Gorontalo nu „pro-Djakarta" Belastingdebat in Tweede Kamer geschorst HET WEER MORRIS before t/ouèu/// Britten blijken bezorgd over vergelding met kernwapens Douaneformaliteiten tussen de Beneluxlanden vereenvoudigd Haarlems Dagblad Tegenregering in bergstellingen Djakarta meldt succes in Noord-Celebes Er komt een regeringsnota over rechtszekerheid van de belastingplichtige W inter se overlast Nog veel sneeuwoverlast in zuidoost Drente Lichte dooi Zomerse zonbadgast Bus met veertig moeders en kinderen te water Het woord is aan Djakarta boos over „Kasimbar" Het nieuws uit Indonesië Roepiah te Singapore zeer laag genoteerd Ernstig meningsverschil bij Labour openbaar gemaakt door 69 Lagerhuis-fractieleden MET INGANG VAN 1 MAART 72e JAARGANG No 196 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 Jmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARliEMSCHE COURANT 303e JAARGANG No 44 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks De IJ doornpolder bij Durgerdam is onder water gelopen. Er huizen geen mensen. Vee en wat kippen waren er de „bewoners" van. Men heeft ze tijdig in veiligheid gebracht. De foto laat ons een blik slaan op de polder in winterse uitmonstering. De gehele dag hebben gisteren sneeuw ploegen moeite gedaan de wegen in zuid oost Drente voor het verkeer open te hou den of vrij te maken. De plaatsen Emmer- compascuum en Klazinaveen waren echter van Emmen uit niet bereikbaar. In Em merschans sneeuwe een kleine woning ge heel onder. De bewoner heeft zich weten uit te graven. Een groep arbeiders van een fabriek heeft de weg vrijgemaakt voor het vervoer van een patiënt in een zieken auto. In Zweeloo is de gehele mannelijke bevolking de gehele dag bezig geweest de wegen in het dorp en de verbindingswegen met andere dorpen vrij te maken. In het telefoondistrict Zwolle zijn hon derden telefoonverbindingen gestoord. Op verscheidene plaatsen konden de draden van het bovengrondse net het gewicht van het ijs niet meer torsen. Met de opheffing van de storing zal waarschijnlijk ander halve week gemoeid zijn. LONDEN (Reuter) De Britse minis ter van Defensie, Churchills schoonzoon Duncan Sandys, heeft in het Lagerhuis gezegd, dat het Westen niet anders kan doen dan terugslaan met kernwapens in dien de Sovjet-Uniet een grootscheepse aanval met conventionele wapens begint. Minister Sandys, die sprak aan het begin van een debat van twee dagen, zei te we ten, dat er mensen zijn, die verrast en geschokt zijn door het jongste defensie rapport van de regering, waarin deze po litiek van vergelding met kernwapens wordt uiteengezet. Deze politiek echter is de aanvaarde strategie van de NAVO en op deze wijze heeft men in de afgelopen tien jaar de vrede kunnen bewaren. De minister voegde eraan toe, dat niemand die bij zijn verstand is, eraan zal denken een tegenaanval met kernwapens te on dernemen tegen een kleine aanval of als reactie op een grensincident. Over wat daar tussen ligt, wilde hij zich niet in spe culaties begeven. Indien men niets wil weten van een te genaanval met kernwapens blijft er niets anders over dan zich neer te leggen bij een nederlaag en bezetting, aldus minister Sandys. De voornaamste woordvoerder over de fensie van de socialistische oppositie in het Lagerhuis, Brown, zei, dat het Britse volk geschrokken is, dat minister Sandys geen andere denkbeelden heeft over het afslaan van een aanval, die meer is dan een grens incident, dan een actie met kernwapens. De socialistische partij heeft een motie ingediend, waarin er tegen wordt gepro testeerd, dat de defensieplannen voorna melijk steunen op dreiging met een oor log met kernwapens. Brown zei verder, Verwachting tot morgenavond: Toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen of natte sneeuw en plaat selijk mist. In de komende nacht in het zuidoosten van het land nog overwegend lichte vorst, morgen overdag hogere tempe raturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S. Maar, het kan vriezen, het kan dooien, zomer wordt het toch ook nog. In Amsterdam gelooft men daarin. Voor wie straks het Amsterdamse bos be zoeken, worden nu al de borden ge schilderd, waarop te lezen staat: „Zwemmen en zonnebaden toegestaan" dat zijn partij wel het gebruik van kern wapens aanvaardt in een grote oorlog over de gehele wereld. (AFP) Aan het slot van de eerste dag van het debat nodigde Aubrey Jones, de minister voor Bewapening, de Westeuro- pese landen uit met Groot-Brittannië sa men te werken aan de produktie van lan- ge-afstandsraket. De minister deelde mee, dat Groot-Brittannië werkt aan een pro jectiel dat de „Thor" van de Amerikaan se luchtmacht ipoet vervangen. Nieuwe groepering? (Reuter) De socialistische partij ziet zich geplaatst voor een ernstig menings verschil over de oprichting van een linker- vleugelgroep, die onder meer wil, dat Groot-Brittannië zo nodig alleen de wa terstofbom afschaft. Volgens persberich ten zou het partijbestuur hebben besloten, de groep een ultimatum te stellen om haar activiteit te staken of de kans te lo pen op disciplinaire maatregelen. Ook de „Daily Herald", die geacht wordt de spreekbuis van de Labourpartij te zijn, heeft zich uitgesproken voor een eenzijdige staking van de waterstof pro duktie door Groot-Brittannië en een volle dige weigering om Amerikaanse raketba ses toe te laten. De secretaris van de partij, Morgan Phillips, zegt in een brief, die in de „Daily Herald" is afgedrukt, dat „men nauwe lijks verwacht had, dat de Herald de par tij ondermijnt door een al te eenvoudige beoordeling van wat ongetwijfeld de voor naamste uitdaging van onze tijd is het al dan niet voortbestaan van de mens heid". De hoofdredacteur van het blad te kent hierbij aan, dat de gehuldigde op vatting logisch is en zeker de mening van een toenemend aantal Britten weerspie gelt. „De bedoeling van onze huidige cam pagne is niet de Labourbeweging te on dermijnen, maar haar te versterken", al dus de hoofdredacteur. Negen en zestig leden der socialistische Lagerhuisfractie willen dat hun partij zich onder alle omstandigheden tegen de ves tiging van raket bases zal verzetten. Het officiële standpunt van de partijleiding is dat de bases niet moeten worden inge richt, voordat Oost en West op het hoogste plan besprekingen hebben gevoerd. De 69 lagerhuisleden hebben in een onderteken de brief in de „Herald" een beroep op de partijleiding gedaan aan te dringen op nie tigverklaring van de Brits-Amerikaanse overeenkomst Zij betuigen ook hun in stemming met het hoofdartikel in de Herald, waarin stond dat het „gewone volk met wanhoop de daden van een regering gadeslaat die erop uit is met spoed lan- ceerplaatsen voor raketten toe te voegen aan de reeds bestaande bases voor vlieg tuigen, welke waterstofbommen kunnen vervoeren, ook indien zij hiermede de hoop op een welslagen van een topconferentie zou vernietigen". (Van onze Kamerverslag gever) Het debat in de Tweede Kamer over de algemene beginselenwet inzake de rijks belastingen is gisteren plotseling ge schorst in afwachting van een nota van de regering over de rechtszekerheid van de belastingplichtige. Wegens de toene mende overheidsbemoeiing op allerlei terrein wenst een belangrijk deel van de Kamer althans op belastinggebied dat de belastingplichtige zich kan beroepen op de rechter. Wanneer iemand een onjuiste belasting aangifte heeft gedaan en daardoor te wei nig belasting heeft