A' Panda in het Wilde Westen Directeur van Boeke en Huidekoper op eigen verzoek ontslagen ctifral-10 Minder koud, meer bewolkt n Wereldnieuws Toch ló het zo J 2 Onder voorbehoud van onderzoek naar beleid: Y// PHILIPS -ROXANE Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Nationaal produkt in V.S. in 1957 op recordhoogte Van Gelder krimpt werkweek in Wederom inschrijving op schatkistpromessen Dollarlening Amsterdam heden opgesteld Terugbetaling of overneming van deel van aandelen kapitaal door Senembah Blaauwhoed optimistisch 11 c Indonesië zet tinexploitatie op Billiton alleen voort Utrechtse Hypotheekbank boekte gestegen winst Zeepost Roof van kunstwerken DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 TE HAARLEM is woensdag een buitengewone algemene vergadering gehouden van de Koninklijke Handelmaatschappij voorheen Boeke en Huidekoper n.v. te Haarlem naar aanleiding van de schorsing op 1 februari van de directeur G. K. Azn. wegens financieel wanbeleid. De heer K. werd op 13 februari in arrest en vier dagen later weer in vrijheid gesteld. Door de president-commissaris dr. ir. J. P. Dudok van Heel, die de vergadering leidde, werd aan de aandeelhouders verslag uitgebracht over de redenen tot schorsing van de directeur, wiens beheer van de dochterondernemingen geleid zou hebben tot een totaal verlies van de n.v. en haar dochterondernemingen van 1.187.000. De heer K. Azn. heèft dinsdag ontslag genomen; dit ontslag werd hem tijdens de vergadering verleend. Op aandringen van aandeelhouders werd een com missie van onderzoek benoemd, waarin de aandeelhouders J. E. van der Werff, J. M. van 't Hek en B. Vrolijk (of eventueel in plaats van de laatste de heer L. Th. Nauta) zitting hebben. Deze commissie zal het beleid van directie en commissarissen over 1957 onderzoeken en is gemachtigd om ook de balans van 1956 aan een nieuw onder zoek te onderwerpen. De voorzitter legde er de nadruk op dat de commissarissen niet door de directeur op de hoogte zijn gehouden van de gang van zaken in het bedrijf. Meegedeeld werd dat de bouwplannen zijn geannuleerd. De onderdirecteur, de heer H. Lems. heeft thans de algemene leiding over het bedrijf. De heer K. Azn. kreeg tijdens de vergadering de gelegenheid zich te verdedigen; hij maakte hiervan een zeer summier gebruik. „Het eigenmachtig optreden" zoals de voorzitter het beleid van de heer K. Azn. omschreef betreft vooral leningen aan de dochteronderneming de n.v. Bosch Machinefabriek en Metaalgieterij in Nijver dal, die thans op een verlies worden ge schat van 750.000. Deze leningen werden verstrekt voor de bouw van machines voor de export, maar naar later bleek stonden hier geen orders tegenover. Dit zei de voorzitter. Het verlies op het door de heer K. gestichte exportbedrijf wordt geschat op 327.000, en 30.000 werd verschaft aan de dochteronderneming de n.v. Handel maatschappij Saturnus te Haarlem. Het was aandeelhouders niet duidelijk hoe het mogelijk was, dat in zo korte tijd grote bedragen naar dochterondernemin gen konden worden overgeheveld buiten medeweten van commissarissen. Men acht te niet alleen de directeur aansprakelijk, maar meende dat ook commissarissen ern stig in gebreke waren gebleven. Daarom werd aangedrongen op de benoeming van de commissie uit aandeelhouders. De voor zitter gaf toe, dat er fouten waren ge maakt. De commissarissen waren echter door de directeur niet op de hoogte ge steld. Na langdurige discussies werd de commissie van drie benoemd. Meegedeeld werd dat het bestuur de directeur, de heer G. A. A. A. K., tot deze vergadering had uitgenodigd om zich over het door hem gevoerde beleid te verant woorden. De heer K., die aanwezig was, maakte slechts in geringe mate gebruik ADVERTENTIE VlfóMtMt&tfy/ van Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f 2.M Nu