IJmond-adviescollege over drie principiële kwesties Geen verbetering, alleen verdere vervuiling van woonwagenkamp IJmond-agenda Vanmorgen in de vishal en op zee Steun voor opbouwwerkcoördinatie maatschappelijk werk benaderd Ondanks gemeentelijke voornemens Vroeger was dit het mooiste kamp van Europa", zei een bewoner WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 7 POLITIE HAALDE RAADSLEDEN Directeur Sociale Zaken: Plannen zijn klaar, maar wachten op uitvoering Hoofdprijzen Staatsloterij PER POLITIEJEEP zqn vele ver-af-wonende leden van het IJmond-adviescollege gisteravond door de sneeuwstorm naar het Velsense raadhuis gehaald voor een ver-^ gadering, die daardoor vqf kwartier te laat begon en ietwat leed onder een haast, ingegeven door de vraag, of men nog wel terug zou kunnen komen. Niettemin hebben zich enige belangwekkende gesprekken ontsponnen over de agendapunten, die deze avond ter tafel kwamen: byvoorbeeld over een subsidie aanvraag van de „Katholieke Schoolraad IJmond", die voor een kwalitatief onderwijs onderzoek 5000 subsidie aanvroeg en ook kreeg, zjj het na enige principiële gedachtenwisselingen. Men werd het verder eens over een subsidie voor de „Stichting opbouw Katholiek Kennemerland" en een voorstel over de coördinatie van het sociale en maatschappelijke werk in de IJmond in de vorm van een „adviesbureau voor Maatschappelijk Werk in de IJmond". Wethouder H. d e B o e r van Velsen (Ar beid) heeft de Katholieke subsidie-aan vraag voor het schoolonderzoek verdedigd, door te zeggen, dat dit kwalitatieve onder zoek er op gericht moet zijn de nieuw- binnenkomende IJmondertjes te brengen binnen de onderwijskring, waar zij uit hoofde van hun milieu thuishoren, zodat het bepaald niet door het Nederlands Economisch Instituut verricht zou kunnen worden, wat bepaalde woordvoerders uit het college nog even tot de wenselijkheden rekenden. Deze „bijzondere taken" voor de ge meenschap vonden ook in de volgende agendapunten gestalte. De gesprekken over het verzoek van de „Katholieke Schoolraad IJmond", die met 'een subsidie-aanvraag kwam, werden in geleid door mevrouw H e y k o o p (Velsen, Vrijheid). Zij drong aan op één onderzoek over de schoolsituatie in de IJmond door het Nederlands Economisch Instituut in samenspraak met de verschillende levens beschouwelijke richtingen en de heer K o g e r (Beverwijk, prot.-chr.) was even eens bang voor doublures, waarbij hij be paalde schoolrichtingen als de U.T.S., waar over Beverwijk reeds een rapport heeft aangevraagd, wilde uitsluiten, waarna de heer Kruisman (Velsen, C.P.N.) met mevrouw Heykoop van gevoelen was, dat de Katholieken voldoende hebben aan het onderzoek door het N.E.I. en niet, zoals deze richting wil, door een afzonderlijk instituut op kosten der gemeenschap. Dieper ging de heer Van Os v. d. Abeelen (Velsen, Arbeid) op deze ma terie in, door de „eigen taak voor de eigen richting" te erkennen, voortbouwend op het volledig aanvaarde beginsel der onder- wijsspecificatie. Hij deelde namens de hele fractie mee, dat de porté's en de achtergronden van de hele voordracht door hem worden onder schreven, maar bleef niettemin een weinig ongerust over de uitleg van het „kwanti tatieve" en het „kwalitatieve" onderzoek, waarop de Katholieke Schoolraad duidt. Wat is kwalitatief Vragenderwijs stelde hij of kwantitatief onderzoek bijvoorbeeld alleen het aantal benodigde scholen en het aantal kinderen behelzen zal, of ook de samenhang van deze concrete vragen met de wijkgedachte en andere, al direct veel