkoop af te sluiten. De opdrachtgevers blijven onbekend, de note ringen worden op borden vermeld. De markt kan tevens worden gezien als een „gokautomaat" voor speculanten. Reeds in 1931 werden plannen voor het instellen van een termijnhandel voor aard appelen gemaakt. Uiteraard zal pas na een aanlooptijd kunnen worden vastgesteld, of de markt aan de verwachtingen beant woordt. Men heeft er goede moed op, dat na verloop van tijd de termijnmarkt naast de huidige, „effectieve" handel in aard appelen van grote betekenis zal zijn. stellingen gevestigd moesten worden. Een oppositie kan alleen een zegen zijn als de fundamentele loyaliteit sterk genoeg is. Als algemene klacht merkt Wigny op, dat onder andere aan sommige wensen van de Gemeenschappelijke Vergadering te traag gehoor is gegeven. Dit veroorzaakte een gevoel van ongeduld ten aanzien van de Hoge Autoriteit. Dit gevoel werd bitter heid jegens de bijzondere raad van minis ters van de E.G.K.S.. „De gemeenschappe lijke vergadering gaat dus sterven om op nieuw te verrijzen, een politieke operatie die niet zonder gevaar is", aldus Wigny. Het opgaan van „het kolen- en staalpar lement" in de Europese assemblee valt sa men met het einde van de overgangs periode van vijf jaar van de E.G.K.S. Her ziening van het E.G.K.S.-verdrag is nu mogelijk en het ligt in de bedoeling, dat de 78 parlementsleden hun licht over deze kwestie laten schijnen. Verdragsherziening als zodanig is een kwastie waarover de re geringen van de zes aangesloten landen moeten beslissen. Er zijn voorstellen ge daan om de Hoge Autoriteit, het dagelijks bestuur van de E.G.K.S., meer bevoegd heden te geven op sociaal terrein. BONN (DPA) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, heeft de gedachte geopperd, dat bij parle mentsverkiezingen in de zes landen gelijk tijdig de nationale afgevaardigden naar het parlement van de Europese gemeen schappen gekozen kunnen worden. Hij acht deze oplossing beter dan nationale „Euro pese" verkiezingen voor aanwijzing van de in totaal 142 leden van het Europese par lement. Von Brentano ontkende dat er in Bonn een competentie strijd gaande is tussen zijn ministerie en het ministerie van Economi sche Zaken van Erhard. Er is vrijwel over eenstemming over een doelmatige ver deling van Europese kwesties, zo zei hij. (AFP) De christen-democratische frac tie in de Gemeenschappelijke Vergadering heeft Pierre Wigny als haar voorzitter ge kozen, als opvolger van' de Nederlander mr. E. M. J. A. Sassen, die lid van de Eura- toom-commissie is geworden. Wigny is rap porteur van de commissie voor politieke aangelegenheden. Hij is minister van Koloniën geweest. De fractie van de chris ten-democraten telt 34 leden. Enkalon breidt uit De Enkalonfabriek te Emmen, een nederzetting van het AKU-concern, is overgegaan tot uitbrei ding van het personeel. Sinds vorig jaar in deze onderneming de afdeling twijnerij kwam stil te staan als gevolg van verminderde interesse voor getwijnde garens, werd geen personeel meer aan genomen, terwijl werknemers, die het bedrijf verlieten, niet meer werden vervangen. Het op nieuw aannemen van personeel houdt verband met de uitbreiding van de Terlenkafabriek. Deze zal binnenafzienbare tijd gereed komen. Het wordt niet voor onmogelijk gehouden, dat onge veer 300 arbeiders aan het AKU-bedrijf te Em men zullen worden toegevoegd. De O.E.E.S-zinkproduktie Naar de Organisatie5- voor Europese Ecohomi- sche Samenwerking mededeelt, bedroeg