Illusie van Ajax vervlogen: 4-0 nederlaag tegen Vasas Oókalfaan Devies „schaken op leven of dood" baatte HaSG-tiental niet „Speciale etappes" komen terug in Jubileum-Tulpenrally Duidelijk Hongaars overwicht in Nep-stadion met 70.000 toeschouwers DE SCHAAKCOMPETITIE Rally-races zijn op Koninginnedag op het circuit van Zandvoort DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 11 Weer meer kaarten ver kocht voor de eindronden Leo Verburgt start niet in Wuppertal De heer Nijs wil voetbal competitie stilleggen Enschedé speelde gelijk tegen Valencia Belgische bondscoach nam ontslag Het programma van de basketbalcompetitie De Australische zwemploeg voor Cardiff en Schiedam Vaclav Langer verongelukt Europees honkbaltoernooi in Amsterdam: 4-10 juli Voorstel voor bestuur van Dames Softbalbond De bridgecompetitie voor viertallen in Kennemerland (IV26V2). Russische schaatsploeg versloeg Noorwegen Wim de Graaff op vierde plaats in Skiën Op het modderige, uiterst zwaar be speelbare terrein van het imposante Nep- stadion in Boedapest vervloog woensdag middag een illusie. De illusie van Ajax op een plaats onder de vier top-clubteams van Europa. De Nederlandse kampioen werd namelijk voor ruim 70.000 toeschou wers door Vasas met een forse score (4-0) uitgeschakeld voor verdere deelne ming aan het toernooi om de Europese voetbalbeker. De Amsterdammers hebben in dit duel met de technisch en taktisch bekwamere tegenstander, die zij drie we ken geleden door opportunisme en een op merkelijke wilskracht een verrassend ge lijk spel (2-2) afdwongen, geen kansen op de zege gehad. Slechts vijf minuten bleef de illusie behouden, daarna echter forceer de Vasas een duidelijk overzicht, dat in korte tijd door fortuinlijke treffers tot een 2-0 stand leidde. Het was toen duide lijk geworden: zelfs voor een typische „cup-fighter" was succes niet meer te be reiken. Ajax was volkomen gedeprimeerd, werd door het superieure spel der Honga ren op de eigen helft teruggedrongen en tenslotte geheel overspeeld. De eerste speelhelft werd afgesloten met een 4-0 stand het werd de eind- score, want Vasas speelde na de rust in een aanmerkelijk lager tempo de Hon garen werden daarvoor zelfs door de eigen toeschouwers uitgefloten en Ajax was inmiddels door de tevergeefse „afweer- slag" te vermoeid geworden om werkelijk dreigende situaties voor doelman Kovalik te forceren. Vijf minuten dus heeft Vasas de drei ging van het opportunisme gevoeld. Het opportunisme, dat de Hongaarse ploeg in het Olympisch stadion lange tijd volko men ontredderde. Want Ajax begon na dat spelers en toeschouwers met een be klemmende stilde de slachtoffers van, de vliegramp bij München hadden herdacht onmiddellijk met een aantal flitsende combinaties, die diep doordrongen in de verdediging van de Hongaarse kampioen. De dartele, „ongrijpbare" Piet van der Kuil schoot na drie minuten de bal juist over het doel, kort daarop moest doelman Kovalik al zijn capaciteiten aanwenden om een kopbal van Bleyenberg te ver werken. Hongaars overwicht Maar Vasas had de „les van Amster dam" goed begrepen. Gesteund door }ict windvoordeel drong het fel op en ontnam daarmee aan Bleyenberg en Van der Kuil de beste Amsterdamse voorhoede spelers de steun, die noodzakelijk was voor hun acties. Pieters Graafland, die een grotere overwinning van de Hongaren in de weg stond. Het