delicatere onder werpen. Het door de schoolraad aange vraagde bedrag van 5000 heeft geen enkele verdere argumentatie of begroting meegekregen, zo ging de Velsense fractie voorzitter voort en hij zou zulks voor de toekomst toch wel vaster omlijnd willen zien, terwijl hij voorts de hoop uitsprak, dat men hier een eventueel „Katholiek onderzoek" coördineren zal en terug zal grijpen naar reeds verworven kennis, opdat er niet dubbel gewerkt wordt. Enkele woorden van de Katholieke Vel sense afgevaardigde, de heer Van Leeu wen, begeleidden daarna de subsidie aanvraag: „Wanneer de velen, die hier in de toekomst een gezonde samenleving moeten vormen, dan een gezonde samen werking vinden, is er veel te winnen. Hij hoopte dan ook van harte, dat na het IJmond-adviescollege de verschillende ge meenteraden deze subsidie-aanvraag zullen aanvaarden. Velsens wethouder De Boer (Arbeid) wees de opmerking van mevrouw Heykoop, als zou de overheid zich niet met kerke lijke richtingen moeten bemoeien, terug door te zeggen, dat het IJmond-advies college bij aanvaarding van de voordracht niet het kwantitatieve onderzoek zal sub sidiëren: het N.E.I. kan dit rustig blijven doen voor elke richting. Als het onderzoek echter kwalitatief wordt, gaat het zich op levensbeschouwelijk terrein begeven en dan is er inderdaad plaats voor een „eigen" onderzoek der Katholieken. Hij was er verder van overtuigd, dat het gevraagde bedrag slechts een gering deel van de be nodigde totaliteit uitmaakt en dat men uiteraard zal aanknopen bij de reeds ge publiceerde en verzamelde gegevens: kort gezegd heeft de overheid haar onderzoe- kingstaak voor haar scholen en de bijzon dere schoolbesturen hebben de hunne voor de onder hun beheer staande scholen en in dit laatste geval heeft de overheid een aanvullende functie. Niet gewonnen Mevrouw Heykoop gaf zich niet ge heel gewonnen: de kerk doet op dit punt toch ook al heel wat en zij bleef het wat huiverig vinden zonder enige rekening of verantwoording gemeenschapsgeld in deze onderzoekingen te stoppen, hoe verdienste lijk zij ook zijn. Ook de heer K o g er bleef wat ongerust: „hoe groot is bijvoorbeeld de eigen bijdrage uit Katholieke kring?", maar het betoog van mevrouw Heykoop kon hij helemaal niet volgen: er is geen sprake van subsidie aan kerkelijk werk, zoals zij wilde doen doorschemeren. Tenslotte bleef ook de heer Kruisman lichtelijk in de contramine en in tweede ronde heeft de heer Van Os nog eens samenvattend, als zijn mening uitgespro ken, dat de Nederlandse realiteit de „on- derwijsvrede" allang heeft erkend en dat elke richting dus haar mogelijkheden vol ledig kan doen ontplooien in de verschil lende schooltypen tussen kleuteronderwijs en universiteit. In de praktijk zal het wat dit onderzoek betreft, wel gerooid kunnen worden, als men het over het principe eens is, zo besloot hij „al was het misschien beter geweest de aanvraag van wat meer cijferdocumentaties te voorzien". Ook anderen Van de kant der prot. chr. fractie kwam onverdeelde vreugde bij monde van de heer T ij s s e n (Velsen), die de mogelijk heid door deze subsidie-aanvraag geopend zag voor andere richting, om in hun sector het schoolonderzoek ter hand te nemen. Wethouder De Boer rondde het debat af door te verwijzen naar het sociologisch onderzoek door de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk Werk, dat óók ge richt is op het geluk der toekomstige be woners en dat hierbij een begroting niet primair mag zijn. Toen het op stemmen aankwam, hield alleen de communistische fractie