de totale produktie van geraffineerd zink in de zinkpro- ducerende landen van de O.E.E.S. in januari 1958 69.623 metrieke ton tegen 73.273 metrieke ton in december 1957. In vergelijking met januari 1957 is de produktie met 2 pet. verminderd. Handelsakkoord BeneluxZweden Het handelsakkoord tussen de Benelux-landen en Zweden, waarvan de geldigheidsduur op 28 februari 1958 afloopt, zal voor de duur van een jaar ongewijzigd worden verlengd. Ook de bij het akkoord behorende goederenlijsten ondergaan geen verandering. Exploratieboring Shell Na vier jaren van intensieve opsporingsarbeid heeft de Shell haar eerste diepe exploratieboring in Turkije aangezet. Deze boring, Terzili I, is ge legen in Thracië, ten noordwesten van Istanboel, en wordt verricht door een aannemersfirma uit Glasgow. De enige tot dusver bekende oliereser ves bevinden zich in een concessiegebied in het zuid-oosten van Turkije. De Britse werkloosheid Het aantal werklozen in Engeland is deze maand met ongeveer 28.000 gestegen tot ongeveer 423.000. Dit is door de minister van Arbeid, Macleod be kend gemaakt. Hij deelde mede, dat deze stijging niet aan seizoensinvloed is toe te schrijven. Op het ogenblik is 1,9 van de beroepsbevolking werkloos tegen 1,8 °/o in januari. De minister voegde hier echter aan toe, dat de werkgelegen heid in Engeland nog steeds groter is dan ooit tevoren. De V.S. auto-industrie De American Motors Corporation heeft bekend gemaakt, dat zij haar fabrieken in Milwaukee en Kenosha (Wisconsin) van 3 tot 10 maart zal slui ten. Hierdoor zullen in deze periode bijna 10.000 arbeiders zonder werk zijn. De Ford Motor Com pany heeft in het weekeinde bekendgemaakt, dat zij 8000 arbeiders van twee van haar fabrieken zal ontslaan. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 ADVERTENTIE staat bij KUIPERS in de Kleine Houtstraat 112 - Haarlem - Tel. 11142 De eerste F-27 „Friendship" van de se- rieproduktie van de Fokkerfabrieken op Schiphol zal in april de montagehal verla ten. Dit eerste vliegtuig van de serie pro- duktielijn is bestemd voor de Ierse lucht vaartmaatschappij „Aer Lingus Teoranta". Ook de bouw van het tweede toestel, even eens voor „Aer Lingus" deze maatschap pij heeft zeven „Friendships" besteld vordert snel. Reeds staat nummer drie van de serie, bestemd voor de Noorse lucht vaartmaatschappij Braathens, op stapel. Het eerste vliegtuig van de serieproduk- tie van de Fairchildfabrieken in Hagers- town (V.S.), waar de F-27 in licentie wordt gebouwd, zal dezer dagen de montagehal verlaten. „Bonanza Airlines" heeft er zes besteld met een optie op nog zes machines. De orderportefeuille van Fairchild is geste gen tot 92 stuks. Amerikaanse ambtenaren hebben ge zegd, dat Engeland en een aantal ande re landen herziening willen van de lijst van strategische goederen, die niet naar com munistisch China, de Sovjet-Unie en Com munistische landen in Oost-Europa gezon den mogen worden. Het zijn goederen die het oorlogspotentieel van deze landen kun nen versterken. Engeland en de andere westelijke lan den, die de goederenlijst willen herzien, voeren aan dat de militaire behoeften van de Sovjet-Unie zich wijzigen, aldus is uit kringen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen. In mei 1957 besloot Engeland eenzijdig de embar- golijst voor de Sovjet-Unie en Oost-Euro pa, die ruimer was dan die voor China, ook voor China te laten gelden. Dit voorbeeld werd door enkele andere westelijke landen gevolgd. De