overzicht veroorzaakte onmiddellijk moeilijke momenten voor het Amsterdam se doel; momenten, die gedurende enkele minuten door sterk verdedigend spel kon den worden opgelost. Een hoekschop, die Ajax na acht minuten moest, toestaan, werd echter fataal. Doelman Pieters Graafland kon de bal, ingezonden door rechtsbuiten Raduly, namelijk niet onder controle krijgen en Bundzsak profiteer de daarvan onmiddellijk: 1-0. Het tempo der Hongaren bleef hoog. Ajax verweerde zich echter fel, overrom pelde enkele keren met geraffineerde uit vallen en hield daardoor de strijd in deze fase uiterst grimmig en aantrekkelijk. Een foutieve beslissing van de Joegosla vische scheidsrechter Nedelkowski tastte echter na een kwartier het zelfvertrouwen en het enthousiasme der Amsterdammers beslissend aan. Een knappe combinatie tussen linkshalf Berendi, middenvoor Gyula Szilagyi en Bundzsak bracht de snel sprintende Szilagyi in vrije positie. De Hongaar stond duidelijk buitenspel, maar de heer Nedelkowski, die zich ook later in de strijd enkele keren t.a.v. de buitenspelregel vergiste, liet doorspelen en dat betekende een 2-0 stand. In verdediging Deze slag kwam Ajax niet meer te bo ven. De aanvallen, toch reeds opportunis tisch, verloren hun dreigende karakter en de ploeg trok zich vertwijfeld in de verde diging terug. Vasas beheerste toen de strijd volkomen en doelman Pieters Graaf land werd voortdurend in het spel betrok ken. Hij keepte evenwel prachtig, reageer- De kaartverloop voor de eindronden van iet wereldkampioenschap voetbal is thans, vier maanden voor het begin, reeds ge degen tot een bedrag van zeven miljoenen kronen of ruim 4,9 miljoen gulden. Dit be tekent dat de kosten voor de Zweedse Voetbalbond nu al gedekt zijn. De grootste belangstelling gaat uit naar de wedstrijden te Stockholm-Solna en Gothenburg. Hiervoor bedraagt de kaart verkoop 4.800.000 kronen of ongeveer 3.360.000 gulden. De Nederlandse zwemploeg zal het za terdag en zondag zonder de Eindhovense vrije slag-zwemmer Leo Verburgt moeten doen. Verburgt is ziek en kan niet starten. Voor de Nederlandse herenploeg is dit een ernstig verlies, aangezien Verburgt op de 400 meter vrije slag zeker niet kansloos was. Hij zal waarschijnlijk worden ver vangen door Coos de Jong van LZO. Een veel voorkomende situatie giste ren in Boedapest: Pieters Graafland met een cordon van Vasas-aanvallers. Tot viermaal toe moest de Amster damse doelman capituleren. (Telefoto). de steeds tijdig bij de talrijke schoten en kopballen, die op hem afgevuurd werden, maar was tenslotte na 28 minuten kans loos bij een vrije schop, die even buiten het strafschopgebied door Lenkei werd ge nomen en beheerst door Bundzsak ze ven meter voor het doel staande werd afgewerkt (3-0). Ajax reageerde fel bij deze treffer en Wim Feldmann veroorzaakte een uiterst gevaarlijk moment voor doelman Kovalik, door een hard dertig-meter schot. Deson danks groeide de Hongaarse voorsprong: na 38 minuten scoorde Szilagyi met een kopbal uit een voorzet van Lenkei het vier de doelpunt (4-0). De laatste scoringskans in de eerste helft was voor Ajax. Linksbui ten Piet Ouderland gaf echter onvoldoen de richting aan zijn schot. De tweede nelft In de tweede helft zakten het tempo en het niveau van de strijd aanmerkelijk. De Hongaren wensten kennelijk hun krachten te sparen voor het competitieduel van zon dag