voet bij stuk; de V.V.D. had zich door de wet houder laten ompraten en ging mee. Opbouw Ook bg de behandeling van een subsidie aanvraag van 8000 voor de Stichting opbouw Katholiek Kennemerland, begon de vrijheid-fractie met critiek: mevrouw Allan (Beverwyk) verweet dit voorstel te zyn een verkapte steun aan een kerk genootschap. De heer K o g e r kon daarentegen ditkeer meer van harte akkoord gaan, al had hij enige reserve ten aanzien van de conse quenties. Maar hij hield staande, dat er een gemeenschappelijke taak is. Van een heel ander gezichtspunt uit redeneerde de heer Kruisman, die niets voelde voor een Katholiek Kennemerland" en dus ook tegen deze steun zei te zijn. Een naam De heer V a n O s viel het dagelijks be stuur bij in de verdediging dezer steun en beredeneerde zijn standpunt met een be toog, dat niet geheel zonder zorgen was en onder meer bezwaren maakte tegen de naam „opbouw Katholiek Kennemerland", die hij liever vervangen zag door „Katho lieke stichting opbouw Kennemerland". Overigens: de kans tot opbouw uit een diepe levensovertuiging wilde hij niet graag voorbij laten gaan. Lichtelijk verbaasd over het V.V.D.- standpunt over deze en de vorige voor dracht uitte de heer Van Leeuwen (Kath.) zich en hij verdedigde de naam van de Stichting door te zeggen, dat de opbouw alleen gericht is op Katholiek Kennemerland en dat anderzijds een betere suggestie aan de bestuurderen dezer Stich ting moet worden overgelaten. De heer N u yen (Kath.) achtte het vol komen begrijpelijk dat de heer Kruisman niets voelt voor welke opbouw dan ook in religieuze zin: het wordt op die manier te moeilijk voor de tegenkrachten, om het bastion der overtuiging te nemen en ver der kreeg de heer Kruisman enige politieke wederwoorden te slikken, die hij bij in terruptie terugslingerde. Geen „kerkewerk" Uit de repliek van de Velsense wethou der De Boer bleek, dat ook hij verbaasd was over het V.V.D.-standpunt als zou men een kerkelijke instelling gaan subsidiëren: het gaat ook hier om een taak, die bijvoor beeld het jeugdwerk omvat en die wel degelijk onder de overheidszorg valt: helaas zijn rijk en provincie nog niet tot steun overgegaan, maar dat zou eigenlijk wel zo moeten zijn, meende de heer De Boer. De gemeenteraden moeten straks nog de aan de verschillende gemeenten toevallende parten bekijken meende hij en tenslotte was hij ervan overtuigd, dat de bijdragen uit de overheidskassen ongetwijfeld hun renten zullen afwerpen. Er is nog geruime tijd verder gedebatteerd, waarbij de stel lingen aan weerskanten werden verstevigd,, men kon het er over eens zijn, dat het geestelijk nihilisme uit alle macht bestre den moet worden, waartoe óók deze stich ting haar nuttige bijdrage kan leveren. De voordracht werd met de V.V.D. en de C. P.N. tegen geaccepteerd. C oördinatie Het was al over half elf, toen men begon aan de behandeling van het laatste agenda punt: de coördinatie van het sociaal-maat- schappeljjk werk in de IJmond. zoals wij dat onlangs uitvoerig aan de hand van de voordracht hebben uiteengezet. Over deze aangelegenheid opende de heer Van Dongen (Velsen, prot. chr.) het gesprek met een lange oratie, die onder meer de vraag bevatte, of er meer van deze samensmeltingen in den lande zijn en hij meende, dat de ambtenaar, die dit werk straks onder zijn hoede zal krijgen, een bijzonder mens zal moeten zijn. Onder voorbehoud van enkele openge bleven vragen schaarde hij zich achter de voordracht, evenals de heer De W e ij e r (Kath., Beverwijk), die de samenwerking als