V. S. handhaafden echter een volledig embargo op alle handel met Com munistisch China. Intussen wordt te Parijs gemeld, dat de commissie van vijftien landen die de kwes ties van het embargo op de handel met communistische landen regelt, reeds een uitgebreid onderzoek naar de strategische beperkingen instelt. De commissie, COCOM geheten, omvat vertegenwoordi gers van Japan en de landen van de Noord atlantische Verdragsorganisatie met uit zondering van IJsland. Tot het onderzoek was opdracht gegeven, aldus commissie kringen, na bestudering van de Russische technische vooruitgang en de veranderen de strategische toestand. Grote bezorgdheid werd in de jaarver gadering der Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart n.v. van de aandeel houderszijde uitgesproken over de gang van zaken en aangedrongen werd om tot liquidatie over te gaan. Bij liquidatie op dit ogenblik, zo had een aandeelhouder be rekend, zou er ongeveer 130 percent voor aandeelhouders uitkomen; na aftrek van belastingen 118 percent. Over een aantal jaren zou de liquidatie nog gunstiger zijn, namelijk 140 tot 150 percent; na belastin gen 125 percent. De voorzitter, mr. H. F. van Leeuwen, zei niet te kunnen zeggen wat er gaat gebeuren. Hij wenste over al dan niet liquideren geen positieve verkla ring af te leggen. „Wij hebben alle égards gehad voor de belangen van aandeelhou ders en hopen die te blijven hooghouden. Wij moeten met elkaar en met de regering rationeel handelen," aldus mr. Van Leeu wen. De jaarstukken werden goedgekeurd. Een aandeelhouder zei dat de enige op lossing om tot liquidatie over te gaan ont staat als de verliezen zó groot zijn, dat de maatschappij onmogelijk op eigen be nen kan staan wanneer de steun van de regering afloopt, hetgeen eind juni 1961 het geval zal zijn. Er is geen bezwaar met varen door te gaan zo lang wij regerings steun hebben, aldus deze aandeelhouder, maar als de steun van het rijk is geëindigd mogen wij niet voor eigen rekening gaan varen. In dat geval is liquidatie wenselijk en noodzakelijk. Maakt de regering daar tegen bezwaar, dan zal zij het contract moeten verlengen of de maatschappij moe ten overnemen, zoals in Noorwegen is ge schied. De voorzitter antwoordde dat de balans op liquidatiewaarde „er niet zo gek uit ziet." „De zaak is niet erg rendabel," al dus mr. Van Leeuwen, „want wij moeten sterk terugvallen op de regeringsgarantie. Wij hebben tegenslagen gehad: de vangst limiet is verlaagd, wij zijn ongelukkig ge weest in de vangst, de traanprijs is niet best .en de vrachtenmarkt voor de tank vaart ligt ongunstig. Walvisvaart is nu eenmaal een riskant bedrijf met vele on zekerheden. Maar de regering zou niet graag willen dat wij het bedrijf stopzet ten, daarom is destijds het risico voor aan deelhouders beperkt. Hoe het huidige sei zoen zal verlopen, valt niet te zeggen, maar het ziet er niét naar uit, dat het een prach tig seizoen wordt. Een aandeelhouder zei er van overtuigd te zijn, dat de regering, vooral uit het oog punt van vlagvertoon op de wereldzee, het van belang acht dat Nederland verte genwoordigd blijft in de internationale walvisvaart. Om die reden verwachtte hij verlenging van het regeringscontract. De directie merkte op dat over de vangst ADVERTENTIE .Televisiegisteravond? Totddl vergeten! Ik zat zó in Panorama te lezen!" (Zó boeiend is nu PANORAMA v'. -- De depressie, die gisteren bij Ierland was gelegen, trok de afgelopen 24 uur via Zuid-Engeland in