en dat schonk Ajax de kans tot iets agressiever spel. Nochtans bleven de Hongaarse combinaties gevaarlijk. Na tien minuten bijvoorbeeld moest Pieters Graafland zijn fraaiste redding verrichten bij een knap schot van Bundzsak. Het was overigens, een der weinige hoog tepunten in deze periode en het publiek toonde zich duidenjR zeer teleurgesteld. Nog eenmaal kreeg Ajax een serieuze kans op een treffer, halverwege de tweede helft. De actieve Bleyenberg passeerde toen met een solo-actie, de Hongaarse verdedigers, maar doelman Kovalik dook tijdig naar de bedreigde hoek. De Amsterdammers waren daarna te vermoeid om nog een gunstiger score te bereiken Vasas toon de zich met de stand reeds lang tevreden. De opstellingen waren: Vasas: doel: Kovalik, achter: Karpati en Sarosi, midden: Barfi, Teleki en Be rendi, voor: Raduly, Csordas, Szilagyi, Bundzsak en Lenkei. Ajax: doel: Pieters Graafland, achter: Van Mourik en Geelhuizen, midden: Haarms, Anderiessen en Van Ham, voor: Van der Kuil, Den Edel, Bleyenberg, Feld mann en Ouderland. Van IS dec. tot. 15 febr. De heer Nijs wil door zijn voetbalvereni ging De Musschen een voorstel doen indie nen bij de afdeling Rotterdam van de KNVB om de voetbalcompetitie van 15 de cember tot 15 februari stil te leggen. „We hebben nu zo langzamerhand wel geleerd", zegt de heer Nijs, „wat wintervoetbal voor ons land betekent". In enkele afdelingen van het lager voetbal staan clubs stevig bovenaan, met drie of vier wedstrijden meer gespeeld en dan is eigenlijk voor de anderen de aardigheid er al van af." Voorts wil de heer Nijs in de bestuurs vergadering van de KNVB voorstellen het keuren van de velden tot 's zondags half één uit te stellen, zodat kan worden voor komen wat er zondag met het veld van het Feijenoordstadion is gebeurd. De vriendschappelijke wedstrijd tussen Enschedé en de Spaanse voetbalploeg-Va lencia, waarin Wilkes als gastspeler mee speelde, is woensdagavond in het Diekman- stadion in Enschedé in een gelijkspel (3-3) geëindigd. Bij de rust was de stand 3-1 in het voordeel van de Spanjaarden. De doelpuntenmakers waren voor rust linksbuiten Ricardo, rechtsbinnen Walter en rechtsbuiten Machade voör Valencia en middenvoor Seeman voor Enschedé. Na rust scoorde Lenstra uit een straf schop en linksbinnen Van der Wel zorgde voor het derde Nederlandse doelpunt. De wedstrijd werd door 15.000 toeschouwers bijgewoond. De Hongaar Geza Toldi, trainer van het Belgisch voetbalelftal, zal zijn contract met de Belgische Voetbalbond, dat 15 augustus afloopt niet verlgngen. Toldi heeft verklaard dat hij, met het oog op de diepgaande meningsverschillen die zijn ontstaan ten aanzien van de voorbereiding en de samenstelling van het nationale team, in een brief van 19 februari bij de bond zijn ontslag heeft ingediend. Hij wenst zijn contract niet te verlengen. Hoewel de basketbalcompetitie in het Krelagehuis in verband met de Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw enige dagen stilstaat, gaat de landelijke hoofdklasse competitie normaal door. Het ZBVS-heren- team heeft een ontmoeting tegen Zeemacht en Typhoons gaat op bezoek bij landskam pioen The Wolves in Amsterdam, terwijl Antilopen de strijd gaat aanbinden tegen AMVJ. De stand in de hoofdklassen is: Hoofdklasse A: Hoofdklasse B: Blue Stars 14 28 DED 13 26 Herly 14 24 The Wolves 14 26 Landlust 14 18 The Arrows 