óók voordelige gezins verpakking van 150 dragees f 3.75 Phllips-Roxane Nederland N.V. - Amsterdam De Suezkanaalmaatschappij De onderhandelingen tussen Egypte en de aan deelhouders van de Suezkanaalmaatschappij, die de vorige week werden onderbroken, zullen waarschijnlijk einde maart te Cairo worden her vat. Egypte blijft bij zijn aanbod de 800.000 aan delen der maatschappij over te nemen tegen de koers, die vóór het Suezkanaalconflict gold. In ruil hiervoor verlangt Egypte, dat de maatschap pen haar activa buiten Egypte, waarvan de waar de wordt geschat op 60 miljoen pond sterling, af staat. Naar verluidt verlangen de aandeelhou ders. dat Egypte de maatschappij in haar geheel met inbegrip van alle activa overneemt en tevens de winsten betaalt, die de maatschappij had ge dacht te zullen behalen in de twaalf jaar, die de kanaalconcessie nog had moeten lopen. Geen boter op het hoofd De Koninklijke Vlaamse Academie voor We tenschappen, afdeling Geneeskunde, van België heeft een prijsvraag uitgeschreven met als onder werp „Een vergelijking van de voedingswaarde van boter en margarine". De prijs werd toege kend aan onze landgenoten de heren H. J. Tho- masson, med. drs. en J. J. Gottenbos, biologisch drs., werkzaam bij het Unilever Research Labo ratorium te Vlaardingen. Aan de prijswinnaars werden In een plechtige zitting van de Vlaamse Academie te Brussel gedenkpenningen uitgereikt. De inzending zal verschijnen in de verhandelin gen van de academie. Vrachtdienst op Eilat De Cornelder's Scheepvaartmij. n.v. te Rotter dam, waarvan het Eerste Kamerlid mr. H. Wil- lemse directeur is, zal een vaste vrachtdienst gaan onderhouden tussen Eilat, de Israëlische ha ven aan de Golf van Akaba, en Oost-Afrikaanse havens. Door de ministeriële economische com missie in Jeruzalem is een overeenkomst in prin cipe goedgekeurd. Tevens keurde de commissie de voorwaarden goed van een contract met een looptijd van drie jaar. (UP) Eugene Black naar Cairo Een woordvoerder van het Egyptische ministe rie van Financiën heeft dinsdag medegedeeld, dat de president van de Wereldbank Eugene Black op 6 april te Cairo zal aankomen, om te spreken over een lening, die Egypte voor de verbetering van het Suezkanaal zou willen ontvangen. Hij zal besprekingen voeren met de Egyptische mi nister van Financiën en met de president van het gezagsorgaan voor het Suezkanaal. Philips Nijmegen Als de plannen van de n.v. Philips te Eindho ven goedgekeurd worden, zal de Philipsfabriek te Nijmegen, waar diodes worden vervaardigd, aanzienlijk worden uitgebreid. Dan komt er een grote ruimte bij, omvattende laboratoria, kanto ren. een ketelhuis en een kantine. UNO-order voor petten De pettenfabriek n.v. Theo de Hoogen te Til burg heeft van de UNO te New York een order ontvangen voor het vervaardigen van tienduizend petten voor de politietroepen van de UNO in Egypte. van deze gelegenheid. Het bleek dat er een controverse bestond tussen hem en de onderdirecteur. Aan de heer K. werd ont slag verleend onder voorbehoud van het onderzoek naar het door hem gevoerde beleid. De raadsman van de heer K., mr. E. Heldring, deelde mee, dat zijn cliënt geen subversieve acties heeft gevoerd. Het gaat niet aan, aldus de raadsman, de slechte gang van zaken geheel op de rug van mijn cliënt te schuiven. Het bestuur achtte geen termen aanwezig om tegen de heer K. een rechtsvervolging in te stellen. Uit de vergadering werd er op aangedron gen zo spoedig mogelijk klaarheid te bren gen in de toestand en de jaarvergadering eerder te houden dan gebruikelijk. Het ligt in de bedoeling een objectief deskundige te benoemen, die verslag zal uitbrengen aan het bestuur. Men streeft er naar de jaarvergadering te houden eind april of begin mei a.s. De gang van zaken Vervolgens bracht de onderdirecteur de heer H. Lems verslag