betaald, kan de inspec teur de navorderingsaanslag met honderd percent verhogen, voorzover het niet aan opzet of grove schuld van de belasting plichtige is te wijten, dat te weinig belas ting is geheven. De „boete" kan (door kwijtschelding van een gedeelte) ook min der zijn dan honderd percent. Dat hangt af van de redelijkheid van de belastingin specteurs. Daarom diende de heer L u- c a s (K.V.P.) een amendement in met de strekking het mogelijk te maken het oor deel van de rechter in te roepen, ook over de omvang van de verhoging, en het te vens mogelijk te maken dat ook in geval len dat niet direct gesproken kan worden van opzet of grove schuld, een verhoging wordt opgelegd. „In het gewone leven draagt men de bevoegdheid tot het opleg gen van straf toch ook niet over aan de politie? Hebben wij een politiestaat of een rechtstaat?" vroeg de heer Lucas. „Zeer juist", zei prof. Oud (V.V.D.). „De regering zet de administratie op de stoel van de strafrechter". Minister H o f s t r a, bijgevallen door zijn partijgenoot Peschar (P.v.d.A.) vreesde als gevolg van het amendement een stroom van duizenden onnodige be roepen op de rechter. De belastinginspec teurs zijn heus wel redelijk en het systeem van de administratieve boete werkt al ja renlang bevredigend, evenals in andere landen. Vertraging De belastingplichtigen zijn niet gehol pen met een prachtige rechtspraak op pa pier betoogde minister Samkalden (Justitie), wanneer zij als gevolg van de stroom van beroepen vier jaar of langer, zoals in Frankrijk, op een uitspraak moe ten wachten. Daarom moet men niet al leen letten op het beginsel van de recht staat, maar ook op Je praktische uitvoer baarheid en dus op de omvang van het aantal te behandelen zaken, die het gevolg zouden zijn van de aanneming van het amendement. Als men vreest dat die omvang te groot wordt, repliceerde prof. Oud, en om die reden in deze tijd van toenemende over heidsbemoeiing afziet van een behoorlij ke administratieve rechtspraak, dan on dergraaft men het hele systeem van onze rechtstaat. De uitbreiding van de over heidsbemoeiing moet gepaard gaan met de uitbreiding van 't apparaat om de bur gers rechtsbescherming te geven. Overi gens zal het met de omvang van het aan tal zaken niet zo'n vaart lopen, meende prof. Oud, die ook overtuigd was van de redelijkheid van de belastinginspecteurs. Maar dat is geen voldoende waarborg. De rechtszekerheid moet verankerd liggen in de wet. Dertig jaar geleden is de ambtena- renrechtspraak ingevoerd. Sedertdien is het aantal ambtenaren enorm toege nomen, maar dat betekent niet dat de ambtenarenrechtspraak onmogelijk is ge worden. Ook de heer Van Leeuwen (V.V.D.) had op dit terrein een amendement inge diend. Hij wil dat een belastingplichtige óf een boete krijgt, die door de belastingin specteur wordt opgelegd, óf wordt gestraft door de rechter. Maar het moet niet zo zijn, dat als de rechter iemand vrijspreekt, de belastinginspecteur krachtens de wet ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 -U FERD. BOLSTR. 48 A' DAM TEL. 717162 NOORSE TRUIEN SOKKEN DJAKARTA (UP) - Met steun van commando's die door het Indonesische leger uit Java waren gestuurd, heeft het districtscommando van oostelijk Indone sië, bijgestaan door de plaatselijke be volking, de stad Gorontalo, in Noord- Celebes, her-bezet, zo is te Djakarta door het Indonesische leger verklaard. Gorontalo ligt ongeveer 320 km ten wes ten van Menado. (In Gorantalo zou het hoofdkwartier van luitenant-kolonel Su~ mual zijn gevestigd; het hoofdkwartier van luitenant-kolonel Somba is in Menado". In de officiële verklaring werd gezegd dat een burger, zekere Nani Wartabone, samenwerkend met de plaatselijke