de richting van Neder land. Onder invloed van deze depressie drong zachtere oceaanlucht tot de zuide lijke helft van ons land door. De tempera- ratuurtegenstellingen waren vanmorgen bijzonder groot. In Groningen vroor het drie graden en in het zuiden van het land stond het kwik acht a negen graden boven nul. Langs de grenslijn kwam behalve sneeuw ook regen voor bij temperaturen onder het vriespunt. De depressie trekt in oostelijke richting verder, waardoor de koudere lucht weer naar het zuiden terug stroomt. Een aanzienlijke daling van tem peratuur in het zuiden van het land zal daarvan het gevolg zijn. Ook de komende 24 uur zal er op de meeste plaatsen nog sneeuw vallen. WEERRAPPORTEN Woensdag 26 februari Zon op 7.34 uur, onder 18.13 uur. Maan op 10.41 uur, onder 1.36 uur. Maanstanden 26 febr. 21.51 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 26 februari Hoog water 8.20 en 20.43 uur. Laag water 3.40 en 16.09 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen biu tan- bc t en binnenlandheden C morgen 7 uur. Neerslag: dÜ 9 laatste 24 uur Is Sr Helsinki onbewolkt nw 23 0 Stockholm sneeuw no 21 0,1 Oslo sneeuw no ■15 0,2 Kopenhagen geheel bew. o -4 1 Aberdeen sneeuwbui ono -1 7 Londen regen nno 1 15 Amsterdam regen ono 0 14 Brussel regenbui zw 9 16 Luxemburg regenbui zw 7 15 Parijs geheel bew. zzw 9 4 Bordeaux geheel bew. z 9 1 Grenoble licht bew. windst. 2 0 Nice half bew. n 7 0 Berlijn sneeuw zo -2 3 Frankfort zwaar bew. zw 9 9 München licht bew. z 5 4 Zürich half bew. zo 2 16 Genève licht bew. wzw 7 6 Locarno onbewolkt windst. -1 0 Wenen half bew. verand. 3 2 Innsbruck mist w -1 1 Rome zwaar bew. z 12 5 Ajaccio zwaar bew. O 10 0 Madrid half bew. wzw 0 Mallorca licht bew. windst. 10 0 Algiers half bew. zzw 10 0 Den Helder lichte regen ono -2 8 Ypenburg regen no 2 7 Vlissingen regen zw 8 14 Eelde sneeuw ono -3 3 De Bilt regen ono 2 9 Twente mist nno 1 10 Eindhoven lichte regen zw 7 16 Vlv. Z.-Limb. lichte regen zzw 8 11 72. Terwijl de zorgelijke ober op het punt stond om zijn betaling uit het magische kistje te halen, waren Joris en Panda achter zijn rug in een verhit gesprek ge wikkeld. „Je MOET betalen voor je eten, Joris!", riep Panda verontwaardigd„Je hebt toch gehoord, dat anders al die 460 arme weeskinderen dakloos worden?" „Laat me gaan", antwoordde Joris krib big. „Die ober kan alles krijgen wat ik beziten dat is het kistje en wil je alsjeblieft niet zo aan mijn jas trekken; je zult de snit ervan bederven!" Maar de kleine Panda, die voor de belangen van maar eventjes 460 wezen opkwam, bezat nu een strijdlust, die Joris lichtelijk ont hutste. „Noem je dat betalen?", riep hij, met een boze vinger in Joris' maagstreek porrend. „Betalen met een leeg kistje?" Men mag het Joris niet euvel duiden, dat zijn geduld met Panda uitgeput raakte; na het zojuist genuttigde maal was zijn maag nog zeer gevoelig voor verse indrukken, en een onaangename behandeling van dat orgaan maakt een humeur licht van streek. Er verscheen een boze rimpel tussen zijn ogen. „Hou op met die verwijten, Panda sprak hij met opeengeklemde kaken. „Kan ik het soms helpen dat die kist leeg was? Dat is de schuld van die oosterse magie". Met een ruk schudde hij Panda vanzich af en snelde met lenige pas de deur uit. Op dat moment klonk een vreugdevolle kreet. „Een kist met juwe len! Een echte schat! Wat een edelmoedig geschenk!" Het was de ober, die uitzinnig van blijdschap kwam aandraven. Om de hoek van de