uit over de gang van zaken. De omzet over 1957 daalde ten op zichte van die van 1956 met 14 pet. Er doet zich een steeds sterker concurrentie gelden met alle daaraan verbonden gevolgen. Goede verwachtingen over de bedrijfs- resultaterl van 1957 mogen niét worden ge koesterd. In november 1957 vond een alge hele reorganisatie plaats van het verkoop apparaat. Een aanzienlijke besparing op de kosten is hiervan het gevolg. Interne wij zigingen en maatregelen zullen een belang rijke bijdrage moeten leveren tot verdere verlaging der exploitatiekosten. Over de Machinefabriek en Metaalgieterij Bosch n.v. te Nijverdal zegt het rapport dat de fabriek na een ingrijpende reor ganisatie voor geheel 1958 ruimschoots van orders is voorzien. Naar het zich laat aanzien zal 1958 een bescheiden winst op leveren. Voorts bevatte het rapport mededelingen over de n.v. Handelmaatschappij Saturnus, waarvan de omzet in 1957 vergeleken met 1956 gestegen is met 40 pet. Afschrijvingen zullen een belangrijk bedrag vergen. Het bruto nationaal produkt de totale waarde van goederen en diensten be reikte in 1957 in de Verenigde Staten een nieuw hoogtepunt met 434,5 miljard dol lar: een record in omvang en waarde, al dus het Amerikaanse ministerie van Han del. Ten opzichte van het voorafgaande jaar was de waarde met vijf percent gestegen. De omvang van goederen en diensten was slechts met ongeveer één percent toege nomen. Hieruit valt een geringe stijging van het prijspeil op te maken. In het laat ste kwartaal van 1957 was de produktie, op jaarbasis berekend, 432,5 miljard dollar, tegen 426 miljard dollar in de overeen komstige periode van 1956. Het laatste kwartaal van 1957 gaf een teruggang te zien van 7,5 miljard dollar (jaarbasis) ten opzichte van het derde kwartaal, waarmee een eind kwam aan de ononderbroken stij ging sedert begin 1954. Het totale inkomen van personen bereikte eveneens in 1957 een hoogtepunt, namelijk 343,5 miljard dollar. De vraag naar beleggingsgelden ten be hoeve van de Amerikaanse produktie daalde enigszins van 1956 op 1957; het za kenleven investeerde in nieuwbouw en in stallaties iets meer dan in 1956. De beleg gingen in het buitenland, die in het begin van 1957 een hoogtepunt bereikten maar in het laatste halfjaar geleidelijk afnemen, overtroffen die van 1956 belangrijk. De uitgaven aan verbruiksgoederen wa ren in 1957 ruim 280 miljard dollar, een stijging van vijf percent ten opzichte van 1956 en in hoofdzaak een gevolg van de hogere prijzen. De regeringsuitgaven aan goederen en diensten bedroegen in 1957 ongeveer 86,5 miljard dollar. Wegens slechter wordende markt, heeft de directie van Van Gelder Zonen n.v. in Velsen besloten met ingang van deze week over te gaan tot een vierdaagse werkweek voor de continuarbeiders. Vrijdagmorgen om zes uur zal de papierproduktie worden stopgezet. Het technische personeel blijft de nor male werkweek werken. Wekelijks zal de orderpositie worden bekeken, om zo spoe dig mogelijk weer tot normale werktijden te kunnen overgaan, zo deelde men ons van directiezijde mee. De fabrieken van Van Gelder te Apeldoorn en Renkum blij ven volop draaien. De laatste twee weken had te Velsen reeds een inkrimping plaatsgevonden, daar op zaterdag de middagploegen niet meer behoefden op te komen, doch de overgang tot de vierdaagse werkweek betekent thans een aanzienlijke inkrimping van de pro duktie. Het ligt in de bedoeling dat de arbeiders over de niet-gewerkte uren krachtens de W. en W.-verzekering 80 percent van het brutoloon zullen ontvangen. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op vrijdag 28 februari 1958 ten kan tore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrijving zal worden opengesteld op schatkistpro messen met een looptijd van respectieve lijk zes en twaalf maanden, tot een bij de toewijzing vast te stellen bedrag. De schat kistpromessen zijn, zoals gebruikelijk, groot 100.000,— en worden uitgegeven onder dagtekening van 4 maart 1958. De storting van het verschuldigde be drag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 4 maart 1958 vóór 12.30 uur. Vijftien miljoen dollar, looptijd IS jaar, rente 51/uitgiftekoers 99 a> Vandaag (donderdag) is door de firma White Weld and Co. te New York de in schrijving geopend voor de 15 miljoen dol larlening ten behoeve van de stad Amster dam. De lening heeft een looptijd van 15 jaar, de rente bedraagt 5'/ percent, de koers van uitgifte is 99 percent. Het is de eerste maal gedurende de af gelopen twintig jaar dat een Europese stad een beroep op de Amerikaanse geld markt doet. Burgemeester mr. G. van Hall heeft onlangs een bezoek aan de Ver enigde "taten gebracht. Hij wees hierbij op de noodzaak de havenfaciliteiten uit te breiden en de energievoorziening te ver groten. De directie van White Weid and Co ver wacht dat de obligaties op de New Yorkse beurs zullen worden genoteerd. Bij de in troductie zijn nog 28 andere makelaarsfir ma's betrokken, waaronder bekende hui zen als Morgan Stanley and Co., Lazard Frères, The Swiss-American Corporation en Lehman Brothers. Het beleid van de n.v. Senembah Maat schappij zal onder meer erop gericht zijn binnenkort voor te stellen om door middel van een aanbod aan aandeelhouders ge bruik te maken van de bevoegdheid maxi maal 50 percent van het uitstaande aan delenkapitaal van aandeelhouders over te nemen of om een gedeelte van het uit staande kapitaal terug te betalen. Dit werd meegedeeld door de heer P. W. Janssen, directeur der Senembah, in de buitenge wone algemene vergadering, waarin drie commissarissen hun mandaat neerlegden. De overblijvende Nederlandse commissaris, de heer P. A. Spanjer, is benoemd tot ge delegeerd commissaris. De drie overige commissarissen zijn van Noorse nationali teit. Voorts trad de heer J. E. F. A. Alber- dingk Thijm af als directeur. De heer Janssen zei dat de consequentie van de betreurenswaardige maar onover brugbare meningsverschillen over beleids vragen o.a. is geweest, dat de voorgenomen oprichting van de Zwitserse dochtermaat schappij niet is geëffectueerd. Bovendien hebben yiagmoeilijkheden er toe geleid dat de aankoop van de motortanker „And- wi" geen doorgang heeft gevonden. Na opening van de bijzonder druk be zochte vergadering gaf de voorzitter, mr. A. G. Fennema ,een verklaring voor het aftreden der drie Nederlandse commissa rissen. Toen bleek dat de in 1955 aange trokken nieuwe middelen voorlopig niet in Indonesië konden worden, geïnvesteerd, werd besloten deze gelden tijdelijk ren dabel te maken door het ondernemen van andere activiteiten op het gebied der scheepsfinanciering. De drie aftredende commissarissen achtten het voorts nood zakelijk de directie te versterken. De over eenstemming hierover in het college is van korte duur geweest. De meerderheid meende op het besluit te moeten terug komen. Ook over de bestuursformatie van de op te richten Zwitserse dochtermaat schappij werd tussen de Noorse groep en de aftredende commissarissen geen over eenstemming bereikt. De Noorse groep gaf te kennen die oprichting eventueel tegen de wens der aftredende Nederlandse com missarissen te zullen doorzetten. Deze commissarissen meenden dan ook de ver antwoordelijkheid niet langer te kunnen dragen. Bij het dividendvoorstel van 7 pet. (v.j. 6 pet.) heeft de raad van commissarissen van Blaauwhoed n.v. zich laten leiden door de betere resultaten van de laatste jaren, zo werd in de jaarlijkse algemene verga dering van aandeelhouders medegedeeld. Blaauwhoed heeft op het ogenblik geen belangrijke investeringen in het vooruit zicht met betrekking tot de bouw van gro te panden. Wel worden geregeld pakhui