15 24 Zeemacht 14 18 AMVJ 13 18 Fortuna 14 16 US 13 14 Thor 13 12 Punch 14 8 ZBVS 15 12 Antilopen 14 8 Flamingo's 15 8 Typhoons 14 8 HAV 15 4 Argus 14 4 KVH 14 0 SSD 14 2 Zaterdagavond zal een sterk vertegen woordigend Haarlems herenteam in de Haagse Houtrusthallen een wedstrijd spe len tegen een vertegenwoordigende Haagse ploeg. Voor deze ontmoeting zijn in de Haarlemse ploeg vele jeugdige spelers op gesteld. De juiste opstelling voor deze wed strijd is: F. Knapp (ZBVS); J. Lagendijk (White Stars), K. Dingshoff (Antilopen); Th. de Cock en C. Hennis (beiden ZBVS), C. Lagerwey (The Flamingo's); R. van Gel der en P. Veenenbos (beiden Antilopen), E. Halewijn en G. Veldheer (beiden The Ty phoons). Coach is C. Jonker. Na de Australische kampioenschappen in Melbourne is de ploeg samengesteld, die zal uitkomen op de zwemwedstrijden van de Britse spelen, die van 19 tot en met 26 juli ip Cardiff worden gehouden. Na deze „Empire Games'' zal de Australische zwemploeg een tournee maken over het vasteland van Europa. De damesploeg zal o.a. uitkomen op de Nederlandse zwem- kampioenschappen, die van 8 tot 10 augus tus in Schiedam worden gehouden. De volgende zwemsters en zwemmers werden voor de reis naar Europa aange wezen: Dames: vrije slag: Dawn Fraser, Lorrai ne Crapp, IlsS Konrads, Sandra Morgan en Alva Colquhoun; rugslag: Gergania Beckett en Ann Nelson; schoolslag: Bar bara Evans; vlinderslag: Beverley Bain- bridge. Heren: vrije slag: John Devitt, Gary Chapman, John Konrads, Gary Shipton en Gary Winram; rugslag: John Monckton en John Hayres; schoolslag: Terry Gathecole; vilnderslag: Brian Wilkinson. Dawn Fraser, Lorraine Crapp, Ilsa Kon rads, John Devitt, Jon Konrads, John Monckton en Brian Wilkinson zijn allen wereldrecordhouders. De Tsjechische motorrijder Vaclav Lan ger, een der leden ven het Tsjechische team in de laatst gehouden internationale motorzesdaagse in Spindlermuhle, is tij dens een verkeersongeval gedood. Hij reed tegen een vrachtwagen. Langer was „mees ter in de sport" en 32 jaar oud. De data van het toernooi om het Euro pees honkbalkampioenschap zijn thans de finitief vastgesteld. Het toernooi, dat in Amsterdam wordt gehouden, begint op 4 juli zal tot 10 of 11 juli duren. De Konink lijke Nederlandse Honkbalbond voert nog besprekingen omtrent het veld, waarop de wedstrijden zullen worden gehouden. Evenals de Nederlandse Handbalbond heeft ook de Nederlandse Dames Softbal bond grote bestuursmoeilijkheden moe ten doormaken en ook in deze organisatie was een commissie nodig om te trachten tot een bestuursformatie voor het seizoen 1958 te komen. Deze commissie meent hierin wel ge slaagd te zijn en doet zaterdag des mid dags om drie uur in hotel Krasnapolsky in Amsterdam het volgende voorstel aan de algemene ledenvergadering: voorzitter: G. Hoff (TYBB), secretaresse: mej. R. Smit (DSS), penningmeester: D. Sweers (algemeen), comissarissen: mej. H. Be rendonk (HHC), mej. L. Hoks (Catchers) en de heer T. J. Gaartman (algemeen). De standen in tallen zijn: Hoofdkl. A: BOC 1 9-16 BOC 5 8—9 Kennem. 1 99 S en V 1 9—9 HNBB 1 8—6 S. Atout 2 9—3 de bridgecompetitie voor vier- Hoofdkl. B: S. Atout 1 S en V 1 BOC 2 1940 1 HBC 1 8-13 8-11 9-9 8-8 9—6 Hoofdkl. C: BOC 4 9-11 BOC 3 8—9 J ump 1 99 B'roode 1 91 N. Down 1 98 rk H'lem 1 8—8 Pelikaan 1 8—7 Eerste kl. A: BOC 6 B'roode 3 HNBB 2 rk H'lem 2 Pelikaan 2 N. Down 2 9-11 9-10 9-10 8—9 9-7 8-5 Eerste kl. Bl'daal 1 H'lem N 1 S en V. 4 HNBB 4 1940 2 Z'voort 2 B: 9-15 8-10 9—9 9—8 8—5 9—5 Eerste kl. C: H'lem N 2 1940 3 Z'voort 1 S en V 3 S'poort 1 HNBB 5 9-12 8-10 9-10 9—! 