voorwaarde van het welslagen van het te creëren apparaat zag. Hy wilde iets verder gaan en diende een amendement in in dezer voege, dat er een breed gesprek aan vooraf moet gaan over deze samenwerking met alle betrokken in stanties op kerkeiyk en burgeriyk gebied. Dit stuk het belangrijkste agendapunt van deze avond achtende, stipuleerde de heer v. O s, dat er op het maatschappelijk terrein nogal wat verwarring bestaat, on der meer omdat er zoveel op het gemeen telijk, kerkelijk en particulier „erf" in deze richting wordt gewerkt, maar dat ernaast ook provinciaal wordt gewerkt. De nieuwe, nu te boetseren IJmond- figuur, zal voorzichtig en met bepaalde be perkingen moeten worden opgezet, meen de hij, temeer omdat vele maatschappelijke taken terecht onder de kleinere eenheden ressorteren en eigenlijk een beetje ondui delijk worden, als zij in het grote IJmond- verband worden uitgevoerd. Het katholieke amendement was deels aantrekkelijk voor hem, maar ook wat moeilijk: men kan deze opzet op dit ogenblik niet helemaal laten afhangen van de samenwerking van alle kanten als men zich eenmaal principieel over het nut en de noodzaak heeft uitge- BEVERWIJK WOENSDAG 26 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „China gate". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Mijn zoon is onschuldig". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Ledenvergade ring Stille Omgang. De Groentenbeurs, 20 uur: Lezing voor Katholiek Vrouwengilde. De Groentenbeurs, 20 uur: Vergadering r.k. Middenstandsvereniging. Doopsgezinde Kerk, Meerstraat, 20 uur: Lezing door F. Hinlopen over „De ont wikkeling van de Staat Israel". Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15-17 uur; lees-en studie zaal geopend van 15-17.30 uur; jeugd leeszaal, Zeestr. 26, geopend van 15-16 u. Het Groene Huis, jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15-16.45 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur; jeugd leeszaal geopend van 14-17 uur. Wqk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17.30-19 uur. DONDERDAG 27 FEBRUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Caval- leria Rusticana". Kennemer Theater, 20 uur: Arbeiders Toneelfonds, Puck met „De knecht van twee meesters". Hotel Parkzicht, 20 uur: Vergadering Schilderscombinatie. Café Appeldoorn, 20 uur: Klaverjas voor Kennemer Jubileumfonds. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 uur; lees- en studiezaal ge opend van 10-13 en 15-18 uur. Wqk aan Ze'e, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17.30-19 uur. VELSEN WOENSDAG 26 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „De sloep des doods". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10-12.30, 14.30-17.30 en 19-21 uur; filiaal geopend van 14-17 u. Katholieke Leeszaal IJmuiden-Oost: Jeugdbibliotheek geopend van 14.30-17.30 uur. Hervormd Jeugdgebouw: Uitvoering van Advendo, 20 uur. Cultureel Centrum: Fotokring Velsen, 20 uur. DONDERDAG 27 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Paris Canaille". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 10-12.30 uur; filiaal open van 10-12 uur. Chr. Sportver. „Fit", 20 uur: Café Böhm, Hoofdstraat, Santpoort, uitvoering. Raadhuis, 9.30-12 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. Algemene Ned. Bedryfsbond voor de Metaalnyverheid, 20 uur, Herv. Jeugd gebouw, filmvoorstelling. sproken, kan de samenwerking nog pader worden bekeken. De dertienduizend gulden, die de opzet vraagt, had mevrouw Heykoop wederom lichtelijk bevreesd gemaakt en zij was bo vendien benieuwd naar een aantal defini ties als buurthuiswerk, maatschappelijke jeugdzorg; de heer Lips (prot. chr.) gaf zijn maatstaven mee met de toekomstige behandeling dezer materie: de „taak van de overheid om de publieke gerechtigheid te handhaven" erkennend, vroeg hij niette min de begrenzing der soevereiniteit in eigen kring te eerbiedigen, zodat er geen voorschriften kunnen worden gegeven maar wellicht stimulansen. De financiële consequenties wilde hij in dit en in vele andere gevallen toch wel heel graag terug wijzen naar de Rijksoverheid. Uit de woorden van de heer Kruis man bleek, dat de communisten het niet eens konden zijn met het katholieke amen dement: hieruit bleek naar zijn zeggen dat de katholieken, als niet iedereen meedoet, op hun eigen houtje gaan beginnen. Nadat de heer N u y e n s (kath.) annon ceerde dit amendement te willen verrui men, kwam de heer G e r r i t s e (Arbeid, Beverwijk) als lid van het dagelijks be stuur aan het woord en hij deelde mee, dat er uit een oriënterende voorbespreking met diverse vertegenwoordigers van het maat schappelijk werk is gebleken, hoezeer men het uit die kring eens is met de opzet, zoals deze in het IJmond-adviescollege werd naargelegd, wat dus niet wil zeggen, dat men er officieel zijn fiat aan gegeven heeft. Vooraf zal bij het ministerie van Maat schappelijk werk geïnformeerd worden, of er subsidie voor dit werk kan komen: theo retisch is dit tot 75°/o mogelijk, al heeft Velsen destijds het hoofd hiermee gestoten. Toen reeds werd echter betoogd, dat een dergelijke subsidie betere papieren zou hebben, als men de opzet voor de hele IJmond ging ontwerpen. Het katholieke amendement lokte hem persoonlijk niet erg aan: het gaat hier om een principe-voorstel en als er eerst over leg met alle groepen moet worden ge pleegd, zou de aanpak wel eens ontijdig kunnen stranden. De heer Lips kreeg te horen, dat het nieuwe orgaan noch de daarover aan te stellen functionaris zich boven de levens beschouwelijke groepen gaat stellen: hij zal zich als adviserend ambtenaar naast alle goedwillende organisaties dienen op te houden. Het kwam tot replieken; mevrouw Hey koop bleef aandringen op wat meer speci ficatie, de heer De Weyer op het goede recht van zijn amendement „omdat het werk van onder-af moet komen wil het slagen". Het amendement wil alleen „vol doende" steun waarborgen, waaruit dus niet volgt, dat één afzijdige organisatie be tekent, dat de zaak moet blijven rusten en de „goedkope interpretatie" door de heer Kruisman noopte hem tot de constate ring, dat diens frastie de hooggestemde de batten van deze bijeenkomst wel zeer pijn lijk naar beneden haalt. Ook over dit agendapunt is nog enige tijd tot kwart voor twaalf doorge praat, waarna het IJmond-adviescollege op de communistische vertegenwoordigers na, zijn zegel hechtte aan deze kwestie zon der amendement, omdat de katholieken hun toevoeging terugtrokken, gehoord de suggestie van de heer v. O s, dat een brede bespreking met de betrokken groepen hoe dan ook noodzakelijk wordt geacht. Het geen de heer Gerritse graag wilde beloven. En een hele transportorganisatie opnieuw in beweging kwam, om de leden weer naar hun haardsteden terug te brengen. Er is gedurende de jaren waarin men zich van gemeentewege heeft beziggehou den met het Haarlemse woonwagen kamp op het Waarderveld altijd wel iets geweest dat er tussenkwam, wanneer er verbeteringen waren voorgenomen. Zo ook nu. Alles scheen op gang te komen toen er een commissie was benoemd, waarin verscheidene