zen vernieuwd. De oppervlakte van de to tale opslagruimte heeft nog niet het voor oorlogse peil bereikt. Er is geen reden om de toekomst in verband met Indonesië somber in te zien, zei de directeur. Van grote betekenis voor de maatschappij is de opslag van bevroren groenten. In de nacht van woensdag op donder dag vroor het op de meeste plaatsen ma tig, waarbij het kwik laagste waarden be reikte tussen zes en negen graden bene den het vriespunt. Het vliegveld Eelde maakte hierop een uitzondering. Daar werd een minimumtemperatuur van min dertien graden gemeten. Verder werden perioden met. opklaringen afgewisseld door sneeuwbuien. De koude polaire lucht, die uit Scandi navië wordt aangevoerd, stroomt.nu voor namelijk over het oostelijk deel van de Noordzee naar Duitsland weg. Over de Britse eilanden voeren westelijke tot noord westelijke winden zachtere oceaanlucht naar het westelijk deel van de Noordzee. Deze lucht bevindt zich aan de noordflank van een hogedrukgebied, dat zich over de Golf van Biscaye uitbreidt. Enkele rand- storingen bewegen om dit hogedrukgebied heen over IJsland naar het zuid-oosten. Verwacht wordt, dat een van deze storin gen naar de Duitse bocht trekt, waardoor ons land de komende 24 uur in minder kou de lucht komt. Een en ander gaat gepaard met veel bewolking en plaatselijk wat re gen, die mogelijk nog door natte sneeuw wordt voorafgegaan. In het oosten van het land kan vanavond nog lichte vorst voor komen. WEERRAPPORTEN Vrijdag 28 februari Zon op 7.30 uur, onder 18.16 uur. Maan op 12.18 uur, onder 3.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 28 februari Hoog water 10.19 en 23.03 uur. Laag water 5.21 en 18.07 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Temperaturen buiten- 00 en binnenland, heden i C 36 morgen 7 uur. Neerslag: eS e SS laatste 24 uur s V Helsinki ij zei ono -3 6 Stockholm sneeuw nw -16 2 Oslo onbewolkt n -20 0 Kopenhagen zwaar bew. zo -6 0 Aberdeen sneeuw windst. 1 1 Londen zwaar bew. w 1 0 Amsterdam sneeuw zw -1 0 Brussel zwaar bew. zw -3 0 Luxemburg onbewolkt n -8 3 Parijs zwaar bew. nnw -2 0 Bordeaux onbewolkt nnw 1 0 Grenoble sneeuw nnw -4 9 Nice geheel bew. 0 6 0 Berlijn geheel bew. nw -5 3 Frankfort licht bew. windst. -6 1 München sneeuw n -6 3 Zürich sneeuw n -5 2 Genève zwaar bew. no -3 52 Locarno zwaar bew. ono 0 36 Wenen geheel bew. nnw -2 Innsbruck sneeuw windst. -3 32 Rome motregen zw 7 8 Ajaccio zwaar bew. wnw 5 0 Madrid onbewolkt n 1 0 Mallorca sneeuw ozo 1 10 Algiers regenbui nw 4 20 Den Helder half bew. n 2 4 Ypenburg lichte regen w -7 1 Vlissingen geheel bew. w 2 1 Eelde sneeuw zw -3 1 De Bilt sneeuw zzw -2 0,5 Twente zwaar bew. zzw -5 0 Eindhoven onbewolkt zzw -4 0,1 Vlv. Z.-Limb. dichte mist z -6 0,1 1 Op een regenachtige morgen, toen Panda aan het ontbijt zat, hoorde hij een nieuwsbericht, dat hem erg interesseerde. „In het verre Westen heerst thans een ware goudkoorts", klonk het uit de radio. Aangelokt door enkele goudvondsten nabij het stadje Buffalo, stromen duizen den goudzoekers toe, om hun geluk te beproeven". „Het verre Westen", zei Panda mijmerend„daar zou ik best eens heen willen. Daar zijn cowboys en india nen en zo. Ik heb er laatst nog een reuze spannende film over gezien: „Revolver helden", heette die. Heb je die film ook gezien, Jolliepop?" „Dergelijke films trek ken mij niet, meneer Panda", antwoordde Jolliepop waardig. „Het Wilde Westen lijkt mij overigens niet een geschikte plaats voor beschaafde lieden, indien ik zo vrij mag zijn. Vooral niet nu er berichten de ronde doen over goudvondsten aldaar. Dat trekt ongunstige elementen aan. Hier is uw koffie". Hetzelfde bericht trok de aan dacht van Joris Goedbloed, die in zijn vervallen, lekkend stamslot wat koffie warm hield boven een vuurtje van kran ten en onbetaalde rekeningen. Op deze