8—7 9—5 Eerste kl. D: HBC 2 HNBB 3 rk H'lem 3 S. Atout 3 HNBB 6 B'roode 2 Tweede kl. B'roode 7 HBC 3 HNBB 8 Jump 3 G'kokers 2 Kennem. 4 9-15 9-14 9-12 9—7 9-4 9-2 C: 9-16 8-14 8-11 9—5 8-4 8—0 Tweede kl. A: H'lem N 3 9-16 Kennem. 3 9-16 Z'voort 4 9-10 H'lem W 1 9—8 1940 4 9—4 S en V 6 9—0 Tweede kl. D: HBC 4 9-16 Z'voort 5 8-13 B'roode 6 8-11 H'lem N 4 9—7 G'kokers 3 9—5 Figee 1 9—0 Tweede kl. B: S en V5 BOC 7 Z'voort 3 H'lem N 5 Figee 2 B'roode 8 9-13 9-12 8-11 9-10 9—4 9—2 Tweede kl. E: B'roode 5 9-18 HNBB 7 9-9 Jump 4 98 Ond. Ons 2 9 Pelikaan 4 9J H'lem W 2 9—3 De schaakwedstrijd voor de eerste klasse A van de KNSB tussen HaSG en leider VVGA is op een débacle voor de Haarlem mers uitgelopen. De radicale verjonging, mede een gevolg van het vertrek van enkele oudere spelers, heeft dus niet het beoogde succes opgeleverd. In het alge meen hebben de spelers uit het team van vorig jaar zich uitstekend gehandhaafd. Marwitz zelfs zeer goed. Misschien is R. Mol iets tegengevallen, maar het heeft hem ook totaal niet meegezeten. Toch zijn spelers als H. Duisenberg en W. F. Petersma veelbelovende spelers. De zo belangrijke routine ontbrak echter nog waardoor veelal in het laatste speeluur de balans naar de zijde van de tegenstan der oversloeg. Toch vormden deze spelers met D. van Vuuren, die door militaire dienst veel wedstrijden verstek moest laten gaan, wel een kern waar omheen HaSG weer een veelbelovend team kan opbouwen. Voor de tweede klasse zullen zij stellig te sterk zijn. Met de schaakclub Haarlem liggen de zaken anders. De Haarlemmers bezitten een homogeen tiental, verschijnen zelden met invallers, mar komen toch niet boven een middelmatige eersteklasser uit. De successen vallen te verspreid. Dan scoort deze speler weer, een volgende wedstrijd weer een ander. Ieder levert zo op zijn beurt een aandeel. Het beste bewijs hiervan is het feit dat slechts J. Blokker in de tot nu toe gespeelde ontmoetingen onge slagen is gebleven. Bovendien heeft Haar lem de wedstrijden gespeeld met elf de zelfde spelers, waarbij allen om beurten tot de volle winst kwamen. Toch lijkt de weg naar de hoofdklasse voor dit team nog erg lang. Kansloos aanvang van de officiële wedstrijd al met te brengen gehad. De HaSG'ers stonden bij HaSG heeft tegen VVGA vrijwel niets in 20 achter. Drs. J. P. Verhoeff was één van de twee slachtoffers. Reeds in de beginfase kwam hij tegen N. P. Oud via damegambiet enigszins in het nadeel. Ook R. A. G. Davidson kon het niet bolwerken tegen W. A. Freen. Aanvankelijk kreeg hij uitstekend spel, maar overzag op een kritiek moment een venijnig zetje. Hierdoor ging het initiatief over naar de VVGA'er. Door sterk spel besliste de Amsterdammer de strijd in zijn voordeel. ADVERTENTIE De tiende internationale Tulpen-rally, die van 26 april tot 2 mei wordt gehouden, zal met recht een jubileum-sterrit kunnen worden genoemd. Die conclusie kon men gemakkelijk trekken uit de woorden van Piet Nortier, die woensdag in Amsterdam bijzonderheden bekendmaakte over deze rally. „De ervaringen opgedaan in de negen voorgaande rally's zijn grondig bestudeerd, we zjjn erin geslaagd