diensten, die er er gens iets mee te maken hadden, werden vertegenwoordigd en toen er uit deze com missie wederom een werkcommissie werd gevormd. Er zou een verbetering van de was- en de toilet-gelegenheden komen, een betere beschutting tegen de wind, een be hoorlijke vuilafvoer, een nieuwe bestra ting en dergelijke, en dat waren dan al leen nog maar de meeste elementaire voorzieningen. Er zouden nog andere vol gen, met name voor de sociale verheffing van de bewoners. En men kon verwachten, dat deze maatregelen in de loop van het jaar haar beslag zouden krijgen. Er kwa men al een paar mannen bij het Waarder veld, die het hoog opgeschoten onkruid nabij de ingang wegmaaiden, zodat het kamp in al zijn naargeestigheid zichtbaar werd. Maar daarna is er niets meer ge beurd. „Welnee, er was een miljoen en dat was eerst voor hier bestemd en toen is het voor de Hongaren gegeven", vertelde ons een jong meisje met grote stelligheid en het was haar aan te zien, dat zij het de Honga ren best gunde. Het verhaal moet echter aan haar fantasie zijn ontsproten. De stil te werd verscheurd door het gekrijs van twee vervuilde ganzen, die met gestrekte halzen achter elkaar aanwaggelden. Te midden van roestende auto-onderdelen, as en afval speelden een paar in dikke wol ge stoken kinderen in een donkerbruine plas. Er kwam geen gehinnik meer uit de stal en toen wij ons hoofd om de hoek van de deur staken zagen wij alwéér roestende auto-onderdelen. De mechanisatie heeft het gewonnen, ook bij de wagen-nomaden. De lucht van paardemest is verdrongen door een heleboel andere luchtjes, waar van de som veel onaangenamer is. En paardemest verteert op den duur, maar de overblijfselen van auto's niet. Een jonge man trad naar buiten en wierp zijn asla vlak voor zijn woonwagen leeg. De deuren van een paar w.c.'s hingen open en de weg erheen werd versperd door wat erin hoor de. Toezicht „Ach meneer", zei één der oudste bewo ners van 't kamp, bij wie wij in de wagen waren geklommen, „ze kunnen er nou wel geld in gaan steken, maar dat kunnen ze voor mijn part beter aan de arme mensen geven. Zonder behoorlijk toezicht is alles weggegooid. Zesendertig jaar lang heb ik hier altijd graag gestaan, eerst aan de Oude Weg, toen hier. Ik zal u zeggen, dat het hier het mooiste kamp van Europa was! Maar toen was er nog toezicht. We hebben hier..een pracht van een zandbak voor de kinderen gehad. We hadden een mooi ruim grasveld. Er waren mensen met zieke kinderen, die hier kwamen staan omdat ze ze dan lekker op dat gras veldje in de zon konden zetten. Maar toen werd het toezicht minder en de hele boel werd gesloopt en kapotgemaakt! Kijk Een witte was steekt wel scherp af bij de groezelige gribus van het Waarderveld. maar: ziet u al die rotzooi daar? Daar was de zandbak en daar het grasveld. Keurige afscheiding eromheen met een hekje". Wij zagen het: alleen het hekje herinnerde er nog aan. Een dochtertje van de man kwam een foto laten zien van het gras veld en het was eenvoudig bij de huidige gribus niet voor te stellen, dat er zoiets in bestaan had. „Wat we hier nodig hebben is een flinke jonge goser uit de stad, die re gelmatig de boel controleert. En dan graag eentje, die niet op zijn mondje is ge vallen. Want als wij hier eens wat probe ren te zeggen als ze de boel bevuilen dan is het meteen: waar bemoeit-ie zich mee, begrijpt u? Wij kunnen dat niet doen, dan komen we zelf in de narigheid". Eigen verantwoordelijkheid? Wij herinnerden ons, wat inmiddels al weer twee jaar geleden de gemeentelijke adviseur voor het maatschappelijk op bouwwerk in zijn rapport over dit kamp schreef: alleen met behoorlijke voorzie ningen en niet met een kraantje en een w.c.