wijze warmde hij zijn sobere maaltijden, sinds het gas bij hem was afgesneden. „Ei, zie!", sprak hij, toen zijn blik op een krant viel, die hij juist in het vuur wilde schui ven, goudvondsten nabij Buffalo! Daar zal dan thans wel een ware goudkoorts heersen. Welk een schat van mogelijk heden voor een vindingrijk iemand!" Hij liet de krant zakken en staarde dromerig voor zich uit. Het was duidelijk, dat hij zich plotseling erg aangetrokken voelde tot het Wilde Westen. NederlandsIndonesische overeen komst voor mijnbouw op Billiton beëindigd De Indonesische regering heeft bekend gemaakt, dat zij besloten heeft het be staan van de gemengde Nederlands-Indo nesische onderneming, n.v. Gemeen schappelijke Mijnbouw-Maatschappij Bil liton niet te verlengen. De Indonesische minister van Industrie heeft medegedeeld, dat de tinonderneming op Billiton met in gang van 1 maart af rechtstreeks onder leiding zou komen te staan van de rege ring van Indonesië. De tinproduktie in Bil liton zou niet worden stopgezet en zou op normale wijze voortgang vinden. Voorts werd medegedeeld, dat het tinerts van het eiland Billiton na 1 maart op de wereld markt zou verschijnen onder hetzelfde merk als tot dusverre. De overeenkomst met de Indonesische regering inzake de gemeenschappelijke mijnbouwmaatschappij Billiton was inder tijd voorlopig verlengd tot 28 februari 1958. De onderhandelingen inzake verdere verlenging werden blijkens de laatste jaar verslagen der Billiton maatschappij nog steeds niet beëindigd. Dividend verhoogd tot 20 pet. In het verslag over 1957 van de n.v. Utrechtse Hypotheekbank en de vier met haar samenwerkende banken wordt een stijging van het winstcijfer van f. 898.252 in 1956 tot f. 1.014.917 en een ver ruiming van de per 31 december bereken de marge tussen hypotheekrente en de ren te van de aangetrokken gelden tot 0.836 percent (v.j. 0.712 percent) gemeld. De ge middelde rente van pandbrieven en schuldbekentenissen per ultimo 1957 be droeg 3.351 (v.j. 3,274) percent en de ge middelde rente van alle hypothecaire le ningen 4,187 (v.j. 3,986) percent. Voorge steld wordt, het dividend over het op de aandelen verplicht gestorte bedrag te brengen op 20 percent (v.j. 18 percent) en per oprichtersbewijs f. 54.50 (v.j. f. 51.-) uit te keren. Uit de winst wordt 273.278.- aan de reserves toegevoegd, terwijl voor belastingbetaling 422.254.- wordt gere serveerd. Na winstverdeling zullen de re serves f. 8.880.222.- bedragen. De hypotheken namen toe tot 145.453.191 (v.j. 143.964.266) en de pandbrieven en schuldbekentenissen tot 136.741.007.- (v.j. 136.024.070.-). In te genstelling tot het vorige boekjaar, toen het concern zich voornamelijk op onder handse schuldbekentenis de nodige middelen verschafte, viel bij het opnemen van gelden ditmaal het accent op de plaat sing van pandbrieven. Gedurende het grootste gedeelte van het verslagjaar wer den 5 pct.-pandbrieven afgegeven (met een onvoorwaardelijke uitlotingsverplich- ting van 4 pet. per jaar). De voortgezette 'stijging van het -rentepeil hierte lande bracht mede, dat de Utrechtse tenslotte uitkwam met 6 pet-pandbrieven. De vraag naar hypothecair crediet bleef onveranderd groot; dikwijls bleek een on voldoende huuropbrengst tegenover geste gen rentelasten een rendabele exploitatie van onroerende goederen in de weg te staan en kon uit dien hoofde niet tot het verstrekken van een hypothecaire lening worden overgegaan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Zaanland" 3 maart en s.s. „Andes" 8 maart; Australië: s.s. „Ibe ria" 8 maart; Brazilië: m.s. „Zaanland" 3 maart en s.s. „Andes" 8 maart; Canada: s.s. „Beaverdell" 4 maart, s.s. „Klooster- dijk" 5 maart en s.s. „American Angler" 11 maart; Chili: via New York 5 maart; Indonesië: s.s. „Anchises'' 8 maart; Ned. Antillen: m.s. „Virgilia" 4 