toestemming te krij gen voor een groot aantal klassements proeven en zelfs de zo node gemiste spe ciale etappes komen terug", vertelde de algemeen wedstrijdleider niet zonder trots. Inderdaad, de klacht die verleden jaar door velen aan de finish werd geuit, dat er te weinig van hen was geëist, zal ditmaal wel niet worden gehoord. Want toen de organisatoren eenmaal die principiële toe stemming hadden verkregen, hebben ze de gelegenheid aangegrepen op een gemeen schappelijke route van 2850 km meer dan 100 km aan klassementsproeven uit te zet ten en zelfs een kleine 1000 km aan „spe ciale etappes" waarin een hoger gemid delde moet worden „gedraaid" op te nemen. Waarschijnlijk komt er een tiental proeven en eenzelfde aantal etappes. Zaterdag 26 april in de avond zal het „feest" beginnen. Dan zullen de equipes in zes plaatsen de ruim 3300 km lange tocht beginnen. Hamburg, München, Parijs, Lon den, Brussel en natuurlijk Noordwijk aan Zee zijn ditmaal de startplaatsen. Via de zes aanlooproutes, alle ongeveer 500 km lang, gaat het op de Nuerburgring aan, daar komen alle rijders tesamen. Dat in West-Duitsland gereden circuit stelde de organisatoren in staat de „coureurs" met een al met een fikse klassementsproef te verrassen. Omstreeks vijf uur in de morgen komen de eersten hier aan. Na een uurtje rust worden zij het circuit opgestuurd. Van de Nuerburgring gaat het pal zuid waarts. Bij Saarbrücken wordt de Franse grens bereikt. In de Vogezen begint ver volgens het grote gevecht. Daar wisselen klassementsproeven en speciale etappes elkaar af. De wagens blijven in zuidelijke richting rijden, zondagmiddag komen ze in Champagnole aan, waar in de- vertrouwde omgeving van hotel Ripotot een uur rust kan worden gehouden. De rijders zullen die rust hard nodig hebben, aangezien in de nacht van zondag op maandag een speciale etappe van maar liefst 270 km op het pro gramma staat. Maandagmorgen wordt dan de tijdcontrole in Valence, het meest zui delijke punt van de route, bereikt. De ster- ritrijders mogen zich gelukkig prijzen dat de terugtocht naar Champagnole door Auvergne, de Alpen en de Jura bij dag licht kan worden afgelegd, want veel rechte stukken zijn er niet in het parcours op genomen. In de derde nacht worden de Vogezen nogmaals, en zeer grondig, doorkruist. Maar zelfs nadat de rally-karavaan Frankrijk verlaten heeft, blijft het oppassen voor de deelnemers. Ook in Luxemburg en België volgen namelijk nog klassementsproeven. Natuurlijk werd de „route der 1000 boch ten" in de route opgenomen. Pas nadat Luik is gepasseerd en de Nederlandse grens in zicht komt, kunnen de rijders het wat kalmer aan gaan doen. Langs de gebruikelijke weg, dus via Eind hoven waar de gebruikelijke rust is ge projecteerd. gaat het dan op Noordwijk aan. Dinsdagmiddag tegen 2 uur wordt de eerste wagen daar verwacht. De Zandvoort-races Natuurlijk wordt ook deze jubileum rally besloten met de Tulpenrally-races op het circuit van Zandvoort. Deze worden woensdag 30 april, op Koninginnedag dus, gehouden. De tijdens de rally opgelopen strafpun- ten zullen in eerste instantie beslissend zijn voor de klassering. Bij een gelijk aantal strafpunten wordt de equipe die het hoog ste aantal winstpunten in de klassements proeven heeft behaald het hoogst geklas seerd. Indien zich ook dan nog gevallen ex aequo mogen voordoen, zal het resul taat van