deur verscheen het verbijs terde hoofd van Joris „Schat? J-juwe len?!", vroeg hij hees. nimmer iets te zeggen valt. Op plekken waar men een jaar tevoren goed gevan gen heeft, kan men het volgend jaar tever geefs vissen. De wereldproduktie van on geveer 300.000 ton traan speelt geen grote rol op de olie- en vetmarkt. Traan vindt één heel belangrijke koper, die de prijs kan beïnvloeden. Op de „Willem Barendsz," zo werd tenslotte meegedeeld, bevindt zich een bemanning van 425 en op de tota le Nederlandse welvisvloot van 700 kop pen. Bedrijf zal op dezelfde voet worden voortgezet In een bericht aan aandeelhouders ad viseert de directie van C. Hoyng n.v. te 's Gravenhage het aanbod tot overneming van alle uitstaande aandelen van de n.v.te- gen de koers van 110 percent, waarbij de koper zich verplicht heeft het bedrijf op dezelfde voet voort te zetten, te aanvaar den. Tot deze conclusie is de directie geko men na zorgvuldige overwegingen. Gelijk met het aanbod van 110 percent heeft de directie van andere zijde een bod van 120 4 125 percent bereikt, dat na ver vulling van zekere voorwaarden zou kun nen worden gedaan. De directie heeft een en ander ernstig overwogen, daarbij zowel de belangen van aandeelhouders als die van de in het bedrijf werkzame staffunc tionarissen en employees in aanmerking nemende. Met het oog op de omstandigheid dat het aanbod van 110 percent definitief, maar slechts korte tijd geldig was, heeft de directie haar advies uitgebracht. Het bericht zegt voorts: na een korte pe> riode van goede resultaten in de eerste ja ren na de Tweede Wereldoorlog begonnen de omzetten na het boekjaar 1949/ 1950, te dalen, waardoor, mede tengevolge van het sterk gestegen kostenpeil, grote verliezen werden geleden. Ook in de dochteronder neming, de Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" n.v. te Gouda, was de gang van zaken zeer teleurstellend. Na een aantal verliesgevende jaren werd in 1957 besloten deze dochteronderneming af te stoten. Na het optreden van een nieu we directie in 1954 vond een sanering plaats, welke leidde tot een stijging van de omzetten en van het bruto-winstpercenta- ge, gepaard gaande met een daling van de onkosten. Voor het eerst over 1955/56 werd in eigen bedrijf weer met winst ge werkt. Een en ander resulteerde in een ver liessaldo op de balans per 31 januari 1957 van 534.924. De resultaten over 1957/58 zijn nog niet bekend. Aangenomen mag worden, dat de winst over dat boekjaar, na ongeveer gelijke afschrijvingen als in het voorgaan de boekjaar, ruim 200.000. zal bedragen, Daarnaast moet rekening worden gehou den met een aanzienlijk bedrag aan „back service" wegens pensioenen, waarvoor na inhaling van het verliessaldo voorzie ningen moeten worden getroffen. Hierte genover staat een stille reserve in de boek waarde der gebouwen. Hoewel de vooruitzichten voor de ven nootschap, aannemende dat de conjunc tuurontwikkeling geen nadelige invloed op de omzetten van de winkelzaken zal heb ben, niet ongunstig zijn, meent de directie, gezien het voorgaande, met zekerheid te kunnen zeggen, dat de eerstkomende drie tot vier jaren een dividenduitkering nog niét mogelijk zal zijn. De verlies - en winstrekening over 1956- 1957 geeft een saldo verlies van 57.740. De aanmelding van de aandelen kan ge schieden tot uiterlijk 7 maart aanstaan de (ten kantore van de Twentsche Bank) Voor de beurs zie pagina 7). ADVERTENTIE CREAM CRACKERS met het geheel eigen karakter. Per groot