maart; Nieuw- Zeeland: via Engeland 8 maart; Suriname: m.s. „Jason" 4 maart; Unie van Zuid- Afrika en Zuidwest-Afrika: m.s „Bloem fontein" 5 maart en m.s. „Stirling Castle" 8 maart; Brits-Oost-Afrika: s.s. „Jean La borde" 8 maart. Onschadelijk. De zware Britse vliegtuig bom die gevonden werd in de Uhland- strasse in het hartje van Berlijn is gis teren gedemonteerd door Gerhard Ra- biger, die sinds de oorlog al meer dan zesduizend bommen in Berlijn onscha delijk gemaakt heeft. Hij geniet daar voor een maandloon van 1.100 mark. Gemiddeld worden er twee per week gevonden. De afgelopen twaalf jaar zijn negen mannen bij het demonteren om het leven gekomen en tien ernstig ge wond. Oorzaak. De Sovjet-minister van Handel, Pavlov, heeft in het regeringsorgaan „Izvestia" kritiek geoefend op de kwa liteit van een aantal goederen, zoals meubels, schoenen en metaalwaren. Er bestaat een tekort aan kinderschoenen, door dat vele schoenen zo slecht zijn, dat zij na een of twee maanden al moe ten hersteld. Sommige metaalfabrieken maakten onnodig zware produkten. Als oorzaak ziet de minister het streven van vele arbeiders om de normen van het staatsplan te overtreffen. Gebrekkig. Oud-premier Guy Mollet, de secretaris-generaal van de Franse so cialistische partij, heeft bij de Socia listische Internationale krachtig gepro testeerd naar aanleiding van het uitlek ken van de conclusie van een commis sie, die de Algerijnse kwestie heeft on derzocht. Volgens Mollet wordt door het gebrekkig weergeven van het resul taat van het onderzoek een verkeerde indruk gevestigd. Hij verzoekt de „wer kelijke conclusies" te publiceren. Komplot. De Zuidkoreaanse politie heeft een komplot ontdekt, om nog een Zuid- koreaans vliegtuig naar Noord-Korea te brengen. Er zijn drie personen ge arresteerd die ook de hand zouden heb ben gehad in het geval van het Zuid koreaanse vliegtuig dat op 16 februari in Noord-Korea terecht kwam. Krankzinnig. Een krankzinnig geworden Franse boer, die in zijn boerderij door politiemannen werd belegerd, nadat hij met zijn jachtgeweer op gendarmes had geschoten, die opdracht hadden hem naar een inrichting voor geesteszieken over te brengen, is gedood bij een aan val met een pantserwagen en handgra naten. Bij het gevecht is, als gemeld een politieman gedood en een ernstig gewond. Verlichting. Het militaire hoofdkwartier van de NAVO in Europa (SHAPE) heeft bekendgemaakt dat men op het ogen blik bezig is met de aanleg van een radarnet om reeds op zeer grote af stand de nadering van voorwerpen in de lucht voor de Westeuropese leden van de NAVO te kunnen ontdekken. Dit ra darnet zal de taak van de luchtverde diging, tegen raketten bijvoorbeeld, zeer verlichten, aldus SHAPE. Hoogtepunt. Opgravingen in Pakistan, driehonderd kilometer ten noorden van Karatsji, bij Kot Diji, hebben aange toond dat hier een totnogtoe onbeken de beschaving heeft bestaan, die tot der tig eeuwen voor Christus teruggaat. Men heeft er de ruines van een ves tingstad blootgelegd, die op het hoogte punt van haar bestaan moet zijn ver woest. Afgeslagen. Een Londense handelaar heeft vijfhonderd pond (vijfduizend gulden) geboden voor een bankbiljet van tien shilling (ongeveer vijf gulden) dat aan een kant is bedrukt. De eige nares, een vrouw uit Wales, heeft het aanbod afgeslagen. Spijt. Een dertienjarige Koreaanse jon gen, die op heterdaad zou zijn betrapt bij een diefstal in een Amerikaanse ba sis in Korea, is door Amerikaanse mili tairen in een pakkist opgesloten en over een afstand van veertig kilometer met een hefschroefvliegtuig vervoerd, bij wijze van straf. De Amerikaanse be velhebber van de UNO-strijdkrachten in Korea heeft zijn spijt uitgesproken over het gebeurde. Erfenis. Henry Baker, een Brit, die na de eerste wereldoorlog als huisknecht chauffeur naar de Verenigde Staten