de Zandvoort-races bepalend zijn voor de rangschikking. De tiende Tulpenrally staat open voor normale seriewagens, verbeterde serie wagens, normale grand-tourisïne seriewa gens en verbeterde grand-tourisme serie wagens. De „speciale" wagens zijn van deelneming uitgesloten. Ook dit jaar komt naast de wedstrijd klasse een rally-klasse, waarin de teams worden ondergebracht die niet aan de klas sementsproeven wensen deel te nemen. De sterrit geldt wederom voor het Europese kampioenschap groot-toerisme. Derde categorie Niet slechts toerwagens en grand-touris me wagens kunnen worden ingeschreven, voor het eerst in de geschiedenis van deze sterrit kunnen ook prototypen van wagens tot 600 cc aan de strijd om de zilveren tulpen deelnemen. Hierbij is gedacht aan nieuwe kleine, maar nog niet in volle produktie zijnde wagens. Hoewel de kans klein is, bestaat de mogelijkheid dat de nieuwe Daf voor deze rally zal worden in geschreven. ZWEDEN VERSLOEG AMERIKA. In Stockholm is een ijshockey wedstrijd ge speeld tussen de nationale teams van Zwe den en de Ver. Staten. De gastheren zege vierden met 53. Tussenstanden waren: 3—2, 0—0, 2—1. Met 0—2 achter in vooruitgespeelde wed strijden kregen de overige spelers het de vies op „leven of dood" te spelen. Zij hebben dat inderdaad gedaan, maar vrij wel allen vonden „de dood"! De vreemdste openingen (g4 etc.) luidden 't HaGS krijgs- geschal in. W. F. Petersma was de eerste die ten onderging. H. Adema had slechts 19 zetten nodig om VVGA op 30 te brengen. R. Mol begon met d4; g4! Hij kreeg tegen Teileman zowaar uitstekend spel met goede vooruitzichten. Een foutief offer sloeg echter alle illusies de bodem in (0—4). Onjuiste reactie F. A. Spinhoven reageerde op een schaak van U. Crabbendam niet geheel juist. Dit was ook geen wonder als men bedenkt dat de HaSG'er nog 32 zetten in twee mi nuten moest spelen. Crabbendam wist er wel raad mee (05). J. H. Marwitz scoorde het enige winstpunt voor de HaSG'ers tegen N. Jonkman. De VVGA'er wist met de Koningsindische verdediging van Mar witz niet goed raad en kwam zienderogen in het nadeel. Marwitz profiteerde goed van de zwakke VVGA-manoeuvres en ver overde de vijandelijke dame. Jonkman spartelde nog even verder, maar had geen schijn van kans meer (15). W. Mazee had goed spel tegen J. P. J. op 't Eynde, maar kon niet de juiste ver dediging vinden toen een stuk in een las tige penning kwam. Zijn tegenstander sloeg meteen toe (16). Drs. J. P. Verhoeff speel de der traditie getrouw Grünfeld-indisch. Zijn tegenstander Apking kreeg iets beter spel. De HaGS'er toonde zijn bekwaamheid en hield de balans fraai in evenwicht Onverdiend H. Duisenberg ging onverdiend ten onder tegen J. G. T. Donk. In vrijwel gelijke stand koos hij een foutieve afwikkeling hetgeen de VVGA'er een pion opleverde. Deze wikkelde onberispelijk af en won fraai. G. Kapsenberg hielp zijn club aan de eindstand. De weer van „stal" gehaalde Snoeck Henkemans speelde de hele partij met een pion minder door een foutje in de opening. Hij zag hem niet meer terug. Alle goede bedoelingen ten spijt kon hij niet verhinderen dat de Amsterdammer zijn materieel voordeel tot gelding kon brengen (IV28V2). HaarlemBusum De wedstrijd HaarlemBussum was van weinig belang meer. Toch verschenen beide teams vrijwel volledig in het strijdperk. Slechts bij Haarlem ontbrak de verhin