mili taire politie en de burger-politie, de lei ding heeft gehad van de „herovering" van Gorontalo. De bevolking had zich direct na de herovering achter de centrale rege ring geschaard, zo werd verder verklaard, de belastingplichtige toch nog een boete kan opleggen. De inspecteur moet kiezen of hij een boete wil opleggen of iemand wil laten vervolgen. Hierover werd nog een amendement ingediend door de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.) en om dat de ministers achter de regeringstafel de consequenties van de amendementen niet direct konden overzien en zij de kwes tie zeer belangrijk achtten, stelde minis ter Sjamkalden voor over de rechtszeker heid van de belastingplichtige een nota aan de kamer te verschaffen, op grond waarvan dan verdere discussie mogelijk is. Met deze oplossing ging de Kamer ak koord en het debat werd voor onbepaal de tijd geschorst. De familie Haanschoten uit Putten is woensdag in haar woning terugge keerd. Met burgemeester jhr. mr. W. F. Quarles van Ufford waren heel wat Puttenaren gekomen om het gezin een hartelijk welkom te bereiden. Het middelpunt van de belangstelling, het middelpunt op de foto ook, was het meisje JokeDe kleuters van „Hum meloord" namen haar al gauw in hun kring op. Misschien krijgt het gezin nu de rust, die de burgemeester het in zijn welkomstwoord toewenste. Ciste ren was dat nog allerminst het geval. In hoeverre de radio-actieve stoffen de gezondheid van Joke Haanschoten nadelig zullen beïnvloeden blijft in tussen nog een vraag, die overigens een overmatige belangstelling nog niet sanctioneert. Allen zeer spoedig gered In Snelrewaard is woensdagmiddag een autobus met veertig inzittenden te water geraakt. Alle veertig passagiers werden ge red. Voor vijf hunner werd observatie in bet ziekenhuis te Oudewater nodig geacht. De bus was door de gemeente Snelre waard gehuurd om moeders met kinderen uit deze gemeente te brengen naar de plaats, waar de antipoliovaccinatie wordt uitgevoerd. Er zaten vijftien moeders met in totaal vijfentwintig kinderen in de bus. Door nog onbekende oorzaak, waarschijn lijk echter tengevolge van de gladheid, raakte de bus van de weg in de vaart, die langs de weg loopt. Er ontstond een paniek toen het ijskoude water in zeer korte tijd de bus voor driekwart vulde. Het is te danken aan de zeer snelle en kordate hulp van de omwonenden, dat nie mand verdronk. Binnen een kwartier wa ren alle inzittenden op het droge en onder gebracht in een boerderij, waar het meren deel der slachtoffers direct van droge kle ren kon worden voorzien. Drie artsen uit Oudewater en Minschoten waren spoedig ter plaatse en hadden handen vol werk aan het verbinden van vele snij wonden. en de „Permesta"-beweging van Sumuil veroordeeld. Over gevechten of mogelijke slachtoffers werd in het communiqué niets gezegd. Antara meldt dat de bevelhebber van het (Indonesische) „militaire district van West-Irian" en de Molukken aan de post-, telegraaf-, scheeps- en luchtvaartdiensten gelast heeft alle verbindingen met Noord- Celebes af te breken. VVarouw HONGKONG (Reuter) Kolonel Wa- rouw, de Indonesische militaire attaché in Peking die door de revolutionaire rege ring van Midden-Sumatra tot minister van Wederopbouw en Industrie was benoemd, is uit communistisch China in Hongkong aangekomen. Een woordvoerder van het Indonesische consulaat-generaal zeide te menen, dat Warouw naar Djakarta zal terugkeren, „omdat hij nog steeds in dienst van de centrale regering is". De vorige week had de centrale regering Warouw drie dagen de tijd gegeven om zijn houding bekend te maken. Op deze waarschuwing heeft hij Djakarta geant woord, aldus de woordvoerder, doch de inhoud van dit