-tje erbij zou men de bewoners ertoe krijgen ook zélf verantwoordelijkheid vpor de gang van zaken op het Waarderveld te aanvaarden. Daarnaast bleek ons echter in dit gesprek duidelijk, dat de bewoners wie de aan de orde van de dag zijnde slo- In de kabine en de laadruimte van een oude bestelauto huist nog altijd een gezin. Woensdag 4150 kisten Te IJmuiden werden vanmorgen gelost ruim 4150 kisten vis, waarbij 625 schelvis, 550 wijting, 350 gul en kabeljauw, 675 koolvis, 400 schol, 825 verse haring, 435 makreel, 165 diversen, 5000 kg tong en 1250 stuks stijve kabeljauwen. De „Post boy" liep binnen met 170 kisten schelvis, 95 kabeljauw en gul, 100 koolvis, 35 ma kreel, 200 haring, 75 wijting, 5 diversen er. 160 stuks stijve kabeljauwen; de KW 81 met 50 kisten schelvis, 100 gul en kabel jauw, 40 makreel, 20 haring en 40 wij ting van een afgebroken reis; de SCH 153 Onderneming IV met 70 kisten schelvis, 10 gul en kabeljauw, 160 koolvis, 190 ma kreel, 220 verse haring, 100 wijting en 150 stuks stijve kabeljauwen; de SCH 171 Cor nells Vrolijk met 50 kisten schelvis, 200 koolvis, 30 gul en kabeljauw. 80 makreel, 300 haring, 50 wijting en 280 stuks stijve kabeljauwen; de Elie met 120 kisten schel vis, 100 gul en kabeljauw, 30 koolvis, 70 makreel, 40 radio, 100 wijting, 25 verse haring, 15 diversen en 215 stuks stijve ka beljauwen en de HD 108 met 500 kisten diversen, meest schelvis en wijting en de HD 87 met 150 kisten diversen, meest schelvis en wijting. Voor het buitenland De export nam vandaag schol, kabel jauw, grove schelvis en tong af. De grote schol deed (in guldens) 31 tot 35, groótmid- del 41 tot 45, zetschol 67 tot 69, schol I 64 tot 65 en schol II 58 tot 62. Regels grote kabeljauw gingen weg voor 110 tot 94, kleine voor 46 tot 57, kisten grote kabel jauw voor 142 tot 146 en kleine voor 110 tot 122. De grote schelvis bracht 30 tot 38 op, grootmiddel 31 tot 44. Grootmiddel tong ging van de hand voor 3,40 tot 3,70 per kg, kleinmiddel voor 4,10 tot 4,40, tong I voor 3,70 tot 4, slips voor 3,60 tot 3,80 en grote tarbot voor 3,70 tot 3,90 per kg. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de klein middel schelvis af voor 31 tot 37, pennen voor 31 tot 37 en braadschelvis voor 26 tot 34. De grote gul deed 33 tot 40, middel 26 tot 30, torgullen 18 tot 20, wijting 17 tot 23, zwarte koolvis 55 tot 61, koolvis I 17 tot 19 en II 14,50 tot 17. De witte kool vis maakte 77 tot 72, leng 52 tot 58, schol III 46 tot 30. De verse haring bracht op 14 tot 20, ma kreel 14 tot 26 en kleine makreel 11 tot 13. Voor morgen Voor de donderdagmarkt was de Emma al binnen met 1500 kisten, waarbij 1000 haring. Voorts lost de KW 80. Ook de VL 121 en VL 153 (van de dertiende) en de Vios I (van de veertiende) zouden komen. WELLINGTON (Reuter) Twee man in een bootje van zes meter zijn na een reis van zes jaar, die in Engeland begon, in Wellington (Nieuw-Zeeland) aangekomen. Het bootje is in Engeland door Bill Man- gan uit Auckland gebouwd. Hij wilde in dertijd naar huis terugkeren, maar besloot toen met een eigen boot te gaan. ping en vervuiling werkelijk aan het hart gaat, ruggesteun moeten vinden in een goed toezicht. Het enige wat er nu gebeurt is dat er twee keer in de week een vuilnisophaler komt, die alleen het vuil, dat op de voorge schreven plaatsen is gelegd, weghaalt, maar uiteraard niet de nog veel grotere hoeveelheid