derde Tj. de Jong, waarvoor W. Geuzebroek inviel. En met succes. Hij boekte een beste zege. Haarlem zou stellig hebben gewonnen wanneer A. Haitsma in zeer gunstige stel ling niet te lang had nagedacht over een voor de hand liggende zet. Nu liet hij tot ontsteltenis van de hele Haarlem-aanhang zijn klok te lang lopen en verloor door tijdsoverschrijding Vermeldenswaardig was zeker de fraaie overwinning van ir. A. M. Schneiders op de sterke K. Lange- weg. G. B. d. Velde deed ook mooi werk met zijn remise tegen de nog altijd ge vreesde Oosterwijk Bruyn. De uitslag luidde: HaarlemBussum. Ir. A. M. Schneiders (zwart)K. Langeweg (wit) 1—0; G. B. v. d. VeldeJ. J. Oosterwijk Bruyn remise; P. Brommerdr. W. Peremans remise; A. HaitsmaR. R. Arons 01; J. Blokker M. A. S. Nolte remise; E. J. de ReeJ. J. Weering 1—0; N. N.—C. L. C. Dekker 0—1; J. v. d. BergJ. Ph. Grondman 01; H. SchmitzP. H. Haverkamp 01; W. Geu zebroek—J. M. van Bolhuis 1—0. Totaal 4V2—5V2. De tweedaagse schaatswedstrijd tussen Rusland en Noorwegen, die in het Bislet- stadion in Oslo is gehouden, is geëindigd in een overwinning voor de gasten. De Russen hadden een totaal van 1346,672 punten tegen Noorwegen 1367,743. De 1500 meter werd gewonnen door de Rus Voro- nin in de goede tijd van 2.14,4 vóór zijn landgenoten Shilikovsky (2.15,1) en Lario- nov (2.15,8). Knut Johannesen werd vierde met 2.16,5. Geestdriftig waren de 27.000 toeschou wers, die de wedstrijden bijwoonden, toen Knut Johannesen de finish passeerde op de 10.000 meter. Hij had de afstand in de uitstekende tijd van 16 min. 57 sec. afge legd en had daarbij tevens de Europees en wereldkampioen Gontsjarenko versla gen. De Rus noteerde 17 min. 4,5 sec. De resultaten waren: 1500 meter: 1. Voronin (R) 2.14,1; 2. Shi likovsky (R.) 2.15,1; 3. Larionov (R.) 2.15,8; 4. Johannesen (N.) 2.16,5; 5. en 6. Tangen (N.) en Gontsparenko (R.) beiden 2.16,6; 7. Aas (N.) 2.17,6; 8. Merkulov (R.) 2.18,2; 9. en 10. Zybin (R.) en Seierstein (N.) bei den 2.18,4. 10.000 meter: 1. Johannesen (N.) 16.57,0; 2. Gontsjarenko (R.) 17.04.5; 3. Shilikovsky (R.) 17.05,8; 4. Seierstein (N.) 17.20,1; 5. Zybin (F.) 17.22,8; 6. Tangen (N.) 17.34,6; 7. Aas (N.) 17.41,5; 8. Voronin (R.) 17.43,8; 9. Ljapkov R.) 17.48.5; 10. Nilsen 17.52,4. Individueel eindklassement: 1. Gontsja renko (R.) 169.118 pnt.2. Shilikovsky (R.) 189,323 pnt.; 3. Johannesen (N.) 189,590 pnt.; 4. Aas (N.) 192.572 pnt.; 5. Larionov (R.) 193.950 pnt.; 6. Tangen (N.) 194.033 pnt.; 7. Grishin (R.) 194,038 pnt.; 8. Zybin, (R.) 194.533 pnt.; 9. Ljapkov (R.) 195.258 pnt.; 10 Sandholt (N.) 196.242 pnt. Bij 15 tot 16 graden vorst zijn in Skiën internationale schaatswedstrijden gehou den, waaraan onze landgenoot Wim de Graaff heeft deelgenomen. De 500 meter werd gewonnen door de Noor Gjestvang in 44,2 sec. vóór zijn landgenoot Ness (44,7) en de Rus Nedlidkin, die eveneèns een tijd van 44,7 sec. maakte. Bettum (Noorw.) werd vierde in 44,9 sec. en Wim de Graaff vijfde in 45,7 sec. De Rus Kositskin zegevierde op de 3000 meter in 4 min. 54,3 sec. Nedlidkin werd tweede (4.54,4) en de Noor Maier derde (4.59,2). Nedlinkin werd eerste in het eind klassement met 93.787 punten. Zijn land genoot Kositskin tweede met 94.850 pun ten en daarna volgden Oeverby (Noorw.) 95.617 punten en Wim de Graaff 96.133 punten.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 11