antwoord was hem nog niet bekend. In Padang PADANG (UP) Naar men in Padang meende te weten heeft de revlutionaire regering woensdagavond in de bergen in de nabijheid van Bukittinggi vergaderd. Ook een groot deel van de burgerlijke be stuursorganen zijn geëvacueerd. In Padang werd kort voor het middag uur heel het leven stilgezet door een lucht alarm. Het bleek dat een enkel amfibie vliegtuig op verre afstand boven zee vloog. De „San Roberto", een Panamees vracht schip, blijkt in de nacht aan de waakzaam heid van de torpedojager „Gadja Mada" der centrale regering ontsnapt te zijn. Het schio was woensdagochtend uit-de haven verdwenen. Overal in de stad ziet men, hoe jeugdige scholieren geoefend worden in de wapen handel. Instructeurs van het leger geven onderwijs in de beginselen van het han teren van geweren en bajonetten. SINGAPORE (Reuter) Volgens hier ontvangen berichten uit Sumatra wordt ook rekening gehouden met een aanval van uit zee. Van vele straten in Padang zijn de na men gewijzigd sedert de luchtaanvallen door vliegtuigen van de Indonesische lucht macht: de namen van vooraanstaande nersoonlijkheden in de centrale regering te Djakarta werden vervangen door lie van de opstandelingenleiders. Ook het Nederlandse ministerie van Financiën heeft medegedeeld dat de grens- formaliteiten aan de intra-Beneluxgrenzen vereenvoudigd zullen worden. Met ingang van 1 maart 1958 zullen de volgende maat regelen in werking treden: 1 Ten aanzien van auto's en motor fietsen, welke Nederland via de intra- Beneluxgrens binnenkomen of verlaten zal de stelselmatige controle aan de hand van de daarbij behorende docu menten (zowel nationale als internatio nale bescheiden) voortaan achterwege blijven. 2. Op de bagage voor persoonlijk gebruik van reizigers, die de intra- Beneluxgrens passeren, zal in het al gemeen slechts steekproefsgewijze con trole worden uitgeoefend. 3. De vrijstelling van belasting voor goederen, welke door reizigers over de intra-Beneluxgrens worden ingevoerd, wordt van 25 gulden (in België en Luxemburg 300 franken) verhoogd tot 150 gulden (in België en Luxemburg 2000 franken). De regelingen met be trekking tot de vrij in te voeren hoe veelheden accijnsgoederen ondergaan een verruiming in deze zin, dat ten aanzien van tabaksprodukten ten be hoeve van ingezetenen van de Bene- luxlanden vrijstelling van belasting wordt verleend voor 100 stuks sigaret ten of 20 stuks sigaren of 40 stuks cigarillos of 125 gram gekorven tabak. Geen paspoorten Voorts zal met ingang van 15 maart 1958 de paspoortcontrole op personen, die een van de Beneluxlanden verlaten om zich naar een van de andere Beneluxlanden te begeven, in het algemeen niet meer wor den uitgeoefend door de ambtenaren van het land van uitreis. Nederlanders, Belgen en Luxemburgers, die aan het intra-Bene- Lytton Strachey Van alle menselijke scheppingen is de taal 'wellicht de meest verbazingwek kende. DJAKARTA, (ANP) De woordvoer der van het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft de beschuldiging geuit dat de inbeslagneming van het K.P.M.-schip „Kasimbar" „zeeroverij" was. De woordvoerder zei, dat de inbeslag neming geschiedde in de Indonesische ter ritoriale wateren en derhalve zeeroverij was. „De zeeroverij door het Nederlandse oorlogsschip „Drenthe" steunde direct of indirect de acties van Achmad Hussein en zijn opstand, waartegen de regering thans de eerste stappen neemt", aldus de woord voerder. Het Indonesische persbureau Pia meldde later, dat de woordvoerder nog heeft ge zegd, dat deze schending van de territoriale wateren zou kunnen worden beschouwd als een „casus belli" (aanleiding tot oor log). Minister Staf: Over de aanhouding van het K.P.M.