pak 80 ct.Los 28 ct pet 100 gr. Ook zoutloos. Mogelijk. Wij zijn de snelheid die nodig is om ons los te maken van de aan trekkingskracht der aarde 11,2 kilo meter per seconde zeer dicht ge naderd, zo heeft prof. Tigran Melkoe- mov, een Russische specialist op het gebied van de vervaardiging van mo toren, verklaard. Het is mogelijk, dat binnenkort een raket naar de maan wordt geschoten of dat zij rond dit hemellichaam zal draaien, aldus Mel- koemov volgens het Sovjet-persbureau Tass. Tumult. De Britse minister van Huisves ting, Brooke, heeft op een vergadering te Londen de wijk genomen voor tegen standers van zijn huurwet, die hem be dreigden. Toen de menigte op hem aan drong, verliet de minister het spreek gestoelte en zocht hij zijn heil in een kamer achter de zaal, waar de ver gadering werd gehouden. Er ontstond een handgemeen, waarbij met stoelen werd gesmeten, een tafel van het plat form op de vloer werd geworpen en een microfoon werd stukgeslagen op het hoofd van een man. Ontploffing. Ten gevolge van een hevige ontploffing van munitie in de Indische stad Pathankot zijn dertig tot veertig personen om het -leven gekomen en vijftien ernstig gewond. De munitie kwam tot explosie bij het uitladen op een spoorwegemplacement. Ongewenst. De Joegoslavische regering heeft te kennen gegeven, dat zij geen visa zal verlenen aan een missie van de Socialistische Internationale, die wil pleiten voor vrijlating van twee be jaarde veroordeelde Joegoslavische so cialisten. Van de missie zouden een Noor, een Oostenrijker en een Brit (Aneurin Bevan) deel uitmaken. Ongodsdienstig. Bij het debat over gods dienstzaken is het in het Turkse parle ment tot een handgemeen gekomen. Verscheidene afgevaardigden werden gekwetst. Het gevecht begon toen iemand een tegenstander ongodsdien stig noemde. Het is tijdens het drie daagse debat al eens eerder tot een vechtpartij gekomen. Alarm. De politie in Groot-Brittannië en de twee delen van Ierland verkeert in staat van alarm naar aanleiding van berichten, dat Liam Kelly, de leider van het verboden Ierse republikeinse leger, bij organisaties van zijn landgenoten in de Verenigde Staten grote hoeveel heden geld zou hebben ingezameld en zich gereed zou maken de oorlog tegen de politie in Engeland en Noord-Ierland te leiden. Contra-revolutionair. De rooms-katholieke bisschop van Kanton, en een lagere geestelijke zin als contra-revolutionair in hechtenis genomen, aldus meldt het communistische persbureau „Nieuw China". De bisschop is beschuldigd van het ontvangen en doorgeven van geld middelen van „imperialistische agen ten". Tijdens de Koreaanse oorlog ver hinderde de bisschop, dat vele jonge rooms-katholieken zich aansloten bij de volksvrijwilligers, aldus „Nieuw China". Vierling. Een 23-jarige mijnwerkersvrouw uit Repeln in Rijnland heeft het leven geschonken aan een meisjesvierling. Volgens de doktoren van het zieken huis, waar zij verpleegd wordt, maken moeder en dochters het best. Zeventig. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, wordt vandaag zeventig jaar. Alles wijst erop, dat hij, ondanks de beschul digingen door de democraten, dat Dul les verantwoordelijk is voor de diplo matieke en propagandistische successen van de Russen, zijn ministerschap zal behouden. De Russische aanvallen op zijn politiek hebben er waarschijnlijk toe bijgedragen, dat hij vaster dan ooit in het zadel zit. Plantaardig. Radio-Moskou heeft bekend gemaakt dat in het Russische paviljoen op de Brusselse wereldtentoonstelling een stuk goud te zien zal zijn, dat ge trokken is uit gewoon koren. Volgens radio-Moskou hebben Russische ge leerden planten gevonden die mine ralen in microscopische hoeveelheden bevatten. Afwezig. De Amerikaanse zaakgelastigde was de enige van de vertegenwoordi gers der NAVO-landen die maandag avond niet aanwezig was op de officiële receptie te Praag, ter herdenking van het feit dat de communisten tien jaar geleden in Tsjechoslowakije aan de macht kwamen. Watersnood. Het noorden van Nieuw-Zee- land wordt geteisterd door gote over stromingen. De toestand op North Is land, waar vele mensen hun toe vlucht in bomen en op daken hebben gezocht, is hachelijk. Met boten worden pogingen ondernomen om de 1500 in woners van Otorohanga te evacueren. In de stad Koeiti staat het water meer dan een meter hoog in de straten. IN DE plantenwereld komen herhaal delijk afzonderlijke individuen voor, die sterk in afmetingen van hun soortgenoten afwijken en daardoor de belangstelling meer dan waard zijn. Meestal bevinden zij zich echter te ver buiten onze gezichts kring om de aandacht te krijgen die zij verdienen. Van de hulstboom zouden we bijvoorbeeld werkelijk niet verwachten dat hij kan uitgroeien tot in drukwekkende hoogten. In drukwekkend althans, verge leken bij de bescheiden boom pjes die onze voortuinen sie ren en waarvan in de winter meestal slechts wat schamele takjes met bessen geplukt kunnen worden. Toch staat op de Lüneburgerheide bij het plaatsje Wipperfürth een exemplaar van ongeveer 10 m hoogte, een dorado voor iedere hulsthandelaar die tegen Kerstmis het volle profijt wil binnenhalen! Dit uit groeien tot ongekende afmetingen kan zich uiteraard ook met andere planten voor doen. Ook de wijnstok behoort tot de ge wassen die onder bepaalde omstandigheden bijzondere afmetingen kan aannemen. De grootste wijnstok groeit momenteel in Schotland. Hij werd in 1831 geplant en heeft dus een eerbiedwaardige ouderdom bereikt (hoewel er veel oudere exemplaren bestaan). Dit Schotse exemplaar bedekt met zijn ranken een oppervlakte van 4000 vierkante meter en zou dus achter een vierkante glasruit van 65 m lengte en 65 m hoogte geplaatst moeten worden. Ook in Worms staat een wijnstok die alle aan dacht verdient, omdat het 27 m lange ge was ieder jaar ongeveer 800 trossen drui ven levert, een formidabele oogst van slechts één plant. Het produktiefste gewas troffen we echter aan in Graz, waar de vruchtbaarste wijnstok ter wereld in 1935 niet minder dan 200 liter wijn voortbracht. Op de Krim, in het dal van de Baidar, groeit een ander fenomeen. Daar staat bij het plaatsje Balaklawa een walnotenboom die jaarlijks gemiddeld 100.000 noten produceert. Gerekend naar de prijzen die hier te lande voor een enkel ons noten wordt gevraagd, geeft deze boom dus een op brengst waarvan een heel gezin uitste kend kan bestaan. In Rusland, waar de levensstandaard lager is en waar wellicht ook de noten wat minder hoog genoteerd staan dan hier, delen maar liefst vijf Tartarenfamïlies in de opbrengst van deze reusachtige walnotenboom. Dat delen zal overigens minder een gevolg van over vloed, dan wel van erfeniskwesties zijn. Over erfenissen gesproken, het komt mij voor, dat de grootste erfenis werd nage laten door een onbemiddeld man in het begin van de vorige eeuw, wiens naam slechts weinigen ooit hebben horen noe men. Daarover morgen (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2