emigreerde, heeft van de weduwe van de man, die hem indertijd de raad gaf naar Amerika te gaan, anderhalf mil joen dollar geërfd. Ondernemend. Vier Britse vrouwen van marine-officieren hebben besloten vol gende maand per auto naar de Hima laya te gaan voor de bergsport. Zij vinden het vervelend thuis te zitten, ter wijl hun mannen zoveel van de wereld zien. Doodvonnissen. Een Perzische militaire rechtbank heeft vier communisten ter dood veroordeeld wegens verraad en moord op een aantal partijgenoten. DE HAAGSE Conventie verbiedt welis waar het wegvoeren van kunstwerken uit vijandelijk gebied, maar deze in vredes tijd opgestelde clausule blijkt voor heb zuchtige volken van weinig waarde te zijn, zodra de rijkdommen van het ver overde en bezette land binnen het bereik van hun grijpgrage handen komen. Hier van had de Volkenbond al een vaag ver moeden, toen in 1930 aan de orde werd gesteld, welk gevaar schilderijen in een moderne oorlog zouden lopen. Maar al deze bemoeiingen en overwegingen hebben niet kunnen verhinderen dat reeds 9 jaar later de Hitler-rovers het overwonnen Polen syste matisch van zijn belangrijkste kunstschatten hebben beroofd. Kerken, musea, kastelen en bibliotheken zijn volkomen leeggehaald en - nog niet tevreden met het. resultaat van deze plundering - ook spijkervaste monu menten werden door de Germaanse cul tuurbrengers omvergehaald en vernield. Oude kastelen en paleizen van vroegere koningen en edellieden mochten hun be hang behouden, dat is zeker waar, maar in veel gevallen is het daarbij gebleven. Het land werd zó degelijk uitgeschut, dat na afloop van de Duitse cultuur-bemoei ingen een bijkans volstrekte leegte gaapte. In het westen zijn wij er beter af ge komen, omdat het hier (nog) niet ging om een totale inlijving, zoals bij Polen, zodat de methoden die hier moesten worden toegepast wat omslachtiger ten uitvoer dienden te worden gebracht en - indien mogelijk - de schijn van legaliteit moesten dragen. Ten aanzien van Joods bezit be zit behoefde zelfs deze schijn niet meer te worden opgehouden, waardoor aan de plunderzucht toch enigermate kon worden voldaan. Ook op andere wijze wist de be zetter zodoende het een en ander weg te slepen, zowel uit Nederland en België, alsook uit Frankrijk en Italië. Van de bijna 2000 schilderijen die uit ons land werden weggehaald, kon het merendeel gelukkig worden teruggevoerd, w.o. 14 van Rem brandt, 16 van Rubens, 20 van Ruysdael, 21 van Jan Steen, 4 van Frans Hals, 32 van Jan van Goyen, 17 van Nicolaas Maes en 6 van Gerard Terborgh. Van de bijna 1 miljoen uit onze bibliotheken geroofde boeken kon eveneens een belangrijk deel worden opgespoord, De roof uit Frankrijk, georganiseerd door een speciale staf van Rosenberg, was veel aan zienlijker. In september 1940, dus drie maanden na de Franse capitulatie, werd de waarde aan kunstvoorwer pen, geroofd van de Joodse verzamelaars in Frankrijk, van de kaste len aan de Loire, of van de expediteurs in de Franse kunststeden, op meer dan een half miljard mark geschatWat hierna nog gevolgd is, overtreft alle voorstellings vermogen. In het proces te Neurenberg, waar deze georganiseerde roof uit de doe ken werd gedaan, werden 39 portefeuilles getoond, die de reprodukties bevatten van 2500 kunstwerken, alle door de organisa tie Rosenberg gestolen en bestemd voor een verjaardagscadeautje aan Hitier. De Amerikaanse aanklager voegde er aan toe, dat de reprodukties van alle weggesleepte kunstwerken die van betekenis waren, de inhoud van nog 400 andere portefeuilles zou vergen, want dat aantal moest zeker op nog 30.000 stuks worden geschat. We mogen dit hoofdstuk zeker niet be sluiten zonder te spureken over het won der van de Salzberg. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) H. Pétillon

IJmuider Courant | 1958 | | pagina 2