afval, die overal in het kamp ligt verspreid. „En hij heeft nog gelijk ook!" vindt men. Men vergeet aan deze zijde van het Spaarne het groezelige Waarderveld heel gemakkelijk. Men is zelfs misschien wel eens geneigd te zeggen, dat de mensen het zelf maar moeten weten als zij zichzelf en hun kinderen in een algemene staat van vervuiling willen laten. Maar vooral wan neer men een paar kinderen tussen schurftige ganzen in as en afval heeft zien spelen dan staat één ding volkomen vast: dat een gemeente die zichzelf respecteert veel vrijheden moet toestaan, maar nóóit de vrijheid van vervuiling. In een onderhoud over het woonwa genkamp met de directeur van Sociale Za ken te Haarlem, de heer D. H. Suerink, er kende deze, dat de zaak er nog altijd on gelukkig voorstaat. Weliswaar is hetgeen er het afgelopen jaar in het kamp gedaan is nog iets meer dan het maaien van de bermen en de reiniging van de grenssloot. Er is bijvoorbeeld een vorstvrije kraan bij aangebracht in het washok, de gemeente reiniging verstrekte vuilnisemmers en nam de taak op zich regelmatig opruiming te houden. Voorts is er een maatschappelijk werker bezig. Maar dit is, naar hij met na druk zeide, wel heel weinig. De instelling van de speciale commissie kon niet onmid dellijk door allerlei spectaculaire maat regelen gevolgd worden, want juist voor zieningen ten aanzien van een woonwagen kamp eisen grote voorzichtigheid en tact. Maar het had toch allemaal veel eerder zijn beslag kunnen krijgen dan nu het geval is. En er zijn plannen opgesteld maar de uitvoering laat nog steeds op zich wachten. De plannen behelzen: verbetering van de toiletgelegenheid, bouw van een huisje voor een toezichthouder (waarvan de be noeming ook al een zaak van veel beleid is), toevoegen van een speciale autosloop plaats, zodat een aan te leggen kinder speelplaats daar niet opnieuw door over woekerd zal worden. Het huisje van de toezichthouder annex ontvangsteen trüm z.'.l een klein bruggehoofdje moeten wor den voor allerlei medisch-maatschappelijke activiteit. Vooral het roomskatholieke woonwagenwerk is hierbij betrokken, want negentig percent der woonwagenbewoners is rooms. „En dan die bestrating", zei de heer Sue rink, „men zou er gewoon aan gaan twijfe len of dat er ooit nog wel van zal komen. Bij een toestand zoals die nu is kunnen we er niet iemand voor toezicht heen gaan sturen. Dat moet gepaard gaan met voor zieningen: pas dan kun je van de mensen een beetje eigen verantwoordelijkheid voor de gang van zaken verlangen". Een moeilijkheid, welke overigens ook, naar de directeur van Sociale Zaken zeide. niet onderschat moet worden, wordt gevormd door de onderlinge verscheiden heid der kampbewoners. In begin decem ber waren onder de 43 woonwagengezin nen 11 woningnoodgevallen. De aard van de bemoeiingen met beide groepen zal zeer moeten uiteenlopen. (Het onderhoud op Sociale Zaken heeft ons duidelijk gemaakt, dat er ten eerste uitvoerbare plannen zijn, die eenvoudig nog niet zijn uitgevoerd, met name wat de be strating betreft. En dat er ten tweede nog verdergaande plannen bij B. en W. zijn ingediend, die echter nog niet in behande ling zijn genomen. Red.). 4e KLASSE 7e LIJST Prijzen van: ƒ2.000: 2139. 1.500: 2512 ƒ1.000: 2148 2563 5186 13201 13441 14359 20019. 400.—: 6447 9854 18033 18616 19880 200.—: 1098 2186 2292 2381 4922 5667 5713 6233 7596 7854 7944 8028 8739 9463 9465 12226 12642 14210 14259 15399 15433 15538 15650 16270 16486 19788 19946 20403 20856 21006

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11