-schip „Kasimbar" door de onderzeebootjager „Drenthe"; van de Koninklijke Marine in Straat Makassar zeide de minister van Ma rine, ir. C. Staf, bij gelegenheid van de kiellegging van een mijnenveger te Alblas- serdam, voldaan te zijn, dat de „Drenthe" deze taak zo goed heeft uitgevoerd. Hij noemde het heel merkwaardig dat het schip een Indonesische bemanning had, doch de Nederlandse vlag voerde. De com mandant van de „Drenthe" had voor de aanhouding geen orders en deze waren ook niet nodig, want iedere oorlogsbodem, van welke marine ook, heeft de plicht op te treden in het belang van schepen, die tegen de wil van de eigenaar zijn genomen, en zeeroof tegen te gaan, aldus de minister. De minister merkte nog op, dat het aan houden dat hij het handhaven van de wetten van de vrije zee noemde -ook zou zijn gebeurd als het K.P.M.-schip de Indonesische vlag had gevoerd. Buitenlandse journalisten te Singapo re hebben van de Indonesische consul be richt gekregen dat geen visa verstrekt zul len worden voor reizen naar Medan, of enig andel deel van Sumatra. En eventue le visa-verleningen voor een reis naar Dja karta moeten, voordat ze in Singapore (of elders) plaatshebben, zijn goedgekeurd door de centrale regering. Journalisten die reeds een visum voor Sumatra gekre gen hebben lopen de kans dat men hen zal weerhouden van het betreden van het op standige gebied, zo werd verklaard. De bepalingen van de centrale regering sorteren, zover als op het ogenblik beoor deeld kan worden, echter weinig effect. Vertegenwoordigers van de revolutio naire regering begeleiden langs een „uiterst geheime" route journalisten van en naar Padang. Twee Amerikanen en een Fransman zijn deze week uit Padang naar Singapore gekomen. Twee zijn onderweg erheen, en zeven andere buitenlandse journalisten staan op een „wachtlijst". „Verboden!" DJAKARTA (UP) De Indonesische procureur-generaal, Suprapto heeft de verspreiding verboden van de laatst ver schenen nummers van de tijdschriften „Time" en „Newsweek" en van het week overzicht in de editie van 6 februari van de „New York Times". Exemplaren van deze drie Amerikaanse bladen zijn door de autoriteiten in beslag genomen. luxverkeer deelnemen, zullen bovendien door de ambtenaren van het land van in- reis bij de grensoverschrijding nog slechts in bijzondere gevallen aan een controle worden onderworpen. Zij kunnen in het algemeen volstaan met het ongeopend ver tonen van hun reispapier. Triptieken en carnets In het kader van de bevordering van het internationaal toerisme wordt door de regeringen van de Beneluxlanden nog overwogen de douaneformaliteiten met be trekking tot het motorrijtuigenverkeer over de buitengrens van de Benelux met ingang van 1 april 1958 te vereenvoudigen. Deze vereenvoudiging zal hierin bestaan, dat er geen triptieken en carnets meer no dig zijn voor personenauto's, motorrij wielen en bromfietsen, welke door buiten landse toeristen tijdelijk worden ingevoerd. Nadere mededelingen omtrent de invoering van deze nieuwe regeling zullen zo spoedig mogelijk volgen, aldus het ministerie van Financiën. Veel vals geld in omloop De Indonesische roepiah staat in Singa pore genoteerd voor 19,5 roepiah tegen 1 Maleise dollar 1,25). De roepiah staat dus zeer ongunstig. Bovendien wordt uit scheepvaartkringen te Singapore vernomen dat er veel vals geld in omloop is, in het bijzonder in Djambi en Palembang op Sumatra, en op Java. Het feit dat de echte zowel als de valse roepiah's op pover papier gedrukt worden maakt het uiterst moeilijk vast te stellen of het geld echt of namaak is. Het meest aanhoudende gerucht is dat dit geld uit Japan komt.

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 1